Ramowe plany nauczania w publicznych specjalnych szkołach podstawowych oraz zasadniczych i średnich zawodowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1996.5.21

Akt utracił moc
Wersja od: 14 czerwca 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 9
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 7 czerwca 1996 r.
w sprawie ramowych planów nauczania w publicznych specjalnych szkołach podstawowych oraz zasadniczych i średnich zawodowych

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585, z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 53, poz. 215 oraz z 1995 r. Nr 101, poz. 504), zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ramowe plany nauczania w publicznych szkołach specjalnych: podstawowych, zasadniczych i średnich zawodowych, zwanych dalej "szkołami", stanowiące załączniki Nr 1–2 do zarządzenia.
§  2.
1.
Ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin lekcyjnych poszczególnych przedmiotów, grup przedmiotów, godzin do dyspozycji wychowawcy klasy lub dyrektora szkoły oraz zajęć fakultatywnych, które szkoła danego typu jest zobowiązana realizować.
2.
Ramowy plan nauczania określa okres nauczania początkowego w klasach I–IV (nauczanie całościowe – realizowane przez jednego nauczyciela) oraz przedmiotowego w klasach V–VIII.
3.
Na podstawie ramowego planu nauczania w szkołach podstawowych dla niewidomych oraz niesłyszących i słabosłyszących można organizować nauczanie w klasach wstępnych – przygotowawczych dla uczniów będących w wieku szkolnym, którzy – wskutek nie uczęszczania do przedszkoli (zwłaszcza specjalnych) – nie są w stanie realizować programów nauczania przewidzianych dla tych grup niepełnosprawnych w klasach I w normalnym trybie.
4.
Ramowy plan nauczania określa także tygodniowy wymiar godzin rewalidacji indywidualnej, zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, sportowych i wokalno-muzycznych, które szkoła jest zobowiązana realizować w zależności od potrzeb uczniów. W ramach czasu przeznaczonego na zajęcia rewalidacji indywidualnej – biorąc pod uwagę w szczególności rodzaj niepełnosprawności – należy prowadzić zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjne wad postawy i wymowy, orientacji przestrzennej i poruszania się, nauki języka miganego i inne wymienione w programach nauczania rewalidacji indywidualnej.
§  3.
1.
Dyrektor szkoły na podstawie niniejszego zarządzenia opracowuje plan nauczania szkoły, w którym dokonuje podziału godzin na poszczególne przedmioty i zajęcia.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy planów nauczania zamieszczonych w nowych dokumentacjach programowych zatwierdzonych przez właściwych ministrów w uzgodnieniu z Ministrem Edukacji Narodowej do wdrożenia próbnego w wytypowanych szkołach zawodowych.
3.
Plan nauczania szkoły stanowi podstawę opracowania arkusza organizacji pracy szkoły, o którym mowa w przepisach o ramowym statucie szkół publicznych.
4.
Plan nauczania szkoły powinien uwzględniać wymiar godzin nauczania etyki/religii.
5.
W planie nauczania należy uwzględniać zajęcia przysposobienia czytelniczo-informacyjnego w rocznym wymiarze uzgodnionym z bibliotekarzem szkolnym.
6.
W ramach godzin przeznaczonych na realizację przedmiotów: "technika", "wychowanie fizyczne" i "środowisko społeczno-przyrodnicze" – w klasach szkoły podstawowej oraz "wychowanie fizyczne", "wiedza o społeczeństwie", "przysposobienie do życia w rodzinie" w szkołach zawodowych, a także "godzin do dyspozycji wychowawcy klasy" w szkole podstawowej i zawodowej, na zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego należy przeznaczyć w rocznym wymiarze:
a)
20 – 30 godzin dydaktycznych w klasach szkoły podstawowej,
b)
10 – 25 godzin dydaktycznych w klasach szkoły zawodowej.
7.
Zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego powinny być realizowane przede wszystkim na początku roku szkolnego oraz w okresach poprzedzających ferie zimowe i letnie, a także po ich zakończeniu.
8.
Do prowadzenia zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego w klasach V – VIII szkół podstawowych specjalnych i szkołach zawodowych specjalnych należy adaptować ramowe programy edukacji komunikacyjnej opracowane dla szkół ogólnodostępnych.
9.
W planach nauczania dla zawodów – specjalności, w których wymagana jest umiejętność prowadzenia pojazdów samochodowych, ciągników rolniczych lub innych pojazdów silnikowych, wymiar godzin nauki jazdy tymi pojazdami powinien być zgodny z minimalną liczbą godzin kierowania pojazdami określoną w przepisach w sprawie uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami.
§  4.
1.
Kurator oświaty, na wniosek dyrektora szkoły podstawowej, zaopiniowany przez organ lub osobę prowadzącą szkołę, może zatwierdzić dla szkoły podstawowej działającej w szczególnie trudnych warunkach demograficznych, kadrowych lub lokalowych plan nauczania różniący się od odpowiedniego ramowego planu nauczania.
2.
W ramowych planach nauczania nie uwzględniono odrębnych planów nauczania dla oddziałów i klas łączonych. W przypadku konieczności tworzenia takich oddziałów proces nauczania powinien przebiegać zgodnie z zasadą indywidualizacji nauczania przy zachowaniu wymiaru godzin przewidzianego w ramowym planie nauczania dla przedmiotu lub grupy przedmiotów w tej klasie, wchodzącej w skład klasy łączonej, w której wymiar ten jest wyższy.
3.
W planie nauczania, o którym mowa w ust. 1, można:
1)
przesunąć nauczanie poszczególnych przedmiotów w całości bądź częściowo do innej niż wskazana w ramowym planie nauczania klasy, pod warunkiem, że nie zlikwiduje się żadnego z tych przedmiotów i nie zmniejszy się ich obowiązkowego wymiaru w cyklu nauczania szkoły podstawowej,
2)
wprowadzić łączne (blokowe) nauczanie przedmiotów pokrewnych pod warunkiem zapewnienia realizacji programów każdego z tych przedmiotów.
4.
Dyrektor szkoły ponadpodstawowej może przesunąć nauczanie języków obcych i przedmiotów, na które jest przewidziana w danej klasie 1 godzina lekcyjna w tygodniu, do innej klasy niż wskazana w ramowym planie nauczania w celu zwiększenia tygodniowego wymiaru nauczania tego przedmiotu w danym roku szkolnym.
§  5.
1.
Kurator oświaty, na wniosek dyrektora szkoły prowadzącej eksperyment lub innowacje pedagogiczne, może zatwierdzić, w ramach posiadanych środków finansowych, plan nauczania różniący się od odpowiedniego planu ramowego w zakresie wynikającym z warunków eksperymentu lub nowatorstwa pedagogicznego określonego w odrębnych przepisach.
2.
W przypadku szkoły nie prowadzonej przez kuratora oświaty, dyrektor szkoły dołącza do wniosku pozytywną opinię osoby lub organu prowadzącego szkołę zawierającą stwierdzenie o przeznaczeniu na prowadzenie eksperymentu lub nowatorstwa odpowiednich środków finansowych.
§  6.
1.
Dyrektor szkoły podstawowej lub zawodowej przeznacza godziny przewidziane w ramowym planie nauczania do jego dyspozycji w szczególności:
1)
na wyrównywanie braków w nauczaniu poszczególnych przedmiotów lub zachowanie ciągłości nauczania niektórych przedmiotów w klasach programowo najwyższych,
2)
na zajęcia związane z orientacją zawodową lub inne zajęcia prowadzone przez wychowawcę.
2.
Dyrektor szkoły ponadpodstawowej może także przeznaczyć godziny będące do jego dyspozycji oraz godziny zajęć fakultatywnych na wprowadzenie do planu nauczania szkoły przedmiotów ważnych ze względu na profil nauczania, a nie umieszczonych w ramowych planach nauczania (np. ochrona środowiska, zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego), a także na prowadzenie dodatkowej nauki języka obcego. W szkołach zasadniczych i średnich zawodowych godziny te mogą być przeznaczone na realizację programu nauczania przedmiotu "elementy informatyki" w pracowniach komputerowych, a także na uzupełnienie i poszerzenie wiedzy z zakresu przedmiotów zawodowych nie ujętych w planach nauczania.
3.
Nauczanie przedmiotów, o których mowa w ust. 2, odbywa się według programów dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  7.
1.
Oddział dzieli się na grupy na zajęciach, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność:
1)
prowadzenia przez uczniów ćwiczeń z przedmiotów:
a)
chemia,
b)
technika,
c)
elementy informatyki,
2)
prowadzenia przez uczniów ćwiczeń z przedmiotów zawodowych (jeżeli szkoła dysponuje odpowiednio wyposażoną pracownią): technologii, technologii z elementami bhp i innych, jeżeli programy nauczania tych przedmiotów przewidują prowadzenie ćwiczeń,
3)
realizacji praktycznej nauki zawodu – zajęć praktycznych w warsztatach: własnych, innych szkół lub w zakładach pracy (jeżeli są to wydzielone pomieszczenia). Liczba uczniów w grupach – w zależności od specyfiki kształcenia zawodowego, a szczególnie od wymagań w zakresie urządzeń i przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy – w zasadzie nie powinna być niższa niż połowa klasy, jednak przy szczególnie niebezpiecznych pracach może być niższa, ale nie niższa niż połowa wymaganej minimalnej liczby uczniów w klasie.
2.
Zasady podziału na grupy, o których mowa w ust. 1 pkt 3 – nie mają zastosowania w przypadku odbywania przez uczniów praktycznej nauki zawodu – zajęć praktycznych w zakładach pracy na zasadach określonych w § 8 ust. 1.
3.
Zajęcia "wychowania fizycznego" prowadzone są w grupach odpowiadających liczbie uczniów w klasie – od klasy V szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych oddzielnie z chłopcami i dziewczętami. W przypadku małej liczby dziewcząt lub chłopców należy tworzyć grupy międzyoddziałowe lub międzyklasowe.
4.
Zajęcia z "techniki" prowadzi się z podziałem na grupy według realizowanych technik.
§  8.
1.
W szkołach zawodowych specjalnych, w których nie ma możliwości zorganizowania dla uczniów praktycznej nauki zawodu – zajęć praktycznych na zasadach określonych w § 7 ust. 1 pkt 3, zajęcia te mogą się odbywać od klasy I w zakładach pracy na podstawie umów między szkołą a zakładem pracy w celu przygotowania zawodowego (nauki zawodu lub w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy), a także na podstawie indywidualnych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego zawieranych wg odrębnych przepisów.
2.
Nadzór nad przebiegiem praktycznej nauki zawodu – zajęć praktycznych w zakładach pracy sprawuje z ramienia szkoły wyznaczony przez dyrektora szkoły nauczyciel w wymiarze średnio 2 godzin/tygodn. na jeden zakład pracy (bez względu na liczbę uczniów w zakładzie pracy).
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kurator oświaty – na wniosek dyrektora szkoły – może przydzielić większą liczbę godzin na opiekę nad uczniami odbywającymi praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy.
§  9.
Tracą moc plany nauczania zamieszczone w programach nauczania szkół podstawowych dla:
1)
głuchych z dnia 10.03.1984 r., Nr OP-23-4112-4/84,
2)
upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim z dnia 9.04.1984 r., Nr OP-23-4112-5/84,
3)
głuchych upośledzonych umysłowo z dnia 1.08.1994 r., Nr OP-23-4112-8/84,
4)
niedostosowanych społecznie (klasa wyrównawcza w zakresie nauczania początkowego). Uwagi o realizacji programów powszechnej szkoły podstawowej z dnia 2.10.1984 r., Nr OP-23-4111-37/84,
5)
upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym z dnia 4.04.1985 r., Nr OP-23-4112-9/85,
6)
niewidomych upośledzonych umysłowo z dnia 25.04.1985 r., Nr OP-23-4112-11/85,
7)
niedowidzących (uwagi o realizacji programów powszechnej szkoły podstawowej) z dnia 2.05.1985 r., Nr OP-23-4112-12/85,
8)
niewidomych (uwagi o realizacji programów powszechnej szkoły podstawowej) z dnia 4.07.1985 r., Nr OP-23-4112-13/85.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1996 r.

