Przyjęcie programu współpracy Ministra Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2018-2020.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.2018.3

Akt utracił moc
Wersja od: 9 listopada 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 4 stycznia 2018 r.
w sprawie przyjęcia programu współpracy Ministra Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2018-2020

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817 i 1948 oraz z 2017 r. poz. 60, 573 i 1909) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Przyjmuje się program współpracy Ministra Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2018-2020.
2. 
Program, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM WSPÓŁPRACY MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI WYMIENIONYMI W ART. 3 UST. 3 USTAWY O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE NA LATA 2018-2020

SPIS TREŚCI

1. Wstęp

2. Cel główny i cele szczegółowe Programu

3. Zasady współpracy

4. Zakres przedmiotowy

5. Formy współpracy

6. Okres realizacji Programu

7. Zadania realizowane w ramach Programu

8. Sposób realizacji Programu

9. Wysokość środków planowanych na realizację Programu

10. Sposób oceny realizacji Programu

1. 

WSTĘP

Ministerstwo Edukacji Narodowej współpracuje z organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 1817, z późn. zm.) oraz wspiera ich działalność. Realizując przepisy ww. ustawy Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało Program współpracy Ministra Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na lata 2018-2020, zwany dalej "Programem".

Organizacje pozarządowe (równoważne z NGO - z jęz. ang. non-governmental organizations) integrują grupy obywateli wokół podejmowanych inicjatyw, charakteryzują się określoną tożsamością społeczną, określonym stopniem zorganizowania, dobrowolnością uczestnictwa, niezależnym i niekomercyjnym charakterem działań oraz znacznym udziałem wolontariatu, a przy tym - wykorzystując własny kapitał ludzki - mobilizują innych do społecznej aktywności. Celem działania tych organizacji są z reguły sprawy publiczne, dobro wspólne, a więc pomoc jest udzielana grupom społecznym, lokalnym społecznościom lub instytucjom publicznym w rozwiązywaniu problemów istotnych dla danej społeczności.

Organizacje pozarządowe pełnią niezwykle ważną funkcję, zarówno wobec administracji publicznej, jak również przedszkoli, szkół i placówek działających w systemie oświaty, w realizacji polityki oświatowej państwa. Programy, w których uczestniczą organizacje pozarządowe oraz podejmowane przez nie inicjatywy i przedsięwzięcia mają znaczący wpływ na polską szkołę, nauczycieli i młodzież, wspierają budowanie polskiego społeczeństwa otwartego na zmiany i rozwój, społeczeństwa obywatelskiego potrafiącego wyzwolić społeczną aktywność i potencjał tkwiący w kapitale ludzkim. Organizacje te, co jest niezwykle cenne dla środowisk szkolnych, przyczyniają się do promowania i uwalniania aktywności szeroko rozumianego środowiska szkoły oraz społecznej i obywatelskiej aktywności uczniowskiej. Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało niniejszy Program dostrzegając w organizacjach pozarządowych ważnego społecznego partnera wspierającego edukacyjną, wychowawczą i profilaktyczną działalność przedszkoli, szkół i placówek działających w systemie oświaty.

2. 

CEL GŁÓWNY I CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU

Celem głównym Programu jest budowa partnerstwa między administracją rządową, a organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zwanymi dalej "organizacjami pozarządowymi". Służyć temu ma wspieranie organizacji pozarządowych w realizacji ważnych celów oświatowych i społecznych.

Celami szczegółowymi Programu są:

1)
zaktywizowanie współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi;
2)
wspieranie współpracy szkół i placówek z organizacjami pozarządowymi, w szczególności organizacjami o charakterze formacyjnym (m.in. harcerskimi), wychowawczym i edukacyjnym;
3)
wspieranie i rozwijanie aktywności obywatelskiej wśród uczniów;
4)
promowanie idei wolontariatu szkolnego wśród uczniów;
5)
efektywne wydatkowanie środków przekazywanych w ramach dotacji na realizację zadań publicznych;
6)
zwiększenie wpływu sektora obywatelskiego na kreowanie polityki oświatowej poprzez aktywny udział w procesie konsultacji społecznych;
7)
tworzenie warunków do współpracy administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi.

3. 

ZASADY WSPÓŁPRACY

Zasada pomocniczości - problemy powinny być rozwiązywane na możliwie najniższym, odpowiednim szczeblu społecznym. Dzięki temu osoby doświadczające trudności mogą mieć wpływ na ich przezwyciężenie. Jednocześnie powoduje to ograniczanie interwencjonizmu administracji do wymiaru koniecznego. Zasada ta jest jednocześnie gwarancją partycypacji społecznej w procesie decydowania i współzarządzania.

