Program kursu specjalistycznego w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2008.12.73

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 marca 2022 r.

DECYZJA Nr 354
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 4 czerwca 2008 r.
w sprawie programu kursu specjalistycznego w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków

Na podstawie § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. Nr 126, poz. 877 i Nr 221, poz. 1644) postanawia się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się "Program kursu specjalistycznego w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków", stanowiący załącznik do decyzji.
§  2. 
Realizację programu, o którym mowa w § 1, powierza się Wyższej Szkole Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
§  3. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK  1  

PROGRAM KURSU SPECJALISTYCZNEGO W ZAKRESIE NEUTRALIZACJI MIEJSC NIELEGALNEJ PRODUKCJI NARKOTYKÓW

SPIS TREŚCI

I. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNO-PROGRAMOWE

1. Nazwa kursu

2. Cel kursu

3. Kryteria formalne, jakim muszą odpowiadać kandydaci kierowani na kurs

4. System prowadzenia kursu

5. Czas trwania kursu

6. Liczebność grupy szkoleniowej

7. Warunki niezbędne do realizacji i osiągnięcia celów kształcenia

8. Zakres tematyczny oraz system oceniania

9. Forma zakończenia kursu

10. Lista wyposażenia dydaktycznego

II. TREŚCI KSZTAŁCENIA

I. ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNO-PROGRAMOWE

1.
Nazwa kursu.

Kurs specjalistyczny w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków, zwany dalej "kursem".

2.
Cel kursu.

Celem kursu jest przygotowanie policjanta do realizacji zadań w zakresie neutralizacji miejsc nielegalnej produkcji narkotyków.

3.
Kryteria formalne, jakim muszą odpowiadać kandydaci kierowani na kurs.

Na kurs kierowani są policjanci, którzy spełniają łącznie poniższe kryteria:

1)
ukończyli kurs doskonalenia zawodowego w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej;
2)
są funkcjonariuszami CBŚP lub służby kryminalnej, wykonującymi zadania związane ze zwalczaniem przestępczości narkotykowej;
3)
posiadają aktualne poświadczenie bezpieczeństwa o klauzuli dostępu minimum "poufne".
4.
System prowadzenia kursu.

Kurs prowadzony jest w systemie stacjonarnym.

5.
Czas trwania kursu.

Realizacja treści kształcenia zawartych w programie wymaga przeprowadzenia 40 godzin lekcyjnych. Na całkowity wymiar czasu pobytu słuchaczy w jednostce szkoleniowej Policji składaj ą się:

PrzedsięwzięciaCzas realizacji (w godz. lekcyjnych)
Zapoznanie z regulaminami

i organizacją kursu

1
Zajęcia programowe38
Zakończenie kursu1
Ogółem40

(5 dni szkoleniowych)

Liczba godzin lekcyjnych, liczonych w 45-minutowych jednostkach, nie powinna przekraczać 8 godzin dziennie. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki szkoleniowej może, przy zachowaniu przepisów dotyczących rozkładu czasu służby, realizować zajęcia w soboty. Dopuszcza się zwiększenie liczby godzin zajęć w jednym dniu, z zastrzeżeniem rozpoczęcia kolejnego bloku zagadnieniowego w czasie przyjętym w rozkładzie zajęć dydaktycznych. Za zgodą kierownika komórki organizacyjnej, realizującej dane punkty kluczowe, dopuszczalne jest podczas prowadzenia ćwiczeń regulowanie przez prowadzących czasu zajęć w sposób zapewniający optymalne osiągnięcie zakładanych celów.

6.
Liczebność grupy szkoleniowej.

Treści kształcenia należy realizować w grupie szkoleniowej, której liczebność, z uwagi na efektywność stosowanych metod (technik) dydaktycznych oraz cele dydaktyczne zajęć, nie może przekraczać 16 osób.

7.
Warunki niezbędne do realizacji i osiągnięcia celów kształcenia.

Charakter przekazywanej wiedzy i kształtowanych umiejętności wymaga, aby zajęcia realizowane były w pomieszczeniach z dostępem do energii elektrycznej i bieżącej wody oraz wyposażonych w niezbędne środki dydaktyczne umożliwiające osiągnięcie przez słuchaczy zakładanych celów kształcenia.

Realizacja kursu wymaga zapewnienia przez jednostkę szkoleniową, której powierzono jego realizację, materiałów w ilości niezbędnej do zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego oraz pomieszczenia ze specjalistyczną linią technologiczną pozyskaną z miejsca nielegalnej produkcji narkotyków.