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA 1

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYMx

Lp.PrzedmiotLata naukiRazem
12345678
1Funkcjonowanie w środowisku)

)

)

)

)

)

)

)

755569
2Plastyka }14 }14 }14 }17222212
3Technika)

)

)

)

)

)

)

)

10xx12xx15xx15xx60
4Muzyka z rytmiką))))))))16)
5Wychowanie fizyczne }6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}

24) +8

Razem godzin obowiązkowych dla ucznia2020202325252828189
Rewalidacja indywidualna101010101010101080

x także dla niesłyszących i słabosłyszących, niewidomych i słabowidzących, jednocześnie upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym

xx z podziałem na 3–4 osobowe grupy

TABELA 2

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA GŁUCHONIEWIDOMYCH UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU UMIARKOWANYM I ZNACZNYM

Lp. PrzedmiotLata naukiRazem
12345678
1Funkcjonowanie w środowisku1515151515151616122
2Logarytmika)

}5

)

}5

)

}5

)

}5

)

}5

)

}5

)

}3

)

}3

)

}36

3Zajęcia ruchowe)))))))))
4Technika – plastyka4444445534
Razem godzin obowiązkowych dla ucznia2424242424242424192
Rewalidacja indywidualna1010101010108876

TABELA 3

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIMx)

KLASY I –VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach I –IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
IIIIIIIV
1Język polski))))20)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)))) 8)
3Matematyka))))20)
4Technika}22}22}22}25 8} +7
5Plastyka)))) 8)
6Muzyka)))) 8)
7Wychowanie fizyczne))))12)
Razem liczba godzin obowiązkowych dla ucznia2222222591
Rewalidacja indywidualna101010838

Tygodniowa liczba godzin w klasach V – VIII

Lp. PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski555)

}

+15)20)
2Historia11)1}+1 3}+2
3Wiedza o społeczeństwie1) 1)
4Matematyka555520
5Przyroda22228
6Geografia22228
7Technika4)5)5)5)19)
8Plastyka1)1)1)1) 4)
9Muzyka }

1)

+4 }

1)

+2 }

1)

+2 }

1)

+1 }

4)

+9
10Wychowanie fizyczne3)3)3)3)12
11Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin ucznia28282929114
Rewalidacja indywidualna643215
Zajęcia sportowe224
Zajęcia wokalno-muzyczne22

X) także dla: niedostosowanych społecznie, niesłyszących i słabosłyszących jednocześnie upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.

