Realizacja projektu grantowego "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19".

Dzienniki resortowe

NFZ.2020.118

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 listopada 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 118/2020/DEF
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 3 sierpnia 2020 r.
w sprawie realizacji projektu grantowego "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19"

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.) w związku z art. 35 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818) oraz umową grantową o dofinansowanie nr POWR.05.02.00-00-0001/20-20-00/1374/2020/226 z dnia 30 czerwca 2020 r. zawartą pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Zdrowia, a Narodowym Funduszem Zdrowia, zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa zasady realizacji projektu grantowego nr POWR.05.02.00-00-0001/20 pod nazwą "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego na podstawie umowy zawartej w dniu 30 czerwca 2020 r. pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Zdrowia, a Narodowym Funduszem Zdrowia, w tym zasady przyznawania grantów realizatorom tego programu.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
dyrektor właściwego oddziału Funduszu - dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego ze względu na siedzibę grantobiorcy;
2)
DPS - dom pomocy społecznej, świadczący wyłącznie usługi publicznie w trybie stacjonarnym;
3)
Fundusz - Narodowy Funduszu Zdrowia, beneficjenta projektu grantowego, o którym mowa w pkt 9;
4)
grant - środki finansowe pochodzące z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020, które Fundusz powierzył grantobiorcy, o którym mowa w pkt 5;
5)
grantobiorca - uczestnika projektu grantowego będący podmiotem prowadzącym stacjonarny: zakład opiekuńczo-leczniczy lub dom pomocy społecznej, lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczych, lub hospicjum;
6)
Hospicjum - hospicjum stacjonarne, świadczące wyłącznie usługi publicznie w trybie stacjonarnym;
7)
Instytucja Pośrednicząca w Programie Wiedza Edukacja Rozwój - Ministerstwo Zdrowia - podmiot, któremu została powierzona, w drodze porozumienia albo umowy zawartych z instytucją zarządzającą, realizacja zadań w ramach krajowego lub regionalnego programu operacyjnego;
8)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
9)
projekt grantowy - przedsięwzięcie w rozumieniu art. 35 ust. 2 ustawy wdrożeniowej, o której mowa w pkt 11, pod nazwą "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19", realizowane na podstawie umowy o dofinansowanie projektu grantowego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 - 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego na podstawie umowy zawartej w dniu 30 czerwca 2020 r. pomiędzy Skarbem Państwa - Ministrem Zdrowia, a Narodowym Funduszem Zdrowia;
10)
uczestnik projektu grantowego - uczestnika w rozumieniu Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020;
11)
ustawa wdrożeniowa - ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 818);
12)
wnioskodawca - podmiot prowadzący stacjonarny: zakład opiekuńczo-leczniczy lub dom pomocy społecznej, lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, lub hospicjum ubiegający się o uczestnictwo w projekcie grantowym;
13)
wytyczne w zakresie kwalifikowalności - Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020;
14)
wytyczne w zakresie monitorowania - Wytyczne w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020;
15)
ZOL - zakład opiekuńczo-leczniczy, świadczący wyłącznie usługi publicznie w trybie stacjonarnym;
16)
ZPO - zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, świadczący wyłącznie usługi publicznie w trybie stacjonarnym.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych.

Rozdział  2

Tryb aplikowania o grant i zasady oceny wniosków

§  3. 
1. 
W celu uczestnictwa w projekcie grantowym wnioskodawca przesyła do weryfikacji i wstępnej akceptacji w terminie do dnia 25 września 2020 r., za pośrednictwem poczty elektronicznej, na adres: dotacjacovid19@nfz.gov.pl następujące dokumenty w postaci elektronicznej:
1)
wniosek o przyznanie grantu, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do zarządzenia;
2)
zapotrzebowanie na środki z tytułu realizacji projektu grantowego, którego wzór określony jest:
a) 1
 dla ZOL lub ZPO lub Hospicjów - w załączniku nr 2a do zarządzenia,
b) 2
 dla DPS - w załączniku nr 2b do zarządzenia.
2. 
Weryfikacja i wstępna akceptacja wniosków o przyznanie grantu przesłanych przez wnioskodawców, następuje według kolejności ich wpływu do Funduszu, w terminie 2 dni roboczych od dnia ich wpływu do Funduszu, do wysokości środków będących w dyspozycji Funduszu.
3. 
Informacja o wyniku weryfikacji i wstępnej akceptacji wniosku o przyznanie grantu przekazywana jest wnioskodawcy drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej podany we wniosku o przyznanie grantu.
4. 
Po uzyskaniu przez wnioskodawcę za pośrednictwem poczty elektronicznej informacji o wstępnej akceptacji dokumentów, o których mowa ust. 1, wnioskodawca składa, w terminie do dnia 30 września 2020 r., do dyrektora właściwego oddziału Funduszu dokumenty w postaci papierowej, tj.:
1)
wniosek o przyznanie grantu;
2)
zapotrzebowanie na środki z tytułu realizacji projektu grantowego;
3)
oświadczenie pracownika o zatrudnieniu w jednym miejscu pracy, którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
5. 
Rozpatrzenie wniosku o przyznanie grantu dokonywane jest zgodnie z arkuszem oceny wniosku o przyznanie grantu, którego wzór określony jest w załączniku nr 4 do zarządzenia.
6. 
Informacja o pozytywnym rozpatrzeniu przez dyrektora właściwego oddziału Funduszu dokumentu, o którym mowa w ust. 4 pkt 1, przekazywana jest niezwłocznie właściwemu Wojewodzie w celu konsultacji.
7. 
W przypadku niezgłoszenia przez właściwego Wojewodę zastrzeżeń w stosunku do pozytywnie rozpatrzonego wniosku o przyznanie grantu, w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 6, dyrektor właściwego oddziału Funduszu zatwierdza dokumenty, o których mowa w ust. 4 pkt 1 ujęte w przekazanej właściwemu Wojewodzie informacji.

Rozdział  3

Kryteria wyboru grantobiorców

§  4. 
1. 
Do uczestniczenia w projekcie grantowym mogą być wybrani wyłącznie wnioskodawcy, których dokumenty, o których mowa w § 3:
1)
ust. 1, zostały pozytywnie zweryfikowane i uzyskały wstępną akceptację;
2)
ust. 4, zostały pozytywnie rozpatrzone i zatwierdzone przez dyrektora właściwego oddziału Funduszu.
2. 
Do uczestniczenia w projekcie grantowym nie mogą być wybrani wnioskodawcy, w stosunku do których uczestnictwa w projekcie grantowym zastrzeżenia wniósł właściwy Wojewoda.

Rozdział  4

Rozpatrywanie skarg

§  5. 
1. 
Wnioskodawcy aplikującemu o przyznanie grantu, przysługuje skarga dotycząca odrzucenia jego wniosku o przyznanie grantu, składana do dyrektora właściwego oddziału Funduszu.
2. 
Skarga, o której mowa w ust. 1:
1)
może zostać złożona wyłącznie przez wnioskodawcę, którego wniosek o przyznanie grantu został odrzucony;
2)
zawiera uzasadnienie wskazujące podstawę złożenia skargi;
3)
może zostać złożona w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji o odrzuceniu wniosku o przyznanie grantu.
3. 
Dyrektor właściwego oddziału Funduszu rozpatruje skargę w terminie 5 dni roboczych od dnia jej złożenia.
§  6. 
W sytuacji uwzględnienia skargi dyrektor właściwego oddziału Funduszu ponownie przeprowadza ocenę dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 4.

Rozdział  5

Przeznaczenie grantu

§  7. 
1.  3
 Grant składa się z części A (dodatków do wynagrodzenia) za okres od dnia 1 maja 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r. i części B (środków ochrony) za okres od dnia 1 maja 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.
2. 
W ZOL, ZPO lub Hospicjum część A grantu (dodatki do wynagrodzeń) przeznaczona jest na wypłatę dodatków do wynagrodzenia dla pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, osób sprzątających lub osób kuchenkowych, które - ze względów bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka zakażenia COVID-19 - ograniczyły swoje zatrudnienie do jednego miejsca pracy lub też które nigdy nie zrezygnowały z drugiego zatrudnienia, gdyż nie posiadały drugiego miejsca pracy w okresie który obejmuje projekt.
3. 
W DPS część A grantu (dodatki do wynagrodzeń) przeznaczona jest na wypłatę dodatków do wynagrodzenia dla pielęgniarek lub ratowników medycznych, którzy - ze względów bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka zakażenia COVID-19 - ograniczyły swoje zatrudnienie do jednego miejsca pracy lub też które nigdy nie zrezygnowały z drugiego zatrudnienia, gdyż nie posiadały drugiego miejsca pracy w okresie który obejmuje projekt.
4. 
Część B grantu (środki ochrony) przeznaczona jest na dofinansowanie zakupu środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji dla personelu ZOL, ZPO, Hospicjów i DPS.
§  8. 
Ustalanie kwoty grantu należnego grantobiorcy odbywa się na następujących zasadach:
1)
kwota części A grantu (dodatki do wynagrodzeń) stanowi sumę iloczynów liczby osób, o których mowa w § 7 ust. 2 albo ust. 3, deklarowanych miesięcy, w których osoby te ograniczyły swoje zatrudnienie do jednego miejsca pracy oraz kwoty odpowiadającej zajmowanemu przez daną osobę stanowisku:
a)
w ZOL lub ZPO, lub Hospicjów:
pielęgniarka - 2 582 zł,
ratownik medyczny - 2 582 zł,
fizjoterapeuta - 2 582 zł,
opiekun medyczny - 1 574 zł,
osoba sprzątająca - 1 426 zł,
osoba kuchenkowa - 1 426 zł,
b)
w DPS:
pielęgniarka - 2 582 zł,
ratownik medyczny - 2 582 zł;
1a) 4
 Dodatek do wynagrodzenia dla danej osoby, za dany miesiąc, przysługuje w kwocie proporcjonalnej do czasu przepracowanego przez tę osobę w danym miesiącu w stosunku do normatywnego czasu pracy obowiązującego na zajmowanym przez nią stanowisku w danym miesiącu, nie większej niż określona w pkt 1;
2)
kwota części B grantu (środki ochrony) stanowi iloczyn liczby osób, o których mowa w § 7 ust. 2 albo ust. 3 oraz kwoty 694,61 zł.

