Program badań statystycznych na rok 1990.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.34.81

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1989 r.

ZARZĄDZENIE Nr 77
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 24 listopada 1989 r.
w sprawie programu badań statystycznych na rok 1990

(znak: SI-D-115/89)

Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (jt. Dz.U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) po uzyskaniu opinii Rady do Spraw Systemów Informacji Społeczno-Gospodarczej oraz Naukowej Rady Statystycznej zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się program badań statystycznych na rok 1990, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PROGRAM BADAŃ STATYSTYCZNYCH NA ROK 1990

1.

WSTĘP

Program badań statystycznych na rok 1990 zawiera zadania wynikające z uchwały Rady Ministrów Nr 168/85 określającej tematy badań na lata 1986-1990, uwzględnia zmiany zachodzące w systemie funkcjonowania gospodarki i wynikające stąd potrzeby użytkowników informacji statystycznych, odzwierciedla także zmiany, jakie dokonują się w systemie statystyki państwowej, a dotyczące zakresu oraz metod zbierania i przetwarzania danych.

Badania statystyki państwowej w roku 1990 można podzielić na następujące grupy:

- badania dotyczące procesów demograficznych, warunków życia społeczeństwa i szeroko rozumianej infrastruktury społecznej,

- badania dotyczące materialnych oraz systemowych czynników i uwarunkowań produkcji,

- badania dotyczące wyników w zakresie produkcji materialnej.

W pierwszej grupie, obok kontynuacji tradycyjnych badań dotyczących ruchu naturalnego ludności, spożycia, kosztów utrzymania, zmian w bazie materialnej ochrony zdrowia, oświaty, kultury oraz charakterystyki usług świadczonych przez te działy, podjęte będą nowe tematy lub zostaną znacznie rozszerzone niektóre badania dotychczas już prowadzone. Przykładowo można wymienić m.in.: demograficzne, społeczne i zdrowotne uwarunkowania umieralności niemowląt, psychologiczno-demograficzne determinanty rozwodów i ich konsekwencje, sytuacja socjalno-bytowa rodzin wielodzietnych, uczestnictwo w kulturze, korzystanie z placówek służby zdrowia, konsumpcyjne preferencje gospodarstw domowych, osoby przebywające za granicą na pobycie czasowym. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na rozpoznanie, w oparciu o wszystkie dostępne źródła, tzw. sfery niedostatku, a więc warunków życia tych grup społecznych i rodzin, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

Zintensyfikowane będą badania w zakresie ochrony środowiska, w szczególności dotyczące poboru i użytkowania wód, stanu czystości rzek i jezior, zanieczyszczenia i ochrony powietrza oraz zagrożenia i ochrony zasobów leśnych. Rozszerzone zostaną badania rozkładu dochodów według ich wysokości, wypadków przy pracy (zwłaszcza w rolnictwie), pracy kobiet na nocnej zmianie.

Ogólnie rzecz biorąc, ta część programu badań stanowi dalszy krok w kierunku poszerzenia informacji o procesach zachodzących w naszym społeczeństwie oraz o ich przyczynach i skutkach. Jest to jednocześnie krok zmierzający do zbudowania zintegrowanego systemu badań społecznych, który powinien powstać w I połowie lat dziewięćdziesiątych.

Badania dotyczące czynników i uwarunkowań produkcji, jak to już zaznaczono, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje czynniki i uwarunkowania o charakterze materialnym, druga te, które mają charakter systemowy. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, to kontynuowane będą badania zatrudnienia, majątku trwałego, inwestycji i handlu zagranicznego. Nowymi lub istotnie zmienionymi tematami badań będą m.in. zwolnienia z pracy z tytułu likwidacji zakładów, charakterystyka strajków, w tym zgłaszane postulaty i ich realizacja, zatrudnienie w gospodarce nieuspołecznionej.

Jak z powyższego wynika, zmiany w zakresie badań w tej grupie będą stosunkowo niewielkie, a te które nastąpią wynikają z oczekiwanych konsekwencji przyspieszenia przekształceń strukturalnych w naszej gospodarce - wzrostu udziału sektora nieuspołecznionego, likwidacji zakładów itp.

Jeżeli chodzi o badania dotyczące systemowych warunków funkcjonowania gospodarki, to kontynuując te, które dotyczą wyników finansowych przedsiębiorstw, systemu kredytowego, budżetu centralnego i budżetów terenowych, znacznie rozszerzone i zmodyfikowane zostaną badania cen. Badaniami tymi objęte będą wszystkie działy sfery produkcji materialnej. Zwiększona zostanie częstotliwość badań oraz liczba punktów obserwacji cen detalicznych. Zwiększy się zakres badania cen w prywatnym handlu i rzemiośle. Ta przewidywana istotna intensyfikacja badań cen powinna zapewnić szybszą, bardziej wszechstronną i pełną informację o procesach ich zmian. W konsekwencji powinno to sprzyjać dokładniejszej analizie zmian cen, ich wpływu na wyniki gospodarowania oraz wpływu na sytuację materialną rodzin, a także lepszemu rozeznaniu skutków podejmowanych działań antyinflacyjnych.

W związku ze spodziewanym tworzeniem rynku kapitałowego (akcje, obligacje), podjęte zostaną prace metodyczne nad sposobem zbierania informacji w tym zakresie. Ze względu na wagę i pilność problemu przeprowadzone będzie badanie stopnia monopolizacji produkcji w przemyśle.

Badania dotyczące wyników produkcyjnych będą w zasadzie kontynuowane w dotychczasowym zakresie. Nowe elementy, które pojawią się w roku 1990, to przede wszystkim: wyniki badania bilansu przepływów międzygałęziowych za rok 1988, rozszerzenie zakresu informacji o gospodarce nieuspołecznionej we wszystkich działach gospodarki narodowej, pogłębienie analiz tworzenia i podziału produktu krajowego brutto według zasad SNA, który stanowić będzie podstawowy miernik w statystyce dochodu narodowego dotyczący całokształtu działalności ekonomicznej w gospodarce narodowej (mierniki obliczone według zasad MPS tworzyć będą podsystem tej statystyki dla działalności w sferze produkcji materialnej). Podkreślić należy znaczenie bilansu przepływów międzygałęziowych dla różnego rodzaju analiz dotyczących możliwości i skutków zmian strukturalnych w gospodarce, w zakresie zmian w międzygałęziowej strukturze produkcji, obrotów handlu zagranicznego a także stosowanych technologii wytwarzania. Ważną cechą badań efektów produkcyjnych w roku 1989 jest ograniczenie sprawozdawczości, a w konsekwencji także informacji w ujęciach ilościowych, na rzecz ujęć wartościowych. Odpowiada to generalnej tendencji przechodzenia na oceny stanu rozwoju gospodarki z punktu widzenia kształtowania się procesów finansowych, pieniężnych, efektywnościowych, a nie tylko rzeczowych.

Przedstawiony program badań jest, jak to już zaznaczono, nie tylko pochodną długookresowych zadań wynikających z odpowiedniej uchwały Rady Ministrów, czy reakcją na zachodzące w kraju procesy zmian systemowych. Jest on także odzwierciedleniem realizacji pewnych założeń co do ewolucji systemu statystyki państwowej w zakresie metod zbierania, przetwarzania i udostępniania informacji. I tak:

- po pierwsze - realizowane jest założenie o przejmowaniu przez GUS części tzw. statystyki resortowej, czyli realizowanej w porozumieniu i za zgodą Prezesa GUS przez poszczególnych ministrów i kierowników urzędów centralnych. GUS przejął lub przejmie m.in. dane ze sprawozdawczości resortowej dotyczące:

- zatrudnienia,

- ochrony gruntów rolnych i terenów leśnych,

- rekultywacji i zagospodarowania gruntów zdewastowanych i zdegradowanych,

- obszarów i obiektów o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Zamiar ten podyktowany jest dążeniem do zdjęcia z ministrów i kierowników urzędów centralnych obciążeń nie będących głównym przedmiotem działania kierowanych przez nich urzędów, możliwością lepszego wykorzystania tej informacji przez GUS, wynikającą z kojarzenia danych z różnych źródeł oraz udostępniania większej liczbie odbiorców.

Zwiększa to w pewnym stopniu obciążenie aparatu GUS, ale w znacznie większej mierze odciąża Ministerstwa i urzędy centralne,

- po drugie - przyjęto, aby dla potrzeb statystyki państwowej w maksymalnym stopniu wykorzystywać takie informacje, które powstają w jednostkach organizacyjnych gospodarki dla ich własnych celów, a więc aby nie trzeba było zestawiać danych specjalnie dla statystyki państwowej. W konsekwencji przyjęto również, że niektóre informacje mogą powstawać w wyniku szacunków, oczywiście z podaniem metody i zaznaczeniem tego faktu w publikacjach.

Konsekwentnie zrezygnowano z niektórych badań pełnych (np. coroczny spis rolny) na rzecz badań reprezentacyjnych i ankietowych,

- po trzecie - generalnie zmniejszono częstotliwość badań (chociaż są tu wyjątki np. badania cen). Kierowano się przy tym założeniem, że przechodzenie na bardziej stabilne, rynkowe reguły funkcjonowania gospodarki, w odróżnieniu od systemu nakazowego - zmniejszając możliwości bezpośredniej interwencji - zmniejsza również zapotrzebowanie na częste informacje o tych samych zjawiskach,

- po czwarte - pogłębiono dywersyfikację obowiązków sprawozdawczych, dzieląc jednostki na małe (najmniej obciążone), średnie i duże (najbardziej obciążone). Chodzi tu o to, aby generalnie zmniejszyć obowiązki i pracochłonność zbierania informacji statystycznej, nie tracąc przy tym możliwości wyrobienia sobie poglądu na podstawowe tendencje, czy cechy strukturalne rozwoju społeczno-gospodarczego,

- po piąte - przyjęto, jako kierunek działania, będący w dużej mierze konsekwencją poprzednio wymienionych, znaczną redukcję ilości formularzy wypełnianych przez jednostki sprawozdawcze. Dokonując tej redukcji o ok. 36%, przeprowadzono dość istotne, różnokierunkowe zmiany w ich treści. Na niektórych zmniejszono ilość zbieranych danych, na innych zwiększono.

W efekcie, pracochłonność zbierania danych w jednostkach sprawozdawczych ulegnie znacznemu zmniejszeniu. W GUS natomiast i w roku 1989, a przede wszystkim w roku 1990 niezbędne jest przeprowadzenie zmian w oprogramowaniu badań, ze względu na zmienioną formę i treść formularzy. Szacuje się obecnie, że ok. 70% oprogramowania badań musi ulec zmianie,

- po szóste - będzie się dążyć do maksymalnego wykorzystania maszynowych nośników informacji (taśmy, dyskietki itp.).

Jednostki sprawozdawcze dysponujące własnymi systemami informatycznymi będą mogły w coraz większym stopniu przekazywać dane do systemu państwowej informacji statystycznej w takiej formie, w jakiej w nich powstają.

Dynamika zmian w tym zakresie zależeć będzie zarówno od postępu informatyzacji jednostek sprawozdawczych, jak też wyposażenia technicznego WUS i GUS,

- po siódme - następować będą zmiany w systemie udostępniania danych. Niezależnie od tradycyjnych, w postaci różnego rodzaju publikacji, rosnąć będzie rola udostępniania danych w postaci wydruków z EMC oraz nośników maszynowych.

Konieczne będzie w związku z tym podjęcie odpowiednich zabezpieczeń dla zachowania tajemnicy statystycznej. Chodzi o niedopuszczenie do publikowania informacji o pojedynczych podmiotach sprawozdawczych, zarówno osobach fizycznych, jak i prawnych. Te nowe formy udostępniania informacji statystycznej pozwolą na lepsze jej wykorzystanie i pogłębienie analiz przez różne zainteresowane instytucje.

Równolegle z tym, zamiarem GUS jest poszerzenie zakresu publikacji o charakterze kompleksowych analiz, kosztem monotematycznych, podsumowujących wyniki jednego tematu badawczego.

