Przyjęcie do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia "Zasad potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia".

Dzienniki resortowe

NFZ.2010.3.4

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2010 r.

ZARZĄDZENIE Nr 4/2010/DSM
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 15 stycznia 2010 r.
w sprawie: przyjęcia do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia "Zasad potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia"

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt. 21, pkt. 25 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.1)) zarządzam co następuje:
§  1.
Przyjmuje się do stosowania "Zasady potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia", stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc Zarządzenie nr 66/2005 z dnia 27 września 2005 roku Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie: "Przyjęcia do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia "Zasad potwierdzania skierowań na leczenie uzdrowiskowe w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia".
§  3.
Wykonanie zarządzenia powierza się dyrektorom oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2008 r. Nr 216, poz. 1367, Nr 225, poz. 1486, Nr 227, poz. 1505, Nr 234, poz. 1570 i Nr 237, poz. 1654 oraz z 2009 r. Nr 6, poz. 33, Nr 22, poz. 120, Nr 26, poz. 157, Nr 38, poz. 299, Nr 92, poz. 753, Nr 97, poz. 800, Nr 98, poz. 817, Nr 111, poz. 918, Nr 118, poz. 989, Nr 157, poz. 1241, Nr 161, poz. 1278 i Nr 178, poz. 1374.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY POTWIERDZANIA SKIEROWAŃ NA LECZENIE UZDROWISKOWE W ODDZIAŁACH WOJEWÓDZKICH NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA

Użyte w zasadach określenia oznaczają:

1. "Fundusz" - Narodowy Fundusz Zdrowia;

2. "oddział Funduszu" - oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia;

3. "skierowanie" - skierowanie na leczenie uzdrowiskowe;

4. "lekarz specjalista" - lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w oddziale Funduszu.

Potwierdzanie skierowań na leczenie uzdrowiskowe

§  1.
1.
W przypadku złożenia kolejnego skierowania na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe przed potwierdzeniem realizacji leczenia uzdrowiskowego przez oddział Funduszu, skierowanie takie jest rejestrowane i ocenianie pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego przez lekarza specjalistę.
2.
Każde kolejne złożone skierowanie na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe rozpatrywane jest łącznie z wcześniej złożonymi, oczekującymi na realizację skierowaniami.
3.
Skierowania na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe rozpatrywane są zgodnie z datą wpływu pierwszego, oczekującego na realizację złożonego skierowania.
4.
Do potwierdzonego skierowania na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe przez oddział Funduszu, wskazującego miejsce, rodzaj i termin leczenia uzdrowiskowego, dołączane są pozostałe skierowania z odpowiednią adnotacją w części VI skierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz pozostałą dokumentacja medyczną.
§  2.
1.
W przypadku zmiany stanu zdrowia świadczeniobiorcy wynikającej z aktualnej dokumentacji medycznej, wskazującej na potrzebę wcześniejszego niż w spodziewanym terminie uzyskania potwierdzenia na leczenie uzdrowiskowe, koryguje się odpowiednio ten termin. O zasadności ww. sytuacji decyduje lekarz specjalista dokonując ponownej oceny skierowania.
2.
Oddziałowi Funduszu przysługuje prawo zmiany kwalifikacji skierowania z leczenia sanatoryjnego na leczenie szpitalne jak również z leczenia szpitalnego na leczenie sanatoryjne. O zasadności takiej zmiany decyduje lekarz specjalista.
§  3.
Zaleca się, aby świadczeniobiorca otrzymał potwierdzone skierowanie nie później niż 60 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
§  4.
Skierowanie, które utraciło ważność, pozostaje w dokumentacji oddziału.
§  5.
1.
W przypadku rezygnacji z miejsca lub terminu leczenia uzdrowiskowego, świadczeniobiorca powinien bezzwłocznie zwrócić potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe do oddziału Funduszu.
2.
Oddział Funduszu uznaje rezygnację i zwrot potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe za zasadny w szczególnych, udokumentowanych przypadkach, a zwłaszcza, gdy ich powodem jest:
1)
wypadek losowy;
2)
choroba świadczeniobiorcy (np. pobyt w szpitalu).
3.
W przypadku uznania rezygnacji, oddział Funduszu wyznacza nowy termin realizacji skierowania w ramach możliwości oddziału Funduszu oraz zgodnie z pierwotną datą wpływu skierowania.
4.
Brak pisemnego udokumentowania rezygnacji z miejsca lub terminu leczenia uzdrowiskowego jest traktowane jako nieuzasadniony zwrot skierowania.
5.
Nieuzasadniony zwrot skierowania traktowany jest jak złożenie nowego skierowania i rozpatrywane w ramach jego ważności.
§  6.
1.
Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym powinno odbyć się w możliwie najkrótszym terminie po wypisaniu ze szpitala.
2.
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod nadzorem opiekuna prawnego lub same. Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej lub gimnazjum kierowane są na leczenie uzdrowiskowe przez cały rok, a młodzież szkół ponadgimnazjalnych w okresie wolnym od nauki.
3.
Pracownicy zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. Nr 3 poz. 20 z 2004 roku, z późn. zm.) zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą, uprawnieni są do korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego oraz zwolnienia z odpłatności związanej z leczeniem uzdrowiskowym, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. Nr 139, poz. 1136 z późn. zm.).
4.
Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 29 maja 1974 roku o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2002 roku Nr 9 poz. 87 z późn. zm.) inwalidzie wojennemu przysługuje prawo do skierowania na pobyt w sanatorium uzdrowiskowym co najmniej raz na 3 lata.

Zasady odpłatności

§  7.
Fundusz nie ponosi:
1)
kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
2)
kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych wg obowiązujących stawek określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 sierpnia 2009 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz. U. Nr 139, poz. 1136 z późn. zm.);
3)
kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
4)
kosztów pobytu opiekuna świadczeniobiorcy;
5)
dodatkowych opłat w zależności od przepisów lokalnych, obowiązujących w miejscu położenia zakładu lecznictwa uzdrowiskowego np. opłat klimatycznych;
6)
kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym, niezwiązanych z chorobą podstawową będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.
§  8.
1.
Leczenie sanatoryjne dla dzieci od 3 do 6 lat pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego jest bezpłatne tylko dla dziecka.
2.
Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne dla świadczeniobiorcy.