Przygotowanie i realizacja przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego projektów finansowanych ze środków pochodzących z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2016.55

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 grudnia 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 86
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 23 grudnia 2016 r.
w sprawie przygotowania i realizacji przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego projektów finansowanych ze środków pochodzących z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych

Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2016 r. poz. 1897 i 1955) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
sposób przygotowania i realizacji projektów finansowanych w całości lub w części ze środków pochodzących z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych,
2)
sposób planowania i uruchamiania środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów,
3)
sposób organizacji wizyt monitorujących, kontroli i audytów związanych z realizacją projektów,
4)
obieg i sposób przechowywania dokumentacji projektowej

- w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW".

§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
beneficjent - instytucję, w tym ABW, która otrzymuje finansowanie ze środków zewnętrznych;
2)
beneficjent końcowy - osobę lub grupę osób, które są końcowymi odbiorcami przedmiotu projektu w ABW;
3)
fundusze zewnętrzne - środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej lub innych źródeł zewnętrznych, przyznawane beneficjentom w ramach inicjatyw krajowych lub unijnych, lub na podstawie umów międzynarodowych;
4)
finansowanie - wkład finansowy pochodzący z funduszy zewnętrznych;
5)
jednostka odpowiedzialna za zakup - jednostkę organizacyjną lub komórkę organizacyjną ABW realizującą zadania w zakresie gospodarki finansowej ABW, właściwą ze względu na zakres przedmiotowy projektu;
6)
jednostka wiodąca - jednostkę organizacyjną lub komórkę organizacyjną ABW zgłaszającą do Biura Finansów ABW propozycję projektu do finansowania z funduszy zewnętrznych, pełniącą wiodącą rolę w przygotowaniu i realizacji tego projektu;
7)
jednostka uczestnicząca - jednostkę organizacyjną ABW uczestniczącą w przygotowaniu i/lub realizacji projektu dofinansowanego z funduszy zewnętrznych, nie będącą jednostką wiodącą lub Biurem Finansów ABW;
8)
kierownik projektu - przedstawiciela jednostki wiodącej wyznaczonej przez jej kierownika do koordynowania projektu;
9)
opiekun projektu - przedstawiciela komórki organizacyjnej AB W właściwej do spraw funduszy zewnętrznych w Biurze Finansów ABW, wyznaczonego do realizacji zadań związanych z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego oraz wsparcia przy realizacji projektu;
10)
podmiot reprezentujący instytucję finansującą - organ administracji publicznej lub instytucję, odpowiedzialny za obsługę źródła finansowania;
11)
porozumienie finansowe - umowę lub porozumienie zawarte między Szefem ABW a podmiotem reprezentującym instytucję finansującą, będącą podstawą do rozpoczęcia realizacji projektu, określającą w szczególności budżet projektu, wysokość finansowania, harmonogram realizacji, zobowiązania i uprawnienia stron;
12)
projekt - zespół czynności zmierzających do osiągnięcia założonego celu, z określonym źródłem finansowania z funduszy zewnętrznych, zakresem przedmiotowym, budżetem, harmonogramem realizacji i podziałem zadań pomiędzy realizatorów projektu;
13)
utrzymanie trwałości - obowiązanie beneficjenta do utrzymania osiągniętych celów i wskaźników na warunkach i w okresie opisanym w porozumieniu finansowym, wniosku aplikacyjnym lub w innych wiążących wytycznych wydanych przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą;
14)
wniosek aplikacyjny - dokument w formie ustalonej przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą, przedkładany po wypełnieniu temu podmiotowi, zawierający propozycję projektu, który ABW planuje realizować z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych;
15)
współfinansowanie - własny wkład finansowy beneficjenta;
16)
źródło finansowania - zdefiniowany przez instytucję finansującą program/fundusz/ mechanizm, w ramach którego oferowane jest finansowanie z funduszy zewnętrznych.
§  3. 
Biuro Finansów ABW, zwane dalej "Biurem F ABW", zapewnia obsługę finansową oraz koordynuje realizację projektów finansowanych w całości lub w części z funduszy zewnętrznych.
§  4. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych ABW niezwłocznie pisemnie informują Biuro F ABW o wszelkich działaniach związanych z udziałem w projektach finansowanych z funduszy zewnętrznych, w tym o zaproszeniach od instytucji zewnętrznych.