Zarysowane powyżej zmiany w programie badań oraz w systemie zbierania, przetwarzania i udostępniania informacji mają na celu:

- po pierwsze - poprawę informacji o procesach społeczno-gospodarczych jak i najlepsze uwzględnienie zmian, jakie zachodzić będą w naszej gospodarce,

- po drugie - zmniejszenie kosztów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem informacji w skali kraju.

Osiągnięcie tych celów wymagać będzie podjęcia wielu prac o charakterze metodycznym, a także odpowiednich nakładów inwestycyjnych i bieżących. Wśród najważniejszych zamierzeń o charakterze metodycznym, które będą podjęte przez GUS i ZBSE należy wymienić opracowanie metodyki badań: kosztów pracy, bezrobocia i upadłości przedsiębiorstw, wykorzystania zdolności produkcyjnych, płynności finansowej przedsiębiorstw, przepływów rzeczowo-finansowych, a także zjawisk patologii społecznej.

Przejęcie wielu badań resortowych przez GUS oraz znaczne zwiększenie intensywności badań cen wymaga istotnej poprawy wyposażenia technicznego, zwłaszcza w mikrokomputery oraz środki szybkiego przekazywania danych na duże odległości. Wzrost wydatków bieżących będzie konieczny przede wszystkim, dla rozbudowy sieci korespondentów do badania cen oraz dla zwiększenia liczby gospodarstw domowych objętych badaniem budżetów rodzinnych.

2.

PUBLIKACJE

2.1. Roczniki Statystyczne
Lp.TytułDepartament autorskiCzęstotliwośćTermin wydania
1Mały Rocznik StatystycznyAnaliz i Opracowań Zbiorczychrokkwiecień
2Mały Rocznik Statystyki MiędzynarodowejAnaliz i Opracowań Zbiorczychco 3 lataluty
3Rocznik StatystycznyAnaliz i Opracowań Zbiorczychrokpaździernik
4Rocznik Statystyczny WojewództwAnaliz i Opracowań Zbiorczychroklistopad
5Rocznik Statystyczny PrzemysłuProdukcji i Postępu Naukowo-Technicznegoroklistopad
6Rocznik Statystyczny Handlu ZagranicznegoHandlu Zagranicznegoroklipiec
7Rocznik DemograficznyBadań Społecznych i Demograficznychroklistopad
8Rocznik Statystyczny Ochrony ZdrowiaBadań Społecznych i Demograficznychco 5 latmarzec
9Rocznik Statystyczny PracyPracy i Dochodów Ludnościco 5 latgrudzień

2.2. Studia i Analizy Statystyczne

Lp.Tytuł i krótka charakterystykaDep. autorskiCzęstotliwośćTermin wydania
01.DOCHÓD NARODOWY I DOCHODY LUDNOŚCI W 1989 R. (ZASOBY, NAKŁADY, WYNIKI GOSPODARKI NARODOWEJ).DMiDNroklistopad
02.PRZEPŁYWY MIĘDZYGAŁĘZIOWE ZA 1988 R.DMiDNrokgrudzień
03.ZMIANY STRUKTURALNE I WŁASNOŚCIOWE W GOSPODARCE W LATACH 1988-1989.DAiOZjednorazowoczerwiec
04.RÓWNOWAGA GOSPODARCZA W LATACH 1988-1989.DAiOZjednorazowoczerwiec
05.EFEKTYWNOŚĆ GOSPODARKI NARODOWEJ W LATACH 1986-1989.DAiOZjednorazowolipiec
06.ZRÓŻNICOWANIE WSKAŹNIKÓW ROZWOJU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO WOJEWÓDZTW W 1989 R.DAiOZrokwrzesień
07.NIERÓWNOWAGA I ZADŁUŻENIE W ŚWIETLE SCENARIUSZY ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI W LATACH 1991-1995.ZBSEjednorazowoczerwiec
08.RAPORT ROCZNY O STOSUNKACH GOSPODARCZYCH POLSKI Z ZAGRANICĄ W 1989 R.DHZroksierpień
Wielkość, dynamika, struktura obrotów handlu zagranicznego, warunki wymiany (ceny, efektywność), znaczenie wymiany z zagranicą i jej wpływ na gospodarkę narodową, bilans płatniczy i zadłużenie kraju, inne formy współpracy gospodarczej z zagranicą.
09.RAPORT O POSTĘPIE TECHNICZNYM W 1989 R.DPiPN-Tjednorazowopaździernik
Podstawowe wskaźniki charakteryzujące postęp techniczny w przemyśle i w innych działach gospodarki narodowej, potencjał produkcyjny, poziom mechanizacji i automatyzacji ważniejszych procesów, nowoczesne technologie, odnowienie produkcji, jakość produkcji, wykorzystanie licencji, wynalazczość.
10.RAPORT O STANIE I OCHRONIE ŚRODOWISKA W 1989 R.DRLiOŚrokpaździernik
Informacje o stanie, rodzajach i stopniu zanieczyszczenia oraz o ochronie: powietrza, gleby, wody (rzek, jezior), lasów oraz obszarów i obiektów o szczególnych walorach przyrodniczych. Ujęto także działalność na rzecz ochrony środowiska oraz aspekty ekonomiczne. Ponadto uwzględniono podstawowy zakres porównań międzynarodowych.
11.INWESTYCJE W 1989 R.DMiDNroklistopad
Wskaźniki efektywności realizacji inwestycji. Poniesione nakłady inwestycyjne, udział nakładów w dochodzie narodowym, efekty rzeczowe inwestycji przekazanych do eksploatacji, cykle realizacji inwestycji, zamrożenie i zaangażowanie nakładów inwestycyjnych. Inwestycje centralne, restrukturyzacyjne.
12.ANALIZA DEKAPITALIZACJI MAJĄTKU TRWAŁEGO POLSKI WEDŁUG WOJEWÓDZTW W 1986 R.ZBSEjednorazowomarzec
13.ZMIANY EFEKTYWNOŚCI GOSPODAROWANIA PRZEDSIĘBIORSTW PRZEMYSŁOWYCH O DUŻYM POTENCJALE PRODUKCYJNYM W LATACH 1986-1989.DPiPN-Troklistopad
Wskaźniki poziomu i intensywności zmian cząstkowych relacji ekonomicznych oraz próba oceny i uszeregowania przedsiębiorstw według zbiorczej miary intensywności zmian w poziomie efektywności ekonomicznej wraz z komentarzem analitycznym.
14.ANALIZA DYFUZJI POSTĘPU TECHNICZNEGO W PRZEMYŚLE.ZBSEjednorazowopaździernik
15.PROGNOZY OSTRZEGAWCZE W GOSPODARCE ŻYWNOŚCIOWEJ.ZBSEjednorazowomarzec
Rozwinięcie koncepcji statystycznej procedury wczesnego ostrzegania przedstawionej w pracy pt. "Zarys koncepcji statystycznej procedury wczesnego ostrzegania". Publikacja o charakterze teoretyczno-metodologicznym z przykładami zastosowań.
16.PORÓWNANIE WYDATKÓW SOCJALNYCH POLSKA-WĘGRY.ZBSEjednorazowokwiecień
Publikacja z cyklu międzynarodowych porównań. Analiza danych za lata 1975-1987. Wydana będzie w języku angielskim.
17.PORÓWNANIE REGIONALNEGO ZRÓŻNICOWANIA POLSKI I HISZPANII (DYNAMICZNA ANALIZA PORÓWNAWCZA W OKRESIE 10-LETNIM).ZBSEjednorazowosierpień
18.PRZEDSIĘBIORSTWA PRZEMYSŁU ELEKTROMASZYNOWEGO NA WĘGRZECH I W POLSCE W 1987 R.ZBSEjednorazowolipiec
Porównanie działalności przemysłu elektromaszynowego Polski i Węgier pod względem nakładów i osiąganych wyników.
19.ANALIZA ZALEŻNOŚCI SPOŻYCIA WZGLĘDEM DOCHODU I SIŁY NABYWCZEJ WALUT - POLSKA NA TLE WYBRANYCH KRAJÓW ZACHODNIOEUROPEJSKICH.ZBSEjednorazowowrzesień
Analiza kształtowania się spożycia dóbr i usług w Polsce na tle krajów zachodnioeuropejskich dokonana w oparciu o dane z międzynarodowych porównań ICP na rok 1985. Szacunek funkcji popytu na poszczególne grupy dóbr i usług, elastyczności dochodowych i cenowych. Ekonomiczna interpretacja wyników badań.
20.JAKOŚĆ ŻYCIA (WYNIKI BADANIA EMPIRYCZNEGO).ZBSEjednorazowolistopad
I część wyników badania ankietowego jakości życia za 1988 r. zrealizowanego w ramach Zintegrowanego Systemu Badań Gospodarstw Domowych.
21.WARUNKI ŻYCIA LUDNOŚCI W 1989 ROKU.DBSiDcorocznielistopad
Dochody, koszty utrzymania, spożycie, warunki mieszkaniowe oraz sfera usług niematerialnych.
22.WARUNKI BYTU LUDNOŚCI WIEJSKIEJ.DBSiDjednorazowolistopad
23.ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE RODZIN ROLNICZYCH W 1989 R.DBSiDjednorazowopaździernik
Wyniki reprezentacyjnych badań ankietowych o sytuacji socjalno-bytowej warunków życia i potrzeb rodzin rolniczych oraz rolników indywidualnych (pierwsze badanie na ten temat w praktyce GUS).
24.CHARAKTERYSTYKA ZMIAN DEMOGRAFICZNO-SPOŁECZNYCH LUDNOŚCI I WARUNKÓW MIESZKANIOWYCH W ŚWIETLE WYNIKÓW NSP'88 (POLSKA).DSiBMjednorazowowrzesień
25.CHARAKTERYSTYKA ZMIAN DEMOGRAFICZNO-SPOŁECZNYCH LUDNOŚCI I WARUNKÓW MIESZKANIOWYCH W WOJEWÓDZTWACH W ŚWIETLE WYNIKÓW NSP'88.DSiBM

WUS

jednorazowosukcesywnie
26.BADANIE ROZKŁADÓW I ZRÓŻNICOWANIA DOCHODÓW.ZBSEjednorazowowrzesień
27.MODEL WPŁYWU RÓWNOWAŻENIA RYNKU KONSUMPCYJNEGO NA STRUKTURĘ GOSPODARKI.ZBSEjednorazowoczerwiec
28.MIEJSCE WOJEWÓDZTWA WROCŁAWSKIEGO NA MAPIE GOSPODARCZEJ POLSKI W ŚWIETLE DOCHODU NARODOWEGO.ZBSEjednorazowomarzec
Pochodna publikacji pt. "Dochód narodowy Polski wg województw w 1976 r.". Wyeksponowano województwo wrocławskie na tle województw sąsiednich i województw podobnych.
29.MIEJSCE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO NA MAPIE GOSPODARCZEJ KRAJU W ŚWIETLE WSKAŹNIKÓW DOCHODU NARODOWEGO. EKONOMETRYCZNY MODEL WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO.ZBSEjednorazowomaj
30.STATYSTYCZNE MIARY DOBROBYTU EKONOMICZNEGO.ZBSEjednorazowoluty
Zasady mierzenia dobrobytu ekonomicznego rozumianego jako zadowolenie z konsumpcji materialnej i czasu wolnego od pracy (dynamika czasowa dobrobytu, wpływ zmiennych społeczno-demograficznych na jego rozkład, definicja i pomiar ubóstwa, nierównowaga rynkowa jako czynnik zmniejszający zadowolenie z konsumpcji).
31.ANALIZA TRENDÓW I SEZONOWOŚCI.ZBSEjednorazowolistopad
Szeregi czasowe dotyczące działalności podstawowych działów gospodarki narodowej i na ich podstawie wyznaczone trendy i sezonowość na lata następne.
32.WYBRANE PROBLEMY STATYSTYKI MATEMATYCZNEJ DLA PRÓB NIEPROSTYCH.ZBSEjednorazowogrudzień
Rozwiązania metodologiczne zastosowania testów statystycznych do danych pochodzących z tzw. prób nieprostych. Empiryczne wyniki zastosowań uzyskanych rozwiązań metodologicznych do danych pochodzących z badań reprezentacyjnych przeprowadzonych przez GUS.
33.TEORETYCZNE PODSTAWY STATYSTYCZNYCH ANALIZ WSPÓŁCZESNYCH WAHAŃ KONIUNKTURALNYCH.ZBSEjednorazowoluty

