Prowadzenie rozliczeń finansowych związanych z kierowaniem policjantów do działań w ramach akcji lub operacji policyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2020.50

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 sierpnia 2020 r.

DECYZJA Nr 266
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 25 września 2020 r.
w sprawie prowadzenia rozliczeń finansowych związanych z kierowaniem policjantów do działań w ramach akcji lub operacji policyjnych

Na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2020 r. poz. 360 i 956) postanawia się, co następuje:
§  1. 
Decyzja określa rodzaj wydatków stanowiących podstawę do zwiększania środków ujętych w planie finansowym oraz sposób prowadzenia rozliczeń finansowych związanych z kierowaniem do działań:
1)
poza teren działania komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji policjantów służby kryminalnej, prewencyjnej lub kontrterrorystycznej,
2)
poza teren szkoły policyjnej lub Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie policjantów szkół policyjnych oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, jak również delegowanych do szkół policyjnych oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na szkolenia

- w szczególności w związku z realizacją akcji policyjnej lub operacji policyjnej, o których mowa w przepisach w sprawie metod i form przygotowania i realizacji działań policyjnych w związku ze zdarzeniami szczególnymi.

§  2. 
1. 
Finansowanie wydatków związanych z kierowaniem policjantów do działań, o których mowa w § 1, odbywa się w ramach ogólnego limitu finansowego Policji poprzez zwiększenie środków ujętych w planie finansowym jednostkom organizacyjnym Policji na podstawie zestawienia poniesionych wydatków w związku z kierowaniem policjantów do działań w ramach akcji policyjnej lub operacji policyjnej, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do decyzji.
2. 
Zwiększenia środków ujętych w planie finansowym na podstawie wydatków związanych ze skierowaniem sił i środków wsparcia, w związku z wystąpieniem sytuacji, o której mowa w § 1, dokonuje się na rzecz:
1)
jednostki organizacyjnej Policji kierującej siły i środki wsparcia, z wyłączeniem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - w zakresie poniesionych kosztów zakupu paliwa w celu przejazdu i pełnienia służby tych sił oraz kosztów przejazdu i wyżywienia w trakcie przejazdu;
2)
jednostki organizacyjnej Policji przyjmującej siły i środki wsparcia - w zakresie poniesionych kosztów zakwaterowania i wyżywienia tych sił oraz w zakresie refundacji kosztów poniesionych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie na zakup paliwa w celu przejazdu i pełnienia służby oraz kosztów przejazdu i wyżywienia sił wsparcia tej jednostki w trakcie przejazdu - na podstawie wystawionej noty obciążeniowej.
3. 
Jeżeli siły wsparcia kieruje Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, wydatki, o których mowa w ust. 2 pkt 1, rozliczane będą na podstawie noty księgowej wystawionej dla jednostki przyjmującej siły wsparcia na podstawie dokumentów potwierdzających faktycznie poniesione wydatki na ten cel.
4. 
Zwiększenia środków ujętych w planie finansowym na podstawie wydatków związanych ze skierowaniem sił i środków wsparcia, w związku z wystąpieniem sytuacji, o której mowa w § 1, dokonuje się na rzecz jednostek organizacyjnych Policji, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, również w przypadku:
1)
nagle zaistniałego zdarzenia, uniemożliwiającego przygotowanie wniosku, o którym mowa w § 4, lub
2)
podjęcia decyzji o skierowaniu sił i środków wsparcia przez Komendanta Głównego Policji lub osobę przez niego upoważnioną.
5. 
Zwiększenia środków ujętych w planie finansowym na podstawie wydatków związanych ze skierowaniem sił i środków wsparcia, w związku z wystąpieniem sytuacji, o której mowa w § 1, nie dokonuje się w przypadku:
1)
skierowania sił i środków wsparcia na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy kierownikami jednostek organizacyjnych Policji;
2)
niezatwierdzenia przez Komendanta Głównego Policji wniosku, o którym mowa w § 4;
3)
współfinansowania wydatków przez jednostki administracji państwowej lub samorządowej albo inne podmioty, w części odnoszącej się do tego współfinansowania.
§  3. 
1. 
Zwiększenie środków ujętych w planie finansowym na podstawie wydatków związanych ze skierowaniem sił i środków wsparcia będzie dokonywane do wysokości faktycznie poniesionych wydatków udokumentowanych rachunkami i fakturami związanymi z zakwaterowaniem, wyżywieniem oraz zużytym paliwem, a w przypadku rachunków i faktur zbiorczych do wysokości kwot wykazanych w specyfikacji kwot zawartych w zbiorczych rachunkach i fakturach, której wzór jest określony w załączniku nr 2 do decyzji.
2. 
Przy wyborze podmiotu realizującego usługę na rzecz Policji dotyczącą zakwaterowania i wyżywienia sił wsparcia należy kierować się możliwościami podmiotu w zakresie należytego wykonania usługi, w szczególności jego rzetelnością, kwalifikacjami, efektywnością i doświadczeniem w prowadzeniu tego rodzaju usług z uwzględnieniem przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 oraz z 2020 r. poz. 1086).
