Regulamin działania Rady Nauki.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MNiI.2005.3.22

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 7/2005
MINISTRA NAUKI I INFORMATYZACJI
z dnia 15 lutego 2005 r.
w sprawie Regulaminu działania Rady Nauki

Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się Regulamin działania Rady Nauki, działającej przy ministrze właściwym do spraw nauki, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN DZIAŁANIA RADY NAUKI

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Regulamin określa strukturę organizacyjną Rady Nauki, zwanej dalej "Radą", działającej przy ministrze właściwym do spraw nauki, zwanym dalej "Ministrem" oraz zespołów działających w strukturze organizacyjnej organów Rady, obowiązki i uprawnienia poszczególnych organów Rady oraz członków Rady, sposób organizowania posiedzeń Rady i jej organów oraz sposób przygotowywania dokumentów i opinii.
§  2.
W strukturze organizacyjnej Rady działają:
1)
organy Rady:
a)
Przewodniczący Rady,
b)
Komitet Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej, zwany dalej "Komitetem",
c)
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Nauki,
d)
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki,
e)
Zespół Odwoławczy;
2)
zespoły działające w strukturze organizacyjnej komisji Rady:
a)
zespoły specjalistyczne i interdyscyplinarne powoływane na podstawie art. 30 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703), zwanej dalej "ustawą";
b)
zespoły robocze komisji Rady, powoływane na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy.
§  3.
1.
Pierwsze posiedzenie plenarne Rady zwołuje Minister w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przedstawienia przez Komisję Wyborczą wyników wyborów do Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki i Zespołu Odwoławczego.
2.
Na pierwszym posiedzeniu Rady Minister powołuje:
1)
Przewodniczącego Rady, pełniącego jednocześnie funkcję Przewodniczącego Komitetu;
2)
dwóch wiceprzewodniczących Rady, pełniących jednocześnie funkcje przewodniczących Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki i Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki;
3)
przewodniczącego Zespołu Odwoławczego;
4)
wiceprzewodniczących Komitetu, Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Nauki, Komisji Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki i Zespołu Odwoławczego;
5)
członków organów Rady.
3.
Na pierwszym posiedzeniu Rady Minister wręcza członkom Rady akty powołania.