2.3. Materiały i Opracowania Statystyczne

Lp.Tytuł i krótka charakterystykaDep. autorskiCzęstotliwośćTermin wydania
01.PRODUKCJA WYROBÓW PRZEMYSŁOWYCH W 1989 R.DPiPN-Troklipiec
Produkcja według ilości dla ok. tysiąca wyrobów według SWW oraz produkcja sprzedana według ilości i wartości w cenach realizacji.
02.POZAROLNICZA GOSPODARKA NIEUSPOŁECZNIONA W 1989 R.DRWroksierpień
Nakłady i wyniki finansowe oraz pracujący w pozarolniczej gospodarce nieuspołecznionej.
03.PRODUKCJA ROŚLINNA W 1989 R.DRLiOŚjednorazowostyczeń
Wynikowy szacunek ziemiopłodów (po omłotach, wykopkach, zbiorach) rolnych i ogrodniczych oraz produkcji z trwałych użytków zielonych.
04.POTENCJAŁ PRODUKCYJNY I WYNIKI ROLNICTWA W 1989 R.DRLiOŚrokmaj
Czynniki produkcji (gospodarka ziemią, zaopatrzenie rolnictwa w środki produkcji, obsługa produkcyjna rolnictwa) oraz produkcja rolnicza i jej wyniki.
05.ROLNICZA PRODUKCJA TOWAROWA I ŚRODKI PRODUKCJI W ROLNICTWIE W 1989 R.DRLiOŚroklipiec
Zbiorcze rozliczenie produkcji towarowej, dane o skupie, usługach i zaopatrzeniu rolnictwa w środki produkcji.
06.ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE - STAN W KOŃCU IV KW. 1989 R. ORAZ I i III KW. 1990 R.DRLiOŚcykliczniemarzec

czerwiec

Stan pogłowia zwierząt. Naświetlenie tendencji rozwojowych w chowie zwierząt i ocena możliwości produkcyjnych.grudzień
07.WYNIKI SPISU ROLNICZEGO W 1990 R.DRLiOŚjednorazowowrzesień
Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i zwierzęta gospodarskie.
08.I SZACUNEK PRODUKCJI ZIEMIOPŁODÓW ROLNYCH I OGRODNICZYCH W 1990 R.DRLiOŚjednorazowosierpień
Prognoza plonów i zbiorów zbóż, rzepaku, I pokosu siana, wczesnych warzyw i owoców. Ocena stanu upraw ziemniaków i buraków cukrowych.
09.II SZACUNEK PRODUKCJI ZIEMIOPŁODÓW ROLNYCH I OGRODNICZYCH W 1990 R.DRLiOŚjednorazowopaździernik
Szacunek plonów i zbiorów zbóż i rzepaku oparty na częściowych omłotach. Szacunek na pniu: ziemniaków, buraków cukrowych, warzyw i owoców.
10.ZUŻYCIE NAWOZÓW SZTUCZNYCH I WAPNIOWYCH W ROKU GOSPODARCZYM 1989/90.DRLiOŚroklistopad
Zużycie nawozów sztucznych i wapniowych w ujęciu sektorowym i na 1 ha użytków rolnych. Porównania z ubiegłym rokiem gospodarczym. Stan zapasów nawozów sztucznych i wapniowych w gospodarce.
11.LEŚNICTWO W 1989 R.DRLiOŚrokmaj
Powierzchnia i stan zasobów leśnych, zagospodarowanie lasów, zadrzewienia. Gospodarcze wykorzystanie lasów. Zagrożenia i ochrona środowiska leśnego. Zatrudnienie i wynagrodzenia w leśnictwie.
12.ZMIANY CEN W GOSPODARCE NARODOWEJ W 1989 R. I W I PÓŁROCZU 1990 R.DCroksierpień
Dynamika zmian cen w sferze produkcji materialnej (cen realizacji produkcji sprzedanej przemysłu uspołecznionego, cen produkcji budowlano-montażowej przedsiębiorstw uspołecznionych, cen w handlu zagranicznym, cen w uspołecznionym transporcie i łączności), zmiany cen detalicznych towarów i usług oraz poziomy, dynamika i relacje cen w gospodarce żywnościowej. Analiza procesów zmian cen. Powiązania cen producentów i odbiorców finalnych.
13.WYNIKI FINANSOWE PRZEDSIĘBIORSTW W 1989 R. (WERSJA BILANSOWA).DMiDNrokmaj
14.WYNIKI FINANSOWE PRZEDSIĘBIORSTW ZA I PÓŁROCZE 1990 R.DMiDNjednorazowowrzesień
15.WYNIKI FINANSOWE PRZEDSIĘBIORSTW ZA III KWARTAŁY 1990 R.DMiDNjednorazowogrudzień
16.ZAKŁADOWA DZIAŁALNOŚĆ SOCJALNA W JEDNOSTKACH USPOŁECZNIONYCH W 1989 R.DMiDNrokwrzesień
17.UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWE I OSOBOWE W 1989 R.DMiDNrokpaździernik
18.ŚRODKI TRWAŁE W GOSPODARCE NARODOWEJ W 1989 R. (Z UWZGLĘDNIENIEM AKTUALIZACJI WYCENY WEDŁUG STANU W DNIU 1.01.1990 R.).DMiDNroklistopad
19.GOSPODARKA MATERIAŁOWA 1988-1989.DRWrokmaj
Zużycie i zapasy surowców i materiałów według gałęzi wyrobów w przedsiębiorstwach. Wskaźniki techniczno-ekonomiczne jednostkowego zużycia materiałów oraz obrót materiałowy. Porównania materiałowe w zakresie produkcji, zużycia i eksportu materiałów.
20.GOSPODARKA PALIWOWO-ENERGETYCZNA 1988-1989.DRWrokwrzesień
Bilans nośników energii i syntetyczny bilans paliwowo-energetyczny, zużycie globalne i końcowe energii i inne wskaźniki charakteryzujące energochłonność gospodarki.
21.REALIZACJA CENTRALNYCH BILANSÓW PALIW, SUROWCÓW I MATERIAŁÓW W 1989 R.DRWrokluty
Źródła przychodu, kierunki rozchodu paliw, energii, surowców i materiałów według głównych odbiorców; stany zapasów u dostawców i odbiorców.
22.REALIZACJA ZAMÓWIEŃ RZĄDOWYCH NA PRODUKCJĘ MATERIAŁÓW I WYROBÓW W 1989 R. ORAZ W I, I-II, I-III KW. 1990 R.DPiPN-Tkwartałluty

maj

sierpień

Realizacja zamówień rządowych na surowce, materiały, wyroby i usługi remontowo-budowlane w zakresie przewidywanych rocznych dostaw według zawartych umów oraz wielkości dostaw zrealizowanych.listopad
23.RYNEK WEWNĘTRZNY TOWARÓW KONSUMPCYJNYCH.DRWpółrocze, rokmarzec

wrzesień

Sytuacja na rynku wewnętrznym w zakresie sprzedaży detalicznej towarów. Zapasy towarów, wyniki finansowe. Dla półrocza tylko towary konsumpcyjne.
24.DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA W 1989 R.DRWrokwrzesień
Sprzedaż usług dla ludności i jednostek gospodarki w zakresie szeroko pojętej sfery usług w cenach bieżących i stałych oraz kompleksowe dane o usługach bytowych.
25.WYNIKI EKONOMICZNO-FINANSOWE DZIAŁALNOŚCI HANDLU ZAGRANICZNEGO W 1989 R. I W I PÓŁROCZU 1990 R.DHZpółroczemaj

sierpień

26.ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W 1989 R. ORAZ W I, II i III KWARTALE 1990 R.DPiDLrok, kwartałmarzec

czerwiec

wrzesień

grudzień

27.STAN I RUCH ZATRUDNIONYCH W 1989 R.DPiDLrokmaj
Liczba zatrudnionych, poziom wykształcenia i ruch zatrudnionych.
28.ZATRUDNIENIE WEDŁUG WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA MIESIĘCZNEGO ZA WRZESIEŃ 1989 R.DPiDLrokmarzec
Przeciętny poziom i rozkład wynagrodzeń, mierniki zróżnicowania i koncentracji wynagrodzeń.
29.WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW WEDŁUG WYBRANYCH ZAWODÓW I STANOWISK.DPiDLroksierpień
Poziom i struktura wynagrodzeń pracowników wybranych zawodów i stanowisk.
30.WARUNKI PRACY.DPiDLrokmaj
Pracujący w warunkach zagrażających zdrowiu. Ponoszone świadczenia w związku z pracą w złych warunkach i wypadkami przy pracy oraz koszty ponoszone na poprawę warunków pracy.
31.WYPADKI PRZY PRACY.DPiDLkwartałmarzec

czerwiec

wrzesień

grudzień

32.WYKORZYSTANIE CZASU PRACY ROBOTNIKÓW GRUPY WYTWÓRCZEJ W 1989 R. ORAZ W I PÓŁROCZU 1990 R.DPiDLrok, półroczemarzec

wrzesień

Czas przepracowany i nie przepracowany (według przyczyn) przez robotników grupy wytwórczej (w liczbach bezwzględnych i w przeliczeniu na 100 robotników).
33.TRWANIE ŻYCIA I UMIERALNOŚĆ WEDŁUG PRZYCZYN W 1989 R.DBSiDrokczerwiec
Parametry skróconych tablic trwania życia z uwzględnieniem wybranych grup przyczyn zgonów ludności.
34.PROGNOZA LUDNOŚCI POLSKI DO ROKU 2010. WERSJA POMIGRACYJNA.DBSiDjednorazowogrudzień
Ludność według płci, wieku, ruch naturalny i migracyjny.
35.LUDNOŚĆ WEDŁUG PŁCI, WIEKU, WOJEWÓDZTW, MIAST I GMIN. STAN W DNIU 31.12.1988, 30.06.1989, 31.12.1989, 30.06.1990 R.DBSiD2 x w rokulistopad

grudzień

styczeń

Dane szacunkowe na podstawie wyników ostatecznych NSP'88.
36.RODZINY WIELODZIETNE I NIEPEŁNE Z DZIEĆMI W 1990 R.DBSiDjednorazowolistopad
Wyniki reprezentacyjnego badania ankietowego sytuacji bytowej rodzin wielodzietnych i niepełnych z dziećmi, w tym sytuacji zdrowotnej, mieszkaniowej i dochodowej oraz sytuacji związanych z opieką nad dzieckiem i wychowaniem dzieci, korzystaniem z pomocy i współżycia w rodzinie. Kontynuacja badań z 1985 roku.
37.STRUKTURA DEMOGRAFICZNA I SPOŁECZNO-ZAWODOWA LUDNOŚCI (POLSKA).DSiBMjednorazowogrudzień
NSP'88. Stan i struktura ludności według płci i wieku, stanu cywilnego, poziomu i kierunku wykształcenia w powiązaniu z informacjami o źródłach utrzymania, aktywności zawodowej i zatrudnieniu. Niektóre dane porównawcze z poprzednich spisów.
38.LUDNOŚĆ. GOSPODARSTWA DOMOWE (WOJEWÓDZTWA).DSiBM

