Reprezentacyjne badania rolnicze.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1998.3.27

Akt nienormatywny
Wersja od: 5 marca 1998 r.

KOMUNIKAT
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 23 lutego 1998 r.
w sprawie reprezentacyjnych badań rolniczych

1.
Główny Urząd Statystyczny informuje, że w związku z tematami:

- 1.45.03(140) "Użytkowanie gruntów",

- 1.45.07(144) "Produkcja ważniejszych upraw rolnych",

- 1.45.08(145) "Produkcja ważniejszych upraw ogrodniczych",

- 1.45.09(146) "Pogłowie i produkcja bydła oraz innych gatunków zwierząt gospodarskich",

- 1.45.10(147) "Pogłowie i produkcja trzody chlewnej",

- 1.45.20(157) "Ocena sytuacji produkcyjno-rynkowej w rolnictwie"

"Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 1998", stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. (Dz. U. Nr 120, poz. 756), przeprowadzi badania reprezentacyjne na terenie wszystkich województw.

Ponadto na terenie województw: elbląskiego, przemyskiego i sieradzkiego w ramach tematu 1.45.03(140) będzie przeprowadzone "Badanie pilotażowe dotyczące zużycia nawozów sztucznych i wapniowych" (temat 2.19).

Losowanie prób odbywa się przy wykorzystaniu operatu zbudowanego na bazie wyników powszechnego spisu rolnego 1996 r.

Udział w badaniach odbywa się na zasadzie dobrowolności.

2.
Celem badania użytkowania gruntów (badanie będzie przeprowadzone w dniach 16-25 czerwca 1998 r.) jest dostarczenie aktualnych informacji dotyczących: rozliczenia gruntów według rodzaju użytków, powierzchni zasiewów według grup upraw, użytkowników oraz według grup obszarowych gospodarstw rolnych. Badanie obejmuje wylosowane indywidualne gospodarstwa i działki rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach i działkach rolnych,
2)
wypełnienie przez ankietera statystycznego kwestionariusza "Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i pogłowie zwierząt gospodarskich".
3.
Celem badania produkcji ważniejszych upraw rolnych jest uzyskanie informacji o poziomie spodziewanych plonów zbóż ozimych (badanie będzie przeprowadzone w dniach 22-28 czerwca 1998 r.), o poziomie plonów ziemniaków (badanie będzie przeprowadzone w dniach 24-28 sierpnia 1998 r.) oraz o poziomie plonów i zbiorów zbóż i ziemniaków z uwzględnieniem kierunków ich rozdysponowania (badanie będzie przeprowadzone w dniach 1-9 października 1998 r.).

Badania będą obejmowały wylosowane indywidualne gospodarstwa rolne i działki rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych gospodarstwach,
2)
badania biometryczne dokonywane przez ankietera statystycznego (za zgodą użytkownika indywidualnego gospodarstwa rolnego lub działki rolnej) na plantacjach zbóż ozimych (żyta i pszenicy) oraz na plantacjach ziemniaków,
3)
wypełnienie przez ankietera statystycznego formularzy:
a)
"Badanie plonów zbóż ozimych",
b)
"Badanie plonów ziemniaków",
c)
"Badanie plonów głównych ziemiopłodów rolnych".
4.
Celem badania produkcji ważniejszych upraw ogrodniczych jest uzyskanie informacji dotyczących upraw sadowniczych według gatunków drzew i krzewów owocowych - w tym jabłoni według odmian (badanie będzie przeprowadzone w dniach 16-26 czerwca oraz w dniach 2-9 października 1998 r.), powierzchni warzyw na etapie prognoz i przewidywań, a także plonów i zbiorów na etapie ocen wynikowych (w dniu 17 sierpnia oraz w dniach 2-9 października 1998 r.).

