Ramowy statut przedszkola publicznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1992.7.35

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1997 r.

ZARZĄDZENIE NR 33
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 6 października 1992 r.
w sprawie ramowego statutu przedszkola publicznego.

Na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 i z 1992 r. Nr 26, poz. 113, Nr 54, poz. 254)
zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Określa się ramowy statut przedszkola publicznego, zwany dalej "ramowym statutem", stanowiącym załącznik do zarządzenia.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się w przedszkolach specjalnych.
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa bez bliższego określenia o "ustawie" należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 i z 1992 r. Nr 26, poz. 113, Nr 54, poz. 254).
§  2.
1.
Na podstawie ramowego statutu, rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu przedszkola i przedstawia go do uchwalenia radzie przedszkola. Rada przedszkola niezwłocznie przesyła uchwalony statut przedszkola, zwany dalej "statutem", organowi lub osobie prowadzącej przedszkole oraz właściwemu kuratorowi oświaty - celem sprawdzenia jego zgodności z prawem.
2.
Przedszkolom nowo zakładanym pierwszy statut nadaje na podstawie ramowego statutu organ lub osoba prowadząca przedszkole.
3. 1
Przepis ust. 1 i 4 stosuje się odpowiednio w przypadku dokonywania zmian w statucie przedszkola.
.4 2
Przedszkolom jednooddziałowym statut nadaje organ prowadzący na podstawie projektu statutu przygotowanego przez dyrektora przedszkola.
§  3.
1.
Statut przedszkola nie może być sprzeczny z ramowym statutem.
2.
Regulaminy działalności rady pedagogicznej, rady przedszkola i rady rodziców uchwalone przez te organy nie mogą być sprzeczne ze statutem przedszkola.
§  4.
Dyrektor przedszkola zapewnia możliwość zapoznania się ze statutem pracownikom przedszkola i rodzicom.
§  5. 3
Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole ustala organ lub osoba prowadząca, z uwzględnieniem art. 6 pkt 1 ustawy.

tracą moc zarządzenia:

§  6.
1) Ministra Obrony Narodowej i Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 27 listopada 1979 roku w sprawie przedszkoli prowadzonych w wojsku (Dz. Urz. MOiW z 1980 r. Nr 1, poz. 3 i z 1983 r. Nr 10, poz. 67).
2)
Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 8 stycznia 1982 r. w sprawie organizacji placówek wychowania przedszkolnego (Dz. Urz. MOiW Nr 1, poz. 1, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1987 r. Nr 3, poz. 14, z 1990 r. Nr 4 poz. 20, z 1991 r. Nr 3, poz. 14),
3)
Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 21 maja 1985 r. w sprawie zasad prowadzenia przedszkoli przez TPD (Dz. Urz. MOiW Nr 7-8, poz. 25).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 20 października 1992 r.

ZAŁĄCZNIK

RAMOWY STATUT

PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO

Nazwa przedszkola

§  1.
Nazwa przedszkola zawiera:
1)
wskazanie organu lub osoby prowadzącej, oznaczenie siedziby i ustalony przez organ prowadzący, w porozumieniu z kuratorem oświaty, numer porządkowy wyrażony cyframi arabskimi, jeżeli w danej miejscowości jest więcej niż jedno przedszkole,
2)
imię przedszkola, jeśli przedszkole takie posiada,
3)
określenie niepolskiego języka w przedszkolach dla mniejszości narodowych i innych przedszkolach obcojęzycznych.
§  2.
1.
Przedszkolu, na wniosek rady pedagogicznej lub wspólny wniosek rady pedagogicznej i rady przedszkola może być nadane imię osoby (osób), instytucji lub organizacji.
2.
Imię przedszkolu publicznemu nadaje organ prowadzący.
§  3.
Ustalona nazwa używana jest przez przedszkole w pełnym brzmieniu.

W pieczęciach i stemplach można w zależności od ich wymiaru używać czytelnych skrótów. W przedszkolu, w którym są grupy mniejszości narodowych - oprócz nazwy w języku polskim może być podana nazwa w języku danej mniejszości narodowej.

Inne informacje o przedszkolu

§  4.
W statucie przedszkola określa się:
1) 4
dzienny czas pracy przedszkola ustalony przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola z uwzględnieniem przepisów w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego,
2)
terminy przerw w pracy przedszkola ustalone przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola,
3)
dodatkowe informacje o organizacji pracy przedszkola,
4)
zasady korzystania z wyżywienia i wnoszenia opłat przez dzieci i pracowników.

