Program pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

Dzienniki resortowe

NFZ.2021.181

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 października 2022 r.

ZARZĄDZENIE Nr 181/2021/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 8 listopada 2021 r.
w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 48e ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, 1292, 1559, 1773 i 1834) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR, zwanego dalej "programem pilotażowym", określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR (Dz. U. poz. 1622), zwanego dalej "rozporządzeniem KOS-BAR";
2)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1;
3)
wzór umowy o realizację programu pilotażowego.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, określone w załączniku do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
podwykonawca - podmiot, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów;
5)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów;
6)
rozporządzenie szpitalne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
7)
rozporządzenie ambulatoryjne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
8)
rozporządzenie rehabilitacyjne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
9)
świadczenia kompleksowe - zakres świadczeń, o którym mowa w pkt 10, w ramach którego realizowana i finansowana jest kompleksowa opieka nad pacjentem, koordynowana przez jeden ośrodek koordynujący, o którym mowa w § 8 rozporządzenia KOS-BAR, obejmująca postępowanie diagnostyczno - terapeutyczne, specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne oraz w zależności od wskazań medycznych różne formy rehabilitacji;
10)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w Ogólnych warunkach umów.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniu KOS-BAR oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot umowy

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu pilotażowego, zwanej dalej "umową pilotażową", jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego, w zakresach określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2. 
Fundusz zawiera umowę pilotażową z ośrodkiem koordynującym, o którym mowa w § 8 rozporządzenia KOS-BAR, określonym w wykazie stanowiącym załącznik nr 3 do rozporządzenia KOS-BAR, zwanym dalej "realizatorem pilotażu" lub "świadczeniodawcą".
3. 
Wzór umowy pilotażowej jest określony w załączniku nr 1 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy pilotażowej wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3

Tryb zawierania umów

§  4. 
1. 
Oddział Funduszu w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia weryfikuje spełnianie przez świadczeniodawcę warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego, określonych w rozporządzeniu KOS-BAR.
2. 
Weryfikacji, o której mowa w ust. 1, podlega spełnienie przez realizatora pilotażu warunków określonych w § 9 rozporządzenia KOS-BAR oraz w załączniku nr 5 rozporządzenia KOS-BAR.
3. 
Osoby przeprowadzające weryfikację sporządzają protokół z czynności weryfikacyjnych, potwierdzony przez osobę reprezentującą realizatora pilotażu lub osobę przez niego upoważnioną.
4. 
Dyrektor Oddziału Funduszu informuje realizatora pilotażu o spełnieniu albo niespełnieniu przez podmiot weryfikowany warunków wymaganych do realizacji programu pilotażowego (wynik weryfikacji).
5. 
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji Fundusz niezwłocznie zawiera umowę z realizatorem pilotażu.
§  5. 
1. 
W celu zawarcia umowy pilotażowej wymaga się złożenia przez realizatora pilotażu, w terminie 7 dni od dnia przekazania informacji o pozytywnym wyniku weryfikacji, o której mowa w § 4 ust. 4, następujących dokumentów:
1)
oświadczenia o wpisach do rejestrów, zgodnego ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do zarządzenia;
2)
kopii polisy lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z udzielaniem świadczeń; realizator pilotażu może złożyć także umowę przedwstępną lub oświadczenie o zobowiązaniu się do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej od dnia rozpoczęcia obowiązywania umowy;
3)
wniosku w sprawie rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 5 do zarządzenia;
4)
pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w imieniu realizatora pilotażu - w przypadku gdy realizator pilotażu jest reprezentowany przez pełnomocnika.
2. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składane przez realizatora pilotażu, winny pozostawać w zgodności ze stanem faktycznym i prawnym.
3. 
Kopie dokumentów winny zostać poświadczone za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania realizatora pilotażu.
4. 
Dyrektor oddziału Funduszu może zażądać przedstawienia oryginału dokumentu w przypadku, w którym kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości, co do jej zgodności z oryginałem, a brak jest możliwości weryfikacji jej prawdziwości w inny sposób.
§  6. 
1. 
Po złożeniu dokumentów, o których mowa w § 5, i pozytywnej ich weryfikacji, dyrektor Oddziału Funduszu ustala z realizatorem pilotażu kwotę zobowiązania na okres realizacji pilotażu określony w § 4 pkt 2 rozporządzenia KOS-BAR.
2. 
Dyrektor Oddziału Funduszu przesyła realizatorowi pilotażu projekt umowy pilotażowej w celu jej podpisania lub informuje go o możliwości zawarcia umowy w siedzibie Oddziału Funduszu.