Badanie obejmuje wylosowane indywidualne gospodarstwa i działki rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych gospodarstwach,
2)
wypełnienie przez ankietera statystycznego formularzy:
a)
"Reprezentacyjne badanie sadów cz. I - Powierzchnia uprawy oraz liczba drzew i krzewów",
b)
"Reprezentacyjne badanie sadów cz. II - Zbiory owoców",
c)
"Reprezentacyjne badanie warzyw gruntowych cz. I - Powierzchnia upraw",
d)
"Reprezentacyjne badanie warzyw gruntowych cz. II - Zbiory".
5.
Celem badania pogłowia i produkcji bydła oraz innych gatunków zwierząt gospodarskich (badanie będzie przeprowadzane w dniach 16-25 czerwca i 1-9 grudnia 1998 r.) jest uzyskanie informacji o stanie pogłowia bydła, owiec i drobiu, obrocie stada bydła i owiec oraz produkcji i kierunkach zagospodarowania mleka i żywca rzeźnego (wołowego, cielęcego, baraniego i drobiowego), wełny i jaj.

Badanie obejmuje wylosowane indywidualne gospodarstwa i działki rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych i działkach rolnych,
2)
wypełnienie przez ankietera statystycznego formularzy:
a)
"Kwestionariusz badania pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej w I/II półroczu w 1998 r.",
b)
"Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i pogłowie zwierząt gospodarskich" (dział III).
6.
Celem badania pogłowia i produkcji trzody chlewnej (badanie będzie przeprowadzane w dniach: 2-9 kwietnia, 3-10 sierpnia, 1-9 grudnia 1998 r.) jest uzyskanie informacji o stanie pogłowia trzody chlewnej, obrocie stada oraz fizycznych rozmiarach produkcji trzody chlewnej i kierunkach zagospodarowania żywca rzeźnego wieprzowego.

Badanie obejmuje wylosowane indywidualne gospodarstwa i działki rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych i działkach rolnych,
2)
wypełnienie przez ankietera statystycznego formularza - "Kwestionariusz badania pogłowia trzody chlewnej w (kwietniu, sierpniu, grudniu) 1998 r. oraz produkcji żywca wieprzowego".
7.
Celem badania (w ramach tematu 1.45.20(157) koniunktury produkcyjno-rynkowej w rolnictwie (przeprowadzanego w dniach 2-9 kwietnia i 2-9 października 1998 r.) jest uzyskanie informacji o bieżącej sytuacji w indywidualnych gospodarstwach rolnych i zamierzeniach produkcyjno-podażowych rolników.

Badanie obejmuje wylosowane indywidualne gospodarstwa rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych,
2)
wypełnienie przez ankietera statystycznego formularza - "Ankieta koniunktury produkcyjnej w rolnictwie".
8.
Celem pilotażowego badania zużycia nawozów sztucznych i wapniowych (przeprowadzanego w wybranych województwach w dniach 16-25 czerwca 1998 r.) jest przetestowanie metody zbierania i uogólniania danych o zużyciu nawozów według rodzajów, pod wyszczególnione uprawy.

Badanie obejmuje wylosowane indywidualne gospodarstwa rolne i działki rolne.

Dane są zbierane poprzez:

1)
wywiady bezpośrednie przeprowadzane przez ankietera statystycznego w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach i działkach rolnych,
2)
wypełnienie przez ankietera załącznika do statystycznego kwestionariusza - "Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i pogłowie zwierząt gospodarskich".
9.
Wzory kwestionariuszy i formularzy do reprezentacyjnych badań rolniczych określają załączniki nr 1-12 do komunikatu.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

R-CzSR

UŻYTKOWANIE GRUNTÓW, POWIERZCHNIA ZASIEWÓW I POGŁOWIE ZWIERZĄT GOSPODARSKICH

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 1A

Badanie pilotażowe

Zużycie nawozów sztucznych i wapniowych oraz liczba ciągników w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach i działkach rolnych na terenie województw: elbląskiego, przemyskiego i sieradzkiego

grafika

Objaśnienia do ankiety

Ankieta zawiera pytania o dane dotyczące zużycia nawozów sztucznych i wapniowych w roku gospodarczym 1997/98, tj. od 1 VII 1997 r. do 30 VI 1998 r. oraz liczby ciągników w wylosowanych indywidualnych gospodarstwach rolnych.

W pyt. 1 prosimy odpowiedzieć, czy w roku gospodarczym 1997/98 stosowano nawozy (poprzez zakreślenie właściwej odpowiedzi). Jeśli tak, to należy odpowiedzieć na pytanie 2 (wiersze 01-26).