Cele i zadania przedszkola

§  5.
Przedszkole realizuje cele i zadania określone w ustawie oraz przepisach wydanych na jej podstawie, w szczególności:
1)
wspomaga indywidualny rozwój dziecka,
2)
sprawuje opiekę nad dziećmi odpowiednio do ich potrzeb oraz możliwości przedszkola,
3)
współdziała z rodziną pomagając jej w wychowywaniu dzieci i przygotowaniu ich do nauki szkolnej.
§  6.
Statut przedszkola powinien szczegółowo określać sposób realizacji zadań wynikających z ustawy, a także z wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych, w szczególności w zakresie:
1)
umożliwiania dzieciom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej,
2)
udzielania dzieciom pomocy psychologicznej i pedagogicznej,
3)
organizowania opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi.
§  7.
1.
Statut przedszkola określa zakres i sposób wykonywania zadań opiekuńczych przedszkola, odpowiednio do wieku dzieci i potrzeb środowiskowych, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny, a w szczególności:
1)
zasady sprawowania opieki w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
2)
formy indywidualnej opieki nad dziećmi, którym z powodu warunków rodzinnych lub losowych potrzebna jest stała bądź doraźna pomoc materialna (ustalone przez organ lub osobę prowadzącą w porozumieniu z radą przedszkola).
2.
Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą pełne bezpieczeństwo.
§  8.
1.
Dyrektor przedszkola powierza każdy oddział opiece jednego lub dwu nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału lub przyjętych dodatkowo zadań (np. integracja).
2.
Dla zapewnienia ciągłości pracy wychowawczej i jej skuteczności pożądane jest, by nauczyciel prowadził swój oddział przez wszystkie lata pobytu dzieci w przedszkolu.
3.
Statut przedszkola może zapewnić rodzicom możliwość wpływania na dobór nauczyciela, któremu dyrektor powierza dany oddział.

Organy przedszkola

§  9.
1.
Organami przedszkola są:
a)
dyrektor przedszkola,
b)
rada pedagogiczna,
c)
rada przedszkola oraz rada rodziców - jeżeli zostały utworzone zgodnie z ustawą.
2.
Statut przedszkola szczegółowo określa zasady współdziałania poszczególnych organów tak, aby przede wszystkim:
1)
gwarantowały każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji określonych ustawą i szczegółowo w statucie przedszkola,
2)
zapewniały bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami przedszkola o podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach.
3.
W statucie przedszkola określa się tryb wyboru członków rady przedszkola.
§  10.
1.
W statucie może być przewidziane utworzenie stanowiska wicedyrektora. Osoby, którym powierzono to stanowisko, wykonują zadania zgodne z ustalonym w statucie przedszkola podziałem kompetencji.
2.
Stanowisko, o którym mowa w ust. 1 może być tworzone:
1)
w przedszkolach o liczbie sześciu i więcej oddziałów,
2)
w przedszkolach, w których co najmniej dwa oddziały są czynne dłużej niż 10 godzin dziennie. Odpowiednio do warunków organizacyjnych i potrzeb przedszkola, a także posiadanych środków finansowych, można przyjąć w porozumieniu z organem prowadzącym przedszkole inne zasady tworzenia stanowiska wicedyrektora.
3.
W przedszkolu publicznym prowadzanym przez osobę prawną lub fizyczną, osoba prowadząca może określić odmienne zasady tworzenia stanowiska wicedyrektora oraz innych stanowisk kierowniczych.
§  11.
Rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci. Statut przedszkola określa:
1)
formy tego współdziałania uwzględniając prawo rodziców do:
a)
znajomości zadań wynikających z planu rocznego przedszkola i planów miesięcznych w danym oddziale,
b)
uzyskiwania rzetelnej informacji na temat swego dziecka, jego zachowania i rozwoju,
c)
wyrażania i przekazywania organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny opinii na temat pracy przedszkola,
2)
częstotliwość organizowania stałych spotkań z rodzicami w celu wymiany informacji oraz dyskusji na tematy wychowawcze z tym, że spotkania takie nie powinny być organizowane rzadziej niż raz na kwartał.

Organizacja przedszkola

§  12.
Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ lub osobę prowadzącą zgodnie z § 4 pkt 2.
§  12a. 5
1.Przedszkole może być jedno lub wielooddziałowe.
.
Oddziały przedszkola – łącznie nie więcej, niż 6 oddziałów – mogą być zlokalizowane w różnych siedzibach, jeżeli organ prowadzący zapewni dyrektorowi przedszkola warunki sprawowania codziennego bezpośredniego nadzoru.
§  13.
1.
Szczegółową organizację wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora, najpóźniej do 30 maja.