TABELA 4

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA UCZNIÓW AUTYSTYCZNYCH

Lp. PrzedmiotLata naukiRazem
12345678
1Funkcjonowanie w środowisku)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

55560)

)

2Plastyka}14

)

}14

)

}14

)

}17

)

}19

)

22212}

)

+15
3Technika)))))12x15x15x54)
4Muzyka z rytmiką2)2)2))))))16)
5Wychowanie fizyczne }

2)

+2 }

2)

+2 }

2)

+2}6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}6

)

}

16)

+16
Razem godzin obowiązkowych dla ucznia2020202325252828189
Rewalidacja indywidualna101010101010101080

X z podziałem na 2–3 osobowe grupy

TABELA 5

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA GŁUCHONIEWIDOMYCH

KLASY I-VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach I–IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
IIIIIIIV
1Język polski))))20)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)

)

)

)

)

)

)

)

)

}

16)

+10
3Matematyka))))16)
4Technika}22}22}25}268)

}

+3
5Plastyka))))6)
6Wychowanie fizyczne))))12
7Orientacja przestrzenna i poruszanie się)

)

)

)

)

)

)

)

4
Razem godzin obowiązkowych dla ucznia2222252695
Rewalidacja indywidualna1010101040

Tygodniowa liczba godzin w klasach V – VIII

Lp PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski887)7)30)
2Histeria–}+31}+2 1}+5
3Matematyka554)4)18)
4Technika (przysposobienie do pracy)3)

}

+13)

}

+181024)

}

+2
5Plastyka1)1)11 4)
6Wychowanie fizyczne333312
7Wiedza o środowisku444416
8Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin obowiązkowych dla ucznia26263133116
Rewalidacja indywidualna886628

TABELA 6

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA NIESŁYSZĄCYCH

KLASY 0–VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach 0–IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
0IIIIIIIV
1Język polski)))))35)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)))))12)
3Matematyka)))))28)
4Technika}19}22}22}23}24 6}+4
5Plastyka))))) 6)
6Rytmika))))) 4)
7Wychowanie fizyczne)))))15)
Razem liczba godzin obow. dla ucznia1922222324110
Rewalidacja indywidualna101010101050

Tygodniowa liczba godzin w klasach V–VIII

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski887730
2Matematyka555520
3Wiedza o społeczeństwie112
4Historia22228
5Geografia22228
6Biologia z higieną22228
7Fizyka-1225
8Chemia--112
9Technika/Elementy informatyki)

}4

)

}4

)

}4

)

}4

8)

}

+4
10Plastyka))))4)
11Wychowanie fizyczne333312
12Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin obow. dla ucznia27283030115
Rewalidacja indywidualna886628
Zajęcia sportowe224

TABELA 7

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA SŁABOSŁYSZĄCYCH

KLASY 0–VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach 0-IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
0IIIIIIIV
1Język polski)))))35)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)))))15)
3Matematyka)))))30)
4Technika}21}23}24}24}25 6}+6
5Plastyka))))) 6)
6Rytmika))))) 4)
7Wychowanie fizyczne)))))15)
Razem liczba godzin obow. dla ucznia2123242425117
Rewalidacja indywidualna101010101050

Tygodniowa liczba godzin w kl. V–VIII

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski))))22)+3
2Historia}9}8}8}8 6}
3Wiedza o społeczeństwie)))) 2)
4Język obcy22228
5Biologia z higieną)

}4

)

}4

)

}4

)

}4

8)

}

+2
6Geografia))))6)
7Matematyka578820)
8Fizyka 4}+2
9Chemia 2)
10Technika/Elementy informatyki)

}3

)

}4

)

}4

)

}4

8)

}

+3
11Plastyka))))4)
12Rytmika11114
13Wychowanie fizyczne333312
Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin obowiązkowych dla ucznia28303131120
Rewalidacja indywidualna886628
Zajęcia sportowe224

x język obcy może być uznany przez radę pedagogiczną za nadobowiązkowy z uwagi na zbyt duże trudności poznawcze uczniów

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA NIEWIDOMYCH

KLASY I–VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach 0–IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
0IIIIIIIV
1Język polski)))))35)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

12)

)

3Matematyka)))))30)
4Technika-plastyka}22}23}24}25}2710}+6
5Muzyka))))) 5)
6Wychowanie Fizyczne)))))15)
7Orientacja przestrzenna i poruszanie się)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

5)

Razem liczba godzin obow. dla ucznia2223242527121
Rewalidacja indywidualna101010101050

Tygodniowa liczba godzin w kl. V–VIII

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski665522
2Język obcy22228
3Matematyka555520
4Wiedza o społeczeństwie11
5Historia22228
6Geografia)

}4

)

}

)

)

)

)

7)

)

7Biologia)}6))7)
8Fizyka-)

)

}9

)

}9

)

6}

)

+5
9Chemia--)

)

)

)

3)

)

10Muzyka))))4)
11Plastyka}5}5}5}54}+4
12Technika/Elementy informatyki))))8)
13Wychowanie fizyczne333312
14Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin obow. dla ucznia28303233123
Rewalidacja indywidualna1010101040
Pisanie na maszynie224

TABELA 9

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA SŁABOWIDZĄCYCH

KLASY V–VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach 0–IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
IIIIIIIV
1Język polski))))28)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)))) 7)
3Matematyka))))24)
4Technika}23}24}25}27 8}+8
5Plastyka)))) 8)
6Muzyka)))) 4)
7Wychowanie))))12)
Razem godzin obow. dla ucznia2324252799
Rewalidacja indywidualna1010101040

Tygodniowa liczba godzin w kl. V–VIII

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski666624
2Język obcy333312
3Matematyka555520
4Wiedza o społeczeństwie11
5Historia1)

}

+11)

}

+11)

}

+11)

}

+16)

}

+1
6Geografia1)1)1)1)5)
7Biologia z higieną2221)7)
8Fizyka221}+25}+2
9Chemia21)3)
10Technika/Elementy informatyki))))8)
11Plastyka}6}6}5}58}+2
12Muzyka))))4)
13Wychowanie fizyczne333312
14Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin obow. dla ucznia29313232124
Rewalidacja indywidualna1010101040
Pisanie na maszynie224

Nauka gry na instrumencie muz. – 1 godz./tyg. dla ucznia uzdolnionego muz. Teoria muz. – 2 godz./tyg. na grupę uczniów objętych nauką gry na instr.