W pyt. 2 prosimy wyszczególnić ilość nawozów sztucznych i wapniowych (w q z jednym znakiem po przecinku) jaka była zużyta w gospodarstwie w roku gospodarczym 1997/98.

Prosimy o wypełnienie wierszy: 01-03 dla nawozów azotowych, 07-09 dla nawozów fosforowych, 13-14 dla nawozów potasowych, 18-20 dla nawozów wieloskładnikowych i 24-26 dla nawozów wapniowych.

W wierszach "inne" prosimy wykazać ilość zastosowanych nawozów, które wcześniej nie zostały wymienione w danej grupie nawozów.

W wierszach 04-06 prosimy wyszczególnić rodzaje nawozów azotowych, które respondent zastosował, a wcześniej nie zostały wymienione. Przy wyborze rodzajów nawozów prosimy kierować się ilością zużytych nawozów. W grupie nawozów azotowych może wystąpić siarczan amonowy, woda amoniakalna, itp.

W wierszach 10-12 prosimy wymienić rodzaje nawozów fosforowych, mogą to być: superfosfat borowany, mączka kostna.

W wierszach 15-17 prosimy wyszczególnić rodzaje nawozów potasowych, do których zaliczane są: kainit, kamex i kizeryt.

W wierszach 21-23 prosimy wypisać rodzaje nawozów wieloskładnikowych, wśród których można uwzględnić: florovit, azofoska, fructus - 1, 2, vitaflor - 1, 2, mikroflor - 1, 2, flora, mis-3, 4.

W wierszach 24-25 prosimy wykazać nawozy wapniowo-tlenkowe i wapniowo-węglanowe (bez nawozów magnezowych). Natomiast w wierszu 26 prosimy wykazać wszystkie nawozy wapniowo-magnezowe zarówno tlenkowe jak i węglanowe.

W rubryce 1 należy wykazać ilość nawozów zastosowanych ogółem na użytki rolne (będzie to suma rubryk 2 i 4), w rubryce 2 - na uprawy polowe i sady, w rubryce 3 - na zasiewy zbóż, (zapisy w tej rubryce będą niższe niż w rubryce 2), w rubryce 4 na łąki i pastwiska.

Przy wypełnianiu pytania 2 należy zwrócić uwagę, aby wszystkie pozycje były wypełnione. W przypadku braku danych należy wstawić "-".

W pyt. 3 prosimy odpowiedzieć, czy w gospodarstwie są ciągniki (poprzez zakreślenie właściwej odpowiedzi). Jeśli tak, to prosimy odpowiedzieć na pytanie 4.

W pyt. 4 prosimy podać liczbę wszystkich ciągników jedno- i dwuosiowych, kołowych i gąsienicowych oraz ciągników również własnej konstrukcji, które znajdują się w gospodarstwie zarówno w przypadku, gdy stanowią wyłączną własność użytkownika ankietowanego gospodarstwa jak i te, które są użytkowane przez rolnika, a właścicielem ich jest inna osoba związana z gospodarstwem lub nie. Należy tu również wykazać ciągniki, które są współwłasnością kilku rolników, a w momencie przeprowadzenia ankiety znajdują się w tym gospodarstwie. W ankiecie należy uwzględnić ciągniki sprawne techniczne ( nadające się do pracy) oraz chwilowo niesprawne, tj. znajdujące się w remoncie lub przeznaczone do naprawy.Nie należy wykazywać tych ciągników, które są niesprawne dłużej niż rok oraz tych, które zostały skasowane i przeznaczone są do rozbiórki lub złomowania.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

R-r-oz

BADANIE PLONÓW ZBÓŻ OZIMYCH

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1. W przypadku, gdy w wylosowanym gospodarstwie jest kilka plantacji badanej rośliny, należy wybrać do pomiarów plantację o największej powierzchni.

2. Do ustalania miejsca wykonania pomiarów stosuje się metody: a) wzdłuż najdłuższej przekątnej pola, b) zakosami.

3. Przy określaniu miejsc pomiarów metodą najdłuższej przekątnej - długość przekątnej można określić przez zmierzenie krokami lub jeśli pole ma kształt prostokąta obliczyć ze wzoru:

Ödł.boku krótszego2 + dł.boku dłuższego2 przy czym do posłużenia się wzorem konieczne jest zmierzenie długości boków pola.