Rozdział  4

Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie rozporządzenia KOS-BAR przez realizatora pilotażu

§  7. 
Rozliczanie świadczeń udzielanych w ramach programu pilotażowego odbywa się zgodnie z Katalogiem produktów rozliczeniowych określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§  8. 
1. 
Świadczeniodawca obowiązany jest udzielać świadczeń zgodnie z rozporządzeniem KOS-BAR, a w szczególności przez cały okres realizacji pilotażu spełniać wymogi określone w § 9 rozporządzenia KOS-BAR oraz w załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest także udzielać świadczeń zgodnie z przepisami odrębnymi, w szczególności z rozporządzeniem szpitalnym, rozporządzeniem ambulatoryjnym, rozporządzeniem rehabilitacyjnym oraz z niniejszym zarządzeniem.
§  9. 
1. 
Programem pilotażowym obejmuje się świadczeniobiorców spełniających kryteria określone w § 6 rozporządzenia KOS-BAR.
2. 
Proces terapeutyczny jest realizowany zgodnie z indywidualnymi potrzebami klinicznymi świadczeniobiorców.
3. 
Rehabilitacja lecznicza (przed- i pooperacyjna) realizowana jest w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych lub oddziału albo ośrodka dziennego.
4. 
Rodzaj rehabilitacji leczniczej (przed- i pooperacyjnej) uzależniony jest od wskazań oraz stanu klinicznego świadczeniobiorcy i udokumentowany w dokumentacji medycznej.
5. 
Istnieje możliwość powtórnego rozliczenia tego samego rodzaju rehabilitacji leczniczej (przed- i pooperacyjnej), z zastrzeżeniem, że rozliczeniem takim objęte będą nie więcej niż dwa cykle terapeutyczne realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych lub oddziału albo ośrodka dziennego.
6.  1
 Cykl terapeutyczny rehabilitacji leczniczej (przed-i pooperacyjnej) trwa w przypadku:
1)
fizjoterapii ambulatoryjnej -10 dni;
2)
rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku/oddziale dziennym - 20 dni;
3)
rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych -20 dni.
7. 
Na cykl terapeutyczny realizowany w warunkach ambulatoryjnych składa się wizyta fizjoterapeutyczna oraz indywidualna praca ze świadczeniobiorcą (ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia według metod neurofizjologicznych, metody reedukacji nerwowo-mięśniowej, ćwiczenia specjalne, mobilizacje i manipulacje) - nie mniej niż 30 minut.
8. 
Wizyta fizjoterapeutyczna realizowana jest na zasadach określonych w rozporządzeniu rehabilitacyjnym.
9. 
Dzienna ilość zabiegów realizowanych w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych lub oddziału albo ośrodka dziennego została określona w rozporządzeniu rehabilitacyjnym.
10. 
Wykaz procedur ICD 9 dotyczący rehabilitacji leczniczej jest określony w załączniku nr 3 do zarządzenia.
11. 
Rozliczenie modułu III Rehabilitacja lecznicza (przed- i pooperacyjna) następuje zgodnie z § 10 ust. 1 rozporządzenia KOS-BAR.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy pilotażowej udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy pilotażowej.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy pilotażowej.
§  11. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy pilotażowej.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania świadczeń jedynie w części zakresu będącego przedmiotem umowy pilotażowej.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 8.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy pilotażowej, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
§  12. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do udostępniania, na żądanie Funduszu, rejestru zakażeń zakładowych.
3. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy o świadczeniach, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
4. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 3, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach.
5. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 4, świadczeniodawca składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy.
6. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 4, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 6 ust. 4 załącznika nr 1 do zarządzenia, stanowiącego wzór umowy pilotażowej.
7. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  13. 
1. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznania zasadniczego według ICD-10 i nie więcej niż trzech istotnych z punktu widzenia rozpoznania głównego rozpoznań współistniejących, w szczególności tych, które są przedmiotem monitorowania, z zastrzeżeniem, że sprawozdane winno być rozpoznanie zasadnicze, o którym mowa w § 3 rozporządzenia KOS-BAR;
2)
wszystkich procedur medycznych łącznie z datą ich wykonania - według wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9 ze szczególnym uwzględnieniem procedur wymienionych w § 7 pkt 2 lit. b rozporządzenia KOS-BAR.
2. 
Dane, o których mowa w ust. 1, winny być zgodne z danymi zawartymi w indywidualnej dokumentacji medycznej, zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydanym na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2020 r. poz. 849).
3. 
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stanowi warunek rozliczenia świadczeń.
§  14. 
1. 
Realizatorzy programu pilotażowego KOS-BAR sprawozdają do Funduszu dane dotyczące oceny efektów leczenia, o których mowa w § 12 rozporządzenia KOS-BAR.
2. 
Realizator pilotażu jest obowiązany do przekazania w formie elektronicznej sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, zgodnie ze wzorem i w formacie udostępnionym przez Fundusz.
§  15. 
1. 
Prezes Funduszu sporządza sprawozdanie końcowe z realizacji programu pilotażowego, o którym mowa w § 13 rozporządzenia KOS-BAR, w tym:
1)
ocenę danych, o których mowa w § 7 pkt 5 rozporządzenia KOS-BAR;
2)
ocenę wskaźników realizacji programu pilotażowego, o których mowa w § 11 rozporządzenia KOS-BAR, na podstawie danych przekazanych z Oddziałów Funduszu, które sporządzają, zgodnie z właściwością dla miejsca udzielania świadczeń, sprawozdania końcowe dla ośrodków koordynujących.
2. 
Sprawozdanie końcowe sporządzane przez Oddział Funduszu przekazywane jest do Centrali Funduszu w terminie 45 dni od dnia zakończenia programu pilotażowego.
§  16. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń określone są w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie pilotażowej.
2. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek wraz z raportem statystycznym.
3. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
§  17. 
1. 
Realizator pilotażu, osiągający wskaźniki oceny efektów leczenia, określone w załączniku nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR, rozlicza się według następujących zasad i współczynników korygujących:
1)
po upływie 3-6 miesięcy okresu przygotowawczego przed zabiegiem, jeżeli utrata masy ciała wyniesie:
a)
8% (≤ 10%) stosuje się współczynnik korygujący - 1,05,
b)
powyżej 10% stosuje się współczynnik korygujący - 1,1