TABELA 10

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaRazem
I–IVVVIVIIVIII
1Język polski)))))25)
2Język obcy) –}11}11}10}10 6}+2
3Matematyka)))))20)
4Wychowanie fizyczne)333315
5Wiedza o społeczeństwie) –11)
6Historia)11115}+1
7Geografia}2011115)
8Biologia z higieną)21116
9Fizyka) –1113
10Chemia) -112
11Plastyka)11115
12Muzyka)

)

11115
13Technika/Elementy informatyki. Przysposobienie do pracy zawodowej6–186–186–186–186–1830–90
14Godziny do dyspozycji wychowawcy111115
Razem liczba godzin obowiązkowych dla ucznia27–3927–3927–3927–3928–40136–196
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze)

}2

)

}2

)

}2

)

}2

)

}1

)

}9

Zajęcia sportowe))))))

TABELA 11

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ DLA NIEWIDOMYCH UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIM

KLASY 0–VIII

Tygodniowa liczba godzin w klasach 0–IV

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
0IIIIIIIV
1Język polski)))))26)
2Środowisko społeczno-przyrodnicze)))))14)
3Matematyka)))))20)
4Technika))))) 7)
5Plastyka}19}19}20}21}23 5}+4
6Muzyka))))) 5)
7Wychowanie fizyczne)))))15)
8Orientacja przestrzenna i poruszanie się)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

6)

Razem liczba godzin obow. dla ucznia1919202123102
Rewalidacja indywidualna101010101050

Tygodniowa liczba godzin w kl. V–VIII

Lp.PrzedmiotKlasaRazem
VVIVIIVIII
1Język polski666624
2Matematyka555520
3Wiedza o społeczeństwie11
4Historia))))4)
5Przyroda}4}6}6}68}+2
6Geografia))))8)
7Technika455519
8Plastyka1)

}

+21)

}

+21)

}

+21)

}

+24)

}

+8
9Muzyka1)1)1)1)4)
10Wychowanie fizyczne333312
11Godziny do dyspozycji wychowawcy11114
Razem godzin obow. dla ucznia27303031118
Rewalidacja indywidualna1010101040

TABELA 12

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLAS PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY ZAWODOWEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIM, NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH, NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH, NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
VIVIIVIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski3227
2Matematyka3227
3Wychowanie fizyczne3339
4Przysposobienie do życia w rodzinie112
5Historia z wiedzą o społeczeństwie))))
6Przyroda}3x}2x}2x}7
7Geografia))))
8Godziny do dyspozycji wychowawcy1113
Razem przedmioty ogólnokształcące13111135
9Przysposobienie do pracy zawodowej10–12x12–18xx12–18xx34–48
Razem23–2523–2923–2969–83
Zajęcia sportowe22
Zajęcia wokalno-muzyczne22

x szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xx wymiar godzin może być zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

TABELA 13

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLAS PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY ZAWODOWEJ DLA NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

na podbudowie klasy VI szkoły podstawowej

Lp.PrzedmiotKlasaRazem godzin tygodniowo w cyklu nauczania
VIIVIII
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski336
2Historia112
3Wiedza o społeczeństwie11
4Przysposobienie do życia w rodzinie112
5Biologia z higieną))2)
6Geografia))2)
7Matematyka}8(7)}6(7)4}+4
8Fizyka))1)
9Chemia))1)
10Wychowanie fizyczne336
11Godziny do dyspozycji wychowawcy112
12Przysposobienie do pracy zawodowej12–1818–2130–39
Razem godzin obow. dla ucznia29–35 (28–34)34–37 (35–38)33–72
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze336
Zajęcia sportowe22
Zajęcia wokalno-muzyczne22

TABELA 14

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ KLAS PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY ZAWODOWEJx DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIM, NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH, NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
VIIVIII
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski224
2Matematyka224
3Wychowanie fizyczne336
4Przysposobienie do życia w rodzinie112
5Historia z wiedzą o społeczeństwie)))
6Przyroda}2xx}2xx}4
7Geografia)))
8Godziny do dyspozycji wychowawcy112
Razem przedmioty ogólnokształcące111122
9Przysposobienie do pracy zawodowej12–18xxx12–18xxx24–36
Razem23–2923–2945–58
Zajęcia sportowe22
Zajęcia wokalno-muzyczne22

x na podbudowie klasy VI szkoły podstawowej specjalnej

xx w klasie VII i VIII szkoła wybiera dwa przedmioty

xxx wymiar godzin może być zwiększony zgodnie z Kodeksem Pracy

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA 1

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY ZAWODOWEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU UMIARKOWANYM

(po szkole podstawowej specjalnej)

Lp.Przedmioty nauczaniaLata naukiLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
12
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Funkcjonowanie w środowisku7714
2Wychowanie fizyczne336
3Przysposobienie do pracy zawodowej15–1818–2133–39
Razem godzin obow. dla ucznia25–2828–3153–59
Rewalidacja indywidualna101020
Zajęcia sportowe224
Zajęcia wokalno-muzyczne224

x) także dla pozostałych niepełnosprawnych jednocześnie upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym – na podbudowie szkoły podstawowej specjalnej dla upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.

TABELA 2

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY ZAWODOWEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIM ZE SPRZĘŻENIEM

(po szkole podstawowej specjalnej)

LpPrzedmioty nauczaniaLata naukiLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
12
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Funkcjonowanie w środowisku)

)

)

)

)

)

2Przedmioty ogólnokształcące}10

)

}10

)

}20

)

3Wychowanie fizyczne)))
4Przysposobienie do pracy zawodowej15–1818–2133–39
Razem godzin obow. dla ucznia25–2828–3153–59
Rewalidacja indywidualna101020
Zajęcia sportowe224
Zajęcia wokalno-muzyczne224

x) także dla pozostałych niepełnosprawnych jednocześnie upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym – na podbudowie szkoły podstawowej specjalnej dla upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.

TABELA 3

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY ZAWODOWEJ DLA GŁUCHONIEMYCH

(po szkole podstawowej)

Lp. Przedmioty nauczaniaLata naukiLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
12
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Funkcjonowanie w środowisku)

)

)

)

)

)

2Przedmioty ogólnokształcące}10

)

}10

)

}20

)

3Wychowanie fizyczne)))
4Przysposobienie do pracy zawodowej15–18x18–21x33–39
5Godziny do dyspozycji wychowawcy112
Razem godzin obow. dla ucznia26–2929–3255–61
Rewalidacja indywidualna101020

x) wymiar godzin jest zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

TABELA 4

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ZASADNICZEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIMx

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski3227
2Matematyka3227
3Wychowanie fizyczne3328
4Wiedza o społeczeństwie--22
5Przysposobienie do życia w rodzinie1113
6Historia))))
7Ochrona i kształtowanie środowiska}1xx

)

}1xx

)

}-

)

}2

)

Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

}1

)

)

}1

)

)

}1

)

)

}3

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące12101032
8.