Rozdział  2

Przygotowanie i realizacja projektów

§  5. 
1. 
Biuro F ABW przeprowadza analizę potencjalnych zewnętrznych źródeł finansowania z funduszy zewnętrznych pod kątem możliwości pozyskania tych funduszy dla ABW.
2. 
Biuro F ABW przygotowuje i przedstawia kierownikom jednostek organizacyjnych ABW, potencjalnie zainteresowanym daną tematyką, informację o możliwości ubiegania się o fundusze zewnętrzne oraz podstawowe wytyczne dotyczące danego źródła finansowania.
3. 
Biuro F ABW przedstawia propozycję przedsięwzięcia możliwego do finansowania z funduszy zewnętrznych bezpośrednio Szefowi ABW, który podejmuje decyzję dotyczącą dalszej jego realizacji i wskazuje jednostkę wiodącą.
4. 
Niezależnie od czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, jednostki organizacyjne ABW mogą z własnej inicjatywy przekazać do Biura F ABW propozycję przedsięwzięć do finansowania z funduszy zewnętrznych. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Rozpoczęcie prac nad wnioskiem aplikacyjnym jest uwarunkowane uzyskaniem zgody Szefa ABW lub upoważnionej przez niego osoby.
2. 
Podstawą do wystąpienia o zgodę na rozpoczęcie prac nad wnioskiem aplikacyjnym jest pisemne zgłoszenie przez kierownika jednostki wiodącej do Biura F ABW propozycji projektu planowanego do realizacji z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych.
3. 
Przed zgłoszeniem propozycji projektu jednostka wiodąca identyfikuje jednostki uczestniczące, których przedstawiciele winni być zaangażowani w realizację tego projektu na poszczególnych jego etapach wdrażania i uzyskuje kontrasygnatę kierowników tych jednostek na zgłoszeniu.
4. 
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać w szczególności:
1)
opis merytoryczny propozycji projektu;
2)
określenie beneficjentów końcowych;
3)
główny cel projektu;
4)
listę planowanych działań i ich rezultat;
5)
szacowany budżet;
6)
przewidywany termin realizacji;
7)
dane partnerów;
8)
dane osoby do kontaktu;
9)
ogólny opis podziału zadań pomiędzy jednostką wiodącą a jednostkami uczestniczącymi.
5. 
Biuro F ABW weryfikuje zgłoszenie, o którym mowa w ust. 4, pod kątem możliwości finansowych ABW w zakresie współfinansowania projektu, a następnie występuje do Szefa ABW o zgodę na rozpoczęcie prac nad wnioskiem aplikacyjnym.
6. 
W przypadku zgłoszenia kilku projektów przez jednostki wiodące dotyczących źródła finansowania w sytuacji ustalonego w wytycznych limitu propozycji, które mogą być zgłoszone przez jedną instytucję, dyrektor Biura F ABW przedstawia Szefowi ABW zestawienie propozycji otrzymanych z tych jednostek, na podstawie którego Szef ABW dokonuje wyboru projektu lub projektów do realizacji przez ABW.
§  7. 
1. 
Biuro F ABW koordynuje przygotowanie lub pozyskanie dokumentów wymaganych do złożenia wniosku aplikacyjnego, a jednostka wiodąca i jednostki uczestniczące przedkładają wszelkie dostępne informacje i dokumenty pozwalające na wypełnienie wniosku aplikacyjnego zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą, w tym informacje konieczne do sporządzenia szczegółowego budżetu projektu.
2. 
Kierownik komórki odpowiedzialnej za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych w Biurze F ABW spośród podległych funkcjonariuszy i pracowników ABW wyznacza opiekuna projektu i przekazuje jego dane osobie wyznaczonej do kontaktu przez jednostkę wiodącą.
3. 
Dyrektor Biura F ABW przekazuje:
1)
kierownikowi jednostki wiodącej - opracowany wniosek aplikacyjny w celu jego zaakceptowania i parafowania;
2)
Szefowi ABW lub upoważnionej przez niego osobie - zaakceptowany przez kierownika jednostki wiodącej wniosek aplikacyjny w celu jego podpisania;
3)
podmiotowi reprezentującemu instytucję finansującą - podpisany wniosek aplikacyjny zgodnie z wytycznymi dla danego źródła finansowania.
4. 
W przypadku uwag wniesionych do wniosku aplikacyjnego przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą, Biuro F ABW niezwłocznie, w porozumieniu z jednostką wiodącą i jednostkami uczestniczącymi, udziela wymaganych wyjaśnień lub uzupełnień.
§  8. 
1. 
Po zatwierdzeniu wniosku aplikacyjnego przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą i przekazaniu do ABW projektu porozumienia finansowego, dyrektor Biura F ABW przekazuje projekt tego porozumienia do zaopiniowania:
1)
pod względem merytorycznym przez kierownika jednostki wiodącej i jednostek uczestniczących;
2)
