Prowadzenie szkolenia w zakresie rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych oraz uzyskiwania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej uprawnień w tym zakresie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2007.10.94

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 2010 r.

DECYZJA Nr 246
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 22 października 2007 r.
w sprawie prowadzenia szkolenia w zakresie rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych oraz uzyskiwania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej uprawnień w tym zakresie *

Na podstawie art. 9 ust. 7 pkt 1 i 6a ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 170, poz. 1218 oraz z 2007 r. Nr 77, poz. 390 i Nr 82, poz. 558) oraz w związku z § 8 ust. 2 zarządzenia nr 65 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 24 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 12, poz. 76, z 2006 r. Nr 2, poz. 9), zmienionego zarządzeniem nr 48 z dnia 9 maja 2007 r., ustala się, co następuje:
§  1.
Decyzja określa:
1)
rodzaje szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących w zakresie rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych;
2)
tryb uzyskiwania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonaruszami", uprawnień w zakresie rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych;
3)
wzory certyfikatów potwierdzających uzyskane przez funkcjonariuszy uprawnienia.
§  2.
Funcjonariusz jest uprawniony do prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych w zakresie w jakim uzyskał uprawnienia.
§  3.
W Straży Granicznej prowadzone są następujące szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące w zakresie rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych;
1)
szkolenie specjalistyczne z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego;
2)
kurs doskonalący z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego;
3)
szkolenie specjalistyczne z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego szczegółowego i neutralizacji urządzeń wybuchowych;
4)
kurs doskonalący z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego szczegółowego i neutralizacji urządzeń wybuchowych;
5)
kurs doskonalący dla instruktorów potwierdzający kwalifikacje nabyte podczas kursów i szkoleń z zakresu rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych;
6)
szkolenie specjalistyczne dla instruktorów z zakresu szkolenia rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych.
§  4.
1.
Do udziału w szkoleniu specjalistycznym, o którym mowa w § 3 pkt 1, może być skierowany przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych każdy funkcjonariusz.
2.
Funkcjonariusz, który ukończył szkolenie i złożył egzamin z wynikiem pozytywnym uzyskuje uprawnienia do samodzielnego prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego obiektów i środków transportu.
3.
W celu utrzymania uzyskanych uprawnień, funkcjonariusz powinien wziąć udział w kursie doskonalącym, o którym mowa w § 3 pkt 2, nie później niż przed upływem 3 lat od zakończenia szkolenia specjalistycznego, o którym mowa w § 3 pkt 1, a następnie w kursach doskonalących odbywających się cyklicznie w okresach nie przekraczających 3 lat.
§  5.
1.
Do udziału w szkoleniu specjalistycznym, o którym mowa w § 3 pkt 3, może być skierowany przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych funkcjonariusz, który ukończył kurs, o którym mowa w § 3 pkt 2, złożył egzamin z wynikiem pozytywnym oraz posiada co najmniej 3 - letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego.
2.
Funkcjonariusz, który ukończył szkolenie i złożył egzamin z wynikiem pozytywnym uzyskuje uprawnienia do samodzielnego prowadzenia i kierowania rozpoznaniem pirotechnicznym interwencyjnym szczegółowym i neutralizacji urządzeń wybuchowych oraz do samodzielnej pracy z materiałami wybuchowymi.
3.
W celu utrzymania uzyskanych uprawnień funkcjonariusz powinien wziąć udział w kursie doskonalącym, o którym mowa w § 3 pkt 4, nie później niż przed upływem 3 lat od zakończenia szkolenia specjalistycznego, o którym mowa w § 3 pkt 3, a następnie w kursach doskonalących odbywających się cyklicznie w okresach nie przekraczających 3 lat, z zastrzeżeniem § 8 ust. 1.
4.
Funkcjonariusz, który nie wziął udziału w kursie doskonalącym, o którym mowa w § 3 pkt 4, traci uzyskane uprawnienia do samodzielnego prowadzenia i kierowania rozpoznaniem pirotechnicznym interwencyjnym szczegółowym i neutralizacji urządzeń wybuchowych oraz do samodzielnej pracy z materiałami wybuchowymi. Taki funkcjonariusz zachowuje uzyskane uprawnienia do samodzielnego prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego obiektów i środków transportu, do utrzymania których przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Do udziału w kursie doskonalącym, o którym mowa w § 3 pkt 5, może być skierowany przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych funkcjonariusz, który ukończył szkolenia i kursy z zakresu rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych, prowadzone dotychczas przez ośrodki szkolenia Straży Granicznej lub przez ośrodki szkolenia i specjalistów Policji i Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub przez ośrodki szkolenia i specjalistów zagranicznych.
2.
Funkcjonariusz, który ukończył kurs doskonalący, o którym mowa w § 3 pkt 5, i potwierdził wcześniej nabyte kwalifikacje uzyskuje uprawnienia do samodzielnego prowadzenia rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego obiektów i środków transportu oraz samodzielnego prowadzenia i kierowania rozpoznaniem pirotechnicznym interwencyjnym szczegółowym i neutralizacją urządzeń wybuchowych, a także do samodzielnej pracy z materiałami wybuchowymi. Uzyskuje także uprawnienia do samodzielnego prowadzenia szkoleń i kursów, o których mowa § 3 pkt 1 i 2 oraz do prowadzenia szkoleń i kursów, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4 w składzie zespołów szkoleniowych. Funkcjonariusz uzyskuje ww. uprawnienia z zastrzeżeniem § 8.
§  7.
1.
Do udziału w szkoleniu specjalistycznym, o którym mowa w § 3 pkt 6, może być skierowany przez przełożonego właściwego w sprawach osobowych funkcjonariusz, który ukończył kurs doskonalący, o którym mowa w § 3 pkt 4 i złożył egzamin z wynikiem pozytywnym.
2.
