Przeprowadzenie inwentaryzacji obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych i edukacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe o charakterze liniowym, zlokalizowanych na terenach zarządzanych przez j.o. PGL LP.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2019.8/9.107

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 lipca 2019 r.

DECYZJA Nr 122
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 29 lipca 2019 r.
w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych i edukacyjnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe o charakterze liniowym, zlokalizowanych na terenach zarządzanych przez j.o. PGL LP

ZE.715.3.1.2019

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1  oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  - w wykonaniu zadań Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych - mając na względzie, że:

1)
dane z inwentaryzacji będą podstawą utworzenia zmodyfikowanego portalu "Czaswlas.pl", będącego elementem projektu rozwojowego "Wielki Szlak Leśny", powołanego decyzją nr 573 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 grudnia 2016 r.;
2)
dane z inwentaryzacji będą podstawą do racjonalizacji sposobu zarządzania infrastrukturą turystyczną na terenie PGL LP;
3)
dane z inwentaryzacji zasilą bazę Banku Danych o Lasach;
4)
inwentaryzacja obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych PGL LP o charakterze liniowym zostanie zakończona do końca pierwszego kwartału 2020 r.

- postanawiam, co następuje:

§  1. 
1. 
Zobowiązuję nadleśniczych i dyrektorów zakładów do przeprowadzenia inwentaryzacji obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych i edukacyjnych PGL LP o charakterze liniowym - ścieżek dydaktycznych oraz szlaków turystycznych zlokalizowanych na terenach będących w ich zarządzie, przy zachowaniu terminów zawartych w ust. 2.
2. 
Inwentaryzacja zostanie przeprowadzona w dwóch etapach:
1)
ścieżki dydaktyczne - do dnia 30 września 2019 r. RDLP przekazują pliki w formacie SHP do DGLP;
2)
szlaki turystyczne - do 28 lutego 2020 r. RDLP przekazują pliki w formacie SHP do DGLP.
3. 
Inwentaryzacja musi być przeprowadzona z udziałem osoby odpowiedzialnej za realizację zadań z zakresu turystyki/edukacji oraz osoby odpowiedzialnej za realizację zadań związanych z leśną mapą numeryczną w nadleśnictwie oraz analogicznie osób w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.
4. 
Efektem inwentaryzacji będzie utworzona lub zaktualizowana warstwa Leśnej Mapy Numerycznej z informacjami o wrysowanych obiektach liniowych (z atrybutami).
5. 
Sposób uzupełniania geometrii warstwy oraz uzupełniania atrybutów tabeli pozostawia się w gestii nadleśnictw.
6. 
Inwentaryzacja odbywa się na podstawie:
1)
"Kategorii i definicji wybranych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych i edukacyjnych zlokalizowanych na terenach zarządzanych przez j.o. PGL LP", wprowadzonych zarządzeniem nr 74 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 października 2018 r.;
2)
Instrukcji dostępnej na stronie https://www.inwentaryzacja-turystyczna.lasy.gov.pl/.
§  2. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Inwentaryzacja podzielona jest na dwa etapy:
*
Etap I - inwentaryzacja ścieżek dydaktycznych. Raportowanie RDLP do DGLP nastąpi do 30 września 2019 r.
*
Etap II - inwentaryzacja szlaków turystycznych. Raportowanie RDLP do DGLP nastąpi do 28 lutego 2020 r.

Celem inwentaryzacji jest zebranie aktualnych danych dotyczących liczby obiektów posiadanych przez wszystkie jednostki organizacyjne PGL LP. Dane te zostaną później wczytane do nowej bazy portalu Czaswlas.pl i Banku Danych o Lasach oraz będą wykorzytywane w raportowaniu stanu infratsruktury LP innym podmiotom, np. GUS czy ministerstwu.

I. 

Zakres zadań poszczególnych j.o. PGL LP i osób podczas inwentaryzacji

Inwentaryzacja będzie podzielona na dwa etapy:
a)
inwentaryzacja ścieżek dydaktycznych zlokalizowanych na terenach zarządzanych przez PGL LP, utworzonych zarówno przez j.o. Lasów Państwowych, jak i podmioty zewnętrzne;
b)
inwentaryzacja szlaków turystycznych zlokalizowanych na terenach zarządzanych przez PGL LP, utworzonych zarówno przez j.o. Lasów Państwowych, jak i podmioty zewnętrzne.