pod względem zgodności z przepisami wewnętrznymi ABW przez dyrektora Biura Prawnego ABW.
2. 
Zaopiniowany i parafowany przez podmioty określone w ust. 1 projekt porozumienia finansowego jest przekazywany do Biura F ABW.
3. 
Wypełniając obowiązek, o którym mowa w ust. 2, kierownik jednostki wiodącej jednocześnie informuje pisemnie dyrektora Biura F ABW o osobie wyznaczonej spośród podległych funkcjonariuszy i pracowników ABW do pełnienia funkcji kierownika projektu i osobie lub osobach zastępujących kierownika projektu.
4. 
Dyrektor Biura F ABW przedkłada porozumienie finansowe do podpisu Szefowi ABW lub upoważnionej przez niego osobie, a następnie odsyła podpisany dokument do podmiotu reprezentującego instytucję finansującą.
§  9. 
1. 
Kierownik projektu, jest przedstawicielem jednostki wiodącej w procesie realizacji projektu i w okresie utrzymania trwałości projektu oraz pełni rolę łącznika między jednostką wiodącą i jednostkami uczestniczącymi a Biurem F ABW.
2. 
Do zadań kierownika projektu należy w szczególności:
1)
regularna współpraca z opiekunem projektu;
2)
merytoryczny nadzór nad realizacją projektu;
3)
koordynowanie działań jednostki wiodącej i jednostek uczestniczących;
4)
monitorowanie statusu projektu i identyfikacja zagrożeń;
5)
współpraca z partnerami projektu;
6)
podejmowanie działań zapewniających prawidłową i terminową realizację projektu;
7)
informowanie opiekuna projektu o znanych kierownikowi projektu okolicznościach mających lub mogących mieć wpływ na prawidłową realizację projektu;
8)
zapewnienie wkładu merytorycznego do sprawozdań/raportów wymaganych przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą.
§  10. 
1. 
Opiekun projektu jest przedstawicielem Biura F ABW w procesie przygotowania i realizacji projektu oraz w okresie utrzymania trwałości i pełni rolę łącznika między ABW a podmiotem reprezentującym instytucję finansującą.
2. 
Do zadań opiekuna projektu należy w szczególności:
1)
regularna współpraca z kierownikiem projektu;
2)
monitorowanie statusu projektu i identyfikacja zagrożeń;
3)
monitorowanie procesu zabezpieczenia środków finansowych na realizację projektu;
4)
koordynowanie działań związanych z przygotowaniem sprawozdań/raportów wymaganych przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą;
5)
informowanie kierownika projektu o znanych opiekunowi okolicznościach mających lub mogących mieć wpływ na prawidłową realizację projektu;
6)
weryfikacja dokumentacji projektowej pod kątem zgodności z wytycznymi dla źródła finansowania;
7)
wyjaśnianie wątpliwości dotyczących przepisów zawartych w porozumieniu finansowym, wytycznych obowiązujących dla danego źródła finansowania lub innych dokumentów z nim związanych.
§  11. 
1. 
Kierownik jednostki wiodącej może w dowolnym momencie realizacji projektu lub w okresie utrzymania trwałości wyznaczyć spośród podległych funkcjonariuszy i pracowników ABW inną osobę do pełnienia funkcji kierownika projektu, mając na uwadze zachowanie ciągłości wdrażania projektu. O dokonanej zmianie niezwłocznie pisemnie informuje dyrektora Biura F ABW.
2. 
Kierownik komórki odpowiedzialnej za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych w Biurze F ABW może w dowolnym momencie realizacji projektu lub w okresie utrzymania trwałości wyznaczyć spośród podległych funkcjonariuszy i pracowników ABW inną osobę do pełnienia funkcji opiekuna projektu, mając na uwadze zachowanie ciągłości wdrażania projektu. O dokonanej zmianie niezwłocznie informuje kierownika projektu.
§  12. 
W zależności od przedmiotu projektu lub wytycznych dla źródła finansowania, Szef ABW na wniosek dyrektora Biura F ABW, uzgodniony z kierownikiem jednostki wiodącej i jednostek uczestniczących, może powołać zespół do spraw przygotowania i/lub realizacji projektu.
§  13. 
1. 
Realizacja projektu następuje zgodnie z zapisami porozumienia finansowego, wniosku aplikacyjnego i innych wiążących wytycznych wydanych przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą.
2. 
Jednostki organizacyjne ABW zaangażowane w realizację projektu wykonują zadania zgodnie z:
1)
niniejszym zarządzeniem;
2)
zadaniami zespołu, o którym mowa w § 12, o ile zostanie powołany;
3)
zakresem swojej właściwości wynikającym z przepisów wewnętrznych ABW.
§  14. 
1. 
W przypadku konieczności wprowadzenia zmian w projekcie dotyczących, w szczególności:
1)
harmonogramu realizacji,
2)
budżetu,
3)
lub zakresu rzeczowego projektu