Przy mierzeniu długości przekątnej pola należy na linii tej przekątnej ustawić tyczki, aby przy nakładaniu metrówki prowadzący badanie wybierał miejsca wzdłuż wytyczonej linii.

Miejsca pomiarów ustala się poprzez podzielenie długości przekątnej przez 5. Otrzymana liczba określi odstęp między pomiarami. Miejsce pierwszego pomiaru obliczamy poprzez podzielenie w/w liczby przez 2.

4. W metodzie zakosów miejsca pomiarowe ustalane są losowo na liniach zakosów, najczęściej wytyczane na polu krokami przez dokonującego pomiar.

5. Przy nakładaniu ramy metrówkowej szczególnie ważne jest, aby nie było w obrębie pola ramy roślin, których korzenie są poza polem ramy. Jeśli w polu ramy były rośliny posiadające korzenie poza polem ramy, wówczas należy je usunąć. Również należy zadbać o to, ażeby w polu ramy znalazły się wszystkie te rośliny, które posiadają korzenie główne w polu ramy.

6. Liczyć należy wszystkie kłosy, również te gorzej wykształcone, a więc brać pod uwagę nie tylko źdźbła z kłosami najwyżej wyrośniętymi i dorodnymi, ale także rosnące na niższych piętrach łanu. Przy liczeniu nie uwzględnia się natomiast kłosów płonych, tzn. bez ziarna, jak również niedogonów, czyli źdźbeł z nie wytworzonymi kłosami.

7. Dla obliczenia przeciętnej liczby ziaren w kłosie należy wybrać co najmniej 30 kłosów przeciętnych i obliczyć średnią liczbę ziaren w 1 kłosie.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

R-r-z

BADANIE PLONÓW ZIEMNIAKÓW

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1. W przypadku, gdy w wylosowanym gospodarstwie jest kilka plantacji badanej rośliny, należy wybrać do pomiarów plantację o największej powierzchni.

2. Przed przystąpieniem do badania, należy nawiązać kontakt z użytkownikiem gospodarstwa (właścicielem plantacji) celem uzyskania informacji o miejscu położenia plantacji ziemniaków dominującej w gospodarstwie, nazwie odmiany oraz uzyskania aprobaty plantatora na przeprowadzenie badań biometrycznych na tej plantacji.

3. Badanie dotyczy podstawowych elementów na plantacjach ziemniaków, a mianowicie:

- gęstości nasadzeń:

* średniej szerokości międzyrzędzi,

* średniej liczby krzaków/roślin na 10 m bieżących długości redliny,

- przeciętnej wydajności z 1 krzaka, zarówno w sztukach, jak i w dekagramach.

4. Dla ustalenia średniej gęstości krzaków/roślin na badanej plantacji zaleca się dokonanie pomiarów w 3 - 5 losowo dobranych pomiarowych odcinkach redlin o długości nie mniejszej niż 10 m każdy, obliczając średnią liczbę krzaków/roślin na długości 10-metrowego odcinka pomiarowego oraz średnią odległość między rzędami roślin (redlinami).

5. Dla określenia przeciętnej wydajności z 1 krzaka/rośliny na wyżej wyznaczonych losowo odcinkach pomiarowych, z zachowaniem podstawowych zasad losowego wyboru badanych krzaków/roślin, należy wykopać po kilka krzaków/roślin ziemniaków obliczając:

- przeciętną liczbę bulw znajdujących się pod jednym krzakiem, biorąc pod uwagę tylko te, które przewiduje się, że będą zebrane (bez bardzo drobnych zawiązków nie rokujących dorośnięcia i zebrania w okresie wykopków),

- średnią wagę zliczonych bulw w dekagramach.

