Przyjmowanie, ewidencja, rozmieszczanie i zwalnianie tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1992.3.21

Akt utracił moc
Wersja od: 22 stycznia 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 kwietnia 1992 r.
w sprawie przyjmowania, ewidencji, rozmieszczania i zwalniania tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych

Na podstawie art. 212 § 1 kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne

§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenie lub skrót należy rozumieć:
1)
areszt śledczy - również oddział dla tymczasowo aresztowanych w zakładzie karnym,
2) 1
Centralny Zarząd - Centralny Zarząd Służby Więziennej,
3)
cudzoziemiec - osobę nie mającą obywatelstwa polskiego, w tym bezpaństwowca majacego dokument podróży,
4) 2
jednostka penitencjarna - areszt śledczy lub zakład karny,
5)
k.k. - kodeks karny,
6)
k.k.w. - kodeks karny wykonawczy,
7)
k.p.c. - kodeks postępowania cywilnego,
8)
k.p.k. - kodeks postępowania karnego,
81) 3
kierownik działu ewidencji - również inną osobę, która sprawuje funkcję kierownika działu ewidencji,
82) 4
książka zdrowia - również kartę ambulatoryjną zakładaną ukaranym,
83) 5
okręgowy inspektorat - okręgowy inspektorat Służby Więziennej,
9)
organ doprowadzający - jednostkę organizacyjną Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej,
10)
organ dysponujący - sąd lub prokuratura, do dyspozycji którego tymczasowo aresztowany pozostaje,
11) 6
orzeczenie - wyrok albo postanowienie sądu lub prokuratora, z wyjątkiem postanowienia w kwestii tymczasowego aresztowania, jak również orzeczenie lub nakaz karny kolegium do spraw wykroczeń oraz orzeczenie karne finansowego organu orzekającego w sprawach o wykroczenia skarbowe,
12)
osadzony - osobę tymczasowo aresztowaną, skazaną lub ukaraną,
121) 7
pomieszczenie Policji - wydzielone pomieszczenie Policji i Straży Granicznej przeznaczone dla osób zatrzymanych albo wydzielone pomieszczenie aresztu garnizonowego, w którym mogą być umieszczeni tymczasowo aresztowani, skazani i ukarani,
13) 8
przepustka - zezwolenie na czasowe opuszczenie terenu jednostki penitencjarnej albo zezwolenie na widzenie się bez dozoru z osobą najbliższą poza terenem jednostki penitencjarnej, udzielone na podstawie przepisów kodeksu karnego wykonawczego lub regulaminu wykonywania kary pozbawienia wolności,
14)
przyjmowanie - wstępne czynności administracji aresztu śledczego, polegające w szczególności na wpisaniu osoby przyjmowanej do ewidencji, założeniu dokumentacji i przeprowadzeniu badań lekarskich, umożliwiające skierowanie tymczasowo aresztowanego do aresztu śledczego, a skazanego do odpowiedniego zakładu karnego,
141) 9
sąd, który skierował orzeczenie do wykonania - również organ, który zastosował aresztowanie przewidziane w art. 244 § 2 k.p.k.,
15)
skazany - osobę skazaną prawomocnym wyrokiem sądu,
16) 10
tymczasowo aresztowany - osobę, wobec której zastosowano tymczasowe aresztowanie, w tym również po wyroku skazującym sądu I instancji, a także osobę pozbawioną wolności na terytorium obcego państwa, a występującą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze świadka w postępowaniu karnym, którą osadzono w areszcie,
17) 11
ukarany - osobę ukaraną za wykroczenie, a także osobę, w stosunku do której zastosowane zostały środki przewidziane w art. 43 i 44 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - prawo o ustroju sądów powszechnych, w art. 244 § 2 k.p.k. albo w art. 276 § 2 lub w art. 1053-1059 k.p.c.,
171) 12
wyrok - również orzeczenie karne w sprawach o przestępstwa skarbowe wydane przez sąd lub finansowy organ orzekający,
18)
zakład karny - również oddział dla skazanych w areszcie śledczym.

Rozdział  II

Rejonizacja osadzania w jednostkach penitencjarnych

§  2.
1.
Tymczasowo aresztowanych mężczyzn osadza się w położonym najbliżej siedziby organu dysponującego areszcie śledczym przeznaczonym dla mężczyzn.
2.
Tymczasowo aresztowane kobiety osadza się w położonym najbliżej siedziby organu dysponującego areszcie śledczym dla kobiet.
3. 13
Tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych, wobec których zarządzono poszukiwania, w tym listem gończym, oraz tymczasowo aresztowanych, których sąd nakazał osadzić w areszcie śledczym nie wskazanym z nazwy, przyjmuje się do aresztu śledczego, do którego doprowadzenie jest najdogodniejsze dla organu doprowadzającego.
4. 14
Osadzonych, którzy zbiegli lub samowolnie przedłużyli czas przepustki, przyjmuje się do aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego, do którego doprowadzenie jest najdogodniejsze dla organu doprowadzającego. Jeżeli osobą doprowadzoną jest osadzony, który uciekł z aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego, transportuje się go niezwłocznie do wyznaczonej jednostki penitencjarnej, o której mowa w § 4. Osadzonych zgłaszających się po ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki przyjmuje się do tej jednostki penitencjarnej, do której nastąpiło zgłoszenie.
5.
Skazanych i ukaranych wezwanych do stawienia się do odbycia kary lub doprowadzonych do jej odbycia kieruje się do aresztu śledczego położonego najbliżej miejsca ich zamieszkania.
6.
Osadzonych wzywanych z innych jednostek penitencjarnych do udziału w czynnościach procesowych kieruje się do aresztu śledczego położonego najbliżej siedziby organu dysponującego.
7.
Zasady określone w ust. 1 i 2 stosuje się również do osadzonych, o których mowa w ust. 3-6.
8.
W przypadku braku wolnych miejsc zakwaterowania w areszcie śledczym, o którym mowa w ust. 1 i 2, areszt właściwy do przyjmowania osadzonych ustala się w trybie określonym w § 5.
9. 15
Przepis § 4 stosuje się odpowiednio.
§  3.
1. 16
W uzasadnionych przypadkach, w szczególności wynikających z potrzeb zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego, dyrektor jednostki penitencjarnej, dyrektor okręgowego inspektoratu oraz organ dysponujący uzgadniają, w którym areszcie śledczym będzie osadzona określona osoba.
2.
Tymczasow aresztowani oraz skazani lub ukarani, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie w kolejnej sprawie, mogą być przenoszeni do innych aresztów śledczych wyłącznie na polecenie organu dysponującego. Nie dotyczy to osób, o których mowa w art. 90 k.k.w., chyba że zastosowano wobec nich tymczasowe aresztowanie także w innej sprawie. Transportu spowodowanego koniecznością udzielenia osadzonemu pomocy medycznej oraz transportu powrotnego może dokonać jednostka penitencjarna, powiadamiając o tym niezwłocznie organ dysponujący.
3.
W przypadku uchylenia wyroku nieprawomocnego wobec przebywającej w zakładzie karnym osoby, o której mowa w art. 90 k.k.w., transportuje się ją do najbliższego aresztu śledczego, powiadamiając o tym niezwłocznie organ dysponujący. Przepisy § 2 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
§  4. 17
1.
Osoby, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa jednostki penitencjarnej, a w szczególności:
1)
sprawców zamachów terrorystycznych i przestępstw popełnionych z użyciem broni palnej lub ze szczególnym okrucieństwem,
2)
osadzonych, którzy w czasie pobytu w jednostce penitencjarnej:
a)
byli organizatorami lub aktywnymi uczestnikami zbiorowych wystąpień,
b)
dopuścili się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub inną osobę,
c)
używali przemocy wobec osadzonych,
d)
dokonali lub usiłowali dokonać ucieczki z aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego albo podczas konwojowania poza terenem takiego aresztu lub zakładu - osadza się w wyznaczonych jednostkach penitencjarnych.
2)
Osoby wykazujące znaczny stopień demoralizacji lub zagrożenia społecznego - również spośród wymienionych w ust. 1 - albo sprawców przestępstw popełnionych w zorganizowanej grupie osadza się w wyznaczonych jednostkach penitencjarnych, w warunkach zapewniających ochronę społeczeństwa i bezpieczeństwo tej jednostki.
3)
Do wyznaczonych jednostek penitencjarnych kieruje się także innych osadzonych, jeżeli organ dysponujący tak postanowił ze względów bezpieczeństwa.
4)
Wykaz wyznaczonych jednostek określają przepisy w sprawie ustalenia wykazu i przeznaczenia jednostek penitencjarnych.
§  5.
1. 18
Szczegółową rejonizację osadzania w aresztach śledczych ustala dyrektor okręgowy Służby Więziennej w uzgodnieniu z prezesami sądów wojewódzkich, prokuratorami wojewódzkimi, komendantami wojewódzkimi, szefami jednostek Urzędu Ochrony Państwa, komendantami oddziałów Straży Granicznej oraz szefami sądów wojskowych i wojskowych prokuratur garnizonowych.
2. 19
W razie zaistnienia konieczności osadzania tymczasowo aresztowanych w areszcie śledczym nie wchodzącym w skład danego okręgowego inspektoratu, zwłaszcza z przyczyn określonych w § 2 ust. 8 i w § 4 ustalenie rejonizacji osadzania następuje pomiędzy dyrektorami zainteresowanych okręgowych inspektoratów w uzgodnieniu z organami wymienionymi w ust. 1.
3.
Jeżeli porozumienia co do rejonizacji osadzania nie można osiągnąć, rozstrzygają o niej odpowiednie organy nadrzędne nad organami wymienionymi w ust. 1.
4.
Dokument, którym ustalono rejonizację osadzania, przesyła się do organów wymienionych w ust. 1.

Rozdział  III

Przyjmowanie tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych

§  6. 20
1.
Przyjęcie tymczasowo aresztowanego, skazanego lub ukaranego do aresztu śledczego następuje po sprawdzeniu:
1)
dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia,
2)
zgodności przyjęcia tymczasowo aresztowanego z rejonizacją osadzania w danym areszcie,
3)
tożsamości osoby przyjmowanej,
4)
stanu zdrowia osoby przyjmowanej.
2.
Do aresztu śledczego nie może być przyjęta osoba, co do której ustalono, że została wydana w celu udziału w czynności procesowej z innej jednostki penitencjarnej i nadal pozostaje w jej ewidencji.
§  7.
1.
Dokumentem stanowiącym podstawę przyjęcia tymczasowo aresztowanego jest wystawiony przez uprawniony organ odpis postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, wraz z nakazem przyjęcia.
11. 21
W razie uchylenia w postępowaniu przed sądem tymczasowego aresztowania, a następnie uwzględnienia przez sąd odwoławczy zażalenia prokuratora, podstawę przyjęcia tymczasowo aresztowanego stanowią sporządzone przez organ dysponujący odpisy postanowień w tym zakresie oraz odpisy dokumentów stanowiących podstawę pobytu tymczasowo aresztowanego w areszcie śledczym do czasu zwolnienia, wraz z nakazem przyjęcia.
12. 22
Dokumentem stanowiącym podstawę przyjęcia osoby pozbawionej wolności na terytorium obcego państwa, a występującej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze świadka w postępowaniu karnym, jest odpis zarządzenia właściwego polskiego sędziego albo prokuratora o osadzeniu w areszcie, wraz z nakazem przyjęcia.
2. 23
Przepis ust. 1 stosuje się także do tymczasowo aresztowanego poszukiwanego listem gończym. W uzasadnionych przypadkach dokumentami stanowiącymi podstawę przyjęcia takiego tymczasowo aresztowanego mogą być kopie telefaksowe tych dokumentów. O przyjęciu tymczasowo aresztowanego poszukiwanego listem gończym zawiadamia się niezwłocznie telefaksem lub teleksem organ, który zarządził poszukiwanie.
3.
Dokumentem stanowiącym podstawę przyjęcia skazanego lub ukaranego jest wystawiony przez uprawniony organ:
1)
odpis prawomocnego wyroku lub wyciąg z tego wyroku, którym orzeczono karę pozbawienia wolności albo karę aresztu wojskowego, wraz z nakazem przyjęcia,
2) 24
odpis prawomocnego wyroku lub wyciąg z tego wyroku i odpis skierowanego do wykonania postanowienia o:
a)
wykonaniu warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności albo kary aresztu wojskowego,
b)
odwołaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia,
c)
odwołaniu amnestii,
d)
wykonaniu zastępczej kary pozbawienia wolności,
e)
wykonaniu kary pozbawienia wolności po stosowaniu środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu skazanego w szpitali psychiatrycznym albo w innym odpowiednim zakładzie lub zakładzie leczenia odwykowego - wraz z nakazem przyjęcia,
3)
odpis postanowienia o zastosowaniu środka przymusu lub kary porządkowej, wraz z nakazem przyjęcia,
4) 25
odpis prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary aresztu, a w wypadku osoby przebywającej czasowo na terenie Państwa Polskiego - odpis skierowanego do wykonania orzeczenia o wykonaniu kary, wraz z nakazem przyjęcia,
5) 26
odpis prawomocnego orzeczenia, nakazu karnego lub postanowienia o zamianie kary ograniczenia wolności na zastępczą karę aresztu i odpis skierowanego do wykonania postanowienia lub zarządzenia o:
a)
wykonaniu warunkowo zawieszonej kary aresztu,
b)
wykonaniu zastępczej kary aresztu

