Przeprowadzanie audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym, okręgowych urzędach górniczych, specjalistycznych urzędach górniczych oraz działającym przy Wyższym Urzędzie Górniczym Zakładzie Obsługi Gospodarczej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.4.29

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 25
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 30 grudnia 2005 r.
w sprawie przeprowadzania audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym, okręgowych urzędach górniczych, specjalistycznych urzędach górniczych oraz działającym przy Wyższym Urzędzie Górniczym Zakładzie Obsługi Gospodarczej

Na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ogólnym celem przeprowadzania audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym, okręgowych urzędach górniczych, specjalistycznych urzędach górniczych oraz działającym przy Wyższym Urzędzie Górniczym Zakładzie Obsługi Gospodarczej, zwanych dalej "jednostkami", jest dostarczenie kierownictwu Wyższego Urzędu Górniczego zapewnienia, że systemy zarządzania i kontroli w tych jednostkach, w tym procedury kontroli finansowej, funkcjonują prawidłowo.
§  2.
Celem audytu wewnętrznego jest niezależna i obiektywna ocena procesów, systemów oraz procedur w zakresie gospodarki finansowej i poprzez to wniesienie wartości dodanej dla jednostki.
§  3.
Audyt wewnętrzny obejmuje czynności o charakterze oceniającym, zapewniającym oraz doradczym. Podstawowym zadaniem audytu wewnętrznego są czynności o charakterze oceniającym i zapewniającym. Czynności o charakterze doradczym mogą być wykonywane, o ile ich charakter nie narusza zasady obiektywizmu i niezależności audytora wewnętrznego.
§  4.
Rola audytu wewnętrznego polega na wykonywaniu i określaniu potencjalnego ryzyka, mogącego pojawić się w zakresie gospodarki finansowej w jednostkach, oraz na badaniu i ocenianiu prawidłowości i efektywności systemów wewnętrznej kontroli finansowej, mających na celu eliminowanie lub ograniczanie takiego ryzyka. W szczególności audyt wewnętrzny obejmuje:
1)
przegląd ustanowionych w jednostkach mechanizmów wewnętrznej kontroli finansowej oraz wiarygodności i rzetelności informacji operacyjnych i zarządczych oraz innych informacji w zakresie gospodarki finansowej;
2)
ocenę przestrzegania przepisów prawa oraz regulacji wewnętrznych w jednostkach w zakresie gospodarki finansowej;
3)
ocenę zabezpieczenia mienia jednostek;
4)
ocenę efektywności i gospodarności wykorzystania zasobów jednostek;
5)
przegląd programów i założonych projektów dotyczących gospodarki finansowej w celu ustalenia zgodności funkcjonowania jednostek z planowanymi wynikami i celami.
§  5.
Audyt wewnętrzny może objąć zakresem swojego badania wszystkie obszary działania jednostek, w szczególności w zakresie gospodarki finansowej.
§  6.
Zakres audytu wewnętrznego nie może być ograniczany. Audytor wewnętrzny niezwłocznie powiadamia kierownictwo Wyższego Urzędu Górniczego o wszelkich próbach ograniczania zakresu audytu wewnętrznego, polegających na odmowie udzielenia informacji, ograniczeniu dostępu do dokumentów, próbie niezgodnego z przepisami wpływania na treść ustaleń, wniosków i zaleceń.
§  7.
Audytor wewnętrzny ma dostęp do wszelkich niezbędnych informacji związanych z prowadzonym audytem wewnętrznym, w tym:
1)
ma prawo dostępu do wszelkich dokumentów, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz przepisów o ochronie danych osobowych, do wszystkich pracowników oraz wszelkich innych źródeł informacji potrzebnych do przeprowadzenia audytu wewnętrznego i związanych z funkcjonowaniem komórki organizacyjnej Wyższego Urzędu Górniczego lub innej jednostki, w której jest przeprowadzany audyt wewnętrzny;
2)
ma prawo dostępu do pomieszczeń jednostki z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych;
3)
ma prawo żądania od kierownika i pracowników audytowanej komórki organizacyjnej Wyższego Urzędu Górniczego lub innej jednostki informacji oraz wyjaśnień w celu zapewnienia efektywnego i wydajnego przeprowadzania audytu wewnętrznego.
§  8.
Audytor wewnętrzny nie jest odpowiedzialny za procesy poddawane audytowi wewnętrznemu w jednostkach, w tym za procesy zarządzania ryzykiem i procesy wewnętrznej kontroli, ale poprzez swoje badanie, wnioski i uwagi wspomaga kierownictwo Wyższego Urzędu Górniczego we właściwej realizacji tych procesów.
§  9.
Audytor wewnętrzny nie jest odpowiedzialny za wykrywanie przestępstw, ale powinien posiadać wiedzę pozwalającą mu zidentyfikować znamiona przestępstwa.
§  10.
Audytor wewnętrzny w zakresie wykonywania swoich zadań współpracuje w razie potrzeby z audytorami zewnętrznymi oraz kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli.
§  11.
Audytor wewnętrzny działa niezależnie i obiektywnie, co przejawia się w szczególności w tym, iż:
1)
Dyrektor Generalny Wyższego Urzędu Górniczego sprawuje nad nim bezpośredni nadzór merytoryczny;
2)
jest niezależny w wykonywaniu swoich działań i podlega tylko przepisom prawa oraz regulacjom wewnętrznym Wyższego Urzędu Górniczego;
3)
postępuje zgodnie ze "Standardami audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych" oraz "Kodeksem etyki audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych", określonymi przez Ministra Finansów;
4)
nie bierze udziału w działaniach podlegających lub mogących podlegać jego ocenie.
§  12.
Audytor wewnętrzny dysponuje swobodą w zakresie identyfikacji obszarów ryzyka w zakresie gospodarki finansowej.
§  13.
Audytor wewnętrzny sporządza sprawozdanie z przeprowadzenia audytu wewnętrznego, w którym przedstawia w sposób jasny, rzetelny i zwięzły ustalenia i wnioski poczynione w trakcie audytu wewnętrznego.
§  14.
Dyrektor Generalny Wyższego Urzędu Górniczego ma pełny wgląd w każdym momencie w akta bieżące audytu wewnętrznego dotyczące zrealizowanych bądź realizowanych zadań.
§  15.
Kierownicy audytowanych komórek organizacyjnych Wyższego Urzędu Górniczego lub innych jednostek mają wgląd w akta zadań realizowanych w ich komórkach zarówno w trakcie audytu, jak i po jego zakończeniu.
§  16.
Traci moc zarządzenie nr 2 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 25 marca 2005 r. w sprawie przeprowadzania audytu wewnętrznego w Wyższym Urzędzie Górniczym, okręgowych urzędach górniczych, specjalistycznych urzędach górniczych oraz działającym przy Wyższym Urzędzie Górniczym Zakładzie Obsługi Gospodarczej (Dz. Urz. WUG Nr 3, poz. 8 i Nr 13, poz. 48).
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.