Rozdział  6

Zawieranie umów o powierzenie grantu

§  9. 
1.  5
 Dyrektor właściwego oddziału Funduszu zawiera w terminie do dnia 25 listopada 2020 r. umowę o powierzenie grantu z wnioskodawcą, którego wniosek o przyznanie grantu został zatwierdzony zgodnie z § 3 ust. 7.
2. 
Wzór umowy, o której mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 5 do zarządzenia.
3. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
4. 
Umowa zawierana jest na okres do dnia 31 grudnia 2020 r.
5. 
Zabezpieczeniem prawidłowej realizacji umowy jest składany przez grantobiorcę, przy podpisywaniu umowy, weksel in blanco wraz z wypełnioną deklaracją wystawcy weksla in blanco. Zwrot dokumentu stanowiącego zabezpieczenie umowy następuje na wniosek grantobiorcy po ostatecznym rozliczeniu umowy, tj. po zatwierdzeniu rozliczenia projektu przez Fundusz oraz zwrotu środków niewykorzystanych.
6.  6
 Przepisu ust. 5 nie stosuje się do Grantobiorcy będącego jednostką sektora finansów publicznych.

Rozdział  7

Rozliczenie grantów

§  10. 
1. 
Dyrektor właściwego oddziału Funduszu w terminie do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wypłacono granty grantobiorcom, sporządza i przekazuje do Centrali Funduszu:
1)
zestawienie wypłaconych grantów, którego wzór określony jest w załączniku nr 6 do zarządzenia;
2)
notę księgową obciążeniową, której wzór określony jest w załączniku nr 7 do zarządzenia.
2. 
Centrala Funduszu w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawidłowych dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje refundacji oddziałowi Funduszu poniesionych wydatków.
3. 
W terminie do dnia 11 stycznia 2021 r. dyrektor właściwego oddziału Funduszu na podstawie, składanych w terminie do dnia 30 listopada 2020 r. wniosków sprawozdawczych grantobiorców, których wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy o powierzenie grantu, sporządza i przekazuje do Centrali Funduszu:
1)
końcowe rozliczenie projektu grantowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 8 do zarządzenia;
2)
notę księgową uznaniową, której wzór określony jest w załączniku nr 9 do zarządzenia.

Rozdział  8

Postanowienia końcowe

§  11. 
1. 
Grantobiorcom uczestniczącym w projekcie grantowym rekomenduje się wdrożenie odelu systemu pracy określonego w załączniku nr 10 do zarządzenia.
2. 
Wzór plakatu informującego o finansowaniu projektu grantowego ze środków UE jest określony w załączniku nr 11 do zarządzenia.
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie realizacji projektu grantowego "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19"

określa procedury dotyczące realizacji Projektu grantowego zawierające:

1)
kryteria wyboru grantobiorców;
2)
zasady oceny oraz tryb aplikowania o granty, w tym procedury dotyczące rozpatrywania skarg;
3)
informację o przeznaczeniu grantów;
4)
informację o trybie wypłacania grantów;
5)
informację o wymogach w zakresie zabezpieczenia grantów;
6)
założenia dotyczące zmian przeznaczenia grantów oraz umowy o powierzenie grantu;
7)
zasady dotyczące rozliczania grantów;
8)
zasady dotyczące monitorowania i kontroli grantów;
9)
zasady dotyczące odzyskiwania grantów w przypadku ich wykorzystania niezgodnie z celami Projektu grantowego.

W dniu 30.06.2020 r. Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał z Ministerstwem Zdrowia umowę na realizacje projektu pt.: "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19".

Projekt (nr: POWR.05.02.00-00-0001/20), na który przeznaczono blisko 250 mln zł, realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Środki te pomogą ograniczyć negatywne skutki wystąpienia epidemii COVID-19 wśród pacjentów i pensjonariuszy oraz personelu zakładów opiekuńczo-leczniczych, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów oraz Domów Pomocy Społecznej. Projekt obejmuje swoim działaniem i wsparciem ponad 1.300 podmiotów w całej Polsce.

Środki finansowe z projektu PO WER to przede wszystkim fundusze na dodatkowe wynagrodzenia dla pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych oraz członków personelu pomocniczego placówek, którzy - ze względów bezpieczeństwa i ograniczania ryzyka zakażenia - musieli zrezygnować z innych miejsc zatrudnienia (pula środków to ok. 230 mln zł). Dodatkowo w celu maksymalizacji założonych efektów umożliwiono w placówkach objętych projektem wdrożenie dobrowolnego modelu bezpiecznego systemu pracy, aby chronić najbliższych przez zarażeniem.

Ponadto, placówki będą mogły również zakupić ze środków projektu środki ochrony osobistej oraz środki dezynfekcyjne dla personelu oraz pacjentów i mieszkańców (pula środków ok. 20 mln zł.).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wniosek o przyznanie grantu

Nr wniosku: COVID-19.oznaczenie województwa.numerkolejnywniosku

Data złożenia wniosku:

Dane Wnioskodawcy
NIP:
Nazwa wnioskodawcy
Ulica
Nr domu
Nr mieszkania
Kod pocztowy
Miejscowość
Województwo
Adres e-mail do korespondencji
Osoba do reprezentacji
Imię
Nazwisko
Funkcja osoby do reprezentacji
Rachunek bankowy
Nr konta
Nazwa Banku
Wnioskowana wartość grantu

1. Oświadczam, iż dodatki do wynagrodzeń dla stanowisk pracy przedstawionych w załączonym Zapotrzebowaniu na środki z tytułu realizacji projektu grantowego nie były, nie są i nie będą finansowane z innych środków publicznych.

2. Oświadczam, iż podmiot, który reprezentuje nie jestem wykluczony zgodnie z art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

........................................................................................
Miejscowość i dataPodpis

osoby upoważnionej do reprezentowania

świadczeniodawcy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

(Miejscowość, data..)

..................................................

.................................................

................................................

(dane identyfikacyjne Grantobiorcy)

OŚWIADCZENIE O KWALIFIKOWALNOŚCI PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG

W związku z powierzeniem Grantu przez ....................................., na realizację zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 umowy o powierzenie grantu przez (nazwa, dane identyfikacyjne Grantobiorcy) finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Grantobiorca oświadcza, iż realizując powyższe zadania, o których mowa w § 2 ust. 1 umowy o powierzenie grantu nie może odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku od towarów i usług, którego wysokość została zawarta w budżecie przeznaczonym na realizację zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 umowy o powierzenie grantu.

Jednocześnie Grantobiorca zobowiązuje się do zwrotu części powierzonego Grantu w ramach realizacji zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 umowy o powierzenie grantu w odniesieniu do podatku od towarów i usług, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku 18  przez Grantobiorcę.

Grantobiorca zobowiązuje się również do udostępniania dokumentacji finansowo-księgowej

oraz udzielania uprawnionym organom kontrolnym informacji umożliwiających weryfikację kwalifikowalności podatku od towarów i usług.

..................................

(podpis)

______________________

* Por. z art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)

ZAŁĄCZNIK Nr  2a  7  

Zapotrzebowanie na środki z tytułu realizacji projektu grantowego nr POWR.05.02.00-00-001/20 pn.: "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19"

ZAŁĄCZNIK Nr  2b  8  

Zapotrzebowanie na środki z tytułu realizacji projektu grantowego nr POWR.05.02.00-00-001/20

ZAŁĄCZNIK Nr  3  9  

..............., ........................ 2020 r
(Miejscowość)(data)
Imię i Nazwisko:...............................

numer PESEL:.................................

(osoby składającej oświadczenie)

OŚWIADCZENIE

Oświadczam, że w miesiącach 1:

☐ maj 2020 r.

☐ czerwiec 2020 r.

☐ lipiec 2020 r.

☐ sierpień 2020 r.

nie wykonywałam/em pracy w innym miejscu niż:

Nazwa przedsiębiorstwa: ..............................................................................

Adres siedziby (ulica i numer): .....................................................................

Kod pocztowy: .......................................................................................

Miejscowość: .......................................................................................

NIP: ........................................................................................................,

z wyjątkiem udzielania świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności oraz nie otrzymałam/em dodatku do wynagrodzenia finansowanego z innego źródła z tytułu ograniczenia pracy w powyższych miesiącach do jednego miejsca pracy.

............................................................

Podpis osoby składającej oświadczenie

_______________________________

1 Zaznaczyć właściwe.

Załącznik Nr 3

WZÓR
Nr projektuPOWR.05.02.00-00-0001/20
Tytuł ProjektuZapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19
Nr wniosku
Nazwa Wnioskodawcy
NIP Wnioskodawcy
Rodzaj WnioskodawcyZOL
Liczba osób uprawnionych do otrzymania dodatku do wynagrodzenia zgodnie z umową powierzenia grantuLiczba osób uprawnionych do otrzymania dodatku do wynagrodzenia, które otrzymały dodatki do wynagrodzenia.% realizacjiKwota części B grantu do zwrotu
--
Rodzaj stanowiskaLiczba osobomiesięcy z umowy o powierzenie grantuLiczba osobomiesięcy faktycznie zrealizowana% realizacjiKwota części A grantu do zwrotu
Pielęgniarka-0
Ratownik medyczny-0
Fizjoterapeuta-0
Opiekun medyczny-0
Osoba sprzątająca-0
Osoba kuchenkowa-0
Kwot grantu do zwrotu-
Ja niżej podpisany niniejszym oświadczam, iż wyżej przedstawione dane zgodne są z informacjami zawartymi w listach płac oraz wyodrębnionej ewidencji księgowej
........................................................................
(data i podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Arkusz oceny wniosku o przyznanie grantu

1. Numer wniosku o przyznanie grantu - ..............................................................................

2. Imię i nazwisko osoby weryfikującej - ..............................................................................

Kryteria ocenyTAKNIE
1. Wniosek został złożony w formie pisemnej.
2. Wniosek złożono w terminie wskazanym przez instytucję prowadzącą nabór projektów.
3. Wszystkie pola we wniosku zostały poprawnie wypełnione.
4. Wniosek złożony jest przez podmiot uprawniony.
5. Wniosek został złożony we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ.
6. Wniosek został wypełniony w języku polskim.
7. Działania przewidziane w projekcie nie są finansowane z innych środków publicznych.
8. Wnioskodawca nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie (na podstawie art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych - Dz. U. z 2019 r. poz. 869, z późn. zm.)
9. Wraz z wnioskiem złożono wymagany kompletny załącznik lub załączniki.
10. Wniosek został podpisany przez wnioskodawcę lub osobę upoważnioną do jego reprezentowania na podstawie dokumentów rejestrowych (KRS, CEIDG).