- wartość korygowana jest w odniesieniu do wartości punktowej modułu I Diagnostyka, postępowanie przedoperacyjne (bez polisomnografii) i liczona jest dla każdego świadczeniobiorcy (kod produktu rozliczeniowego 5.63.01.0000005);

2)
po upływie 13 miesięcy okresu realizacji programu pilotażowego, w przypadku uzyskania wskaźnika pomiaru dotyczącego czasu hospitalizacji poniżej 3 dni - stosuje się współczynnik korygujący 1,1 - wartość korygowana jest w odniesieniu do wartości punktowej modułu II Leczenie zabiegowe - stanowi kwotę wyliczaną dla każdego świadczeniobiorcy (kod produktu rozliczeniowego 5.63.01.0000015);
3)
po upływie 12 miesięcy od dnia wykonania zabiegu:
a)
uzyskanie wskaźnika bariatrycznego (EWL) - dotyczy wyłącznie świadczeniobiorców, u których nie stwierdzono w okresie przedoperacyjnym odchyleń w parametrach metabolicznych (brak cukrzycy, brak astmy, brak POChP, brak odchyleń w wartościach poziomu cholesterolu całkowitego, brak bezdechu sennego), co najmniej 60%, stosuje się współczynnik korygujący 1,2 - wartość korygowana jest w odniesieniu do łącznej wartości punktowej modułów III Rehabilitacja lecznicza (przed- i pooperacyjna) i IV Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie) (bez polisomnografii) i liczona jest dla każdego świadczeniobiorcy spełniającego kryteria,
b)
w przypadku kiedy świadczeniobiorca nie spełnia warunków określonych w lit. a uzyskania wskaźnika korygującego, stosuje się współczynnik korygujący 1,4 - wartość korygowana jest w odniesieniu do łącznej wartości punktowej modułów III Rehabilitacja lecznicza (przed- i pooperacyjna) i IV Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie) (bez polisomnografii)

- wartości o których mowa w lit. a i b stanowią kwotę wyliczaną dla każdego świadczeniobiorcy spełniającego kryteria (kod produktu rozliczeniowego 5.63.01.0000016);

4)
po upływie 12 miesięcy okresu realizacji programu pilotażowego w przypadku uzyskania wskaźnika pomiaru dotyczącego świadczeniobiorców zakwalifikowanych do operacji, jeżeli wskaźnik pomiaru osiągnie co najmniej 90%, stosuje się współczynnik korygujący 1,1 - wartość korygowana jest w odniesieniu do wartości punktowej modułu I Diagnostyka, postępowanie przedoperacyjne (bez polisomnografii) - stanowi jednorazową kwotę dla świadczeniodawcy (kod zakresu świadczeń 18.4500.002.02);
5)
po upływie 13 miesięcy okresu realizacji programu pilotażowego w przypadku uzyskania wskaźnika pomiaru dotyczącego wczesnych powikłań (w skali CD III - IV) (średnia) - stosuje się współczynnik korygujący 1,1 - wartość korygowana jest w odniesieniu do wartości punktowej modułu II Leczenie zabiegowe - stanowi jednorazową kwotę dla świadczeniodawcy (kod zakresu świadczeń 18.4500.003.02);
6) 2
 po zakończeniu okresu realizacji programu pilotażowego w przypadku uzyskania wskaźnika pomiaru dotyczącego późnych powikłań (w skali CD III-IV) (średnia) - stosuje się współczynnik korygujący 1,2 - wartość korygowana jest w odniesieniu do wartości punktowej modułu II Leczenie zabiegowe - stanowi jednorazową kwotę dla świadczeniodawcy (kod zakresu świadczeń 18.4500.004.02).
2. 
Współczynniki korygujące, o których mowa w ust. 1, są stosowane po zrealizowaniu świadczeń będących przedmiotem umowy i osiągnięciu zamierzonego efektu leczenia, zgodnie z rozporządzeniem KOS-BAR.
3. 
Przy rozliczeniu świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom po osiągnięciu wskaźników oceny efektów leczenia zwiększeniu ulega liczba jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania w zakresach: 18.4500.002.02, 18.4500.003.02, 18.4500.004.02.

