Regulamin wyboru delegatów prokuratorów prokuratur wojewódzkich i rejonowych na zgromadzenie prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1993.5.16

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lipca 1993 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 lipca 1993 r.
regulamin wyboru delegatów prokuratorów prokuratur wojewódzkich i rejonowych na zgromadzenie prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1991 r. Nr 25, poz. 103; Nr 55, poz. 234; Nr 100, poz. 443; Nr 113, poz. 491 i z 1993 r. Nr 47, poz. 213) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ogólną liczbę delegatów prokuratorów prokuratur wojewódzkich oraz prokuratorów prokuratur rejonowych, działających na obszarze właściwości prokuratury apelacyjnej, na zgromadzenie prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej, zwanych dalej "delegatami", a także liczbę delegatów przypadającą na jedną lub kilka prokuratur wojewódzkich oraz na jedną lub kilka prokuratur rejonowych, w stosunku odpowiednim do liczby prokuratorów prokuratury apelacyjnej, ustala prokurator apelacyjny.
§  2.
1.
Terminy zebrań wyborczych, zwanych dalej "zebraniami", dla prokuratorów jednej, kilku lub wszystkich prokuratur wojewódzkich oraz rejonowych, działających na obszarze właściwości prokuratury apelacyjnej, ustala prokurator apelacyjny.
2.
Prokurator apelacyjny zawiadamia o terminie i miejscu zebrania prokuratorów prokuratury wojewódzkiej oraz prokuratorów prokuratury rejonowej najpóźniej na 7 dni przed ustalonym terminem. Prokuratorzy są obowiązani brać udział w zebraniu.
§  3.
W zebraniu biorą udział wyłącznie prokuratorzy właściwych prokuratur wojewódzkich i rejonowych.
§  4.
1.
Przewodniczącym zebrania jest prokurator najstarszy wiekiem spośród obecnych na zebraniu. Okoliczność tę ustala wcześniej prokurator apelacyjny.
2.
Przewodniczący zebrania stwierdza, czy jest obecna wymagana liczba prokuratorów, i wyznacza protokolanta spośród prokuratorów biorących udział w zebraniu.
§  5.
Prawo zgłaszania kandydatów na delegatów mają prokuratorzy uprawnieni do brania udziału w zebraniu.
2.
Przed wyborem zgłoszony kandydat oświadcza, czy wyraża zgodę na kandydowanie.
§  6.
1.
Po zgłoszeniu kandydatów dokonuje się wyboru komisji skrutacyjnej; przed wyborem kandydat na członka komisji oświadcza, czy wyraża zgodę na pełnienie tej funkcji.
2.
Kandydat na delegata nie może być członkiem komisji skrutacyjnej.
§  7.
1.
Delegaci wybierani są w głosowaniu tajnym i bezpośrednim.
2.
Do wyboru delegatów wymagana jest obecność co najmniej połowy liczby prokuratorów uprawnionych do brania udziału w zebraniu.
3.
Za wybranych na delegatów uważa się kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów; w razie uzyskania przez kilku kandydatów równej liczby głosów, mającej znaczenie dla wyboru, powtarza się głosowanie na tych kandydatów.
4.
W razie potrzeby uzupełnienia składu delegatów, na wakujące miejsce wchodzi osoba, która otrzymała kolejno największą liczbę głosów, a gdy brak tych osób - zarządza się wybory uzupełniające, stosując do nich odpowiednio przepisy niniejszego regulaminu.
§  8.
Protokół zebrania podpisują jego przewodniczący i protokolant. Podpisany protokół przewodniczący zebrania przekazuje prokuratorowi apelacyjnemu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.