Jeżeli Wniosek został podpisany przez osobę inną niż wymieniona powyżej, załączone zostało odpowiednie pełnomocnictwo.

Uwagi

..........................................................

data i podpis osoby weryfikującej

Załącznik Nr  4

Zbiór Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój

1)
Zakres danych osobowych Grantobiorców
Lp.Nazwa
1Nazwa Grantobiorcy
2Forma prawna
3Forma własności
4NIP
5REGON
6Adres siedziby:

Ulica

Nr budynku

Nr lokalu

Kod pocztowy

Miejscowość

Kraj

Województwo

Powiat

Gmina

Telefon

Adres e-mail

Adres strony www

7Osoba/y uprawniona/e do podejmowania decyzji wiążących w imieniu Grantobiorcy
8Osoba do kontaktów roboczych:

Imię

Nazwisko

Numer telefonu

Adres e-mail

Adres:

Ulica

Nr budynku

Nr lokalu

Kod pocztowy

Miejscowość

2)
Dane uczestników instytucjonalnych (osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą).

Szczegółowy zakres danych odwzorowany jest w Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020. Dodatkowo:

1Przynależność do grupy docelowej zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020/zatwierdzonym do realizacji Rocznym Planem Działania/zatwierdzonym do realizacji wnioskiem o dofinansowanie projektu
3)
Dane pracowników zaangażowanych w przygotowanie i realizację projektów, oraz dane pracowników instytucji zaangażowanych we wdrażanie krajowego programu operacyjnego na lata 2014-2020, współfinansowanego z EFS, którzy zajmują się obsługą projektów.
Lp.Nazwa
1Imię
2Nazwisko
3Identyfikator użytkownika
4Adres e-mail
5Rodzaj użytkownika
6Miejsce pracy
7Telefon
8Nazwa wnioskodawcy/beneficjenta
4)
Dane uczestników indywidualnych.

Szczegółowy zakres danych odwzorowany jest w Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie warunków gromadzenia i przekazywania danych w postaci elektronicznej na lata 2014-2020. Dodatkowo:

1Przynależność do grupy docelowej zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020/zatwierdzonym do realizacji Rocznym Planem Działania/zatwierdzonym do realizacji wnioskiem o dofinansowanie projektu

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

UMOWA O POWIERZENIE GRANTU W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ 2014-2020 Umowa nr COVID.19.XX.XXXX

Umowa o powierzenie grantu nr COVID.19.XX.XXXX w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, z dnia........................, zwana dalej "Umową", zawartą w ........................... pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - .................................... Oddziałem Wojewódzkim w ................................... z siedzibą: .................................................... (ADRES), reprezentowanym przez:

...................................................................................................................................................

na podstawie ........................... 10  z dnia .....................,

zwanym dalej "Oddziałem Funduszu",

a

...........................................................................................................................

[nazwa i forma prawna/imię i nazwisko Grantobiorcy] 11 ,

reprezentowanym/ reprezentowaną przez:

...................................................................................................................................................,

[imię i nazwisko, pełniona funkcja] 12

na podstawie ........................... 13  z dnia .....................,

zwaną/ym dalej "Grantobiorcą",

§  1. 
Użyte w umowie określenia oznaczają:
1)
grant - środki finansowe pochodzące z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, które Fundusz powierzył Grantobiorcy, o którym mowa w pkt 2;
2)
Grantobiorca - uczestnika projektu grantowego będącego podmiotem prowadzącym stacjonarny: zakład opiekuńczo-leczniczy lub dom pomocy społecznej, lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczych, lub hospicjum;
3)
Umowa - Umowę o powierzenie grantu;
4)
dane osobowe - dane osobowe w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.Urz.UE.L Nr 119 z 04.05.2016, str. 1), które muszą być przetwarzane przez Oddział Funduszu oraz Grantobiorcę w celu wykonania Porozumienia w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 nr WER/MZ/DO/2015 zawartego w dniu 13 stycznia 2015 r., z późn. zm.;
5)
dni robocze - dni z wyłączeniem sobót i dni ustawowo wolnych od pracy w rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90, z późn. zm.);
6)
Działanie - Działanie 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych;
7)
Osi Priorytetowej - Oś priorytetową V Wsparcie dla obszaru zdrowia;
8)
Powierzającym - ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego, który jako administrator powierzył Instytucji Pośredniczącej, w drodze odrębnego Porozumienia w sprawie powierzenia przetwarzania danych osobowych w związku z realizacją Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, przetwarzanie danych osobowych ze zbiorów:
a)
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój,
b)
Centralny system teleinformatyczny wspierający realizację programów operacyjnych - w zakresie niezbędnym do realizacji zadań związanych z obszarem zbioru Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój;
9)
Programie - Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 przyjęty decyzją wykonawczą Komisji z dnia 17 grudnia 2014 r. przyjmującą niektóre elementy programu operacyjnego "Wiedza, Edukacja, Rozwój 2014-2020" do wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego i szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w ramach celu "Inwestycje na rzecz wzrostu i zatrudnienia" w Polsce nr C(2014) 10129, zmienionego decyzjami C(2017) 8857 i C(2018) 8959;
10)
Projekcie - projekt realizowany przez Grantobiorcę na podstawie niniejszej Umowy, określony we Wniosku o przyznanie grantu, zwanym dalej "Wnioskiem", który stanowi załącznik nr 1 do Umowy;
11)
RODO - Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych);
12)
stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej - stronę internetową pod adresem: www.zdrowie.gov.pl;
13)
Ufp - ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 869, z późn. zm.);
14)
ustawie o ochronie danych osobowych - ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1781);
15)
ustawie Pzp - ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843, z późn. zm.);
16)
ustawie wdrożeniowej - ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 20142020 (Dz. U. z 2018 r. poz. 1431, z późn. zm.);
17)
wydatkach kwalifikowalnych - wydatki kwalifikowalne zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 20142020, zwanymi dalej "Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności", zamieszczonymi na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej;
18)
zarządzenie Prezesa NFZ - zarządzenie nr ........./2020/DEF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia lipca 2020 r. w sprawie realizacji projektu grantowego "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19".

Przedmiot Umowy

§  2. 
1. 
Na warunkach określonych w Umowie, Oddział Funduszu przyznaje Grantobiorcy grant na realizację zadań polegających na wypłacie dodatków do wynagrodzeń pracowników oraz zakupu środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji dla personelu, określonych w zatwierdzonym Wnioskiem o przyznanie grantu, stanowiącym załącznik nr 1 do Umowy, a Grantobiorca zobowiązuje się do wykorzystania grantu zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu Prezesa NFZ.
2. 
Łączna wysokość grantu wynosi: ........................ zł (słownie: ....................................................... zł), z tego: część A grantu w wysokości: ........................ zł (słownie: ....................................................... zł), część B grantu w wysokości: ........................ zł (słownie: ....................................................... zł) i jest finansowana z następujących źródeł:
a)
ze środków europejskich 84,17 % wydatków kwalifikowalnych Projektu,
b)
ze środków dotacji celowej 15,83 % wydatków kwalifikowalnych Projektu.
3. 
Grant, o którym mowa w ust. 2, jest przeznaczony na pokrycie wydatków kwalifikowalnych ponoszonych przez Grantobiorcę w związku z realizacją Projektu.
4. 
Grant może być przeznaczony na sfinansowanie przedsięwzięć zrealizowanych w ramach Projektu przed podpisaniem Umowy, o ile wydatki zostaną uznane za kwalifikowalne zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz będą dotyczyć okresu realizacji Projektu, o którym mowa w § 3 ust. 1.
5. 
Grantobiorca oświadcza, że VAT w ramach realizacji zadań, o których mowa w § 2 ust. 1 będzie kwalifikowalny/nie będzie kwalifikowalny (niepotrzebne skreślić). Na tę okoliczność Grantobiorca składa oświadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 2 do Umowy.
§  3. 
1. 
Okres realizacji Projektu trwa od 1 maja 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
2. 
Okres, o którym mowa w ust. 1, dotyczy realizacji zadań w ramach Projektu i jest równoznaczny z okresem kwalifikowalności wydatków w ramach części B grantu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Grantobiorca ma prawo do ponoszenia wydatków w ramach części A grantu nie dłużej niż do dnia 15 listopada 2020 r.
§  4. 
1. 
Grantobiorca odpowiada za realizację Projektu zgodnie z Wnioskiem o przyznanie grantu, w tym za:
1)
wypłatę dodatków do wynagrodzeń pracowników w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia otrzymania części A grantu;
2)
zapewnienie realizacji Projektu przez personel projektu posiadający kwalifikacje;
3)
zachowanie trwałości Projektu lub rezultatów;
4)
zbieranie danych osobowych uczestników Projektu zgodnie z Wytycznymi w zakresie monitorowania;
5)
przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO;
6)
zapewnienie stosowania zasady równości szans i niedyskryminacji a także równości szans kobiet i mężczyzn, zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn w ramach funduszy unijnych na lata 2014-2020, zamieszczonymi na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej;
2. 
Rekomendowane modele pracy opisane zostały w załączniku nr 10 do Zarządzenia Prezesa NFZ.
3. 
Grantobiorca zobowiązuje się niezwłocznie i pisemnie poinformować Oddział Funduszu o problemach w realizacji Projektu, w szczególności o zamiarze zaprzestania jego realizacji.
4. 
Grantobiorca oświadcza, że zapoznał się z treścią Wytycznych w zakresie monitorowania i Wytycznych w zakresie kwalifikowalności oraz wytycznych, o których mowa w ust. 1 pkt 6.
5. 
Grantobiorca oświadcza, że postępowania wszczęte w celu zawarcia umów w ramach Projektu oraz wydatki poniesione przed podpisaniem niniejszej Umowy a dotyczące realizacji Projektu zostały dokonane zgodnie z treścią Wytycznych w zakresie kwalifikowalności.
6. 
Oddział Funduszu zobowiązuje się powiadomić Grantobiorcę, na adres e-mail wskazany we Wniosku, o wszelkich zmianach wytycznych, o których mowa w ust. 5, a Grantobiorca zobowiązuje się do stosowania zmienionych wytycznych.
§  5. 
1. 
W ramach Projektu Grantobiorca rozlicza, zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności, koszty kwalifikowane, które zostały zatwierdzone jako wydatki kwalifikowalne w ramach wniosków o przyznanie grantu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Oddział Funduszu uznaje za niekwalifikowalną część kosztów, podczas zatwierdzania wniosku sprawozdawczego, o którym mowa w § 11, w przypadku naruszenia przez Grantobiorcę postanowień Umowy.
3. 
Oddział Funduszu może odstąpić od uznania za niekwalifikowalną części kosztów jeżeli Grantobiorca wykaże, że naruszenie Umowy wynika z okoliczności od niego niezależnych.
§  6. 
Oddział Funduszu nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za szkody powstałe w związku z realizacją Projektu.