Zajęcia prowadzą funkcjonariusze Policji z właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych CBŚP, Komendy Głównej Policji oraz funkcjonariusze posiadający praktyczną wiedzę w zakresie wynikającym z programu kursu (w szczególności z zakresu techniki operacyjnej i biegli kryminalistyki z zakresu badań chemicznych) wraz z nauczycielami policyjnymi, specjalistami w zakresie zwalczania przestępczości narkotykowej.

Zajęcia w pierwszym, drugim i ostatnim dniu kursu realizowane są dla całej grupy szkoleniowej. W trzecim i czwartym dniu kursu, zajęcia realizowane są w dwóch grupach. Z tego względu, w trzecim i czwartym dniu kursu - liczba prowadzących zajęcia nie może być mniejsza niż dwóch wykładowców dziennie.

Podczas realizacji treści programowych, z których wynika potrzeba nawiązywania do zasad etyki zawodowej, praw człowieka, polityki antydyskryminacyjnej lub też działań antykorupcyjnych, obowiązkiem każdego nauczyciela policyjnego jest kształtowanie w tym zakresie pożądanych postaw i zachowań.

Zmiana aktów prawnych lub przepisów, których unormowania mają odzwierciedlenie w realizowanych tematach, kluczowych punktach nauczania, powoduje ich odpowiednią aktualizację przez kadrę realizującą zajęcia na kursie.

8.
Zakres tematyczny oraz system oceniania.
Nazwa i charakterystyka blokuCzas realizacji

w godz. lekcyjnych

Sposób oceniania
Laboratoria narkotykowe

- część teoretyczna

W ramach bloku zagadnieniowego realizowane są trzy tematy, w ramach których omawiane są nielegalne laboratoria produkujące substancje kontrolowane, wybrane metody syntezy substancji kontrolowanych i wybrane zagadnienia dotyczące czynności wykrywczych z wykorzystaniem metod i środków pracy operacyjnej.

Stopień przyswojenia wiedzy

i opanowania umiejętności sprawdza się przez ocenianie bieżące. Warunkiem ukończenia kursu jest zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych

w programie. Do oceny stopnia przyswojenia wiedzy lub opanowania umiejętności stosuje się dwustopniową skalę ocen z wpisem uogólnionym zaliczono (zal.) albo nie zaliczono (nzal.). Każda ocena negatywna musi być poprawiona na ocenę pozytywną.

Laboratoria narkotykowe - część praktyczna

W ramach bloku zagadnieniowego realizowana jest praktyczna część kursu, w trakcie której przeprowadzane są oględziny nielegalnego laboratorium produkującego substancje kontrolowane.

Stopień przyswojenia wiedzy

i opanowania umiejętności sprawdza się przez ocenianie bieżące. Warunkiem ukończenia kursu jest zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych

w programie. Do oceny stopnia przyswojenia wiedzy lub opanowania umiejętności stosuje się dwustopniową skalę ocen z wpisem uogólnionym zaliczono (zal.) albo nie zaliczono (nzal.). Każda ocena negatywna musi być poprawiona na ocenę pozytywną.

9.
Forma zakończenia kursu.

Absolwent kursu otrzymuje świadectwo ukończenia kursu specjalistycznego. Na świadectwie w miejsce wyniku stosuje się wpis - "pozytywnym".

10.
Lista wyposażenia dydaktycznego.
Kategoria/nazwa wyposażeniaIlość na grupę
1.Wyposażenie pracowni:

1. Sala dydaktyczna przystosowana do prowadzenia zajęć z problematyki narkotykowej.

1
2. Specjalistyczne pomieszczenie przeznaczone do zajęć praktycznych ze sprzętem i substancjami pochodzącymi z nielegalnego laboratorium narkotykowego.1
3. Pomoce dydaktyczne:1
1. Komputer przenośny.1
2. Projektor multimedialny.1
3. Tablica suchościeralna.1
4. Prezentacja multimedialna.i według potrzeb
5. Cyfrowy aparat fotograficzny.2
6. Cyfrowa kamera wideo.2
7. Latarka.8
8. Wytwornica dymu, płyn do wytwornicy dymu.1
9. Sprzęt ochrony osobistej: jednorazowe maski i rękawiczki, kombinezony ochronne chemiczne, kombinezony ochronne jednorazowe, maski pełnotwarzowe z filtrami, rękawice chemiczne, obuwie ochronne, brązowe taśmy samoprzylepne.i według potrzeb
4. Materiały pomocnicze:
Zestaw narzędzi chemicznych (waga laboratoryjna, sprzęt do pobierania próbek, szkło laboratoryjne).1
Taśma ostrzegawcza.według potrzeb
Druki procesowe.według potrzeb
5. Materiały pomocnicze (zużywalne, biurowe):
1. Arkusz papieru (format A4).1 ryza (500 kartek)
2. Woreczki foliowe, w różnych rozmiarach, z zamknięciem strunowym.50 sztuk
3. Foliowe koperty bezpieczne.32 sztuki
4. Markery wodoodporne.2
5. Taśma pakowa samoprzylepna (szeroka).1