§  4. 
W przypadku konieczności prowadzenia akcji policyjnej lub operacji policyjnej wymagającej użycia sił i środków wsparcia z innej komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, szkoły policyjnej lub Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji występuje do Komendanta Głównego Policji za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji, zwanej dalej "KGP", właściwej w sprawach sztabowych z wnioskiem o przydzielenie sił i środków wsparcia, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do decyzji.
§  5. 
1. 
Kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych dokonuje wstępnej oceny wniosku, o którym mowa w § 4.
2. 
W przypadku konieczności dokonania oceny merytorycznej wniosku, o którym mowa w ust. 1, przez inną komórkę organizacyjną KGP, kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych przekazuje wniosek kierownikowi właściwej komórki organizacyjnej KGP, który opiniuje wniosek, proponując jednocześnie jednostkę organizacyjną Policji lub komórkę organizacyjną KGP, z której należy udzielić wsparcia wnioskującemu komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji.
3. 
Po zaopiniowaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych przedkłada wniosek wraz z projektem polecenia skierowania sił i środków wsparcia do zatwierdzenia Komendantowi Głównemu Policji.
4. 
Kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych po zatwierdzeniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, przekazuje polecenie skierowania sił i środków wsparcia właściwym kierownikom jednostek organizacyjnych Policji lub kierownikom komórek organizacyjnych KGP.
5. 
Wniosek, który nie został zatwierdzony, pozostawia się bez dalszego biegu, o czym kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych niezwłocznie informuje wnioskującego komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji.
§  6. 
Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, który otrzymał wsparcie, niezwłocznie sporządza informację o sposobie i zakresie wykorzystania przydzielonych sił i środków wsparcia, której wzór jest określony w załączniku nr 4 do decyzji, a następnie przekazuje informację kierownikowi komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych.
§  7. 
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Policji, który kierował siły i środki wsparcia, niezwłocznie przekazuje do kierownika jednostki organizacyjnej Policji, który otrzymał wsparcie, zestawienie poniesionych wydatków w związku z kierowaniem policjantów do działań w ramach akcji policyjnej lub operacji policyjnej wraz z kopiami rachunków oraz faktur dokumentujących te wydatki, a w przypadku rachunków i faktur zbiorczych wraz ze specyfikacją kwot, o której mowa w § 3 ust. 1.
2. 
Komendant wojewódzki (Stołeczny) Policji, który otrzymał wsparcie, na podstawie zestawień, o których mowa w ust. 1 oraz własnych wydatków sporządza zestawienie poniesionych wydatków, o którym mowa w § 2 ust. 1, a następnie przekazuje zestawienie do kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych.
§  8. 
1. 
Kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych na podstawie informacji, o której mowa w § 6, potwierdza wykorzystanie przydzielonych sił i środków wsparcia, a następnie przekazuje informację wraz z zestawieniem poniesionych wydatków, o którym mowa w § 2 ust. 1, do kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach finansowych.
2. 
Kierownik komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach finansowych na podstawie potwierdzonej przez kierownika komórki organizacyjnej KGP właściwej w sprawach sztabowych informacji, o której mowa w § 6 oraz zestawienia poniesionych wydatków, o którym mowa w § 2 ust. 1, dokonuje zwiększenia środków ujętych w planie finansowym do wysokości faktycznie poniesionych wydatków, o których mowa w § 3 ust. 1.
3. 
Rozliczenie kosztów realizacji wsparcia dokonuje się zgodnie z zasadami rachunkowości.
§  9. 
Traci moc decyzja nr 310 Komendanta Głównego Policji z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie prowadzenia rozliczeń finansowych związanych z kierowaniem policjantów do działań w ramach operacji policyjnych (Dz. Urz. KGP poz. 57), zmieniona decyzją nr 262 Komendanta Głównego Policji z dnia 6 sierpnia 2015 r. (Dz. Urz. KGP poz. 62).
§  10. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 2020 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ZESTAWIENIE

poniesionych wydatków w związku z kierowaniem policjantów do działań w ramach akcji policyjnej lub operacji policyjnej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

SPECYFIKACJA

kwot zawartych w zbiorczych fakturach i rachunkach

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WNIOSEK

o przydzielenie sił i środków wsparcia

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

INFORMACJA

o sposobie i zakresie wykorzystania przydzielonych sił i środków wsparcia

grafika