WUS

jednorazowosukcesywnie
NSP'88. Struktura demograficzna i społeczno-zawodowa ludności, dane o gospodarstwach domowych i rodzinach. Niektóre dane porównawcze ze spisów poprzednich.
39.BUDŻETY GOSPODARSTW DOMOWYCH W 1989 R.DBSiDrokpaździernik
Podstawowe wyniki badań budżetów rodzinnych w 1989 r. Przychody, rozchody, spożycie niektórych artykułów żywnościowych oraz wyposażenie gospodarstw domowych w niektóre przedmioty trwałego użytku.
40.SYTUACJA BYTOWA LUDZI STARSZYCH W 1989 R.DBSiDjednorazowokwiecień
Wyniki reprezentacyjnych badań ankietowych dot. warunków bytowych ludzi starszych, w tym sytuacji zdrowotnej, kontaktów rodzinnych, sytuacji dochodowej i mieszkaniowej, wyposażenia mieszkań oraz zakresu otrzymywanej pomocy i kontaktów międzyludzkich. Kontynuacja badań z 1985 roku.
41.WARUNKI BYTOWE GOSPODARSTW DOMOWYCH W 1985 I 1989 R.
41.1TOM I - POLSKA.DBSiDjednorazowopaździernik
Wyniki dużego badania reprezentacyjnego warunków bytu gospodarstw domowych (ok. 130 tys. gospodarstw) - dot. sytuacji mieszkaniowej, zdrowotnej, dochodowej, wyposażenia mieszkań oraz ocen korzystania z różnego typu urządzeń socjalnych i kulturalnych, ocen sytuacji życiowej, a także potrzeb i zagrożeń z tym związanych.
41.2TOM II - WOJEWÓDZTWA.DBSiDjednorazowogrudzień
Porównanie wyników badań reprezentacyjnych warunków bytu gospodarstw domowych z 1985 i 1989 roku dotyczących najważniejszych aspektów życia rodzin: sytuacja mieszkaniowa, dochodowa, zdrowotna.
42.GOSPODARSTWA DOMOWE I RODZINY (POLSKA).DSiBMjednorazowopaździernik
NSP'88. Gospodarstwa domowe pod względem ich liczby, wielkości, składu rodzinnego, warunków mieszkaniowych oraz dane dotyczące rodzin, obrazujące ich skład osobowy, obciążenie utrzymaniem dzieci, cechy demograficzne i społeczno-zawodowe rodziców, a także warunki mieszkaniowe. Niektóre dane porównawcze ze spisów poprzednich.
43.WARUNKI MIESZKANIOWE I ZAMIESZKANE BUDYNKI (POLSKA).
43.1TOM I - WARUNKI MIESZKANIOWE.DSiBMjednorazowopaździernik
NSP'88. Zasoby mieszkaniowe (wielkość mieszkań, okres wybudowania, wyposażenie w instalacje techniczno-sanitarne) oraz warunki mieszkaniowe ludności (zaludnienie mieszkań, samodzielność zamieszkiwania).
43.2TOM II - ZAMIESZKANE BUDYNKI.DSiBMjednorazowopaździernik
NSP'88. Wielkość budynków, okres wybudowania, materiały ścian zewnętrznych, pokrycie dachów.
44.POWIERZCHNIA, MIEJSCOWOŚCI I LUDNOŚĆ W PRZEKROJU TERYTORIALNYM.DSiBMrokkwiecień
Powierzchnia w ha i kilometrach kwadratowych. Ludność i gęstość zaludnienia. Miejscowości.
45.WARUNKI MIESZKANIOWE (WOJEWÓDZTWA).DSiBM

WUS

jednorazowosukcesywnie
NSP'88. Zasoby mieszkaniowe (wielkość mieszkań, okres wybudowania, wyposażenie w instalacje techniczno-sanitarne) oraz warunki mieszkaniowe ludności (zaludnienie mieszkań, samodzielność zamieszkiwania).
46.LUDNOŚĆ. WARUNKI MIESZKANIOWE (MIASTA I GMINY - IMIENNIE).DSiBM

WUS

jednorazowosukcesywnie
NSP'88. Stan i struktura demograficzna oraz społeczno-zawodowa ludności. Gospodarstwa domowe i rodziny, warunki mieszkaniowe, zamieszkane budynki.
47.SZKOŁY WYŻSZE W ROKU SZKOLNYM 1989/90.DBSiDrokmaj
Szkoły, studenci, absolwenci, nauczyciele akademiccy według typów szkół, rodzajów studiów, grup, kierunków studiów, stopnie naukowe, studia doktoranckie i podyplomowe. Domy i stołówki studenckie. Stypendia naukowe i studenckie.
48.OSIĄGNIĘCIA NAUKOWE I TECHNICZNE ORAZ USŁUGI W OBROCIE ZAGRANICZNYM W 1989 R. I W I PÓŁROCZU 1990 R.DHZpółroczemaj

sierpień

49.OŚWIATA I WYCHOWANIE W ROKU SZKOLNYM 1989/90.DBSiDrokluty
Opieka nad dzieckiem i młodzieżą: placówki, korzystający, wypoczynek dzieci i młodzieży, wychowanie pozaszkolne. Szkolnictwo ogólnokształcące i zawodowe: szkoły, pomieszczenia do nauczania, oddziały, uczniowie, absolwenci, nauczyciele, internaty, stypendia, zasiłki losowe.
50.PODSTAWOWE INFORMACJE Z ZAKRESU KULTURY W 1989 R.DBSiDrokmaj
Teatry, instytucje muzyczne, przedsiębiorstwa estradowe i rozrywkowe, kina, muzea, biblioteki, abonenci radia i telewizji, sprzedaż prasy.
51.KORZYSTANIE Z PLACÓWEK SŁUŻBY ZDROWIA W 1989 R.DBSiDjednorazowopaździernik
Wyniki reprezentacyjnego badania ankietowego dot. zakresu, trybu i możliwości korzystania z różnego typu placówek służby zdrowia oraz potrzeb w tym zakresie.
52.TURYSTYKA I WYPOCZYNEK (STAN I WYKORZYSTANIE OBIEKTÓW NOCLEGOWYCH TURYSTYKI, TURYSTYKA ZAGRANICZNA - PRZYJAZDY I WYJAZDY, STAN I DZIAŁALNOŚĆ PTTK).DBSiDrokmaj

2.4. Statystyka na co dzień

Lp.TytułDepartament autorskiCzęstotliwośćTermin wydania
1Polska 1990 - wskaźniki gospodarczeAnaliz i Opracowań Zbiorczychrok
- wersja 1luty
- wersja 2kwiecień
2Polska 1990 - dane statystyczne (w wersjach obcojęzycznych) Analiz i Opracowań Zbiorczychrokmaj
3Folder - Polska w liczbach 1990 (w wersjach obcojęzycznych) Analiz i Opracowań Zbiorczychrokluty
4Biuletyn StatystycznyAnaliz i Opracowań Zbiorczychkwartał75 dni po kwartale
5STATYSTYKA POLSKI (dodatek do "Rzeczpospolitej") miesiącpo komunikacie GUS

2.5. Zeszyty Metodyczne i Klasyfikacje

Lp.TytułDepartament autorskiTermin wydania
1Zasady metodyczne statystyki handlu zagranicznegoHandlu Zagranicznegogrudzień
2Zasady metodyczne statystyki oświaty i wychowaniaBadań Społecznych i Demograficznychlipiec
3Zasady metodyczne statystyki produkcji roślinnejOśrodek Badawczo-Rozwojowywrzesień
4Klasyfikacja PrzemysłuProdukcji i Postępu Naukowo-Technicznegolistopad
5Klasyfikacja Gospodarki NarodowejOśrodek Badawczo-Rozwojowyczerwiec
6Klasyfikacja UsługOśrodek Badawczo-Rozwojowyczerwiec

2.6. INFORMACJE STATYSTYCZNE.

Lp.Tytuł i krótka charakterystykaDep. autorskiCzęstotliwośćTermin wydania
01.INFORMACJA O SYTUACJI SPOŁECZNO-GOSPODARCZEJ KRAJU W 1989 R.DAiOZmiesiąc10 dzień rob.
02.INFORMACJA STATYSTYCZNA O SYTUACJI SPOŁECZNO-GOSPODARCZEJ KRAJU. CZĘŚĆ I, CZĘŚĆ II.CISmiesiąc6, 16 dzień rob.
03.PODSTAWOWE WSKAŹNIKI ROZWOJU GOSPODARCZEGO NIEKTÓRYCH KRAJÓW W 1989 R.DAiOZrokluty
04.PODSTAWOWE WSKAŹNIKI ROZWOJU GOSPODARCZEGO KRAJÓW RWPG W I PÓŁROCZU 1990 R.DAiOZroksierpień
05.GOSPODARKA W LATACH 1978-1988.DAiOZjednorazowowrzesień
06.PODSTAWOWE DANE O SYTUACJI SPOŁECZNO-GOSPODARCZEJ KRAJU W 1989 R.DAiOZrokluty
07.SPRAWOZDANIE STATYSTYCZNE Z PRZEBIEGU REALIZACJI W LATACH 1986-1989 NPSG NA LATA 1986-1990.DAiOZrokkwiecień

maj

08.NAKŁADY I WYNIKI PRZEMYSŁU W 1989 R. ORAZ I, I-II, I-III KW. 1990 R.DPiPN-Tkwartałmarzec

czerwiec

Produkcja, indeksy cen, zatrudnienie i wynagrodzenia, czas pracy, wskaźniki finansowe.wrzesień

grudzień

09.BUDOWNICTWO - WYNIKI DZIAŁALNOŚCI W 1989 R.
09.1CZĘŚĆ I. PRODUKCJA, ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA W PRZEDSIĘBIORSTWACH BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH.DPiPN-Trokczerwiec
09.2CZĘŚĆ II. SPRZEDAŻ, AKUMULACJA FINANSOWA, KOSZTY ORAZ WSKAŹNIKI CHARAKTERYZUJĄCE EFEKTYWNOŚĆ GOSPODAROWANIA W JEDNOSTKACH ZALICZANYCH DO DZIAŁU "BUDOWNICTWO".DPiPN-Troklipiec
10.TRANSPORT - WYNIKI DZIAŁALNOŚCI W 1989 R.
10.1CZĘŚĆ I. ŚRODKI TRANSPORTU, PRZEWOZY, PRACA I WYKORZYSTANIE TABORU.DPiPN-Trokmaj
Sieć komunikacyjna, tabor, środki techniczne, przewozy ładunków i pasażerów. Porty morskie. Przeładunki w morskich portach handlowych. Wskaźniki techniczno-ekonomiczne.
10.2CZĘŚĆ II. PRODUKCJA, KOSZTY, WYNIKI FINANSOWE, ZATRUDNIENIE I WYNAGRODZENIA.DPiPN-Trokczerwiec
Produkcja, sprzedaż, koszty, akumulacja finansowa. Wskaźniki charakteryzujące efektywność gospodarowania. Zatrudnienie i wynagrodzenia w jednostkach zaliczonych do działu "TRANSPORT".
11.ŁĄCZNOŚĆ - WYNIKI DZIAŁALNOŚCI W 1989 R.DPiPN-Trokmaj
Wartość usług pocztowych, telekomunikacyjnych, radiofonicznych i telewizyjnych. Zatrudnienie i wynagrodzenia. Wskaźniki techniczno-ekonomiczne.
12.WIOSENNA OCENA STANU UPRAW W 1990 R.DRLiOŚjednorazowomaj
Ocena stanu upraw na podstawie lustracji zasiewów, użytków zielonych, plantacji jagodowych i drzew w poszczególnych fazach rozwojowych roślin. Straty w zasiewach ozimin, straty w przechowywanych ziemniakach, warzywach i jabłkach.
13.ROLNICTWO W I PÓŁROCZU 1990 R.DRLiOŚpółroczesierpień
Ogólne tendencje w rolnictwie, sytuacja w produkcji roślinnej i zwierzęcej, skup, zaopatrzenie rolnictwa w środki produkcji. Inne informacje zależne od aktualnej sytuacji w rolnictwie.
14.SYTUACJA PIENIĘŻNO-RYNKOWA W 1990 R.DRWmiesiąc22 dzień rob.
Przychody i wydatki ludności.
15.KOSZTY PRODUKCJI I RENTOWNOŚĆ W PRZEMYŚLE USPOŁECZNIONYM W 1989 R.DPiPN-Trokczerwiec
Koszty, rentowność produkcji sprzedanej i rentowność grup wyrobów i wyrobów.
16.DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA W 1989 R.
16.1CZĘŚĆ I. INWESTYCJE CENTRALNE I POZOSTAŁE UJĘTE IMIENNIE W UCHWAŁACH RZĄDU.DMiDNrokmarzec
Imienne zadania oddane i nie oddane do eksploatacji, zaawansowanie zadań.
16.2CZĘŚĆ II. NAKŁADY INWESTYCYJNEDMiDNrokczerwiec
Nakłady inwestycyjne realizowane w gospodarce narodowej. Zamrożenie i zaangażowanie nakładów, projektowane przyrosty zdolności produkcyjnych i usługowych z inwestycji oddanych do eksploatacji.
16.3CZĘŚĆ III. CYKLE REALIZACJI INWESTYCJI.DMiDNrokczerwiec
Przeciętne cykle realizacji inwestycji rzeczywiste i umowne, relacje cykli rzeczywistych do umownych, zmienność cykli w czasie (na strukturze porównywalnej), terminowość realizacji inwestycji w stosunku do cykli umownych.
16.4CZĘŚĆ IV. INWESTYCJE BUDOWLANE W GOSPODARCE PRYWATNEJ.DMiDNrokczerwiec
Budynki oddane do użytku i w budowie, wydane pozwolenia na budowę wg przeznaczenia budynków. Zaopatrzenie w wodę indywidualnych gospodarstw rolnych na wsi.
17.CZYNY SPOŁECZNE W 1989 R.DMiDNrokmaj
Czyny społeczne w podziale na inwestycyjne, remontowe i porządkowe. Efekty rzeczowe czynów społecznych.
18.REALIZACJA BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO I OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ.DMiDNmiesiąc10 dni rob.
Realizacja budownictwa mieszkaniowego oraz obiektów ochrony zdrowia i szkolnictwa (oddane do użytku, rozpoczynane i w budowie). Cykle realizacji i ceny budownictwa mieszkaniowego. Uzbrojenie terenów.
19.PODSTAWOWE INFORMACJE STATYSTYCZNE O WYKORZYSTANIU ZASOBÓW MATERIAŁOWYCH I PALIWOWO-ENERGETYCZNYCH W 1989 R.DAiOZrokkwiecień
20.HANDEL ZAGRANICZNY.DHZmiesiąc14 dni rob.
Dynamika w cenach bieżących, cenach stałych, struktura towarowa i geograficzna, wyniki ekonomiczno-finansowe, zmiany cen, kontrola jakościowa i zwroty towarów, osiągnięcia naukowe i techniczne, bilans płatniczy.
21.OBROTY HANDLU ZAGRANICZNEGO.DHZmiesiąc6-8 dni rob.
Wielkość obrotów według obszarów płatniczych i jednostek prowadzących działalność w handlu zagranicznym.
22.GOSPODARKA KOMUNALNA W 1989 R.DPiPN-Troklipiec
Stan urządzeń komunalnych, wyposażenie miast w urządzenia komunalne, wielkość świadczonych usług oraz informacje szacunkowe o korzystaniu przez ludność z urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych i gazowych. Pożary i straty pożarowe. Zatrudnienie i nakłady na gospodarkę komunalną. Wartość środków trwałych (metodą przedsiębiorstw), koszty, sprzedaż i akumulacja.
23.GOSPODARKA MIESZKANIOWA W 1989 R.DPiPN-Troklipiec
Zasoby mieszkaniowe. Mieszkania, izby i powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytku w gospodarce narodowej (wyposażenie i struktura mieszkań, relacje w stosunku do danych demograficznych, czas trwania budowy, ceny). Przydziały mieszkań. Remonty budynków mieszkalnych. Zatrudnienie i wynagrodzenia.DMiDN