6. Miejsca pomiarów wymienionych elementów plonotwórczych na plantacji, podobnie jak w badaniach biometrycznych zbóż, należy ustalić losowo najlepiej na linii wzdłuż najdłuższej przekątnej w możliwie zbliżonych odstępach odległości wyznaczonych np. krokami. Pełne zasady metodyczne przeprowadzania pomiarów zawarte są m.in. w zeszycie "Metodyka badań i ocen produkcji roślinnej", GUS, Warszawa, 1992 r.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

R-r-pw

BADANIE PLONÓW GŁÓWNYCH ZIEMIOPŁODÓW ROLNYCH

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1.
Dane o powierzchni uprawy poszczególnych zbóż i ziemniaków powinny dotyczyć powierzchni wg stanu na koniec czerwca br., a więc łącznie z powierzchniami, na których wystąpiły gradobicia, susza, wylęgnięcia, podtopienia itp. w okresie po 30 VI br.
2.
Dla wypełnienia rubr. 2 Dział 1 ankieter (rzeczoznawca) pyta rolnika o wielkość zebranej w br. masy poszczególnych zbóż i ziemniaków w gospodarstwie (w dt) z podanej wyżej powierzchni ich uprawy. Dla sprawdzenia poprawności, logiczności podanych przez rolnika wielkości, ankieter oblicza wydajność (plony) w dt/ha dzieląc zbiory (rubr. 2) przez powierzchnię (rubr. 1).
3.
Dla wypełnienia Działu 2 ankieter (rzeczoznawca) pyta rolnika o kolejne elementy strony przychodowej i rozchodowej rozliczenia zbóż i ziemniaków w badanym gospodarstwie a mianowicie:

W wierszu 1 dotyczącym "Zbóż ogółem" - w rubr. 1 należy wpisać wielkość określającą ilość zbóż (łącznie z paszami treściwymi z zakupu), jaka w dniu 1 lipca 1998 r. znajdowała się w gospodarstwie rolnika:

- w rubr. 2 ankieter wpisuje sumę zbiorów podanych w Dziale 1 (rubr. 2 wiersze 01 do 09),

- w rubr. 3 - należy zapytać rolnika: ile ziarna i pasz treściwych łącznie przewiduje zakupić w okresie od 1 VI 1998 r. do 30 VI 1999 r. (na nasiona, na samozaopatrzenie, paszę); nie licząc jednak zakupów mąki, kaszy i makaronów na zaopatrzenie gospodarstwa domowego,

- w rubr. 4 należy wpisać tę wielkość, która określa tylko zakupy materiału siewnego,

- w rubr. 5 należy obliczyć łączne przychody zbóż w gospodarstwie szacowane na rok gospodarczy 1998/1999 sumując dane rubr. 1+2+3,

- wielkość podana w rubr. 6 powinna określać łączną ilość ziarna zbóż jaka zostanie zasiana jesienią i wiosną, zarówno z przeznaczeniem na zbiór ziarna, jak i poplonów do zbioru w formie zielonki,

- w rubr. 7 - należy wpisać wyszacowaną wielkość dotyczącą masy zbóż, która zostanie sprzedana do punktu skupu, na targowiskach i sprzedana lub darowana np. sąsiadom,

- w rubr. 8 - wydzielić tylko tę wielkość sprzedaży, która będzie realizowana na targowiskach i wśród sąsiadów,

- w rubr. 9 - należy wpisać wielkość określającą ilość zbóż zużytych w gospodarstwie domowym w formie mąki, kaszy, po zmieleniu ziarna z własnych zasobów (ze zbiorów lub zakupów ziarna),

- w rubr. 10 należy wyszacować ogólną masę zbóż i pasz treściwych, która zostanie przeznaczona i zużyta na spasanie w ciągu całego roku gospodarczego 1998/99,

- w rubr. 11 prosimy o wpisanie wielkości wyszacowanych strat, jakie zajdą w okresie przechowywania ziarna i pasz treściwych (gryzonie, naturalne ubytki, itp.),

- po wysumowaniu strony rozchodowej (suma rubr. 6+7+9+10+11) należy obliczyć również różnicę między przychodami i rozchodami zbóż ogółem.

