Realizacja ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2002.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1998 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 5 lutego 2001 r.
w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego zarządzenia w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych.

1.
Na podstawie § 6 ust. 2 pkt 12 regulaminu organizacyjnego stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 30 Prezesa KRUS z dnia 31 sierpnia 2000 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ogłasza się w załączniku do niniejszego zarządzenia, jednolity tekst Zarządzenia Nr 12 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 30 lipca 1998 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych, z uwzględnieniem zmian wprowadzonych:
1)
Zarządzeniem Nr 7 Prezesa KRUS z dnia 8 kwietnia 1999 r. zmieniającym zarządzenie z dnia 30 lipca 1998 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych,
2)
Zarządzeniem Nr 13 Prezesa KRUS z dnia 23 marca 2000 r. zmieniającym zarządzenie z dnia 30 lipca 1998 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych,
3)
Zarządzeniem Nr 36 Prezesa KRUS z dnia 29 grudnia 2000 r. zmieniającym zarządzenie z dnia 30 lipca 1998 r. w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych.
2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

ZARZĄDZENIE NR 12

PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

z dnia 30 lipca 1998 r.

w sprawie realizacji ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych.

Na podstawie § 2 Statutu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. z 1994 r. Nr 33, poz. 120), art. 4 ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 119, poz. 773 z późn. zm.) oraz Zarządzenia Nr 39 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 28 kwietnia 1994 r. (z późn. zm.) w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zarządzam co następuje:

§ 1.
1.
Celem prawidłowej realizacji obowiązków nałożonych ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych zwanej dalej "ustawą", w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zwanej dalej "Kasą":
a)
powołuje się Pełnomocnika Prezesa ds. Zamówień Publicznych, podległego, w zakresie zamówień publicznych, bezpośrednio Prezesowi Kasy i sprawującego w imieniu Prezesa funkcje koordynacyjne w zakresie przestrzegania przepisów ustawy w Centrali Kasy,
b)
tworzy się Zespół ds. Zamówień Publicznych w Biurze Organizacyjno-Prawnym,
c)
zobowiązuje się Dyrektorów jednostek organizacyjnych Kasy do:

– zapewnienia funkcjonowania w kierowanych przez nich jednostkach organizacyjnych stanowisk ds. zamówień publicznych,

– sprawowania w imieniu Prezesa Kasy funkcji kontrolnych w zakresie przestrzegania postanowień ustawy w kierowanych przez nich jednostkach organizacyjnych Kasy.

2.
Zespół określony w ust. 1 pkt b) zobowiązany jest do:
a)
koordynowania prac poszczególnych komórek organizacyjnych Centrali Kasy w zakresie przygotowania i realizacji zamówień finansowanych ze środków będących w dyspozycji Centrali,
b)
udzielania pomocy jednostkom organizacyjnym Kasy w zakresie realizacji ustawy,
c)
współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych w związku z wykonywaniem przepisów ustawy.
3.
Osoby zatrudnione na stanowiskach ds. zamówień publicznych określone ust. 1 pkt c) wykonują w imieniu Dyrektora jednostki organizacyjnej czynności określone w ustawie w zakresie zamówień na dostawy, realizację inwestycji i wykonanie usług finansowanych ze środków będących w dyspozycji tych jednostek organizacyjnych.
4.
Zasady postępowania przy wydatkowaniu środków pieniężnych w Kasie na zakup środków trwałych, pozostałych środków trwałych oraz usług i inwestycji w trybie ustawy o zamówieniach publicznych określa załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Za realizację zapisów ustawy w zakresie zamówień na dostawy, realizację inwestycji i wykonanie usług odpowiedzialność ponoszą:
a)
w Centrali Kasy - Dyrektorzy poszczególnych Biur oraz inne osoby zaciągające zobowiązania finansowe,
b)
w terenowych jednostkach organizacyjnych Kasy odpowiednio: Dyrektorzy Oddziałów Regionalnych, Centrów Rehabilitacji Rolników i Ośrodków.
§  3.
1.
W Centrali Kasy powołuje się Komisję ds. Zamówień Publicznych dla realizacji zamówień ze środków będących w dyspozycji Centrali Kasy - jako organ doradczy Prezesa Kasy.
2.
W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzą:
a)
Jolanta Baran - Pełnomocnik Prezesa Kasy ds. Zamówień Publicznych - Przewodnicząca Komisji,
b)
Michał Lisowski - Wicedyrektor Biura Administracji i Inwestycji - Zastępca Przewodniczącej,
c)
Wojciech Kobielski - Dyrektor Biura Prewencji i Rehabilitacji - Członek,
d)
Zbigniew Czajka - Dyrektor Biura Ekonomiczno-Finansowego - Członek,
e)
Marcin Baranowski - Główny Specjalista w Biurze Kadr, Szkolenia i Informacji - Członek,
f)
Dyrektor, Wicedyrektor Biura lub Radca Prezesa - właściwy ze względu na przedmiot zamówienia - Członek,
g)
Danuta Nowicka - Główny Specjalista lub Elżbieta Bylina - Inspektor w Zespole ds. Zamówień Publicznych - Sekretarz,

