Przekazywanie informacji o niektórych postępowaniach prowadzonych w prokuraturach i sądach rodzinnych do policyjnego systemu informacyjnego o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1993.7.31

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1993 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 grudnia 1993 r.
w sprawie przekazywania informacji o niektórych postępowaniach prowadzonych w prokuraturach i sądach rodzinnych do policyjnego systemu informacyjnego o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (Dz. U. z 1991 r. Nr 25, poz. 103; Nr 55, poz. 234, Nr 100, poz. 443 i Nr 113, poz. 491; z 1993 r. Nr 47, poz. 213) oraz art. 125 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1985 r. - prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1994 r. Nr 27, poz. 25) w związku z porozumieniem Ministerstwa Sprawiedliwości z Komendą Główną Policji z dnia 29 grudnia 1993 r. w sprawie przetwarzania informacji o niektórych postępowaniach przygotowawczych i postępowaniach wyjaśniających prowadzonych osobiście przez prokuratorów i sędziów rodzinnych w policyjnym systemie informacyjnym o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach zarządza się, co następuje:
§  1.
W uruchomionym od dnia 1 stycznia 1994 r. policyjnym systemie informacyjnym o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach przetwarzane będą informacje o postępowaniach przygotowawczych prowadzonych osobiście przez prokuratorów oraz informacje o prowadzonych przez sędziów rodzinnych niektórych postępowaniach wyjaśniających o czyny karalne popełnione przez nieletnich.
§  2.
Zakres i tryb przekazywania do policyjnego systemu wymienionego w § 1 informacji, o których mowa w tym paragrafie, przez prokuratury i sądy rodzinne określa instrukcja stanowiąca załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Traci moc zarządzenie nr 74 Ministra Spraw Wewnętrznych i Prokuratora Generalnego z dnia 8 grudnia 1975 r. w sprawie statystyki przestępczości w części dotyczącej obowiązków pracowników prokuratur i sądów rodzinnych w zakresie zatwierdzania i wypełniania formularzy statystycznych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1994 r.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA

w sprawie zakresu i trybu przekazywania przez prokuratury i sądy rodzinne informacji o niektórych postępowaniach do policyjnego systemu informacyjnego o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach
§  1.
1.
Do prowadzonego od dnia 1 stycznia 1994 r. policyjnego systemu informacyjnego o postępowaniach przygotowawczych oraz niektórych innych zdarzeniach informacje przesyłają:
1)
prokuratury wojewódzkie i rejonowe:
a)
o zakończonych śledztwach z wyłączeniem śledztw zleconych w trybie art. 264 § 2 pkt 1 k.p.k.;
b)
o zakończonych dochodzeniach wszczętych przez prokuratorów i prowadzonych bez udziału organów powołanych do prowadzenia dochodzeń;
2)
sądy rodzinne o postępowaniach wyjaśniających o czyny karalne (z wyłączeniem wykroczeń) popełnione przez nieletnich, zakończonych wydaniem postanowienia w trybie art. 42 i art. 21 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228; z 1992 r. Nr 24, poz. 101), z wyłączeniem spraw przekazanych sądowi rodzinnemu przez Policję na podstawie art. 37 § 3 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1, prokuratury przesyłają po zakończeniu postępowania bez względu na to, czy postępowanie w tych sprawach wszczęto po raz pierwszy, czy też je wznowiono, podjęto lub prowadzono po zwrocie akt z sądu na podstawie art. 344 § 1 i 2 k.p.k. lub art. 299 § 1 pkt 2 k.p.k., chyba że ponowne prowadzenie postępowania zlecono organom uprawnionym do prowadzenia postępowań przygotowawczych.
3.
Informacje przekazuje się na formularzach Stp-2 i Stp-3 niezwłocznie po zakończeniu śledztwa lub dochodzenia przez prokuratora (postępowania wyjaśniającego przez sędziego rodzinnego).
4.
Poszczególne działy formularzy Stp-2 i Stp-3 wypełnia się zgodnie z wykazem symboli do formularzy oraz katalogiem przestępstw, stanowiącymi załączniki nr 1 i 2 do niniejszej instrukcji.
§  2.
1.
Zakończone postępowanie przygotowawcze (postępowanie wyjaśniające w sprawie przeciwko nieletniemu) bez względu na liczbę objętych nim przestępstw (czynów karalnych) podlega zgłoszeniu jednym formularzem Stp-2.
2.
Jeżeli jednym postępowaniem objęto dwa przestępstwa lub więcej przestępstw (czynów karalnych), jako kwalifikację prawną sprawy podaje się kwalifikację czynu zagrożonego karą najsurowszą, a w wypadku jednakowego zagrożenia - wyrządzającego większą szkodę.
3.
Za zakończone przez prokuratora postępowanie przygotowawcze (symbole działu IX formularza Stp-2) uważa się:
1)
skierowanie do sądu aktu oskarżenia (00),
2)
skierowanie do sądu wniosku o zastosowanie amnestii (10),
3)
przekazanie sprawy do finansowych organów orzekających (12),
4)
zawieszenie postępowania (15),
5)
warunkowe umorzenie postępowania (16),
6)
umorzenie postępowania z określonych przyczyn (17-23),
7)
przekazanie ścigania organom innych państw (41).
4.
Za zakończone postępowanie wyjaśniające przez sędziego rodzinnego uważa się sprawę, w której wydano jedno z postanowień przewidzianych w art. 42 § 1-4 i art. 21 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (symbol działu IX - 32).
§  3.
1.
Każde ze stwierdzonych w zakończonym postępowaniu przygotowawczym przestępstw i każdy z czynów karalnych popełnionych przez nieletnich (z wyjątkiem wykroczeń) podlega zgłoszeniu na odrębnym formularzu Stp-3.
2.
Przestępstwami stwierdzonymi w rozumieniu instrukcji są:
1)
zbrodnie i występki ścigane z oskarżenia publicznego, w tym także przestępstwa karne skarbowe,
2)
występki ścigane z oskarżenia prywatnego objęte postępowaniem przez prokuratora w trybie art. 50 k.p.k.,

których popełnienie zostało ustalone w wyniku postępowania przygotowawczego. Jako przestępstwa stwierdzone traktować należy także ujawnione w toku postępowań wyjaśniających popełnione przez nieletnich czyny karalne wyczerpujące znamiona przestępstw.