- kierownik projektu, za pośrednictwem kierownika jednostki wiodącej, przekazuje do Biura F ABW pisemną informację o zakresie proponowanych zmian.

2. 
Biuro F ABW na podstawie informacji, o której mowa w ust. 1, analizuje zgodność proponowanej zmiany z wytycznymi dla źródła finansowania, a następnie we współpracy z jednostką wiodącą i jednostkami uczestniczącymi, przygotowuje projekt wniosku o dokonanie zmian w projekcie.
3. 
Dyrektor Biura F ABW przekazuje:
1)
kierownikowi jednostki wiodącej - projekt wniosku o dokonanie zmian w projekcie w celu jego zaakceptowania i parafowania;
2)
Szefowi ABW lub upoważnionej przez niego osobie - zaakceptowany i parafowany projekt wniosku o dokonanie zmian w projekcie w celu jego podpisania;
3)
podmiotowi reprezentującemu instytucję finansującą - podpisany przez Szefa ABW lub osobę przez niego upoważnioną wniosek o dokonanie zmian w projekcie.
4. 
Dyrektor Biura F ABW pisemnie informuje kierownika jednostki wiodącej o zatwierdzeniu lub odrzuceniu zmian przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą.
§  15. 
1. 
Biuro F ABW koordynuje działania związane z przygotowaniem sprawozdań/raportów wymaganych przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą.
2. 
Biuro F ABW może zwracać się do jednostek organizacyjnych ABW zaangażowanych w realizację projektu o przekazanie lub weryfikację informacji niezbędnych do opracowania sprawozdania/raportu, a pozostających we właściwości tych jednostek. Jednostki przekazują odpowiedź zwrotną w terminach wyznaczonych przez Biuro F ABW.
3. 
Uzgodnienie treści sprawozdania/raportu może odbywać się między opiekunem projektu a kierownikiem projektu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
4. 
Uzgodniona wersja sprawozdania/raportu jest przedkładana przez kierownika projektu do podpisu kierownika jednostki wiodącej, a następnie jest przesyłana do Biura F ABW.
5. 
Dyrektor Biura F ABW przekazuje:
1)
Szefowi ABW lub upoważnionej przez niego osobie - projekt sprawozdania/raportu w celu jego podpisania;
2)
podmiotowi reprezentującemu instytucję finansującą - podpisane przez Szefa ABW lub osobę przez niego upoważnioną sprawozdanie/raport.