Arkusz organizacji zatwierdza organ prowadzący przedszkole w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny.

2.
W arkuszu organizacji przedszkola określa się w szczególności: czas pracy poszczególnych oddziałów, liczbę pracowników łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych, ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ lub osobę prowadzącą przedszkole.
§  14.
W statucie przedszkola określa się szczegółowe kryteria przyjęć dzieci z uwzględnieniem przepisów w sprawie warunków przyjmowania uczniów do szkół publicznych.
§  15.
Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział złożony z dzieci zgrupowanych według zbliżonego wieku. Zasady doboru dzieci mogą być rozszerzone np. według potrzeb, zainteresowań, uzdolnień itp.
§  16.
1.
Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25.
2. 6
W oddziałach integracyjnych liczba wychowanków powinna wynosić od 15 do 20 w tym 3–5 niepełnosprawnych.
3.
Dzieci niepełnosprawne mogą być przyjęte do przedszkola po przedłożeniu orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej określającego ich poziom rozwoju psychofizycznego i stan zdrowia.
4.
Zasady tworzenia oddziałów w przedszkolach organizujących zajęcia dla mniejszości narodowych określają odrębne przepisy.
§  17.
1. 7
Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie programu wychowania w przedszkolu wybranego z zestawu programów wychowania w przedszkolu albo programu autorskiego opracowanego przez nauczycieli przedszkola w ramach działalności innowacyjnej i eksperymentalnej.
2.
Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora w Porozumieniu z radą pedagogiczną przedszkola z uwzględnieniem wymagań zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców.
§  18.
Do realizacji celów statutowych przedszkole powinno posiadać odpowiednie pomieszczenia zgodnie z art. 67 pkt 1 ustawy a ponadto teren przedszkolny z odpowiednim wyposażeniem.

Nauczyciele i inni pracownicy przedszkola

§  19.
1.
W przedszkolu zatrudnia się dyrektora i innych nauczycieli oraz pracowników administracyjnych i pracowników obsługi.
2.
Zasady zatrudniania i wynagradzania nauczycieli i innych pracowników, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  20.
1.
Nauczyciel prowadzi pracę wychowawczo-dydaktyczną i opiekuńczą, jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci.
2.
Statut przedszkola określa szczegółowy zakres zadań nauczycieli związanych z:
1)
odpowiedzialnością za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci,
2)
tworzeniem warunków wspomagających rozwój dzieci, ich zdolności i zainteresowania,
2a) 8
prowadzeniem obserwacji pedagogicznych i ich dokumentowaniem,
3)
prowadzeniem pracy wychowawczo-dydaktycznej i odpowiedzialnością za jej jakość,
4)
współpracą ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, zdrowotną i inną.
3.
Nauczyciel prowadzi dokumentację pedagogiczną dotyczącą oddziału zgodnie z odrębnymi przepisami.
4.
Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora przedszkola oraz rady pedagogicznej a także ze strony wyspecjalizowanych w tym zakresie placówek i instytucji oświatowych i naukowych.
5.
Nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu:
1)
poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych ich dzieci,
2)
ustalenia form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci,
3)
włączenia ich w działalność przedszkola.
§  21.
Statut określa szczegółowe zadania innych pracowników przedszkola.

Wychowankowie przedszkola

§  22. 9
.1.
Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
2.
Dziecko, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 10 lat.
§  23.
Statut przedszkola określa szczegółowo zasady realizacji prawa dziecka do:
1)
właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,
2)
ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz ochrony i poszanowania jego godności osobistej,
3)
życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie wychowawczo-dydaktycznym.
§  24.
Statut przedszkola określa przypadki, w których rada pedagogiczna może podjąć uchwałę upoważniającą dyrektora do skreślenia dziecka z listy dzieci przyjętych do przedszkola.

Postanowienia końcowe

§  24.
1.
Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy.
1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
2 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
4 Załącznik § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
5 Załącznik § 12a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
6 Załącznik, § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
7 Załącznik, § 17 ust. 1 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
8 Załącznik, § 20 ust. 2 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. e) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.
9 Załącznik, § 22 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. f) zarządzenia nr 11 z dnia 18 czerwca 1997 r. (Dz.Urz.MEN.97.7.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1997 r.