Przyjęcie do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia Regulaminu tworzenia rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, jego zatwierdzania i dokonywania zmian w trakcie jego realizacji.

Dzienniki resortowe

NFZ.2008.8.112

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 grudnia 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 112/2008/BAG
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 grudnia 2008 r.
w sprawie przyjęcia do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia Regulaminu tworzenia rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, jego zatwierdzania i dokonywania zmian w trakcie jego realizacji

Na podstawie art. 102 ust. 1 i ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.), zarządzam, co następuje:
§  1.
Przyjmuje się do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia "Regulamin tworzenia rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, jego zatwierdzania i dokonywania zmian w trakcie jego realizacji", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Odpowiedzialnym za wprowadzenie do stosowania "Regulaminu tworzenia rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, jego zatwierdzania i dokonywania zmian w trakcie jego realizacji" jest Dyrektor Biura Administracyjno - Gospodarczego Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.
§  3.
Traci moc Zarządzenie Nr 13/2007 z dnia 28 marca 2007 r. Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyjęcia do stosowania w Narodowym Funduszu Zdrowia "Regulaminu tworzenia planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, jego zatwierdzania i dokonywania zmian w trakcie jego realizacji".
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN

tworzenia rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, jego zatwierdzania i dokonywania zmian w trakcie jego realizacji
§ 1.
Postanowienia ogólne

1. Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późniejszymi zmianami), zwanej dalej "ustawą" tworzy się w Narodowym Funduszu Zdrowia, zwanym dalej "Funduszem", rzeczowy plan wydatków inwestycyjnych.

2. Na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 2b ustawy, rzeczowy plan wydatków inwestycyjnych zatwierdzany jest przez Radę Narodowego Funduszu Zdrowia.

3. W Funduszu tworzy się Centralny Fundusz Inwestycyjny obejmujący rzeczowe wydatki inwestycyjne wszystkich Oddziałów Wojewódzkich oraz Centrali Funduszu w oparciu o środki finansowe w wysokości rzeczywistych odpisów amortyzacyjnych danego roku.

4. Jednostką organizacyjną w Funduszu wiodącą przy sporządzaniu rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych i tym samym sprawującą nadzór nad realizacją rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych Funduszu jest Biuro Administracyjno-Gospodarcze Centrali.

5. Użyte w dalszej treści określenia oznaczają:

1) wydatki inwestycyjne (nakłady inwestycyjne):

a) nabycie na własność nieruchomości, gruntowej, budynkowej, lokalowej w tym także, nabycie prawa do wieczystego użytkowania gruntów,

b) wykonanie w obiektach własnych robót budowlanych, polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie, adaptacji, wyposażeniu w instalacje budowlane,

c) wykonanie w obiektach obcych robót budowlanych, polegających na budowie, przebudowie, rozbudowie, adaptacji, wyposażeniu w instalacje budowlane,

d) wykonanie przez uprawnione osoby na zlecenie i w imieniu Funduszu, zgodnie z Prawem Budowlanym, nadzoru inwestorskiego nad prawidłowym przebiegiem robót budowlanych,

e) wykonanie przez uprawnione osoby na zlecenie i w imieniu Funduszu, zgodnie z Prawem Budowlanym, nadzoru autorskiego nad prawidłową realizacją projektu na realizowane w obiektach Funduszu roboty budowlane,

f) zakup środków trwałych, których kwalifikacja jest zgodna z "Zasadami rachunkowości w Narodowym Funduszu Zdrowia", oraz wspólnym słownikiem zamówień (CPV).

g) nabycie wartości niematerialnych i prawnych, m.in.: praw majątkowych nie zakwalifikowanych do środków trwałych, licencji na oprogramowanie komputerowe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, spełniających określone w "Zasadach rachunkowości NFZ" warunki do uznania ich, jako nakłady na środki trwałe lub wartości niematerialne lub prawne;

2) rok planowania - rok kalendarzowy, na który tworzony jest plan finansowy Funduszu;

3) zadanie wykonane - oznacza zadanie ujęte w rzeczowym planie wydatków inwestycyjnych, co, do którego została wystawiona i przyjęta do zapłaty faktura;

4) zadanie w trakcie realizacji - oznacza zadanie ujęte w rzeczowym planie wydatków inwestycyjnych, co, do którego została rozpoczęta procedura o udzielenie zamówienia publicznego;

5) zadanie planowane - zadanie zdefiniowane w układzie zapisów rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych.

