Prowadzenie badań psychologicznych testem MultiSelect osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz oceny tych badań.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2005.15.110

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 września 2005 r.

DECYZJA NR 478
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 14 września 2005 r.
w sprawie prowadzenia badań psychologicznych testem MultiSelect osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz oceny tych badań

W celu ujednolicenia sposobu prowadzenia badań psychologicznych testem MultiSelect osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz kryteriów oceny wyników tych badań postanawiam, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadzam instrukcję prowadzenia badań psychologicznych testem MultiSelect osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, zwanych dalej "kandydatami", oraz oceny wyników tych badań, stanowiącą załącznik do decyzji.
2.
Psycholodzy prowadzący badania psychologiczne kandydatów do służby w Policji są zobowiązani do postępowania zgodnie z instrukcją, o której mowa w ust. 1.
§  2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

INSTRUKCJA

prowadzenia badań psychologicznych testem Multi Select osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji oraz oceny wyników tych badań

I.

ZASADY OGÓLNE PROWADZENIA BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH TESTEM MULTISELECT

1. Badania testem MultiSelect prowadzone są indywidualnie - przy pojedynczych stanowiskach komputerowych. Zadaniem psychologa jest stworzenie i zagwarantowanie właściwej atmosfery do przeprowadzenia badań.

2. Przed przystąpieniem do badań psycholog zobowiązany jest do:

1) sprawdzenia danych kandydata na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem i zawierającego numer PESEL. PESEL oraz numer kandydata z Centralnego Rejestru Doboru Kandydatów, oznaczonego jako "CRDK", psycholog wpisuje w odpowiednie pola Karty Oceny Predyspozycji Psychologicznych Osoby Ubiegającej się o Przyjęcie do Służby w Policji, zwanej dalej "Kartą Oceny", której wzór stanowi załącznik nr 1 do instrukcji;

2) odstąpienia od wykonania badania w przypadku niespełnienia wymogów formalnych określonych w pkt 1;

3) przyjęcia od każdego z kandydatów pisemnego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do instrukcji;

4) odstąpienia od przeprowadzenia badania w przypadku, gdy kandydat zaznaczy w oświadczeniu pole "NIE", co najmniej w jednym z podanych stwierdzeń;

5) uzyskania informacji od kandydata na temat umiejętności posługiwania się komputerem. W razie potrzeby kandydat ma możliwość wielokrotnego ćwiczenia umiejętności na zadaniu poprzedzającym test właściwy.

3. Badanie rozpoczyna się podaniem przez psychologa instrukcji zawierającej ogólne informacje o przebiegu badania. Instrukcja ta dodatkowo powinna znajdować się w formie pisemnej przy każdym stanowisku pracy. Dokładne instrukcje dotyczące poszczególnych zadań stanowią integralną część testu i generowane są automatycznie w trakcie badania.

4. Integralną część metody badania stanowi wywiad, który powinien być przeprowadzony po etapie badania przy komputerze i uwzględnić wyniki uzyskane przez kandydata. Konfiguracja wyników w teście stanowi źródło hipotez do weryfikacji w wywiadzie. Opinię kandydata sporządza zawsze psycholog przeprowadzający wywiad.

5. Po przeprowadzonym badaniu psychologicznym wyniki uzyskane przez kandydata dopasowywane są do profilu stanowiska podstawowego w Policji. Wymagania na stanowisko podstawowe zostały opracowane przez sędziów kompetentnych - policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej.

II.

KRYTERIA I ZASADY OCENY WYNIKÓW BADAŃ PSYCHOLOGICZNYCH TESTEM MULTISELECT

1. Wyniki kandydata opisywane są w czterech obszarach: zdolności intelektualne, stabilność, zachowania społeczne i postawa w pracy.

2. Podstawowym kryterium selekcyjnym są wyniki uzyskane przez kandydata w skali Ogólny Wskaźnik Negatywny, zwany dalej "skalą OWN".

Wyniki znajdujące się poza wyznaczonym obszarem dopasowania powodują dyskwalifikację kandydata do dalszego psychologicznego opracowywania. W takim przypadku ocena psychologiczna stopnia dopasowania kandydata dotyczy jedynie obszaru zdolności intelektualnych. W obszarach stabilności, zachowań społecznych i postawy w pracy należy zaznaczyć pola "NIE" w kolumnie nr 3 Karty Oceny.

W części opisowej opinii dotyczącej obszaru osobowości należy umieścić informację o treści - "Wyniki uzyskane przez kandydata wskazują, że istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowego funkcjonowania. W aktualnym badaniu kandydat nie spełnia wymagań stanowiska podstawowego".