3.

BADANIA STATYSTYCZNE

3.1. Badania sytuacji społeczno-gospodarczej
Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
Problemy równowagi gospodarczej w 1989 r.zbiory danych GUS i innych instytucjirokVI"Równowaga gospodarcza w latach 1988-1989"
Podstawowe wskaźniki zmian efektywności gospodarki narodowej w latach 1986-1989zbiory danych GUS i innych instytucjirokdziały i gałęzie, gospodarki narodowejVII"Efektywność gospodarki narodowej w latach 1986-1989"
Zróżnicowanie wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego województw w 1989 r.zbiory danych GUS i innych instytucjirokwojewództwa, grupy miast i gmin, działy gospodarki narodowejIX"Zróżnicowanie wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego województw w 1989 r."
Zmiany strukturalne i własnościowe w gospodarcezbiory danych GUS i innych instytucjirokgałęzie i branże oraz formy własnościVI"Zmiany strukturalne i własnościowe w gospodarce w latach 1988-1989"

3.2. Produkcja i usługi

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
01.1Rachunki dochodu narodowego wg zasad MPS i SNA
01.1.1 01.1.2 01.1.3 01.1.4 01.1.5Produkt globalny i dochód narodowy wg MPS w 1989 r. (wytwarzanie i podział w cenach bieżących i stałych) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokogółemII
główne działy gospodarki narodowej formy własności, działy gospodarki narodowejV

VIII-XI

"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gosp. narodowej)"
01.1.1 01.1.2 01.1.3 01.1.5Produkt globalny i dochód narodowy wg MPS w I półroczu 1990 r. (wytwarzanie i podział w cenach bieżących i stałych) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnepółroczegłówne działy gospodarki narodowejX
01.1.1 01.1.2 01.1.3 01.1.4 01.1.5Bilans tworzenia i podziału produktu globalnego i dochodu narodowego brutto wg MPS w 1989 r. (tworzenie i podział w cenach bieżących i stałych) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokformy własności, główne działy gospodarki narodowejV
formy własności, główne działy gospodarki narodowej i gałęzie przemysłuVIII
01.1.6Spożycie przez ludność dóbr materialnych i usług niematerialnych finansowanych z dochodów osobistych w 1989 r.sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokogółemV
grupy i podgrupy asortymentowe w cenach bieżących i stałychVIII-XI"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gosp. narodowej)"
01.1.6Ogólne spożycie przez ludność dóbr materialnych i usług niematerialnych finansowanych z dochodów osobistych i funduszy społecznych w 1989 r.sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokgrupy i podgrupy asortymentowe w cenach bieżących i stałychVIII-XI"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gosp. narodowej)"
01.1.7Import i eksport dóbr materialnychSISHZrok- formy własności

- działy, gałęzie

25 VIII, 15 XII (przewidywane wykonanie)
01.1.7Bilans przepływów międzygałęziowych za 1988 r.sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerok38 x 38 gałęziXI"Przepływy międzygałęziowe za 1988 r."
01.1.8Wartość globalna i produkt krajowy brutto wg SNA w 1989 r. (wytwarzanie i podział; w cenach bieżących i stałych) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokogółemII
ogółemVI
sfery i działy gospodarki narodowejIX-XI"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gosp. narodowej)"
01.2Produkcja przemysłowa
01.2Produkcja globalna, koszty materialne i produkcja czysta
ceny bieżącetaśma z F-01kwartałformy własności, gałęzie, branże, przemysł wydobywczy10 dnia rob. drugiego m-ca"Nakłady i wyniki przemysłu w 1989 r. oraz w I, I-II, I-III kw. 1990 r."
taśma z F-01,

F-02, NP-4, NP-2 + spr. Rb-F30

rokprzetwórczypo kwartale

23 IV

"Rocznik Statystyczny Przemysłu"
ceny stałejw. + indeksy zmian cenpółroczegałęzieX
rokVII"Rocznik Statystyczny Przemysłu"
01.2.1Produkcja sprzedana przemysłu uspoł. w bieżących cenach realizacjispraw. P-01miesiącformy własności, gałęzie, branże, województwa15-20 dnia po m-cu"Nakłady i wyniki przemysłu w 1989 r. oraz w I, I-II, I-III kw. 1990 r."
spraw. P-01, NP-4rok15 II
01.2.3Produkcja wyrobów przedsiębiorstw przemysłu uspoł. w ujęciu ilościowymspraw. P-02 (od 1990 r. - dz. 3 P-01) miesiącwyroby28 dnia po m-cu,"Nakłady i wyniki przemysłu w 1989 r. oraz w I, I-II, I-III kw. 1990 r."
Reprezentacyjny indeks fizycznych rozmiarów produkcjizbiór z P-32 za 1988 r. i P-02 za 1989 r.rokgałęzie przemysłu, grupy wyrobówXI
01.2.4Produkcja wytworzona i sprzedana wyrobów przedsiębiorstw przemysłu uspoł. w ujęciu ilościowym i wartościowym, sprzedaż usług przemysłowych i nieprzemysłowychspr. P-02, P-03, NP-4, NP-2rokgałęzie, branże, podbranże, województwa22 V"Produkcja wyrobów przemysłowych w 1989 r.", "Rocznik Statystyczny Przemysłu"
01.2.5Realizacja dostaw surowców, materiałów, wyrobów i usług remontowo-budowlanych objętych zamówieniami rządowymispr. P-04kwartałwyroby26 dnia po kw."Realizacja zamówień rządowych na produkcję materiałów i wyrobów w 1989 r. oraz w I, I-II, I-III kw. 1990 r."
01.2.7Jakość produkcji przemysłowejspraw. PNT-07rokgałęzie, branże, przedsiębiorstwa, województwa9 IV"Raport o postępie technicznym"
01.2.8Zdolności produkcyjne przemysłuszacunekrokgałęzie30 VI"Raport o postępie technicznym"
01.3Produkcja budowlano-montażowa i usługi z budownictwa
01.3.1Produkcja globalna, koszty materialne i produkcja czysta ceny bieżącespr. F-01, NP-1, NP-3, F-02, NP-2, NP-4, B-01, B-02, szacunek, Rb-30, G-11półroczeX"Budownictwo - wyniki działalności w 1989 r."
ceny stałerokformy własności, gałęzie formy własności, grupy przedsiębiorstwVII
01.3.1Koszty robót budowlano-montażowych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz koszty produkcji podstawowej w przedsiębiorstwach geologicznych i geodezyjno-kartograficznych ceny bieżącespr. B-04rokgałęzie, branże15 VI"Budownictwo - wyniki działalności w 1989 r."
01.3.1Sprzedaż produkcji i usług oraz produkcja budowlano-montażowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych (bez prywatnych) ceny bieżące ceny stałe (tylko produkcja budowlano-montażowa) B-01miesiącgałęzie, województwa15 dni po m-cu spraw.
01.3.2Produkcja budowlano-montażowa, prace projektowe, roboty geologiczne i geodezyjno-kartograficzne ceny bieżące ceny stałespr. B-01 (mutacja), B-02, NP-1, NP-2, NP-3, NP-4, szacunekrokogółem, formy własności:

- państwowa

- spółdzielcza

- organizacji społecznych

- spółki z udziałem podmiotów zagranicznych

- spółki handlowe

- rzemiosło

- prywatny system gospodarczy

- uspołeczniony system gospodarczy

VII"Budownictwo - wyniki działalności w 1989 r."
01.3.2Produkcja budowlano-montażowa, pomocnicza produkcja przemysłowa oraz usługi produkcyjne przedsiębiorstw budowlano-montażowych - ceny bieżącespr. B-02, NP-4, NP-2rok- gałęzie, branże, województwa, formy własności

- wg ekonomicznego charakteru robót

- wg rodzajów obiektów budowlanych

15 VI"Budownictwo - wyniki działalności w 1989 r."
01.3.6Produkcja podstawowa, pomocnicza produkcja przemysłowa oraz usługi produkcyjne przedsiębiorstw geologicznych, geodezyjno-kartograficznych i biur projektów (bez prywatnych) ceny bieżącespr. B-01 (mutacja) kwartałgałęzie i branże, województwa20 V, VIII, XI
01.3.12Produkcja budowlano-montażowa wykonana systemem gospodarczym ceny bieżącespr. B-03, szacunekrokogółem, podstawowe formy własności24 IV
01.4Produkcja rolnictwa
01.4.1Produkcja rolnictwa

- globalna i czysta (met. przedsiębiorstw)

- globalna, końcowa i towarowa (met. rodzaju działalności; ceny stałe)

zbiorczy rachunek syntetycznych mierników produkcji opracowany na podstawie sprawozdawczości rzeczowo-finansowej, wyników spisów rolniczych, informacji korespondentów rolnych GUS oraz ustalenia szacunkowepółrocze, rok, rokformy własności,

jw.

formy własności województwa

uzależ. od Dep. Majątku i Dochodu Narodowego

15 I

"Rolnicza produkcja towarowa i środki produkcji w rolnictwie"
01.4.2, 4,8Użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i pogłowie zwierząt gospodarskichFormularze spisowe R-72, R-19, spraw. centralna, R-02, R-05, R-09 (w gospodarstwach indywidualnych - badania reprezent.) rokformy własności, województwa, rodzaje użytków, gatunki zwierząt3 IX, 12-20 VII (pogłowie - dane wstępne)

20 VIII (pogłowie - dane ostat.)

"Wyniki spisu rolniczego w 1990 r."
01.4.2Zmiany w wykorzystaniu gruntów według ewidencji geodezyjnejspraw. resortowa GEOD-02rokwojewództwa, kierunki wykorzystania, formy własności31 III
01.4.3Obrót gruntami PFZ i zmiany w zbiorowości indywidualnych gospodarstw rolnychspr. R-01rokformy własności, województwa, źródła przychodów i kierunki rozchodów20 II (dane wstępne),

5 IV (dane ost.)

"Potencjał produkcyjny i wyniki rolnictwa w 1989 r."
01.4.8Produkcja zwierzęca

- stan pogłowia zwierząt gospodarskich w końcu kwartałów I, III, IV

- przychody i rozchody (w okresach kwartalnych)

spr. R-09, badanie reprezentacyjne R-19kwartałformy własności, województwa, gatunki zwierząt, wiek i płeć zwierząt20 dni (dane wstępne)

50 dni (dane ostat.)

