Prowadzenie przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach pozostających w zarządzie PGL.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2018.2.19

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 9 stycznia 2018 r.
w sprawie prowadzenia przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach pozostających w zarządzie PGL

LP ZŁ.0314.5.2018

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1 , w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  - w wykonaniu zadań Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wynikających z całokształtu przepisów ustawy o lasach, obligujących Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych do wspomagania administracji publicznej, skonkretyzowanych w poleceniu Ministra Środowiska skierowanym do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych pismem z dnia 17 lipca 2017 r. 3 , wydanym w oparciu o art. 34a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów 4 , mając na względzie art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 5 , zarządzam, co następuje:

§  1. 
1. 
Zobowiązuję nadleśniczych do monitorowania gruntów pozostających w ich zarządzie w celu wykrywania padłych dzików lub ich szczątków.
2. 
Monitorowanie należy prowadzić w szczególności w strefach wyznaczonych przez inspekcję weterynaryjną w związku ze stwierdzeniem ogniska ASF oraz na obszarach, na których stwierdzono występowanie przypadków ASF u dzików.
3. 
Monitorowanie należy prowadzić we współpracy z kołami łowieckimi Polskiego Związku Łowieckiego, w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych a Przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego z dnia 12 stycznia 2016 r.
4. 
Każda pozyskana w wyniku monitorowania obszarów leśnych informacja o wykryciu padłych dzików lub ich szczątków powinna być niezwłocznie przekazana powiatowemu lekarzowi weterynarii. Sposób i tryb przekazywania tych informacji powinien zostać uzgodniony z powiatowym lekarzem weterynarii.
§  2. 
Monitorowanie, o którym mowa w § 1, powinno być prowadzone poprzez wykorzystanie każdego pobytu w terenie: pracowników nadleśnictwa, związanego z wykonywaniem obowiązków służbowych, osób wykonujących prace leśne na zlecenie zakładów usług leśnych, a także osób wykonujących polowania oraz prowadzących prace związane z gospodarką łowiecką w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie.
§  3. 
Monitorowanie, o którym mowa w § 1, należy prowadzić w sposób ciągły.
§  4. 
Znalezione w wyniku monitorowania, o którym mowa w § 1, padłe dziki lub ich szczątki należy usunąć pod nadzorem i wedle zaleceń i procedur określonych przez powiatowego lekarza weterynarii.
§  5. 
Zobowiązuję dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do sprawowania bieżącego nadzoru nad realizacją przez nadleśniczych monitorowania, o którym mowa w § 1.
§  6. 
Rozliczenie kosztów usunięcia padłych dzików lub ich szczątków z obszarów leśnych, tj. kosztów utylizacji, sprzętu, materiałów i środków niezbędnych do ich usunięcia, nastąpi ze środków rezerwy ogólnej funduszu leśnego w danym roku.
§  7. 
1. 
Zobowiązuję dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do przedkładania Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych, do 10. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału, sprawozdań zbiorczych dla regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, uwzględniających liczbę wykrytych padłych dzików lub ich szczątków.
2. 
Głównego Łowczego Lasów Państwowych - Naczelnika Wydziału Gospodarki Łowieckiej DGLP zobowiązuję do przygotowywania projektów sprawozdań zbiorczych dla Lasów Państwowych w oparciu o sprawozdania nadesłane przez regionalne dyrekcje i przedkładania ich do podpisu Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po upływie każdego kwartału.
§  8. 
Z chwilą wejścia w życie niniejszego zarządzenia traci moc Zarządzenie nr 26 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 28 lipca 2017 r. w sprawie prowadzenia przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenach pozostających w zarządzie PGL LP.
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 stycznia 2018 r.
1 Art. 33. 1. ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 788) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Kopia pisma stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia. (Załącznika nie drukujemy- przyp. red.).
4 Art. 34a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 1996 r. Nr 106 poz. 492) stanowi, że minister w celu dostosowania do polityki ustalonej przez Radę Ministrów zasad i kierunków działania podległych lub nadzorowanych centralnych organów administracji rządowej i innych urzędów lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej może wydawać kierownikom urzędów centralnych i jednostek organizacyjnych wiążące ich wytyczne i polecenia.
5 Art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach stanowi, że "Środki funduszu leśnego mogą być przeznaczone również na wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w szczególności w zakresie gospodarki leśnej".