Płatności

§  7. 
1. 
Grantobiorca zobowiązuje się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej wydatków Projektu w sposób przejrzysty, tak aby możliwa była identyfikacja poszczególnych operacji związanych z Projektem.
2. 
Grantobiorca zobowiązuje się do takiego opisywania dokumentacji księgowej Projektu, o której mowa w ust. 1, aby widoczny był związek z Projektem.
§  8. 
1. 
Grant, o którym mowa w § 2 ust. 2, jest wypłacany w formie zaliczki w całości, w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia podpisania Umowy o powierzenie grantu pod warunkiem wniesienia zabezpieczenia, o którym mowa w § 15.
2. 
Grant jest przekazywany na następujący wyodrębniony dla Projektu rachunek bankowy Grantobiorcy nr......................................................... (nazwa Banku).
§  9. 
1. 
Grantobiorca nie może przeznaczać otrzymanego grantu na cele inne niż związane z Projektem, w szczególności na tymczasowe finansowanie swojej podstawowej, pozaprojektowej działalności. W przypadku naruszenia zdania pierwszego, stosuje się § 13.
2. 
Odsetki bankowe od przekazanego Grantobiorcy grantu podlegają zwrotowi, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej, najpóźniej do 10 dni po zakończonej realizacji projektu. W tytule przelewu Grantobiorca wskazuje numer Umowy oraz tytuł zwrotu.
§  10. 
1. 
Grantobiorca składa do Oddziału Funduszu wniosek sprawozdawczy, którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do Umowy, w terminie do 30 listopada 2020 r.
2. 
Grantobiorca zobowiązuje się do przedkładania wraz z wnioskiem sprawozdawczym, o którym mowa w ust. 1, informacji o wszystkich uczestnikach Projektu.
3. 
Grantobiorca jest zobowiązany do rozliczenia całości otrzymanego grantu we wniosku sprawozdawczym. W przypadku, gdy z wniosku sprawozdawczego wynika, że grant nie został wykorzystany w całości, Grantobiorca zwraca tę część grantu w terminie 10 dni kalendarzowych od dnia zakończenia okresu realizacji Projektu.
4. 
W przypadku niedokonania zwrotu grantu zgodnie z ust. 3, stosuje się przepisy § 13.
§  11. 
1. 
Oddział Funduszu dokonuje weryfikacji wniosku sprawozdawczego, o którym mowa w § 10 ust. 1, w terminie do 10 dni roboczych od dnia jego otrzymania, a kolejnej jego wersji w terminie do 5 dni roboczych od dnia jego otrzymania. Do ww. terminów nie wlicza się czasu oczekiwania przez Oddział Funduszu na dokonanie czynności przez Grantobiorcę oraz na przekazanie dokumentów.
2. 
Grantobiorca zobowiązuje się do przedstawienia na każde wezwanie Oddziału Funduszu dokumentów dotyczących Projektu. Oddział Funduszu może także dokonać uzupełnienia lub poprawienia wniosku sprawozdawczego w zakresie oczywistych omyłek, o czym informuje Grantobiorcę lub wzywa Grantobiorcę do poprawienia lub uzupełnienia wniosku sprawozdawczego lub złożenia dodatkowych wyjaśnień w wyznaczonym terminie.
3. 
Grantobiorca zobowiązuje się do usunięcia błędów lub złożenia wyjaśnień, lub złożenia dokumentów dotyczących Projektu w wyznaczonym przez Oddziału Funduszu terminie, jednak nie krótszym niż 5 dni roboczych.
4. 
Oddział Funduszu, po pozytywnym zweryfikowaniu wniosku sprawozdawczego, przekazuje Grantobiorcy w terminie, o którym mowa w ust. 1, informację o wyniku weryfikacji wniosku sprawozdawczego, przy czym informacja o zatwierdzeniu całości lub części wniosku sprawozdawczego powinna zawierać:
1)
kwotę wydatków, które zostały uznane za niekwalifikowalne wraz z uzasadnieniem oraz wezwaniem do ich zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez Oddział Funduszu;
2)
zatwierdzoną kwotę rozliczenia grantu.

Dochód

§  12. 
Umowa jest realizowana w oparciu o art. 35 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020.
§  13. 
1. 
Jeżeli na podstawie wniosku sprawozdawczego lub czynności kontrolnych uprawnionych organów zostanie stwierdzone, że grant jest:
1)
wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem,
2)
wykorzystany z naruszeniem procedur,
3)
pobrany nienależnie lub w nadmiernej wysokości,
4)
wykorzystany niezgodnie z celami Projektu,

- Oddział Funduszu wzywa Grantobiorcę do zwrotu całości lub części grantu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania środków.

2. 
Grantobiorca zwraca środki, o których mowa w ust. 1, wraz z odsetkami, na pisemne wezwanie Oddziału Funduszu, w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia wezwania do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez Oddział Funduszu w tym wezwaniu.
3. 
Grantobiorca dokonuje opisu przelewu zwracanych środków, o których mowa w ust. 1, zgodnie z zaleceniami Oddziału Funduszu.
4. 
W przypadku niedokonania przez Grantobiorcę zwrotu środków w terminie, o którym mowa w ust. 2, Oddział Funduszu podejmuje czynności zmierzające do odzyskania należnych środków z wykorzystaniem dostępnych środków prawnych, w szczególności zabezpieczenia, o którym mowa w § 15 Umowy oraz na zasadach określonych w przepisach o postępowaniu windykacyjnym.
5. 
Koszty czynności zmierzających do odzyskania środków, o których mowa w ust. 1, w całości obciążają Grantobiorcę.
§  14. 
Oddział Funduszu nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wynikającą z opóźnienia w przekazaniu lub niedokonania przekazania grantu, będącą rezultatem w szczególności:
1)
braku dostępności środków;
2)
niewykonania lub nienależytego wykonania przez Grantobiorcę obowiązków wynikających z Umowy;
3)
wstrzymania przez Instytucję Pośredniczącą realizacji Projektu Grantowego lub uchylenia przez Instytucję Pośredniczącą decyzji o dofinansowaniu Projektu Grantowego.

Zabezpieczenie prawidłowej realizacji Projektu

§  15. 
1.  14
 Zabezpieczeniem prawidłowej realizacji Umowy jest składany przez Grantobiorcę przy zawarciu Umowy weksel in blanco wraz z wypełnioną deklaracją wystawcy weksla in blanco. Wymóg, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy Grantobiorcy będącego jednostką sektora finansów publicznych.
2. 
Zwrot dokumentu stanowiącego zabezpieczenie Umowy następuje na wniosek Grantobiorcy po ostatecznym rozliczeniu Umowy, tj. po zatwierdzeniu końcowego wniosku sprawozdawczego oraz - jeśli dotyczy - zwrocie środków niewykorzystanych przez Grantobiorcę.

Wstrzymanie płatności

§  16. 
1. 
Oddział Funduszu może wstrzymać płatności grantu w przypadku realizowania Projektu przez Grantobiorcę niezgodnie z Umową lub gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w związku z realizacją Projektu doszło do powstania nieprawidłowości w jego wydatkowaniu.
2. 
W przypadku zawieszenia płatności grantu, Oddział Funduszu informuje Grantobiorcę o zaistnieniu tego faktu i o jego przyczynach.

Dokumentacja Projektu

§  17. 
1. 
Grantobiorca zobowiąże uczestników Projektu, na etapie ich rekrutacji do Projektu, do przekazania informacji dotyczących ich sytuacji po zakończeniu udziału w Projekcie.
2. 
Grantobiorca zobowiązuje się do przechowywania dokumentacji związanej z realizacją Projektu przez okres trzech lat od dnia zakończenia Projektu. Oddział Funduszu informuje Grantobiorcę o dacie rozpoczęcia okresu, o którym mowa w zdaniu pierwszym.
3. 
W przypadku naruszenia przez Grantobiorcę obowiązku, o którym mowa w ust. 1 lub 2 Oddział Funduszu może uznać za niekwalifikowalne wydatki w zakresie niepotwierdzonym dokumentami, w tym dokonać zmiany informacji o wynikach weryfikacji wniosku sprawozdawczego, o której mowa w § 11 ust. 4.
4. 
Grantobiorca przechowuje dokumentację związaną z realizacją Projektu w sposób zapewniający dostępność, poufność i bezpieczeństwo, oraz jest zobowiązany do poinformowania Oddziału Funduszu o miejscu jej archiwizacji w terminie 5 dni roboczych od dnia podpisania Umowy, o ile dokumentacja jest przechowywana poza jego siedzibą.
5. 
W przypadku zmiany miejsca archiwizacji dokumentów oraz w przypadku zawieszenia lub zaprzestania przez Grantobiorca działalności w okresie, o którym mowa w ust. 2, Grantobiorca zobowiązuje się niezwłocznie, na piśmie poinformować Oddział Funduszu o miejscu archiwizacji dokumentów związanych z realizowanym Projektem.