Funkcjonariusz, który ukończył szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 3 pkt 6 i złożył egzamin z wynikiem pozytywnym uzyskuje uprawnienia, o których mowa w § 6 ust. 2. Funkcjonariusz uzyskuje ww. uprawnienia z zastrzeżeniem § 8.
§  8.
1.
Funkcjonariusz, który ukończył szkolenie specjalistyczne i kursy doskonalące, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4, w celu zachowania uzyskanych uprawnień, co najmniej raz w roku kalendarzowym bierze udział w poligonowych zajęciach praktycznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.
2.
Funkcjonariusz, który ukończył szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące, o których mowa w § 3 pkt 5 i 6, w celu zachowania uzyskanych uprawnień, co najmniej raz w roku kalendarzowym bierze udział w poligonowych zajęciach praktycznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych oraz uczestniczy w prowadzeniu szkoleń i kursów, o których mowa w § 3 pkt 1, 3, 4 i 6 organizowanych w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
§  9.
1.
Szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące, o których mowa w § 3 pkt 1, 3, 4 i 6 są prowadzone w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. Terminy szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących określa Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie w porozumieniu z Dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej na podstawie analizy potrzeb, przeprowadzonej przez Zarząd Graniczny Komendy Głównej Straży Granicznej. Szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące, o których mowa w § 3 pkt 1, 3, 4 i 6 mogą być także prowadzone w szkołach lub ośrodkach szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i organów mu podległych lub przez niego nadzorowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej lub innych resortów, a także w wyspecjalizowanych ośrodkach krajowych i zagranicznych.
2.
Szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2, mogą być prowadzone w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej przez funkcjonariuszy, którzy odbyli kurs doskonalący, o którym mowa w § 3 pkt 5 lub szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 3 pkt 6 i posiadają uprawnienia, o których mowa w § 6 ust. 2.
§  10.
Kurs doskonalący, o którym mowa w § 3 pkt 5 zostanie przeprowadzony w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie w terminie określonym przez Komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie w porozumieniu z Dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej i Dyrektorem Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej.
§  11.
1.
Po ukończeniu szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących, o których mowa w § 3, pozytywnym złożeniu egzaminów i uzyskaniu uprawnień, o których mowa w § 4 ust. 2, § 5 ust. 2 i § 6 ust. 2, funkcjonariusze otrzymują certyfikaty stwierdzające uzyskane uprawnienia. Wzory certyfikatów określają odpowiednio załączniki nr 1-7 do decyzji.
2.
W przypadku, gdy szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące są prowadzone w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, odpowiedni certyfikat wydaje Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie.
3.
W przypadku, gdy szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące są prowadzone w innych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, odpowiednie certyfikaty wydają kierownicy tych jednostek.
4. 1
Dokumenty potwierdzające uprawnienia nabyte przez funkcjonariuszy wymienionych w § 12a zachowują swoją ważność z zastrzeżeniem § 8.
§  12.
1.
Funkcjonariusze, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej decyzji ukończyli szkolenia specjalistyczne i kursy doskonalące z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego wstępnego, prowadzone przez Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, uzyskują uprawnienia, o których mowa w § 4 ust. 2. Zaświadczenia o ukończeniu szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących, wydane do dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, stanowią potwierdzenie uzyskania uprawnień, o których mowa w § 4 ust. 2 i są ważne przez okres 3 lat od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji. W zakresie utrzymania uzyskanych uprawnień przepisy § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Funkcjonariusze, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej decyzji:
1)
ukończyli szkolenia i kursy z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego szczegółowego i neutralizacji urządzeń wybuchowych prowadzone przez Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, w celu potwierdzenia uzyskania uprawnień, o których mowa w § 5 ust. 2, powinni ukończyć kurs doskonalący, o którym mowa w § 3 pkt 4;
2)
ukończyli szkolenia i kursy z zakresu rozpoznania pirotechnicznego interwencyjnego szczegółowego i neutralizacji urządzeń wybuchowych prowadzone przez szkoły i ośrodki szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i organów mu podległych lub przez niego nadzorowanych, Ministerstwa Obrony Narodowej albo innych resortów, w celu potwierdzenia uzyskanych uprawnień, o których mowa w § 5 ust. 2, powinni ukończyć kurs doskonalący, o którym mowa w § 3 pkt 4.
3.
W zakresie utrzymania uzyskanych uprawnień przepis § 5 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  12a. 2
Funkcjonariusze, którzy posiadają potwierdzenie nabycia uprawnień do prowadzenia szkoleń z zakresu rozpoznania pirotechnicznego i neutralizacji urządzeń wybuchowych, uzyskane w wyniku udziału w szkoleniach prowadzonych przez szkoły i ośrodki szkolenia urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych i organów mu podległych lub przez niego nadzorowanych albo Ministra Obrony Narodowej, zachowują te uprawnienia w zakresie, o którym mowa w § 6 ust. 2.
§  13.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

* Z dniem 22 września 2010 r. nin. decyzja utraciła częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 9 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz.U.05.234.1997) przez art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.10.164.1108).
1 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 decyzji nr 206 z dnia 3 września 2008 r. (Dz.Urz.KGSG.08.9.70) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 września 2008 r.
2 § 12a dodany przez § 1 pkt 2 decyzji nr 206 z dnia 3 września 2008 r. (Dz.Urz.KGSG.08.9.70) zmieniającej nin. decyzję z dniem 3 września 2008 r.