- wraz z nakazem przyjęcia,

51) 27
odpis prawomocnego orzeczenia karnego i odpis skierowanego do wykonania postanowienia o wykonaniu zastępczej kary pozbawienia wolności, wraz z zarządzeniem sądu i nakazem przyjęcia,
6) 28
odpis postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Warszawie o prawnej dopuszczalności przejęcia, w celu wykonania kary w Polsce, obywatela polskiego skazanego za granicą, wraz z nakazem przyjęcia,
4. 29
Przepis ust. 3 stosuje się także do skazanego lub ukaranego, wobec którego zarządzono poszukiwania, w tym listem gończym. Dokumentami stanowiącymi podstawę przyjęcia mogą być dokumenty wymienione w § 33 ust. 2. W uzasadnionych przypadkach dokumentami stanowiącymi podstawę przyjęcia takiego skazanego lub ukaranego mogą być kopie telefaksowe tych dokumentów.
5. 30
Podstawę przyjęcia skazanego lub ukaranego, po przerwie w odbywaniu kary, do aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego w którym znajdują się jego akta osobowe, stanowi:
1)
upływ terminu, na jaki została przerwa udzielona,
2) 31
odpis skierowanego do wykonania postanowienia o odwołaniu przerwy.
51. 32
Przyjęcie skazanego lub ukaranego doprowadzonego po przerwie w odbywaniu kary do jednostki penitencjarnej, w której nie ma jego akt osobowych, może nastąpić, jeżeli:
1)
jednostką tą jest areszt śledczy,
2)
doręczone zostanie pismo kierownika jednostki organizacyjnej organu doprowadzającego stwierdzające, w jakiej jednostce penitencjarnej znajdują się akta,
3) 33
możliwe jest uzyskanie potwierdzenia telefaksem, teleksem lub telefonicznie od dyrektora albo kierownika działu ewidencji lub upoważnionego pracownika tego działu jednostki penitencjarnej, w której znajdują się akta, że w stosunku do osoby doprowadzonej istnieją podstawy przyjęcia wymienione w ust. 5. Z rozmowy telefonicznej sporządza się notatkę służbową.
6.
Podstawę przyjęcia osadzonego, który zbiegł lub samowolnie przedłużył czas przepustki, stanowi pismo kierownika jednostki organizacyjnej organu doprowadzającego, stwierdzające, kiedy i z jakiej jednostki penitencjarnej nastąpiła ucieczka lub w której miało miejsce samowolne przedłużenie czasu przepustki oraz potwierdzenie tego faktu telefaksem, teleksem lub telefonicznie przez jednostkę penitencjarną, w której ewidencji osadzony ten pozostaje. Z rozmowy telefonicznej sporządza się notatkę służbową.
7.
Podstawę przyjęcia osadzonego, który zgłosił się po ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki, stanowi potwierdzenie tego faktu w sposób określony w ust. 6 przez jednostkę penitencjarną, w której ewidencji osadzony ten pozostaje.
8.
W przypadku uzyskania informacji, że osoba, o której mowa w ust. 6 lub 7, została skreślona z ewidencji jednostki penitencjarnej, przekazuje się tę osobę najbliższej jednostce organizacyjnej Policji w celu ustalenia, czy Policja dysponuje dokumentami stanowiącymi podstawę przyjęcia jej do aresztu śledczego.
9. 34
Dokumenty wymienione w ust. 1, 11, 12, 3, 5 pkt 2, ust. 51 pkt 2 oraz w ust. 6 powinny być podpisane przez uprawnione osoby, wymienione w ust. 1, 11, 3 i 5 pkt 2 ponadto zaopatrzone w odcisk okrągłej pieczęci urzędowej z godłem państwowym, a wymienione w ust. 51 pkt 2 i w ust. 6 - w odcisk stempla. Wszelkie poprawki powinny być omówione przez organ wystawiający dokument.
10. 35
Dokumenty wymienione w ust. 3 pkt 1-51 oraz w ust. 5 pkt 2, z wyjątkiem zarządzeń i nakazów przyjęcia, powinny być zaopatrzone we wzmiankę o wykonalności.
11. 36
W razie stwierdzenia, że dokumenty mające stanowić podstawę przyjęcia są niekompletne lub że zawarte w nich dane personalne, sygnatury akt lub oznaczenia organu zarządzającego osadzenie są rozbieżne oraz w razie wątpliwości co do autentyczności dokumentów należy niezwłocznie zażądać od właściwych organów nadesłania brakujących dokumentów, sprostowania rozbieżności lub potwierdzenia autentyczności dokumentów. W uzasadnionych przypadkach sprostowanie rozbieżności albo potwierdzenie autentyczności dokumentów nastąpić może telefaksem lub teleksem. Do czasu uzupełnienia dokumentów, sprostowania rozbieżności lub otrzymania potwierdzenia autentyczności dokumentów osoba, o której mowa w § 6 ust. 1, nie może być przyjęta, chyba że sprostowanie dotyczy oczywistej omyłki pisarskiej.
12. 37
W wypadku gdy przyjęcie nastąpiło na podstawie telefaksowych kopii dokumentów, informację o tym zamieszcza się na zawiadomieniu o przyjęciu. Organ zarządzający osadzenie zobowiązany jest niezwłocznie przesłać do jednostki penitencjarnej odpisy dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia.
13. 38
Do aresztu śledczego nie może być przyjęta osoba doprowadzona do odbycia zastępczej kary pozbawienia wolności albo aresztu za grzywnę lub karę pieniężną, która wpłaci w tym areszcie kwotę pieniężną przypadającą jeszcze do uiszczenia.
§  8.
1.
Dokumentami, na podstawie których stwierdza się tożsamość osoby przyjmowanej, są:
1)
dowód osobisty,
2)
tymczasowy dowód osobisty,
3)
tymczasowe zaświadczenie tożsamości,
4)
paszport,
5) 39
książeczka wojskowa lub legitymacja służbowa żołnierza zawodowego,
6) 40
dowód tożsamości cudzoziemca.
2.
Do aresztu śledczego nie może być przyjęta osoba nie mająca żadnego dokumentu, na podstawie którego stwierdza się tożsamość, albo do tożsamości której istnieją uzasadnione wątpliwości wynikające z:
1)
zużycia lub uszkodzenia posiadanych przez nią dokumentów tożsamości,
2)
niezgodności między dokumentami tożsamości a informacjami uzyskanymi od osoby przyjmowanej,
3)
braku możliwości uzyskania potwierdzenia tożsamości od osoby przyjmowanej.
3. 41
Przepisu ust. 2 nie stosuje się wobec skazanego lub ukaranego zgłaszającego się po przerwie w odbywaniu kary oraz osadzonego, który zbiegł albo samowolnie przedłużył czas przepustki, jeżeli potwierdzenie tożsamości tej osoby jest możliwe na podstawie karty identyfikacyjnej lub karty tożsamości albo pisemnie potwierdzi jej tożsamość jednostka organizacyjna Policji.
4.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się również do osoby doprowadzonej, jeżeli organ doprowadzający doręczy pismo stwierdzające tożsamość tej osoby.
5.
Organ doprowadzający doręcza dwie aktualne fotografie osoby doprowadzonej, która nie ma dokumentów wymienionych w ust. 1, a także osoby, która ma te dokumenty, jeżeli wykonanie fotografii było możliwe w toku postępowania przygotowawczego.
6. 42
(skreślony).
7. 43
W razie doprowadzenia tymczasowo aresztowanego, którego tożsamości nie ustalił organ dysponujący, albo tymczasowo aresztowanego, skazanego lub ukaranego, z którym nie można nawiązać kontaktu słownego, organ doprowadzający doręcza pismo stwierdzające odpowiednio, że:
1)
osoba doprowadzona jest osobą o nieustalonej tożsamości, której dotyczy postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i nakaz przyjęcia,
2)
z osobą doprowadzoną nie można nawiązać kontaktu słownego.
8.
Dokumenty wymienione w ust. 3, 4 i 7 powinny być zaopatrzone w odcisk stempla i podpis uprawnionej osoby.
§  81. 44
1.
Do aresztu śledczego może być przyjęty tymczasowo aresztowany, skazany lub ukarany, który ukończył lat 17.
2.
Do aresztu śledczego może być przyjęta ponadto osoba, która ukończyła lat 16 i została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione w warunkach art. 9 § 2 k.k.
§  9.
1. 45
Do aresztu śledczego nie może być przyjęta osoba będąca rodzicem lub opiekunem - wraz z dzieckiem. Nie dotyczy to skazanej lub ukaranej zgłaszającej się do odbycia kary wraz z dzieckiem w wieku do lat trzech do zakładu karnego, przy którym funkcjonuje dom matki i dziecka. Szczegółowe zasady pobytu dziecka w domu matki i dziecka regulują odrębne przepisy.
2.
Do aresztu śledczego nie może być przyjęta ponadto:
1)
osoba podlegająca leczeniu szpitalnemu z powodu choroby zakaźnej lub psychicznej albo w stanie delirycznym,
2)
osoba obłożnie chora,
3)
kobieta od 7 miesiąca ciąży,
4)
osoba znajdująca się pod wpływem działania środków odurzających lub psychotropowych.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do osoby zgłaszającej się lub doprowadzonej po ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki. Osobie tej zapewnia się niezwłocznie odpowiednią opiekę medyczną.
4.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się również w przypadku, gdy:
1)
osoba wymieniona w ust. 2 pkt 2 i 3 zgłosiła się lub została doprowadzona do aresztu śledczego, przy którym funkcjonuje szpital z oddziałem mogącym zapewnić tej osobie specjalistyczną opiekę medyczną,
2)
osoba wymieniona w ust. 2 pkt 4 zgłosiła się lub została doprowadzona do aresztu śledczego, przy którym funkcjonuje szpital z oddziałem wewnętrznym.
5. 46
Jeżeli istnieje uzasadniona wątpliwość, czy z przyczyn, o których mowa w ust. 2, osoba doprowadzona może być przyjęta, a doprowadzenie nastąpiło do innego aresztu śledczego niż wymieniony w ust. 4, przyjęcie może nastąpić po doręczeniu przez organ doprowadzający zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że nie zachodzi konieczność umieszczenia tej osoby w szpitalu. Zaświadczenie może być również wystawione przez dyżurnego lekarza jednostki penitencjarnej.
6. 47
W przypadku doprowadzenia do jednostki penitencjarnej osoby z obrażeniami ciała organ doprowadzający doręcza dokumenty informujące o okolicznościach i przyczynach powstania tych obrażeń oraz zaświadczenie lekarskie zawierające ich opis. Zaświadczenie może być również wystawione przez dyżurnego lekarza jednostki penitencjarnej. Informację o doprowadzeniu takiej osoby wraz z jej wyjaśnieniami o okolicznościach powstania obrażeń przesyła się do Centralnego Zarządu oraz kierownika jednostki organizacyjnej organu doprowadzającego szczebla wojewódzkiego lub równorzędnego.
7. 48
Jeżeli istnieje uzasadniona wątpliwość, czy stan zdrowia osoby zgłaszającej się do odbycia kary pozwala na jej przyjęcie lub gdy stwierdzono u niej obrażenia ciała, zaświadczenie lekarskie, spełniające wymagania określone w ust. 5 i 6, wystawia dyżurny lekarz jednostki penitencjarnej, a jeżeli nie jest to możliwe, lekarz publicznego zakładu opieki zdrowotnej, właściwego ze względu na siedzibę tej jednostki.
8. 49
(skreślony).
9.
Przepisy § 2 i 4 stosuje się odpowiednio.
10.
Wykaz szpitali więziennej służby zdrowia i ich specjalizację ustala Dyrektor Generalny Służby Więziennej. 50
§  10.
1. 51
Przyjmowanie tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych doprowadzonych do aresztu śledczego odbywa się codziennie w godzinach 9.00-16.00, a w soboty, niedziele i święta w godzinach 9.00-12.00. W szczególnie uzasadnionych wypadkach przyjęcie osoby doprowadzonej następuje w innym czasie, po uprzednim powiadomieniu dyrektora aresztu śledczego albo osoby, która go zastępuje. Przyjmowanie skazanych i ukaranych zgłaszających się do odbycia kary odbywa się codziennie, z wyjątkiem niedziel i świąt, w godzinach 9.00-16.00, a w soboty w godzinach 9.00-12.00. Przyjmowanie osadzonych zgłaszających się do jednostki penitencjarnej po ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki odbywa się codziennie przez całą dobę.
2. 52
W razie doprowadzenia skazanego lub ukaranego organ doprowadzający doręcza dokument stwierdzający datę jego zatrzymania zaopatrzony w odcisk stempla oraz podpis uprawnionej osoby. Po zgłoszeniu się osadzonego po ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki albo skazanego lub ukaranego po przerwie w odbywaniu kary sporządza się notatkę służbową, w której odnotowuje się datę zgłoszenia. Dokumenty te dołącza się do dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia, znajdujących się w aktach osobowych część A.
3. 53
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do tymczasowo aresztowanego, jeżeli w postanowieniu o tymczasowym aresztowaniu nie określono daty zatrzymania.
4.
Niezwłocznie po przyjęcviu osoby doprowadzonej wydaje się organowi doprowadzającemu potwierdzenie przyjęcia, zaopatrzone w odcisk stempla i podpis przyjmującego.
5. 54
O przyczynie nieprzyjęcia tymczasowo aresztowanego, skazanego lub ukaranego sporządza się notatkę służbową i dołącza do odpisu orzeczenia oczekującego na wykonanie lub akt zwolnionego na przerwę w odbywaniu kary, a w innych wypadkach przechowuje się ją w dokumentacji działu ewidencji. Kopię notatki doręcza się organowi doprowadzającemu albo osobie zgłaszającej się do odbycia kary.
§  11.
1.
Dokumenty osobiste osadzonego wymienione w § 8 ust. 1, legitymacje ubezpieczeniowe, świadectwa szkolne, dyplomy, legitymacje organizacji społecznych i politycznych oraz inne dokumenty, z wyjątkiem dokumentów wymienionych w ust. 2 i 3, umieszcza się w oddzielnej kopercie, uwidaczniając na niej jego dane personalne oraz numer ewidencyjny. Koperty z dokumentami przechowuje się w miejscu należycie zabezpieczonym.
2. 55
Karty informacyjne z leczenia szpitalnego, świadectwa lekarskie i inne zaświadczenia o stanie zdrowia osoby przyjętej z okresu przed jej osadzeniem przekazuje się służbie zdrowia wraz z książką zdrowia.
3. 56
Książeczki wojskowe skazanych na karę pozbawienia wolności lub karę aresztu wojskowego przesyła się do wojskowych komendantów uzupełnień prowadzących ewidencję, którą są oni objęci, a legitymacje służbowe żołnierzy zawodowych skazanych na takie kary do dowódców jednostek wojskowych, w których pełnią lub ostatnio pełnili zawodową służbę wojskową.
4. 57
Dokumenty wymienione w ust. 1-3 ewidencjonuje się na drugiej stronie obwoluty akt osobowych część "A". Przekazanie dokumentów do depozytu, jak również nieprzekazanie żadnego dokumentu, osadzony powteirdza czytelnym podpisem.
5. 58
W kopertach, o których mowa w ust. 1, przechowuje się również przesłane przez sądy zawiadomienia o osobach pozbawionych praw wyborczych.
§  12.
1. 59
O przyjęciu tymczasowo aresztowanego oraz o przetransportowaniu z innej jednostki penitencjarnej tymczasowo aresztowanego albo skazanego, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie w kolejnej sprawie, zawiadamia się organ dysponujący.
2.
O przyjęciu skazanego lub ukaranego zawiadamia się sąd, który skierował orzeczenie do wykonania, przy czym zawiadomieniem może być obliczenie kary. O przyjęciu po przerwie w odbywaniu kary zawiadamia się również sąd penitencjarny, który udzielił przerwy.
3.
O przyjęciu lub powrocie osadzonego, który zbiegł lub samowolnie przedłużył czas przepustki, zawiadamia się niezwłocznie:
1) 60
komendę rejonową Policji właściwą ze względu na miejsce zameldowania lub pobytu osadzonego za pośrednictwem komendy wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej oraz Kartotekę Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych - telefaksem lub teleksem,
2)
komórkę operacyjno-rozpoznawczą komendy wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej wymienionej w § 7 ust. 6 i 7,
3)
organ dysponujący - w przypadku tymczasowo aresztowanego,
4)
sąd, który skierował orzeczenie do wykonania - w przypadku skazanego lub ukaranego,
5)
sąd penitencjarny właściwy ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej wymienionej w § 7 ust. 6 i 7,
6)
prokuratora, który prowadził lub nadzorował postępowanie przygotowawcze, jeżeli zawiadomił, że obejmuje nadzorem wykonanie danej kary.

Dane niezbędne do przesłania zawiadomień uzyskuje się z jednostki penitencjarnej wymienionej w § 7 ust. 6 i 7.

4.
O przyjęciu lub powrocie osadzonego po ucieczce zawiadamia się ponadto prokuratora rejonowego właściwego ze względu na miejsce dokonania ucieczki.
5. 61
(skreślony).
6. 62
O przyjęciu osoby podlegającej osadzeniu jednocześnie w kilku sprawach zawiadamia się każdy organ w zakresie jego sprawy. O wprowadzeniu do wykonania kolejnej sprawy wobec osadzonego pozostającego w ewidencji jednostki penitencjarnej zawiadamia się organ, który skierował postanowienie lub orzeczenie do wykonania, oraz dział penitencjarny.
7. 63
O przyjęciu osoby podlegającej obowiązkowi czynnej służby wojskowej, która nie stawała do poboru:
1)
mężczyzny - począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończy 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończy 28 lat życia,
2)
kobiety, która ukończyła średnią lub policealną szkołę medyczną - począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończy 18 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończy 24 lata życia

-zawiadamia się wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące.

8. 64
O przyjęciu osoby podlegającej obowiązkowi czynnej służby wojskowej, która stawała do poboru:
1)
mężczyzny - począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończy 19 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończy 50 lat, a mającego stopień wojskowy chorążego lub oficera - 60 lat życia,
2)
kobiety, która ukończyła średnią lub policealną szkołę medyczną - począwszy od dnia 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym kończy 19 lat życia, do dnia 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym kończy 40 lat, a mającej stopień wojskowy chorążego lub oficera - 50 lat życia

-zawiadamia się wojskowego komendanta uzupełnień prowadzącego ewidencję, którą jest ona objęta.

9. 65
Przynależność ewidencyjną osób do wojskowych komendantów uzupełnień ustala się na podstawie wpisów zamieszczonych w wojskowych dokumentach osobistych, a w razie ich braku - na podstawie informacji uzyskanych od osoby przyjmowanej.
10.
Jeżeli nie jest możliwe ustalenie przynależności ewidencyjnej osób wymienionych w ust. 8, zawiadomienia o ich przyjęciu do jednostki penitencjarnej nie sporządza się.
11.
Zawiadomienia do organów wymienionych w ust. 1-8 przesyła się niezwłocznie, czyniąc adnonatcję na drugiej stronie obwoluty akt osobowych część "A".

Rozdział  IV

Rozmieszczanie osadzonych

§  13.
1.
Tymczasowo aresztowanych rozmieszcza się w celach przejściowych, nie dłużej jednak niż na okres 14 dni, a następnie we właściwych oddziałach i celach.
2.
Przy rozmieszczaniu tymczasowo aresztowanych:
1)
uwzględnia się:
a)
konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego, w tym wskazania organów prowadzących postępowanie karne,
b)
potrzebę zapewnienia porządku oraz bezpieczeństwa w areszcie śledczym,
c)
zalecenia lekarskie i psychologiczne,
d)
konieczność zapobiegania wzajemnej demoralizacji,
2)
przestrzega się oddzielnego osadzania:
a)
kobiet i mężczyzn,
b)
tymczasowo aresztowanych i skazanych,
c)
młodocianych i dorosłych,
d)
nie karanych i uprzednio odbywających karę pozbawienia wolności lub przebywających w zakładach poprawczych,
e)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariuszy Służby Więziennej, Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, pracowników prokuratury, wymiaru sprawiedliwości i pozostałych tymczasowo aresztowanych,
f) 66
nie używających i używających wyrobów tytoniowych.
§  14.
1.
Jeżeli w areszcie śledczym nie ma możliwości oddzielnego osadzania osób wymienionych w § 13 ust. 2 pkt 2 lit. e, można osadzać je wyłącznie z tymczasowo aresztowanymi dorosłymi nie zdemoralizowanymi.
2. 67
O odstępstwach, o których mowa w ust. 1, decyduje dyrektor jednostki penitencjarnej lub upoważniony przez niego funkcjonariusz. O podjętej decyzji oraz poczynionych odstępstwach czyni się odpowiednią adnotację w aktach osobowych część "B".
§  15.
Zasady rozmieszczania skazanych i ukaranych regulują odrębne przepisy.