Rozdział  3

Udział w projekcie na zaproszenie instytucji zewnętrznej

§  16. 
1. 
W przypadku otrzymania przez jednostkę organizacyjną ABW propozycji przystąpienia do partnerstwa w ramach projektu finansowanego z funduszy zewnętrznych, jednostka ta przekazuje do Biura F ABW:
1)
pismo informujące o zamiarze przystąpienia do partnerstwa;
2)
opis projektu;
3)
informację o jej roli i zasadach jej uczestnictwa w projekcie, w szczególności w zakresie wymaganego współfinansowania.
2. 
W przypadku partnerstwa wymagającego współfinansowania, przed podpisaniem deklaracji o partnerstwie przez Szefa ABW lub osobę przez niego upoważnioną, deklaracja podlega zaopiniowaniu przez dyrektora Biura F ABW.
3. 
Kierownik zaproszonej jednostki organizacyjnej ABW przedkłada deklarację o partnerstwie do podpisu Szefowi ABW lub upoważnionej przez niego osobie.
4. 
Zaproszona jednostka organizacyjna ABW przekazuje do Biura F ABW kopię podpisanej przez obie strony deklaracji o partnerstwie.
5. 
Do umowy o partnerstwie stosuje się przepisy o deklaracji o partnerstwie, zawarte w ust. 2-4, przy czym umowa o partnerstwie, przed przekazaniem do podpisu Szefowi ABW lub upoważnionej przez niego osobie, podlega dodatkowo zaopiniowaniu przez dyrektora Biura Prawnego ABW pod względem zgodności z przepisami wewnętrznymi ABW.
6. 
W przypadku, gdy udział ABW jako partnera wymaga współfinansowania, kierownik zaproszonej jednostki organizacyjnej ABW wraz z kopią umowy o partnerstwie przekazuje dyrektorowi Biura F ABW informację o osobie wyznaczonej spośród podległych funkcjonariuszy i pracowników ABW na kierownika projektu i ewentualnie osobach zastępujących kierownika projektu.
7. 
Szef ABW na wniosek dyrektora Biura F ABW, uzgodniony z kierownikiem zaproszonej jednostki organizacyjnej ABW, może w drodze decyzji powołać zespół do spraw realizacji projektu.
§  17. 
1. 
W przypadku, gdy propozycja przystąpienia do partnerstwa w ramach projektu finansowanego z funduszy zewnętrznych wpłynie do Biura F ABW, informuje ono niezwłocznie jednostki organizacyjne ABW potencjalnie zainteresowane daną tematyką.
2. 
Dalszy tryb procedowania propozycji przystąpienia do partnerstwa odbywa się zgodnie z przepisem § 16.

