Rodzaje szkół, których uczniowie podlegają obowiązkowi odbywania przysposobienia obronnego i zasady organizacji zajęć przysposobienia obronnego w szkołach.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1992.8.38

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1993 r.

ZARZĄDZENIE NR 36
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 29 października 1992 r.
w sprawie rodzajów szkół, których uczniowie podlegają obowiązkowi odbywania przysposobienia obronnego i zasad organizacji zajęć przysposobienia obronnego w szkołach

Na podstawie art. 166 ust. 3 i art. 167 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 oraz Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowi odbywania przysposobienia obronnego podlegają uczniowie publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.
2.
W szkołach wymienionych w ust. 1. przysposobienie obronne jest obowiązkowym, odrębnym przedmiotem nauki realizowanym zgodnie z planem i programem nauczania w wymiarze jednej godziny tygodniowo w I i II klasie.
3. 1
Przysposobienie obronne uczniów klas drugich może być również realizowane w formie tygodniowego obozu wakacyjnego. Uczestnictwo w obozie jest równoznaczne z wypełnieniem obowiązku odbycia przysposobienia obronnego w szkole.
4.
Dopuszcza się również inne formy realizacji przysposobienia obronnego zgodnie z ust. 2 po uzyskaniu zgody kuratora oświaty.
§  2.
W czasie wakacji dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych objętych przysposobieniem obronnym mogą być organizowane specjalistyczne obozy szkoleniowo-wypoczynkowe trwające do 21 dni.
§  3.
Oddziały liczące ponad 30 uczniów, na zajęciach praktycznych z przysposobienia obronnego można dzielić na dwie grupy.
§  4.
Minimum programowe przysposobienia obronnego oraz programy nauczania przysposobienia obronnego dopuszczone do użytku szkolnego określają odrębne przepisy.
§  5.
Zajęcia z przysposobienia obronnego młodzieży szkolnej mogą prowadzić tylko nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu określone w przepisach w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
§  6.
Nadzór pedagogiczny nad realizacją przysposobienia obronnego młodzieży szkolnej sprawują dyrektorzy szkół i wizytatorzy do spraw obronnych kuratoriów oświaty zgodnie z przepisami w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1992 r.
1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 11 z dnia 14 maja 1993 r. (Dz.Urz.MEN.93.5.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1993 r.