Rozdział  5

Postanowienia końcowe

§  18. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR ma na celu wdrożenie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej, zwanego dalej "programem pilotażowym". Założeniem programu jest poprawa jakości i efektywności leczenia świadczeniobiorców w wieku od 18. roku życia z rozpoznaniem ICD-10: E66.0 - otyłością spowodowaną nadmierną podażą energii, u których wskaźnik masy ciała BMI ≥ 40 kg/m2 oraz świadczeniobiorcami z BMI 35-40 kg/m2, u których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością. Celem programu jest także ocena nowego modelu kompleksowej opieki specjalistycznej nad grupą świadczeniobiorców z otyłością olbrzymią pod względem efektywności organizacyjnej.

Wprowadzenie, w ramach programu pilotażowego, kompleksowej specjalistycznej opieki medycznej nad świadczeniobiorcami z otyłością olbrzymią wynika ze stale rosnącej liczby osób otyłych, co stanowi c oraz większe obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej a także społeczeństwa.

Otyłość jest istotnym wyzwaniem dla zdrowia publicznego. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, chorobę zwyrodnieniową stawów czy depresję. Ponadto otyłość sprzyja rozwojowi niektórych typów nowotworów i podwyższa ryzyko zgonu.

Program pilotażowy zakłada objęcie świadczeniobiorców z olbrzymią otyłością kompleksową opieką specjalistyczną w jednym ośrodku koordynującym. Rekomendowany model opieki obejmuje diagnozę, nowoczesne leczenie bariatryczne, opiekę psychologa, dietetyka oraz rehabilitację leczniczą. Celem pracy wielospecjalistycznego zespołu jest przygotowanie świadczeniobiorców do leczenia chirurgicznego oraz nadzorowanie prawidłowego i niepowikłanego procesu utraty masy ciała zarówno we wczesnym, jak i odległym okresie pooperacyjnym.

W ramach programu pilotażowego zakłada się stosowanie protokołów kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia w chirurgii bariatrycznej (protokoły ERABS). Protokoły ERABS przyczynią się do zintegrowanej opieki zdrowotnej i poprawy zarówno krótko, jak i długoterminowych efektów leczenia przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Opieka obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej związane z przygotowaniem świadczeniobiorcy do zabiegu bariatrycznego, leczenie zabiegowe i bariatryczną opiekę specjalistyczną (monitorującą).

Po dokonaniu kwalifikacji do programu pilotażowego ośrodek koordynujący będzie wydawał kartę KOS-BAR. Świadczeniobiorca po otrzymaniu karty KOS-BAR złoży deklarację pod opieką którego ośrodka koordynującego będzie pozostawał w czasie trwania programu pilotażowego.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

UMOWA Nr .........../..........

o realizację programu pilotażowego dotyczącego opieki nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR

zawarta w .............................................., dnia ................................................. roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - reprezentowanym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w imieniu którego działa: ....................................................................... (wskazanie imienia i nazwiska osoby umocowanej) -................................................... (wskazanie stanowiska) ........................................................ (nazwa oddziału) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w ................................. (adres), na podstawie pełnomocnictwa/pełnomocnictw 3  nr ........................ z dnia .........../ i nr .................... z dnia /....................../, zwanym dalej "Funduszem"

a

.....................................................................................................................................................,

(oznaczenie ośrodka koordynującego, o którym mowa w § 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR (Dz. U. poz. 1622)