...

...

Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
....................................................................)

}8–2

)

)

}7–4

)

)

}6–2

)

)

}21–8

)

...Praktyczna nauka zawoduxxx12–1818–2118–2448–63
Razem3232–3630–3694–103
Zajęcia fakultatywne2226
Zajęcia wokalno-muzyczne44
Zajęcia sportowe44

x) dla wszystkich rodzajów niepełnosprawnych jednocześnie upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim

xx) szkoła wybiera jeden przedmiot w danej klasie

xxx) dla młodocianych pracowników wymiar godzin jest zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 5

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ZASADNICZEJ DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

LpPrzedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski3227
2Matematyka3227
3Wychowanie fizyczne3328
4Wiedza o społeczeństwie11
5Pisanie na maszynie2(1)–(1)2
6Przysposobienie do życia w rodzinie1113
7Historia))))
8Fizyka z elektrotechniką)

}2x

)

}2x

)

}2x

)

}6

9Ochrona i kształtowanie środowiska)

)

)

)

)

)

)

)

Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

}1

)

)

}1

)

)

}1

)

)

}3

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące15–(14)11–(12)1137
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
10 .......................))))
11

...

..............................................}4-6

)

}5-7

)

}3-5

)

}12-18

)

...Praktyczna nauka zawoduxx10–1212–1414–1636–42
Razem29–33 (28–32)28–32 (29–33)28–3285–97
Język obcy2226
Zajęcia fakultatywne2248
Rewalidacja indywidualna10101030
Zajęcia wokalno-muzyczne44
Zajęcia sportowe44

x) szkoła wybiera jeden lub dwa przedmioty w danej klasie

xx) dla młodocianych pracowników wymiar godzin może być zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 6

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ZASADNICZEJ DLA NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH

LpPrzedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski3228
2Matematyka3328
3Wychowanie fizyczne3328
4Wiedza o społeczeństwie11
5Przysposobienie do życia w rodzinie1113
6Historia))))
7Fizyka))))
8Ochrona i kształtowanie środowiska}3x

)

)

}2x

)

)

}2x

)

)

}7

)

)

Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

}1

)

)

}1

)

)

}1

)

)

}3

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące14131138
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
9 ......................))))
10 ............................................}4-8

)

}5-7

)

}4-5

)

}13-20

)

...Praktyczna nauka zawoduxx10–1212–1418–2140–47
Razem28–3430–3433–3791–105
Zajęcia fakultatywne66618
Rewalidacja indywidualna6–86–86–818–24
Zajęcia sportowe44

x) szkoła wybiera jeden lub dwa przedmioty w danej klasie

xx) dla młodocianych pracowników wymiar godzin jest zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 7

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ZASADNICZEJ, ZASADNICZEJ WIELOZAWODOWEJ DLA NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
III
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski448
2Język obcyx224
3Matematyka336
4Przysposobienie do życia w rodzinie112
5Wychowanie fizyczne336
6Wiedza o społeczeństwie11
7Historia)))
8Fizyka)))
9Ochrona i kształtowanie środowiska3xx

)

)

}2xx

)

)

}5

)

)

Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

}1

)

)

}1

)

)

}2

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące171734
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu - specjalnościb
10.....................)

}6–0

)

}6–0

)

}12–0

........................)))
...Praktyczna nauka zawodu18–24xxx18–24xxx36–48
Razem414182
Zajęcia fakultatywne224
Zajęcia sportowe224

x) jeżeli szkoła zatrudnia odpowiedniego nauczyciela

xx) szkoła wybiera jeden lub dwa przedmioty w danej klasie

xxx) dla młodocianych pracowników wymiar godzin jest zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 8

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ZASADNICZEJ DLA UPOŚLEDZONYCH UMYSŁOWO W STOPNIU LEKKIMx

KLASY - ODDZIAŁY WIELOZAWODOWE

LpPrzedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski3227
2Matematyka3227
3Wychowanie fizyczne3328
4Wiedza o społeczeństwie22
5Przysposobienie do życia w rodzinie1113
6Historia))))
7Ochrona i kształtowanie środowiska}1xx

)

}1xx

)

}-

)

}2

)

Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

}1

)

)

}1

)

)

}1

)

)

}3

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące12101032
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
8.......................))))
.................................................}8–0

)

}6–0

)

}4–0

)

}18–0

)

...Praktyczna nauka zawoduxxx10–1812–1812–2440–60
Razem302832–3490–92
Zajęcia fakultatywne2–42–42–46–12
Zajęcia sportowe44
Zajęcia wokalno–muzyczne44

x) dla wszystkich rodzajów niepełnosprawnych jednocześnie upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim

xx) szkoła wybiera jeden przedmiot w danej klasie

xxx) dla młodocianych pracowników wymiar godzin może być zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy.

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 9

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ZASADNICZEJ DLA NIEWIDOMYCH, SŁABOWIDZĄCYCH, NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH

KLASY – ODDZIAŁY WIELOZAWODOWE

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski3227
2Matematyka3227
3Wychowanie fizyczne3328
4Wiedza o społeczeństwie11
5Pisanie na maszynie112
6Przysposobienie do życia w rodzinie1113
7Historia))))
8Fizyka))))
9Ochrona i kształtowanie środowiska}2xx

)

)

}2xx

)

)

}-

)

)

}4

)

)

Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}3

Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące1412935
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalności:
10..................))))
11....................................}0–8

)

}0–6

)

}0–3

)

}0–17

)

...Praktyczna nauka zawoduxxx18–1018–1221–1857–40
Razem32303092
Język obcy2226
Zajęcia fakultatywne44412
Rewalidacja indywidualna10101030
Zajęcia sportowe44
Zespoły wokalno-muzyczne44

x) tylko w szkołach dla niewidomych

xx) szkoła wybiera jeden lub dwa przedmioty w danej klasie

xxx) wymiar godzin jest zwiększany zgodnie z Kodeksem Pracy

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 10

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ LICEUM DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIV
Liczba tygodni nauki
....................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski444315
2Język obcy22228
3Matematyka443314
4Elementy informatykix)

)

}3

)

)

}3

)

)

}6

5Pisanie na maszynie)

)

)

)

)

)

6Wychowanie fizyczne332210
7Wiedza o społeczeństwie11
8Przysposobienie do życia w rodzinie1113
9Historia)))))
10Fizyka)))))
11Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx)}4xx

)

)

)

}4xx

)

)

)

}4xx

)

)

)

}2xx

)

)

)

}14

)

)

12Geografia)))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}5

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące2122171676
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
13................)))))
...

...