Rozdział  4

Planowanie i uruchamianie środków finansowych

§  18. 
1. 
Biuro F ABW opracowuje projekt planu finansowego ABW w zakresie finansowania i współfinansowania projektów na rok następny, uwzględniając:
1)
przepisy ustawy o finansach publicznych;
2)
przepisy określające szczegółowy sposób, tryb i terminy opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na następny rok budżetowy;
3)
dokumentację projektową, w szczególności wniosek aplikacyjny, porozumienie finansowe, harmonogram, okresowe sprawozdania i informacje o stanie realizacji projektów.
2. 
Biuro F ABW na etapie opracowania planu, o którym mowa w ust. 1, może zwracać się do jednostek organizacyjnych ABW zaangażowanych w realizację projektu o przekazanie lub weryfikację informacji niezbędnych do opracowania planu, a pozostających we właściwości tych jednostek. Jednostki przekazują odpowiedź zwrotną w terminach wyznaczonych przez Biuro F ABW.
3. 
Dokonywanie zmian w planie następuje zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych.
§  19. 
1. 
Biuro F ABW opracowuje, zmienia, a na żądanie uprawnionej instytucji poprawia lub uzupełnia wnioski o zapewnienie finansowania lub dofinansowania oraz wnioski o uruchomienie środków rezerwy celowej budżetu państwa na realizację przez ABW danego projektu.
2. 
Podstawą do opracowania lub zmiany wniosków jest pisemne zgłoszenie jednostki odpowiedzialnej za zakup, przesłane do Biuro F ABW, określające w szczególności:
1)
nazwę projektu i uzasadnienie wydatku;
2)
kwotę potrzebnych środków;
3)
termin rozpoczęcia procedury zakupu;
4)
przewidywany termin wydatkowania środków i ich klasyfikację budżetową (dział, rozdział, paragraf).
3. 
Biuro F ABW weryfikuje zasadność zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, uwzględniając plan finansowy i możliwość dokonania przesunięć w ramach budżetu ABW, a następnie podejmuje niezbędne działania w celu zabezpieczenia środków na realizację projektu.
4. 
Biuro F ABW na etapie opracowania, zmieniania, poprawiania lub uzupełniania wniosków, o których mowa w ust. 1, może zwracać się do jednostek organizacyjnych ABW zaangażowanych w realizację projektu o przekazanie lub weryfikację informacji niezbędnych do opracowania, zmiany, poprawienia lub uzupełnienia wniosku, pozostających we właściwości tych jednostek. Jednostki organizacyjne ABW przekazują odpowiedź zwrotną bez zbędnej zwłoki.

Rozdział  5

Utrzymanie trwałości projektu

§  20. 
1. 
Kierownik projektu we współpracy z beneficjentem końcowym, jednostką odpowiedzialną za zakup i opiekunem projektu zapewnia utrzymanie trwałości projektu.
2. 
Do zadań kierownika projektu we współpracy z opiekunem projektu w zakresie utrzymania trwałości projektu należy w szczególności:
1)
pisemne poinformowanie beneficjentów końcowych lub ich przełożonych o warunkach utrzymania trwałości projektu, w tym także o wytycznych dotyczących promocji;
2)
monitorowanie zgodności sposobu wykorzystania i stanu technicznego wyposażenia, sprzętu i innych środków trwałych sfinansowanych w ramach projektu z warunkami utrzymania trwałości;
3)
monitorowanie osiągania wskaźników rezultatu lub równoważnych w porównaniu do warunków utrzymania trwałości;
4)
podejmowanie działań zaradczych i naprawczych w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości;
5)
udział w opracowaniu sprawozdań dotyczących utrzymania trwałości;
6)
udział, gdy jest on wymagany, w wizytach monitorujących lub kontrolach prowadzonych przez uprawnione podmioty zewnętrzne;
7)
informowanie Biura F ABW o okolicznościach wpływających na utrzymanie trwałości, a które zgodnie z porozumieniem finansowym, wnioskiem aplikacyjnym lub z innymi wiążącymi wytycznymi wydanymi przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą, wymagają poinformowania tej instytucji.
3. 
Do zadań beneficjenta końcowego należy przestrzeganie warunków utrzymania trwałości projektu, w tym wytycznych dotyczących promocji oraz informowanie kierownika projektu o okolicznościach wpływających negatywnie na utrzymanie trwałości.
4. 
Wykonując obowiązki wymienione w ust. 2, kierownik projektu ma prawo żądać -osobiście lub za pośrednictwem swojego przełożonego - oświadczeń od beneficjentów końcowych lub od ich przełożonych w zakresie wypełniania przez te osoby warunków utrzymania trwałości projektu.