W wierszu 2 analogicznie jak w wierszu 1 należy wyszacować dane dotyczące przychodów i rozchodów tylko ziarna pszenicy, natomiast w wierszu 3 tylko ziarna żyta - w wierszu 4 informacje dotyczą poszczególnych elementów przychodów i rozchodów ziemniaków łącznie z sadzeniakami.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

R-r-s-01

Reprezentacyjne badanie sadów

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

R-r-s-02

Reprezentacyjne badanie sadów

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

R-r-w-01

Reprezentacyjne badanie warzyw gruntowych

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

R-r-w-02

Reprezentacyjne badanie warzyw gruntowych

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 9

R-KSRA

Kwestionariusz badania pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej w I/II półroczu

w 199 ... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

OBJAŚNIENIA DO KWESTIONARIUSZA PÓŁROCZNEGO BADANIA POGŁOWIA ZWIERZĄT
1.
Badaniem półrocznym należy objąć zwierzęta według stanu jaki był w pierwszym dniu spisowym stanowiące własność użytkownika gospodarstwa lub członków jego gospodarstwa domowego, jak również zwierzęta przetrzymywane czasowo lub stale w gospodarstwie, tj. przyjęte na chów, opas itp. Badaniu podlegają zwierzęta gospodarskie znajdujące się w gospodarstwie oraz zwierzęta wysłane na redyki do bacówek.
2.
W dziale 1. Owce w wierszu 2 oraz w dziale 3. Bydło w wierszach 04, 05 należy podać liczbę zwierząt, które padły w badanym okresie, bez względu na to, czy zwierzęta te były urodzone w gospodarstwie, czy też przybyły do gospodarstwa z zakupu lub innego tytułu.
3.
W dziale 1. Owce w wierszu 3 i 4 należy podać zwierzęta ubite w gospodarstwie lub na zlecenie rolnika w rzeźni lokalnej z przeznaczeniem na: spożycie we własnym gospodarstwie, sprzedaż na targowiskach - bazarach, sprzedaż i wymianę międzysąsiedzką, darowizny oraz sprzedaż prywatną żywca rzeźnego agentom, pośrednikom, rzemieślnikom z przeznaczeniem do uboju (bez sprzedaży wyspecjalizowanym jednostkom skupu).
4.
Dział 1. Owce, wiersz 5 rubr. 2 dotyczy uzysku wełny od 1 owcy, tj. wydajności wełny uzyskanej w okresie roku - ze strzyży wiosennej i jesiennej - w przeliczeniu na 1 owcę średniego stanu według wyliczenia:

przeciętny roczny uzysk wełny od 1 owcy=ogólny uzysk wełny nie pranej od wszystkich owiec ze strzyży wiosennej i jesiennej
średni stan owiec
5.
W dziale 2. Drób, w części B dotyczącej uboju drobiu w gospodarstwie, należy wykazać liczbę sztuk ubitych w okresie półrocza w gospodarstwie na potrzeby własne rodziny, sprzedaż na rynku oraz z przeznaczeniem np. na darowizny, łącznie z prywatną sprzedażą drobiu, tj. poza wyspecjalizowanymi jednostkami skupu z przeznaczeniem do uboju na bezpośrednie zaopatrzenie rynku.
6.
W dziale 3. Bydło (w. 6-13), w części C "Rozchody w okresie półrocza" w wierszach:

- "ubój gospodarczy" - należy podać liczbę sztuk i wagę (przed ubojem) w kilogramach, zwierząt ubitych w gospodarstwie lub rzeźni lokalnej w ramach tzw. uboju gospodarczego, z przeznaczeniem na: spożycie własne rodziny, darowizny, wymianę międzysąsiedzką oraz sprzedaż rynkową mięsa,

- "sprzedaż wyspecjalizowanym jednostkom skupu" - należy tu podać liczbę sztuk zwierząt sprzedanych na ubój tzn. dostarczonych przez rolników do stałych punktów skupu żywca rzeźnego, odebranych bezpośrednio z zagród rolników zorganizowanym transportem przez wyspecjalizowane jednostki skupu, przetwórstwa,

- "sprzedaż prywatna agentom, pośrednikom, rzemieślnikom z przeznaczeniem na ubój" - należy wykazać liczbę sztuk żywca rzeźnego sprzedanego po cenach targowiskowych prywatnym odbiorcom, tj. poza wyspecjalizowanymi jednostkami skupu i przetwórstwa z przeznaczeniem do uboju,

- "sprzedaż do dalszego chowu" - należy podać liczbę sztuk zwierząt sprzedanych w obrotach międzysąsiedzkich i na wolnym rynku innym rolnikom z przeznaczeniem do dalszego chowu np. prosiąt, warchlaków, cieląt, jałówek, krów.