W pracach komisji uczestniczy Radca Prawny - przedstawiciel Kancelarii Prawniczej.

3.
W skład komisji, o której mowa w ust. 2 mogą wchodzić inne osoby - za zgodą Prezesa Kasy.
4.
Sekretarz komisji i radca prawny uczestniczą w posiedzeniach Komisji, o której mowa w ust. 2, bez prawa głosu.
5.
Osoby określone w ust. 2 pkt a) do e) - w uzasadnionych przypadkach - mogą upoważniać do uczestnictwa w posiedzeniach komisji osoby, które będą działać w ich imieniu.
6.
a) Skład komisji może zostać rozszerzony o osoby nie wymienione w zarządzeniu, jeżeli w ocenie organu powołującego komisję uczestnictwo takiej osoby jest konieczne ze względu na posiadaną przez nią wiedzę specjalistyczną lub ze względu na przedmiot dostawy, inwestycji lub usługi,
b)
Rozszerzenie składu komisji następuje z urzędu lub na wniosek jej Przewodniczącego.
7.
Dyrektorzy jednostek organizacyjnych Kasy zobowiązani są do powołania komisji ds. zamówień publicznych, w kierowanych przez siebie jednostkach, jako organów doradczych w wymienionym zakresie. W skład ww. komisji nie mogą wchodzić główni księgowi.
§  4.
1.
Komisja wydaje opinie w zakresie:
a)
ustalenia trybu udzielenia zamówienia określonego w art. 13 ustawy,
b)
ograniczenia udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia do dostawców lub wykonawców krajowych - określonego w art. 18 ust. 2 i 3 ustawy,
c)
wykluczenia z ubiegania się o udzielenie zamówienia określonego w art. 19,
d)
ustalenia treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia - określonej w art. 35 ust. 1 ustawy,
e)
ustalenia wysokości wadium - określonego w art. 41,
f)
oceny i wyboru ofert - określonych w art. 48 i 49 ustawy,
g)
stwierdzenia najniższej ceny ustalonej w trybie zapytania o cenę - określonej w art. 69 ust. 2 ustawy,
h)
złożonych protestów - określonych w art. 84 ustawy,
i)
wyłączenia osób wykonujących czynności związane z postępowaniem o udzielenie zamówienia - określonego w art. 20 ustawy,
j)
odrzucenia oferty na podstawie art. 27a ustawy,
k)
unieważnienia postępowania na podstawie art. 27b ustawy.
2.
Organ powołujący komisję może jej zlecić wydanie opinii w innych sprawach związanych z realizacją zapisów ustawy.
3.
Oprócz czynności wymienionych w ust. 1 i 2 komisja sprawuje nadzór nad prowadzeniem protokółu postępowania o zamówienie publiczne określonego w art. 25 ustawy oraz otwiera oferty - zgodnie z art. 43 ustawy.
§  5.
1.
Uczestnicy postępowania związanego z realizacją ustawy zobowiązani są do zachowania tajemnicy służbowej na zasadach określonych w ustawie.
2.
Przez uczestników postępowania rozumie się:
a)
pracowników Kasy,
b)
członków komisji nie będących pracownikami Kasy określonych w § 3 ust. 6 pkt a).
§  6.
Szczegółowe zasady dotyczące realizacji ustawy o zamówieniach publicznych określa "Instrukcja w sprawie zamówień publicznych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego", stanowiąca załącznik Nr 2 do niniejszego Zarządzenia.
§  7.
Tracą moc następujące zarządzenia Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

- Zarządzenie Nr 18 z dnia 25 września 1995 r.