................................}4–6

)

}2–8

)

}1–5

)

}4–6

)

}11–25

)

....Zajęcia praktyczne6612–1412–1436–40
...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodniea
Razem31–3330–3630–3632–36123–141
Zajęcia fakultatywne444416
Rewalidacja indywidualna1010101040
Zajęcia wokalno-muzyczne336
Zajęcia sportowe336

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 11

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ, LICEUM DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIV
Liczba tygodni nauki
....................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski444315
2Język obcy22228
3Matematyka443314
4Elementy informatykix)

)

}3

)

)

}3

)

)

}6

5Pisanie na maszynie)

)

)

)

)

)

6Wychowanie fizyczne332210
7Wiedza o społeczeństwie11
8Przysposobienie do życia w rodzinie1113
9Historia)))))
10Fizyka)))))
11Chemia)))))
12Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx}6xx

)

)

}5xx

)

)

}4xx

)

)

}2xx

)

)

}17

)

)

13Geografia)))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}5

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące2323171679
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu - specjalnościb
14................)))))
15

...

................................}5–10

)

}3–10

)

}6–10

)

}4–12

)

}18–42

)

...Zajęcia praktyczne5–06–08–68–627–12
...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodniea
Razem3332–3331–3328–34124–133
Zajęcia fakultatywne444416
Rewalidacja indywidualna1010101040
Zajęcia wokalno-muzyczne336
Zajęcia sportowe336

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 12

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ, TECHNIKUM, LICEUM DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH

LpPrzedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIVV
Liczba tygodni nauki
.........................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski4333215
2Język obcy2222210
3Matematyka3333214
4Elementy informatykix)

)

}3

)

)

}3

)

)

}1

)

)

}7

5Pisanie na maszynie)

)

)

)

)

)

--)

)

6Wychowanie fizyczne3322212
7Wiedza o społeczeństwie11
8Przysposobienie do życia w rodzinie1113
9Historia))))))
10Fizyka))))))
11Chemia))))))
12Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx}5xx

)

)

}4xx

)

)

}3xx

)

)

}3xx

)

)

}2xx

)

)

}17

)

)

13Geografia))))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}6

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące211916151485
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
14.............))))))
15

...

..........................}2–3

)

}3–5

)

}3–7

)

}5–11

)

}4–12

)

}19–38

)

...Zajęcia praktyczne5510–510–512–642–26
...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodniea
Razem28–2927–2928–2930–3130–32146–149
Zajęcia fakultatywne4444420
Rewalidacja indywidualna8888840
Zajęcia wokalno-muzyczne224
Zajęcia sportowe224

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 13

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ LICEUM ZAWODOWEGO DLA NIEWIDOMYCH

ODDZIAŁY WIELOZAWODOWE

LpPrzedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIV
Liczba tygodni nauki
....................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski444315
2Język obcy22228
3Matematyka443314
4Elementy informatykix)

)

}3

)

)

}3

)

)

}6

5Pisanie na maszynie)

)

)

)

--)

)

6Wychowanie fizyczne332210
7Wiedza o społeczeństwie11
8Przysposobienie do życia w rodzinie1113
9Historia)))))
10Fizyka)))))
11Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx)

}4xx

)

)

)

}4xx

)

)

)

}3xx

)

)

)

}2xx

)

)

)

}13

)

)

12Geografia)))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}5

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące2122161675
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
13

...

..............................)

}4–0

)

)

}6–0

)

)

}4–0

)

)

}4–0

)

)

}18–0

)

...Zajęcia praktyczne6–86–814–1614–1640–48
...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem31–2934–3034–3234–32133–123
Zajęcia fakultatywne22228
Rewalidacja indywidualna1010101040
Zajęcia wokalno-muzyczne44
Zajęcia sportowe44

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) szkoła wybiera dwa przedmioty w danej klasie

xxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 14

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ, TECHNIKUM, LICEUM DLA NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIVV
Liczba tygodni nauki
.........................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski4433317
2Matematyka3333214
3Elementy informatykix224
4Wychowanie fizyczne3322212
5Wiedza o społeczeństwie11
6Przysposobienie do życia w rodzinie1113
7Historia))))))
8Fizyka))))))
9Chemia))))))
10Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx}4xx

)

)

}4xx

)

)

}4xx

)

)

}3xx

)

)

}2xx

)

)

}17

)

)

11Geografia))))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}6

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące171714131374
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu - specjalnościb
12................))))))
13

...

...............................}5-6

)

}5-6

)

}4-6

)

}6-8

)

}6-8

)

}26-34

)

...Zajęcia praktyczne5–85–66–1010–1210–1296–48
...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem27–2827–2924–3029–3329–33136–156
Język obcy111115
Zajęcia fakultatywne2244416
Rewalidacja indywidualna8888840
Zajęcia sportowe224

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 15

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ LICEUM DLA NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH

LpPrzedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIV
Liczba tygodni nauki
....................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski444315
3Matematyka443314
4Elementy informatykix224
5Wychowanie fizyczne332210
6Wiedza o społeczeństwie11
7Przysposobienie do życia w rodzinie1113
8Historia)))))
8Fizyka)))))
9Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx)

}6xx

)

)

)

}5xx

)

)

)

}3xx

)

)

)

}2xx

)

)

)

}16

)

)

10Geografia)))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}5

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące2020141468
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu - specjalnościb
11................)))))
12

...

................................}4-6

)

}5-6

)

}6-8

)

}5-11

)

}20-31

)

...Zajęcia praktyczne5–66–78–1212–831–33
...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem29–3231–3328–3431–33119–132
Język obcy11114
Zajęcia fakultatywne222410
Rewalidacja indywidualna666624
Zajęcia sportowe224

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 16

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ LICEUM DLA NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

Lp. Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski55515
2Język obcy2226
3Matematyka44412
4Elementy informatykix22
5Przysposobienie do życia w rodzinie1113
6Wychowanie fizyczne3328
7Wiedza o społeczeństwie11
8Historia))))
9Fizyka))))
10Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx)

}6xx

)

)

)

}4xx

)

)

)

}4xx

)

)

)

}14

)

)

11Geografia))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}3

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące22222064
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
12..................))))
13

...

....................................}4-6

)

}3-8

)

}4-10

)

}11-24

)

Zajęcia praktyczne5–105–105–1015–30
Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem godz. obow. dla ucznia31–3830–4029–4090–118
Zajęcia fakultatywne2226
Zajęcia sportowe2226

x) jeżeli szkoła zatrudnia odpowiedniego nauczyciela

xx) jeżeli szkoła posiada pracownię komputerową i zatrudnia odpowiedniego nauczyciela

xxx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

a), b) według objaśnień do załącznika

xxxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

TABELA 17

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ, TECHNIKUM, LICEUM DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH, NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH – po szkole zasadniczej

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIII
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski43310
2Matematyka3328
3Elementy informatykix224
4Wychowanie fizyczne3328
5Wiedza o społeczeństwie11
6Język obcyxx2226
7Historia))))
8Fizyka))))
9Chemia))))
10Ochrona i kształtowanie środowiskaxxxx}6xxx

)

)

}6xxx

)

)

}-

)

)

}12

)

)

11Geografia))))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

}1

)

)

)

}1

1)

)

)

}4

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące21201253
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
12..................))))
13

...