II. TREŚCI KSZTAŁCENIA

BLOK NR I: LABORATORIA NARKOTYKOWE - CZĘŚĆ TEORETYCZNA

TEMAT NR 1: Charakterystyka nielegalnych laboratoriów produkujących substancje kontrolowane

CELE: Po zakończeniu tematu słuchacz będzie potrafił:

- określić kryteria typowania miejsca nielegalnej produkcji substancji kontrolowanych,

- scharakteryzować związki chemiczne mogące wystąpić na miejscu nielegalnego laboratorium,

- scharakteryzować najczęściej występujące zagrożenia wynikające ze specyfiki miejsca produkcji oraz zastosowanej metody syntezy,

- omówić zasady bezpieczeństwa i stosowania środków ochrony osobistej podczas likwidacji nielegalnego laboratorium.

ZagadnieniaCzas realizacji (w godz. lekcyjnych)Metody realizacji zajęćWskazówki do realizacji
1. Charakterystyka nielegalnych laboratoriów substancji kontrolowanych.2wykład, pogadanka, prezentacjaScharakteryzować miejsca potencjalnego występowania nielegalnych laboratoriów narkotykowych i ich specyfikę.

Posługiwać się przykładami z praktyki.

2. Charakterystyka związków chemicznych

i substancji objętych przepisami dotyczącymi przeciwdziałaniu narkomanii, występujących w nielegalnych laboratoriach narkotykowych.

2wykład, prezentacjaPrzedstawić poszczególne kategorie prekursorów narkotykowych z uwzględnieniem ich właściwości chemicznych oraz przykłady ich wykorzystania. Omówić związki chemiczne mogące występować w nielegalnych laboratoriach narkotykowych, wskazując na ich legalne i nielegalne zastosowanie.
3. Zagrożenia mogące wystąpić na miejscu nielegalnego laboratorium.2wykład, pokaz, prezentacjaOmówić pułapki chemiczne i pirotechniczne, które mogą znajdować się w miejscach nielegalnej produkcji substancji kontrolowanych. Scharakteryzować zagrożenia wynikające z metod produkcji oraz stosowania określonych związków chemicznych.
4. Środki ochrony niezbędne podczas neutralizacji nielegalnych laboratoriów.1wykładPrzedstawić aspekty prawne dotyczące zasad bezpieczeństwa policjantów realizujących zadania w zakresie neutralizacji nielegalnych wytwórni substancji kontrolowanych. Omówić sposoby postępowania z zabezpieczonym materiałem dowodowym (grupowanie, transport ADR, zasady przechowywania

/magazynowania z uwzględnieniem ich rodzaju i właściwości). Wymienić środki ochrony osobistej, szczegółowo wskazując na ich zastosowanie w praktyce. Przedstawić zasady współdziałania z innymi służbami podczas neutralizacji nielegalnych laboratoriów.

5. Taktyka i technika prowadzenia neutralizacji nielegalnego laboratorium.1wykładOmówić taktykę i techniki wejścia do pomieszczeń.

Omówić zasady prowadzenia oględzin nielegalnego laboratorium.

TEMAT NR 2: Wybrane metody syntezy substancji kontrolowanych

CELE: Po zakończeniu tematu słuchacz będzie potrafił wymienić i scharakteryzować etapy produkcji oraz wybrane substancje chemiczne występujące w metodach syntezy wybranych substancji kontrolowanych (amfetaminy, metamfetaminy, pochodnych katynonu oraz BMK).

ZagadnieniaCzas realizacji (w godz. lekcyjnych)Metody realizacji zajęćWskazówki do realizacji
1. Metody syntez substancji kontrolowanych.4wykład interaktywny, prezentacjaOmówić etapy produkcji substancji kontrolowanych, w szczególności amfetaminy, metamfetaminy, pochodnych katynonu oraz BMK, z wykorzystaniem różnych metod syntezy. Omówić charakterystyczne związki chemiczne występujące w tych metodach.

TEMAT NR 3: Wybrane zagadnienia dotyczące czynności wykrywczych z zastosowaniem metod i środków pracy operacyjnej

CELE: Po zakończeniu tematu słuchacz będzie potrafił:

- przygotować metody pracy operacyjnej pod kątem ich wdrożenia w prowadzonej formie pracy operacyjnej,

- uzyskać informacje dotyczące przepływu środków finansowych pochodzących z przestępstw narkotykowych,

- wytypować stosowne środki wsparcia technicznego potrzebne do realizacji sprawy operacyjnej,

- scharakteryzować bazę KOKON i bazę PROFIL.