Inwentaryzacja będzie polegać na wrysowaniu lub ewentualnej korekcie istniejącego przebiegu wszystkich ścieżek dydaktycznych oraz uzupełnieniu atrybutów na Leśnej Mapie Numerycznej.

Inwentaryzacja na poziomie j.o. PGL LP - nadleśnictw

Konieczna jest współpraca osób kompetentnych w minimum dwóch zakresach:

a)
osoby odpowiedzialnej za realizację zadań z zakresu turystyki/edukacji. Jej zadaniem powinno być m.in.:
*
zebranie wszystkich informacji na temat przebiegu obiektów liniowych w terenie,
*
zebranie informacji dodatkowych na temat poszczególnych odcinków szlaków i ścieżek dydaktycznych,
*
przekazanie kompletu danych do osoby odpowiedzialnej w j.o. PGL LP za Leśną Mapę Numeryczną (dalej: LMN),
*
sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych przez osobę odpowiedzialną w j.o. PGL LP za LMN oraz zaproponowanie ewentualnych poprawek i uzupełnień,
*
przesłanie do RDLP pliku.shp w terminie wskazanym przez RDLP;
b)
osoby odpowiedzialnej za realizację zadań związanych z LMN. Jej zadaniem powinno być wrysowanie dostarczonych danych na LMN zgodnie z wytycznymi zawartymi w pkt 2 tejże instrukcji.

Inwentaryzacja na poziomie RDLP

Konieczna jest współpraca osób kompetentnych w dwóch wyżej opisanych zakresach.

RDLP są odpowiedzialne za:

a)
prawidłowość geometrii obiektów, strukturę tabeli atrybutów oraz układ współrzędnych PUWG 1992;
b)
zachowanie ciągłości wrysowanych obiektów liniowych na granicy nadleśnictw i kompletność wprowadzonych danych atrybutowych;
c)
prawidłowe kodowanie atrybutów w stronie kodowej CP 1250;
d)
zgłoszenie do j.o. PGL LP ewentualnych uwag do przesłanych danych celem ich poprawy w ustalonym przez RDLP terminie;
e)
raportowanie pełnej bazy danych dot. obiektów liniowych do DGLP w postaci pliku.shp, na adres mailowy - turystyka@lasy.gov.pl w nieprzekraczalnych terminach, o których mowa na początku niniejszej instrukcji.

II. 

Jak prawidłowo wykonać inwentaryzację ścieżek dydaktycznych?

Inwentaryzacja będzie polegać na wrysowaniu lub ewentualnej korekcie istniejącego przebiegu wszystkich ścieżek dydaktycznych oraz uzupełnieniu atrybutów na Leśnej Mapie Numerycznej.

Ścieżka dydaktyczna to wytyczony i oznaczony liniowy obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy służący realizacji zajęć z zakresu edukacji leśnej, wyposażony w urządzenia obsługi ruchu turystycznego, w szczególności tablice informacyjne i edukacyjne. Ścieżka umożliwia zdobywanie wiedzy i umiejętności z przewodnikiem lub samodzielnie.