Kontrola i przekazywanie informacji

§  18. 
1. 
Grantobiorca zobowiązuje się poddać kontroli 15  dokonywanej przez Oddział Funduszu oraz inne uprawnione podmioty w zakresie prawidłowości realizacji Projektu.
2. 
Kontrola może zostać przeprowadzona zarówno w siedzibie Grantobiorcy, jak i w miejscu realizacji Projektu, przy czym niektóre czynności kontrolne mogą być prowadzone w siedzibie podmiotu kontrolującego na podstawie danych i dokumentów przekazywanych przez Grantobiorcę, w okresie, o którym mowa w § 17 ust. 2.
3. 
Grantobiorca zapewnia Oddziałowi Funduszu oraz podmiotom, o których mowa w ust. 1, prawo wglądu we wszystkie dokumenty związane, jak i niezwiązane z realizacją Projektu, w tym dane osób lub podmiotów, które w wyniku rekrutacji przeprowadzonej do Projektu nie zostały objęte wsparciem, o ile jest to konieczne do stwierdzenia kwalifikowalności wydatków w Projekcie, w tym w dokumenty elektroniczne przez cały okres ich przechowywania określony w § 17 ust. 2.
4. 
Grantobiorca zobowiązuje się niezwłocznie poinformować Oddział Funduszu o każdej kontroli prowadzonej przez inne niż Oddział Funduszu uprawnione podmioty, w ramach której weryfikacji podlegają wydatki rozliczane w Projekcie. Grantobiorca przekaże do Oddział Funduszu kserokopie potwierdzonych za zgodność z oryginałem wyników ww. kontroli, w terminie 5 dni roboczych od dnia ich otrzymania.
5. 
Ustalenia Oddziału Funduszu oraz podmiotów, o których mowa w ust. 1, mogą prowadzić do korekty wydatków kwalifikowalnych rozliczonych w ramach Projektu.
6. 
W uzasadnionych przypadkach w wyniku kontroli są wydawane zalecenia pokontrolne, a Grantobiorca jest zobowiązany do podjęcia w określonym w nich terminie działań naprawczych.
§  19. 
1. 
Grantobiorca zobowiązuje się do przedstawiania na wezwanie Oddział Funduszu wszelkich informacji i wyjaśnień związanych z realizacją Projektu, w terminie określonym w wezwaniu, jednak nie krótszym niż 5 dni roboczych.
2. 
Postanowienia ust. 1 stosuje się w okresie realizacji Projektu, o którym mowa w § 3 ust. 1, oraz w okresie wskazanym w § 17 ust. 2.
3. 
Grantobiorca jest zobowiązany do współpracy z podmiotami zewnętrznymi, realizującymi badanie ewaluacyjne na zlecenie Instytucji Zarządzającej, Instytucji Pośredniczącej, Oddziału Funduszu lub innego podmiotu który zawarł umowę lub porozumienie z Instytucją Zarządzającą lub Instytucją Pośredniczącą na realizację ewaluacji. Grantobiorca jest zobowiązany do udzielania każdorazowo na wniosek tych podmiotów dokumentów i informacji na temat realizacji Projektu, niezbędnych do przeprowadzenia badania ewaluacyjnego.

Udzielanie zamówień w ramach Projektu

§  20. 
1. 
Grantobiorca udziela zamówień w ramach Projektu zgodnie z ustawą Pzp albo zasadą konkurencyjności na warunkach określonych w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności, w szczególności zobowiązuje się do upubliczniania zapytań ofertowych zgodnie z ww. wytycznymi.
2. 
Za nienależyte wykonanie zamówień, o których mowa w ust. 1, Grantobiorca stosuje kary, które wskazane są w umowie zawieranej z wykonawcą. W sytuacji niewywiązania się przez wykonawcę z warunków Umowy o zamówienie przy jednoczesnym niezastosowaniu kar umownych, Oddział Funduszu może uznać część wydatków związanych z tym zamówieniem za niekwalifikowalne.

