Publikowanie wyników badań statystycznych statystyki państwowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.7.64 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1991 r.

KOMUNIKAT
DYREKTORA GABINETU PREZESA
z dnia 26 czerwca 1991 r.
w sprawie podania do wiadomości jednolitego tekstu zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 marca 1990 r. w sprawie publikowania wyników badań statystycznych statystyki państwowej.

Podaje się do wiadomości jednolity tekst zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 marca 1990 r. w sprawie publikowania wyników badań statystycznych statystyki państwowej (Dz. Urz. GUS Nr 6, poz. 18) z uwzględnieniem zmian wprowadzonych zarządzeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego: nr 79 z dnia 19 grudnia 1990 r. w sprawie rozszerzenia ochrony danych jednostkowych o podmiotach, uzyskiwanych w badaniach statystyki państwowej (Dz. Urz. GUS Nr 30, poz. 147) oraz nr 17 z dnia 25 czerwca 1991 r. w sprawie zmiany zasad publikowania danych jednostkowych (Dz. Urz. GUS Nr 7, poz. 58).
Podany ujednolicony tekst nie obejmuje następujących przepisów:
1)
§ 9 i 10 zarządzenia nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 marca 1990 r. w sprawie publikowania wyników badań statystycznych statystyki państwowej (Dz. Urz. GUS Nr 6, poz. 18) w brzmieniu:

"§ 9. Traci moc zarządzenie nr 48 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 lipca 1983 r. w sprawie publikowania wyników badań statystycznych statystyki państwowej (Dz. Urz. GUS Nr 4, poz. 8).

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia".,

2)
§ 4 zarządzenia nr 79 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 grudnia 1990 r. w sprawie rozszerzenia ochrony danych jednostkowych o podmiotach gospodarczych, uzyskiwanych w badaniach statystyki państwowej (Dz. Urz. GUS Nr 30, poz. 147) w brzmieniu:

"§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do danych statystycznych dotyczących okresu po dniu 1 stycznia 1991 r.",

3)
§ 4 zarządzenia nr 17 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 czerwca 1991 r. w sprawie zmiany zasad publikowania danych jednostkowych (Dz. Urz. GUS Nr 7, poz. 58) w brzmieniu:

"§ 4. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.".

Tekst jednolity

ZARZĄDZENIE NR 12

Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego

z dnia 22 marca 1990 r.

(znak: GP-2-020-12)