zwanego dalej "realizatorem pilotażu", reprezentowanym przez

....................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR jest udzielanie przez realizatora pilotażu, świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR (Dz. U. poz. 1622), zwanym dalej "rozporządzeniem KOS-BAR".
2. 
Świadczenia objęte programem pilotażowym, o których mowa w ust. 1, określone są w planie rzeczowo-finansowym stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
3. 
Realizator pilotażu obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie:
1)
z rozporządzeniem KOS-BAR, a ponadto zgodnie z warunkami udzielania świadczeń określonymi w:
a)
ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach",
b)
rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydanym na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach, zwanym dalej "rozporządzeniem szpitalnym",
c)
rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wydanym na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach, zwanym dalej "rozporządzeniem ambulatoryjnym",
d)
rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, wydanym na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach, zwanym dalej "rozporządzeniem rehabilitacyjnym",
e)
ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów";
2)
z warunkami realizacji umów, określonymi w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia gwarantowane w zakresie objętym umową udzielane są przez realizatora pilotażu spełniającego wymagania określone w rozporządzeniu KOS-BAR.
2. 
Dane o potencjale wykonawczym realizatora pilotażu przeznaczonym do realizacji umowy, określone są w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram-zasoby".
3. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez realizatora pilotażu z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie realizatora pilotażu, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
4. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w przepisach, o których mowa w § 1 ust. 3.
5. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
6. 
Umowa zawarta pomiędzy realizatorem pilotażu a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem" do przeprowadzenia kontroli podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy. Fundusz informuje realizatora programu o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń w ramach programu oraz jej wynikach.
7. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
8. 
Fundusz jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli każdego podmiotu biorącego udział w realizacji niniejszej umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy.
9. 
Realizator pilotażu obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji wszystkich podmiotów biorących udział w realizacji umowy, służące wykonaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń oraz wymagany sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 7 i 9, należy dokonywać za pomocą udostępnianych przez Fundusz aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Funduszu, na zasadach i warunkach określonych przez Prezesa Funduszu w zarządzeniu w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.
11. 
Realizator pilotażu jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Realizator pilotażu, w okresie realizacji umowy, jest obowiązany do posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń, zawartej zgodnie z warunkami określonymi w art. 136b ustawy o świadczeniach.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec realizatora pilotażu z tytułu realizacji umowy, w okresie od dnia ............ r. do dnia ............ r. wynosi maksymalnie .................. zł (słownie: ........................................................................................................ zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, ulega zwiększeniu po osiągnięciu przez realizatora pilotażu wskaźników oceny efektów leczenia, o których mowa w § 17 ust. 1 pkt 4-6 zarządzenia, o którym mowa w § 1 ust. 3 pkt 2.
3. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w zakresie świadczeń objętych programem pilotażowym w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
4. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: ....................................................................................

nr ................................................................................................................................................

5. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 4, wymaga uprzedniego złożenia przez realizatora pilotażu, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 4 do umowy.
6. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy realizator pilotażu może przesyłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ REALIZATORÓW PILOTAŻU

§  5. 
1. 
Realizator pilotażu jest zobowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym, następujących danych:
1)
rozpoznania zasadniczego według ICD-10 i nie więcej niż trzech istotnych rozpoznań współistniejących z punktu widzenia rozpoznania głównego, w szczególności tych, które są przedmiotem monitorowania, z zastrzeżeniem, że sprawozdane winno być rozpoznanie zasadnicze, o którym mowa w § 3 rozporządzenia KOS-BAR;
2)
wszystkich procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9)- w wersjach wskazanych przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy.
2. 
Informację, o której mowa w ust. 1, realizator pilotażu przekazuje do Oddziału Funduszu comiesięcznie w formie elektronicznej, w formacie wymiany danych wymaganym przez Oddział Funduszu.

KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie realizatora pilotażu, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych, na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 523, z późn. zm.) finansowanych w całości lub w części przez Fundusz, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy o świadczeniach, Fundusz może nałożyć na realizatora pilotażu karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-4, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.
6. 
Fundusz jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia .............. r. do dnia .............. r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę z trzy - miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się w szczególności przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzeń ministra właściwego do spraw zdrowia, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 1.
§  10. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Wykaz załączników do umowy:

1) załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram - zasoby;

3) załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego

PODPISY STRON

................................................................................................................

...............................................................................................................

Realizator pilotażuNarodowy Fundusz Zdrowia

Załącznik Nr  1

Plan rzeczowo-finansowy

Załącznik Nr  2

Harmonogram - zasoby

Załącznik Nr  3

Wykaz podwykonawców

Załącznik Nr  4

Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  2  4  

KATALOG PRODUKTÓW ROZLICZENIOWYCH

L.p.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńModuły zakresu świadczeńKod produktów rozliczeniowychNazwa produktów rozliczeniowychJednostka rozliczeniowaWartość punktowa (pkt)Wartość punktowa modułu (stanowi podstawę wyliczenia premii)Uwagi odnoszące się do zasad rozliczania i finansowania świadczeń
12345678910
1.18.4500.001.02Świadczenia opieki zdrowotnej - program pilotażowy KOS-BARI. Diagnostyka, postępowanie przedoperacyjne5.63.01.0000001Diagnostyka postępowanie przedoperacyjne - Kwalifikacja KOS-BARPUNKT6411 665zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
2.5.63.01.0000002Diagnostyka postępowanie przedoperacyjne - Pakiet diagnostycznyPUNKT797zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
3.5.63.01.0000003Diagnostyka postępowanie przedoperacyjne - Kwalifikacja do operacjiPUNKT227zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
4.5.63.01.0000028Znieczulenie całkowite dożylne - program pilotażowy KOS-BARPUNKT208- świadczenie udzielane z procedurami wg ICD-9: 44.161, 44.162, 44.13, 45.131, 45.16 w ramach moduł I. Diagnostyka, postępowanie przedoperacyjne.

- wymagane wskazanie procedury wg ICD-9: 100.10 albo 100.11 albo 100.12, - Warunki realizacji zgodne z rozporządzeniem AOS określone w załączniku nr 7 lp. 1-3

5.5.63.01.0000029Konsultacja w zakresie kwalifikacji do wykonania znieczulenia do zabiegu diagnostycznego - program pilotażowy KOS-BARPUNKT91- świadczenie udzielane z procedurami wg ICD-9: 44.161, 44.162, 44.13, 45.131, 45.16 w ramach modułu I. Diagnostyka, postępowanie przedoperacyjne.