Ochrona danych osobowych

§  21. 
1. 
Na podstawie Porozumienia w sprawie powierzenia przetwarzania danych osobowych w związku z realizacją Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 z dnia 19 maja 2015 r., nr WER/MZ/DO/2015, z późn. zm., zawartego pomiędzy Powierzającym a Instytucją Pośredniczącą oraz w związku z art. 28 RODO, Instytucja Pośrednicząca powierza Grantobiorcy przetwarzanie danych osobowych, w imieniu i na rzecz Powierzającego, na warunkach i celach opisanych w niniejszym paragrafie w ramach zbiorów Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój w zakresie określonym w załączniku nr 4 do Umowy.
2. 
W odniesieniu do zbioru Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne na podstawie:
1)
rozporządzenia nr 1303/2013;
2)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1304/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1081/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 470, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1304/2013;
3)
ustawy wdrożeniowej;
3. 
Przetwarzanie danych osobowych w zbiorach, o których mowa w ust. 1 jest zgodne z prawem i spełnia warunki, o których mowa art. 6 ust. 1 lit. c RODO oraz art. 9 ust. 2 lit. g RODO.
4. 
Grantobiorca zobowiązuje się, przy przetwarzaniu powierzonych danych osobowych, do ich zabezpieczenia poprzez stosowanie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających adekwatny stopień bezpieczeństwa odpowiadający ryzyku związanemu z przetwarzaniem danych osobowych, o których mowa w art. 32 RODO.
5. 
Grantobiorca zapewnia wystarczające gwarancje wdrożenia odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych, by przetwarzanie spełniało wymogi RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
6. 
Grantobiorca ponosi odpowiedzialność, tak wobec osób trzecich, jak i wobec Powierzającego, za szkody powstałe w związku z nieprzestrzeganiem ustawy o ochronie danych osobowych, RODO, przepisów prawa powszechnie obowiązującego dotyczącego ochrony danych osobowych oraz za przetwarzanie powierzonych do przetwarzania danych osobowych niezgodnie z Umową.
7. 
Powierzone dane osobowe mogą być przetwarzane przez Grantobiorcę wyłącznie w celu aplikowania o środki europejskie i realizacji Projektu, w szczególności potwierdzania kwalifikowalności wydatków, udzielania wsparcia uczestnikom Projektu, ewaluacji, monitoringu, kontroli, audytu, sprawozdawczości oraz działań informacyjno-promocyjnych.
8. 
Przy przetwarzaniu danych osobowych Grantobiorca zobowiązuje się do przestrzegania zasad wskazanych w niniejszym paragrafie, w ustawie o ochronie danych osobowych, RODO oraz innych przepisach prawa powszechnie obowiązującego dotyczącego ochrony danych osobowych.
9. 
Grantobiorca nie decyduje o celach i środkach przetwarzania powierzonych danych osobowych.
10. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego umocowuje Grantobiorcę do powierzania przetwarzania danych osobowych podmiotom wykonującym zadania związane z udzieleniem wsparcia i realizacją Projektu, w tym w szczególności realizującym badania ewaluacyjne, jak również podmiotom realizującym zadania związane z audytem, kontrolą, monitoringiem i sprawozdawczością oraz działaniami informacyjno-promocyjnymi prowadzonymi w ramach Programu, pod warunkiem niewyrażenia sprzeciwu przez Oddział Funduszu w terminie 7 dni roboczych od dnia wpłynięcia informacji o zamiarze powierzania przetwarzania danych osobowych do Instytucji Pośredniczącej i pod warunkiem, że Grantobiorca zawrze z każdym podmiotem, któremu powierza przetwarzanie danych osobowych umowę powierzenia przetwarzania danych osobowych w kształcie zgodnym z postanowieniami niniejszego paragrafu.
11. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego zobowiązuje Grantobiorcę, by podmioty świadczące usługi na jego rzecz zagwarantowały wdrożenie odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych zapewniających adekwatny stopień bezpieczeństwa, który odpowiadał będzie ryzyku związanemu z przetwarzaniem danych osobowych tak, aby przetwarzanie spełniało wymogi RODO i chroniło prawa osób, których dane dotyczą.
12. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego zobowiązuje Grantobiorcę, do wskazania w umowie powierzenia przetwarzania danych osobowych, o której mowa w ust. 10, że podmiot świadczący usługi na jego rzecz ponosi odpowiedzialność, tak wobec osób trzecich, jak i wobec administratora, za szkody powstałe w związku z nieprzestrzeganiem ustawy o ochronie danych osobowych, RODO, przepisów prawa powszechnie obowiązującego dotyczącego ochrony danych osobowych oraz za przetwarzanie powierzonych do przetwarzania danych osobowych niezgodnie z umową powierzenia przetwarzania danych osobowych.
13. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego zobowiązuje Grantobiorcę, by podmioty świadczące usługi na jego rzecz, którym powierzył przetwarzanie danych osobowych w drodze umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, o której mowa w ust. 10 prowadziły rejestr wszystkich kategorii czynności przetwarzania, o którym mowa w art. 30 ust. 2 RODO.
14. 
Zakres danych osobowych powierzanych przez Grantobiorcę podmiotom, o których mowa w ust. 10, powinien być adekwatny do celu powierzenia oraz każdorazowo indywidualnie dostosowany przez Grantobiorcę, przy czym zakres nie może być szerszy niż zakres określony w załączniku nr 4 do Umowy.
15. 
Grantobiorca przekaże Oddziałowi Funduszu wykaz podmiotów, o których mowa w ust. 10, za każdym razem, gdy takie powierzenie przetwarzania danych osobowych nastąpi, a także na każde jej żądanie. Wykaz podmiotów będzie zawierał, co najmniej, nazwę podmiotu oraz dane kontaktowe podmiotu.
16. 
Grantobiorca prowadzi rejestr wszystkich kategorii czynności przetwarzania, o którym mowa w art. 30 ust. 2 RODO.
17. 
Grantobiorca przed rozpoczęciem przetwarzania danych osobowych przygotowuje dokumentację opisującą sposób przetwarzania danych osobowych oraz środki techniczne i organizacyjne zapewniające ochronę i bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych, które uwzględniają warunki przetwarzania w szczególności te, o których mowa w art. 32 RODO.
18. 
Do przetwarzania danych osobowych mogą być dopuszczone jedynie osoby upoważnione przez Grantobiorcę oraz przez podmioty, o których mowa w ust. 10, posiadające imienne upoważnienie do przetwarzania danych osobowych.
19. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego zobowiązuje Grantobiorcę, by osoby upoważnione przez niego do przetwarzania danych osobowych zobowiązane zostały do zachowania w tajemnicy danych osobowych oraz informacji o stosowanych sposobach ich zabezpieczenia, także po ustaniu stosunku prawnego łączącego osobę upoważnioną do przetwarzania danych osobowych z Grantobiorcą.
20. 
Oddział Funduszu, w imieniu Powierzającego, umocowuje Grantobiorcę do wydawania i odwoływania osobom, o których mowa w ust. 18, imiennych upoważnień do przetwarzania danych osobowych, w zbiorze, o którym mowa w ust. 1 tj. w zbiorze "Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój". Wzór upoważnienia do przetwarzania danych osobowych jest określony w załączniku nr 5 do Umowy. Wzór odwołania upoważnienia do przetwarzania danych osobowych jest określony w załączniku nr 6 do Umowy. Upoważnienia i odwołania upoważnienia przechowuje Grantobiorca w swojej siedzibie.
21. 
Oddział Funduszu, w imieniu Powierzającego, umocowuje Grantobiorcę do dalszego umocowywania podmiotów, o których mowa w ust. 10, do wydawania oraz odwoływania osobom, o których mowa w ust. 18, upoważnień do przetwarzania danych osobowych w zbiorze, o którym mowa w ust. 1 tj. w zbiorze "Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój". W takim wypadku stosuje się odpowiednie postanowienia dotyczące Grantobiorców w tym zakresie.
22. 
Oddział Funduszu, w imieniu Powierzającego, umocowuje Grantobiorcę do określenia wzoru upoważnienia do przetwarzania danych osobowych oraz wzoru odwołania upoważnienia do przetwarzania danych osobowych przez podmioty, o których mowa w ust. 10.
23. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego zobowiązuje Grantobiorcę do zobowiązania podmiotów, o których mowa w ust. 10, by osoby upoważnione przez te podmioty do przetwarzania danych osobowych zobowiązane zostały do zachowania w tajemnicy danych osobowych oraz informacji o stosowanych sposobach ich zabezpieczenia, także po ustaniu stosunku prawnego łączącego osobę upoważnioną do przetwarzania danych osobowych z danym podmiotem.
24. 
Oddział Funduszu, w imieniu Powierzającego, zobowiązuje Grantobiorcę do wykonywania wobec osób, których dane dotyczą, obowiązków informacyjnych wynikających z art. 13 i art. 14 RODO.
25. 
Oddział Funduszu, w imieniu Powierzającego, umocowuje Grantobiorcę do takiego formułowania umów zawieranych przez Grantobiorcę z podmiotami, o których mowa w ust. 11, by podmioty te były zobowiązane do wykonywania wobec osób, których dane dotyczą, obowiązków informacyjnych wynikających z art. 13 i art. 14 RODO.
26. 
Grantobiorca jest zobowiązany do podjęcia wszelkich kroków służących zachowaniu w tajemnicy danych osobowych przetwarzanych przez mające do nich dostęp osoby upoważnione do przetwarzania danych osobowych oraz sposobu ich zabezpieczenia.
27. 
Grantobiorca niezwłocznie informuje Oddział Funduszu o:
1)
wszelkich przypadkach naruszenia tajemnicy danych osobowych lub o ich niewłaściwym użyciu oraz naruszeniu obowiązków dotyczących ochrony powierzonych do przetwarzania danych osobowych, z zastrzeżeniem ust. 29;
2)
wszelkich czynnościach z własnym udziałem w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych prowadzonych w szczególności przed Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Europejskim Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, urzędami państwowymi, policją lub przed sądem;
3)
wynikach kontroli prowadzonych przez podmioty uprawnione w zakresie przetwarzania danych osobowych wraz z informacją na temat zastosowania się do wydanych zaleceń.
28. 
Grantobiorca zobowiązuje się do udzielenia Oddziałowi Funduszu lub Powierzającemu, na każde ich żądanie, informacji na temat przetwarzania danych osobowych, o których mowa w niniejszym paragrafie, a w szczególności niezwłocznego przekazywania informacji o każdym przypadku naruszenia przez niego i osoby przez niego upoważnione do przetwarzania danych osobowych obowiązków dotyczących ochrony danych osobowych.
29. 
Grantobiorca, bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin po stwierdzeniu naruszenia, zgłosi Oddziałowi Funduszu każde naruszenie ochrony danych osobowych. Zgłoszenie powinno oprócz elementów określonych w art. 33 ust. 3 RODO zawierać informacje umożliwiające Powierzającemu określenie czy naruszenie skutkuje wysokim ryzykiem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. Jeżeli informacji, o których mowa w art. 33 ust. 3 RODO nie da się udzielić w tym samym czasie, Grantobiorca może je udzielać sukcesywnie bez zbędnej zwłoki.
30. 
W przypadku wystąpienia naruszenia ochrony danych osobowych, mogącego powodować w ocenie Powierzającego wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, Grantobiorca na wniosek Oddziałowi Funduszu zgodnie z zaleceniami Powierzającego bez zbędnej zwłoki zawiadomi osoby, których naruszenie ochrony danych osobowych dotyczy, o ile Oddział Funduszu o to wystąpi.
31. 
Grantobiorca pomaga Oddziałowi Funduszu i Powierzającemu wywiązać się z obowiązków określonych w art. 32-36 RODO.
32. 
Grantobiorca pomaga Oddziałowi Funduszu i Powierzającemu wywiązać się z obowiązku odpowiadania na żądania osoby, której dane dotyczą, w zakresie wykonywania jej praw określonych w rozdziale III RODO.
33. 
Grantobiorca umożliwi Oddziałowi Funduszu, Powierzającemu lub podmiotom przez nich upoważnionym, w miejscach, w których są przetwarzane powierzone dane osobowe, dokonanie kontroli lub audytu zgodności przetwarzania powierzonych danych osobowych z ustawą o ochronie danych osobowych, RODO, przepisami prawa powszechnie obowiązującego dotyczącymi ochrony danych osobowych oraz z Umową. Zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia kontroli lub audytu powinno być przekazane podmiotowi kontrolowanemu co najmniej 5 dni roboczych przed rozpoczęciem kontroli.
34. 
W przypadku powzięcia przez Oddziałowi Funduszu lub Powierzającego wiadomości o rażącym naruszeniu przez Grantobiorcę obowiązków wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych, RODO, przepisów prawa powszechnie obowiązującego dotyczącego ochrony danych osobowych lub z Umowy, Grantobiorca umożliwi Oddziałowi Funduszu, Powierzającemu lub podmiotom przez nie upoważnionym dokonanie niezapowiedzianej kontroli lub audytu, w celu określonym w ust. 33.
35. 
Kontrolerzy Oddziału Funduszu, Powierzającego, lub podmiotów przez nich upoważnionych, mają w szczególności prawo:
1)
wstępu, w godzinach pracy Grantobiorcy, za okazaniem imiennego upoważnienia, do pomieszczenia, w którym jest zlokalizowany zbiór powierzonych do przetwarzania danych osobowych, oraz pomieszczenia, w którym są przetwarzane powierzone dane osobowe i przeprowadzenia niezbędnych badań lub innych czynności kontrolnych w celu oceny zgodności przetwarzania danych osobowych z ustawą o ochronie danych osobowych, RODO, przepisami prawa powszechnie obowiązującego dotyczącego ochrony danych osobowych oraz Umową;
2)
żądać złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień przez osoby upoważnione do przetwarzania danych osobowych, przedstawiciela Grantobiorcy oraz pracowników w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
3)
wglądu do wszelkich dokumentów i wszelkich danych mających bezpośredni związek z przedmiotem kontroli lub audytu oraz sporządzania ich kopii;
4)
przeprowadzania oględzin urządzeń, nośników oraz systemu informatycznego służącego do przetwarzania danych osobowych.
36. 
Uprawnienia kontrolerów Oddziału Funduszu, Powierzającego lub podmiotu przez nich upoważnionego, o których mowa w ust. 35, nie wyłączają uprawnień wynikających z wytycznych w zakresie kontroli wydanych na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy wdrożeniowej.
37. 
Grantobiorca może zostać poddany kontroli lub audytowi zgodności przetwarzania powierzonych do przetwarzania danych osobowych z ustawą o ochronie danych osobowych, RODO, przepisami prawa powszechnie obowiązującego dotyczącymi ochrony danych osobowych w miejscach, w których są one przetwarzane przez instytucje uprawnione do kontroli lub audytu na podstawie odrębnych przepisów.
38. 
Grantobiorca zobowiązuje się zastosować zalecenia dotyczące poprawy jakości zabezpieczenia danych osobowych oraz sposobu ich przetwarzania sporządzone w wyniku kontroli lub audytu przeprowadzonych przez Oddział Funduszu, Powierzającego lub przez podmioty przez nie upoważnione albo przez inne instytucje upoważnione do kontroli na podstawie odrębnych przepisów.
39. 
Oddział Funduszu w imieniu Powierzającego zobowiązuje Grantobiorcę, do zastosowania odpowiednio ust. 33-38 w stosunku do podmiotów świadczących usługi na jego rzecz, którym powierzył przetwarzanie danych osobowych w drodze umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, o której mowa w ust. 10.
40. 
Grantobiorca nie zbiera danych osobowych od uczestnika projektu, które występują w zbiorze danych osobowych z ZUS. Dane ze zbioru mogą zostać przekazane Grantobiorcy, po zweryfikowaniu w krajowym rejestrze ZUS osób objętych wsparciem w projekcie, w celu potwierdzenia kwalifikowalności udziału uczestników w Projekcie.

Obowiązki informacyjne

§  22. 
1. 
Grantobiorca jest zobowiązany do wypełniania obowiązków informacyjnych i promocyjnych zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1303/2013 i rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 821/2014 z dnia 28 lipca 2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 w zakresie szczegółowych uregulowań dotyczących transferu wkładów z programów i zarządzania nimi, przekazywania sprawozdań z wdrażania instrumentów finansowych, charakterystyki technicznej działań informacyjnych i komunikacyjnych w odniesieniu do operacji oraz systemu rejestracji i przechowywania danych (Dz. Urz. UE L 223 z 29.07.2014, str. 7).
2. 
Wszystkie działania informacyjne i promocyjne Grantobiorca oraz każdy dokument, który jest podawany do wiadomości publicznej lub jest wykorzystywany przez uczestników projektu, w tym wszelkie zaświadczenia o uczestnictwie lub inne certyfikaty zawierają informacje o otrzymaniu wsparcia z Unii Europejskiej, w tym Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z Programu za pomocą:
1)
znaku Funduszy Europejskich z nazwą Programu;
2)
barw Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
znaku Unii Europejskiej z nazwą Europejski Fundusz Społeczny.
3. 
Oddział Funduszu przekaże Grantobiorcy wzór plakatu informacyjnego do zastosowania w miejscach pracy, które są częścią projektu.
4. 
W okresie realizacji Projektu Grantobiorca informuje opinię publiczną o pomocy otrzymanej z Unii Europejskiej w tym Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu m.in. przez:
1)
umieszczenie przynajmniej jednego plakatu o minimalnym rozmiarze A3 z informacjami na temat Projektu, w tym z informacjami dotyczącymi wsparcia finansowego, w miejscu ogólnodostępnym i łatwo widocznym, takim jak np. wejście do budynku;
2)
zamieszczenie na stronie internetowej Grantobiorcy krótkiego opisu Projektu, proporcjonalnego do poziomu pomocy, obejmującego jego cele i wyniki oraz podkreślającego wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej.

