Rekrutacja pracowników służby zdrowia do pracy w polskich placówkach leczniczych za granicą.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 1984 r.

WYTYCZNE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 stycznia 1984 r.
w sprawie rekrutacji pracowników służby zdrowia do pracy w polskich placówkach leczniczych za granicą.

W związku z § 11 zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich i zapewnienia opieki zdrowotnej pracownikom skierowanym do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług eksportowych (Dz. Urz. MZiOS z 1984 r. Nr 1, poz. 5) ustala się, co następuje:
1.
Rekrutację pracowników służby zdrowia do pracy w polskich placówkach leczniczych za granicą dla zapewnienia opieki zdrowotnej pracownikom skierowanym do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług eksportowych prowadzi się na zasadach określonych w zarządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 listopada 1982 r. w sprawie powołania Komisji do spraw opiniowania wyjazdów zagranicznych w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, Komisji do spraw kwalifikowania kadr medycznych do pracy za granicą oraz Rady Wykonawców Kontraktów Zbiorowych za Granicą oraz w niniejszych wytycznych.
2.
Pracownik służby zdrowia kierowany do pracy za granicą powinien:
1)
uzyskać świadectwo o stanie zdrowia w trybie określonym w powołanym na wstępie zarządzeniu o przeprowadzenie badań lekarskich i zapewnienia opieki zdrowotnej pracownikom skierowanym do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług eksportowych,
2)
ukończyć kurs szkoleniowy organizowany dla pracowników wyjeżdżających do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych - przez Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, a do pozostałych krajów - przez Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym im. J. Nofera w Łodzi.
3.
Rejestry pracowników służby zdrowia zakwalifikowanych do pracy za granicą prowadzą właściwe ze względu na miejsce ich pracy wydziały zdrowia i opieki społecznej urzędów wojewódzkich.
4.
Rejestr rezerwy pracowników służby zdrowia zakwalifikowanych do pracy w odmiennych warunkach klimatycznych prowadzi Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.
5.
Rejestr rezerwy pracowników służby zdrowia zakwalifikowanych do pracy za granicą dla jednostek kierujących podległych resortowi budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych prowadzi Ośrodek Medycyny Pracy Budowlanych w Warszawie.
6.
Nadzór nad doborem pracowników służby zdrowia do pracy w polskich placówkach leczniczych za granicą sprawują właściwe komórki statutowe Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
7.
Lekarz zatrudniony w polskiej placówce leczniczej za granicą, sporządza, nie rzadziej niż raz w roku, okresowe informacje o wykonaniu swoich zadań i pracy placówki, które przesyła w odniesieniu do placówek zorganizowanych w krajach o odmiennych warunkach klimatycznych do Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, a w odniesieniu do placówek w pozostałych krajach do Instytutu Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym im. J. Nofera w Łodzi.
8.
W informacji, o której mowa w ust. 7, należy w szczególności uwzględnić:
1)
nazwę i adres polskiej placówki leczniczej za granicą oraz dane osobowe opracowującego informację,
2)
charakterystykę wykonywanych czynności zawodowych,
3)
organizację ochrony zdrowia w rejonie pobytu,
4)
charakterystykę miejsca pracy zatrudnionych w kraju o odmiennych warunkach klimatycznych,
5)
sytuację epidemiologiczną i warunki sanitarno-higieniczne w rejonie pobytu, z wymienieniem chorób występujących endemicznie,
6)
ocenę stanu zdrowia pracowników nad którymi sprawuje opiekę,
7)
liczbę udzielonych porad według rozpoznanych chorób, ze szczegółowym uwzględnieniem chorób tropikalnych,
8)
stosowane metody lecznicze przy uwzględnieniu dostępności leków,
9)
trudności diagnostyczne i lecznicze,
10)
możliwość diagnostyki laboratoryjnej (rodzaj i miejsce wykonania badań),
11)
współpracę z Instytutem Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym im. J. Nofera w Łodzi lub Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni,
12)
inne uwagi oraz wnioski.
9.
Zbiorcze informacje o działalności polskich placówek leczniczych za granicą opracowują: Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - w zakresie krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i Instytut Medycyny Pracy w Przemyśle Włókienniczym i Chemicznym im. J. Nofera w Łodzi - w zakresie pozostałych krajów oraz przesyłają w terminie do 31 marca każdego roku Departamentowi Nadzoru nad Medycyną Pracy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
10.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.