3. Kolejnym etapem interpretacji jest analiza skal wchodzących w skład OWN: Skali Reprezentatywności, zwanej dalej "Skalą R", Skali Neurotycznego Poczucia Winy, zwanej dalej "Skalą NPW", Skali Wrogości i Podejrzliwości, zwanej dalej "Skalą WP" oraz Skali Naiwnej Autoprezentacji, zwanej dalej "Skalą NA":

1) w przypadku, gdy wyniki kandydata uzyskane w skalach: R, WP i NPW znajdują się w I lub IV kwartylu należy poddać je wnikliwej analizie i weryfikacji na podstawie danych uzyskanych z wywiadu. Psycholog indywidualnie podejmuje decyzję o interpretacji pozostałych wyników badania.

W przypadku, kiedy wyniki nie kwalifikują się do dalszej interpretacji ocena stopnia dopasowania kandyta dotyczy jedynie obszaru zdolności intelektualnych.

W obszarach stabilności, zachowań społecznych i postawy w pracy należy wypełnić pola "NIE" w kolumnie nr 3 Karty Oceny. W sytuacji podjęcia decyzji o dyskwalifikacji kandydata do dalszej analizy w treści opinii dotyczącej obszaru osobowości należy umieścić informację o treści "Wyniki uzyskane przez kandydata wskazują, że istnieje ryzyko wystąpienia nieprawidłowego funkcjonowania. W aktualnym badaniu kandydat nie spełnia wymagań stanowiska podstawowego";

2) w przypadku uzyskania przez kandydata wyników odbiegających od normy w skali NA psycholog indywidualnie podejmuje decyzję, czy wyniki kandydata kwalifikują się do obiektywnej interpretacji.

W przypadku, kiedy wyniki nie kwalifikują się do obiektywnej interpretacji ocena stopnia dopasowania kandydata dotyczy jedynie obszaru zdolności intelektualnych.

W obszarach stabilności, zachowań społecznych i postawy w pracy należy wypełnić pola "NIE" w kolumnie nr 3 Karty Oceny.

W części opisowej należy umieścić informację o treści - "Wyniki uzyskane przez kandydata nie kwalifikują się do obiektywnej interpretacji. W aktualnym badaniu kandydat nie spełnia wymagań stanowiska podstawowego".

4. Warunkiem otrzymania przez kandydata pozytywnej opinii psychologicznej jest:

1) uzyskanie w skali OWN dopasowania 100%;

2) uzyskanie w każdym z pozostałych badanych obszarów dopasowania minimum 50%;

3) uzyskanie w obszarze zdolności intelektualnych dopasowania do wymagań w wymiarze: inteligencja (werbalna i niewerbalna), zdolność rozwiązywania problemów.

5. Istnieje możliwość uzyskania przez kandydata pozytywnej opinii psychologicznej, jeżeli nie uzyskał przewidzianego minimum 50% dopasowania w badanych obszarach.

Jest to możliwe jedynie w sytuacji, kiedy uzyskane wyniki w niewielkim stopniu odbiegają od wymaganego profilu, a wnikliwa analiza jakościowa pozwala przewidywać duże prawdopodobieństwo prawidłowego funkcjonowania w służbie. W takim przypadku psycholog podejmuje decyzję po wcześniejszej konsultacji z koordynatorem regionalnym systemu MultiSelect lub administratorem systemu i dokumentuje ją na arkuszu punktacji wywiadu. Dodatkowo w treści opinii należy umieścić informację o treści - "Decyzja podjęta po konsultacji z koordynatorem regionalnym systemu" lub "Decyzja podjęta po konsultacji z administratorem systemu".

6. Zakres obowiązków koordynatorów regionalnych systemu MultiSelect stanowi załącznik nr 3 do instrukcji.

7. Część opisowa każdej opinii psychologicznej powinna zawierać dokładną i rzetelną analizę badanych dyspozycji dokonywaną na podstawie wyników testu, wywiadu oraz wiedzy psychologicznej.

8. W przypadku uzyskania przez kandydata pozytywnej opinii psychologicznej wyniki przeliczane są na punkty według wzoru dopasowania do stanowiska, który stanowi załącznik nr 4 do instrukcji.

Uzyskane punkty wpisuje się do Karty Oceny w kolumnie nr 2. W przypadku uzyskania przez kandydata negatywnej opinii wypełniana jest jedynie kolumna nr 3 w Karcie Oceny.

9. Wyniki testu zachowują ważność przez okres 12 miesięcy od daty badania.

10. Jeżeli okres pomiędzy kolejnymi badaniami jest krótszy niż dwanaście miesięcy, wyniki badań kandydata z bazy danych należy dopasować do profilu wymagań stanowiska podstawowego. Opinię należy sporządzić według aktualnie obowiązującego wzoru i kryteriów selekcyjnych.