Zmiany w Projekcie

§  23. 
Grantobiorca jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić Oddział Funduszu o wszelkich okolicznościach mogących zakłócić realizację Projektu.
§  24. 
1. 
Grantobiorca może dokonywać zmian w Projekcie pod warunkiem ich zgłoszenia Oddziałowi Funduszu oraz przekazania zaktualizowanego Wniosku o przyznanie grantu i uzyskania akceptacji Oddział Funduszu. Akceptacja, o której mowa w zdaniu pierwszym, jest dokonywana w terminie 15 dni roboczych 16  i nie wymaga formy aneksu do umowy.
2. 
W razie zmian w prawie krajowym lub unijnym wpływających na wysokość wydatków kwalifikowalnych w Projekcie strony mogą wnioskować o renegocjację Umowy.

Rozwiązanie Umowy

§  25. 
1. 
Oddział Funduszu może wypowiedzieć Umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia, co skutkuje jej natychmiastowym rozwiązaniem, w przypadku gdy:
1)
Grantobiorca dopuścił się poważnych nieprawidłowości finansowych, w szczególności wykorzystał przekazane środki na cel inny niż określony w Projekcie lub niezgodnie z Umową;
2)
Grantobiorca złoży lub posłuży się fałszywym oświadczeniem lub podrobionymi, przerobionymi lub stwierdzającymi nieprawdę dokumentami w celu uzyskania dofinansowania w ramach niniejszej Umowy, w tym uznania za kwalifikowalne wydatków ponoszonych w ramach Projektu.
2. 
Oddział Funduszu może wypowiedzieć Umowę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, po upływie którego następuje jej rozwiązanie, w przypadku gdy:
1)
Grantobiorca nie przedłoży zabezpieczenia prawidłowej realizacji Umowy zgodnie z § 15;
2)
Grantobiorca odmówi poddania się kontroli, o której mowa w § 18;
3)
Grantobiorca w ustalonym przez Oddział Funduszu terminie nie doprowadzi do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości;
4)
Grantobiorca nie przedkłada zgodnie z Umową wniosku sprawozdawczego lub dokumentów, o których mowa w § 11;
5)
Grantobiorca uchyla się od wykonywania obowiązków, o których mowa w § 19;
6)
Grantobiorca dokonał zmian prawno-organizacyjnych zagrażających realizacji niniejszej Umowy.
§  26. 
Umowa może zostać rozwiązana w drodze pisemnego porozumienia stron na wniosek każdej ze stron w przypadku wystąpienia okoliczności, które uniemożliwiają dalsze wykonywanie postanowień zawartych w Umowie.
§  27. 
1. 
W przypadku rozwiązania Umowy na podstawie § 25 lub § 26, Grantobiorca jest zobowiązany do zwrotu całości otrzymanego dofinansowania wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych liczonymi od dnia przekazania środków dofinansowania w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia rozwiązania Umowy na rachunek bankowy wskazany przez Oddział Funduszu.
2. 
W przypadku niedokonania zwrotu środków zgodnie z ust. 1, stosuje się odpowiednio § 13 Umowy.
3. 
W przypadku rozwiązania Umowy na podstawie § 25 ust. 1, Grantobiorca zobowiązuje się usunąć w sposób trwały i nieodwracalny wszelkie dane osobowe pozyskane w związku z realizacją Projektu lub zwrócić je administratorowi w rozumieniu RODO.
§  28. 
Rozwiązanie Umowy nie obejmuje obowiązków Grantobiorcy wynikających z § 4.

Postanowienia końcowe

§  29. 
Prawa i obowiązki oraz wierzytelności Grantobiorcy wynikające z Umowy nie mogą być przenoszone na osoby trzecie, bez zgody Oddział Funduszu.
§  30. 
W zakresie nieuregulowanym Umową stosuje się przepisy prawa powszechnie obowiązującego.
§  31. 
1. 
Grantobiorca oświadcza, że nie podlega wykluczeniu na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących z ubiegania się o środki przeznaczone na realizację Projektu, w tym wykluczeniu na podstawie art. 207 ust. 4 Ufp.
2. 
Grantobiorca oświadcza, że nie był prawomocnie skazany za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe 17 .
3. 
Grantobiorca zapewnia, że osoby dysponujące środkami dofinansowania projektu, tj. osoby upoważnione do podejmowania wiążących decyzji finansowych w imieniu Grantobiorcy, nie są prawomocnie skazane za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe.
§  32. 
1. 
Spory związane z realizacją Umowy strony będą starały się rozwiązać polubownie.
2. 
W przypadku braku porozumienia spór będzie podlegał rozstrzygnięciu przez sąd powszechny właściwy dla siedziby Oddziału Funduszu, za wyjątkiem sporów związanych ze zwrotem środków na podstawie przepisów o finansach publicznych.
§  33. 
Zmiany w treści Umowy związane ze zmianą adresu siedziby Grantobiorcy oraz zmianą danych o rachunku bankowym, o którym mowa w § 8 ust. 2, wymagają pisemnego poinformowania Oddziału Funduszu pod rygorem nieważności. Pozostałe zmiany w treści Umowy wymagają, pod rygorem nieważności, formy aneksu do Umowy.
§  34. 
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Załączniki

§  35. 
Integralną część Umowy stanowią następujące załączniki
Załączniki:

1. Załącznik nr 1 - Wniosek o przyznanie grantu nr ....................................

2. Załącznik nr 2 - Oświadczenie o kwalifikowalności VAT.

3. Załącznik nr 3 - Wzór wniosku sprawozdawczego.

4. Załącznik nr 4 - Zakres danych osobowych powierzonych do przetwarzania Grantobiorcy.

5. Załącznik nr 5 - Wzór upoważnienia do przetwarzania danych.

6. Załącznik nr 6 - Wzór odwołania upoważnienia do przetwarzania danych.

7. Załącznik nr 7 - Dokumenty upoważniające do reprezentacji Grantobiorcy.

Podpisy:

Oddział FunduszuGrantobiorca

Załącznik Nr  5

UPOWAŻNIENIE Nr______

DO PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

Z dniem [_________________________] r., na podstawie art. 29 w związku z art. 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE. L 119 z 04.05.2016, str. 1) (RODO), upoważniam [___________________________________________] do przetwarzania danych osobowych w zbiorze Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Upoważnienie wygasa z chwilą ustania Pana/Pani* stosunku prawnego łączącego Pana/Panią* z [_________________________].

_________________________________

Czytelny podpis osoby upoważnionej do wydawania i odwoływania upoważnień.

Upoważnienie otrzymałem/am

______________________________

(miejscowość, data, podpis)

Oświadczam, że zapoznałem/am się z przepisami powszechnie obowiązującymi dotyczącymi ochrony danych osobowych, w tym z RODO, a także z obowiązującym w __________________________ opisem technicznych i organizacyjnych środków zapewniających ochronę i bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych i zobowiązuję się do przestrzegania zasad przetwarzania danych osobowych określonych w tych dokumentach.

Zobowiązuję się do zachowania w tajemnicy przetwarzanych danych osobowych, z którymi zapoznałem/am się oraz sposobów ich zabezpieczania, zarówno w okresie trwania umowy jak również po ustaniu stosunku prawnego łączącego mnie z [_________________________].

_______________________________

Czytelny podpis osoby składającej oświadczenie

*niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Projekt grantowy nr POWR.05.02.00-00-0001/20pn.: "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19"
(Oddział wojewódzki NFZ)
Zestawienie wypłaconych grantów w miesiącu .............. 2020 r.
Lp.Nr umowy o powierzenie grantuRodzaj GrantobiorcyNazwa GrantobiorcyNIP GrantobiorcyWypłacona kwota części A grantuWypłacona kwota części B grantu zgodnie z umowąLiczba osób zatrudnionych uprawnionych do otrzymania dodatku do wynagrodzenia zgodnie z umową
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
Razem:
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:
Nr telefonu:
Adres e-mail:
sprawdzono pod względem formalnymsprawdzono pod względem merytorycznymsprawdzono pod względem formalno-rachunkowymzatwierdził
Główny księgowy

OW NFZ

Dyrektor OW NFZ
........................................................

Załącznik Nr  6

ODWOŁANIE UPOWAŻNIENIA Nr ______

DO PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

Z dniem ________________ r., na podstawie art. 29 w związku z art. 28 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE. L 119 z 04.05.2016, str. 1), odwołuję upoważnienie Pana /Pani* ___________________________________ nr ____________________ do przetwarzania danych osobowych wydane w dniu _____________

__________

_____________________________

Czytelny podpis osoby, upoważnionej do wydawania i odwoływania upoważnień

______________________________

(miejscowość, data)

*niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR
Dostawca:Narodowy Fundusz Zdrowia ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa NIP 1070001057Nabywca:Narodowy Fundusz Zdrowia

ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa

Wystawca:................... Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ul. ........................ 00-000 ...................Odbiorca i płatnik:Narodowy Fundusz Zdrowia - Centrala

ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa

Prosimy o zgodne z nami zaksięgowanie następujących pozycji:NOTA nr ...............z dnia: ........................
Obciążyliśmy:Treść:Uznaliśmy:
zł i gr.zł i gr.
Granty wypłacone w miesiącu ..................... 2020 r. projekt nr POWR.05.02.00-00-0001/20 pn.: "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19" w tym: część A w kwocie: ............ część B w kwocie:..................
Słownie:
Płatności należy dokonać w ciągu 14 dni od dnia otrzymania noty na konto ........................................ .
tel. osoby sporządzającej
załączników:
SporządziłGłówny księgowy

OW NFZ

Dyrektor OW NFZ
................................................................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  8