Rozdział  2

Sposób działania Rady

§  4.
1.
Przewodniczący Rady:
1)
zwołuje posiedzenia plenarne Rady:
a)
z inicjatywy własnej co najmniej raz w roku,
b)
na wniosek Ministra lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Rady, nie później niż w terminie jednego miesiąca od dnia złożenia wniosku;
2)
ustala tematy, porządek obrad i terminy posiedzeń, uwzględniając wnioski Ministra i przewodniczących organów Rady;
3)
przewodniczy posiedzeniom Rady.
2.
Przewodniczący Rady może zapraszać na posiedzenia Rady osoby spoza jej składu.
3.
W razie niemożności przewodniczenia posiedzeniu Rady przez jej Przewodniczącego, zastępuje go wskazany wiceprzewodniczący Rady.
4.
Przewodniczący Rady może zwracać się do Przewodniczących organów Rady o wyrażenie opinii lub przedstawienie informacji w sprawach związanych z pracami Rady.
§  5.
1.
Zaproszenie na posiedzenie plenarne Rady wraz z dokumentami powinny być przekazane członkom Rady co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
2.
Rada zajmuje stanowisko zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, przy obecności co najmniej połowy składu Rady. W głosowaniu biorą udział tylko członkowie Rady.
3.
Z posiedzenia plenarnego Rady sporządza się protokół, który powinien zawierać listę uczestników, tematy rozpatrywanych spraw, nazwiska referentów i uczestników dyskusji, teksty przyjętych stanowisk i opinii, liczbowe wyniki głosowania oraz numery nośników elektronicznych, na których zarejestrowano przebieg posiedzenia.
4.
Protokół podpisuje Przewodniczący Rady lub wiceprzewodniczący Rady, jeżeli przewodniczy posiedzeniu Rady w zastępstwie Przewodniczącego.
5.
Kopię protokółu przekazuje się Ministrowi oraz członkom Rady.
6.
Oryginały protokółów posiedzeń plenarnych Rady wraz z dokumentami objętymi porządkiem obrad oraz nośniki elektroniczne, na których zarejestrowano przebieg posiedzenia, przechowywane są w ministerstwie obsługującym Ministra zgodnie z przepisami o dokumentacji archiwalnej.
§  6.
1.
Posiedzenia Komitetu, zwołuje Przewodniczący Komitetu z inicjatywy własnej lub na wniosek Ministra.
2.
Posiedzenia Komitetu zwoływane są co najmniej raz na dwa miesiące.
3.
Przewodniczący Komitetu może zapraszać na posiedzenie Komitetu przewodniczących organów Rady, przewodniczących zespołów specjalistycznych i interdyscyplinarnych, ekspertów i inne osoby w zależności od potrzeb.
4.
Zaproszenia na posiedzenie Komitetu wraz z dokumentami powinny być przekazane jego uczestnikom co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
5.
Komitet sporządza oceny i opinie w drodze uzgodnienia stanowisk lub w drodze głosowania, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy swojego składu. W głosowaniu biorą udział tylko członkowie Komitetu.
6.
Przewodniczący Komitetu, z inicjatywy własnej, albo na wniosek Ministra, może zarządzić sporządzenie oceny lub opinii w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk przez członków Komitetu (w trybie obiegowym), przy czym termin do zajęcia stanowiska nie powinien być krótszy niż 5 dni.
7.
Stanowisko przyjęte w trybie obiegowym Przewodniczący Komitetu przedstawia na najbliższym posiedzeniu Komitetu.
8.
Z posiedzenia Komitetu sporządzany jest protokół, który przekazywany jest Ministrowi, członkom Komitetu, przewodniczącym komisji Rady, a w razie potrzeby innym zainteresowanym członkom Rady.
9.
Do protokołu posiedzenia Komitetu stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 3, 4 i 6.
§  7.
1.
Komisje Rady sporządzają oceny i opinie na posiedzeniach plenarnych oraz na posiedzeniach zespołów, o których mowa w § 2 pkt 2, stosując przepisy rozporządzenia Ministra wydanego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy dotyczącego kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę.
2.
Przewodniczący komisji Rady w celu wykonania zadań, o których mowa w ust. 1:
1)
za zgodą Ministra - powołują, przekształcają lub likwidują zespoły robocze w ramach struktury organizacyjnej danej komisji;
2)
ustalają organizację pracy komisji i zespołów roboczych oraz czuwają nad tokiem i terminowością wykonywania przez nie zadań;
3)