§  2.
Tworzenie i zatwierdzanie rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych

1. Jednostki organizacyjne Funduszu w terminie do dnia 01 sierpnia roku poprzedzającego rok planowania składają w Biurze Administracyjno- Gospodarczym Centrali Funduszu zestawienia zadań inwestycyjnych na rok planowania, sporządzane w układzie rzeczowo - wartościowym, według wzoru określonego w załączniku nr 1, wraz z opisem części i pozycji planu zawierającym:

1) zestawienie zadań inwestycyjnych składających się na pozycje planu;

2) uzasadnienie do wnioskowanych zadań i kalkulację kosztów ich realizacji.

2. Biuro Administracyjno-Gospodarcze dokonuje w porozumieniu z właściwymi komórkami organizacyjnymi Centrali Funduszu (Departamentem Ekonomiczno - Finansowym, Departamentem Informatyki) analizy kompletności i zasadności przekazanych przez jednostki organizacyjne zestawień wydatków inwestycyjnych.

3. Po przeprowadzeniu ewentualnych, dodatkowych uzgodnień z jednostkami organizacyjnymi realizującymi plan Funduszu, Biuro Administracyjno - Gospodarcze opracowuje projekt rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych, sporządzony wg wzoru określonego w załączniku A, wraz z zestawieniami zadań inwestycyjnych, sporządzonymi według wzoru określonego w załączniku nr 1, i przekazuje go do Departamentu Ekonomiczno - Finansowego, do dnia 15 września roku poprzedzającego rok planowania.

4. Departament Ekonomiczno-Finansowy dokonuje analizy możliwości sfinansowania zadań określonych w projekcie rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych. Opinia w tym zakresie przekazywana jest do Biura Administracyjno-Gospodarczego w terminie do dnia 20 września roku poprzedzającego rok planowania.

5. Biuro Administracyjno-Gospodarcze z uwzględnieniem opinii, o której mowa w ust. 3, w porozumieniu z właściwymi komórkami organizacyjnymi w Centrali Funduszu wymienionymi w ust. 2, przygotowuje projekt rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych i przedkłada go do akceptacji Zastępcy Prezesa ds. Finansowych, do dnia 30 września roku poprzedzającego rok planowania.

6. Zastępca Prezesa ds. Finansowych przekazuje projekt planu Prezesowi Funduszu w terminie do dnia 10 października roku poprzedzającego rok planowania.

7. Prezes Funduszu w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok planowania przekazuje rzeczowy plan wydatków inwestycyjnych Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia celem jego uchwalenia.

8. Centralny Fundusz Inwestycyjny może ulec zwiększeniu w przypadku uzyskania przychodu z tytułu:

1) uzyskania środków z podziału zysku za rok poprzedzający rok planowania;

2) uzyskania nadwyżki amortyzacji rzeczywistej w stosunku do planowanej za rok poprzedzający rok planowania;

3) z innych tytułów np. zysk netto ze sprzedaży majątku, dotacje i tym podobne.

§  3.
Wykonanie rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych oraz zmiany w trakcie jego realizacji

1. Jednostki organizacyjne Funduszu realizują zadania inwestycyjne zawarte w rzeczowym planie wydatków inwestycyjnych ze środków finansowych pochodzących z Centralnego Funduszu Inwestycyjnego.

2. Przekazanie środków finansowych z Centralnego Funduszu Inwestycyjnego następuje na podstawie udokumentowanych wniosków sporządzonych przez jednostki organizacyjne Funduszu realizujące plan, według wzoru określonego w załączniku nr 2, i przesłanych do Biura Administracyjno - Gospodarczego Centrali Funduszu.

3. Jednostki organizacyjne Funduszu realizujące rzeczowy plan wydatków inwestycyjnych sporządzają raport z realizacji wydatków inwestycyjnych za każdy miesiąc narastająco, według wzoru określonego w załączniku nr 3, i przekazują go do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu raportowanym, do Biura Administracyjno - Gospodarczego Centrali Funduszu.

4. Biuro Administracyjno-Gospodarcze sporządza raport z realizacji przez Fundusz wydatków inwestycyjnych za każdy miesiąc narastająco, według wzoru określonego w załączniku nr 4, i przekazuje go do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu raportowanym, do Zastępcy Prezesa ds. Finansowych Funduszu.