Rozdział  V

Obliczanie kary

§  16.
1. 68
Obliczenia zasadniczej lub zastępczej kary pozbawienia wolności, kary aresztu wojskowego, zasadniczej lub zastępczej kary aresztu, kary porządkowej lub środka przymusu dokonuje się niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów, o których mowa w § 7 ust. 3 pkt 1-51 i ust. 5 pkt 2, w przypadku:
1) 69
gdy dotyczą one osadzonego ujętego w ewidencji jednostki penitencjarnej,
2)
doprowadzenia albo zgłoszenia się skazanego lub ukaranego do odbycia kary,
3)
doprowadzenia albo zgłoszenia się skazanego lub ukaranego po przerwie w odbywaniu kary, ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki.
2.
Obliczenia kary dokonuje się również z innych powodów, w szczególności w przypadku:
1)
zmiany wymiaru kary w wyniku:
a) 70
kasacji,
b)
wznowienia postępowania,
c)
wydania wyroku łącznego,
d)
zastosowania amnestii,
e)
ułaskawienia,
2)
wstrzymania wykonania kary albo zawieszenia postępowania wykonawczego w stosunku do jednej z wykonywanych kar,
3)
odliczenia przez sędziego penitencjarnego, w trybie art. 59 § 1 k.k.w., czasu pobytu "na przepustce" od okresu odbywania kary albo niezaliczenia przez sąd penitencjarny, w trybie art. 60 k.k.w., okresu leczenia w związku z dokonanym samouszkodzeniem na poczet odbywanej kary,
4)
udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania niektórych z wykonywanych kar,
5)
uiszczenia - w całości lub części - grzywny na poczet zastępczej kary pozbawienia wolności lub zastępczej kary aresztu, potwierdzonego pismem wystawionym przez głównego księgowego jednostki penitencjarnej, jeżeli wpłaty dokonano w tej jednostce,
6)
uiszczenia - w całości lub części - grzywny na poczet zastępczej kary pozbawienia wolności lub zastępczej kary aresztu, potwierdzonego pismem wystawionym przez sąd,
7)
ograniczenia wymiaru kary zastępczej przez sąd,
8) 71
zarządzenia przez sędziego penitencjarnego wykonania w innej kolejności kilku nie podlegających łączeniu kar związanych z pozbawieniem wolności,
9) 72
wprowadzenia do wykonania kary, którą można wykonać tylko w części na skutek upływu terminu przedawnienia jej wykonywania albo zmiany obliczenia kary umożliwiającej wprowadzenie do wykonania orzeczenia wymienionego w ust. 9,
10) 73
określenia przez właściwy sąd podlegającej wykonaniu kary w stosunku do skazanego za granicą obywatela polskiego, o którym mowa w § 7 ust. 3 pkt 6.
3.
Obliczenie kary sporządzone przez wyznaczonego funkcjonariusza zatwierdza jego bezpośredni przełożony. Prawidłowość obliczenia kary podlega sprawdzeniu po przetransportowaniu skazanego lub ukaranego do innej jednostki penitencjarnej. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w obliczeniu kary dokonuje się nowego obliczenia.
4.
Dokumenty, na podstawie których dokonuje się obliczenia kary, powinny być podpisane przez uprawnione osoby, wymienione w ust. 2 pkt 1-4, 6-8 i 10, i zaopatrzone ponadto w odcisk okrągłej pieczęci urzędowej z godłem państwowym, a w ust. 2 pkt 5 - w odcisk stempla. Wszelkie poprawki powinny być omówione przez organ wystawiający dokument.
5.
Przepis § 7 ust. 11 stosuje się odpowiednio.
6.
Obliczenia kary nie dokonuje się, jeżeli:
1)
nastąpiło przedawnienie wykonania kary,
2)
przedawnienie to nastąpi przed zakończeniem odbywania przez osadzonego kar w innych sprawach.
7.
Jeżeli nastąpiło przedawnienie wykonania kary, orzeczenie zwraca się sądowi, który skierował je do wykonania, wraz z podaniem przyczyny zwrotu.
8.
Jeżeli przedawnienie wykonania kary nastąpi przed zakończeniem odbywania przez skazanego lub ukaranego kar w innych sprawach, występuje się do sądu penitencjarnego, właściwego ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej, z wnioskiem o zarządzenie przez sędziego penitencjarnego wykonania kar w innej kolejności.
9.
W razie nieuwzględnienia wniosku, o którym mowa w ust. 8, do czasu przedawnienia wykonania kary orzeczenie przechowuje się w dziale pierwszym akt osobowych część "A".
10. 74
Po otrzymaniu zawiadomienia o wyroku skazującym sądu I instancji dokonuje się wstępnego ustalenia końca kary orzeczonej wobec tymczasowo aresztowanego. Ustalony termin odnotowuje się w kalendarzu terminowych zwolnień i na pierwszej stronie obwoluty akt osobowych część A.
11. 75
O zbliżającym się terminie wstępnie ustalonego końca kary zawiadamia się prezesa sądu, o którym mowa w ust. 10. Zawiadomienie przesyła się telefaksem lub teleksem najpóźniej siódmego dnia przed upływem terminu.
§  17.
1. 76
Wymiar kary odnotowuje się w aktach i dokumentach ewidencyjnych w takich jednostkach czasu, w jakich została wymierzona. Ustalając termin końca wykonywania kary, ustala się najpierw rok, a następnie miesiąc i dzień. Karę aresztu za wykroczenie oblicza się w tygodniach, jeżeli w tygodniach została wymierzona.
2.
Kara wymierzona w latach kończy się po upływie tylu lat, ile wynosi jej wymiar, takiego samego dnia i miesiąca, jakiego się rozpoczęła.
3.
Kara wymierzona w miesiącach kończy się po upływie tylu miesięcy, ile wynosi jej wymiar, takiego samego dnia, jakiego się rozpoczęła.
4.
W trakcie obliczania kary nie stosuje się dat nie istniejących w danym roku lub miesiącu, zamieniając je na najbliższe istniejące daty wsteczne.
5.
Kara wymierzona w tygodniach kończy się po upływie tylu tygodni, ile wynosi jej wymiar, dnia noszącego tę samą nazwę co dzień jej rozpoczęcia.
6.
Kara wymierzona w dniach kończy się po upływie tylu dni, ile wynosi jej wymiar.
7.
Pierwszy dzień kary kończy się dnia następnego od jej rozpoczęcia.
8. 77
Obliczenia okresu podlegającego zaliczeniu na poczet kary dokonuje się w latach i dniach. Wszystkie okresy odbywania kary w tej samej sprawie podlegają zsumowaniu przed zaliczeniem, jednakże bez zamiany dni na miesiące lub lata.
9.
Ten sam okres nie może być zaliczony na poczet różnych kar.
§  18.
1.
Początek wykonywania kary liczy się od:
1)
dnia przyjęcia skazanego lub ukaranego, który zgłosił się do odbycia kary. Fakt zgłoszenia odnotowuje się na pierwszej stronie obwoluty akt osobowych część "A",
2)
dnia zatrzymania skazanego lub ukaranego doprowadzonego do odbycia kary, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w pkt 3,
3) 78
dnia doprowadzenia ukaranego za wykroczenie, który mimo wezwania nie zgłosił się do odbycia kary. Nie dotyczy to ukaranych za wykroczenia skarbowe,
4)
dnia zgłoszenia się skazanego lub ukaranego po ucieczce albo samowolnym przedłużeniu czasu przepustki,
5)
dnia zatrzymania skazanego lub ukaranego po ucieczce albo samowolnym przedłużeniu czasu przepustki,
6)
dnia tymczasowego aresztowania, którego okres sąd zaliczył na poczet kary,
61) 79
dnia zatrzymania osoby, wobec której będzie wykonywane orzeczenie przesłane w trybie określonym w § 33 ust. 2, jeżeli została ona doprowadzona do aresztu śledczego jako tymczasowo aresztowana w innej sprawie. Nie dotyczy to ukaranego za wykroczenie, o którym mowa w pkt 3,
7) 80
dnia wpływu do jednostki penitencjarnej prawomocnego orzeczenia dotyczącego tymczasowo aresztowanego w innej sprawie, ujętego w ewidencji tej jednostki. Przepis stosuje się odpowiednio w razie przesłania z innej jednostki podlegających wykonaniu orzeczeń, włączonych do akt osobowych część A osoby zwolnionej na przerwę w odbywaniu kary,
8) 81
dnia wpływu do jednostki penitencjarnej orzeczenia, które uprawomocniło się wcześniej niż orzeczenie aktualnie wykonywane wobec skazanego lub ukaranego, ujętego w ewidencji tej jednostki,
81) 82
dnia wpływu do jednostki penitencjarnej orzeczenia o wykonaniu środka przymusu lub kary porządkowej wobec osadzonego ujętego w ewidencji tej jednostki,
9) 83
dnia wpływu do jednostki penitencjarnej, w ewidencji której tymczasowo aresztowany pozostaje, skierowanego do wykonania postanowienia o odwołaniu w innej sprawie przerwy w odbywaniu kary, której termin jeszcze nie upłynął, chyba że sąd w postanowieniu określił inny dzień,
91) 84
dnia upływu terminu przerwy w odbywaniu kary wobec osoby tymczasowo aresztowanej w innej sprawie ujętej w ewidencji jednostki penitencjarnej, w której znajdują się akta wymienione w § 87 ust. 2.
10)
dnia zakończenia poprzednio wykonywanej kary, jeżeli wobec tego samego skazanego lub ukaranego wykonuje się kilka kar.
2. 85
Początek wykonywania kolejnej kary, w przypadku udzielenia skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia, liczy się od dnia wydania postanowienia w tej sprawie, chyba że sąd w postanowieniu określił inny dzień.
3.
Jeżeli najpierw wykonywana jest kara, która podlega w całości darowaniu na mocy amnestii lub ułaskawienia, koniec tej kary i początek kolejnej liczy się od dnia wejścia w życie amnestii albo dnia wydania decyzji o ułaskawieniu. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie również w razie złagodzenia kary w wyniku amnestii lub ułaskawienia.
4. 86
Jeżeli termin przedawnienia wykonania kary upływa w trakcie jej wykonywania, koniec tej kary i początek kolejnej liczy się od dnia upływu tego terminu.
§  19.
1.
W przypadku niezaliczenia skazanemu lub ukaranemu okresu leczenia w związku z dokonanym samouszkodzeniem, obliczenia kary dokonuje się przez doliczenie do ustalonego końca kary, która jest wprowadzona do wykonania w okresie leczenia, liczby nie zaliczonych dni.
2.
W przypadku przyjęcia lub powrotu skazanego lub ukaranego po ucieczce lub samowolnym przedłużeniu czasu przepustki, końcem okresu podlegającego zaliczeniu na poczet kary jest odpowiednio dzień ucieczki lub dzień wyznaczony jako termin powrotu z przepustki.
3. 87
W przypadku odliczenia skazanemu lub ukaranemu czasu pobytu "na przepustce" od okresu odbywania kary, końcem okresu podlegającego zaliczeniu na poczet kary jest dzień opuszczenia przez niego jednostki penitencjarnej, hyba że sędzia penitencjarny zarządzi inaczej.
§  20. 88
1.
Jeżeli tę samą osobę skazano na kilka nie podlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, wykonuje się je - bez względu na dokonane uprzednio obliczenia kary - w takiej kolejności, w jakiej uprawomocniły się wyroki, którymi orzeczono te kary. Przepis stosuje się odpowiednio do wykonywania kary aresztu wojskowego, aresztu, zastępczej kary pozbawienia wolności oraz zastępczej kary aresztu.
2.
Jeżeli wobec osoby skazanej na karę dożywotniego pozbawienia wolności będzie wykonywana kara wymieniona w ust. 1 wymierzona orzeczeniem, które uprawomocniło się później niż wyrok skazujący na karę dożywotniego pozbawienia wolności, występuje się do sądu penitencjarnego, właściwego ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej, o rozstrzygnięcie przez sędziego penitencjarnego kolejności wykonywania orzeczonych kar.
3.
Jeżeli wobec skazanego lub ukaranego wpłynie do wykonania orzeczenie o wykonaniu środka przymusu lub kary porządkowej, wykonuje się je w pierwszej kolejności, bez względu na dokonane uprzednio obliczenia kary.
4.
W razie skierowania do wykonania orzeczenia o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym albo w innym odpowiednim zakładzie lub zakładzie leczenia odwykowego wobec skazanego lub ukaranego odbywającego karę w innej sprawie, występuje się do sądu penitencjarnego właściwego ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej o rozstrzygnięcie przez sędziego penitencjarnego kolejności wykonywania orzeczonych kar i środków zabezpieczających.
5.
W wypadku uzyskania przez administrację jednostki penitencjarnej informacji o istnieniu przesłanek do wydania wyroku łącznego, zawiadamia się o tym właściwy sąd. Kopię zawiadomienia włącza się do działu drugiego akt osobowych część A.
§  21.
1. 89
Obliczenie kary sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden, po dokonaniu czynności wymienionych w ust. 6, dołącza się do odpowiedniego orzeczenia w dziale pierwszym akt osobowych część A, drugi przesyła do sądu, który skierował orzeczenie do wykonania, a trzeci przekazuje do działu penitencjarnego.
2.
W przypadku, o którym mowa w § 16 ust. 2 pkt 5, na odwrocie obliczenia zamieszcza się informację o przyczynie dokonania zmiany obliczenia kary zastępczej.
3. 90
W wypadku wprowadzenia do wykonania kary, którą można wykonać tylko w części na skutek upływu terminu przedawnienia jej wykonywania lub w razie wątpliwości co do prawidłowości obliczenia, dodatkowy egzemplarz sporządzonego obliczenia przesyła się w celu zatwierdzenia do sądu, który skierował orzeczenie do wykonania - z jednoczesnym określeniem, czego wątpliwości dotyczą. Egzemplarz zatwierdzonego obliczenia dołącza się do dokumentów wymienionych w ust. 1.
4. 91
O wykonywaniu lub wprowadzeniu do wykonania kary wobec tymczasowo aresztowanego w innej sprawie zawiadamia się organ dysponujący dodatkowym odpisem jej obliczenia.
5.
Odpis obliczenia kary przesyła się także do prokuratora wymienionego w § 12 ust. 3 pkt 6.
6.
Termin początku i końca kary podaje się niezwłocznie do wiadomości skazanemu lub ukaranemu, który zapoznanie go z obliczeniem kary potwierdza czytelnym podpisem na odwrocie druku. Przepisy § 61 ust. 2 oraz § 62 ust. 1 i 4 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  VI