....................................}11-13

)

}11-13

)

}16-18

)

}38-44

)

Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem32–3431–3328–3091–97
Zajęcia fakultatywne44412
Rewalidacja indywidualna6–86–86–818–24
Zajęcia sportowe44
Zajęcia wokalno-muzyczne44

x) jeżeli szkoła zatrudnia nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach i posiada pracownię komputerową

xx) w szkołach dla niesłyszących i słabosłyszących może być realizowany jako nadobowiązkowy

xxx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

a), b) według objaśnień do załącznika

xxxx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

TABELA 18

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ, TECHNIKUM, LICEUM DLA NIEDOSTOSOWANYCH SPOŁECZNIE

(po szkole zasadniczej)

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
III
Liczba tygodni nauki
..........
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski5510
2Język obcy336
3Matematyka336
4Elementy informatykix2(-)(2)2
5Wychowanie fizyczne336
6Wiedza o społeczeństwie-11
7Historia)))
8Fizyka)))
9Chemia)))
10Ochrona i kształtowanie środowiskaxxx}6xx

)

)

}6xx

)

)

}12

)

)

11Geografia)))
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

}1

)

)

}1

)

)

}2

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya)

)

)

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące23(21)22(24)45
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu – specjalnościb
12.....................)

}18–20

)

}20–21

)

}38–41

13.....................)))
Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem godzin obow. dla ucznia41–4342–4383–86
Zajęcia sportowe22
Zajęcia wokalno-muzyczne22

x) jeżeli szkoła spełnia warunki – przedmiot może być realizowany w klasie I lub II

xx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxx) – lub biologia z higieną i ochroną środowiska

a), b) według objaśnień do załącznika

TABELA 19

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ, TECHNIKUM, LICEUM ZAWODOWEGO

Lp.Przedmioty nauczaniaKlasaLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIIIaIVV
Liczba tygodni nauki
..............................
Liczba godzin tygodniowo
1Język polski4433317
2Matematyka3333214
3Elementy informatykix22
4Wychowanie fizyczne332xx2xx2212
5Wiedza o społeczeństwie1xx1xx1
6Historia)))))))
7Fizyka)))))))
8Ochrona i kształtowanie środowiskaxxxxx)

}4xxx

)

)

)

}4xxx

)

)

)

}4xxx

)

)

)

}3xxx

)

)

)

}-

)

)

)

}-

)

)

)

}15

)

)

9Geografia)))))))
10Przysposobienie do życia w rodzinie11xx1xx1-3
Godziny do dyspozycji wychowawcy)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

1)

)

)

Godziny do dyspozycji dyrektora szkołya}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

}1

)

)

)

1}7

)

)

)

Razem przedmioty ogólnokształcące171615113971
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu - specjalnościb
11..............)))))))
12

...

............................}5-6

)

}4-7

)

}4-7

)

}4-7

)

}6-11

)

}7-12

)

}30-50

)

...Zajęcia praktycznexxxx5–66–106–102410–612–639–38

24

...Praktyka zawodowa w klasie .... i .... po ...... tygodnie
Razem27–2926–3325–3229–3229–3028–27164–183
Język obcy222xx2xx2210
Zajęcia fakultatywne44444420
Zajęcia sportowe66

x) jeżeli szkoła zatrudnia odpowiedniego nauczyciela i posiada pracownię komputerową

xx) zajęcia wspólne w klasie III

xxx) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xxxx) dla klasy IIIa – "praktyczna nauka zawodu"

a), b) według objaśnień do załącznika

xxxxx) – lub biologia z higieną i ochroną środowiska

TABELA 20

RAMOWY PLAN NAUCZANIA ŚREDNIEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ, SZKOŁY POLICEALNEJ DLA NIEWIDOMYCH, SŁABOWIDZĄCYCH, NIESŁYSZĄCYCH I SŁABOSŁYSZĄCYCH, PRZEWLEKLE CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH RUCHOWO

Lp.Przedmioty nauczaniaSemestryLiczba godzin tygodniowo w cyklu nauczania
IIIIIIIV
Liczba tygodni nauki
...............
Liczba godzin tygodniowo
1Wychowanie fizyczne33336
Przedmioty zawodowe wg planu nauczania dla zawodu - specjalnościb
2................)))))
3................)))))
...................}18-23}18-23}18-24}18-20}36-45
...................)))))
...................)))))
...Zajęcia praktyczne8–68–68–68–616–12
...Praktyka zawodowa w semestrze .... i .... po ...... tygodnie
Razem29–3229–3229–312958–63
Język obcy22224
................22224

b) według objaśnień do załącznika

TABELA 20

RAMOWY PLAN NAUCZANIA SZKOŁY ŚREDNIEJ ZAWODOWEJ DLA DOROSŁYCH ZAOCZNEJ TECHNIKUM, LICEUM I SZKOŁY RÓWNORZĘDNEJ DLA NIEWIDOMYCH, NIESŁYSZĄCYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH RUCHOWO

okres nauczania: 4 lata

podbudowa: szkoła podstawowa

Lp.PrzedmiotLiczba godzin konsultacji w semestrzeRazem godzin konsultacji
IIIIIIIVVVIVIIVIII
1Język polski1818181818181818144
2Język obcy1616161616161616128
3Matematyka1616161616161616128
4Wiedza o społeczeństwie8816
5Historia)))))))))
6Fizyka)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

)

7Ochrona i kształtowanie środowiskaxx}36x

)

)

}36x

)

)

}28x

)

)

}28x

)

)

}28x

)

)

}28x

)

)

}-

)

)

}-

)

)

}184

)

)

8Geografia)))))))))
Godziny do dyspozycji dyrektora3030303030303030240
Przedmioty zawodowe (wg planu nauczania dla zawodu - specjalności)
9..............)))))))))
10..............)))))))))
11............................}44

)

)

}44

)

)

}52

)

)

}52

)

)

}52

)

)

}52

)

)

}72

)

)

}72

)

)

}440

)

)