"Zwierzęta gospodarskie - stan w końcu IV kw. 1989 r. oraz I i III kw. 1990 r."
01.4.9- produkcja żywca rzeźnego, mięsa i innych produktów zwierzęcych w ujęciu ilościowym (mleko, wełna, jaja, ryby itp.) spraw. R-09, badanie reprezentacyjne R-19, informacje korespondentów rolnych GUS, ustalenia szacunkoweza I półrocze i rokformy własności, województwa5 VI, 25 VIII
01.4.10Bilanse ważniejszych produktów roślinnych (zbóż, ziemniaków, warzyw, owoców) i zwierzęcych (żywiec, mleko, jaja) szczebla wytwórczego i scentralizowanegozbiorczy rachunek opracowywany na podstawie sprawozdawczości rzeczowej, informacje korespondentów rolnych GUS, ustalenia szacunkowerokformy własności30 VI (bilanse warzyw i owoców oraz produktów zwierzęcych), 30 XI (bilanse zbóż i ziemniaków)
01.4.15Zasoby paszowe na tle zapotrzebowania paszszacunki rzeczoznawcówrokwojewództwa28 II"Produkcja roślinna w 1989 r."
01.4.17Okresowe oceny stanu upraw rolnych i ogrodniczych (wiosenna, jesienna) oraz zaistniałych strat w uprawachoceny rzeczoznawców gminnych, ekspertyzy rzeczoznawców wojewódzkich, meldunki WUS, spr. R-04okresowoformy własności, województwa21 V, 6 XII
01.4.18

01.4.19

Produkcja ważniejszych upraw rolnych i ogrodniczych (I, II, III szacunek) badania reprezentacyjne R-71 i R-72, szacunki rzeczoznawców, spraw. centralna R-05, R-06, R-07, R-08 z załącznikami, ekspertyzy rzeczoznawców na szczeblu wojewódzkimokresowoformy własności, województwa, gminy, grupy upraw10 VIII, 13 IX, 27 XI"II szacunek produkcji ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 1990 r."
01.4.21Reprodukcja trzody chlewnej (krycie loch) badanie reprezentacyjne R-14miesiącwojewództwa7-8 dzień roboczy po m-cu sprawozd."Zwierzęta gospodarskie - stan w końcu IV kw. 1989 r. oraz I i III k w. 1990 r."
01.4.24

06.3.19

Zużycie i wykorzystanie nawozów sztucznych i wapniowych oraz środków ochrony roślin i pasz w rolnictwiespraw. R-03, H-06 oraz ustalenia szacunkowerok gospodarczy i kal.formy własności, województwa, grupy nawozów10 X, 15 II"Zużycie nawozów sztucznych i wapniowych w roku gospodarczym 1989/90"
01.4.25

06.3.19

Stan i wykorzystanie ciągników i maszyn rolniczychspraw. resortowa CZS-31, ustalenia szacunkowerokwojewództwa, sektor nieuspoł.1 III
01.4.28Usługi produkcyjne dla rolnictwaspraw. F-01, mutacja dla PGR, U-01, NP-4, ustalenia szacunkowe na podstawie danych korespondentów rolnych GUSrokwojewództwa, sektor nieuspoł.30 IV
01.5.Produkcja leśnictwa
01.5.1Produkcja globalna i czysta leśnictwaspraw. rzeczowa i finansowa oraz ustalenia szacunkowepółrocze, rokformy własnościuzależniony od Dep. Majątku i Doch. Narod."Leśnictwo w 1989 r."
01.5.2Zasoby leśne - powierzchnia leśna, drzewostany i zwierzęta łownespraw. centralna L-01 i L-03; wyniki okresowej aktualizacji stanu i powierzchni leśnej i zasobów drzewnych wg szacunków biur geodezji leśnej; materiały dot. gospodarki łowieckiej Min. RLiGŻ oraz PZŁrokformy własności, województwa, jednostki organizacyjne, grupy rodzajowe drzew i klasy wieku drzewostanów25 III, 15 III, 20 V"Leśnictwo w 1989 r."
01.5.3Zagospodarowanie lasu (hodowla i ochrona lasu) spraw. centralna L-01 i L-03rokformy własności, województwa, jednostki organizacyjne, grupy rodzajowe drzew i klasy wieku drzewostanów25 III"Leśnictwo w 1989 r."
01.5.4Zadrzewienia (sadzenie drzew i krzewów poza lasami i miejskimi terenami zieleni oraz wyrąb drzew z zadrzewień) spraw. centralna L-02 i L-03rokformy własności, województwa, jednostki organizacyjne, grupy rodzajowe drzew i klasy wieku drzewostanów25 III"Leśnictwo w 1989 r."
01.5.5Użytkowanie lasu i obrót produktami leśnymi (drewnem, użytkami ubocznymi, zwierzętami łownymi) spraw. centralna L-04, L-01, L-03, materiały dot. gospodarki łowieckiej i użytkowania lasu Min. RLiGŻ oraz PZŁ, spraw. resortowa RLŻ-75 (tylko za 1989 r.) kwartał, rokformy własności, województwa, jednostki organizacyjne, grupy rodzajowe drzew i klasy wieku drzewostanów7 V, 7 VIII, 7 XI, 25 III, 7 II"Leśnictwo w 1989 r."
01.6.Usługi transportowe
Produkcja globalna, koszty materialne i produkcja czysta ceny bieżące ceny stałeF-01, F-02, NP-2, Rb-30, szacunek, NP-1, NP-3, NP-4, G-11półrocze, rokwg form własności wg gałęziX,

VII

"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.6.1Wartość usług działalności podstawowej ceny bieżące ceny stałeT-94, NP-1, NP-3, NP-4, szacunekrokwg rodzajów usług wg form własnościV"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.6.3Przewozy ładunków: - transportem publicznym i specjalizowanymspr. T-01miesiącrodzaje transportu7 dnia rob.,
- transportem kolejowym PKPzestawienie PKPkwartałgrupy ładunków42 dnia kalend.,
- transportem: samochodowym publicznym i specjalizowanymspr. T-04, T-05, T-31, T-90, T-51, T-36rokrodzaje taboru, grupy przedsiębiorstw1 III"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
- samochodowym gospodarczym, lotniczym, rurociągowymrodzaje komunikacji, grupy ładunków,
- żeglugą: śródlądową i morskązasięgi pływania
01.6.4Przewozy ładunków w komunikacji międzynarodowejT-79, T-04, T-52, T-37, T-90, T-31rokrodzaje transportu1 IV
01.6.5Przewozy ładunków w kontenerachT-72, T-04, T-37rokrodzaje transportu1 III
01.6.7Przewozy pasażerów: - transportem publicznymT-01miesiącrodzaje transportu7 dnia rob.,
- transportem kolejowym PKP, samochodowym, publicznym i lotniczym, żeglugą: śródlądową i morskąT-72, T-73, T-06, T-31, T-51, T-36rokrodzaje komunikacji25 II"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.6.8Przeładunki:
- w morskich portach handlowych dokonane przez przedsiębiorstwa przeładunkowe i PŻBT-01, spr. resortowamiesiącporty, grupy ładunków, rodzaje obrotu6 dnia rob.
- tzw. "firmy obce"T-66rokgrupy ładunków, rodzaje obrotu8 II
- w ramach działania PKP (stacje graniczne) i żeglugi śródlądowejT-72, T-51rokstopień mechanizacji13 II
- przeładunki ładunków tranzytowych w morskich portach handlowychspr. resortowapółroczeporty, kraje tranzytujące, grupy ładunków55"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
- przeładunki ładunków w kontenerach, paletach i pakietach w morskich portach handlowychspr. resortowarok5 II
01.6.10Ruch pasażerów30 III
- w portach lotniczych i portach morskichT-32, spr. resortowarokprzyjazdy, wyjazdy w podziale na porty20 II
01.6.11Ruch statków w portach morskichspr. resortowarokporty, bandery28 II
01.6.12Czas postoju statków w portach morskich (elementy czasu postoju) spr. resortowarokporty, grupy ładunków28 II"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.6.13Sieć komunikacyjna: kolejowa, autobusowa, lotnicza, rurociągi do przetłaczania ropy i produktów naftowych, drogi wodne śródlądowe, drogi publiczne, nabrzeża w portach rzecznych i morskich portach handlowychT-83, T-07, T-30, T-90, T-12, T-53 spr. resortowarokwojewództwa, porty15 III"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.6.14Tabor (stan, dostawy)
- transportu kolejowego PKPspr. T-85rok, kwartałrodzaje taboru
- transportu: samochodowego publicznego i specjalizowanego, samochodowego gospodarczego, lotniczego, żeglugi: śródlądowej i morskiejT-04, T-06, T-05, T-30, T-53, T-40rokrodzaje taboru1 III"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.6.15Środki techniczne portów morskichspr. resortowarokporty16 II"Transport - wyniki działalności 1989 r."
01.6.17Remonty taboru kolejowego i linii kolejowych PKP (w ujęciu rzeczowym) T-84rokrodzaje prac10 II
01.6.18Przetrzymanie wagonów kolejowychzestaw. PKPmiesiąc5 dnia rob.
01.6.19Pojazdy samochodowe zarejestrowane w urzędach administracji terenowejT-03rokrodzaje pojazdów, województwa5 IV
01.6.28Praca i wykorzystanie taboru:"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
- kolejowego wybrane wskaźniki techniczno-ekonomiczneT-80, T-81, zestawienie PKProk, miesiącrodzaje taboru"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
- samochodowego publicznego i specjalizowanego, samochodowego gospodarczego, lotniczego PLL "LOT", żeglugi śródlądowej i morskiejT-04, T-06, T-05, T-30, T-55, T-38rokrodzaje taboru1 III"Transport - wyniki działalności w 1989 r."
01.7Usługi łączności
Produkcja globalna, koszty materialne i produkcja czysta ceny bieżące ceny stałeF-01, F-02, Rb-30, NP-1, NP-2, NP-3, NP-4, szacunekpółrocze, rokwg form własności wg gałęziX, VII"Łączność - wyniki działalności w 1989 r."
01.7.1Wartość usług działalności podstawowej ceny bieżące ceny stałeT-94, NP-1, NP-3, NP-4, szacunekrokwg rodzajów usług wg form własnościV"Łączność - wyniki działalności w 1989 r."
01.7.3Usługi pocztowe i telekomunikacyjne, radiofoniczne, telewizyjne i radiokomunikacyjneŁ-30, Ł-31rokwojewództwa20 II"Łączność - wyniki działalności w 1989 r."
01.7.4Placówki pocztowo-telekomunikacyjne i aparaty telefoniczneŁ-31, Ł-33rokwojewództwa, miasto, wieś20 II, 28 II
01.7.5Środki łączności w zakresie telekomunikacji, radiofonii i radiokomunikacji, środki transportu i urządzenia w służbie pocztowejŁ-31, Ł-34rokrodzaje środków16 III
01.7.6Abonenci telefoniczni i teleksowiŁ-33, T-01rok, miesiącwojewództwa, abonenci telefoniczni, miasto, wieś4 dz. rob.
01.7.8Wskaźniki techniczno-eksploatacyjne w zakresie telekomunikacjiŁ-34rokogółem16 III
01.8Marża globalna, czysta i koszty materialne i niematerialne (w handlu zagranicznym) SISHZ, F-01, F-02, F-02, E-01półrocze, rok- formy własności