Ewidencja tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych

§  22.
1.
Każdemu osadzonemu przyjmowanemu do jednostki penitencjarnej zakłada się akta osobowe i rejestruje się go w dokumentach ewidencyjnych.
2.
Podstawą uzyskania danych o osobie przyjmowanej, niezbędnych do dokonania czynności wymienionych w ust. 1, są dokumenty dostępne osobie przyjmującej.
3.
Dane, o których mowa w ust. 2, mogą być poszerzone o informacje uzyskane od osoby przyjmowanej.
4.
Każdego osadzonego przetransportowanego z innej jednostki penitencjarnej rejestruje się w dokumentach ewidencyjnych. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  23.
1.
Akta osobowe składają się z części "A" oraz "B". W aktach osobowych część "A" wydziela się:
1)
dział pierwszy, do którego włącza się dokumenty stanowiące podstawę przyjęcia i zwolnienia oraz stwierdzające datę zatrzymania, obliczenia kary, a także inne dokumenty związane z wykonywaniem tymczasowego aresztowania lub kary,
2)
dział drugi, do którego włącza się inne dokumenty urzędowe dotyczące osadzonego,
3)
dział trzeci, do którego włącza się dokumenty dotyczące zatrudnienia osadzonego, oprócz rejestru zatrudnienia i kart pracy.
2. 92
Dokumenty włączane do akt osobowych część "A" odnotowuje się w spisach zawartości akt, zakładanych osobno dla każdej ze spraw w dziale pierwszym oraz osobno dla działu drugiego i trzeciego akt. Przed dołączeniem dokumentów ustala się, na podstawie sygnatury akt prokuratorskich, czy dotyczą danej sprawy.
3.
Dla akt osobowych część "A" wkleja się fotografię osadzonego.
4.
W przypadku przyjęcia do aresztu śledczego, w związku z kolejną sprawą, osadzonego, który korzysta z przerwy w odbywaniu kary, przepustki lub dokonał ucieczki z innej jednostki penitencjarnej, należy:
1)
spowodować, niezależnie od czynności dokonywanych przez Kartotekę Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych, przesłanie uprzednio założonych akt osobowych do aresztu śledczego, w którym osadzony obecnie przebywa,
2)
włączyć dokumenty znajdujące się w nowo założonych aktach osobowych część "A" do odpowiednich działów otrzymanych akt,
3)
połączyć obydwie obwoluty akt osobowych część "A" w sposób umożliwiający odczytanie poczynionych na nich adnotacji.
5.
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio, gdy po założeniu akt osobowych część "A" okaże się, że przyjęty osadzony pozostaje w ewidencji innej jednostki penitencjarnej.
§  24.
1.
Przy zakładaniu akt osobowych część "B", które zawierają dokumenty osobopoznawcze, odnotowuje się odpowiednie dane na ich obwolucie w dziale pierwszym i trzecim oraz w punktach 1-3, a w miarę posiadanych informacji - także w punktach 4-5. Akt osobowych część "B" nie zakłada się dla ukaranych.
2. 93
Przy zakładaniu książki zdrowia odnotowuje się odpowiednie dane na pierwszej stronie jej obwoluty. Do książki zdrowia dołącza się zaświadczenia lekarskie wymienione w § 9 ust. 5-7 oraz § 11 ust. 2, odnotowując je na czwartej stronie jej obwoluty.
3.
Zakładaną kartę identyfikacyjną wypełnia się w całości.
4. 94
Założone przy przyjęciu akta osobowe część "B" przekazuje się służbie penitencjarnej, książkę zdrowia - więziennej służbie zdrowia, a kartę identyfikacyjną - służbie ochronnej. Akta osobowe część "A" pozostają w służbie ewidencji.
§  25.
1. 95
Zastępcze akta osobowe zakłada się w przypadkach wymienionych w § 7 ust. 51-7 oraz w razie wydania właściwych akt osobowych z jednostki penitencjarnej.
2.
Zastępcze akta osobowe prowadzi się w sposób określony w § 23 ust. 1-3.
3.
Akta zastępcze podlegają likwidacji wraz z ustaniem przyczyny, dla której zostały założone, a dokumentacja w nich zawarta podlega włączeniu do akt właściwych. Obwolutę akt właściwych uzupełnia się informacjami odnotowanymi na obwolucie akt zastępczych.
§  26.
W jednostkach penitencjarnych prowadzi się następujące dokumenty ewidencyjne:
1)
księgę główną osadzonych,
2)
skorowidz alfabetyczny osadzonych,
3)
karty ewidencyjne,
4)
książkę ruchu osadzonych, zwaną dalej "książką ruchu",
5)
karty identyfikacyjne osadzonych,
6)
księgę rozmieszczenia tymczasowo aresztowanych, zwaną dalej "skorowidzem ruchomym",
7)
rejestry:
a)
orzeczeń oczekujących na wykonanie,
b)
skazanych i ukaranych zwolnionych na przerwę w odbywaniu kary,
c)
wydanych akt osobowych,
d)
korespondencji urzędowej doręczonej osadzonym,
e)
osadzonych ubiegających się o uzyskanie dokumentu tożsamości,
f) 96
osadzonych wydawanych poza teren jednostki penitencjarnej,
8)
karty ewidencji widzeń,
9)
kalendarze:
a)
terminowych zwolnień skazanych,
b)
zwolnień tymczasowo aresztowanych,
c)
terminów czynności procesowych.
§  27.
1.
Do księgi głównej osadzonych wpisuje się dane o osobach przyjmowanych lub przetransportowanych do jednostki penitencjarnej w takiej kolejności, w jakiej przybyły one do tej jednostki.
2.
W księdze głównej odnotowuje się:
1)
numer ewidencyjny osadzonego, składający się liczby porządkowej łamanej przez dwie ostatnie cyfry roku przyjęcia lub przetransportowania,
2)
datę i godzinę przyjęcia lub przetransportowania,
3)
informację, czy osadzony został przyjęty czy przetransportowany z innej jednostki penitencjarnej,
4)
nazwisko, imię, imię ojca i datę urodzenia osadzonego,
5)
podstawę osadzenia, nazwę organu, który zarządził osadzenie, sygnaturę akt, kwalifikację prawną czynu i wymiar kary,
6)
datę i powód opuszczenia jednostki penitencjarnej.
3.
Adnotacji, o których mowa w ust. 2 pkt 5, dokonuje się na podstawie dokumentów dotyczących tymczasowego aresztowania i orzeczenia wykonywanego w dniu przyjęcia.
4. 97
W razie ucieczki lub samowolnego przedłużenia czasu przepustki przez osadzonego odnotowuje się niezwłocznie w księdze głównej datę i powód opuszczenia jednostki penitencjarnej oraz liczbę dni pozostałych skazanemu lub ukaranemu do końca kary, jeżeli jest ich mniej niż czternaście. Adnotacje te podlegają anulowaniu po doprowadzeniu lub zgłoszeniu się osadzonego albo uzupełnia się je o datę i informację o zwolnieniu lub skreśleniu z ewidencji z przyczyn wymienionych w § 84 ust. 3 i 6 albo o przesłaniu akt osobowych do innej jednostki penitencjarnej w związku z ujęciem lub zgłoszeniem się osadzonego.
5.
W przypadku przetransportowania osadzonego w księdze głównej zamiast adnotacji, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i 6, odnotowuje się nazwę aresztu śledczego lub zakładu karnego, z którego albo do którego nastąpiło przetransportowanie.
6.
W kolejnym roku kalendarzowym kontynuuje się zapisy w dotychczas prowadzonej księdze głównej, przy czym numery ewidencyjne osobom przybyłym nadaje się począwszy od liczby porządkowej 1.
7. 98
W wypadku czasowego pobytu w jednostce penitencjarnej osadzonego skierowanego w celu udzielenia mu natychmiastowej pomocy medycznej, a ujętego w ewidencji innego aresztu śledczego lub zakładu karnego, w księdze głównej zamiast adnotacji, o której mowa w ust. 2 pkt 5, dokonuje się wpisu: czasowy pobyt w związku z leczeniem. Czasowy pobyt nie może przekraczać siedmiu dni. W księdze głównej jednostki, która skierowała osadzonego, zamiast adnotacji, o której mowa w ust. 2 pkt 6, dokonuje się wpisu: przebywa od dnia ... w ... w związku z leczeniem. Wpis ten ulega anulowaniu po powrocie osadzonego.
8. 99
Jeżeli w stosunku do osadzonego przebywającego czasowo zostaną załatwione formalności związane z jego przetransportowaniem, wpisy, o których mowa w ust. 7, podlegają uzupełnieniu odpowiednio o dane wymienione w ust. 2 pkt 5 lub ust. 2 pkt 6. Na obwolucie akt osobowych jako datę przybycia odnotowuje się datę załatwienia formalności związanych z przetransportowaniem.
9.
O pobycie osadzonych w jednostce penitencjarnej, spowodowanym przerwą w transportowaniu ze względu na konieczność zapewnienia im odpoczynku lub noclegu, awarię pojazdu albo z innych ważnych powodów, czyni się adnotację w książce przebiegu służby dowódcy zmiany. Adnotacja powinna zawierać nazwę jednostki organizującej transport oraz jednostki docelowej, liczbę transportowanych osadzonych, czas i powód ich pobytu, nazwisko i imię dowódcy konwoju oraz numer rejestracyjny samochodu.
§  28.
1.
W skorowidzu alfabetycznym osadzonych odnotowuje się:
1)
datę przyjęcia lub przetransportowania,
2)
nazwisko, imię i imię ojca,
3)
numer ewidencyjny, o którym mowa w § 27 ust. 2 pkt 1,
4)
datę i powód opuszczenia jednostki penitencjarnej.
2.
Skorowidz zakłada się na początku każdego kolejnego roku kalendarzowego.
3.
Przepisy § 27 ust. 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio.

§ 29. 1.  100 W karcie ewidencyjnej odnotowuje się podstawowe informacje o osadzonym i jego sytuacji prawnej.

2. 101
(skreślony).
3.
Kartę ewidencyjną osadzonego, który zbiegł lub samowolnie przedłużył czas przepustki albo z innych powodów czasowo przebywa poza terenem jednostki penitencjarnej, przechowuje się oddzielnie. Nie dotyczy to karty ewidencyjnej osadzonego korzystającego aktualnie z przepustki poza terenem aresztu śledczego lub zakładu karnego.
§  30.
1.
W książce ruchu oblicza się i odnotowuje codzienny ogólny stan liczbowy osadzonych, stan liczbowy według miejsc ich aktualnego pobytu oraz liczbę osadzonych, którzy przybyli lub opuścili jednostkę penitencjarną w ciągu doby.
2.
Ogólny stan liczbowy osadzonych oblicza się na godzinę apelu porannego. W razie stwierdzenia rozbieżności między stanem faktycznym osadzonych, obliczonym w książce ruchu, a ustalonym podczas apelu porannego wyjaśnia się natychmiast przyczynę ich powstania.
3. 102
Ogólny stan liczbowy osadzonych dowódca zmiany uzgadnia, przed zakończeniem pracy administracji jednostki penitencjarnej, z kierownikiem działu ewidencji. Dokonane uzgodnienie, z uwzględnieniem późniejszego ruchu osadzonych, stanowi podstawę do sprawdzenia stanu faktycznego w czasie apelu wieczornego.
§  31.
1. 103
W karcie identyfikacyjnej odnotowuje się podstawowe dane umożliwiające sprawdzenie tożsamości osadzonego, kwalifikację prawną czynu, a w odniesieniu do skazanych i ukaranych - również koniec kary.
2.
Do karty identyfikacyjnej wkleja się fotografie osadzonego.
3.
Karty identyfikacyjne przechowuje funkcjonariusz pełniący służbę w oddziale mieszkalnym.
§  32.
1.
W skorowidzu ruchomym ewidencjonuje się, według miejsc zakwaterowania, wszystkich tymczasowo aresztowanych oraz skazanych i ukaranych, wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie w innej sprawie, a także zamieszcza się informację o współuczestnikach przestępstwa.
2. 104
Szczegółowy sposób prowadzenia skorowidza ruchomego ustala Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
§  33.
1.
W rejestrze orzeczeń oczekujących na wykonanie odnotowuje się, w układzie alfabetycznym, dane o skazanych i ukaranych, którzy mają zgłosić się do odbycia kary.
2.
Podstawą dokonania adnotacji jest przesłanie przez sąd prawomocnego i podlegającego wykonaniu orzeczenia wraz z informacją o wyznaczonym terminie zgłoszenia się skazanego lub ukaranego do odbycia kary. W przypadkach wymienionych w § 7 ust. 11 otrzymane dokumenty zwraca się do sądu, podając przyczynę ich zwrotu.
3.
Przed dokonaniem adnotacji w rejestrze wymienionym w ust. 1 sprawdza się, czy skazany lub ukarany, którego orzeczenie dotyczy, nie przebywa już w jednostce penitencjarnej. Przepis § 16 ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio.
4. 105
W razie niezgłoszenia się skazanego lub ukaranego do odbycia kary w ciągu 3 dni od wyznaczonego terminu lub nieprzyjęcia go z przyczyn określonych w § 8 ust. 2 oraz § 9 ust. 1 i 2, zawiadamia się o tym niezwłocznie sąd, który skierował orzeczenie do wykonania. Orzeczenie oczekujące na wykonanie zwraca się po upływie jednego roku od wyznaczonego przez sąd terminu.
5.
Po przyjęciu każdego osadzonego sprawdza się, czy figuruje on w rejestrze wymienionym w ust. 1. Przepis § 16 ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
§  34.
1.
W rejestrze skazanych i ukaranych zwolnionych na przerwę w odbywaniu kary odnotowuje się, w układzie alfabetycznym, dane o skazanych i ukaranych, którzy powinni zgłosić się po przerwie w odbywaniu kary.
2.
Podstawą dokonania adnotacji jest zawarte w aktach wymienionych w § 87 ust. 2 postanowienie sądu penitencjarnego o udzieleniu przerwy w odbywaniu kary.
3. 106
Przed dokonaniem adnotacji w rejestrze wymienionym w ust. 1 sprawdza się, czy skazany lub ukarany, którego akta wpłynęły z innej jednostki penitencjarnej, nie przebywa już w areszcie śledczym. Przepisy § 23 ust. 4 pkt 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
4. 107
W razie niezgłoszenia się skazanego lub ukaranego do odbycia kary w ciągu 3 dni po upływie przerwy lub nieprzyjęcia go z przyczyn określonych w § 8 ust. 2, § 81 ust. 1 pkt 2 i 4 oraz § 9 ust. 2 zawiadamia się o tym niezwłocznie sąd penitencjarny, który jej udzielił. Jeżeli skazany lub ukarany nadal nie zgłosi się lub nie zostanie doprowadzony, następne zawiadomienia wysyła się co 6 miesięcy.
5.
Jeżeli przerwa została udzielona do czasu wyzdrowienia, pierwsze zawiadomienie o niezgłoszeniu się skazanego lub ukaranego wysyła się do sądu penitencjarnego, który jej udzielił, po upływie 6 miesięcy od daty zwolnienia. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
6.
Po przyjęciu każdego osadzonego sprawdza się, czy figuruje on w rejestrze wymienionym w ust. 1. Jeżeli w jednostce penitencjarnej znajdują się akta tego osadzonego, zwolnionego uprzednio na przerwę w odbywaniu kary, dokumenty stanowiące podstawę przyjęcia włącza się do tych akt.
§  35.
W rejestrze wydanych akt osobowych odnotowuje się dane personalne osadzonych, których akta osobowe część "A" zostały czasowo przekazane z działu ewidencji i zatrudnienia innym służbom jednostki penitencjarnej.
§  36.
W rejestrze korespondencji urzędowej doręczanej osadzonym odnotowuje się korespondencję urzędową przesyłaną bez zwrotnych poświadczeń odbioru, a podlegającą doręczeniu adresatom. Otrzymanie korespondencji osadzony potwierdza w rejestrze czytelnym podpisem. Obok podpisu osadzonego odnotowuje się datę doręczenia korespondencji i nazwisko doręczającego. Jeżeli doręczana korespondencja nie podlega cenzurze, w rejestrze zamieszcza się dane, które można odnotować bez jej otwarcia, oraz uzyskane od adresata.
§  37.
1.
Do rejestru osadzonych ubiegajacych się o uzyskanie dokumentu tożsamości wpisuje się dane o osobach, które nie mają takiego dikumentu.
2.
Adnotacji dokonuje się po otrzymaniu z działu penitencjarnego kompletu dokumentów niezbędnych do uzyskania dokumentu tożsamości.
3.
Skompletowane dokumenty przesyła się niezwłocznie organom uprawnionym do wydawania dokumentów tożsamości, właściwym ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej, czyniąc o tym adnotację w rejestrze.
4.
Po otrzymaniu dokumentu tożsamości przepisy § 11 ust. 1 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  371. 108
1.
W rejestrze osadzonych wydanych poza teren jednostki penitencjarnej odnotowuje się dane o osadzonych wydanych do państwa obcego w charakterze świadka oraz w celu umieszczenia w pomieszczeniu Policji albo w odpowiednim zakładzie opieki zdrowotnej w związku z badaniem psychiatrycznym połączonym z obserwacją.
2. 109
W wypadku gdy osadzony, o którym mowa w ust. 1, nie zostanie doprowadzony do jednostki penitencjarnej w wyznaczonym terminie, dyrektor zawiadamia o tym niezwłocznie organ, który wystawił nakaz wydania. Kopię zawiadomienia włącza się do działu drugiego akt osobowych część A.
§  38.
1.
W karcie ewidencji widzeń odnotowuje się widzenia wykorzystane przez skazanych i ukaranych na terenie albo poza terenem jednostki penitencjarnej.
2.
Pisemne zezwolenia organów dysponujących na widzenie tymczasowo aresztowanych włącza się do działu drugiego akt osobowych część "A".
§  39.
1.
W kalendarzu terminowych zwolnień skazanych odnotowuje się dane personalne wszystkich skazanych i ukaranych, którym termin końca kary upływa w danym roku kalendarzowym. Adnotacji dokonuje się na stronie odpowiadającej terminowi końca kary.
2.
Dane personalne skazanego lub ukaranego kończącego w danym roku kalendarzowym odbywanie kilku kar odnotowuje się na stronach odpowiadających terminowi końca każdej z kar. Dane dotyczące cudzoziemców odnotowuje się kolorem czerwonym.
3.
Dane personalne skazanych i ukaranych, którzy opuścili jednostkę penitencjarną, skreśla się z kalendarza. Przyczynę skreślenia odnotowuje się w rubryce "uwagi".
4.
Dane personalne skazanych i ukaranych, którym termin końca kary w danej sprawie uległ zmianie, skreśla się z poszczególnych stron kalendarza. Przyczynę skreślenia odnotowuje się w rubryce "uwagi".
5. 110
Prawidłowość zwolnienia z odbywania danej kary dyrektor potwierdza czytelnym podpisem na stronie odpowiadającej terminowi końca kary, w rubryce "uwagi", przy nazwisku zwalnianego. Dotyczy to również przypadku, gdy zwolnienie następuje przed upływem ustalonego wcześniej terminu.
6. 111
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie wstępnego ustalenia końca kary tymczasowo aresztowanemu po wyroku skazującym sądu I instancji.
§  40.
1.
W kalendarzu zwolnień tymczasowo aresztowanych odnotowuje się dane personalne wszystkich osadzonych, którym termin tymczasowego aresztowania upływa w danym roku kalendarzowym. Adnotacji dokonuje się na stronie odpowiadającej terminowi upływu tymczasowego aresztowania.
11. 112
W razie poszukiwania listem gończym osoby już przebywającej w jednostce penitencjarnej termin tymczasowego aresztowania określonego na siedem dni biegnie od dnia wpływu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, wraz z nakazem przyjęcia, do jednostki, w ewidencji której ona pozostaje.
12. 113
W wypadku przyjęcia osoby tymczasowo aresztowanej, która została zatrzymana na terenie obcego państwa, termin tymczasowego aresztowania biegnie od dnia przejęcia tej osoby przez właściwe organy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
13. 114
W razie otrzymania postanowienia o umorzeniu postępowania z powodu niepoczytalności podejrzanego i utrzymaniu tymczasowego aresztowania do czasu zakończenia postępowania w sprawie lub w przedmiocie środka zabezpieczającego adnotację w kalendarzu dotyczącą tej sprawy skreśla się. Przyczynę skreślenia odnotowuje się w rubryce: uwagi.
2.
Po przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu adnotację w kalendarzu, dotyczącą tej sprawy, skreśla się. Przyczynę skreślenia odnotowuje się w rubryce "uwagi".
3.
W przypadku zwrotu sprawy przez sąd prokuratorowi i otrzymania następnie postanowienia o przedłużeniu tymczasowego aresztowania przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
31. 115
W wypadku przedłużenia przez Sąd Najwyższy stosowania tymczasowego aresztowania w postępowaniu przed sądem I instancji ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4.
Przepisy § 39 ust. 2-5 stosuje się odpowiednio, przy czym skreśla się z kalendarza danych personalnych tymczasowo aresztowanych, którzy zbiegli lub samowolnie przedłużyli czas przepustki, do czasu ich zwolnienia lub skreślenia z ewidencji jednostki penitencjarnej w warunkach określonych w § 84 ust. 3 i 6.
§  41.
1. 116
W przypadku nieotrzymania przez areszt śledczy odpisu postanowienia o uchyleniu tymczasowego aresztowania, wraz z nakazem zwolnienia, lub o jego przedłużeniu albo zawiadomienia o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu, dyrektor zawiadamia o tym telefaksem lub teleksem właściwego prokuratora wojewódzkiego, rejonowego lub szefa właściwej prokuratury wojskowej.
11. 117
W wypadku nieotrzymania przez areszt śledczy odpisu postanowienia o dalszym przedłużeniu tymczasowego aresztowania przez Sąd Najwyższy w postępowaniu przed sądem I instancji albo zawiadomienia o skazaniu wyrokiem sądu I instancji - dyrektor zawiadamia o tym telefaksem lub teleksem właściwego prezesa sądu wojewódzkiego lub rejonowego albo właściwego szefa wojskowego sądu garnizonowego lub okręgowego.
2.
Zawiadomienie przesyła się najpóźniej do godziny 11 trzeciego dnia przed upływem terminu, do którego tymczasowe aresztowanie miało trwać.
3. 118
W szczególnie uzasadnionym przypadku odpis postanowienia o przedłużeniu tymczasowego aresztowania albo zawiadomienia o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu lub zawiadomienia o skazaniu wyrokiem sądu I instancji po przedłużeniu tymczasowego aresztowania przez Sąd Najwyższy może być przesłany telefaksem. Przepis § 7 ust. 11 stosuje się odpowiednio.
4. 119
O zwolnieniu osadzonego w związku z upływem terminu tymczasowego aresztowania w danej sprawie zawiadamia się niezwłocznie Centralny Zarząd.
5. 120
Kopie zawiadomień dołącza się do odpowiedniej sprawy w dziale pierwszym akt osobowych część A.
§  42.
1.
W kalendarzu terminów czynności procesowych odnotowuje się dane personalne wszystkich osadzonych, wobec których wpłynęły nakazy wydania określające terminy ich udziału w przesłuchaniach, rozprawach i innych czynnościach procesowych dokonywanych poza terenem jednostki penitencjarnej. Adnotację czyni się na stronie odpowiadającej terminowi dokonania czynności procesowej.
2.
Nakazy wydania, po dokonaniu adnotacji, o której mowa w ust. 1, włącza się do działu drugiego akt osobowych część "A".
§  43.
Zgłoszeniu do Kartoteki Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych podlegają niezwłocznie wszystkie zmiany ewidencyjne odnoszące się do osadzonych, a w szczególności dotyczące:
1)
zmiany danych personalnych,
2)
zastosowania tymczasowego aresztowania w kolejnej sprawie,
3)
skazania tymczasowo aresztowanego wyrokiem sądu I instancji,
4)
uprawomocnienia się wyroku, o którym mowa w pkt 3,
5)
wprowadzenia do wykonania prawomocnego wyroku lub orzeczenia kolegium do spraw wykroczeń w kolejnej sprawie,
6)
zmiany wymiaru i obliczenia kary,
7)
uchylenia wyroku nieprawomocnego i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania,
8)
ucieczki lub samowolnego przedłużenia czasu przepustki,
9)
przyjęcia lub powrotu po ucieczce albo samowolnym przedłużeniu czasu przepustki,
10)
udzielenia przerwy w odbywaniu kary,
11)
zwolnienia osadzonego,
12)
zastosowania wobec osadzonego środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym albo w innym odpowiednim zakładzie lub zakładzie leczenia odwykowego,
13) 121
przekazania skazanego cudzoziemca w celu wykonania kary w państwie obcym, wydania ściganego tymczasowo aresztowanego cudzoziemca obcemu państwu i przekazania tymczasowo aresztowanego cudzoziemca obcemu państwu,
14)
wydania zwolnionego cudzoziemca, który nie otrzymał zezwolenia na pobyt w Polsce, organowi doprowadzającemu,
15)
skreślenia z ewidencji,
16)
zgonu osadzonego.
§  44. 122
(skreślony).
§  45. 123
1.
Tymczasowo aresztowanego po wyroku skazującym sądu I instancji i zaliczeniu go przez komisję penitencjarną do grupy klasyfikacyjnej wpisuje się niezwłocznie do ewidencji - podobnie jak skazanych i ukaranych.
2.
W wypadku uchylenia wyroku skazującego sądu I instancji wobec osoby, o której mowa w ust. 1, wpisuje się ją niezwłocznie do ewidencji tymczasowo aresztowanych.
§  46.
Tymczasowo aresztowanego, wobec którego wpłynęło do wykonania orzeczenie w kolejnej sprawie, po zaliczeniu go przez komisję penitencjarną do grupy i podgrupy klasyfikacyjnej, wpisuje się niezwłocznie do ewidencji skazanych i ukaranych.
§  47. 124
Wzory akt i dokumentów ewidencyjnych oraz szczegółowe zasady przesyłania do Kartoteki Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych informacji o osadzonych ustala Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Rozdział  VII