Razem1601601601601601601601601280
Konsultacje indywidualne3232323232323232256

x) szkoła wybiera dwa lub trzy przedmioty w danej klasie

xx) – lub Biologia z higieną i ochroną środowiska

Objaśnienia do ramowych planów nauczania zawartych w załącznikach Nr 1 i Nr 2

1.
W klasach I–IV szkoły podstawowej (tabela 1–9) stosuje się nauczanie całościowe. Proces nauczania organizuje się tak, aby treści nauczania o charakterze intelektualnym przeplatały się z zajęciami ruchowymi i manualnymi w ramach tygodniowej liczby godzin i zgodnie z programem nauczania. Dotychczasowe programy nauczania przedmiotowego w kl. IV zostaną dostosowane do nauczania metodą ośrodków pracy.
2.
Zamieszczona klasa wstępna w ramowych planach nauczania szkół podstawowych dla niewidomych, niesłyszących i słabosłyszących przewidziana jest dla dzieci, które nie uczęszczały do przedszkoli.
3.
Przedmiot "elementy informatyki" wprowadza się w kl. VIII szkoły podstawowej dla niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących oraz niedostosowanych społecznie w ramach przedmiotu "technika", a także w liceum zawodowym i technikum dla tych samych grup niepełnosprawnych, jeżeli spełnione są warunki jego realizacji: pracownia komputerowa i przygotowany nauczyciel. W przedmiocie "technika", na zajęcia związane z obsługą i wykorzystaniem komputera można przeznaczyć 35–50% rocznego czasu w klasie VIII (także w szkołach dla upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim). Szkoły zawodowe, które nie spełniają warunków do realizacji przedmiotu "elementy informatyki" godziny przewidziane na ten przedmiot przeznaczają na zwiększenie "godzin do dyspozycji dyrektora".
4.
W ramach zajęć "rewalidacja indywidualna" szkoła jest zobowiązana organizować zajęcia sprzyjające wyrównywaniu u dzieci braków spowodowanych zaburzeniami somatycznymi, psychicznymi bądź niesprzyjającymi warunkami rodzinnymi i środowiskowymi. W zależności od potrzeb dzieci, szkoła jest zobowiązana prowadzić: zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, korekcyjne w zakresie wad postawy i wymowy, naukę języka migowego dla niesłyszących i słabosłyszących, a także zajęcia orientacji przestrzennej i poruszania się dla niewidomych i słabowidzących.
5.
Tygodniowe liczby godzin wskazane dla grupy przedmiotów mogą być realizowane następująco:
a)
Zapis przedstawiony w tabeli oznacza, że dodatkową godzinę (+1) można przeznaczyć na nauczanie jednego z trzech przedmiotów przez cały rok szkolny albo w I okresie np. na język polski, w II – na historię.
Lp.PrzedmiotKlasa VIII
1.J. Polski5)
2.Historia1}+1
3. Wiedza o społeczeństwie1)
b)
Zapis przedstawiony w tabeli obok oznacza, że łączny wymiar godzin w całym cyklu kształcenia nie może być niższy w przypadku: techniki (elementy informatyki od 8, plastyki od 4 godz. Pozostałe 4 godz. w cyklu kształcenia przeznacza się na wymienione dwa przedmioty w sposób ustalony przez szkołę, omówiony w p.a.).
Lp.PrzedmiotRazem
1.Technika/Elementy informatyki8)

}

+4
2.Plastyka4)
c)
Zapis przedstawiony obok oznacza, że łączny wymiar godzin na wymienione przedmioty można realizować następująco: 8 godz. w kl. VII i 6 godz. w kl. VIII lub po 7 godz. w kl. VII i VIII.
Lp. PrzedmiotKlasa VIII
VIIVIII
1.Biologia z higieną))
2.Geografia))
3.Matematyka}8(7)}6(7)
4.Fizyka))
5.Chemia))
6.
Dyrektor szkoły zawodowej na podstawie niniejszego zarządzenia opracowuje plan nauczania dla każdego nauczanego w szkole zawodu – specjalności, zamieszczając jego nazwę i odpowiedni symbol cyfrowy według dotychczasowych planów nauczania w szkołach zawodowych specjalnych. Jeżeli szkoła wprowadzi do nauczania inne zawody niż dotychczas – wpisuje ich nazwę i odpowiedni symbol cyfrowy zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
7.
W ustalonych przez dyrektora planie nauczania należy podać rzeczywistą liczbę tygodni nauki pomniejszoną o liczbę tygodni praktyk zawodowych w szkołach średnich zawodowych dla niewidomych i niesłyszących w poszczególnych klasach – semestrach, wynikającą z kalendarza organizacji danego roku szkolnego.
8.
"Godziny do dyspozycji wychowawcy" i "Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły ("a") mogą pozostawać w części lub w całości w gestii dyrektora szkoły, jednakże przynajmniej jedna godzina w miesiącu powinna pozostawać wyłącznie do dyspozycji wychowawcy.
9.
W grupie przedmiotów zawodowych ("b") – w planie nauczania należy wymienić nazwy wszystkich przedmiotów zawodowych ustalonych w dotychczas realizowanym planie nauczania dla zawodu – specjalności. Dyrektor szkoły ustala wymiary poszczególnych godzin na poszczególne przedmioty zawodowe dla każdej klasy – semestru kierując się dotychczasowymi wymiarami – z zachowaniem limitów godzin na tę grupę przedmiotów ustalonych w ramowym planie nauczania. Podane w ramowych planach nauczania wymiary godzin "od – do" (np. 11–13) na realizację przedmiotów zawodowych wynikają z tego, że w dotychczasowych planach nauczania poszczególnych zawodów – specjalności występują różne liczby tych przedmiotów i różne ich wymiary godzin nauczania. W opracowanym przez dyrektora szkoły planie nauczania dla zawodu – specjalności może ulec zmniejszeniu liczba przedmiotów – jeżeli to zmniejszenie wynika ze zintegrowania treści nauczania – przy zachowaniu jednak wymiaru godzin nauczania "minimum" przeznaczonych na tę grupę przedmiotów, lub zwiększeniu wymiaru godzin zajęć praktycznych – praktycznej nauki zawodu.
10.
W ustalonym przez dyrektora szkoły planie nauczania wymiar godzin zajęć praktycznej nauki zawodu musi być zgodny z Kodeksem Pracy i uwzględniać możliwości fizyczne uczniów oraz warunki organizacyjne miejsc, w których te zajęcia będą prowadzone (warsztatów szkolnych, zakładów pracy).
11.
Dopuszcza się możliwość nie realizowania przedmiotów zawodowych w klasach – oddziałach wielozawodowych szkół zasadniczych i liceów zawodowych przy liczbie uczniów mniejszej niż 5 w szkołach dla upośledzonych umysłowo i mniejszych niż połowa klasy – oddziału w szkołach dla niewidomych i niesłyszących (także niewidomych i niesłyszących upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim). W tym przypadku niższy wymiar godzin, podany w ramowym planie nauczania na praktyczną naukę zawodu, należy zwiększyć do wymiaru maksimum z zaleceniem by niezbędne treści programowe przedmiotów zawodowych były uwzględniane w programach praktycznej nauki zawodu – zajęć praktycznych.
12.
Godziny zajęć fakultatywnych w szkołach zawodowych specjalnych należy przeznaczyć głównie na rozszerzenie zakresu treści nauczania przedmiotów zawodowych dla uczniów zdolniejszych, na realizację przedmiotów wspomagających przygotowanie zawodowe a nie występujących w dotychczasowych planach nauczania, na prowadzenie dodatkowej nauki języka obcego, języka miganego dla niesłyszących lub orientacji przestrzennej dla niewidomych.