- porada nie stanowi kwalifikacji pacjenta do znieczulenia przeprowadzanej nie później niż 24 godziny przed zabiegiem w trybie planowym, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (Dz.U. 2020 r. poz. 940, z późn. zm.).

- Warunki realizacji zgodne z rozporządzeniem AOS określone w załączniku nr 1 w lp. 68

6.5.63.01.0000004PolisomnografiaPUNKT1 835zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu szpitalnym oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
7.5.63.01.0000005Dodatek - Utrata masy ciałaPUNKT1utrata masy ciała - dodatek liczony w odniesieniu do świadczeniobiorcy, zgodnie z zasadami opisanymi w lp.

i załącznika nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR.

8.II. Leczenie zabiegowe5.63.01.0000006Leczenie zabiegowePUNKT15 82615 890zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu szpitalnym oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
9.5.63.01.0000007Leczenie zabiegowe - wizyta kontrolnaPUNKT64zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
10.III. Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna)5.63.01.0000008Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) - Fizjoterapia ambulatoryjnaPUNKT1435,84**12 571,84/

**11 902

zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z
katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
11.5.63.01.0000030Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) - Fizjoterapia ambulatoryjna -10 dniPUNKT766**zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
12.5.63.01.0000024Wizyta fizjoterapeutycznaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
13.5.63.01.0000025Indywidualna praca z pacjentem - jeden dzień terapiiProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
14.5.63.01.0000009Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) - Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennymPUNKT3 083*zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
15.5.63.01.0000031Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) - Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennym - 20 dniPUNKT3 083**zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
16.5.63.01.0000010Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) - Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnychPUNKT8 053*zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
17.5.63.01.0000032Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) - Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych - 20 dniPUNKT8 053**zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu rehabilitacyjnym oraz z katalogiem procedur ICD-9 do zarządzenia pilotażowego - załącznik nr 3
18.5.63.01.0000026Osobodzień w rehabilitacji leczniczej (przed - i pooperacyjnej) w ośrodku/oddziale dziennymProdukt statystyczny0dotyczy rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku/oddziale dziennym
19.5.63.01.0000027Osobodzień w rehabilitacji leczniczej (przed - i pooperacyjnej) warunkach stacjonarnychProdukt statystyczny0dotyczy rehabilitacji ogólnoustrojowej i w warunkach stacjonarnych
20.IV. Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie)5.63.01.0000011Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie) -

Monitorowanie do 3 miesięcy

PUNKT1 5152 984zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
21.5.63.01.0000012Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie) - Monitorowanie po 6 miesiącachPUNKT709zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
22.5.63.01.0000013Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie) - Monitorowanie po 12 miesiącachPUNKT760zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
23.5.63.01.0000004PolisomnografiaPUNKT1 835zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu szpitalnym oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
24.5.63.01.0000014Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie) - wizyta kontrolnaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz rozporządzeniu KOS-BAR
25.5.63.01.0000015Dodatek - Leczenie zabiegowePUNKT1czas hospitalizacji - dodatek liczony w odniesieniu do świadczeniobiorcy, zgodnie z zasadami opisanymi w lp.

4 załącznika nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR

26.5.63.01.0000016Dodatek - Rehabilitacja lecznicza (przed - i pooperacyjna) iPUNKT1wskaźnik EWL/wskaźnik bariatryczno-metaboliczny - dodatek liczony w
Bariatryczna opieka specjalistyczna (monitorowanie)odniesieniu do świadczeniobiorcy, zgodnie z zasadami opisanymi w lp. 2 załącznika nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR
27.5.63.01.0000017Porada specjalistyczna chirurgicznaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
28.5.63.01.0000018Opracowanie przez wielospecjalistyczny zespół indywidualnego planu leczeniaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu KOS-BAR
29.5.63.01.0000019Konsultacja anestezjologicznaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w załączniku nr 5 do rozporządzenia KOSBAR
30.5.63.01.0000020Konsultacja specjalistycznaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
31.5.63.01.0000021Porada dietetykaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
32.5.63.01.0000022Porada psychologaProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu i zarządzeniu AOS oraz załączniku nr 5 do rozporządzenia KOS-BAR
33.5.63.01.0000023Konsultacje przeprowadzane za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łącznościProdukt statystyczny0zgodnie z zasadami opisanymi w § 7 pkt 4 rozporządzenia KOS-BAR
34.18.4500.002.02Dodatek za osiągnięte efekty leczenia 1PUNKT1świadczeniobiorcy zakwalifikowani do operacji - dodatek jednorazowy liczony w odniesieniu dla świadczeniodawcy, zgodnie z zasadami opisanymi w lp.

3 załącznika nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR

35.18.4500.003.02Dodatek za osiągnięte efekty leczenia 2PUNKT1wczesne powikłania -

dodatek jednorazowy liczony w odniesieniu dla świadczeniodawcy, zgodnie z zasadami opisanymi w lp.

