Prowadzenie ewidencji, zasad klasyfikacji, krajowych wydatków publicznych poniesionych na cele strukturalne oraz sporządzania sprawozdania Rb-WS.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2011.1.35

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2010 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 14 grudnia 2010 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji, zasad klasyfikacji, krajowych wydatków publicznych poniesionych na cele strukturalne oraz sporządzania sprawozdania Rb-WS

Na podstawie art. 59 ust.3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.), art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 20, poz. 103) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz. U. nr 44, poz. 255) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Czynności polegające na wyodrębnieniu wydatków strukturalnych z ogółu wydatków w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dokonują w Centrali Dyrektorzy Biur, osoby kierujące zespołem w zakresie swoich zadań potwierdzający pod względem merytorycznym dokonanie wydatku.
2.
Oddziały Regionalne wyodrębniają wydatki strukturalne zgodnie z powołanymi przepisami, wyodrębnienia wydatków strukturalnych dokonują, osoby upoważnione przez Dyrektora oddziału do kontroli merytorycznej.
§  2.
1.
Wydatki strukturalne w KRUS klasyfikuje się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych.
2.
W zestawieniach wydatków na cele strukturalne należy wykazać wydatki wyłącznie tej jednostki, która poniosła ostateczny koszt realizacji zadania i zrealizowała wydatek potwierdzony fakturą VAT lub innym równoważnym dokumentem księgowym.
3.
Wydatek uznaje się za wydatek strukturalny jeżeli odpowiada jednemu z obszarów i kodów kategorii interwencji funduszy strukturalnych oraz pochodzi z krajowych środków publicznych będących w dyspozycji jednostki.
4.
Klasyfikując wydatek do wydatków strukturalnych, o których mowa w ustępie 3 osoba sprawdzająca wskazuje obszar i kod właściwy dla poniesionego wydatku.
5.
W celu wyodrębnienia i prawidłowego klasyfikowania wydatków strukturalnych ustala się następujący wzór pieczęci na fakturach lub innych dokumentach księgowych:

Wydatek zaliczony do wydatków strukturalnych

Kwota ............... zł (słownie ...............................................................

...........................................................................................................)

Obszar ............................................. Kod ..........................................

Data ............................................... Podpis ........................................

Brak pieczątki na fakturze lub innym dowodzie księgowym oznacza, że wydatku nie należy klasyfikować do wydatków strukturalnych.

6.
Podpisana faktura lub inny dokument księgowy pod względem merytorycznym i opisany w sposób podany w ust. 5 przekazywany jest do komórki finansowej w celu sprawdzenia pod względem formalno-rachunkowym i przedłożenia do akceptacji.
7.
Opisanie faktury lub innego dokumentu finansowego w sposób niezgodny z zapisami niniejszego zarządzenia skutkuje zwrotem dokumentu źródłowego do właściwej komórki organizacyjnej w celu wniesienia wymaganego zapisu, o którym mowa w ust. 6.
8.
W przypadku realizacji zadań finansowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych opisu merytorycznego faktur Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dokonuje według ustalonego wzoru przez jednostkę nadzorującą Programy Europejskie, natomiast wydatki poniesione w części stanowiącej krajowy wkład publiczny (współfinansowanie krajowe) opisuje zgodnie z ust. 6.
9.
Biuro Finansowo-Księgowe w Centrali i Wydziały (komórki organizacyjne) Finansowo-Księgowe w Oddziałach Regionalnych dokonują w systemie finansowo-księgowym na koncie pozabilansowym "975" "Wydatki strukturalne", bieżącej rejestracji wydatków strukturalnych według klasyfikacji wskazanej na pieczęci.
§  3.
1.
Na podstawie otrzymanych sprawozdań jednostkowych Biuro Finansowo-Księgowe sporządza sprawozdanie roczne Rb-WSb o wydatkach strukturalnych poniesionych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego za dany okres sprawozdawczy.
2.
Oddziały Regionalne, które nie poniosły wydatków strukturalnych sporządzają sprawozdanie zerowe i przekazują do Biura Finansowo-Księgowego w terminie do 31 marca po zakończeniu okresu sprawozdawczego. Brak sporządzenia sprawozdania Rb-WSb, w przypadku, gdy Oddział nie miał wydatków strukturalnych stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych
3.
Szczegółowe zasady sporządzania sprawozdania Rb-WSb zawiera Załącznik do niniejszego Zarządzenia.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK 

Zasady sporządzania sprawozdań z realizacji wydatków strukturalnych

1. Sprawozdanie sporządzane jest z wydatków poniesionych z krajowych środków publicznych będących w dyspozycji jednostki na realizację operacji lub zadania odpowiadającemu jednemu z obszarów i kodów kategorii interwencji funduszy strukturalnych.

2. Do krajowych środków publicznych nie zalicza się środków pochodzących z Unii Europejskiej (takich jak np: środki funduszy przedakcesyjnych - PHARE, ISPA i SAPARD, środki funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Inicjatyw Wspólnotowych, Europejskiego Funduszu Rybackiego, Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz środki poakcesyjne - Transition Facility, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Szwajcarskiego Mechanizmu Finansowego).

3. Wydatkiem strukturalnym jest współfinansowanie krajowe projektów realizowanych z udziałem funduszy strukturalnych. Kod wykazany na pieczątce musi być zgodny z kodem wykazanym we wniosku o dofinansowanie danego projektu.

4. Wydatkiem strukturalnym nie jest współfinansowanie krajowe projektów realizowanych z udziałem funduszy przedakcesyjnych - PHARE, ISPA i SAPARD, Funduszu Spójności, Inicjatyw Wspólnotowych, Europejskiego Funduszu Rybackiego, Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz środki poakcesyjne - Transition Facility, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Szwajcarskiego Mechanizmu Finansowego.

5. Do obliczenia wydatków strukturalnych przyjmuje się wydatki faktycznie poniesione w okresie sprawozdawczym, udokumentowane opłaconą fakturą lub innym dokumentem księgowym.

6. W wydatkach strukturalnych nie uwzględnia się wszelkiego rodzaju kar, grzywien, odsetek od zaległości oraz wydatków, które mogą być odzyskane, np.: podatek od towarów i usług.

7. W przypadku realizacji zadań finansowanych z udziałem środków UE jednostka nie wykazuje wydatków, które podlegają refundacji ze środków UE - niezależnie od tego, kiedy refundacja nastąpi. Należy wykazać tylko wydatki poniesione w części stanowiącej wkład publiczny krajowy (współfinansowanie krajowe).

8. W sytuacji braku realizacji wydatków strukturalnych należy. złożyć sprawozdanie zerowe.

9. Sprawozdanie Rb-WSb sporządza się na druku będącym Załącznikiem nr 31 do rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 20, poz. 103) oraz zgodnie z Instrukcją sporządzania rocznych sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych, stanowiącą Załącznik nr 40.

10. Sprawozdania jednostkowe sporządza się w złotych i groszach.

11. Sprawozdania skonsolidowane i zbiorcze sporządza się w tysiącach złotych bez miejsc po przecinku.