Rozdział  6

Koordynacja wizyt monitorujących, kontroli i audytów

§  21. 
1. 
Biuro F ABW, we współpracy z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Audytu ABW, zwanym dalej "Departamentem VI ABW", zapewnia koordynację wizyt monitorujących, kontroli i audytów prowadzonych przez uprawnione podmioty zewnętrzne i wewnętrzne w związku z realizacją projektów.
2. 
Dyrektor Biura F ABW informuje dyrektora Departamentu VI ABW, kierownika jednostki wiodącej i jednostek uczestniczących o planowanej wizycie monitorującej, kontroli lub audycie niezwłocznie po otrzymaniu informacji w tym zakresie od podmiotu reprezentującego instytucję finansującą lub innej uprawnionej instytucji.
3. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych ABW zaangażowanych w realizację projektu zapewniają, gdy jest to wymagane, udział funkcjonariuszy i pracowników ABW posiadających merytoryczną wiedzę w obszarze objętym kontrolą oraz dostęp do dokumentacji projektu.
§  22. 
1. 
Biuro F ABW koordynuje przygotowanie stanowiska ABW do ewentualnych uwag zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.
2. 
Na pisemny wniosek dyrektora Biura F ABW kierownik jednostki zaangażowanej w realizację projektu przedkłada - w zakresie swojej właściwości - stanowisko i/lub wyjaśnienia do uwag wniesionych przez uprawnione podmioty w wyniku przeprowadzonej wizyty monitorującej, kontroli lub audytu.
3. 
W sytuacji, gdy stanowiska i/lub wyjaśnienia przekazane do Biura F ABW są ze sobą sprzeczne, Biura F ABW podejmie działania zmierzające do ustalenia wspólnego stanowiska zaangażowanych jednostek organizacyjnych ABW. Dokument zawierający wspólnie uzgodnione stanowisko i/lub wyjaśnienia powinien być parafowany przez kierowników jednostek, które to stanowisko i/lub wyjaśnienia uzgodniły.
4. 
Ostateczną decyzję w sprawie stanowiska ABW do uwag wniesionych przez uprawnione podmioty, w wyniku przeprowadzonych wizyt monitorujących, kontroli lub audytów podejmuje Szef ABW lub upoważniona przez niego osoba.

Rozdział  7

Przechowywanie oraz obieg dokumentów związanych z realizacją projektów

§  23. 
1. 
Dokumenty związane z realizacją projektów finansowanych z funduszy zewnętrznych winny być przechowywane na warunkach i w okresie opisanym w porozumieniu finansowym, wniosku aplikacyjnym lub w innych wiążących wytycznych wydanych przez podmiot reprezentujący instytucję finansującą.
2. 
Niezależnie od wymogów opisanych w ust. 1, dokumenty winny być przechowywane w sposób uporządkowany, umożliwiający ich jednoznaczną identyfikację i niezwłoczne okazanie uprawnionym instytucjom zewnętrznym.
3. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, są przechowywane i archiwizowane przez jednostki organizacyjne ABW zaangażowane w realizację projektu zgodnie z zakresem ich właściwości.
§  24. 
Na wniosek kierownika lub opiekuna projektu jednostka organizacyjna ABW wytwarzająca i/lub przechowująca dokumentację dotyczącą projektu jest obowiązana udostępnić oryginały lub przekazać kopię tej dokumentacji kierownikowi lub opiekunowi projektu.

Rozdział  8

Przepisy końcowe

§  25. 
Przepisy zarządzenia nie mają zastosowania do projektów realizowanych w ABW, które są finansowane ze środków Narodowego Centrum Badan i Rozwoju.
§  26. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.