7.
W dziale 3 Bydło w. 27 - krowy mamki, tzn. krowy (głównie ras mięsnych) karmiące bezpośrednio cielęta w okresie ich odchowu.
Badanie przeprowadzonoPodpis osoby przeprowadzającej badanie
199.. czerwca ......................
199.. grudnia ......................

ZAŁĄCZNIK  Nr 10

R-KSRB

Kwestionariusz badania pogłowia trzody chlewnej w (kwietniu, sierpniu, grudniu) 199... r. oraz produkcji żywca wieprzowego

grafika

OBJAŚNIENIA DO KWESTIONARIUSZA BADANIA POGŁOWIA TRZODY CHLEWNEJ

1.
Badaniem należy objąć zwierzęta według stanu, jaki był w pierwszym dniu badania, stanowiące własność użytkownika gospodarstwa lub członków jego gospodarstwa domowego, jak również zwierzęta przetrzymywane czasowo lub stale w gospodarstwie, tj. przyjęte na chów, opas itp. Badaniu podlegają zwierzęta gospodarskie znajdujące się w gospodarstwie.
2.
W dziale 1. Trzoda chlewna (w.6-10), w części C "Rozchody w badanym okresie" (pod pojęciem "w badanym okresie" należy rozumieć obrót zwierzętami w czasie od ostatniego badania do terminu badania aktualnie prowadzonego) w wierszach:

- "ubój gospodarczy" - należy podać liczbę sztuk i wagę (przed ubojem) w kilogramach zwierząt ubitych w gospodarstwie lub rzeźni lokalnej w ramach tzw. uboju gospodarczego, z przeznaczeniem na: spożycie własne rodziny, darowizny, wymianę międzysąsiedzką oraz sprzedaż rynkową mięsa,

- "sprzedaż wyspecjalizowanym jednostkom skupu" - należy tu podać liczbę sztuk zwierząt sprzedanych na ubój tzn. dostarczonych przez rolników do stałych punktów skupu żywca rzeźnego, odebranych bezpośrednio z zagród rolników zorganizowanym transportem przez wyspecjalizowane jednostki skupu, przetwórstwa,

- "sprzedaż prywatna agentom, pośrednikom, rzemieślnikom z przeznaczeniem na ubój" - należy wykazać liczbę sztuk żywca rzeźnego sprzedanego po cenach targowiskowych prywatnym odbiorcom, tj. poza wyspecjalizowanymi jednostkami skupu i przetwórstwa z przeznaczeniem do uboju,

- "sprzedaż do dalszego chowu" - należy podać liczbę sztuk zwierząt sprzedanych w obrotach międzysąsiedzkich i na wolnym rynku innym rolnikom z przeznaczeniem do dalszego chowu np. prosiąt, warchlaków, loszek, knurów hodowlanych.

3.
W dziale 1 część D:

Zapis w wierszu 12 dotyczy prosiąt, które nie przekroczyły jeszcze wagi 20 kg.

Zapis w wierszu 13 dotyczy warchlaków, które osiągnęły 20 kg, a nie przekroczyły jeszcze pełnych 50 kg.

Zapisy w wierszach 14, 15 i 16 dotyczą trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej, przeznaczonej na ubój, przy czym w wierszu 11 - należy podać liczbę zwierząt, które osiągnęły 50 kg ale nie przekroczyły 80 kg (analogicznie wypełnić, stosownie do zapisów, wiersz 15 i 16).

Zapisy w wierszach 17, 18, 19, 20 i 21 dotyczą trzody chlewnej o wadze 50 kg i więcej, przeznaczonej do dalszego chowu. W wierszu 20 należy podać łączną liczbę loch nieprośnych (luźnych, karmiących, ale jeszcze nie pokrytych i loszek jeszcze nigdy nie krytych).

Badanie przeprowadzonoPodpis osoby przeprowadzającej badanie
199 ... kwietnia ...................
199 ... sierpnia ...................
199 ... grudnia ....................

ZAŁĄCZNIK  Nr 11

R-KR

ANKIETA

koniunktury produkcyjnej w rolnictwie

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 12

R-KR

ANKIETA

koniunktury produkcyjnej w rolnictwie

grafika