Wydawanie tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych na przesłuchania, rozprawy sądowe oraz do udziału w innych czynnościach procesowych

§  48.
1. 125
Osadzonego wezwanego do udziału w czynności procesowej dokonywanej poza terenem jednostki penitencjarnej wydaje się organowi doprowadzającemu na podstawie wystawionego przez sąd lub prokuratora nakazu wydania. Nakaz wydania bez odnotowanej sygnatury akt prokuratorskich zwraca się w celu uzupełnienia o tę sygnaturę.
2.
Przed wydaniem osoby, o której mowa w ust. 1, ustala się jej tożsamość, w szczególności przez sprawdzenie danych personalnych, porównanie z rysopisem i fotografiami oraz przegląd dokumentów.
3.
Na żądanie organu doprowadzającego umożliwia się mu sprawdzenie tożsamości osadzonego w sposób określony w ust. 2.
4.
Przejęcie osadzonego wydanego do udziału w czynności procesowej dokonywanej poza terenem jednostki penitencjarnej organ doprowadzający powtwierdza na nakazie wydania. W potwierdzeniu przejęcia odnotowuje się imię, nazwisko i numer legitymacji służbowej konwojującego oraz datę przejęcia.
5. 126
Po dokonaniu czynności procesowej osadzonego doprowadza się do jednostki penitencjarnej, z której został wydany.
6. 127
Jeżeli zachodzi konieczność dokonywania czynności procesowych przez dwa kolejne lub więcej kolejnych dni, osadzonego doprowadza się na nocleg do jednostki penitencjarnej, z której został wydany. W wypadku gdy osadzony nie powróci na nocleg, dyrektor zawiadamia o tym niezwłocznie organ, który wystawił nakaz wydania. Kopię zawiadomienia włącza się do działu drugiego akt osobowych część A.
7. 128
Doprowadzanie na nocleg nie dotyczy wypadków wydania osadzonego do państwa obcego w charakterze świadka oraz w celu umieszczenia w pomieszczeniu Policji albo w odpowiednim zakładzie opieki zdrowotnej w związku z badaniem psychiatrycznym połączonym z obserwacją.
§  481. 129
1.
Wydanie osadzonego w celu umieszczenia w odpowiednim zakładzie opieki zdrowotnej w związku z badaniem psychiatrycznym połączonym z obserwacją następuje na podstawie nakazu wydania, a w wypadku, gdy nakaz wystawił sąd lub prokurator nie będący organem dysponującym - ponadto postanowienia o skierowaniu osadzonego na badanie.
2.
Wydanie osadzonego w celu umieszczenia w pomieszczeniu Policji następuje na podstawie nakazu wydania oraz zarządzenia właściwego: prokuratora wojewódzkiego, rejonowego lub szefa prokuratury wojskowej albo prezesa sądu wojewódzkiego, rejonowego lub szefa sądu wojskowego. Przejęcie osadzonego wraz z książką zdrowia oraz kartą ewidencji widzeń organ doprowadzający potwierdza na nakazie wydania.
3.
Wydanie osadzonego do państwa obcego w charakterze świadka następuje na podstawie wystawionego przez sąd lub prokuratora nakazu wydania.
4.
Przepisy § 48 ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
5.
Datę i godzinę powrotu osadzonego do jednostki penitencjarnej odnotowuje się na nakazie wydania.
§  49.
1. 130
Wydanie tymczasowo aresztowanego do udziału w czynności procesowej, wymienionej w § 48 i 481, sądowi lub prokuratorowi, do którego dyspozycji on nie pozostaje, wymaga każdorazowo pisemnej zgody organu dysponującego, chyba że ten organ ustali inaczej.
2.
Zgoda, o której mowa w ust. 1, nie jest wymagana, jeżeli organem wzywającym jest prokurator nadrzędny nad prokuratorem, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje.
3.
Każdorazowa zgoda, o której mowa w ust. 1, jest wymagana także w przypadku pisemnego zastrzeżenia przez jeden z organów dysponujących, że wyłącznie za jego zezwoleniem może nastąpić wydanie tymczasowo aresztowanego do udziału w czynności procesowej innemu organowi dysponującemu.
4.
O konieczności uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1 i 3, jednostka penitencjarna zawiadamia organ wzywający niezwłocznie po otrzymaniu nakazu wydania.
§  50.
1. 131
Jeżeli jednostka penitencjarna otrzyma nakaz wydania do udziału w czynności procesowej wymienionej w § 48 i 481 osadzonego:
1)
co do którego zachodzi uzasadniona obawa ucieczki w czasie konwojowania,
2) 132
o którym mowa w § 4 ust. 1-3
3) 133
w stosunku do którego orzeczono karę 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności albo karę śmierci

- zawiadamia się o tym organ wzywający, w celu potwierdzenia decyzji o miejscu dokonania czynności procesowej, chyba że okoliczności te są znane organowi wzywającemu w związku z prowadzonym przez niego postępowaniem karnym.

2.
Przy wydawaniu osadzonego do udziału w czynności procesowej informuje się organ doprowadzajacy o okolicznościach, o których mowa w ust. 1. Organ ten potwierdza na nakazie wydania przyjęcie informacji do wiadomości.
3.
W razie wzywania do udziału w czynności procesowej osoby osadzonej także w innej sprawie, zawiadomienie o tym, przeznaczone dla organu wzywającego, wręcza się, za pokwitowaniem na jego kopii, organowi doprowadzającemu. Kopię zawiadomienia włącza się do działu drugiego akt osobowych część "A".
4.
W razie otrzymania nakazów wydania osadzonego do udziału w kilku czynnościach procesowych, które mają być dokonane w tym samym czasie, zawiadamia się o tym niezwłocznie organy wzywające, aby dokonały wzajemnego uzgodnienia terminów czynności.
§  51.
1. 134
W razie zaistnienia przyczyny uniemożliwiającej udział osadzonego w czynności procesowej dokonywanej poza terenem jednostki penitencjarnej zawiadamia się o tym niezwłocznie organ wzywający i na jego żądanie przesyła stosowny dokument.
2.
W razie otrzymania nakazu wydania osadzonego, który w jednostce penitencjarnej nie przebywa, zawiadamia się o tym niezwłocznie organ wzywający. Nakaz wydania zwraca się organowi wzywającemu, podając przyczynę zwrotu oraz, jeżeli jest to możliwe, miejsce aktualnego pobytu osoby wzywanej.
3. 135
W przypadkach wymienionych w ust. 1 i 2 zawiadamia się niezwłocznie organ doprowadzający, który według posiadanych przez jednostkę penitencjarną informacji miał doprowadzić osadzonego do miejsca planowanej czynności procesowej.
§  52.
1.
Osadzonego wzywanego do udziału w czynności procesowej dokonywanej w miejscowości położonej poza siedzibą jednostki penitencjarnej, w której przebywa, transportuje się na podstawie pisemnego polecenia sądu lub prokuratora do aresztu śledczego wskazanego przez organ wzywający.
2.
Przejęcie transportowanego osadzonego z aktami i depozytem organ doprowadzający potwierdza na wykazie transportowym.
3. 136
Przepisy § 4, 48 ust. 1-4, § 49 ust. 1, 2 i 4, § 50 ust. 1, 2 i 4 oraz § 51 stosuje się odpowiednio. W wypadku gdy polecenie przetransportowania wystawił jeden z kilku organów dysponujących, nakaz wydania zwraca się niezwłocznie organowi wzywającemu, informując o konieczności uzyskania zgody na transport od pozostałych organów.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie możliwości doprowadzenia osadzonego po dokonaniu czynności procesowej bezpośrednio do jednostki penitencjarnej, z której został wydany.
5. 137
Jeżeli przetransportowanie, o którym mowa w ust. 1, związane jest z koniecznością doprowadzenia do sądu lub prokuratora bezpośrednio po osadzeniu tymczasowo aresztowanego poszukiwanego listem gończym, polecenie przetransportowania może być przesłane telefaksem.
§  53.
1.
Po zakończeniu czynności procesowych osadzonego niezwłocznie transportuje się, na podstawie pisemnego polecenia organu wzywającego, do jednostki penitencjarnej, w której uprzednio przebywał.
2. 138
Transportu, o którym mowa w ust. 1, dokonuje organ doprowadzający. W celu wykorzystania wolnych miejsc w samochodach transport może zostać zrealizowany przez jednostkę penitencjarną, w której osadzony przebywa, po uprzednim powiadomieniu organu wzywającego.
3. 139
Przepisy § 48 ust. 1-4 oraz § 52 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4. 140
W uzasadnionych przypadkach od przetransportowania, o którym mowa w ust. 1, odstępuje się lub kieruje osadzonego do innej jednostki penitencjarnej niż ta, w której uprzednio przebywał, w szczególności w przypadku zmiany wymiaru kary, grupy lub podgrupy klasyfikacyjnej albo stanu zdrowia osadzonego. Zawiadomienie o podjętej w tym względzie decyzji przesyła się niezwłocznie organowi wzywającemu.
§  54.
1.
Wydawanie i przyjmowanie osadzonych w związku z przesłuchaniem, rozprawą sądową lub udziałem w innych czynnościach dokonywanych poza terenem jednostki penitencjarnej odbywa się każdego dnia przez całą dobę, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa tej jednostki.
2. 141
Przepisy ust. 1 iraz § 27 ust. 9 stosuje się odpowiednio w razie konieczności udzielenia organowi doprowadzającemu niezbędnej pomocy podczas przerwy w transportowaniu osadzonych, ujętych w wykazie transportowym sporządzonym przez jednostkę penitencjarną.
§  55.
1.
W razie zwolnienia osadzonego na rozprawie sądowej lub po dokonaniu innej czynności procesowej, organ doprowadzający doręcza jednostce penitencjarnej , w której osadzony przebywał, nakaz zwolnienia zawierający informację dotyczącą miejsca i czasu zwolnienia, wraz z postanowieniem o uchylaniu tymczasowego aresztowania.
2. 142
W wypadku gdy tymczasowo aresztowany poszukiwany listem gończym zostanie zwolniony po czynności procesowej dokonanej w trakcie transportu realizowanego w trybie określonym w § 52 ust. 5, organ dysponujący, zarządzając zwolnienie, powiadamia o tym telefaksem, teleksem lub telefonicznie areszt śledczy, do którego transport był kierowany. Akta osobowe i depozyty oraz dokumenty, o których mowa w ust. 1, organ doprowadzający doręcza niezwłocznie do tej jednostki. Przepisy § 22 ust. 4 i § 76 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
3. 143
Osadzonego doprowadza się do jednostki penitencjarnej, jeżeli podlega osadzeniu w innej sprawie.
§  56.
1.
W czasie dokonywania czynności procesowej poza terenem aresztu śledczego osadzony korzysta z własnej odzieży, bielizny i obuwia, chyba że są one nieodpowiednie ze względu na porę roku lub zniszczone albo jeżeli przemawiają przeciwko temu względy bezpieczeństwa.
2.
Tymczasowo aresztowanego żołnierza w czynnej służbie wojskowej wydaje się do udziału w czynności procesowej w umundurowaniu, z oznakami posiadanych stopni wojskowych. Jeżeli nie ma on w depozycie odpowiedniego umundurowania, wydaje się go w odzieży cywilnej. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  57.
1.
Do dokonania w areszcie śledczym czynności procesowej z udziałem osoby, wobec której zastosowano tymczasowe aresztowanie, uprawnieni są:
1) 144
prokuratorzy i asesorzy jednostki organizacyjnej prokuratury prowadzącej lub nadzorującej postępowanie przygotowawcze w sprawie, w której nastąpiło tymczasowe aresztowanie, chyba że kierownik jednostki zastrzeże to uprawnienie tylko dla wskazanego prokuratora lub asesora, oraz prokuratorzy prokuratury nadrzędnej - na podstawie legitymacji służbowej,
2) 145
funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa, Policji, Straży Granicznej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej, inspektorzy kontroli skarbowej, jeżeli prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie, w której nastąpiło tymczasowe aresztowanie - na podstawie legitymacji służbowej oraz pisemnego upoważnienia organu dysponującego albo kierownika jednostki organizacyjnej organu prowadzącego postępowanie lub właściwego przełożonego,
3) 146
sędziowie i asesorzy sądowi, jeżeli postępowanie w sprawie, w której nastąpiło tymczasowe aresztowanie - na podstawie legitymacji służbowej,
4)
biegli - na podstawie dokumentu tożsamości oraz pisemnego upoważnienia organu dysponującego.
11. 147
Jeżeli czynność procesowa dokonywana jest w ramach pomocy prawnej, osoby wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3 uprawnione są do ich dokonywania na podstawie legitymacji służbowej oraz wniosku organu dysponującego o udzielenie pomocy prawnej.
2. 148
W razie dokonywania czynności procesowej w areszcie śledczym zasady określone w § 49 stosuje się odpowiednio.
3.
Do dokonania w jednostce penitencjarnej czynności procesowej z udziałem skazanego lub ukaranego uprawnione są osoby wymienione w ust. 1 pkt 1-3 - na podstawie legitymacji służbowej, wymienione w ust. 1 pkt 2 - ponadto na podstawie pisemnego upoważnienia właściwego przełożonego, a wymienione w ust. 1 pkt 4 - na podstawie dokumentu tożsamości oraz pisemnego upoważnienia przełożonego, a wymienione w ust. 1 pkt 4 - na podstawie dokumentu tożsamości oraz pisemnego upoważnienia sądu lub prokuratora.
4.
Jeżeli czynność procesowa w jednostce penitencjarnej jest dokonywana z udziałem świadka, biegłego lub innej osoby, jej wstęp na teren aresztu śledczego lub zakładu karnego następuje razem z osobą mającą dokonać czynności procesowej, po okazaniu dokumentu tożsamości i przepustki wydanej przez tę jednostkę. Na przepustce odnotowuje, w jakim charakterze występuje osoba, której przepustkę wydano, oraz dane personalne osoby mającej dokonać czynności.
§  58.
1. 149
Udzielenie obrońcy lub pełnomocnikowi widzenia z tymczasowo aresztowanym, do czasu wydania wyroku skazującego sądu I instancji oraz w przypadku, gdy sąd postanowił, że tymczasowo aresztowany po wyroku skazującym sądu I instancji nie może zostać przeniesiony do zakładu karnego, następuje na podstawie dokumentu tożsamości lub legitymacji służbowej oraz pisemnego zezwolenia organu dysponującego, z uwzględnieniem wskazań tego organu dotyczących sposobu jego udzielenia. Na zezwoleniu odnotowuje się datę, czas trwania oraz nazwisko osoby nadzorującej widzenie. Przepis § 49 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Udzielenie obrońcy lub pełnomocnikowi widzenia w innych przypadkach następuje na podstawie ważnego pełnomocnictwa.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do udzielania widzeń z innymi osobami.
§  59.
Do przesłuchiwania skazanych i ukaranych w sprawach prowadzonych przez organy Ministra Finansów uprawnieni są inspektorzy kontroli skarbowej - na podstawie legitymacji służbowej oraz pisemnego upoważnienia właściwego przełożonego.
§  60.
1.
Czynności procesowe z udziałem osadzonych dokonywane są na terenie jednostki penitencjarnej w porze dziennej między apelem porannym a wieczornym, w przeznaczonych na ten cel pomieszczeniach.
2. 150
W przypadkach szczególnie ważnych i nie cierpiących zwłoki czynność procesowa może być dokonana również po apelu wieczornym, jeżeli przeprowadza ją prokurator albo, za jego pisemnym zezwoleniem, inna osoba prowadząca postępowanie karne. O konieczności dokonania tej czynności należy uprzedzić dyrektora jednostki penitencjarnej albo osobę, która go zastępuje.