3.
W wypadkach szczególnych przestępstwa stwierdzone (czyny karalne) zgłasza się w następujący sposób:
1)
jeżeli sprawca działa w warunkach przestępstwa ciągłego (art. 58 k.k.) - z reguły wypełnia się jeden formularz Stp-3, wyjątkowo jednak - na potrzeby systemu informacyjnego - należy wypełnić formularz na każdy czyn o charakterze kryminalnym (włamania, rozboje, kradzież mienia), objęty przestępstwem ciągłym wtedy, gdy można go wyodrębnić pod względem miejsca, czasu popełnienia, oznaczenia osoby pokrzywdzonego, wysokości szkód jednostkowych;
2)
jeżeli sprawca jednym czynem (art. 10 § 1 k.k.) narusza jeden przepis karny, działając na szkodę wielu podmiotów - wypełnia się jeden formularz;
3)
jeżeli sprawca jednym czynem wyczerpuje znamiona więcej niż jednego przestępstwa - wypełnia się jeden formularz dla przestępstwa zagrożonego karą najsurowszą, w wypadku kumulatywnego zbiegu przepisów ustawy (art. 10 § 2 k.k.) oraz kumulatywnego zbiegu przepisów ustawy karnej skarbowej (art. 5 u.k.s.); natomiast w wypadku zbiegu przestępstw określonych w ustawie karnej skarbowej i innych ustawach (art. 6 u.k.s.) - wypełnia się tyle formularzy, ile zostało naruszonych przepisów karnych.
4.
Przestępstwem dodatkowo ujawnionym jest przestępstwo, które zostało ujawnione po zakończeniu postępowania przygotowawczego, organy ścigania nie były o nim wcześniej powiadomione, a popełnienie tego czynu przez podejrzanego zostało udowodnione wynikami postępowania.
§  4.
1.
Formularze Stp-3 wypełnia się jednocześnie z odpowiadającymi im formularzami Stp-2.
2.
Formularz Stp-3 wypełnia się również wtedy, gdy postępowanie przygotowawcze zakończyło się umorzeniem z powodu:
1)
niepoczytalności sprawcy (art. 25 § 1 k.k.),
2)
popełnienia przez nieletniego do lat 13 czynów zabronionych (z wyłączeniem wykroczeń), także w razie niewszczynania postępowania na podstawie art. 21 § 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
3.
W sprawach, w których zakończono postępowanie po podjęciu, wznowieniu lub uchyleniu przez prokuratora nadrzędnego postanowienia o umorzeniu postępowania z powodu niewykrycia sprawcy lub wobec stwierdzenia, że podejrzany nie popełnił zarzucanego mu przestępstwa, formularz Stp-2 wypełnia się tylko wówczas, gdy:
1)
skierowano akt oskarżenia do sądu lub wniosek o zastosowanie amnestii,
2)
umorzono postępowanie z przyczyn wyłączających ściganie.
4.
W postępowaniu przygotowawczym prowadzonym po zwrocie sprawy w trybie art. 344 § 1 i 2 k.p.k. lub art. 299 § 1 pkt 2 k.p.k. formularze Stp-3 wypełnia się wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych ujawnionych przestępstw, które uprzednio nie były objęte rejestracją.
§  5.
Formularza Stp-3 nie wypełnia się w wypadku, gdy:
1)
postępowanie przygotowawcze zostało umorzone z przyczyn:
a)
określonych w art. 11 pkt 1 k.p.k., z wyłączeniem umorzenia z powodu niepoczytalności sprawcy (art. 25 § 1 k.k.),
b)
określonych w art. 11 pkt 2, 4, 6 i 7 k.p.k.,
2)
postępowanie zawieszono,
3)
przekazano akta według właściwości finansowym organom orzekającym.
§  6.
Informacje o podejrzanych w formularzu Stp-3 wpisuje się według poniższych zasad:
1)
jeżeli podejrzanemu zarzuca się popełnienie więcej niż jedno przestępstwo, dane o tym podejrzanym wykazuje się na formularzu dotyczącym przestępstwa zagrożonego karą najsurowszą; na formularzach dotyczących innych popełnionych przez niego przestępstw wpisuje się tylko imię i nazwisko podejrzanego,
2)
jako pierwszego należy wpisać podejrzanego, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa zagrożonego karą najsurowszą,
3)
dane o pomocnikach i podżegaczach wykazuje się na formularzu łącznie z podejrzanymi o dokonanie lub usiłowanie przestępstwa,
4)
dane o podejrzanym wykazuje się według stanu w chwili popełnienia przestępstwa,
5)
nie wykazuje się danych o osobie, w stosunku do której postępowanie umarza się wobec okoliczności, że podejrzany nie popełnił zarzucanego mu przestępstwa.
§  7.
Na formularzu Stp-7 wpisuje się również informacje o liczbie osób pokrzywdzonych w wyniku dokonanych lub usiłowanych przestępstw z wyszczególnieniem pokrzywdzonych cudzoziemców.1)
§  8.
Formularze wypełniają wyznaczeni pracownicy sekretariatów prokuratur i sądów rodzinnych. Prawidłowość wypełniania sprawdza i potwierdza swoim podpisem w prokuraturach: prokurator prowadzący postępowanie, a w sądach rodzinnych: sędzia wydający postanowienie kończące postępowanie wyjaśniające. Odpowiadają oni za formalną i merytoryczną treść wypełnionych formularzy.
§  9.
1.
Formularze wypełnia się na drukach dostosowanych do struktur organizacyjnych i urządzeń rejestracyjnych obowiązujących w Policji. Działy dotyczące tych struktur i rejestrów wypełniać należy dostosowując informacje odpowiednio do struktur i rejestrów stosowanych w prokuraturze i sądach rodzinnych, np.: nr sprawy w RSD - numer sprawy Ds.
2.
Na formularzu Stp-3 w dziale 1a "symbol jednostki miejsca popełnienia przestępstwa" podaje się symbol jednostki Policji właściwej dla miejsca popełnienia przestępstwa, a w wypadku trudności w ustaleniu symbolu - w miejscu wolnym powyżej działu - nazwę tej jednostki.
§  10.
Formularze przesyła się sukcesywnie do wydziałów informatyki właściwych komend wojewódzkich Policji, pozostawiając w aktach podręcznych odcinki kontrolne formularzy Stp-2.

Prokuratury rejonowe przesyłają formularze za pośrednictwem wydziałów organizacyjnych prokuratur wojewódzkich, które sprawują nadzór nad prawidłowym wypełnieniem i obiegiem formularzy. W wypadku błędnego wypełniania formularzy naczelnik wydziału organizacyjnego uprawniony jest do nanoszenia poprawek, wycofywania formularzy lub ich zwracania do uzupełnienia. Ostatnia przesyłka formularza powinna wpłynąć do komendy wojewódzkiej Policji najpóźniej w pierwszym dniu następnego miesiąca.

§  11.
Do czasu wydrukowania i dostarczenia właściwych formularzy, nie później niż do dnia 30 czerwca 1994 r., można wykorzystywać - zamiast formularzy Stp-2 i 3 - dotychczasowe druki Stm 2/3, Stm 3/3.

________________________

1) Przepis § 7 będzie miał zastosowanie po wprowadzeniu formularza uzupełnionego o odpowiednie rubryki.

ZAŁĄCZNIK Nr 1 do Instrukcji

I. WYKAZ SYMBOLI DO FORMULARZY STATYSTYCZNYCH

(wersja dla prokuratur i sądów rodzinnych)

Do formularza Stm-1/4 (=Stp-1)

I. Symbol województwa, prokuratury lub sądu rodzinnego

oraz numer DS lub sygnatury akt sądu rodzinnego

II. Podstawa rejestracji:

postępowanie wszczęto pierwszy raz bez czynności sprawdzających 1

postępowanie wszczęto pierwszy raz po czynnościach sprawdzających 2

postępowanie podjęto po umorzeniu lub wznowiono 5

postępowanie podjęto po zawieszeniu 6

VI. Kwalifikacja prawa:

wpisać odpowiedni symbol na podstawie katalogu przestępstw

VII. Data ujawnienia (zgłoszenie przestępstwa)

VIII. Data wszczęcia postępowania

IX., X. Rok rejestru

Do formularza Stm-2/3 (= Stm-2)

I. Symbol województwa, prokuratury lub sądu rodzinnego,

numer DS lub sygnatury sądu rodzinnego oraz rok rejestru

II. Podstawa rejestracji:1)

wszczęto pierwszy raz bez czynności sprawdzających 1

wszczęto pierwszy raz po czynnościach sprawdzających 2

wszczęto pierwszy raz z zastosowaniem art. 267 k.p.k. 3

zwrócono z sądu 4

podjęto lub wznowiono po umorzeniu 5

podjęto po zawieszeniu 6

III. Grupa strat:

do 100 tys. zł 1

101 tys. - 1.000 tys. (1 mln) 2

1.001 tys. - 10.000 tys. (10 mln) 3

10.001 - 50.000 tys. (50 mln) 4

50.001 - 100.000 tys. (100 mln) 5

100.001 - 500.000 tys. (500 mln) 6

500.001 - 1.000.000 tys. (1 mld) 7

powyżej 1.000.000 tys. (1 mld) 8

strat nie ustalono 9

strat nie było 0

IV. Rodzaj postępowania:1)

a) prowadzonego przez prokuratora:

śledztwo bez udziału Policji 5

śledztwo z zastosowaniem art. 264 § 2 pkt 2 k.p.k. 6

b) wyjaśniającego prowadzonego przez sędziego rodzinnego

bez udziału Policji 7

V. Podstawa wszczęcia postępowania:

zgłoszenie obywatela (łącznie z zatrzymaniem na gorącym uczynku) 1

zawiadomienie instytucji 2

zawiadomienie organów kontroli 3

ujęcie na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu przez Policję 4

w toku postępowania przygotowawczego 5

w wyniku działań, akcji, operacji 0

VI. Jednostka prowadząca postępowanie:

prokuratura 8

sąd rodzinny 0

VII. Pracownik prowadzący postępowanie:

prokurator 7

sędzia rodzinny 9

IX. Wynik postępowania:

a) prowadzonego osobiście przez prokuratora:

skierowanie z aktem oskarżenia do sądu 00

skierowanie do sądu z wnioskiem o zastosowanie ustawy

(dekretu) o amnestii lub abolicji 10

przekazanie akt postępowania do orzekającego organu

finansowego 12

zawieszenie postępowania 15

umorzenie postępowania:

- warunkowe 16

- z przyczyn wyłączających ściganie (bez art. 25 § 1 k.k.) 17

- wobec okoliczności, że podejrzany nie popełnił

zarzucanego mu przestępstwa 18

- z powodu niewykrycia 19

- ze względu na znikome społ. niebezpieczeństwo czynu 20

- z braku znamion przestępstwa 21

- z braku znamion przestępstwa, po wykonaniu czynności

przewidzianych w art. 267 k.p.k. bez wydania

postanowienia o wszczęciu postępowania 22

- na podstawie art. 25 § 1 k.k. 23

- przez prokuratora na podstawie ustawy (dekretu) o amnestii 24

b) prowadzonego osobiście przez sędziego rodzinnego 32

c) przekazano materiały do organów prokuratorskich innych państw 41

X. Kwalifikacja prawna:

wpisać symbol czynu głównego w sprawie na podstawie katalogu

przestępstw

XI. Wartość zabezpieczenia w tysiącach złotych

Do formularza Stm-3/3 (=Stp-3)

I. Symbol województwa, jednostki Policji miejsca popełnienia czynu,

numer DS lub sygnatury akt sądu rodzinnego oraz rok rejestru

II. Data popełnienia przestępstwa

III. Podstawa rejestracji:

wszczęcie postępowania pierwszy raz 1

umorzenie postępowania przez prokuratora na podstawie ustawy

(dekretu) o amnestii (abolicji) 2

ujawnienie przestępstwa w toku prowadzonego postępowania 3

podjęcie lub wznowienie postępowania po umorzeniu o:

przestępstwo zgłoszone do statystyki jako nie wykryte w bieżącym

roku i w tym samym roku wykryte 5

poprzednim roku kalendarzowym lub jeszcze wcześniej,

a wykryte w bieżącym roku kalendarzowym 7

popełnienie czynu przez nieletniego do lat 13 8

umorzenie na podstawie art. 25 § 1 k.k. 9

IV. Grupa strat:

do 100 tys. zł 1

101 tys. - 1.000 tys. (1 mln) 2

1.001 tys. - 10.000 tys. (10 mln) 3

10.001 tys. - 50.000 tys. (50 mln) 4

50.001 tys. - 100.000 tys. (100 mln) 5

100.001 tys. - 500.000 tys. (500 mln) 6

500.001 tys. - 1.000.000 tys. (1 mld) 7

powyżej 1.000.000 tys. (1 mld) 8

strat nie ustalono 9

strat nie było 0

V. Klasa miejscowości:

wieś 0

miasto o liczbie ludności:

do 5.000 1

5.001 - 10.000 2

10.001 - 20.000 3

20.001 - 50.000 4

50.001 - 100.000 5

100.001 - 200.000 6

200.001 - 500.000 7

ponad 500.000 8

na terenie innego państwa 9

VI. Podstawa wszczęcia:

zgłoszenia obywatela (łącznie z zatrzymaniem na gorącym uczynku) 1

zawiadomienie instytucji 2

zawiadomienie organów kontroli 3

ujęcie na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu przez Policję 4

w toku postępowania przygotowawczego 5

w wyniku działań, akcji, operacji 0

VII. Informacje o sprawcach przestępstwa:

przynajmniej jeden ze sprawców w chwili zameldowania o przestępstwie był znany 0

żaden ze sprawców w chwili zameldowania o przestępstwie nie był znany 1

VIII. Przestępstwo popełniono:

indywidualnie przez osobę dorosłą 1

indywidualnie przez nieletniego 2

przez dwie osoby dorosłe 3

przez dorosłego i nieletniego 4

przez dwóch nieletnich 5

w grupie 3-osobowej i większej z udziałem:

- tylko osób dorosłych 6

- nieletnich i dorosłych 7

- tylko osób nieletnich 8

nie ustalono 9

X. Obiekt kradzieży, kradzieży z włamaniem, kradzieży, rozbójniczej

i rozboju oraz zagarnięcia mienia społecznego:

magazyn 1

sklep, kiosk 2

lokal gastronomiczny 3

wagon kolejowy 4

kościół, plebania 5

mieszkanie 6

warsztat, garaż 7

komórka, piwnica, strych 8

samochód 9

inny 0

XI. Główny przedmiot kradzieży, kradzieży z włamaniem, kradzieży

rozbójniczej, rozboju, wymuszenia rozbójniczego,

zagarnięcia mienia społecznego oraz spekulacji:

pieniądze, waluta obca, numizmaty, bony pieniężne i inne papiery

wartościowe 1

samochód 2

motocykl, skuter, motorower, rower 3

dzieła sztuki, antyki 4

biżuteria, zegarki, kamienie szlachetne itp. wyroby 5

narkotyk lub inny środek odurzający 6

napoje alkoholowe, papierosy, tytoń 7

futra, kożuchy, skóry, odzież, tkaniny, dywany 8

sprzęt radiowo-telewizyjny, muzyczny, fotograficzny 9

materiały budowlane 0

XIII., XVI. Przestępstwo zaboru mienia, niegospodarności lub niedoboru miało

miejsce lub związek:

przy sprzedaży towarów i świadczeniu usług 01

w procesie inwestycyjnym i budowlano-remontowym 02

w skupie i przetwórstwie artykułów rolno-spożywczych 03

w produkcji roślinnej i zwierzęcej 04

w produkcji przemysłowej 05

w procesie składowania i magazynowania 06

w transporcie 07

w obrocie paliwami 08

w obrocie papierami wartościowymi 09

z przepływem towarów lub wartości pieniężnej w obrocie z zagranicą 00

XVI. Suma strat w tysiącach złotych

XVII. Wartości odzyskane w tysiącach złotych

XIX. Kwalifikacja prawna:

wpisać odpowiedni symbol na podstawie katalogu przestępstw.

XX. Forma popełnienia przestępstwa:

dokonane 1

usiłowane 3

podżeganie 5

pomocnictwo 7

XXI. Wynik postępowania:

skierowanie z aktem oskarżenia do sądu 0

skierowanie do sądu z wnioskiem o zastosowanie ustawy o amnestii 1

umorzenie warunkowe 5

umorzenie z przyczyn wyłączających ściganie 6

umorzenie wobec okoliczności, że podejrzany nie popełnił zarzucanego mu przestępstwa 7

umorzenie z powodu niewykrycia sprawców 8

rozpatrzono przez sąd rodzinny 9

XXII. Informacje o zatrzymaniu w toku postępowania przygotowawczego:

zatrzymany 1

zatrzymany, lecz zwolniony w ciągu 48 godzin 2

nie zatrzymany 0

XXIII. Stosowanie aresztu:

zastosowano areszt, lecz uchylono w toku postępowania 0

zastosowano areszt tymczasowy 1

XXIV. Stosowanie innych środków zapobiegawczych:

dozór Policji 1

poręczenie majątkowe 3

poręczenie społeczne lub osoby godnej zaufania 5

poręczenie społeczne w związku z art. 28 k.k. 6

umieszczenie w schronisku dla nieletnich 7

umieszczenie w placówce oświatowo-wychowawczej 8

nadzór kuratora 9

nadzór organizacji młodzieżowej społecznej, zakładu pracy 0

XXV. Płeć podejrzanego:

męska 1

żeńska 2

XXVI. Wiek podejrzanego:

do 13 lat 1

13 - 16 lat 2

17 - 20 lat 3

21 - 24 lat 4

25 - 29 lat 5

30 - 49 lat 6

50 lat i więcej 7

XXVII. Sposób ustalenia podejrzanego:

dobrowolne zgłoszenie się sprawcy 0

wskazany przy zameldowaniu lub zatrzymany na gorącym

uczynku przez obywateli 1

wskazany lub zatrzymany przez specjalne uzbrojone formacje obronne 2

zatrzymany na gorącym uczynku lub w bezpośrednim

pościgu przez Policję 3

w wyniku postępowania przygotowawczego 4

w wyniku działań, akcji, operacji 9

XXVIII. Informacje o pracy lub nauce podejrzanego:

uczy się 1

pracuje 2

rencista, emeryt 3

nie uczy się i nie pracuje 4

bezrobotny pobierający zasiłek 5

bezrobotny nie pobierający zasiłku 6

pracujący we własnym lub rodziców gospodarstwie rolnym 7

XXIX. Karalność sądowa:

uprzednio nie karany 1

karany uprzednio za przestępstwa podobne w rozumieniu:

art. 60 § 1 k.k. 2

art. 60 § 2 k.k. 4

karany za inne przestępstwa 3

XXX. Stan trzeźwości podejrzanego w chwili popełnienia przestępstwa

(dotyczy przestępstw określonych w art. 148, 152, 155-160, 166-169,

171, 176-177, 181-182, 184, 199, 203, 208-212, 214, 233-237

oraz w rozdz. XX k.k.):

trzeźwy 1

nietrzeźwy pod wpływem alkoholu 2

pod wpływem narkotyku 5

pod wpływem innego środka odurzającego . 3

nie ustalony 4

XXXI. Teren zamieszkania podejrzanego względem miejsca popełnienia

przestępstwa:

nie ma stałego miejsca zamieszkania 7

cudzoziemiec 8

XXXIV. Stanowisko (zatrudnienie) podejrzanego (dotyczy przestępstw

określonych w art.: 138-139, 199-203, 205, 208, 212 § 2, 217-231,

239-246, 265-268 k.k., ustawy karnej skarbowej, kodeksu handlowego

oraz prawa czekowego:

wypełniać, gdy podejrzany popełnił przestępstwo w miejscu zatrudnienia

lub w obiekcie, do którego miał dostęp z tytułu pracy, jej zlecenia,

umowy o pracę, albo w związku z pełnioną funkcją):

- właściciel (współwłaściciel) przedsiębiorstwa, spółki 01

- dyrektor, prezes (równorzędny) przedsiębiorstwa, banku,

instytucji, spółki, pełnomocnik przeds. zagranicznego 02

- z-ca dyrektora, prezesa (równorzędny) przedsiębiorstwa, banku,

instytucji, główny księgowy, członek zarządu spółki 03

- pracownik administracyjny przedsiębiorstwa, instytucji, spółki 04

- pracownik produkcyjny (robotnik) 05

- pracownik ochrony 06

- pracownik administracji państwowej, samorządowej,

wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania i kontroli państwowej 07

- przedstawiciel wolnego zawodu 08

- udziałowiec spółki 10

- pracownik transportu 11

- pośrednik, akwizytor 12

- makler, inny pracownik giełdy 13

- pracownik księgowości . 14

- pracownik banku 15

- inny pracownik 99

*

* *

W przypadku popełnienia przestępstwa przez cudzoziemca (bez względu na kwalifikację prawną) należy w dziale XXXIV - zamiast zajmowanego stanowiska - wpisać obywatelstwo cudzoziemca:

Austria 31

Belgia 63

Bułgaria 32

Czechy 33

Dania 34

Finlandia 35

Francja 36

Grecja 37

Holandia 64

Irak 38

państwa d. Jugosławii 39

Liban 40

Libia 41

Niemcy 44

Norwegia 42

Rumunia 45

Słowacja 43

Szwajcaria 65

Szwecja 46

Turcja 47

Węgry 48

Wielka Brytania 66

Wietnam 67

Włochy 49

państwa b. ZSRR:

Białoruś 56

Estonia 60

Gruzja 61

Kazachstan 62

Litwa 57

Łotwa 58

Rosja 50

Ukraina 59

pozostałe państwa Europy 51

pozostałe państwa Afryki 52

państwa Ameryki Płd. i Płn. 53

pozostałe państwa Azji 54

inne państwa lub bezpaństwowiec 55

____________________

1) W razie umorzenia postępowania z braku znamion przestępstwa po wykonaniu czynności przewidzianych w art. 267 k.p.k. bez wydania postanowienia o wszczęciu postępowania działu nie wypełnia się.

ZAŁĄCZNIK Nr 2 do Instrukcji

II. KATALOG PRZESTĘPSTW1)

(wykaz stanów prawnych i symboli cyfrowych)

A. KODEKS KARNY

Rozdział XIX. Przestępstwa przeciwko interesom politycznym i gospodarczym Rzeczypospolitej Polskiej:

Art. 122 - Zdrada ojczyzny 900 90

Art. 123 - Zamach na niepodległość (całość), ustrój i moc obronną RP 910 90

Art. 124 § 1 i 2 - Szpiegostwo 911 90

Art. 126 - Akt terrorystyczny w celu wrogim RP 913 90 S

Art. 127 - Sabotaż i szkodnictwo 914 90 S

Art. 128§ 1 - Przygotowanie do zbrodni określonych w art. 122-124, 126

i 127 k.k. 915 90

Art. 130 § 1 i 2 - Nadużycie zaufania w stosunkach z zagranicą na szkodę RP 916 90

Art. 131 § 1 i 2 - Wprowadzenie w błąd polskiego organu

państwowego w związku z bezpieczeństwem RP 917 90

Art. 132 - Porozumienie na szkodę interesów politycznych RP 918 90

Art. 133 - Godzenie w jedność sojuszniczą RP 919 90

Rozdział XX. Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu oraz bezpieczeństwu w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym:

Art. 136 § 1 pkt 1 - Sprowadzenie katastrofy w ruchu:

- lądowym (drogowym) 801 71 S

- kolejowym 830 74 S

- powietrznym 881 90 S

- wodnym 891 90 S

Art. 136 § 1 pkt 2 i 3 - Sprowadzenie innego zdarzenia zagrażającego

życiu ludzi lub mieniu w znacznej wartości 861 90 S

Art. 136 § 2 - Nieumyślne sprowadzenie katastrofy w ruchu:

- lądowym (drogowym) 810 71 S

- kolejowym 831 74 S

- powietrznym 882 90 S

- wodnym 92 90 S

inne zdarzenie 62 90 S

Art. 137 § 1 i 2 - Sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu:

- lądowym (drogowym) 811 71 S

- kolejowym 832 74 S

- powietrznym 883 90 S

- wodnym 893 90 S

inne zdarzenie 863 90 S

Art. 138 § 1 - Sprowadzenie pożaru 821 73 S

Art. 138 § 2 - Nieumyślne sprowadzenie pożaru 822 72 S

Art. 139 § 1 - Sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru 823 73 S

Art. 139 § 2 - Nieumyślne sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa

pożaru 824 72 S

Art. 140 § 1 i 2 - Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego epidemii,

zarazy i in. 864 90

Art. 142 - Przygotowanie do popełnienia przestępstw określonych

w art. 136 § 1, 138 § 1, 139 § 1, 140 § 1 k.k. 865 90

Art. 143 - Wyrób, gromadzenie lub przechowywanie materiałów

wybuchowych bez wymaganego zezwolenia 866 90

Art. 144 - Przeszkadzanie akcji ratowniczej lub niepodjęcie takiego

działania wbrew obowiązkowi 867 90

Art. 145 § 1 i 2 - Naruszenie zasad bezpieczeństwa ze skutkiem:

a) śmiertelnym, w ruchu:

- lądowym (drogowym) 812 71 S

- kolejowym 833 74 S

- powietrznym 884 90 S

- wodnym 894 90 S

b) uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub poważnej szkody w mieniu,

w ruchu:

- lądowym (drogowym) 813 71 S

- kolejowym 834 74 S

- powietrznym 885 90 S

- wodnym 895 90 S

Art. 145 § 3 - Popełnienie przestępstwa określonego w § 1-2 w stanie

nietrzeźwości ze skutkiem:

a) śmiertelnym, w ruchu:

- lądowym (drogowym) 816 71 S

- kolejowym 837 74 S

- powietrznym 871 90 S

- wodnym 872 90 S

b) uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub poważnej szkody w mieniu,

w ruchu:

- lądowym (drogowym) 820 71 S

- kolejowym 829 74 S

- powietrznym 876 90 S

- wodnym 877 90 S

Art. 146 - Dopuszczenie do ruchu pojazdu:

a) prowadzonego przez osobę w stanie nietrzeźwości, w ruchu:

- lądowym (drogowym) 818 71 S

- kolejowym 839 74

- innym 868 90

b) w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu lub bez

wymaganych uprawnień w ruchu:

- lądowym (drogowym) 817 71

- kolejowym 838 74

- innym 869 90

Art. 147 § 1 i 2 - Podejmowanie w stanie nietrzeźwości czynności zawodowych,

w ruchu:

- lądowym (drogowym) 819 71

- kolejowym 840 74

- innym 870 90

inne czynności 875 90

Rozdział XXI. Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu:

Art. 148 § 1 - Zabójstwo o charakterze:

- rabunkowym 001 01 S

- seksualnym 002 02

- chuligańskim 003 03

- nieporozumienia rodzinnego 004 04

- nie ustalonym 005 05

- innym 006 06

Art. 148 § 2 - Zabójstwo pod wpływem silnego wzburzenia 007 06

Art. 149 - Dzieciobójstwo 072 07

Art. 149a § 1 - Spowodowanie śmierci dziecka poczętego 073 07

Art. 149b - Spowodowanie śmierci dziecka poczętego na skutek przemocy

wobec kobiety ciężarnej, groźbą bezprawną lub podstępem 074 07

Art. 150 - Eutanazja 092 90

Art. 151 - Namowa lub pomoc do samobójstwa 093 90

Art. 152 - Nieumyślne spowodowanie śmierci 011 90

- wypadek przy pracy 851 75

Art. 155 § 1 - Spowodowanie ciężkiego kalectwa lub uszkodzenia ciała,

o charakterze:

- chuligańskim 021 08

- innym 022 09

- wypadek przy pracy 852 75

Art. 155 § 2 - Nieumyślne spowodowanie ciężkiego kalectwa lub uszkodzenia

ciała 023 11

- wypadek przy pracy 852 75

Art. 156 § 1 - Spowodowanie innego uszkodzenia ciała, o charakterze:

- chuligańskim 024 08

- innym 025 09

- wypadek przy pracy 853 75

Art. 156 § 2 - Naruszenie czynności ciała do 7 dni, o charakterze:

- chuligańskim 031 08

- innym 032 09

- wypadek przy pracy 853 75

Art. 156 § 3 - Nieumyślne spowodowanie uszkodzenia ciała 033 11

- wypadek przy pracy 853 75

Art. 156a § 1 - Uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia dziecka poczętego 075 07

Art. 157 § 1 i 3 - Uszkodzenie ciała lub spowodowanie ciężkiego

kalectwa z wynikiem śmiertelnym, o charakterze:

- chuligańskim 035 12

- innym 036 13

Art. 157 § 2 - Spowodowanie śmierci matki dziecka poczętego 076 07

Art. 158 § 1 - Udział w bójce lub pobiciu z narażeniem na bezpośrednie

niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub

ciężkiego rozstroju zdrowia, o charakterze:

- chuligańskim 041 17

- innym 042 18

Art. 158 § 2 - Udział w bójce lub pobiciu ze skutkiem ciężkiego

uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, o charakterze:

- chuligańskim 043 17

- innym 044 18

Art. 158 § 3 - Udział w bójce lub pobiciu ze skutkiem śmiertelnym, o charakterze:

- chuligańskim 051 19

- innym 052 21

Art. 159 - Udział w bójce lub pobiciu przy użyciu broni lub innego

niebezpiecznego narzędzia, o charakterze:

- chuligańskim 061 22

- innym 062 23

Art. 160 § 1, 2 i 3 - Narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo

w ruchu:

- lądowym (drogowym) 802 71

- powietrznym 888 90

- wodnym 898 90

- wypadek przy pracy 854 75

- inne okoliczności 878 90

Art. 162 § 1 - Narażenie na chorobę weneryczną 094 90

Art. 163 § 1 i 2 - Pozostawienie w niebezpieczeństwie utraty życia,

ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia 085 90

Art. 164 § 1 - Nieudzielenie pomocy w niebezpieczeństwie 087 90

Rozdział XXII. Przestępstwa przeciwko wolności:

Art. 165 § 1 - Pozbawienie człowieka wolności 191 90

Art. 165 § 2 - Pozbawienie człowieka wolności dłużej niż 14 dni

lub połączone ze szczególnym okrucieństwem 192 90

Art. 166 - Groźba karalna, o charakterze:

- chuligańskim 111 90

- innym 112 90

Art. 167 § 1 - Zmuszanie do określonego zachowania się, o charakterze:

- chuligańskim 121 90

- innym 122 90

Art. 168 § 1 - Zgwałcenie 100 24

Art. 168 § 2 - Zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem lub wspólnie

z innymi osobami 101 24

Art. 169 - Czyn nierządny z osobą pozbawioną zdolności rozpoznania

znaczenia czynu 102 26

Art. 170 § 1 - Czyn nierządny z nadużyciem stosunku zależności 103 26

Art. 171 § 1 - Wdarcie się do cudzego pomieszczenia, o charakterze:

- chuligańskim 193 90

- innym 194 90

Art. 172 § 1 i 2 - Naruszenie tajemnicy korespondencji 195 90

Rozdział XXII. Przestępstwa przeciwko obyczajności:

Art. 173 § 1 i 2 - Rozpowszechnianie pornografii 104 26

Art. 174 § 1 i 2 - Stręczycielstwo, sutenerstwo, kuplerstwo 105 26

Art. 175 - Kazirodztwo 107 26

Art. 176 - Czyn lubieżny względem osoby poniżej lat 15 108 26

Art. 177 - Gorszenie czynem nierządnym 109 26

Rozdział XXIV. Przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej:

Art. 178 § 1 i 2 - Zniesławienie i oszczerstwo 981 90

Art. 181 § 1 - Znieważenie o charakterze:

- chuligańskim 131 90

- innym 132 90

Art. 182 § 1 - Naruszenie nietykalności o charakterze:

- chuligańskim 141 90

- innym 142 90

Rozdział XXV. Przestępstwa przeciwko rodzinie, opiece i młodzieży:

Art. 183 § 1 i 2 - Dwużeństwo 196 90

Art. 184 § 1 - Znęcanie się nad rodziną 151 27

Art. 184 § 2 - Znęcanie się, którego skutkiem jest targnięcie się na życie 152 27

Art. 185 - Rozpijanie małoletniego 161 90

Art. 186 § 1 i 2 - Uchylanie się od alimentów 171 28

Art. 187 § 1 - Porzucenie osoby:

- poniżej lat 15 181 90

- nieporadnej 182 90

Art. 187 § 2 - Spowodowanie śmierci osoby wymienionej w § 1 wyniku

porzucenia 183 90

Art. 188 - Uprowadzenie spod opieki lub zatrzymanie małoletniego albo osoby

nieporadnej 197 90

Rozdział XXVI. Przestępstwa przeciwko wyborom:

Art. 189 - Przeszkadzanie w wykonywaniu praw wyborczych i inne przeciwko

wyborom 982 90

Rozdział XXVII. Przestępstwa przeciwko prawom pracownika:

Art. 190 - Naruszenie praw pracownika 571 90

Art. 191 § 1 i 2 - Narażenie życia lub zdrowia pracownika 855 75

- Narażenie życia i zdrowia pracowników przez naruszenie innych

przepisów (podać przepis) 856 75

Rozdział XXVIII. Przestępstwa przeciwko wolności sumienia i wyznania:

Art. 192 - Ograniczenie obywatela w prawach ze względu na

bezwyznaniowość lub przynależność wyznaniową 921 90

Art. 193 § 1 i 2 - Lżenie lub czynna napaść z powodu bezwyznaniowości

lub przynależności wyznaniowej 922 90

Art. 196 - Zmuszanie do praktyk religijnych 926 90

Art. 197 § 1 i 2 - Złośliwe przeszkadzanie obrzędom żałobnym, znieważanie

zwłok lub miejsca spoczynku zmarłego 927 90

Art. 198 - Obraza uczuć religijnych 928 90

Rozdział XXIX. Przestępstwa przeciwko mieniu:

Art. 199 § 1 - Zagarnięcie mienia społecznego 502 51 S

Art. 199 § 2 - Zagarniacie mienia społecznego, wypadek mniejszej wagi 503 52 S

Art. 200 § 1 - Zagarniacie mienia społecznego kwalifikowane ze względu

na osobę 504 54 S

Art. 200 § 2 - Zagarnięcie mienia społecznego kwalifikowane ze względu

na osobę, wypadek mniejszej wagi 505 54 S

Art. 201 - Zagarnięcie mienia społecznego znacznej wartości 506 55 S

Art. 202 - Zagarnięcie mienia społecznego w porozumieniu 507 56 S

Art. 203 § 1 i 2 - Kradzież mienia 201 29 S

Art. 203 i 21 - Kradzież mienia znacznej wartości 203 29 S

Art. 203 § 1, 2, 21 - Kradzież mienia w związku z rzeczywistą lub

pozorowaną działalnością gospodarczą 509 57 S

Art. 203 § 1, 2, 21 - Kradzież samochodu 205 31 S

Art. 203 § 1 i 2 - Kradzież kieszonkowa 199 30 S

Art. 204 § 1, 2 i 3 - Przywłaszczenie mienia 292 90 S

Art. 204 § 1, 2 i 3 - w związku z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością

gospodarczą 532 90 S

Art. 205 § 1 i 2 - Oszustwo 241 42 S

Art. 205 § 1 i 2 - w związku z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością

gospodarczą 525 60 S

Art. 206 - Nadużycie zaufania 297 90

Art. 206 - w związku z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością gospodarczą 533 90

Art. 207 - Lichwa 298 90

Art. 208 - Kradzież samochodu połączona z włamaniem 206 31 S

Art. 208 - Kradzież mienia w sposób zuchwały 204 32

- kradzież kieszonkowa 198 30 S

Art. 208 - Kradzież z włamaniem mienia:

- społecznego 211 33 S

- prywatnego 221 34 S

Art. 209 - Kradzież rozbójnicza mienia:

- społecznego 231 35 S

- prywatnego 232 35 S

Art. 210 § 1 - Rabunek (rozbój) mienia:

- społecznego 233 38 S

- prywatnego 234 38 S

Art. 210 § 2 - Rabunek (rozbój) mienia:

-społecznego z bronią 235 36 S

- prywatnego z bronią 236 36 S

- społecznego w inny sposób 237 39 S

- prywatnego w inny sposób 238 39 S

Art. 211 - Wymuszenie rozbójnicze 239 41 S

Art. 212 § 1 - Uszkodzenie mienia o charakterze:

- chuligańskim 251 90 S

- innym 252 90 S

Art. 212 § 2 - Uszkodzenie mienia przez podpalenie 255 90 S

Art. 213 § 1 - Kradzież drzewa w lesie 281 90 S

Art. 214 § 1 - Krótkotrwały zabór pojazdu mechanicznego 261 90

Art. 214 § 2 - Porzucenie uszkodzonego pojazdu mechanicznego 263 90 S2)

Art. 215 § 1 - Paserstwo umyślne 271 43

Art. 215 § 2 - Paserstwo umyślne kwalifikowane 273 43

Art. 216 - Paserstwo nieumyślne 265 43

Rozdział XXX. Przestępstwa gospodarcze:

Art. 217 § 1 - Przestępcza niegospodarność 511 58 S

Art. 217 § 2 - Przestępcza niegospodarność kwalifikowana ze względu na

wielkość szkody 513 58 S

Art. 217 § 1 i 3 - Przestępcza niegospodarność w celu osiągnięcia korzyści

majątkowej 515 58 S

Art. 217 § 1 i 4 - Przestępcza niegospodarność nieumyślna 516 58 S

Art. 217 § 2 i 3 - Przestępcza niegospodarność kwalifikowana 517 58 S

Art. 217 § 1 i 2 w zw. z § 4 - Przestępcza niegospodarność kwalifikowana

nieumyślna 518 58 S

Art. 218 § 1 - Niedobór w mieniu społecznym 521 90 S

Art. 219 - Ukrycie niedoboru 531 90

Art. 220 - Spowodowanie zakłócenia w produkcji przez niszczenie urządzeń

technicznych 581 90 S

Art. 221 § 1, 2, 3 i 4 - Zbywanie towarów w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem 611 90 O

Art. 221 § 3 - Nielegalny handel wódką 614 90 O

Art. 222 - Spekulacyjne gromadzenie towarów 621 90 O

Art. 223 § 1, 2 i 3 - Sprzedaż towaru własnego lub wykonywanie usług na

własny rachunek w j.g.u. 631 90 O

Art. 224 § 1 i 2 - Spekulacyjny skup lub odprzedaż towarów za obce pieniądze 641 90 O

Art. 225 § 1 i 2 - Oszukiwanie nabywców lub dostawców na miarze,

wadze, gatunku lub cenie 651 90 O

Rozdział XXXI. Fałszowanie pieniędzy lub papierów wartościowych, znaków urzędowych i narzędzi pomiarowych:

Art. 227 § 1 - Fałszowanie:

- pieniędzy polskich 301 44 S

- pieniędzy obcych 304 44 S

- papierów wartościowych 307 44 S

Art. 227 § 1 - Puszczanie w obieg fałszywych:

- pieniędzy polskich 302 44 S

- pieniędzy obcych 305 44 S

- papierów wartościowych 308 44 S

Art. 227 § 3 - Wejście w porozumienie w celu fałszowania lub

puszczania w obieg fałszywych:

- pieniędzy polskich 303 44 S

- pieniędzy obcych 306 44 S

- papierów wartościowych 309 44 S

Art. 228 - Puszczanie w obieg, otrzymanych jako prawdziwych, fałszywych:

- pieniędzy polskich 311 44

- pieniędzy obcych 312 44

- papierów wartościowych 313 44

Art. 229 § 1 i 2 - Podrabianie urzędowych znaków wartościowych i puszczanie

ich w obieg 321 44 S

Art. 230 - Podrabianie znaków urzędowych w celu użycia ich w obrocie

publicznym 331 44 S

Art. 231 - Podrabianie narzędzi pomiarowych 341 44

Rozdział XXXII. Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych i społecznych:

Art. 233 - Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego o charakterze:

- chuligańskim 411 45

- innym 412 46

Art. 234 § 1 - Czynna napaść na policjanta, o charakterze:

- chuligańskim 421 45

- innym 422 46

Art. 234 § 1 - Czynna napaść na innego funkcjonariusza ochrony porządku

i bezpieczeństwa publicznego, o charakterze:

- chuligańskim 423 45

- innym 424 46

Art. 234 § 2 - Czynna napaść na policjanta powodująca ciężkie uszkodzenie

ciała lub ciężki rozstrój zdrowia, o charakterze:

- chuligańskim 425 45

- innym 426 46

Art. 234 § 2 - Czynna napaść na innego funkcjonariusza ochrony porządku

publicznego, powodująca ciężkie uszkodzenie ciała lub ciężki rozstrój

zdrowia, o charakterze:

chuligańskim 427 45

- innym 428 46

Art. 235 - Czynny opór przeciwko czynności funkcjonariusza publicznego,

o charakterze:

- chuligańskim 431 47

- innym 423 48

Art. 236 - Znieważenie funkcjonariusza publicznego, o charakterze:

- chuligańskim 441 47

- innym 442 48

Art. 237 - Znieważenie organu państwowego lub organizacji

o znaczeniu ogólnopaństwowym, o charakterze:

- chuligańskim 451 47

- innym 452 48

Art. 238 - Bezprawne wykonywanie czynności związanych z funkcją publiczną 459 90

Art. 239 § 1, 2 i 3 - Sprzedajność 541 61 Ł

Art. 240 pkt 1 i 2 - Sprzedajność kwalifikowana 544 61 Ł

Art. 241 § 1 i 2 - Przekupstwo 551 63 Ł

Art. 241 § 3 i 4 - Przekupstwo kwalifikowane 553 63 Ł

Art. 244 - Płatna protekcja 570 90

Art. 245 - Utrudnianie przetargu publicznego 580 90

Art. 246 § 1, 2 i 3 - nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego 561 62 S

Rozdział XXXIII. Przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości:

Art. 247 § 1 - Fałszywe zeznanie 931 90

Art. 248 - Fałszywe oskarżenie 932 90

Art. 249 - Tworzenie fałszywych dowodów 933 90

Art. 250 § 1- Zatajenie dowodów niewinności 934 90

Art. 251 - Zawiadomienie o przestępstwie nie popełnionym 935 90

Art. 252 § 1 - Poplecznictwo 936 90

Art. 253 - Zmuszanie świadka, biegłego, tłumacza 937 90

Art. 254 § 1 - Niezawiadomienie o popełnieniu niektórych rodzajów zbrodni 938 90

Art. 255 § 1 i 2 - Rozpowszechnianie wiadomości z postępowania karnego 939 90

Art. 256 § 1 i 2 - Samowolne uwolnienie się pozbawionego wolności 941 90

Art. 257 § 1 i 2 - Uwolnienie lub ułatwienie ucieczki pozbawionego wolności 942 90

Art. 258 - Udaremnienie wykonania orzeczenia sądu lub innego organu

państwowego 943 90

Art. 259 - Naruszenie zakazu sądowego 944 90

Rozdział XXXIV. Przestępstwa przeciwko naruszeniu tajemnicy państwowej i służbowej:

Art. 260 § 1, 2 i 3 - Ujawnienie tajemnicy państwowej 951 90

Art. 261 - Ujawnienie tajemnicy państwowej za granicę 952 90

Art. 262 § 1 i 2 - Nieumyślna utrata dokumentu stanowiącego tajemnicę

państwową 953 90 S

Art. 263 - Naruszenie zarządzeń dotyczących tajemnicy państwowej 954 90 S

Art. 264 § 1 i 2 - Ujawnienie tajemnicy służbowej 955 90 S

Rozdział XXXV. Przestępstwa przeciwko dokumentom:

Art. 265 § 1, 2 i 3 - Podrabianie lub przerabianie dokumentu 351 44

Art. 265 § 1, 2 i 3 - Podrabianie lub przerabianie dokumentu w związku

z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością gospodarczą 670 70

Art. 265 § 1, 2 i 3 - Fałszerstwo recepty lekarskiej w celu wyłudzenia

narkotyku lub innego środka odurzającego 354 44

Art. 266 § 1, 2, 3 i 4 - Poświadczenie nieprawdy lub używanie dokumentu

poświadczającego nieprawdę przez funkcjonariusza publicznego 361 44

Art. 266 § 1, 2, 3 i 4 - w związku z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością

gospodarczą 671 70

Art. 267 - Wyłudzenie poświadczenia nieprawdy 371 44

Art. 267 - w związku z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością gospodarczą 672 70

Art. 268 - Zniszczenie, uszkodzenie lub ukrycie dokumentu 381 44

Art. 268 - w związku z rzeczywistą lub pozorowaną działalnością gospodarczą 673 70

Art. 269 - Niszczenie, usuwanie znaków graficznych 391 44

Rozdział XXXVI. Przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu:

Art. 270 § 1 i 2 - Lżenie narodu i państwa, jego ustroju i organów

naczelnych lub pochwalanie faszyzmu 960 90

Art. 271 § 1 i 2 - Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości mogących

wyrządzić poważną szkodę interesom RP 962 90 S

Art. 272 - Publiczne nawoływanie do waśni lub ich publiczne pochwalanie 963 90

Art. 273 § 1 i 2 - Popełnienie czynów określonych w art. 270-272 k.k.

przy użyciu masowej informacji 964 90

Art. 274 § 1 i 2 - Publiczne lżenie lub poniżanie grup ludności z powodu

ich przynależności narodowościowej, etnicznej lub rasowej 966 90

Art. 275 § 1 i 2 - Udział w zbiegowisku publicznym dopuszczającym się

gwałtownego zamachu na osobę lub mienie 967 90 S

Art. 276 § 1, 2, i 3 - Udział w związku przestępnym 968 90

Art. 278 § 1, 2 i 3 - Zakładanie, kierowanie lub udział w tajnym związku

przestępnym 969 90

Art. 279 - Urządzanie zebrania przestępnego 970 90

Art. 280 § 1 i 2 - Publiczne nawoływanie do przestępstwa 971 90

Art. 281 - Sporządzanie, przechowywanie itp. w celu rozpowszechniania

pism, druków lub innych przedmiotów o treści określonej w art. 280 k.k. 972 90

Art. 282 - Publiczne nawoływanie do nieposłuszeństwa prawu 973 90

Art. 283 § 1, 2 i 3 - Czynna napaść lub zniewaga przedstawiciela

obcego państwa korzystającego z immunitetu 974 90

Art. 284 § 1 i 2 - Znieważenie, uszkodzenie godła, sztandaru lub innego

znaku państwa polskiego lub sprzymierzonego 975 90

Art. 285 - Znieważenie lub uszkodzenie godła, flagi lub bandery państwa

wystawionych publicznie na terenie RP 976 90

Art. 286 - Nielegalne posiadanie lub wyrabianie broni palnej albo amunicji 977 90

Art. 288 § 1 i 2 - Przekroczenie bez wymaganego zezwolenia granicy RP 979 90

B. PRZESTĘPSTWA Z USTAW SZCZEGÓLNYCH

1. Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 22.III.1928 r. o dozorze

nad artykułami żywnościowymi i przedmiotami użytku

Art. 27-28, 30-32, 35 659 90

2. Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 22.III.1928 r. o ochronie zwierząt