przedstawiają Ministrowi kandydatów do zespołów specjalistycznych lub interdyscyplinarnych.
3.
Liczba i skład zespołów roboczych powinny wynikać z zadań przewidzianych do wykonania przez te zespoły w okresie, na który zostały powołane, przy czym skład zespołu roboczego nie powinien liczyć mniej niż pięciu członków. Członek komisji Rady może uczestniczyć w pracach więcej niż jednego zespołu roboczego.
4.
Minister powołuje zespoły specjalistyczne lub interdyscyplinarne do wykonywania określonych zadań, w szczególności dotyczących sporządzania ocen wniosków składanych przez uprawnione podmioty inne niż jednostki naukowe, albo w sprawach określonych w odrębnych przepisach. Jeżeli w skład tych zespołów wchodzą członkowie obydwu komisji Rady oraz właściwi eksperci, Minister może określić, która komisja Rady jest właściwa do sporządzenia oceny lub opinii końcowej.
5.
Z posiedzeń zespołów roboczych oraz zespołów specjalistycznych i interdyscyplinarnych sporządza się protokoły, w których zamieszcza się opinie i oceny wraz z ich uzasadnieniem.
§  8.
1.
Komisja Rady wskazuje, który z jej członków jest właściwy w sprawach dotyczących danej dziedziny nauki, dyscypliny naukowej lub grupy dyscyplin naukowych.
2.
Do zadań członków komisji Rady, o których mowa w ust. 1, należy w szczególności:
1)
wyznaczanie recenzentów wniosków o finansowanie projektów badawczych lub projektów celowych;
2) 1
uzgadnianie ocen projektów badawczych lub projektów celowych sporządzonych przez recenzentów;
3)
przedstawianie na posiedzeniach komisji Rady lub zespołów roboczych projektów opinii i ocen, których sporządzenie zostało im powierzone;
4)
uzgadnianie treści protokołu posiedzenia właściwego zespołu roboczego.
§  9.
1.
Komisje Rady na posiedzeniach, na podstawie protokółów posiedzeń zespołów roboczych, zespołów specjalistycznych lub interdyscyplinarnych, sporządzają oceny końcowe oraz protokoły, które przekazują Ministrowi.
2.
Do protokołu posiedzenia komisji Rady stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 3, 4 i 6.
§  10.
1.
Posiedzenia Zespołu Odwoławczego zwołuje Przewodniczący Zespołu w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania skierowanego do Ministra wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z decyzją dotyczącą przyznania lub odmowy przyznania środków finansowych i dokumentacją sprawy objętej wnioskiem.
2.
Zespół Odwoławczy, rozpatrując sprawę dotyczącą decyzji objętej wnioskiem o ponowne rozpatrzenie, przedstawia ocenę lub opinię o zgodności procedury rozpatrzenia sprawy z obowiązującymi w tym zakresie przepisami oraz o prawidłowości merytorycznego rozstrzygnięcia tej sprawy w decyzji.
3.
Opinia lub ocena Zespołu Odwoławczego przedstawiana Ministrowi powinna zawierać wniosek:
1)
o utrzymanie decyzji w mocy, albo
2)
o uchylenie decyzji w całości lub w części, ze wskazaniem sposobu rozstrzygnięcia sprawy, albo
3) 2
o przekazanie sprawy do właściwego organu Rady, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, ze wskazaniem okoliczności wymagających wyjaśnienia.
4.
W razie potrzeby Przewodniczący Zespołu Odwoławczego może zwrócić się do Ministra o wyrażenie zgody na udział w pracach Zespołu eksperta właściwego ze względów merytorycznych.
5.
Zespół Odwoławczy sporządza ocenę lub opinię w drodze uzgodnienia stanowisk lub w drodze głosowania, przy obecności co najmniej 3 członków. W głosowaniu biorą udział tylko członkowie Zespołu Odwoławczego.
6.
Z posiedzenia Zespołu Odwoławczego sporządza się protokół, który jest przekazywany Ministrowi.
7.
Do protokołu posiedzenia Zespołu Odwoławczego stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 3, 4 i 6.
§  11.
1.
W posiedzeniach organów Rady biorą udział z głosem doradczym wyznaczeni przez Ministra dyrektorzy departamentów ministerstwa obsługującego Ministra lub ich zastępcy.
2.
W posiedzeniach zespołów roboczych uczestniczą z głosem doradczym pracownicy ministerstwa obsługującego Ministra, wskazani przez dyrektorów właściwych departamentów. Pracownicy ministerstwa przygotowują dokumenty do rozpatrzenia przez zespoły robocze i sporządzają protokoły posiedzeń, o których mowa w § 7 ust. 5.