Zasada suwerenności - administracja publiczna respektuje niezależność i odrębność wspólnot obywateli i organizacji społecznych, uznając ich prawo

do niezależnego identyfikowania i rozwiązywania problemów społecznych. Kluczowe znaczenie dla realizacji tej zasady ma symetryczność praw i obowiązków stron współpracy.

Zasada partnerstwa - to ścisła współpraca między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi realizującymi wspólne cele na rzecz społeczeństwa. W myśl tej zasady, zakłada się istnienie efektu synergii, zgodnie z którym, połączone działania są gwarancją osiągnięcia najlepszego rezultatu.

Zasada efektywności - środki publiczne powinny być wydawane w sposób racjonalny. Oznacza to świadome i celowe, oszczędne oraz planowe dysponowanie powierzonymi zasobami. Istotą niniejszej zasady jest wybór najefektywniejszej metody gospodarowania przy osiąganiu rezultatów najwyżej jakości.

Zasada uczciwej konkurencji - opiera się na założeniu, iż zarówno instytucje reprezentujące administrację publiczną, jak i organizacje pozarządowe, mają równe szanse i takie same prawa w rywalizacji o możliwość wykonania danego zadania publicznego. Konsekwentne kierowanie się niniejszą zasadą ułatwia wybór najlepszego realizatora. Zasada ta implikuje unikanie konfliktu interesów.

Zasada jawności - daje partnerom wspólnego przedsięwzięcia prawo do pełnej informacji (w tym udostępniania danych). Dysponowanie prawdziwą i rzetelną wiedzą przez obie strony ma przyczyniać się do tworzenia partnerskich relacji oraz budowania obustronnego zaufania.

4. 

ZAKRES PRZEDMIOTOWY

Program współpracy Ministra Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi wspiera współpracę Ministerstwa Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 888, 1086, 1566, 1909 i 2180). Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, dział Oświata i wychowanie obejmuje sprawy:
1)
kształcenia, nauczania, wychowania, kultury fizycznej dzieci i młodzieży, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do kompetencji innych organów administracji publicznej;
2)
organizacji dziecięcych i młodzieżowych, w tym systemu dofinansowania zadań państwa realizowanych przez te organizacje;
3)
udzielania pomocy materialnej dzieciom i młodzieży;
4)
międzynarodowej współpracy dzieci i młodzieży.

Podmiotami współpracującymi z organizacjami pozarządowymi są również jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Edukacji Narodowej lub przez niego nadzorowane.

5. 

FORMY WSPÓŁPRACY

W ramach Programu będą realizowane formy współpracy, o których mowa w art. 5 ust. 2

ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Współpraca finansowa będzie realizowana w formie:

1)
wspierania wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji;
2)
powierzania wykonywania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na ich finansowanie.

Współpraca niefinansowa będzie realizowana w formie:

1)
obejmowania przez Ministra Edukacji Narodowej honorowego patronatu nad przedsięwzięciami prowadzonymi przez organizacje pozarządowe lub udziału Ministra Edukacji Narodowej w komitecie honorowym;
2)
tworzenia doraźnych, eksperckich zespołów roboczych o charakterze doradczym i opiniującym, z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, do realizacji określonych zadań;
3)
konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów aktów normatywnych.

6. 

OKRES REALIZACJI PROGRAMU

Program współpracy Ministra Edukacji Narodowej z organizacjami pozarządowymi jest programem wieloletnim i będzie realizowany w latach 2018-2020.

7. 