Art. 5 949 90

3. Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 22.III.1928 r. o badaniu

zwierząt rzeźnych i mięsa

Art. 31, 33, 36 664 90

4. Rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 27.VI.1934 r. - kodeks handlowy

Art. 300-304 Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością 655 90

Art. 482-488 - Spółki akcyjne 656 90

5. Ustawa z dnia 28.IV.1936 r. - prawo czekowe

Art. 61 657 90

6. Dekret z dnia 31.VIII.1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-

hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad

ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego

Art. 1 pkt 1 950 90

7. Dekret z dnia 12.IX.1947 r. o pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie

Art. 8 ust. 2 956 90

8. Ustawa z dnia 20.VII.1950 r. o zawodzie felczera

Art. 9 ust. 1 957 90

9. Ustawa z dnia 28.X.1950 r. o zawodzie lekarza

Art. 26 ust. 1 958 90

10. Ustawa z dnia 29.XII.1950 r. o obronie pokoju

Art. 1-3 959 90

11. Ustawa z dnia 31.VII.1952 r. o prawie autorskim

Art. 59 590 59

12. Dekret z dnia 24.VI.1953 r. o sprawie tytoniu i wytwarzaniu wyrobów

tytoniowych

Art. 4, 5 i 6 § 1 i 2 772 90

13. Ustawa z dnia 22.IV.1959 r. o zwalczaniu niedozwolonego wyrobu spirytusu

Art. 3 - Wyrabianie, rozlewanie, skażanie, oczyszczanie lub odwadnianie

spirytusu albo wyrób lub rozlewanie wódki bez wymaganej koncesji 761 69

Art. 4 - Wyrabianie, przechowywanie, nabywanie lub zbywanie

przyrządów służących do niedozwolonego wyrobu spirytusu 762 69

Art. 5 - Zbywanie lub przechowywanie nielegalnie

wyprodukowanych wyrobów spirytusowych 763 69

Art. 6 - Odkażanie spirytusu skażonego lub osłabianie działania środka

skażającego 764 69

Art. 7 - Wyrabianie bimbru jako źródło stałego dochodu lub w warunkach

recydywy 765 69

14. Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie

łowieckim

Art. 53 i 55 781 90

15. Ustawa z dnia 16.XI.1960 r. - prawo geologiczne

Art. 36, 36a 696 90

16. Ustawa z dnia 2.XII.1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich

Art. 20 984 90

17. Ustawa z dnia 31.I.1961 r. o broni palnej, amunicji i materiałach

wybuchowych

Art. 28 845 90

18. Ustawa z dnia 15.II.1962 r. o ochronie dóbr kultury i muzeach

Art. 73-76 849 90

19. Ustawa z dnia 31.V.1962 r. - prawo lotnicze

Art. 91 850 90

20. Ustawa z dnia 21.V.1963 r. o substancjach trujących

Art. 15 682 90

21. Ustawa z dnia 23.IV.1964 r. - przepisy wprowadzające kodeks cywilny

Art. XXV 697 90

22. Ustawa z dnia 21.XI.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony

Rzeczypospolitej

Art. 228-230, 232-242 987 90

23. Ustawa z dnia 9.IV.1968 r. o zezwoleniach na publiczną działalność

artystyczną, rozrywkową i sportową

Art. 24 ust. 2 985 90

24. Ustawa z dnia 19.IV.1969 r. - przepisy wprowadzające kodeks karny

Art. VIII-XI 983 90

25. Ustawa z dnia 25.XI.1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia

Art. 30 ust. 1-3, 31 ust. 1 683 90

26. Ustawa karna skarbowa z dnia 26.X.1971 r.

a) przestępstwa dewizowe

Art. 47 703 65

Art. 48 § 1 705 65 U

- inne przestępstwa dewizowe 708 65 U

b) przestępstwa w zakresie ceł i obrotu towarowego z zagranicą

Art. 80 § 1 i 81 § 1 w zw. z art. 25 § 1 712 66 U

Art. 82 § 1 w zw. z art. 25 § 1 715 66 U

- inne przestępstwa w zakresie ceł i obrotu towarowego

z zagranicą 718 66 U3)

c) przestępstwa w zakresie zobowiązań podatkowych i dotacji

Art. 92 § 1 721 67 U

Art. 93 § 3 722 67 U

Art. 92 § 2, 93 § 1 i 2, 94 § 1 i 2, 95 § 1 i 2, 97 § 1, 2 i 5, 98 § 1,

2 i 5, 99 § 1, 100 § 1, 101, 102 § 1 i 2, 103 § 1, 105 § 1 i 2, 106,

113 § 1, 114 723 67 U4)

Art. 107 § 1 i 2, 108 § 1, 2 i 3, 109 § 1 741 67

d) przestępstwa w zakresie gier losowych i totalizatorów

Art. 117 § 1, 118, 119 § 1, 120, 121 751 68

27. Ustawa z dnia 19.X.1972 r. o wynalazczości

Art. 121, 123 591 59

28. Ustawa z dnia 10.IV.1974 r. - prawo lokalowe

Art. 66 ust. 1 684 90

29. Ustawa z dnia 10.IV.1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych

Art. 56-54 986 90

30. Ustawa z dnia 24.X.1974 r. - prawo budowlane

Art. 60 i 61 ust. 2 685 90

31. Ustawa z dnia 24.X.1974 r. prawo wodne

Art. 123-125 686 90

32. Ustawa z dnia 31.I.1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska

Art. 106-109 687 90

33. Ustawa z dnia 26.X.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości

i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Art. 44 842 90

34. Ustawa z dnia 14.VIII.1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym

i archiwach

Art. 52-55 858 90 S

35. Ustawa z dnia 26.I.1984 r. - prawo prasowe

Art. 43-49a 980 90

36. Ustawa z dnia 31.I.1985 r. o zapobieganiu narkomanii

Art. 26 ust. 1 - Nielegalna uprawa maku lub konopii 472 49

Art. 26 ust. 2 - Nielegalny zbiór mleczka makowego, słomy makowej,

opium, żywicy lub ziela konopii 473 49

Art. 26 ust. 3 - Zabór w celu przywłaszczenia mleczka makowego,

słomy makowej albo środków odurzających lub psychotropowych 474 49

Art. 27 - Nielegalny wyrób środków odurzających 466 49

Art. 28 - Wyrób, przechowywanie, zbywanie lub nabywanie przyrządów

do wyrobu środków odurzających 467 49

Art. 29 - Nielegalny przywóz z zagranicy lub wywóz za granicę albo

tranzyt środków odurzających 468 49

Art. 30 - Nielegalne wprowadzanie do obrotu środków odurzających

lub surowców do ich wyrobu 469 49

Art. 31 - Nielegalne udzielanie lub nakłanianie do zażywania środków

odurzających 470 49

Art. 32 - Udzielanie, ułatwianie zażywania lub nakłanianie

do zażywania środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści

majątkowej lub osobistej 471 49

37. Ustawa z dnia 31.I.1985 r. o znakach towarowych

Art. 57 592 59

38. Ustawa z dnia 16.VII.1987 r. o kinematografii

Art. 58 690 90 S

39. Ustawa z dnia 10.X.1987 r. o nasiennictwie

Art. 72 691 90

40. Ustawa z dnia 19.XI.1987 r. o dozorze technicznym

Art. 36 846 90

41 .Ustawa z dnia 27.IX.1988 r. o obligacjach

Art. 19-21 658 90

42. Ustawa z dnia 31.I.1989 r. - prawo bankowe

Art. 1151 ust. 1-2 660 90

43. Ustawa z dnia 6.IV.1990 r. o Policji

Art. 142-145 945 90

44. Ustawa z dnia 6.IV.1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa

Art. 125-128 946 90

45. Ustawa z dnia 12.X.1990 r. o Straży Granicznej

Art. 144-147 947 90

46. Ustawa z dnia 22.III.1991 r. - prawo o publicznym obrocie papierami

wartościowymi i funduszach powierniczych

Art. 117-121 661 90

47. Ustawa z dnia 23.V.1991 r. o związkach zawodowych

Art. 35 ust. 1 i 2 906 90

48. Ustawa z dnia 23.V.1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Art. 26 ust. 1 i 2 907 90

49. Ustawa z dnia 24.VIII.1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej

Art. 123-124 948 90

50. Ustawa z dnia 10.X.1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach

medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym

Art. 66 ust. 1 i 2, Podrabianie, fałszowanie, wprowadzanie

do obrotu środków farmaceutycznych bądź artykułów sanitarnych

podrobionych 692 90

Art. 67 ust. 1 i 2 - Nielegalne wyrabianie i wprowadzanie

do obrotu środków farmaceutycznych, sanitarnych 693 90

51. Ustawa z dnia 16.X.1991 r. o ochronie przyrody

Art. 54 ust. 1, 55 ust. 1 i 2, 56 ust. 1, 57 ust. 1 860 90 S

52. Ustawa z dnia 19.X.1991 r. o badaniu i ogłaszaniu sprawozdań

finansowych oraz biegłych rewidentach i ich samorządzie

Art. 35-37 662 90

53. Ustawa z dnia 30.X.1992 r. o ochronie topografii układów scalonych

Art. 42-43 593 59

54. Ustawa z dnia 29.XII.1992 r. o radiofonii i telewizji

Art. 52 ust. 1 i 2 905 90

55. Ustawa z dnia 16.IV.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Art. 23-24 669 90

56. Ustawa z dnia 28.V.1993 r. - ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej

Polskiej

Art. 158 665 90

C. INNE PRZESTĘPSTWA NIE OBJĘTE KODEKSEM KARNYM I WYMIENIONYMI W KATALOGU USTAWAMI SZCZEGÓLNYMI

Inne przestępstwo (podać naruszony przepis prawny) 999 90

_________________

1) Kwalifikacje prawne, w których rejestruje się:

- straty spowodowane przestępstwem oznaczono literą S,

- wysokość obrotu spekulacyjnego O,

- wysokość wręczonej lub przyjętej korzyści majątkowej Ł,

- uszczuplenia należności Skarbu Państwa U.

2) Należy wykazywać wartość szkody spowodowanej uszkodzeniem pojazdu.

3) Nie dotyczy art. 85 § 1.

4) Nie dotyczy art. 100-106.