Rozdział  VIII

Postępowanie z korespondencją 151

§  61.
1.
Korespondencję urzędową adresowaną do osadzonego, w szczególności odpis postanowienia o przedłużeniu tymczasowego aresztowania, aktu oskarżenia, wyroku, jak również wezwania, zawiadomienia oraz inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, doręcza się niezwłocznie adresatowi za pokwitowaniem na zwrotnym powteirdzeniu odbioru.
2.
Na zwrotnym potwierdzeniu odbioru korespondencji, obok czytelnego podpisu osadzonego, umieszcza się datę jej doręczenia i nazwisko doręczającego.
3.
Zwrotne potwierdzenie odsyła się nadawcy niezwłocznie, lecz nie później niż trzeciego dnia od daty wpływu korespondencji, ewidencjonując je w odrębnym rejestrze, prowadzonym przez sekretariat jednostki penitencjarnej.
4.
Treść adresowanej do jednostki penitencjarnej korespondencji urzędowej, z której wynika, że osadzony powinien się z nią zaznajomić, podaje się niezwłocznie do wiadomości zainteresowanemu. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, przy czym adnotacji dokonuje się na korespondencji.
§  62.
1.
W przypadku braku możliwości doręczenia korespondencji, odmowy jej przyjęcia, odmowy pokwitowania na zwrotnym potwierdzeniu odbioru lub w rejestrze wymienionym w § 36 albo odmowy potwierdzenia zaznajomienia się z treścią pisma, umieszcza się o tym stosowną wzmiankę odpowiednio na zwrotnym potwierdzeniu odbioru albo w rejestrze lub na piśmie. Wzmiankę zaopatruje się w datę i czytelny podpis doręczającego.
2. 152
Nie doręczoną korespondencję zaopatrzoną we wzmiankę, o której mowa w ust. 1, odsyła się do nadawcy niezwłocznie, lecz nie później niz trzeciego dnia od daty jej wpływu do jednostki penitencjarnej. Korespondencję urzędową dotyczącą postępowania cywilnego w razie odmowy jej przyjęcia pozostawia się w miejscu doręczenia.
3. 153
Korespondencję urzędową, adresowaną do osadzonego przetransportowanego do innej jednostki penitencjarnej, przesyła się niezwłocznie w ślad za przetransportowanym z powiadomieniem nadawcy pisma. Tryb postępowania z korespondencją, do której dołączono zwrotne potwierdzenie odbioru, regulują odrębne przepisy.
4.
Korespondencję urzędową,. dotyczącą osadzonego, przesyła się niezwłocznie w ślad za przetransportowanym, z powiadomieniem nadawcy pisma, jeśli z jej treści nie wynika, że powinna być załatwiona i przechowywana przez administrację jednostki penitencjarnej, do której była adresowana.
§  63.
Koperty z korespondencją urzędową wysyłaną przez osadzonych zaopatruje się w datę odbioru w jednostce penitencjarnej oraz odcisk stempla aresztu śledczego lub zakładu karnego. Osoba przyjmująca korespondencję wydaje ponadto nadawcy pisemne potwierdzenie jej odbioru.
§  64.
1. 154
Korespondencję tymczasowo aresztowanego przesyła się temu organowi dysponującemu, którego postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wprowadzono do wykonania jako pierwsze, chyba że organy dysponujące postanowią inaczej. Przepis § 49 stosuje się odpowiednio.
2. 155
Korespondencję skazanego lub ukaranego prowadzoną w języku obcym przesyła się do Centralnego Zarządu, jeżeli w jednostce penitencjarnej nie ma możliwości jej ocenzurowania.
3. 156
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się do korespondencji urzędowej i prywatnej.
§  65.
Zasady przyjmowania, rozpatrywania i załatwiania próśb, skarg oraz wniosków tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych regulują odrębne przepisy.

Rozdział  IX

Postępowanie w przypadku narodzin i zgonów

§  66.
1.
O urodzeniu się dziecka w jednostce penitencjarnej zawiadamia się, nie później niż w ciągu 14 dni, a jeżeli urodzi się martwe - w ciągu 3 dni, urząd stanu cywilnego właściwy ze względu na siedzibę aresztu śledczego lub zakładu karnego.
2.
O urodzeniu dziecka przez tymczasowo aresztowaną zawiadamia się ponadto organ dysponujący.
3.
Dalszy tok postępowania z dzieckiem regulują odrębne przepisy.
§  67.
1.
O zgonie osadzonego zawiadamia się niezwłocznie:
1)
prokuratora rejonowego właściwego ze względu na miejsce zgonu, sędziego penitencjarnego oraz prokuratora, o którym mowa w § 12 ust. 3 pkt 6,
2)
organ dysponujący - w przypadku tymczasowo aresztowanego,
3)
sąd, który skierował orzeczenie do wykonania - w przypadku skazanego lub ukaranego,
4) 157
właściwą jednostkę wojskową, w której ewidencji osadzony pozostaje - w przypadku żołnierza w czynnej służbie wojskowej.
2.
O zgonie osadzonego cudzoziemca zawiadamia się ponadto:
1)
Departament Konsularny i Wychodźstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - w celu powiadomienia za jego pośrednictwem urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego oraz rodziny zmarłego cudzoziemca. Jeżeli cudzoziemiec został stracony na podstawie wyroku, którym orzeczono karę śmierci, lub zmarł przed wykonaniem takiego wyroku, zawiadomienie przesyła się w sposób określony w § 68 ust. 2,
2)
organ paszportowy wojewody właściwego ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej.
§  68.
1.
Najbliższą rodzinę zmarłego osadzonego zawiadamia się o zgonie niezwłocznie - telefonicznie lub telegraficznie.
2.
Najbliższą rodzinę skazanego straconego na podstawie wyroku, którym orzeczono karę śmierci, lub zmarłego przed wykonaniem takiego wyroku zawiadamia się po pochowaniu zwłok, podając nazwę zmentarza oraz numer alei i grobu, w którym pochowano zwłoki.
3.
Jeżeli rodzina, o której mowa w ust. 1 lub 2, zamieszkuje za granicą, powiadamia się ją o zgonie osadzonego za pośrednictwem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
§  69.
Szczegółowe zasady powiadamiania o zgonie osadzonego oraz postępowania ze zwłokami osoby zmarłej w jednostce penitencjarnej oraz straconej na podstawie wyroku, którym orzeczono karę śmierci, regulują odrębne przepisy.
§  70.
1. 158
Kartę zgonu, dowód osobisty, tymczasowy dowód osobisty, tymczasowe zaświadczenie tożsamości, dowód tożsamości cudzoziemca oraz paszport osadzonego zmarłego lub straconego przesyła się do urzędu stanu cywilnego, właściwego ze względu na miejsce zgonu, w celu wystawienia aktu zgonu.
2. 159
Książeczkę wojskową osadzonego zmarłego lub straconego, jeżeli nie została odesłana przy przyjęciu, przesyła się do wojskowego komendanta uzupełnień prowadzącego ewidencję, którą osadzony jest objęty, a legitymację służbową żołnierza zawodowego do dowódcy jednostki wojskowej, w której taki osadzony ostatnio pełnił zawodową służbę wojskową.
3.
Inne dokumenty osadzonego zmarłego lub straconego wydaje się osobie najbliższej, a jeżeli to nie jest możliwe - przekazuje się wraz z aktami osobowymi do archiwum.

Rozdział  X

Zwalnianie tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych

§  71.
1.
Podstawę zwolnienia tymczasowo aresztowanego w danej sprawie stanowi:
1)
odpis postanowienia o uchyleniu tymczasowego aresztowania wydany przez organ dysponujący, wraz z nakazem zwolnienia,
2) 160
upływ terminu tymczasowego aresztowania, jeżeli areszt śledczy nie otrzymał odpisu postanowienia o jego przedłużeniu lub zawiadomienia o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu, lub zawiadomienia o skazaniu wyrokiem sądu I instancji po przedłużeniu tymczasowego aresztowania przez Sąd Najwyższy jak również nie otrzymał tych dokumentów przesłanych telefaksem,
3)
odpis postanowienia o uchyleniu tymczasowego aresztowania wydany przez prokuratora nadrzędnego nad prokuratorem, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, albo przez sąd właściwy dla rozpoznania zażalenia na tymczasowe aresztowanie, wraz z nakazem zwolnienia,
4)
odpis prawomocnego orzeczenia sądu o zastosowaniu środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu tymczasowo aresztowanego w szpitalu psychiatrycznym albo w innym odpowiednim zakładzie lub zakładzie leczenia odwykowego, wraz z poleceniem doprowadzenia do właściwego zakładu.
5) 161
odpis postanowienia Prokuratora Generalnego o wydaniu ściganego tymczasowo aresztowanego cudzoziemca obcemu państwu, wraz z nakazem wydania,
6) 162
odpis zarządzenia Prokuratora Generalnego albo właściwego prokuratora wojewódzkiego lub właściwego sądu o przekazaniu tymczasowo aresztowanego cudzoziemca obcemu państwu, wraz z nakazem wydania,
7) 163
odpis zarządzenia polskiego sędziego albo prokuratora o zwolnieniu z aresztu osoby pozbawionej wolności na terytorium obcego państwa, a występującej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w charakterze świadka w postępowaniu karnym, wraz z nakazem wydania,
8) 164
odpis postanowienia sądu rodzinnego o wykonaniu wobec tymczasowo aresztowanego wychowanka zakładu poprawczego środka poprawczego, wraz z nakazem wydania,
2. 165
Przepisy ust. 1 pkt 3, 4 i 8 stosuje się, chociażby nie nadesłano uprzednio zawiadomienia o przekazaniu tymczasowo aresztowanego do dyspozycji sądu.
3. 166
Dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 1, 3-8 powinny być podpisane przez uprawnione osoby i zaopatrzone w odcisk okrągłej pieczęci urzędowej z godłem państwowym. Wszelkie poprawki powinny być omówione przez organ wystawiający dokument.
4. 167
Dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 4 i 8 z wyjątkiem polecenia doprowadzenia i nakazu wydania, powinny być zaopatrzone we wzmiankę o wykonalności.
5. 168
Przepis § 7 ust. 11 stosuje się odpowiednio.
§  72.
1.
Podstawę zwolnienia skazanego lub ukaranego w danej sprawie stanowi:
1) 169
odbycie w całości kary lub środka przymusu albo przedawnienie wykonania kary,
2) 170
odpis skierowanego do wykonania postanowienia o:
a)
udzieleniu przerwy w odbywaniu kary,
b)
udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia,
c)
zastosowaniu amnestii,
d) 171
wstrzymaniu wykonania kary lub środka przymusu,
e)
zawieszeniu postępowania wykonawczego,
f)
zawieszeniu wykonania zastępczej kary pozbawienia wolności lub zastępczej kary aresztu,
g)
umorzeniu postępowania wykonawczego,
h)
rozłożeniu grzywny na raty,
i) 172
przywróceniu terminu do wniesienia środka odwoławczego od orzeczenia

- wraz z nakazem zwolnienia,

21) 173
zarządzenie o zwolnieniu skazanego, w wypadku wymierzenia w wyroku łącznym kary niższej od okresu odbytych i połączonych już kar pozbawienia wolności lub równej temu okresowi - wraz z nieprawomocnym wyrokiem łącznym i nakazem zwolnienia,
22) 174
odpis wyroku kasacyjnego o uchyleniu wyroku - wraz z nakazem zwolnienia,
3)
odpis decyzji o ułaskawieniu, wraz z nakazem zwolnienia,
4)
pismo informujące o uiszczeniu grzywny na poczet zastępczej kary pozbawienia wolności lub zastępczej kary aresztu, wystawione przez:
a)
głównego księgowego jednostki penitencjarnej,
b)
sąd, który skierował orzeczenie do wykonania,
41) 175
postanowienie sądu, który skierował orzeczenie do wykonania, o zamianie na grzywnę kary pozbawienia wolności orzeczonej wobec skazanego cudzoziemca - wraz z pismem informującym o uiszczeniu grzywny,
5) 176
odpis prawomocnego wyroku sądu, którym orzeczono zastosowanie środka zabezpieczającego, polegającego na umieszczeniu skazanego w szpitali psychiatrycznym albo w innym odpowiednim zakładzie lub zakładzie leczenia odwykowego, wraz z poleceniem doprowadzenia do właściwego zakładu, a w wypadkach, o których mowa w § 20 ust. 3, ponadto zarządzenie sędziego penitencjarnego o kolejności wykonywania orzeczonych kar i środków zabezpieczających,
6) 177
odpis postanowienia właściwego sądu wojewódzkiego o prawnej dopuszczalności przekazania, w celu wykonania kary w państwie obcym, cudzoziemca skazanego przez sąd polski - wraz z nakazem wydania.
2. 178
Dokumenty wymienione w ust. 1 powinny być podpisane przez uprawnione osoby, w ust. 1 pkt 2, 21, 22, 3, 4 lit. b, pkt 41, 5 i 6 - ponadto zaopatrzone w odcisk okrągłej pieczęci urzędowej z godłem państwowym, a w pkt 4 lit. a - w odcisk stempla. Wszelkie poprawki powinny być omówione przez organ wystawiający dokument.
3. 179
Dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 2, 22, 4, 41 i 5, z wyjątkiem pism informacyjnych sądu, nakazów zwolnienia i polecenia doprowadzenia, powinny być zaopatrzone we wzmiankę o wykonalności.
4.
Przepis § 7 ust. 11 stosuje się odpowiednio.
§  721. 180
W razie stwierdzenia niezgodnego z prawem pozbawienia wolności podstawę zwolnienia osadzonego z jednostki penitencjarnej stanowi zarządzenie o zwolnieniu wydane przez właściwego prokuratora - wraz z nakazem zwolnienia. Przepisy § 7 ust. 11 i § 71 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  73. 181
1.
Zwolnienie z jednostki penitencjarnej osoby osadzonej w kilku sprawach może nastąpić wyłącznie w wypadku, gdy w każdej z tych spraw istnieją podstawy zwolnienia wymienione w § 71, 72 lub 721.
2.
O mającym nastąpić zwolnieniu osadzonego zawiadamia się na piśmie zainteresowane służby jednostki penitencjarnej nie później niż:
1)
siedem dni przed terminem zwolnienia - w przypadku skazanego lub ukaranego,
2)
szesnaście godzin przed zwolnieniem - w razie tymczasowo aresztowanego zwalnianego w warunkach określonych w § 71 ust. 1 pkt 2.