11. Psycholog przeprowadzający badania i sporządzający opinię bierze pod uwagę wyniki uzyskane przez kandydata we wszystkich poprzednich badaniach psychologicznych testem MultiSelect.

III.

OGÓLNE ZASADY UŻYTKOWANIA TESTU MULTISELECT

1. Celem przetwarzania danych z badań psychologicznych jest ocena predyspozycji psychologicznych kandydatów do służby w Policji. Administrator danych wyznacza osoby upoważnione do przetwarzania danych znajdujących się w bazach danych z badań psychologicznych. Osoba upoważniona do przetwarzania danych musi posiadać co najmniej tytuł magistra psychologii oraz odpowiednie przeszkolenie z zakresu stosowania testu MultiSelect. Aktualne listy osób upoważnionych do prowadzenia badań testem MultiSelect i przetwarzania wytworzonych w ramach tej procedury danych posiada administrator systemu MultiSelect.

2. Dane z badań psychologicznych są archiwizowane i przechowywane na nośnikach elektronicznych w zespołach (sekcjach) psychologów lub komórkach organizacyjnych, w których zatrudniony jest psycholog odpowiedzialny za prowadzenie badań psychologicznych w stosunku do kandydatów do służby w Policji. Dane te są przechowywane w sposób gwarantujący ich poufność, rozliczalność i dostępność, zgodnie z polityką bezpieczeństwa jednostki.

3. Administrator danych może udostępnić dane pochodzące z badań psychologicznych w sytuacjach uzasadnionych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

4. Jednostki testu zamawia i nadzoruje ich wykorzystanie psycholog odpowiedzialny za wykonywanie badań. Wzór arkusza zamówienia jednostek badań stanowi załącznik nr 5 do instrukcji.

5. Rozliczenie wykorzystanych jednostek testu należy przesyłać do administratora systemu dwa razy w roku - w terminie do dnia 15 stycznia i do dnia 15 lipca. Wzór rozliczenia wykorzystanych jednostek testu stanowi załącznik nr 6 do instrukcji.

6. Psycholog prowadzący badania jest zobowiązany do prowadzenia rejestru kandydatów do służby w Policji oraz wykazu alfabetycznego przebadanych kandydatów zgodnie z zasadami określonymi w załączniku nr 7 do instrukcji.

Załącznik Nr 1

KARTA OCENY PREDYSPOZYCJI PSYCHOLOGICZNYCH OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O PRZYJĘCIE DO SŁUŻBY W POLICJI
Identyfikator CRDK
Identyfikator PESEL

Wynik badania (wstaw X w odpowiednią kratkę):

Pozytywny(wypełnić kolumnę 2 wpisując ilości punktów)
Negatywny(wypełnić kolumnę 3 wstawiając X w odpowiednim polu)
123
Nazwa obszaruIlość punktówDopasowanie

Czy spełnia wymogi:

TakNie
Zdolności intelektualne
Zachowania społeczne
Stabilność
Postawa w pracy
Dopasowanie
Inne
Suma punktów:

Ocena psychologiczna:

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

.............. ...................... ...................

Data badania Identyfikator kadrowy Podpis psychologa

psychologa

Załącznik Nr 2

OŚWIADCZENIE KANDYDATA

Po zapoznaniu się z celem i zakresem badania psychologicznego ja niżej podpisany(a) oświadczam, że:
TAK*NIE
1.Jestem w dniu dzisiejszym w dobrej kondycji psychofizycznej.??
2.W ciągu ostatnich 24 godzin nie spożywałem(am) napojów alkoholowych bądź innych środków o podobnym działaniu (leki, środki odurzające).??
3.W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie byłem(am) badany(a) w ramach doboru do służby w Policji testem psychologicznym MultiSelect??

....................... .............................

(miejscowość, data) (czytelny podpis kandydata)

_________

* należy zaznaczyć właściwą kolumnę: "TAK" lub "NIE"

Załącznik Nr 3

ZAKRES OBOWIĄZKÓW KOORDYNATORA REGIONALNEGO TESTU MULTISELECT

Do obowiązków Koordynatora Regionalnego testu MultiSelect należy:
1)
konsultowanie wyników badań w uzasadnionych przypadkach oraz udzielanie pomocy związanej ze stosowaniem testu psychologom zatrudnionym w Policji;
2)
prowadzenie szkoleń i doskonalenia zawodowego dla nowych użytkowników testu;
3)
nadzór i kontrola nad użytkowaniem testu, stosowaniem kryteriów i zasad oceny wyników badań psychologicznych oraz sposobem ich dokumentowania;
4)
uczestnictwo w procesie budowania profili wymagań psychologicznych w ramach systemu MultiSelect na poszczególne stanowiska w Policji;
5)
utrzymywanie stałego kontaktu z administratorem systemu.