4 załącznika nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR
36.18.4500.004.02Dodatek za osiągnięte efekty leczenia 3PUNKT1późne powikłania - dodatek jednorazowy liczony w odniesieniu dla świadczeniodawcy, zgodnie z zasadami opisanymi w lp.

5 załącznika nr 7 do rozporządzenia KOS-BAR

37.18.4500.001.03Ryczałt KOSBAR za koordynacjęRyczałt miesięczny5 963ryczałt miesięczny za koordynację opieki KOSBAR rozliczany zgonie z zasadami określonymi w rozporządzeniu KOS-BAR
* Łaczna kwota dla produktów rozliczeniowych o kodzie 5.63.01.0000008, 5.63.01.0000009, 5.63.01.0000010.

** Łaczna kwota dla produktów rozliczeniowych o kodzie 5.63.01.0000030, 5.63.01.0000031, 5.63.01.0000032.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Procedury ICD-9
89.0021Konsultacja fizjoterapeutyczna
89.01Profilaktyka i promocja zdrowia
89.011Konsultacja dietetyczna
89.02Porada lekarska, inne
89.039Porada, personel pomocniczy - inne
89.07Badanie podmiotowe
89.08Inna konsultacja
89.442Sześciominutowy test marszu
89.449Testy wysiłkowe - inne
89.79Badanie fizykalne - inne
93.0101Ocena lokomocji
93.0102Ocena samoobsługi
93.0103Ocena sprawności manualnej
93.0104Ocena funkcjonalna kręgosłupa i miednicy
93.0105Ocena równowagi i stabilności ciała
93.0109Oceny funkcjonalne - inne
93.02Ocena potrzeb zaopatrzenia ortotycznego
93.03Ocena potrzeb zaopatrzenia protetycznego
93.0401Manualna ocena siły mięśniowej - Test Lovetta
93.0402Dynamometryczna ocena siły mięśnii
93.0403Tensometryczna ocena siły mięśniowej
93.0409Badanie mięśni - inne
93.0503Badanie zakresów ruchów kręgosłupa
93.0504Badanie zakresów ruchów stawów obwodowych
93.06Pomiary długości kończyn
93.0701Pomiar obwodów części ciala
93.0702Pomiar obwodu głowy
93.0709Inne pomiary antropometryczne
93.0901Ocena stanu neuromotorycznego
93.0902Ocena rozwoju psychomotorycznego
93.0903Test wytrzymałości siłowej
93.0904Testy wydolnościowe
93.1121Ćwiczenia bierne wykonywane manualnie
93.1122Ćwiczenia bierne redresyjne
93.1131Ćwiczenia czynno - bierne
93.1132Ćwiczenia wspomagane
93.1133Ćwiczenia prowadzone
93.1139Inne ćwiczenia z udziałem fizjoterapeuty
93.1202Ćwiczenia czynne wolne
93.1204Ćwiczenia samowspomagane
93.1205Ćwiczenia czynne w odciążeniu
93.1301Ćwiczenia izometryczne
93.1303Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem
93.1304Ćwiczenia izotoniczne
93.1305Ćwiczenia izokinetyczne
93.1401Ćwiczenia jednopłaszczyznowe kilku stawów na przyrządach
93.1501Mobilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa
93.1502Mobilizacja odcinka piersiowego kręgosłupa
93.1503Mobilizacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa
93.1601Mobilizacja malych stawów
93.1602Mobilizacja dużych stawów
93.1701Ćwiczenia bierne wykonywane mechanicznie
93.1709Inne ćwiczenia bierne
93.1901Ćwiczenia równoważne
93.1902Ćwiczenia rozluźniające i relaksujące
93.1903Ćwiczenia sprawności manualnej
93.1904Ćwiczenia samoobsługi
93.1905Terapeutyczne gry i zabawy ruchowe
93.1907Ćwiczenia zespołowe
93.1908Terapeutyczne gry zespołowe
93.1909Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne
93.1910Ćwiczenia ogólnousprawniające grupowe
93.1911Ćwiczenia koordynacji ruchowej
93.1912Poizometryczna relaksacja mięśni
93.1913Ćwiczenia koordynacyjno-równoważne wg Frenkla
93.1914Ćwiczenia ułożeniowe Bürgera
93.1915Ćwiczenia synergistyczne
93.2101Wyciąg ręczny
93.2102Wyciąg mechaniczny
93.2201Pionizacja bierna
93.2202Pionizacja czynna
93.2203Przygotowanie do chodzenia
93.2204Nauka czynności lokomocyjnych
93.23Dopasowanie aparatów ortopedycznych
93.2401Ćwiczenia używania protez i aparatów ortopedycznych
93.2402Nauka chodu o kulach i innym sprzęcie pomocniczym
93.27Streching mięśni lub ścięgien
93.28Streching powięzi
93.3601Trening interwałowy na bieżni lub cykloergomertze rowerowym
93.3602Trening ciągły na bieżni lub cykloergometrze rowerowym
93.3603Trening stacyjny
93.3604Trening marszowy
93.3605Trening marszowy z przyborami
93.3606Inne ćwiczenia przywracające wydolność układu sercowo - naczyniowego
93.3801Metody reedukacji nerwowo - mięśniowej
93.3802Metody reedukacji nerwowo-mięśniowej - metoda SI
93.3803Metody reedukacji nerwowo - mięśniowej - Metoda kierowanego nauczania Peto
93.3804Metody reedukacji nerwowo -mięśniowej - Metoda Lehnert-Schroth
93.3806Metody neurofizjologiczne - Metoda Vojty
93.3807Metody neurofizjologiczne - Metoda NDT Bobath
93.3808Metody neurofizjologiczne - Metoda PNF
93.3809Metody neurofizjologiczne - Metoda Castillo - Moralesa
93.3810Metody neurofizjologiczne - ćwiczenia wspomagane zastępczym sprzężeniem zwrotnym (biofeetback)
93.3812Plastrowanie dynamiczne /Kinesiology Taping/
93.3814Metoda Bad Ragaz - Ring
93.3816Metody terapii manualnej - Metoda Cyriaxa
93.3818Metody terapii manualnej - Metoda Kaltenborna - Evjenta
93.3821Metody terapii manualnej - Metoda Maitlanda
93.3824Metody terapii manualnej - Terapia kraniosakralna
93.3827Metody terapii manualnej - inne
93.3831Ćwiczenia specjalne
93.3999Zabiegi fizjoterapeutyczne - inne
93.89Rehabilitacja - inne
94.03Badanie osobowości
94.08Testy/ocena psychologiczna - inna
94.09Psychologiczna ocena stanu psychicznego - inne niż wymienione
94.31Psychoanaliza
94.321Hipnodrama
94.322Hipnoza
94.331Terapia awersyjna
94.332Trening behawioralny
94.333Desensytyzacja
94.334Wygaszania
94.335Trening autogenny
94.336Terapia behawioralno-relaksacyjna - inne formy
94.34Indywidualna terapia w zaburzeniach psychoseksualnych
94.35Interwencja kryzysowa
94.36Psychoterapia w formie zabaw
94.37Psychoterapia integrująca
94.38Psychoterapia podtrzymująca
94.39Psychoterapia indywidualna - inne
94.41Terapia grupowa w zaburzeniach psychoseksualnych
94.42Terapia rodzin
94.43Psychodrama
94.44Terapia grupowa - inne
94.49Inne poradnictwo
93.3101Indywidualne ćwiczenia w wodzie
93.3103Zbiorowe ćwiczenia w basenie
93.1812Czynne ćwiczenia oddechowe
93.1813Ćwiczenia oddechowe czynne z oporem