(Oddział wojewódzki NFZ)
Rozliczenie projektu grantowego nr POWR.05.02.00-00-0001/20 pn.: "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19"
Lp.Nr umowy o powierzenie grantuRodzaj GrantobiorcyNazwa GrantobiorcyNIP GrantobiorcyLiczba osób zatrudnionych uprawnionych do otrzymania dodatku do wynagrodzenia zgodnie z umowąLiczba osób uprawnionych do otrzymania dodatku do wynagrodzenia, które otrzymały dodatki do wynagrodzenia.Wypłacona kwota części A grantu zgodnie z umowąWykorzystana kwota części A grantuKwota części A grantu do zwrotuWypłacona kwota części B grantu zgodnie z umowąWykorzystana kwota części B grantuKwota części B grantu do zwrotu
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
Razem:
Miejscowość i data:
Imię i nazwisko Sporządzającego:Główny księgowy

OW NFZ

Dyrektor OW NFZ
Nr telefonu:
Adres e-mail:........................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR
Dostawca:Narodowy Fundusz Zdrowia ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa NIP 1070001057Nabywca:Narodowy Fundusz Zdrowia

ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa

Wystawca:................... Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ul. ........................ 00-000 ...................Odbiorca i płatnik:Narodowy Fundusz Zdrowia - Centrala

ul. Rakowiecka 26/30, 02-528 Warszawa

Prosimy o zgodne z nami zaksięgowanie następujących pozycji:NOTA nr ...............z dnia: ........................
Obciążyliśmy:Treść:Uznaliśmy:
zł i gr.zł i gr.
Granty zwrócone - końcowe rozliczenie projektu grantowego nr POWR.05.02.00-00-001/20 pn.: "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19" w tym: część A w kwocie: ............ część B w kwocie:..................
Słownie:
tel. osoby sporządzającej
załączników:
SporządziłGłówny księgowy

OW NFZ

Dyrektor OW NFZ
................................................................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  10

Rekomendowane modele pracy

Zalecane jest prowadzenie następujących modeli pracy:
1.
W ramach ZOL/ZPO/hospicjów tzn. podmiotów udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym zaleca się stworzenie trzech zespołów, pracujących w systemie rotacyjnym. Każdy z zespołów będzie pracował przez 7 dni, następnie udaje się na 7 dni na odpoczynek. Po tym okresie dany zespół powraca na kolejne 7 dni na dyżury i cały cykl się powtarza. Przewiduje się, że trzeci z zespołów będzie w całości lub w części na bieżąco uzupełniał - rotujące w cyklu 7 dniowym - składy pozostałych zespołów w przypadku choroby lub w celu umożliwienia pracownikom czasowego pobytu w domu, jeśli wyrażą taką potrzebę. Kierownik ZOL/ZPO/hospicjum organizuje miejsce odpoczynku dla poszczególnych zespołów w "Hotelu dla Medyka" lub organizuje miejsce odpoczynku na terenie ZOL/ZPO/hospicjum, lub też przez wynajęcie odpowiednich miejsc w pensjonatach, kwaterach prywatnych lub innych miejscach do tego przystosowanych (wydatki poniesione na ten cel nie będą finansowane w ramach projektu).

Mając na uwadze powyższe, zaleca się, że na 50 łóżek skład osobowy powinien przedstawiać się następująco:

Dyżur dzienny:

-
2 pielęgniarki lub 1 pielęgniarka i 1 ratownik medyczny;
-
3 opiekunów medycznych lub opiekunów osób niesamodzielnych, wolontariuszy lub innych osób, które posiadają uprawnienia w zakresie możliwości udzielania świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych;
-
1 fizjoterapeuta;
-
1 osoba sprzątająca;
-
1 osoba kuchenkowa.

Dyżur nocny:

-
1 pielęgniarka;
-
2 opiekunów medycznych lub opiekunów osób niesamodzielnych, wolontariuszy lub innych osób, które posiadają uprawnienia w zakresie możliwości udzielania świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych.

W przypadku hospicjum (przyjmuje się na 30 pacjentów) zaleca się, żeby skład osobowy przedstawiał się następująco:

Dyżur dzienny:

-
2 pielęgniarki lub 1 pielęgniarka i 1 ratownik medyczny;
-
3 opiekunów medycznych lub opiekunów osób niesamodzielnych, wolontariuszy lub innych osób, które posiadają uprawnienia w zakresie możliwości udzielania świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych;
-
1 osoba sprzątająca;
-
1 osoba kuchenkowa.

Dyżur nocny:

-
1 pielęgniarka;
-
2 opiekunów medycznych lub opiekunów osób niesamodzielnych, wolontariuszy lub innych osób, które posiadają uprawnienia w zakresie możliwości udzielania świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych.
2.
W przypadku DPS zalecane jest powołanie trzech zespołów, które będą pracować w systemie rotacyjnym. Każdy z zespołów pracuje przez 7 dni, następnie udaje się na 7 dni na odpoczynek. Po tym okresie powracają na kolejne 7 dni na dyżury i cały cykl się powtarza. Przewiduje się, że trzeci z zespołów będzie w całości lub w części na bieżąco uzupełniał - rotujące w cyklu 7 dniowym - składy pozostałych zespołów w przypadku choroby lub w celu umożliwienia pracownikom czasowego pobytu w domu, jeśli wyrażą taką potrzebę. Kierownik DPS organizuje miejsce odpoczynku dla poszczególnych zespołów na terenie DPS, lub też przez wynajęcie odpowiednich miejsc w pensjonatach, kwaterach prywatnych lub innych miejscach do tego przystosowanych (wydatki poniesione na ten cel nie będą finansowane w ramach projektu). Mając na uwadze powyższe, przyjmuje się, że w skład jednego zespołu wchodzą:

Dla DPS do 100 mieszkańców:

Dyżur dzienny:

- 1 pielęgniarka;

W ciągu miesiąca taką formę opieki będzie świadczyć dla DPS do 100 mieszkańców, których w Polsce jest 557 - 3 pielęgniarki lub ratowników.

Łącznie w DPS dla mieszkańców do 100 osób potrzeba 1 671 pielęgniarek lub ratowników.

Dla DPS powyżej 100 mieszkańców:

Dyżur dzienny:

- 2 pielęgniarki.

ZAŁĄCZNIK Nr  11

[Nazwa Grantobiorcy]

współrealizuje projekt dofinansowany z

Funduszy Europejskich

"Zapewnienie bezpieczeństwa

i opieki pacjentom oraz personelowi

zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów

pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-

opiekuńczych i hospicjów na czas Covid-19".

Dofinansowanie projektu: ................... zł

1 § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
4 § 8 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
5 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 183/2020/DEF z dnia 13 listopada 2020 r. (NFZ.20.183) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 listopada 2020 r.
6 § 9 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 141/2020/DEF z dnia 11 września 2020 r. (NFZ.2020.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 września 2020 r.
18
7 Załącznik nr 2a zmieniony przez art. 1 pkt 4 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
8 Załącznik nr 2b zmieniony przez art. 1 pkt 4 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
9 Załącznik nr 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 zarządzenia nr 129/2020/DEF z dnia 20 sierpnia 2020 r. (NFZ.2020.129) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 sierpnia 2020 r.
10 Należy wpisać pełnomocnictwo, upoważnienie lub inny dokument, z którego wynika umocowanie do działania w imieniu i na rzecz Oddziału Funduszu (w przypadku gdy nie podpisuje Umowy dyrektor właściwego Oddziału Funduszu, którego upoważnienie do podpisania Umowy wynika z § 9 ust. 1 Zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia ...... 2020 r.).
11 Komparycja w zależności od formy prawnej Grantobiorcy:

- SPÓŁKA AKCYJNA (S.A.) I SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA (S.K.A.) - komparycja otrzyma brzmienie ...... Spółka Akcyjna z siedzibą w ...... (kod pocztowy ......), przy ulicy ...... wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy ......, pod nr KRS ......, o kapitale zakładowym w wysokości ......zł, wpłaconym w wysokości ......, NIP ......, REGON ......,:

- SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ (sp. z o.o. lub spółka z o.o.) - komparycja otrzyma brzmienie ...... Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ...... (kod pocztowy ......), przy ulicy ......, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy ......, pod nr KRS ......, o kapitale zakładowym w wysokości ...... zł, NIP ......, REGON ......,

- SPÓŁKI OSOBOWE: SPÓŁKA JAWNA (sp.j.), SPÓŁKA KOMANDYTOWA (sp.k.), SPÓŁKA PARTNERSKA (sp.p.) - komparycja otrzyma brzmienie ...... Spółka Jawna z siedzibą w ...... (kod pocztowy ......), przy ulicy ......, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy ......, pod nr KRS ......, NIP ......, REGON ......,

- SPÓŁKA CYWILNA (s.c.) - komparycja otrzyma brzmienie ...... zamieszkały w ...... (kod pocztowy ......), przy ul. ......, wpisany do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez ......, pod numerem ...... i ...... zamieszkały w ...... (kod pocztowy ......), przy ul. ......, wpisany do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez ......, pod numerem ......, prowadzący wspólnie działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod firmą ...... w ...... (kod pocztowy ......), przy ul. ......, NIP ......, REGON............,

- STOWARZYSZENIA, INNE ORGANIZACJE SPOŁECZNE I ZAWODOWE, FUNDACJE ORAZ PUBLICZNE ZAKŁADY OPIEKI ZDROWOTNEJ WPISANE DO KRS - komparycja otrzyma brzmienie ... z siedzibą w ...... (kod pocztowy ......), przy ulicy ......, wpisana do Rejestru Stowarzyszeń/Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy ......, pod nr KRS ......, NIP ........., REGON ......"

12 W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą należy skreślić, o ile osoba taka nie jest reprezentowana przez pełnomocnika.
13 Należy wpisać pełnomocnictwo, upoważnienie lub inny dokument, z którego wynika umocowanie do działania w imieniu i na rzecz Grantobiorcy.
14 Załącznik nr 5 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 141/2020/DEF z dnia 11 września 2020 r. (NFZ.2020.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 września 2020 r.
15 Przez kontrolę rozumie się również audyty upoważnionych organów audytowych.
16 Termin nie uwzględnia czasu oczekiwania przez Oddział Funduszua na wyjaśnienia Grantobiorcy lub poprawiony Wniosek.
17 Dotyczy przypadku, gdy Grantobiorca jest osobą fizyczną.