Załącznik Nr 4

Metoda MultiSelect - Dopasowanie do wymagań stanowiska

Dopasowanie do stanowiska (%)
Zdolności intelektualneZachowania społeczneStabilnośćPostawa w pracyOgólny wskaźnik negatywnyKompetencje dodatkoweOgólny wskaźnik dopasowania do stanowiska
100% = 2 pkt100% = 2 pkt100% = 2 pkt100% = 2 pkt---

min 0 pkt - max 8 pkt

Zdolności intelektualne

SkalaKwartyl
IIIIIIIV
Inteligencja (werbalna i niewerbalna), zdolność rozwiązywania problemów0123
Motywacja do pracy umysłowej, myślowej, koncepcyjnej0123
Twórczość i oryginalność w myśleniu, nowatorstwo0123
Systemowe (całościowe) spostrzeganie problemów0123
Pamięć i spostrzeganie0123

max 15 pkt

Zachowania społeczne

SkalaKwartyl
IIIIIIIV
Motywacja do pracy z ludźmi, kontaktów społecznych, ekstrawersja0123
Zdolność porozumiewania się, przekonywania i wpływania na - ludzi0123
Rozumienie ludzi, wrażliwość, empatia 0123
Konstruktywne działania wobec konfliktów, zdolności mediacyjne0123

max 12 pkt

Stabilność

SkalaKwartyl
IIIIIIIV
Wiara we własne kompetencje i możliwości0122
Zdolność samokrytycyzmu i samokontroli0122
Odporność na trudne sytuacje zawodowe0123

max 7 pkt

Postawa w pracy

SkalaKwartyl
IIIIIIIV
Aktywność, energia, łatwość działań zewnętrznych0122
Nastawienie zadaniowe, rzeczowo-techniczne0123
Nastawienie społeczno-organizatorskie0123
Nastawienie kontrolująco-egzekwujące0120
Zdolność podporządkowania się, dyscyplina0122
Utożsamianie się z rolą zawodową0122
Dokładność i staranność wykonywania zadań0122
Poziom aspiracji zadaniowych0122

max 18 pkt

SUMA max = 60 pkt

UWAGA:

NA - jeśli wynik wyższy niż 85 (1 odchylenie standardowe od 100) = -4 pkt (odejmujemy 4 punkty)

NA - jeśli wynik mieści się w przedziale (0 - 84,9) = suma pozostaje bez zmian

Załącznik Nr 5

FORMULARZ ZAMÓWIENIA JEDNOSTEK BADAŃ MULTISELECT*

Jednostka
Osoba zamawiająca
Funkcja
Wydział
Telefon
ZAMÓWIENIE:
Stanowiska komputerowe do badań testem MultiSelect**Stan jednostek badań w dniu składania zamówieniaLiczba zamawianych jednostek badań
1.
2.
3.

......................................

(data i podpis osoby zamawiającej)

* Formularz zamówienia należy przesłać faksem do Zespołu Psychologa Koordynatora KGP - nr (72) 141 41.

** Liczba wierszy poniżej powinna zgadzać się z liczbą stanowisk komputerowych przeznaczonych do badań psychologicznych testem MultiSelect.

Załącznik Nr 6

Sprawozdanie dotyczące ilości przeprowadzonych badań oraz wykorzystanych jednostek testu MultiSelect

w .......*

przez .......**

12345
Ilość stanowisk komputerowychIlość przydzielonych jednostek MultiSelectIlość przebadanych kandydatówIlość wykorzystanych jednostekUwagi***

_________

* Należy podać okres, którego dotyczy sprawozdanie, np. w I połowie 2005 r., w II połowie 2005 r.

** Należy podać komórkę odpowiedzialną za prowadzenie badań i rozliczanie jednostek badawczych.

*** Należy wpisać np. informacje wyjaśniające różnice pomiędzy kolumnami 2, 3 i 4.

Załącznik Nr 7

1. Rejestr kandydatów powinien zawierać następujące dane:

1) imię i nazwisko kandydata,

2) datę urodzenia kandydata,

3) datę badania testem MultiSelect,

4) wynik badania testem MultiSelect.

2. Rejestr kandydatów sporządza się według wzoru:

Lp.Imię i nazwiskoData urodzeniaData badaniaWynik badania testem MultiSelect*

3. Rejestr kandydatów należy prowadzić w systemie rocznym.

4. Skorowidz alfabetyczny przebadanych kandydatów powinien zawierać następujące dane:

1) nazwisko i imię kandydata,

2) datę badania,

3) numer kandydata w rejestrze kandydatów.

_________

* W przypadku uzyskania przez kandydata opinii pozytywnej należy wpisać liczbę uzyskanych punktów, w przypadku opinii negatywnej należy wpisać - "negatywny".