Kopię zawiadomienia przechowuje się w dokumentacji działu ewidencji.

3.
Jeżeli termin zwolnienia nie był wcześniej znany, zawiadomienie o zwolnieniu przekazuje się niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów stanowiących podstawę zwolnienia, przy czym zawiadomieniem może być karta zwolnienia osadzonego.
4.
Przygotowanie osadzonego do zwolnienia poszczególne służby potwierdzają na wystawionej przez dział ewidencji karcie zwolnienia, którą przechowuje się w dokumentacji działu finansowego.
§  74.
1. 182
Przed zwolnieniem osadzonego kierownik działu ewidencji sprawdza podstawę zwolnienia oraz skompletowane:
1)
akta osobowe część "A" wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę zwolnienia,
2)
akta osobowe część "B",
3)
książkę zdrowia,
4)
świadectwo zwolnienia,
5)
zaświadczenie o zatrudnieniu,
6)
zawiadomienie o zwolnieniu.
2.
Po dokonaniu czynności wymienionych w ust. 1 kierownik działu ustala - na podstawie zapisu w książce zdrowia - zdolność osadzonego do samodzielnego powrotu do miejsca, w którym ma przebywać, a następnie sprawdza, czy zwalnianemu zapewniono niezbędną pomoc, jeżeli nie jest on zdolny do samodzielnego powrotu.
3. 183
Prawidłowość zwolnienia oraz przygotowania dokumentów kierownik potwierdza podpisem i odciskiem stempla na czwartej stronie obwoluty akt osobowych część A.
4. 184
Dokumentację wymienioną w ust. 1 kierownik działu przedstawia dyrektorowi jednostki penitencjarnej, wraz z kalendarzem terminowych zwolnień skazanych lub kalendarzem zwolnień tymczasowo aresztowanych, w celu sprawdzenia prawidłowości zwolnienia i podpisania dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 4 - 6.
5. 185
Prawidłowość zwolnienia osadzonego z jednostki penitencjarnej dyrektor potwierdza podpisem i odciskiem stempla na czwartej stronie obwoluty akt osobowych część A.
6. 186
Jeżeli osadzony zwalniany w danej sprawie podlega osadzeniu w innej sprawie, kierownik działu przedstawia dyrektorowi akta osobowe część "A" wraz z kalendarzem terminowych zwolnień tymczasowo aresztowanych oraz zawiadomieniami o zwolnieniu, w celu sprawdzenia prawidłowości zwolnienia i podpisania zawiadomień.
7. 187
Przed zakończeniem urzędowania dyrektor sprawdza na podstawie kalendarza terminowych zwolnień skazanych i kalendarza zwolnień tymczasowo aresztowanych, czy przedstawiono mu dokumenty wszystkich osadzonych, którym termin końca kary lub tymczasowego aresztowania upływa w danym dniu.
§  75.
1. 188
Zwalnianemu wydaje się, za pokwitowaniem na drugiej stronie obwoluty akt osobowych część "A", dokumenty osobiste oraz:
1)
świadectwo zwolnienia,
2)
zaświadczenie o zatrudnieniu.
2.
Przepis § 62 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. 189
W świadectwie zwolnienia wpisuje się - na podstawie akt osobowych część "A" i "B" oraz książki zdrowia - dane dotyczące kwoty własnych pieniędzy, rodzaju i wysokości udzielonej pomocy rzeczowej lub pieniężnej, wydanych kart informacyjnych z leczenia szpitalnego, świadectw i wyników badań lekarskich oraz konieczności udzielenia dalszej pomocy po zwolnieniu. Jeżeli zwalniany nie był zatrudniony w czasie pobytu w jednostce penitencjarnej, nie sporządza się zaświadczenia o zatrudnieniu, lecz czyni się stosowną adnotację w świadectwie zwolnienia.
4.
Przed zwolnieniem osadzonego z jednostki penitencjarnej ustala się jego tożsamość, w szczególności przez sprawdzenie danych personalnych, porównanie z ryspoisem i fotografiami oraz przegląd dokumentów.
§  76.
1.
Zwolnienie osadzonego z jednostki penitencjarnej następuje w dniu, w którym:
1) 190
upływa termin końca kary lub przedawnia się jej wykonanie,
2)
upływa termin tymczasowego aresztowania w warunkach określonych w § 71 ust. 1 pkt 2,
3)
wpłynęły do jednostki penitencjarnej, w której osadzony przebywa, dokumenty stanowiące podstawę zwolnienia, chyba że określono w nich inny dzień zwolnienia.
11. 191
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zwolnienia w danej sprawie w wypadku, gdy osoba jest pozbawiona wolności w kilku sprawach.
2.
W przypadku wymienionych w ust. 1 pkt 2 zwolnienia następuje o godz. 24, chyba że w postanowieniu o tymczasowym aresztowaniu określono inną godzinę jego upływu.
3.
Jeżeli w trakcie dokonywania czynności procesowych poza terenem jednostki penitencjarnej nastąpiło zwolnienie tymczasowo aresztowanego, czynności wymienione w § 74 i 75 dokonuje się po otrzymaniu dokumentów stanowiących podstawę zwolnienia. Jako termin zwolnienia odnotowywany w dokumentacji przyjmuje się dzień, w którym nastąpiło faktyczne zwolnienie. Do osoby zwolnionej, która nie zgłosiła się bezpośrednio po zwolnieniu do jednostki penitencjarnej, wysyła się zawiadomienie o konieczności zgłoszenia się do aresztu śledczego lub zakładu karnego w celu dopełnienia formalności związanych ze zwolnieniem.
4.
Jeżeli zwolnienie następuje w godzinach wieczornych lub nocnych, w szczególności w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 3 lub w ust. 3, zapewnia się osobie zwolnionej, na jej pisemny wniosek, nocleg w jednostce penitencjarnej, odrębnie od osadzonych. Czynności wymienione w § 74 i 75, które wymagają obecności osoby zwolnionej, mogą być dokonane bezpośrednio po noclegu, jeśli wyrazi ona na to zgodę.
5.
Jeżeli stan zdrowia osoby zwolnionej z jednostki penitencjarnej nie pozwala na przeniesienie jej do publicznego zakładu opieki zdrowotnej, pozostaje ona na leczeniu w tej jednostce do chwili, gdy stan jej zdrowia pozwoli na takie przeniesienie.
6. 192
Przepis ust. 5 stosuje się, jeżeli osoba zwolniona wyrazi zgodę na dalsze leczenie w jednostce penitencjarnej, co powinno być potwierdzone jej czytelnym podpisem w dokumentacji medycznej oraz złożeniem pisemnego oświadczenia, które włącza się do działu drugiego akt osobowych część "A".
7.
Jeżeli stan zdrowia osoby zwolnionej z jednostki penitencjarnej nie pozwala na przeniesienie jej do publicznego zakładu opieki zdrowotnej, a nie wyraża ona zgody na dalsze leczenie w tej jednostce, dokumntuje się to w sposób określony w ust. 6. W takim przypadku udziela się osobie zwolnionej niezbędnej pomocy w udaniu się do publicznego zakładu opieki zdrowotnej lub miejsca, w którym ma przebywać. Przepis § 74 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
8. 193
Jeżeli osoba zwolniona odmawia złożenia podpisu i oświadczenia, o których mowa w ust. 6 i 7, albo nie może tego własnoręcznie uczynić, sporządza się na ten temat stosowną notatkę, którą podpisują dyrektor jednostki penitencjarnej i lekarz. Notatkę włącza się do działu drugiego akt osobowych część "A".
9.
W przypadkach wymienionych w ust. 5 i 7 zawiadamia się niezwłocznie organy sprawujące nadzór penitencjarny, właściwego prokuratora, osobę najbliższą lub wskazaną przez zwolnionego oraz organ dysponujący, jeżeli zwolnionym jest tymczasowo aresztowany.
§  77.
1.
O zwolnieniu tymczasowo aresztowanego w danej sprawie zawiadamia się:
1)
organ dysponujący,
2)
organ, który zarządził zwolnienie.
2.
O zwolnieniu skazanego lub ukaranego w danej sprawie zawiadamia się:
1)
sąd, który skierował orzeczenie do wykonania,
2)
sąd, który zarządził zwolnienie,
3)
prokuratora wymienionego w § 12 ust. 3 pkt 6.
3.
O zwolnieniu osadzonego z jednostki penitencjarnej zawiadamia się ponadto:
1)
organy, o których mowa w § 12 ust. 7 i 8,
2) 194
(skreślony).
4.
Jeżeli zawiadomienie o zwolnieniu dotyczy osoby podlegającej osadzeniu w innej sprawie, podaje się w nim przyczynę dalszego osadzenia, sygnaturę akt oraz nazwę organu, do którego dyspozycji osadzony pozostaje lub sądu, który skierował orzeczenie do wykonania.
5. 195
Zawiadomienie o wykonaniu wobec skazanego w całości lub części zasadniczej i zastępczej kary pozbawienia wolności, kary aresztu wojskowego oraz kary śmierci przesyła się do Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości.
6.
Zawiadomienia do organów wymienionych w ust. 1-3 i 5 przesyła się niezwłocznie, czyniąc adnotację na drugiej stronie obwoluty akt osobowych część "A".
§  78.
Teczkę informacyjną zwolnionego skazanego recydywisty, zawierającą aktualną o nim opinię oraz odpis orzeczenia psychologiczno-penitencjarnego, jeżeli zostało ono sporządzone, przesyła się do:
1) 196
sądu penitencjarnego, w którego okręgu ma być wykonywany dozór - w przypadku warunkowego przedterminowego zwolnienia powiadamiając o tym Centralny Rejestr Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości,
2)
Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości - w pozostałych przypadkach.
§  79.
1.
O terminie zwolnienia skazanego lub ukaranego cudzoziemca zawiadamia się nie później niż na 2 miesiące przed upływem końca kary:
1)
Departament Konsularny i Wychodźstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - w celu powiadomienia za jego pośrednictwem właściwego urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego,
2)
organ paszportowy wojewody właściwego ze względu na:
a)
miejsce zamieszkania - w przypadku cudzoziemca przebywającego w Polsce na stałe,
b)
siedzibę jednostki penitencjarnej - w przypadku cudzoziemca przebywająceho w Polsce czasowo.
2. 197
Zawiadomienie powinno zawierać w szczególności:
a)
nazwisko i imię,
b)
datę i miejsce urodzenia,
c)
obywatelstwo,
d)
kwalifikację prawną czynu oraz wymiar kary,
e)
przewidywany termin zwolnienia.

Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, załącza się paszport albo dowód tożsamości cudzoziemca i informację, dokąd zamierza udać się po zwolnieniu oraz o stanie jego konta depozytowego w walucie polskiej i obcej, a w razie potrzeby - także o stanie jego zdrowia.