1.
Jakie dane są zbierane?
*
Każda ścieżka dydaktyczna, która ma charakter osobnego obiektu w terenie, musi być wykazana jako osobny obiekt na mapie. Jeżeli ścieżka się rozwidla i/lub posiada pętle/odnogi, muszą być wrysowane jako jeden obiekt. Jeżeli jest wątpliwość, które odcinki należy zaklasyfikować do danego obiektu, zaleca się, aby były to te odcinki, które mają ten sam znak lub
*
Każda ścieżka dydaktyczna będzie miała swój numer obiektu w tabeli, który będzie się generować w sposób automatyczny. Numer ten ma wyłącznie na celu łatwą identyfikację obiektu (id_ob).
*
Kolejność wrysowywanych odcinków ścieżek nie ma znaczenia. Kluczowe jest to, aby posiadały one swoją ciągłość na mapie, jeśli posiadają ciągłość w terenie.
*
Ścieżki będą miały swoje kody standardu LMN. W przypadku ścieżek dydaktycznych będzie to SC DYDAK. Kody dla szlaków są na etapie tworzenia.
*
Każdy obiekt musi mieć swoją własna nazwę, która będzie identyfikować obiekt z poziomu turysty. Tworząc nazwy, należy unikać zbyt długich nazw, nie powtarzać w opisie nazwy słowa "ścieżka dydaktyczna". Nie nazywamy ścieżek numerami wydzieleń, działek itp. Jeżeli ścieżka nie ma nazwy, zaleca się ją nadać. Niedozwolone jest wpisywanie słowa "brak" lub stawianie kreski.
*
Pole "wyłączny zarządca". Jeżeli są to ścieżki PGL LP, należy wpisać T (tak). Jeżeli obowiązki odnośnie do zarządzania ścieżką spoczywają na podmiocie zewnętrznym, a przede wszystkim poparte jest to stosowną umową, to należy wybrać "NIE", co oznacza, że istnieje pisemna forma ustaleń pomiędzy PGL LP a podmiotem zewnętrznym, np. gminą lub stowarzyszeniem, określająca wzajemne prawa i obowiązki w zakresie zarządzania obiektem.
*
Każdy obiekt musi mieć zdefiniowane jego dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jest możliwe wpisanie trzech znaków, w zależności od rodzaju dostosowania obiektu: ruchowo (r), wzrokowo (w), słuchowo (s), brak dostosowania (puste pole). Możliwe jest wpisywanie również wersji kombinowanych, np. wzrokowo i słuchowo.
*
Dla każdego obiektu trzeba podać informację, czy posiada, czy też nie tablice dydaktyczne. Nie jest konieczne podawanie liczby tablic. Wystarczy wybrać odpowiedź "tak" lub "nie".
2.
Uzupełnianie geometrii (wskazówki dla administratorów LMN)
2a.
Ścieżki dydaktyczne:
a)
sposób uzupełniania geometrii warstwy oraz uzupełniania atrybutów tabeli pozostawia się w gestii nadleśnictw;
b)
za zebranie i weryfikację danych powinna odpowiadać osoba, która w zakresie obowiązków ma turystykę. Za naniesienie danych do LNM odpowiada osoba ds. LMN. Zarówno w nadleśnictwach, jak i RDLP;
c)
bezwzględnie należy zachować:
*
strukturę tabeli warstwy (nie można zmieniać nazw pól ani ich typu i szerokości),
*
uzupełnienie atrybutów należy wykonać w podanej stronie kodowej CP 1250,
*
kodem używanym do zapisu ścieżek dydaktycznych pozostaje tylko kod: SC DYDAK (pole kod_ob),
*
obiekt geometryczny może być linią lub multilinią;
d)
obiekty o kodzie SC DYDAK (kod SLMN) ze strukturą tabeli:
id_obkod_obszernzw_obnsprawpetlatabeduwyl_zarz
SC DYDAKNazwa własna(RWS)T/NT/NT/N

gdzie:

*
pola oznaczone kolorem szarym są standardowymi polami warstwy tur_lin propagowanej z poziomu RDLP,
*
id_ob - kolejny numer obiektu w tabeli (pole nie może pozostać puste),
*
kod_ob - kod standardu SLMN - w przypadku ścieżek dydaktycznych obowiązuje kod SC DYDAK (pole nie może pozostać puste),
*
szer - kod standardu SLMN, pole pozostaje puste, nie będzie wypełniane,
*
nzw_ob - nazwa własna obiektu (pole powinno zostać wypełnione - maksymalna długość pola wynikająca ze struktury warstw propagacji 50 znaków - należy unikać zbyt długich nazw, nie powtarzać w opisie nazwy słowa "ścieżka dydaktyczna").

Przykład:

-
źle - Ścieżka edukacyjna "Zielony Zakątek",
-
dobrze - Zielony Zakątek.

Nie nazywamy ścieżek numerami wydzieleń, działek itp. (pole nie może pozostać puste).

W wypadku braku nazwy ścieżki, należy ją nadać. Nie wpisujemy słowa "brak".

