Przekazywanie gminom udziałów w podatku od płac oraz udzielanie ulg podatkowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1991.4.15

Akt utracił moc
Wersja od: 18 marca 1991 r.

KOMUNIKAT Nr 5/91
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 stycznia 1991 r.
w sprawie przekazywania gminom udziałów w podatku od płac oraz udzielania ulg podatkowych.

W związku z art. 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111 z późn. zmianami) - Ministerstwo Finansów informuje, co następuje:
1.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1990 r. o dochodach gmin i zasadach ich subwencjonowania w 1991 r. oraz o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 89, poz. 518) - dochodami gmin są m.in. udziały w podatku od płac w wysokości 30% wpływów z tego podatku. W świetle przepisów art. 1 i 3 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1987 r. Nr 12, poz. 77 z późn. zmianami) podatnikami i płatnikami podatku od płac są osoby prawne będące jednostkami gospodarki uspołecznionej wymienione w ust. 1 tej ustawy bądź zakłady (oddziały tych jednostek) sporządzające bilans. Z treści art. 8 powołanej na wstępie ustawy z dnia 14 grudnia 1990 r. oraz art. 9 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1982 r. o urzędzie Ministra Finansów oraz o urzędach i izbach skarbowych wynika, że podatnicy podatku od płac powinni całość podatku od płac odprowadzić do właściwego (ze względu na siedzibę podatnika) urzędu skarbowego.

Biorąc pod uwagę treść art. 26 ust. 2 ustawy o dochodach gmin należy przyjąć, że od wynagrodzeń wypłaconych w zakładach nie sporządzających bilansu osoba prawna uiszcza 70% podatku od płac na rachunek urzędu skarbowego, a 30% rozdziela i przekazuje gminom, na terenie których znajdują się jej zakłady.

Powołany przepis stanowi, że jeżeli osoba prawna posiada zakłady (oddziały) nie sporządzające bilansu, to osoba prawna przekazuje udziały w podatku od płac właściwym gminom od wszystkich zakładów nie sporządzających bilansu.

Ministerstwo Finansów poleca przyjąć zasadę, że jeżeli zakład samobilansujący posiada zakłady nie sporządzające bilansu, to właśnie ten zakład (a nie osoba prawna) zobowiązany jest do odprowadzania do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swoją siedzibę 100% podatku od płac, a urząd skarbowy przekazuje właściwym gminom udziały w tym podatku zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o dochodach gmin.

Z uwagi na to, że zgodnie z ustawą o dochodach gmin, dochodem tym jest nie sam podatek od płac, lecz jedynie udział w podatku - Ministerstwo Finansów informuje, że podatnik nie ma obowiązku składać do gminy deklaracji podatkowej, lecz powinien jedynie przekazywać kwotę udziału w podatku ustaloną w deklaracji składanej w urzędzie skarbowym.

Podatnicy posiadający zakłady (oddziały) nie sporządzające bilansu obowiązani są sporządzać we własnym zakresie deklaracje na ten podatek według załączonego wzoru.

W deklaracji tej przewidziano dodatkowe dane związane z obliczaniem udziału gmin w tym podatku. Kontrola terminowości wpłat podatku od płac powinna być dokonywana w trakcie kontroli źródłowej i w przypadku nienaliczenia przez podatnika odsetek za zwłokę - urzędy skarbowe powinny naliczyć te odsetki.

Odsetki za zwłokę od nieterminowej wpłaty uiszczanych przez podatnika udziałów powinny być przekazywane przez niego na rachunki gmin.

Wszyscy podatnicy podatku od płac winni składać deklarację podatkową w trybie i terminach określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1982 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 171 z późn. zmianami).

2.
Zgodnie z przepisem art. 9 powołanej na wstępie ustawy z dnia 14 grudnia 1990 r. w zakresie podatków i opłat będących dochodami gmin, a realizowanych przez urzędy skarbowe - właściwy urząd udziela ulg, odroczeń i umorzeń oraz stosuje zaniechanie ustalania i poboru wyłącznie na wniosek lub za zgodą gminy. Zdaniem Ministerstwa Finansów przepisu tego nie należy odnosić do udziałów w podatkach określonych w art. 3 ustawy, lecz wyłącznie do podatków wymienionych w art. 1, a realizowanych przez urzędy skarbowe (podatek od spadków i darowizn oraz podatek w formie karty podatkowej).

ZAŁĄCZNIK

Urząd Skarbowy

..................... w ............

Pieczęć nagłówkowa

podatnika

Deklaracja podatku od płac podatników posiadających

zakłady nie sporządzające bilansu*)

Lp.Podstawa opodatkowaniaStawkaRodzaj ulgi i podstawa jej stosowaniaPodatek (kol. 3x4)Kwota podatku do uiszczeniaUiszczono w terminie przewidzianym do złożenia deklaracjiZaległość

Nadpłata

WyszczególnienieKwotado gmindo Urzędu Skarbowegodo Urzędu Skarbowegodo gmin10-79-8
123456789101112
1Razem
2w tym:

w zakładach nie sporządzających bilansu

3Pozostała część (różnica poz. 1 i 2)

*) Objaśnienia:

1) deklaracja dotyczy podatników wymienionych w art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1990 r. o dochodach gmin i zasadach ich subwencjonowania w 1991 r. oraz o zmianie ustawy o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 89, poz. 518),

2) kwotę udziału gmin w podatku od płac należy ustalić zgodnie z art. 3 pkt 2 i art. 26 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1 objaśnień,

3) w ramach pozycji 2 i 3 w odrębnej pozycji należy wykazywać podstawę opodatkowania podlegającą opodatkowaniu stawką inną od ogólnie obowiązującej (ulgową),

4) podstawę opodatkowania podaje się w zaokrągleniu do 1.000 zł; kwotę podatku oraz kwotę odsetek za zwłokę w zaokrągleniu do 100 zł,

5) jednostki gospodarcze, o których mowa w § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1982 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 171 i Nr 36, poz. 240, z 1984 r. Nr 20, poz. 94, z 1988 r. Nr 2, poz. 5 i z 1990 r. Nr 60, poz. 350) deklarują podatek za okresy kwartalne,

6) formularz służy również do sporządzania deklaracji za okres roczny,

7) do deklaracji podatnik zobowiązany jest dołączyć wykaz gmin i kwoty podatku, jakie powinny być przekazane do poszczególnych gmin.