Rozdział  3

Obowiązki i uprawnienia Rady i jej organów

§  12.
1.
Do obowiązków organów Rady należy przedstawianie Ministrowi opinii i ocen określonych w art. 29 ust. 1-3 ustawy oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 16 ustawy.
2.
W celu realizacji swoich zadań organy Rady mogą występować do Ministra z wnioskami o udzielenie informacji lub wyjaśnień oraz o powołanie właściwych ekspertów.
3.
Przewodniczący organów Rady w trybie roboczym współpracują w zakresie wymiany informacji i dokonywania uzgodnień w sprawach dotyczących koordynowania pracy i sprawnego działania organów Rady, a w szczególności:
1)
harmonogramów pracy poszczególnych organów Rady;
2)
terminów prac i posiedzeń organów Rady;
3)
przedstawiania wniosków w sprawie usprawniania współpracy między organami Rady a ministerstwem obsługującym Ministra.
§  13.
1.
Komitet wykonując swoje zadania określone w art. 29 ust. 1 ustawy może zasięgać opinii komisji Rady.
2.
Przewodniczący Komitetu może ustalać zadania dla poszczególnych członków Komitetu.
3.
Komitet sporządza sprawozdania z działalności Rady.
§  14.
1.
Członek Rady uczestniczy w pracach Rady wyłącznie osobiście i jest zobowiązany do obecności na posiedzeniach plenarnych Rady i organu Rady, którego jest członkiem.
2.
W razie niemożności wzięcia udziału w posiedzeniu, członek Rady powinien usprawiedliwić nieobecność przed przewodniczącym organu Rady, którego jest członkiem.
3.
Członek Rady, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu, może nadesłać pisemne oceny lub opinie w sprawach objętych projektem porządku obrad.
4.
Członek Rady może w uzasadnionych przypadkach zwrócić się do Ministra o zwolnienie go z wykonywania obowiązków członka Rady w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące, bez prawa do wynagrodzenia za ten okres.
§  15.
1.
Członek Komitetu nie może wchodzić w skład komisji Rady, Zespołu Odwoławczego oraz zespołów, o których mowa w § 2 pkt 2, ani uczestniczyć w pracach tych organów lub zespołów w charakterze zaproszonego eksperta lub recenzenta.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do członka Zespołu Odwoławczego.
§  16. 3
1.
Członek komisji Rady jest wyłączony z udziału w postępowaniu dotyczącym oceny wniosków lub raportów o przyznanie lub rozliczenie środków finansowych, jeżeli istnieją okoliczności mogące wpłynąć na bezstronność jego oceny, w szczególności gdy postępowanie dotyczy zatrudniającej go jednostki naukowej albo projektu lub programu, którego ma być wykonawcą.
2.
Członek komisji Rady może uczestniczyć w realizacji projektu badawczego, po poinformowaniu o tym Ministra.
3.
Członek komisji Rady nie może pobierać wynagrodzenia za udział w realizacji projektu badawczego, jeżeli projekt ten został zakwalifikowany do finansowania ze środków finansowych na naukę w okresie jego członkostwa w komisji Rady.
4.
Przepis ust. 3 nie ma zastosowania do kierowania projektami promotorskimi.
5.
Członek organu Rady lub zespołu, o którym mowa w § 2 pkt 2, nie może sporządzać indywidualnych recenzji, jeżeli dotyczą one spraw należących do właściwości danego organu Rady lub zespołu.

Rozdział  4

Obsługa prac Rady

§  17.
1.
Dokumenty przeznaczone do rozpatrzenia na posiedzeniach organów Rady i zespołów, o których mowa w § 2 pkt 2, przygotowuje się w sposób umożliwiający podjęcie rozstrzygnięcia w sprawie sporządzenia ocen lub opinii, albo propozycji stanowiska, w zależności od charakteru sprawy za pomocą odpowiednich kart recenzji lub ocen oraz odpowiednich materiałów źródłowych.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 oraz niezbędne materiały źródłowe przygotowują pracownicy ministerstwa obsługującego Ministra po uzgodnieniu w trybie roboczym z przewodniczącym właściwego organu Rady lub zespołu.
§  18.
Obsługę prac Rady i jej organów, zespołów specjalistycznych i interdyscyplinarnych oraz zespołów roboczych działających w ramach komisji Rady zapewnia ministerstwo obsługujące Ministra, zgodnie z przepisami regulaminu organizacyjnego tego ministerstwa.
1 Załącznik § 8 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 49/2008 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2008 r. (Dz.Urz.MNiSW.08.4.70) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 września 2008 r.
2 Załącznik § 10 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 7/2006 Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.Urz.MEiN.06.1.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lutego 2006 r.
3 Załącznik § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 7/2006 Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 lutego 2006 r. (Dz.Urz.MEiN.06.1.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 lutego 2006 r.