*
nspraw - zamknięty słownik dla dostosowania obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami r/w/s. Pole znakowe ma szerokość 3 znaków. Przy braku dostosowania pozostawiamy puste pole; ruchowo - r, wzrokowo - w, słuchowo - s.

W polu o szerokości trzech znaków istnieje możliwość wpisania wszystkich trzech kodów, np. "rws" lub kombinacji faktycznej, np. dostosowana ruchowo i wzrokowo - "rw". Uwaga! Puste pole oznacza brak dostosowania ścieżki dla osób z niepełnosprawnościami.

*
petla - pole flaga T/N (pole nie może pozostać puste). T - pętla - punkt startu i zakończenia w tym samym miejscu, N - brak pętli,
*
tabedu - na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne T/N (tak/ nie) - pole nie może pozostać puste,
*
wyl_ zarz - "wyłączny zarządca" - pole flaga T/N (pole nie może pozostać puste).

N - oznacza, że istnieje pisemna forma ustaleń pomiędzy PGL LP a podmiotem zewnętrznym, np. gminą lub stowarzyszeniem, określająca wzajemne prawa i obowiązki w zakresie zarządzania obiektem,

T - brak umów;

grafika

e)
ilustracja warstwy oraz struktury tabeli (zrzut z QGIS):
f)
uwaga: kodowanie tabel atrybutowych - zgodnie ze SLMN - CP1250;
g)
atrybuty warstwy sc_dydak.shp nie mogą być puste poza polem nspraw - w wypadku, gdy ścieżka nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz polem szer.;
h)
w pliku sc_dydak.shp umieszczono przykładowy obiekt ścieżki, który należy usunąć po uzupełnieniu geometrii i atrybutów własnymi obiektami nadleśnictwa;
i)
na poziomie RDLP, po zebraniu danych z poszczególnych nadleśnictw, należy skontrolować:
*
prawidłowość geometrii obiektów, strukturę tabeli atrybutów oraz układ współrzędnych PUWG 1992,
*
kompletność atrybutów warstwy opisanych wyżej w instrukcji,
*
prawidłowe kodowanie atrybutów w stronie kodowej CP 1250;
j)
warstwy ścieżek dydaktycznych z poszczególnych nadleśnictw należy zagregować do jednej warstwy w danej RDLP. Pliki warstwy sc_dydak należy spakować do jednego archiwum, nadając mu nazwę według szablonu: nn_sc_ dydak, gdzie nn = nr RDLP (przykład dla RDLP Wrocław 13_sc_dydak.zip).

Spakowane warstwy należy przesłać w nieprzekraczalnym terminie do 30 września 2019 r. na adres mailowy: turystyka@lasy.gov.pl oraz do wiadomości na adres mailowy: piotr.kyc@wroclaw.lasy.gov.pl.

2b.
Szlaki turystyczne

Instrukcja zostanie przekazana pismem uzupełniającym w późniejszym czasie oraz będzie umieszczona na forum inwentaryzacyjnym.

3.
Mam problem z wprowadzaniem danych geometrycznych i atrybutów. Co mam zrobić?

Pomoc można otrzymać:

a)
na forum znajdującym się w intranecie: https://www.inwentaryzacja-turystyczna.lasy.gov.pl/;
b)
u koordynatora w zakresie LMN - telefonicznie w dni robocze od godziny 8:00 do 10:00 pod numerem telefonu (71) 377 17 09 (RDLP we Wrocławiu - Piotr Kyc);
c)
u koordynatorek w zakresie atrybutów - telefonicznie w dni robocze od godziny 8.00 do 10.00 pod numerami telefonu (42) 677 25 38 (ORWLP w Bedoniu - Wioletta Kacprzyk) oraz (22) 589 82 37 (Wydział Społecznych Funkcji Lasu DGLP - Maria Rothert).
4.
Czy będzie można zapoznać się z wynikami inwentaryzacji?

Po zakończeniu inwentaryzacji informacje będą do wglądu w Banku Danych o Lasach oraz na stronie www.czaswlas.pl.

III. 

Jak prawidłowo wykonać inwentaryzację szlaków turystycznych?

Instrukcja zostanie przekazana pismem uzupełniającym w późniejszym czasie oraz będzie umieszczona na forum inwentaryzacyjnym.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 2129 z późn. zm.) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 § 6 Statutu Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.