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Dane Realizatora:

Nazwa: .......................................................

adres: ..........................................................

nr telefonu: .................................................

Nr NIP:........................................................

Nr REGON:.................................................

OŚWIADCZENIE O WPISACH DO REJESTRÓW

1. Niniejszym oświadczam, że jako realizator programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR jestem podmiotem leczniczym, wpisanym do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą*:

* prowadzonego przez ...................................................................................................,

pod numerem ...............................................................................................................

* nie dotyczy

2. Oświadczam, że jako składający wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń w ramach programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR, jestem wpisany do*:

* Krajowego Rejestru Sądowego

pod numerem .................................................... .

* nie dotyczy

3. Oświadczam, że jako składający wniosek o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń w ramach programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR, jestem wpisany do*:

* Ewidencji Działalności Gospodarczej,

prowadzonej przez ...................................................................................................,

pod numerem ............................................................................................................

* Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

* nie dotyczy

Podanie nieprawdziwych informacji skutkuje nieważnością umowy, o ile zostanie zawarta oraz odpowiedzialnością karną wynikającą z art. 193 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.).

..................................................................................................................

(miejscowość, data)(oznaczenie, podpis realizatora)

* właściwe zaznaczyć

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 .............................................. 

(Miejscowość, data)

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Oznaczenie realizatora pilotażu

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wniosek w sprawie rachunku bankowego:

Wnoszę o wpisanie nr rachunku bankowego do przyszłej umowy:

o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR zawartej na okres ....................................................................................

Nr rachunku bankowego ..............................................................................................................

Dane posiadacza rachunku bankowego .......................................................................................

......................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................

 ..................................................................

 Podpis i oznaczenie realizatora pilotażu

1 § 9 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 104/2022/DSOZ z dnia 16 sierpnia 2022 r. (NFZ.22.104) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 sierpnia 2022 r.
2 § 17 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 104/2022/DSOZ z dnia 16 sierpnia 2022 r. (NFZ.22.104) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 sierpnia 2022 r.
3 niepotrzebne skreślić
4 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 104/2022/DSOZ z dnia 16 sierpnia 2022 r. (NFZ.22.104) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 sierpnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 132/2022/DSOZ z dnia 13 października 2022 r. (NFZ.22.132) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 października 2022 r.