3. 198
Jeżeli w stosunku do cudzoziemca podjęto decyzję o wydaleniu go z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i że będzie on odstawiony do granicy, w dniu zwolnienia wydaje się go organowi doprowadzającemu na podstawie pisemnego upoważnienia kierownika jednostki organizacyjnej tego organu. Przejęcie cudzoziemca organ doprowadzający potwierdza na piśmie. Przepisy § 48 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio. W razie niezgłoszenia się organu doprowadzającego zwolnienie cudzoziemca następuje w wyznaczonym dniu.
4.
Jeżeli cudzoziemcowi zezwolono na pobyt w Polsce, zwalnianego poucza się o obowiązku niezwłocznego zgłoszenia się do organu paszportowego wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
§  80.
1.
Jeżeli termin zwolnienia osadzonego cudzoziemca nie był wcześniej znany, o dacie zwolnienia zawiadamia się telefaksem lub teleksem organy, o których mowa w § 79 ust. 1.
2. 199
Przepisy § 79 ust. 2 - 4 stosuje się odpowiednio, przy czym paszport wręcza się organowi doprowadzającemu.
§  81.
Przepisy § 79 i 80 stosuje się odpowiednio do osadzonego, którego obywatelstwa nie ustalono, przy czym zawiadomień do Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie przesyła się.
§  82.
1. 200
Jeżeli podstawą zwolnienia są dokumenty, o których mowa w § 71 ust. 1 pkt 5 - 7 lub w § 72 ust.1 pkt 6, osadzonego wydaje się organowi doprowadzającemu na podstawie pisemnego upoważnienia kierownika jednostki organizacyjnej tego organu.
2. 201
Przejęcie zwalnianego osadzonego wraz z paszportem albo dowodem tożsamści cudzoziemca i depozytem organ doprowadzający potwierdza na nakazie wydania. Świadectwa zwolnienia nie wystawia się.
3.
Przepisy § 48 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio. Przepisów § 79 ust. 1 i 2 nie stosuje się.
§  821. 202
1.
Jeżeli podstawą zwolnienia są dokumenty wymienione w § 71 ust. 1 pkt 8, tymczasowo aresztowanego wydaje się organowi doprowadzającemu. Przejęcie osoby zwolnionej wraz z depozytem organ doprowadzający potwierdza na nakazie wydania. Przepisy § 48 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie realizacji polecenia doprowadzenia osadzonego do szpitala psychiatrycznego albo innego odpowiedniego zakładu lub zakładu leczenia odwykowego w celu wykonania środka zabezpieczającego.
§  83.
1. 203
Osadzonemu opuszczającemu jednostkę penitencjarną w związku z udzieloną przepustką wydaje się wypełniony druk przepustki podpisany przez dyrektora i zaopatrzony w odcisk okrągłej pieczęci urzędowej z godłem państwowym oraz kartę tożsamości. Osadzonego poucza się o obowiązującym go trybie zgłaszania się do jednostki organizacyjnej Policji właściwej terytorialnie dla miejscowości, w której będzie przebywał, w celu potwierdzenia na druku przepustki miejsca pobytu oraz o obowiązku zwrotu druku i karty tożsamości po powrocie do jednostki penitencjarnej. Druki przepustek wypełnia się na cztery dni przed przewidywanym terminem opuszczenia przez osadzonego jednostki, a w wypadku przepustki losowej - niezwłocznie. Kopię tego dokumentu przekazuje się do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji za pośrednictwem funkcjonariuszy tej jednostki. Dokumentów tożsamości, zamiast karty tożsamości, osadzonym nie wydaje się, chyba że jest to uzasadnione okolicznościami, które są przyczyną udzielenia przepustki.
2.
Przepis § 75 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
3.
Fakt opuszczenia jednostki penitencjarnej w trybie określonym w art. 55 § 3, art. 59 i 88 § 2 k.k.w. odnotowuje się na trzeciej stronie obwoluty akt osobowych część "A".
§  84.
1. 204
Jeżeli osadzony zbiegł albo samowolnie przedłużył czas przepustki, należy niezwłocznie:
1)
zawiadomić telefaksem lub teleksem komendę rejonową Policji właściwą ze względu na miejsce zameldowania lub pobytu osadzonego, za pośrednictwem komendy wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej, oraz Kartotekę Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych,
2)
przesłać wniosek o wszczęcie poszukiwań wraz z informacjami, które mogą je ułatwić, do komórki operacyjno-rozpoznawczej komendy wojewódzkiej Policji właściwej ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej, a jego odpis do:
a)
organu dysponującego - w wypadku tymczasowo aresztowanego,
b)
sądu, który skierował orzeczenie do wykonania - w wypadku skazanego lub ukaranego,
c)
sądu penitencjarnego właściwego ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej,
d)
prokuratora wymienionego w § 12 ust. 3 pkt 6,
e)
prokuratora rejonowego właściwego ze względu na miejsce dokonania ucieczki - w wypadku ucieczki,
3)
skompletować akta osadzonego przez połączenie akt osobowych część A i B, książki zdrowia, karty ewidencji widzeń, karty identyfikacyjnej, karty tożsamości oraz rejestru zatrudnienia, a następnie przechowywać je w dziale ewidencji oddzielnie od pozostałych akt.
2. 205
(skreślony).
3. 206
Jeżeli w stosunku do osadzonego, który zbiegł lub samowolnie przedłużył czas przepustki, wpłyną dokumenty informujące o jego zgonie albo stanowiące podstawę zwolnienia, nastąpi przedawnienie wykonania kary albo upłynie termin tymczasowego aresztowania, zawiadamia się o tym niezwłocznie:
1)
odpowiednie organy wymienione w § 77 ust. 1-3,
2) 207
jednostki organizacyjne Policji wymienione w ust. 1,
3) 208
sąd penitencjarny wymmieniony w ust. 1,
4)
prokuratora rejonowego wymienionego w ust. 1 - w przypadku ucieczki.
4. 209
W wypadku, o którym mowa w ust. 3, jako termin zwolnienia odnotowywany w dokumentacji przyjmuje się odpowiednio dzień:
1)
ucieczki osadzonego,
2)
wyjścia tymczasowo aresztowanego na przepustkę,
3)
wyznaczony jako termin powrotu z przepustki skazanemu, ukaranemu lub osobie, o której mowa w art. 90 k.k.w., chyba że organ zarządzający zwolnienie określił inny dzień.".
5. 210
Jeżeli osadzony nie zgłosi się lub nie zostanie ujęty w ciągu trzech lat od dokonania czynności, o których mowa w ust. 1, jednostka penitencjarna przesyła do organu dysponującego albo sądu, który skierował orzeczenie do wykonania, wniosek o zawieszenie postępowania oraz wydanie postanowienia o poszukiwaniu osadzonego listem gończym, jeżeli nie zostało ono wydane wcześniej.
6.
Po otrzymaniu postanowienia organu dysponującego o zawieszeniu postępowania albo postanowienia sądu, który skierował orzeczenie do wykonania, o zawieszeniu postępowania wykonawczego, osadzonego skreśla się z ewidencji jednostki penitencjarnej.
7. 211
O skreśleniu osadzonego z ewidencji zawiadamia się niezwłocznie jednostki organizacyjne Policji wymienione w ust. 1, informując jednocześnie, że ponowne przyjęcie osadzonego do aresztu śledczego moze nastąpić na podstawie wystawionych przez uprawniony organ odpisów dokumentów, które stanowiły podstawę pobytu osadzonego w jednostce penitencjarnej do czasu skreślenia go z ewidencji, wraz z nakazem przyjęcia.
8.
Odpis zawiadomienia, o którym mowa w ust. 7, przesyła się do:
1)
organu dysponującego - w przypadku tymczasowo aresztowanego,
2)
sądu, który skierował orzeczenie do wykonania - w przypadku skazanego lub ukaranego,
3)
sądu penitencjarnego właściwego ze względu na siedzibę jednostki penitencjarnej,
4)
prokuratora wymienionego w § 12 ust. 3 pkt 6,
5)
prokuratora rejonowego wymienionego w ust. 1 - w przypadku ucieczki,
6)
organów, o których mowa w § 12 ust. 7 i 8.
9. 212
W przypadkach wymienionych w ust. 3 i 6 przepisy § 73 ust. 3, § 74, 77 i 78 stosuje się odpowiednio.
10.
Kopie zawiadomień i wniosków włącza się do działu drugiego akt osobowych część "A".
§  85.
1. 213
Dowód osobisty, tymczasowy dowód osobisty, tymczasowe zaświadczenie tożsamości lub paszport osadzonego:
1)
zwolnionego w trakcie dokonywania czynności procesowej, który nie dopełnił formalności związanych ze zwolnieniem,
2)
zwolnionego w warunkach określonych w § 84 ust. 3,
3)
skreślonego z ewidencji jednostki penitencjarnej

- przesyła się do organu samorządu terytorialnego właściwego ze względu na miejsce jego zameldowania, a w razie braku zameldowania do organu właściwego ze względu na siedzibę aresztu śledczego lub zakładu karnego, wraz z pismem wyjaśniającym przyczynę ich przesłania. Dowód tożsamości cudzoziemca przesyła się wraz z pismem wyjaśniającym do organu paszportowego wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca.

2. 214
Książeczkę wojskową, jeżeli nie została odesłana przy przyjęciu, przesyła się do wojskowego komendanta uzupełnień prowadzącego ewidencję, którą osadzony jest objęty, a legitymację służbową żołnierza zawodowego do dowódcy jednostki wojskowej, w której osadzony pełni lub ostatnio pełnił zawodową służbę wojskową.
3.
Pozostałe dokumenty znajdujące się w depozycie przekazuje się wraz z aktami osobowymi do archiwum.
§  86.
1. 215
Akta zwolnionego osadzonego kompletuje się przez połączenie części "A" i "B" akt osobowych, książki zdrowia, karty ewidencji widzeń, karty identyfikacyjnej, karty tożsamości, rejestru zatrudnienia i kopii wydanego osadzonemu zaświadczenia o zatrudnieniu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zgonu osadzonego.
3. 216
Skomletowane akta osadzonego zwolnionego, skreślonego z ewidencji, zmarłego lub straconego przekazuje się niezwłocznie do archiwum. Przekazanie następuje po otrzymaniu z Kartoteki Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych pisemnego potwierdzenia o odnotowaniu faktu zwolnienia, skreślenia z ewidencji lub zgonu.
§  861. 217
Przechowywane w depozycie zawiadomienia o pozbawieniu praw wyborczych osób, o których mowa w § 85 i 86, dołącza się do działu drugiego akt osobowych część A.
§  87.
1.
Początek przerwy w odbywaniu kary liczy się od dnia zwolnienia skazanego lub ukaranego z jednostki penitencjarnej. O powyższym informuje się zwalnianego, pouczając go jednocześnie o skutkach niezgłoszenia się po upływie okresu przerwy oraz o tym, kiedy i gdzie powinien się zgłosić po jej zakończeniu. O przyjęciu do wiadomości powyższych informacji i pouczeń osoba zwalniana składa oświadczenie na piśmie. Przepis § 62 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2. 218
Skompletowane akta skazanego lub ukaranego zwolnionego na przerwę w odbywaniu kary przesyła się do najbliższego jego miejsca zamieszkania aresztu śledczego. Akt zwolnionego nie przesyła się, jeżeli jednostką penitencjarną, z której nastąpiło zwolnienie, jest areszt śledczy lub zakład karny typu zamkniętego położony najbliżej miejsca zamieszkania.
3. 219
Informację o tym, gdzie znajdują się akta skazanego lub ukaranego zwolnionego na przerwę w odbywaniu kary, odnotowuje się w księdze głównej oraz przesyła do sądu penitencjarnego, który jej udzielił, sądów, które skierowały orzeczenia do wykonania, i Kartoteki Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych,
4. 220
Akta osób korzystających z przerwy w odbywaniu kary przechowuje się w dziale ewidencji oddzielnie od pozostałych akt wraz z potwierdzeniem, o którym mowa w § 86 ust. 3.
5. 221
Jeżeli wobec osoby korzystającej z przerwy w odbywaniu kary wpłyną z właściwego sądu dokumenty, z treści których wynika, że postępowanie wykonawcze zostało zawieszone lub że kara nie będzie wykonywana, akta przekazuje się do archiwum, powiadamiając o tym organy wymienione w ust. 3.
6. 222
Przepisu ust. 5 nie stosuje się w razie zawieszenia postępowania wykonawczego z powodu nieujęcia skazanego lub ukaranego.

Rozdział  XI

Przepisy końcowe

§  88.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się do wykonywania orzeczeń sądowych o zastosowaniu środków przymusu w postępowaniu cywilnym, chyba że kodeks postępowania cywilnego stanowi inaczej.
§  89.
Traci moc zarządzenie nr 20/74/CZZK z dnia 5 marca 1974 r. w sprawie przyjmowania, ewidencji, rozmieszczania i zwalniania tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych, zmienione zarządzeniem nr 14/84/CZZK z dnia 29 marca 1984 r., nr 14/88/CZZK z dnia 5 kwietnia 1988 r. iraz nr 31/91/CZZK z dnia 31 maja 1991 r.
§  90.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1992 r.
1 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
2 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
3 § 1 pkt 81 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
4 § 1 pkt 82 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
5 § 1 pkt 83 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
6 § 1 pkt 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
7 § 1 pkt 121 dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
8 § 1 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
9 § 1 pkt 141 dodany przez § 1 pkt 1 lit. e) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
10 § 1 pkt 16 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. f) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
11 § 1 pkt 17 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. g) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
12 § 1 pkt 171 dodany przez § 1 pkt 1 lit. h) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
13 § 2 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

14 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
15 § 2 ust. 9 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
16 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

17 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
18 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
19 § 5 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

20 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
21 § 7 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
22 § 7 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
23 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
24 § 7 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
25 § 7 ust. 3 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
26 § 7 ust. 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
27 § 7 ust. 3 pkt 51 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
28 § 7 ust. 3 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
29 § 7 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

30 § 7 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
31 § 7 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
32 § 7 ust. 51 dodany przez § 1 pkt 7 lit. e) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
33 § 7 ust. 5 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
34 § 7 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. f) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
35 § 7 ust. 10:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. g) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

36 § 7 ust. 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. h) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

37 § 7 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 7 lit. i) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
38 § 7 ust. 13 dodany przez § 1 pkt 7 lit. i) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
39 § 8 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
40 § 8 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 8 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
41 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
42 § 8 ust. 6 skreślony przez § 1 pkt 8 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
43 § 8 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
44 § 81 dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
45 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
46 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
47 § 9 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
48 § 9 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
49 § 9 ust. 8 skreślony przez § 1 pkt 10 lit. e) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
50 § 9 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
51 § 10 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

52 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
53 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
54 § 10 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 11 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
55 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
56 § 11 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
57 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
58 § 11 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 12 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
59 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
60 § 12 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
61 § 12 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 13 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
62 § 12 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
63 § 12 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
64 § 12 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
65 § 12 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. e) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
66 § 13 ust. 2 pkt 2 lit. f) dodana przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1997 r.
67 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
68 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
69 § 16 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
70 § 16 ust. 2 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 14 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
71 § 16 ust. 2 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
72 § 16 ust. 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
73 § 16 ust. 2 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 14 lit. b) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
74 § 16 ust. 10 dodany przez § 1 pkt 14 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
75 § 16 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 14 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
76 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
77 § 17 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
78 § 18 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
79 § 18 ust. 1 pkt 61 dodany przez § 1 pkt 16 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
80 § 18 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
81 § 18 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) tiret czwarte zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
82 § 18 ust. 1 pkt 81 dodany przez § 1 pkt 16 lit. a) tiret piąte zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
83 § 18 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
84 § 18 ust. 1 pkt 91 dodany przez § 1 pkt 16 lit. a) tiret szóste zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
85 § 18 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
86 § 18 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 16 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
87 § 19 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
88 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
89 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 19 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
90 § 21 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 19 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
91 § 21 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 19 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
92 § 23 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
93 § 24 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 21 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
94 § 24 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 21 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
95 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 22 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
96 § 26 pkt 7 lit. f) dodana przez § 1 pkt 23 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
97 § 27 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 24 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
98 § 27 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 24 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
99 § 27 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 24 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
100 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 25 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
101 § 29 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 25 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
102 § 30 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 21 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
103 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 26 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
104 § 32 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
105 § 33 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 27 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
106 § 34 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 28 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
107 § 34 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 28 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
108 § 371 dodany przez § 1 pkt 29 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
109 § 371 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
110 § 39 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
111 § 39 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 30 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
112 § 40 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 31 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
113 § 40 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 31 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
114 § 40 ust. 13 dodany przez § 1 pkt 31 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
115 § 40 ust. 31 dodany przez § 1 pkt 31 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
116 § 41 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
117 § 41 ust. 11:

- dodany przez § 1 pkt 32 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

118 § 41 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 32 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
119 § 41 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 32 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
120 § 41 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 32 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
121 § 43 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 33 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
122 § 44 skreślony przez § 1 pkt 34 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
123 § 45 zmieniony przez § 1 pkt 35 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
124 § 47:

- zmieniony przez § 1 pkt 36 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

125 § 48 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 37 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
126 § 48 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 37 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
127 § 48 ust. 6:

- dodany przez § 1 pkt 37 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

128 § 48 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 37 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
129 § 481 dodany przez § 1 pkt 38 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
130 § 49 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 39 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
131 § 50 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 40 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
132 § 50 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 40 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
133 § 50 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 40 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
134 § 51 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 41 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
135 § 51 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
136 § 52 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 42 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
137 § 52 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
138 § 53 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 43 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
139 § 53 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 43 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
140 § 53 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 43 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
141 § 54 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 44 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
142 § 55 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 45 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
143 § 55 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 45 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
144 § 57 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1997 r. (Dz.Urz.MS.97.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1997 r.
145 § 57 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 46 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
146 § 57 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 46 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
147 § 57 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 46 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
148 § 57 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 46 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
149 § 58 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 47 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
150 § 60 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
151 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 48 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
152 § 62 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 49 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
153 § 62 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 49 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
154 § 64 ust. 1 dodany przez § 1 pkt 50 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
155 § 64 ust. 2 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 50 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
156 § 64 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 50 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
157 § 67 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 51 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
158 § 70 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 52 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
159 § 70 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
160 § 71 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
161 § 71 ust. 1 pkt 5:

- dodany przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony § 1 pkt 53 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

162 § 71 ust. 1 pkt 6:

- dodany przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. a) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

163 § 71 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 53 lit. a) tiret czwarte zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
164 § 71 ust. 1 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 53 lit. a) tiret czwarte zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
165 § 71 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
166 § 71 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

167 § 71 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. c) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 53 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

168 § 71 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 lit. d) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
169 § 72 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
170 § 72 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
171 § 72 ust. 1 pkt 2 lit. d) zmieniony przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
172 § 72 ust. 1 pkt 2 lit. i) dodana przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
173 § 72 ust. 1 pkt 21 dodany przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
174 § 72 ust. 1 pkt 22 dodany przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret trzecie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
175 § 72 ust. 1 pkt 41 dodany przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret czwarte zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
176 § 72 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret piąte zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
177 § 72 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 54 lit. a) tiret szóste zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
178 § 72 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 54 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
179 § 72 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 54 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
180 § 721 dodany przez § 1 pkt 55 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
181 § 73 zmieniony przez § 1 pkt 56 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
182 § 74 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 57 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
183 § 74 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 57 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
184 § 74 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 57 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

185 § 74 ust. 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 57 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

186 § 74 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
187 § 74 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
188 § 75 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 58 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
189 § 75 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 58 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
190 § 76 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 59 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
191 § 76 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 59 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
192 § 76 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 59 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
193 § 76 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.
194 § 77 ust. 3 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 60 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
195 § 77 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 60 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
196 § 78 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 61 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
197 § 79 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 62 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
198 § 79 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 62 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
199 § 80 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 63 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
200 § 82 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 64 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

201 § 82 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 64 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

202 § 821 dodany przez § 1 pkt 65 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
203 § 83 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 66 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 29 sierpnia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.5.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1996 r.

204 § 84 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
205 § 84 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 67 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
206 § 84 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. c) tiret pierwsze zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
207 § 84 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. c) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
208 § 84 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. c) tiret drugie zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
209 § 84 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
210 § 84 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. e) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
211 § 84 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. f) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
212 § 84 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 67 lit. g) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
213 § 85 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 68 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
214 § 85 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 18 lutego 1993 r. (Dz.Urz.MS.93.1.2) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1993 r.
215 § 86 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 69 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
216 § 86 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 69 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
217 § 861 dodany przez § 1 pkt 70 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
218 § 87 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 71 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
219 § 87 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 71 lit. a) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
220 § 87 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 71 lit. b) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
221 § 87 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 71 lit. c) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.
222 § 87 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 71 lit. d) zarządzenia z dnia 3 stycznia 1996 r. (Dz.Urz.MS.96.2.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 stycznia 1996 r.