- Zarządzenie Nr 129 z dnia 15 maja 1997 r.

- Zarządzenie Nr 2 z dnia 12 stycznia 1998 r.

§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

w sprawie zasad postępowania przy zakupach środków trwałych i pozostałych środków trwałych oraz finansowaniu usług i inwestycji w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w trybie ustawy o zamówieniach publicznych.

1)
Zakup środków trwałych i pozostałych środków trwałych dokonywany jest przez Biuro Administracji i inwestycji ze środków Funduszu Administracyjnego Centrali Kasy lub przez Biuro Prewencji i Rehabilitacji ze środków Funduszu Prewencji i Rehabilitacji z wyłączeniem zakupów określonych w pkt 2 i 3.
2)
Jednostki organizacyjne Kasy dokonują zakupów środków trwałych i pozostałych środków trwałych do wartości określonej do celów amortyzacji w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych za wyjątkiem ośrodków i centrów rehabilitacji rolników, w których wartość kosztów remontów, napraw lub zakupów sprzętu i wyposażenia ustala Prezes Kasy i mogą zostać przekroczone wyłącznie po uprzednim uzyskaniu akceptacji Prezesa Kasy lub osoby przez niego upoważnionej.
3)
Dopuszcza się zakup środków trwałych i pozostałych środków trwałych powyżej wartości określonej do celów amortyzacji w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych przez jednostki organizacyjne Kasy po spełnieniu następujących warunków:
a)
złożeniu wniosku do Biura Administracji i Inwestycji o sfinansowanie zakupu ze środków Funduszu Administracyjnego Centrali Kasy,
b)
uzyskaniu zgody Prezesa Kasy, na wniosek Biura Administracji i Inwestycji.
4)
Środki finansowe na zakupy określone w pkt 2 zabezpiecza Oddział Regionalny w planach Funduszu Administracyjnego, a CRR i ośrodki w planach rzeczowo-finansowych zatwierdzonych przez Prezesa Kasy.
5)
Zakupy zwiększające wartość środka trwałego powyżej wartości określonej w pkt 2 są ujmowane w planach i finansowane przez Biuro Administracji i Inwestycji Centrali Kasy z wyjątkiem CRR i ośrodków.
6)
Biuro Administracji i Inwestycji finansuje ze środków Funduszu Administracyjnego:
a)
inwestycje budowlane wraz z niezbędną dokumentacją projektową oraz obsługą inwestorską i inne wydatki w tym zakresie dla jednostek organizacyjnych Kasy,
b)
zakupy budynków i lokali oraz działek dla jednostek organizacyjnych Kasy,
c)
prace remontowe i adaptacyjne w jednostkach organizacyjnych Kasy z wyjątkiem remontów bieżących,
d)
zakupy materiałów biurowych i innych dla potrzeb Centrali Kasy,
e)
wykonanie obsługi remontowej, serwisowej i transportowej dla Centrali Kasy,
f)
inne - na podstawie decyzji Prezesa Kasy.
7)
Jednostki organizacyjne Kasy realizują: zakupy materiałów biurowych i eksploatacyjnych oraz innych niezbędnych do bieżącego funkcjonowania, świadczenie usług i bieżące prace remontowo-eksploatacyjne ze środków będących w ich dyspozycji, po uprzednim zatwierdzeniu przez Prezesa Kasy:
a)
planu Funduszu Administracyjnego dla Oddziałów Regionalnych,
b)
planów rzeczowo-finansowych dla CRR i Ośrodków.