5. Nie wszczęcie przez jednostkę organizacyjną Funduszu do końca miesiąca sierpnia, roku realizacji planu, postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w zakresie zadań określonych w rzeczowym planie wydatków inwestycyjnych lub nie wznowienie w tym czasie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, które zostało unieważnione, upoważnia Dyrektora Biura Administracyjno-Gospodarczego Centrali Funduszu do sporządzenia wniosku o przeznaczenie zaplanowanych środków finansowych zabezpieczających realizację w/w postępowań na sfinansowanie innych zadań.

6. Wniosek, po akceptacji przez Zastępcę Prezesa ds. Finansowych, upoważnia Biuro Administracyjno -Gospodarcze do przedłożenia Prezesowi Funduszu wystąpienia do Rady Narodowego Funduszu Zdrowia o wyrażenie zgody na dokonanie zmian w rzeczowym planie wydatków inwestycyjnych.

7. Zadania inwestycyjne, których realizację rozpoczęto zawierając umowę na ich wykonanie w roku planowania, a zakończono w roku następnym, do dnia 25 stycznia, zalicza się do inwestycji roku rozpoczęcia ich realizacji i finansowane są ze środków na ten rok zaplanowanych.

8. Wniosek o przeniesienie środków finansowych pomiędzy częściami i pozycjami rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych wraz z uzasadnieniem, sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 5, składany jest przez jednostki organizacyjne Funduszu oraz Departament Informatyki Centrali Funduszu do Biura Administracyjno-Gospodarczego, w okresach kwartalnych, do pierwszego dnia roboczego następującego po upływie I, II, III kwartału danego roku, a w odniesieniu do wniosków dotyczących proponowanych zmian w IV kwartale, do dnia 31 października roku realizacji planu.

9. Biuro Administracyjno-Gospodarcze wspólnie z Departamentem Informatyki dokonuje analizy kompletności i zasadności wniosków i w porozumieniu z Departamentem Ekonomiczno-Finansowym oraz Biurem Księgowości dokonuje oceny możliwości sfinansowania ich realizacji.

10. Biuro Administracyjno-Gospodarcze sporządza wniosek z propozycjami zmian i po uzyskaniu akceptacji Zastępcy Prezesa ds. Finansowych przekazuje wniosek wraz z opinią Prezesowi Funduszu, celem przedłożenia go Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia.

11. Zmiana rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych w trakcie roku może nastąpić w sytuacji:

1) zagrożenia finansowania świadczeń opieki zdrowotnej spowodowanego mniejszym spływem składek na ubezpieczenie zdrowotne niż przewidziano w planie finansowym;

2) stwierdzenia niegospodarności lub naruszenia zasad gospodarności w zakresie wydatków inwestycyjnych;

3) opóźnień w realizacji zadań inwestycyjnych;

4) uzyskania dodatkowych środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań inwestycyjnych;

5) powstania rezerwy środków finansowych po realizacji składników rzeczowych planu wskutek uzyskania cen korzystniejszych od szacowanych wartości zamówień;

6) innych zdarzeń, których nie można było przewidzieć w momencie zatwierdzania rzeczowego planu wydatków inwestycyjnych przez Radę Narodowego Funduszu Zdrowia.

Załącznik  A

Rzeczowy plan wydatków inwestycyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia

na ............. Rok

grafika

Załącznik  Nr 1

Zestawienie zadań inwestycyjnych wnioskowanych do planu wydatków inwestycyjnych w ............... roku Centrala/........................... Oddział Wojewódzki NFZ

Załącznik  Nr 2

Zapotrzebowanie na środki finansowe wynikające z bieżącej realizacji zadań inwestycyjnych zaplanowanych na ............... Rok, finansowanych z Centralnego Funduszu Inwestycyjnego NFZ

Załącznik  Nr 3

Miesięczny raport z realizacji zadań inwestycyjnych zaplanowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na 200.... rok

stan na dzień ............ roku

grafika

Załącznik  Nr 4

Miesięczny raport z realizacji zadań inwestycyjnych zaplanowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na ............ rok

Załącznik  Nr 5

Projekt zmian w rzeczowym planie wydatków inwestycyjnych Centrali/ ...................... Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w ........... roku

(Wniosek z dnia ................ roku)

grafika