w sprawie publikowania wyników badań statystycznych statystyki państwowej

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (jednolity tekst Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) i po uzgodnieniu z Radą do Spraw Systemów Informacji Społeczno-Gospodarczej zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Wyniki badań statystycznych prowadzonych na zasadzie i w trybie ustalonym w powołanej na wstępie ustawie, zwanej dalej "ustawą", są publikowane z zachowaniem ograniczeń przewidzianych ustawą.
2.
Publikacji podlegają wyniki badań statystycznych prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny oraz wyniki badań statystycznych prowadzonych przez organy uprawnione do prowadzenia badań na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy.
3.
Główny Urząd Statystyczny oraz podległe mu wojewódzkie urzędy statystyczne publikują wyniki badań statystycznych prowadzonych przez organy statystyki państwowej, a także wyniki badań statystycznych prowadzonych przez inne organy.
4.
Naczelne i centrale organy administracji państwowej, terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego oraz Narodowy Bank Polski publikują w zasadzie wyniki badań statystycznych prowadzonych przez siebie.
5.
Ustalenia co do publikacji wyników danego badania statystycznego są przyjmowane w wieloletnich i rocznych programach badań statystycznych.
§  2.
1.
Główny Urząd Statystyczny publikuje wyniki badań statystycznych w odrębnych wydawnictwach określonych w rocznych programach badań statystycznych w formie:
1)
publikacji i opracowań tekstowo-tabelarycznych, dokumentujących procesy społeczne i gospodarcze zachodzące w skali kraju, w wybranych dziedzinach i działach gospodarki narodowej oraz w układach regionalnych - w serii "Studia i Analizy Statystyczne",
2)
materiałów źródłowych z wyników badań - w serii "Materiały i Opracowania Statystyczne",
3)
publikacji i opracowań popularyzujących wiedzę o Polsce - w serii "Statystyka na co dzień",
4)
opracowań informacyjnych - w serii "Informacje Statystyczne" i notatek sygnalnych,
5)
prognoz demograficznych i społeczno-gospodarczych,
6)
wykazów (katalogów) działających podmiotów wraz z ich charakterystyką obejmującą dane określone w § 7,
7)
jednorazowych publikacji okolicznościowych.
2.
Podstawową formą publikowania wyników badań statystycznych są:
1)
roczniki statystyczne
2)
miesięczne i roczne informacje o sytuacji społeczno-gospodarczej,
3)
ogłoszenia wyników w rządowych organach promulgacyjnych jeśli odrębny przepis zobowiązuje do ogłoszenia określonych danych będących wynikiem badań statystycznych,
4)
podawanie wyników w Dzienniku Urzędowym GUS, w przypadkach gdy przepisy ustawowe odsyłają do wielkości wynikającej z badań statystycznych.
3.
Wykaz terminów publikacji wybranych wielkości i wskaźników jest integralną częścią rocznego programu bada statystycznych ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym GUS i jest podawany do powszechnej wiadomości na początku każdego roku w drodze ogłoszenia w jednym z pierwszych numerów dodatku "Statystyka Polski" bądź w innym czasopiśmie o zasięgu ogólnokrajowym.
§  3.
Postanowienia § 2 stosuje się odpowiednio do wojewódzkich urzędów statystycznych.
§  4.
Organy administracji państwowej i Narodowy Bank Polski prowadzące badania statystyczne publikują ich wyniki w formie roczników jednotematycznych oraz w formie opracowań tekstowo-tabelarycznych i informacyjnych.
§  5.
Publikowanie wyników badań statystycznych podlega ograniczeniom podanym w art. 24 i 25 ustawy, z których wynika:
1)
bezwzględny zakaz publikowania uzyskanych w wyniku badań statystycznych informacji indywidualnych o osobach fizycznych,
2)
obowiązek zachowania - na podstawie ustawy o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej - właściwego trybu i stosowania określonych klauzul dla informacji statystycznych objętych tajemnicą państwową i służbową,
3)
zakaz publikowania danych jednostkowych o podmiocie ze względu na ochronę jego uzasadnionego interesu handlowego i produkcyjnego.
§  6.
1.
Wykaz rodzajów wiadomości stanowiących tajemnicę państwową i służbową i sposób postępowania z tymi wiadomościami określa odrębne zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie wykazów rodzajów wiadomości statystycznych stanowiących tajemnicę państwową i służbową.*
2.
Tajemnicą handlowa i produkcyjną są objęte uzyskane w badaniach statystycznych jednostkowe dane statystyczne charakteryzujące sytuację ekonomiczno-finansową poszczególnych podmiotów i z tego względu nie mogą być publikowane; nie publikuje się również danych zagregowanych charakteryzujących sytuację ekonomiczo-finansową dla branży (gałęzi, działu) lub jednostek podziału terytorialnego kraju, jeżeli na dany agregat składa się mniej niż trzy podmioty.
3.
Wyjątki od zasady określonej w ust. 2, mogą być stosowane wówczas, jeżeli w danej branży (rodzaju działalności) działalność o zasięgu ogólnokrajowym lub produkcję wyrobów (usług) w województwie prowadzi tylko jeden podmiot (np. PKP).
4.
Postanowienia ust. 2 nie ograniczają podmiotu w swobodnym publikowaniu i udostępnianiu danych o prowadzonej działalności według własnego wyboru oraz nie stanowią podstawy do odmowy publikowania lub przekazywania danych.
§  7.
1.
Dane jednostkowe o osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz o prowadzących działalność gospodarczą osobach fizycznych mogą być publikowane w formie wykazów, katalogów i wydruków z prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny systemu kodowania podmiotów statystycznymi numerami identyfikacyjnymi - REGON w zakresie podanym w zgłoszeniu podmiotu do systemu, obejmującym:
1)
nazwę i adres podmiotu (z podaniem łączności bezpośredniej),
2)
rodzaje prowadzonej działalności,
3)
formy: prawno-organizacyjną, własności i finansowania wraz z uzyskaniem w badaniach statystycznych informacjach o rodzajach produkowanych wyrobów (bez danych liczbowych).
2.
Uzyskane w wyniku badań statystycznych dane jednostkowe o:
1)
podmiotach będących organami władzy, administracji i kontroli państwowej,
2)
podmiotach samorządu terytorialnego - z wyłączeniem danych charakteryzujących ich działalność gospodarczą,
3)
innych państwowych osobach prawnych oraz organizacjach społecznych - z wyłączeniem danych charakteryzujących ich sytuację ekonomiczno-finansową

nie są w statystyce państwowej chronione tajemnicą produkcyjną lub handlową i mogą być publikowane.