ZADANIA REALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU

W ramach Programu będą realizowane następujące zadania:
1)
wzmocnienie procesu konsultacji społecznych poprzez upowszechnienie Wytycznych prowadzenia konsultacji publicznych w Ministerstwie Edukacji Narodowej wypracowanych w ramach projektu PO KL "Sprawne konsultacje społeczne w Ministerstwie Edukacji Narodowej";
2)
prowadzenie i aktualizacja bazy kontaktów partnerów społecznych Ministerstwa Edukacji Narodowej;
3)
udostępnianie spisu fundacji, których celem statutowym jest działalność edukacyjna i wychowawcza;
4)
upowszechnianie przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2017 r. poz. 2198, z późn. zm.), ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, z późn. zm.), ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60, z późn. zm.), ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. poz. 2203) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w zakresie współpracy przedszkoli, szkół i placówek działających w systemie oświaty z organizacjami pozarządowymi oraz wolontariatu szkolnego;
5)
upowszechnianie idei wolontariatu szkolnego;
6)
promocja dobrych praktyk współpracy organizacji pozarządowych z przedszkolami, szkołami i placówkami działającymi w systemie oświaty;
7)
wykorzystanie Biuletynu Informacji Publicznej, strony internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz mediów społecznościowych do przekazywania informacji o najistotniejszych przedsięwzięciach oraz promocji dobrych praktyk;
8)
aktualizowanie i upowszechnianie zasad obejmowania przez Ministra Edukacji Narodowej honorowym patronatem lub udziału Ministra Edukacji Narodowej w komitecie honorowym;
9)
umożliwienie składania ofert na realizację zadania publicznego za pośrednictwem systemu elektronicznego składania wniosków w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz udzielanie wsparcia merytorycznego w realizacji zadań publicznych;
10)
możliwość udziału przedstawicieli organizacji pozarządowych w komisjach konkursowych na realizację zadań publicznych;
11)
przygotowanie planu zlecania zadań publicznych na dany rok w oparciu o plan działalności Ministra Edukacji Narodowej na dany rok dla działu administracji rządowej Oświata i wychowanie.

8. 

SPOSÓB REALIZACJI PROGRAMU

Program będzie realizowany poprzez:
1)
spotkania eksperckich zespołów roboczych o charakterze opiniującym i doradczym z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych, do realizacji określonych zadań;
2)
ogłaszanie ofert na realizację zadań zlecanych w formie otwartych konkursów ofert;
3)
aktywną politykę informacyjną (informacyjno-promocyjną);
4)
ujednolicenie zasad obejmowania przez Ministra Edukacji Narodowej honorowym patronatem lub udziału Ministra Edukacji Narodowej w komitecie honorowym;
5)
wykorzystywanie wytycznych prowadzenia konsultacji publicznych wypracowanych w ramach projektu PO KL "Sprawne konsultacje społeczne w Ministerstwie Edukacji Narodowej" przy konsultowaniu projektów aktów normatywnych;
6)
możliwość zgłaszania organizacji do wykazu partnerów społecznych Ministerstwa Edukacji Narodowej;
7)
wzmacnianie kompetencji pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie konsultacji publicznych;
8)
wykorzystanie elektronicznych narzędzi do przeprowadzania sprawnych konsultacji publicznych;
9)
publikację Programu na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

9. 

WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PLANOWANYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU

Na realizację Programu w latach 2018-2020, Minister Edukacji Narodowej zaplanuje środki finansowe w wysokości:
-
wskazanej w przyjętym w każdym roku budżetowym i opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej Planie zlecania zadań publicznych na dany rok;
-
oraz 50 000 zł rocznie w budżecie państwa w cz. 30 na działania upowszechniające Program.

10. 

SPOSÓB OCENY REALIZACJI PROGRAMU

Ocena realizacji Programu będzie zawierać sprawozdanie z realizacji programu współpracy za rok poprzedni, przygotowane zgodnie z art. 5b ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
MiernikiWartości miernika
Bazowa

2017 r.

Prognoza

2018 r.

Prognoza

2019 r.

Prognoza

2020 r.

Liczba honorowych patronatów lub udziału Ministra Edukacji Narodowej w komitetach honorowych projektów organizowanych przez organizacje pozarządowe.240220220220
Liczba zawartych umów wsparcia lub powierzenia realizacji zadań publicznych w ramach ogłoszonych przez Ministra Edukacji Narodowej otwartych konkursach ofert w danym roku budżetowym2.45454545
Liczba ofert na realizację zadań zleconych1 w danym roku budżetowym przez Ministra Edukacji Narodowej, które spełniły warunki oceny formalnej.180180180180
Udział procentowy projektów aktów normatywnych przekazanych do konsultacji publicznych w łącznej liczbie wszystkich projektów aktów przygotowywanych w Ministerstwie Edukacji Narodowej.85%85%85%85%

Zadania realizowane w ramach Programu zostaną zakończone do 31 grudnia 2020 r.

Departament koordynujący realizację Programu w Ministerstwie Edukacji Narodowej do 30 kwietnia roku następującego po danym roku realizacji Programu, na podstawie zebranych informacji, opublikuje roczne sprawozdanie z realizacji działań Programu,

z wyłączeniem 2020 r.

Minister Edukacji Narodowej do 30 kwietnia 2021 r. ogłosi na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej lub na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawozdanie końcowe obejmujące wszystkie lata realizacji Programu.

_________________________

2 pod warunkiem zatwierdzenia środków na realizację zadań w budżecie państwa na dany rok

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia z 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 2315).