ZagadnieniaCzas realizacji (w godz. lekcyjnych)Metody realizacji zajęćWskazówki do realizacji
1. Przygotowanie metod pracy operacyjnej pod kątem zastosowania ich w formie pracy operacyjnej.3wykład, prezentacja, ćwiczeniaZaprezentować możliwości realizacji sprawy na podstawie metod pracy operacyjnej.

Na podstawie przygotowanych założeń przeprowadzić ćwiczenia ze słuchaczami polegające na sporządzeniu dokumentacji służbowej niezbędnej do wdrożenia omawianych przedsięwzięć.

2. Uzyskiwanie informacji finansowych oraz sposoby pozbawiania korzyści majątkowych sprawców przestępstw narkotykowych.3wykład, ćwiczeniaPrzedstawić możliwości uzyskiwania informacji dotyczących transakcji bankowych zarówno na poziomie pracy operacyjnej, jak i procesowej. Słuchacze w ramach ćwiczeń sporządzą dokumentację na podstawie zapisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
3. Możliwości korzystania ze środków wsparcia zadań operacyjnych realizowanych przez WTO.2wykład, pokazOmówić najnowsze środki techniki operacyjnej w kontekście ich wykorzystania do ujawniania miejsc nielegalnej produkcji substancji kontrolowanych oraz identyfikacji osób zajmujących się tym procederem.
4. Baza KOKON. Profilowanie amfetaminy - baza PROFIL.1wykład, pogadankaOmówić zakres informacji i sposób korzystania z bazy KOKON. Omówić wyniki profilowania amfetaminy oraz zakres wykorzystania informacji z bazy PROFIL.

BLOK NR II: LABORATORIA NARKOTYKOWE - CZĘŚC PRAKTYCZNA

TEMAT NR 1: Oględziny nielegalnego laboratorium

CELE: Po zakończeniu tematu słuchacz będzie potrafił:

- na podstawie analizy określić optymalny sposób wejścia do pomieszczenia,

- w sposób prawidłowy zastosować środki ochrony osobistej w tym ochrony chemicznej,

- omówić sposoby zabezpieczania oraz postępowania z materiałem dowodowym,

- przeprowadzić - na podstawie opracowanego założenia - oględziny nielegalnego laboratorium,

- sporządzić dokumentację oględzinową.

ZagadnieniaCzas realizacji (w godz. lekcyjnych)Metody realizacji zajęćWskazówki do realizacji
1. Oględziny nielegalnego laboratorium.16pogadanka, ćwiczeniaOpracować założenia do ćwiczeń.

Podzielić słuchaczy na 2 grupy ćwiczeniowe. Ćwiczenia z podziałem na grupy realizowane są w trzecim i czwartym dniu kursu.

Scharakteryzować sposoby zabezpieczenia materiału dowodowego, który wystąpił na miejscu nielegalnej wytwórni narkotyków.

Omówić zasady postępowania z ujawnionym materiałem

(zabezpieczenie /pakowanie, grupowanie, przemieszczanie, transport ADR

i przechowywanie w przeznaczonych do tego magazynach).

Polecić słuchaczom przeprowadzenie oględzin miejsca nielegalnej produkcji narkotyków (analiza zaistniałej sytuacji, zastosowanie środków ochrony osobistej, w tym chemicznej, przygotowanie miejsca do prowadzenia czynności dochodzeniowych, pobieranie i

zabezpieczanie materiału dowodowego). Omówić zasady likwidacji miejsca nielegalnej produkcji narkotyków. Na podstawie przygotowanych założeń zlecić słuchaczom sporządzanie dokumentacji oględzinowej.

2. Omówienie sporządzonej dokumentacji.1pogadankaOmówić z całą grupą szkoleniową sporządzoną dokumentację oględzinową.

Stosować ocenę kształtującą, wskazując mocne i słabe strony sporządzonej dokumentacji (merytoryczne i formalne).

1 Załącznik:

- dodany przez § 1 decyzji nr 246 z dnia 7 sierpnia 2012 r. (Dz.Urz.KGP.12.43) zmieniającej nin. decyzję z dniem 7 sierpnia 2012 r.

- zmieniony przez § 1 decyzji nr 135 z dnia 30 marca 2022 r. (Dz.Urz.KGP.2022.166) zmieniającej nin. decyzję z dniem 30 marca 2022 r.