- działy, gałęzie

25 VIII, 15 XII (przewidywane wykonanie)
01.8Marża globalna w cenach bieżących i stałych i wyniki finansowe:spr. H-07, NP-1, NP-2rok,formy własności25 III,"Rynek wewnętrzny"
przedsiębiorstw handlu art. konsumpcyjnymi
przedsiębiorstw handlu środkami produkcjispr. H-05, H-04rok,formy własności25 III,"Rynek wewnętrzny"
Działalność gospodarcza z udziałem podmiotów zagranicznychspr. NP-2półrocze,15 VIII, 15 II,
Liczba podmiotów gospodarczych i przedmiot ich działaniaspr. NP-3kwartałdziały gosp. narodowej14 IV, 14 VII, 14 X, 12 I
01.9.1Bilans usług niematerialnych w 1989 r. (wytwarzanie i podział w cenach bieżących) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własneroksfery i działy gospodarki narodowejXI"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gospodarki narodowej)"

3.3. Koszty i ceny

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
02.1.2 i 02.1.4Koszty ogółem oraz koszt własny sprzedaży jednostek gospodarczych (bez PGR i RSP) sprawozdawczość centralna - form. F-01, F-02miesiąc, kwartał, półrocze,działy i gałęzie gospodarki narodowej grupy rodzajowe kosztów5 dni po drugim m-cu, 45 dni po kw.,"Wyniki finansowe przedsiębiorstw za I półrocze 1990 r.",
3 kwartały,IX, XI, V, X"Wyniki finansowe przedsiębiorstw za III kwartały 1990 r."
rok"Wyniki finansowe przedsiębiorstw w 1989 r."
02.1.2 02.1.4Dochody i koszty PGR i RSPsprawozdawczość centralna - form. F-01 mutacja dla PGRpółrocze (PGR, RSP),działy i gałęzie gospodarki narodowejIX

XI

"Wyniki finansowe przedsiębiorstw w 1989 r.",
rok (PGR, RSP) V

X

02.1.5Rentowność wybranych grup wyrobów i wyrobówspraw. P-26rok 89,grupy wyrobów, wyroby10 IV"Koszty produkcji i rentowność w przemyśle uspołecznionym w 1989 r.", "Rocznik Statystyczny Przemysłu"
spraw. P-05I półr. 90,18 IX
Nakłady finansowe na prace naukowo-badawczeze zbioru F-02rokdziały, gałęzie5 dni po zakończeniu opracowania dla Dep."Raport o postępie technicznym w 1989 r."
02.2.1Ceny realizacji towarów i usług produkcji przemysłowejspr. C-01miesiąc,

rok,

- grupy gałęzi, gałęzie, branże (grupowanie metodą przedsiębiorstw)

- grupy gałęzi, gałęzie, branże i podbranże (grupowanie met. wyrobów)

35 dni po m-cu spraw."Zmiany cen w gospodarce narodowej w 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
wskaźniki cząstkowe m.in.

- maszyn i urządzeń inwestycyjnych produkcji krajowej

- środków trwałych

- wyrobów zaopatrzeniowych

- wyrobów rynkowych

zbiór danych z C-01miesiąc, rok- gałęzie, branże,

- SWW, KRST

02.2.2Ceny w budownictwie (poziomy cen elementów kosztów w budownictwie, wskaźniki cen materiałów zużywanych w budownictwie, pracy sprzętu i transportu technologicznego, wskaźnik cen budownictwa ogółem) C-01miesiąc, rokgałęzie, branże35 dnia po m-cu spraw."Zmiany cen w gospodarce narodowej w 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
02.2.3Ceny w transporcie, łączności i innych działach sfery prod. mat. (wskaźniki cen towarów i usług) C-01miesiąc, rokdziały, branże35 dnia po m-cu spraw."Zmiany cen w gospodarce narodowej w 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
02.2.4Poziomy, dynamika i relacje cen w gospodarce żywnościowej:R-29, R-32, sieć korespondentów rolnych oraz sieć ankieterówmiesiąc, kwartał, rok- grupy i produkty rolne

- województwa

- organizacje skupu

"Zmiany cen w gospodarce narodowej w 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
- średnie poziomy i wskaźniki cen skupu produktów rolnych, cen usług rolniczych i cen wolnorynkowych
- wewnątrzgrupowe relacje cen produktów rolnych
- wewnątrzgrupowe relacje cen środków produkcji dla rolnictwa
- cena ziemi
- relacje cen środków produkcji do cen skupu produktów rolnych
- relacje cen wolnorynkowych i na targowiskach do cen skupu produktów rolnych
- relacje cen detalicznych towarów żywnościowych do cen skupu produktów rolnych
- wewnątrzgrupowe relacje cen detalicznych towarów żywnościowych
- relacje (nożyce) cen produktów rolnych sprzedawanych do cen towarów i usług zakupywanych przez nieuspołecznioną gospodarkę rolniczą
- zróżnicowanie cen wg województw
02.2.5Dynamika cen w handlu zagranicznym (średnich cen dewizowych i transakcyjnych, wskaźniki terms of trade) E-02

SISHZ

miesiąc, rok- obszary płatnicze, grupy krajów i kraje

- grupy gałęzi

5 dnia po m-cu sprawozd."Zmiany cen w gospodarce narodowej w 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
02.2.6Poziomy, dynamika i relacje cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych i niekonsumpcyjnych:C-02 (notowania przez sieć instruktorów WUS) miesiąc, rok- grupy towarowe i towary

- województwa

20 dni po m-cu spraw."Zmiany cen w gospodarce narodowej w 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
- poziomy cen towarów i usług reprezentantów w handlu detalicznym, zakładach gastronomicznych, na targowiskach oraz w jednostkach świadczących usługi
- średnie ceny wybranych grup towarowych
- wskaźniki cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych i niekonsumpcyjnych
- relacje cen wewnątrzgrupowe
- zróżnicowanie cen wg województw jednostek organizacyjnych
- wskaźniki kosztów utrzymania podstawowych grup gospodarstw domowychw oparciu o zbiór cen detalicznychkwartał, rokgrupy społeczno-dochodowe gospodarstw domowych, grupy wydatków25 dni po kwartale

3.4. Finanse i kredyty

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
03.1Wartości majątkowe i fundusze
03.1.1Zapasy (materialne środki obrotowe) sprawozdawczość centralna - form. F-01miesiącdziały i gałęzie gospodarki narodowej5 dni po drugim m-cu, 45 dni po kw., IX, XI, V, X"Wyniki finansowe przedsiębiorstw za I półrocze 1990 r.", "Wyniki finansowe przedsiębiorstw za III kwartały 1990 r.", "Wyniki finansowe przedsiębiorstw w 1989 r.",
03.1.3Gospodarka funduszami zakładowymisprawozdawczość centralna - form. F-03rokwedług działów oraz budżet centralny i terenowyV-VI, VIII, XI"Zakładowa działalność socjalna w jednostkach uspołecznionych w 1989 r."
03.1.3Zakładowa działalność socjalnasprawozdawczość centralna - form. F-03rokwedług działów oraz budżet centralny i terenowyV-VI, VIII, XI"Zakładowa działalność socjalna w jednostkach uspołecznionych w 1989 r."
03.2Wyniki finansowe działalności jednostek gospodarczych
03.2.1Wyniki finansowe przedsiębiorstw (sprzedaż, koszty sprzedaży, akumulacja finansowa, obciążenia, dopłaty, wynik) spr. F-01, F-02, załącznik do F-04miesiąc, kwartał, półrocze

3 kwartały

wg działów i gałęzi gospodarki narodowej5 dni po drugim m-cu,

45 dni po kw.

IX,

XI

"Wyniki finansowe przedsiębiorstw za I półrocze 1990 r.", "Wyniki finansowe przedsiębiorstw za 3 kwartały 1990 r.", "Wyniki finansowe przedsiębiorstw w 1989 r."
NP-2, NP-4rokV,

X

03.2.4Bilanse przedsiębiorstw (aktywa, pasywa) spr. F-04, F-01 (mutacja dla PGR) rokwg działów i gałęzi gospodarki narodowejVII
wg działów i gałęzi gospodarki narodowejVIII
03.2.4Bilans przychodów i wydatków przedsiębiorstw (bez prywatnych) spr. F-01, F-02, F-04 oraz F-04 zał.rokwg działów i gałęzi gospodarki narodowejVII
wg działów i gałęzi gospodarki narodowejVIII
03.3Kredyty
03.3.1 i 03.3.2Kredyty dla gospodarki narodowej (stan zadłużenia) materiały NBPkwartałdziały i rodzaje kredytów60 dni po kw.
03.3.3Kredyty dla ludności i gospodarki prywatnej rolniczej i pozarolniczej (wypłaty, stan zadłużenia) materiały banków (w tym BGŻ) miesiąc, kwartałwojewództwa i rodzaje kredytów8 dni po m-cu, 60 dni po kw., V,

X

03.3.4Stany środków na rachunkach bankowych jednostek gospodarki narodowej wg posiadanych rachunkówmateriały NBProkV,

X

03.4Ubezpieczenia
03.4.1 i 03.4.4Ubezpieczenia majątkowe i osobowe, ustawowe i umowne, ubezpieczenia w obrocie dewizowymmateriały instytucji ubezpieczeniowych (PZU, "Warta") rokwg województw i rodzaje ubezpieczeńV,

X,

XI

"Ubezpieczenia majątkowe i osobowe w 1989 r."
03.5Obieg pieniężny
03.5.2Zasoby pieniężne ludności (wkłady oszczędnościowe i zasoby gotówkowe) materiały NBP, BGŻ, PKO i innych bankówmiesiąc,

kwartał,

rok

ogółem, wkłady oszczędnościowe, zasoby gotówkowe i rachunki bieżące, rodzaje wkładów i formy oszczędzania8 dni po drugim m-cu,

28 dni po kw.,

V,

X

03.7Budżet państwa i środki pozabudżetowe
03.7.2Budżet państwa (dochody, wydatki bieżące, na inwestycje i na kapitalne remonty) materiały Ministerstwa Finansówmiesiąc,

półrocze,

rok

wg województw, działy, rozdziały i paragrafy8 dni po drugim m-cu,

VII,

II,

V,

X

03.7.4Środki pozabudżetowe (dochody i koszty) materiały Ministerstwa Finansówrokrodzaje, typy, budżet centralny i terenowyX
03.7.9Działalność banków, kredyty, obrót walutowymateriały NBP i BGŻrokkoszty działalności w układzie rodzajowym z uwzględnieniem specyfikacji kosztów materialnych i niematerialnych, rodzaje kredytów, stopa oprocentowania, podmioty korzystające z kredytówX
03.7.9Działalność instytucji ubezpieczeniowychmateriały instytucji ubezpieczeniowychrokkoszty działalności w układzie rodzajowym z uwzględnieniem specyfikacji kosztów materialnych i niematerialnychX

3.5. Inwestycje i środki trwałe

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
04.1.Inwestycje
04.1.1Nakłady inwestycyjne w gospodarce uspołecznionejspr. I-01, szacunkimiesiąc- wg struktury rodzajowej

- wg działów gospodarki narodowej

26 dni po m-cu
04.1.2Nakłady inwestycyjne w gospodarce uspołecznionej z wydzieleniem budownictwa inwestycyjnego w podziale na inwestycje nowo rozpoczynane i kontynuowaneI-01, NP-4, zał. do I-01, I-10kwartał, rok- wg struktury rodzajowej

- wg działów i branż gospodarki narodowej - wg województw

- wg szczebla decyzji w tym inwestycje przedsiębiorstw w podziale na:

- odtworzeniowo-modernizacyjno-rozwojowe i

- inne

10 dnia następnego miesiąca,

15 III,

30 V

"Działalność inwestycyjna w 1989 r. cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."
04.1.3Nakłady na inwestycje centralne i realizowane na zamówienia rządowe i inwestycje proeksportowe realizowane w oparciu o kredyty zagraniczne w gospodarce uspołecznionejI-01, I-10kwartał,

półrocze,

rok

indywidualne zadania29 dni po m-cu,

29 dni po m-cu,

25 II

"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. I.", "Inwestycje w 1989 r."
04.1.5Nakłady inwestycyjne w gospodarce narodowejspr. I-10, NP-1, NP-2, NP-4, szacunkirok- wg struktury rodzajowej

- wg działów gospodarki narodowej

- wg województw

- kompleksy gospodarcze

30 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r.

- cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."

04.1.6Nakłady inwestycyjne w gospodarce prywatnejszacunki NP-1, NP-2, NP-4rok- wg struktury rodzajowej

- wg działów gospodarki narodowej

- wg województw

25 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r.

- cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."

04.1.7Nakłady inwestycyjne w gospodarce uspołecznionej na zadania przekazane do eksploatacjiI-01, I-10, NP-4rok- wg struktury rodzajowej30 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r.

- cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."

- wg działów i branż gospodarki narodowej

- wg województw

- wg szczebla decyzji w tym inwestycje przedsiębiorstw w podziale na: odtworzeniowo-modernizacyjno-rozwojowe i

- inne

04.1.8Wartość kosztorysowa inwestycji w gospodarce uspołecznionej

- kontynuowane

- nowo rozpoczynane

I-10, NP-4rok- wg działów i branż gospodarki narodowej

- wg województw

- wg szczebla decyzji w tym inwestycje przedsiębiorstw w podziale na:

odtworzeniowo-modernizacyjno-rozwojowe i

- inne

30 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r.

- cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."

04.1.8Zaangażowanie i zamrożenie nakładów inwestycyjnych w gospodarce uspołecznionejI-10, NP-4rok- wg działów i branż gospodarki narodowej

- wg województw

- wg szczebla decyzji w tym inwestycje przedsiębiorstw w podziale na:

- odtworzeniowo-modernizacyjno-rozwojowe i

- inne

30 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r.

- cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."

04.1.8Zaangażowanie i zamrożenie nakładów inwestycyjnych w uspołecznionym budownictwie inwestycyjnymI-01kwartałwg działów gospodarki narodowej10 następn. m-ca
04.1.8Wartość kosztorysowa realizowanych inwestycji:

- kontynuowane,

- nowo rozpoczynane w tym indywidualne zadania o wartości 5 mld zł i więcej

I-01m-c, kwartałwg działów gospodarki narodowej i gałęzi przemysłu10 następn. m-ca
04.1.10Imienne zadania o wartości kosztorysowej od 1990 r. powyżej 1 mld zł

- wartość kosztorysowa i jej zmiany

- wartość zaangażowania z określeniem najbliższych czterech lat

- poniesione nakłady

- przyrosty zdolności produkcyjnych oddane do eksploatacji i w budowie

- źródła finansowania

- czas realizacji, tj. terminu rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia realizacji zadania

Karta Rewinrok- wg działów, gałęzi i branż gospodarki narodowej

- wg szczebla decyzji

- wg roku zakończenia zadania

- wg grup wartości kosztorysowej inwestycji

- wg województw

20 V
04.1.11Inwestycje wstrzymane w gospodarce uspołecznionejI-10rok20 IV"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. II. Nakłady inwestycyjne"
04.1.12Projektowane zdolności produkcyjne i usługowe inwestycji przekazywanych do eksploatacji w gospodarce uspołecznionejspr. I-01 dz. 2.półrocze, rokwg działów gospodarki narodowej, grup obiektów, niektóre przemysły (gosp. komunalnej, oświaty, ochrony zdrowia, dróg ochrony środowiska i gospodarki wodnej), wg województw28 VII, 24 III (ost.) "Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. II. Nakłady inwestycyjne"
04.1.12Obiekty użyteczności publicznej oddane do użytku i rozpoczynaneI-07miesiącwg województw, miasto, wieś, grupy obiektów6 dzień po m-cu"Realizacja budownictwa mieszk. i obiektów użyteczności publicznej"
04.1.13Cykle realizacji inwestycji w gospodarce uspołecznionejI-03, I-06rok, kwartałwg działów gosp. narod., gałęzi w przemyśle, grup obiektów, klas wartości inwest., klas długości cyklu umownego, województw, szczebla decyzji, inne grupowania strukturalne15 V, 36 dni po kwartale"Działalność inwestycyjna w 1989 r. cz. III - Cykle realizacji inwestycji", "Realizacja budownictwa mieszkaniowego i obiektów użyteczności publicznej", "Inwestycje w 1989 r."
04.1.14Budynki w gospodarce narodowej oddane do użytkuspr. I-03, I-06, I-04, załącznik do I-04, NP-4kwartał, półrocze, rokwg przeznaczenia budynków, województwa, miasta, wieś36 dni po kw., 20 V"Realizacja budownictwa mieszk. i obiektów użyteczności publicznej", "Działalność inwestycyjna w 1989 r. cz. IV. - Inwestycje budowlane w gospodarce prywatnej"
04.1.14Budynki w budowie w gospodarce prywatnejspr. I-04półrocze, rokwg przeznaczenia budynków, województwa, miasta, wieś4 VIII, 6 II"Działalność inwestycyjna w 1989 r. cz. IV. - Inwestycje w gospodarce prywatnej"
04.1.15Lokale socjalno-usługowe realizowane w ramach uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego

- przekazane do zagospodarowania

spr. I-01 dz. 2półroczelokale wg przeznaczenia

- handlowe, usługowe, inne; wg województw

28 VIII, 28 III"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."
04.1.16Wydane pozwolenia na budowę budynków w gospodarce prywatnejspr. I-04półrocze, rokwg przeznaczenia budynków, województwa, miasta, wieś4 VIII, 6 II"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. IV. Inwestycje budowlane w gospodarce prywatnej"
04.1.17Budownictwo mieszkaniowewojewództwa, miasta, wieś, formy budownictwa, inne podziały strukturalne"Realizacja budownictwa mieszk. i obiektów użyteczności publ.", "Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. IV. Inwestycje budowlane w gospodarce prywatnej", "Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
- państwowe i spółdzielcze oddane do użytku i rozpoczynanespr. I-06miesiąc, kwartał, rokjw.6 dni po m-cu, 36 dni po kw., 20 IV
- w gospodarce prywatnej oddane do użytkuspr. I-04, zał. do I-04kwartał, rokjw.30 dni po kw., 10 V
- budownictwo mieszkaniowe w budowie (państwowe, spółdzielcze i prywatne) spr. I-01 dz.2, I-06, I-04półrocze, miesiąc28 VII, 6 dni po m-cu
04.1.21Urządzenia zaopatrzenia w wodę oddane do użytku w indywidualnych gospodarstwach rolnych na wsi (studnie, gospodarstwa podłączone do wodociągu, gospodarstwa z zainstalowanymi urządzeniami kanalizacyjnymi) spr. I-04półroczewg rodzaju urządzeń, wg województw4 VIII, 6 II"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. IV. Inwestycje w gospodarce prywatnej"
04.1.23Finansowanie nakładów inwestycyjnych wg źródeł pochodzenia w gospodarce uspołecznionejI-01, I-10kwartał, rokogółem, ogółem i wg szczebla decyzji10-go następnego m-ca, 30 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."
04.1.25Czyny społeczne (wartość, efekty rzeczowe, wkład ludności, środki pomocy państwa) realizowane w gospodarce uspołecznionejI-15rokkierunki, rodzaje czynów - wg województw6 IV"Czyny społeczne w 1989 r."
04.1.26Nakłady inwestycyjne w zakresie:

- gospodarki wodnej i ochrony wód

- ochrony powietrza atmosferycznego

- ochrony środowiska

I-02rok- wg kierunków inwestowania

- gospodarka wodna

- ochrona wód

- ochrona powietrza

- ochrona ziemi

- efekty wg grup efektów

- wg województw

15 V"Działalność inwestycyjna w 1989 r. - cz. II. Nakłady inwestycyjne", "Inwestycje w 1989 r."
04.2.1Stan i ruch środków trwałych w gospodarce narodowejspr. F-05, NP-1, NP-2, NP-4, mat. resortów oraz szacunki własneroksfery, formy własności, działy, gałęzie, branże gospodarki narodowej, grupy środków trwałychX-XI"Środki trwałe w gospodarce narodowej w 1989 r. (z uwzględnieniem aktualizacji wyceny wg stanu w dniu 1.01.1990)"
04.2.1Wartość brutto środków trwałych w gospodarce narodowej, w cenach bieżących i stałychspr. F-05, NP-1, NP-2, NP-4, mat. resortów oraz szacunki własneroksfery, formy własności, działy, gałęzie, branże gospodarki narodowej, grupy środków trwałychX-XI"Środki trwałe w gospodarce narodowej w 1989 r. (z uwzględnieniem aktualizacji wyceny wg stanu w dniu 1.01.1990)"
04.2.1Wartość netto środków trwałych w gospodarce narodowej w cenach bieżącychspr. F-05, NP-1, NP-2, NP-4, mat. resortów oraz szacunki własnerokformy własności, działy gospodarki narodowejX-XI"Środki trwałe w gospodarce narodowej w 1989 r. (z uwzględnieniem aktualizacji wyceny wg stanu w dniu 1.01.1990)"

3.6. Gospodarka materiałowa i energetyczna

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
05.1Gospodarka materiałowa
Dostawy wybranych surowców i materiałówspraw. Dep. Produkcji i Postępu Naukowo-Technicznego i Dep. Handlu Zagranicznegokwartałogółem4 V, 6 VIII, 5 IX, 5 II"Gospodarka materiałowa 1988-1989"
Zużycie i zapasy podstawowych surowców i materiałówspr. G-01półroczedziały, gałęzie, branże, województwa1 III, 1 IX"Gospodarka materiałowa 1988-1989"
Gospodarka złomem metalizbiorcze dane ze spraw. G-04 z Instytutu Organizacji Przem. Maszynowego "Orgmasz"półroczedziały, gałęzie25 VII, 25 I
Wskaźniki jednostkowego zużycia i wykorzystania materiałówspraw. PNS-07rokprzemysł, gałęzieok. 15 III
Międzygałęziowe przepływy materiałowespraw. G-05rokdziałyok. 20 III
Sprzedaż i zapasy środków produkcjispraw. H-05rokwg grupy wyrobówok. 20 II
Sprzedaż i zapasy pasz treściwych, środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznychspraw. H-06miesiąc,wg województwok. 10 dni po m-cu,
kwartał30 dni po kw.
05.2Gospodarka energetyczna
Obroty węglem i koksem oraz bilanse tych paliwzbiorcze dane ze spraw. G-02 z Centrali Zbytu Węgla i Centrali Zaopatrzenia Hutnictwakwartałdziały, gałęzie15 II, V, VIII, XI
Rozliczenie zużycia paliw, energii elektrycznej, ciepła oraz wskaźniki charakteryzujące gospodarkę paliwowązbiorcze dane ze spraw. G-03 z IOPM "Orgmasz"półrocze, rokdziały, gałęzie, branże województwaIX, 15 III"Gosp. paliwowo-energetyczna 1988-1989"

3.7. Obrót towarowy wewnętrzny

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
06.2.1Skup ważniejszych produktów rolnych (roślinnych i zwierzęcych)

- ilościowo i wartościowo

meldunek R-10miesiącogółem z wydzieleniem gospodarki nieuspołecznionej, województwa6 dnia rob.
06.2.2Skup produktów rolnych (roślinnych i zwierzęcych)

- ilościowo i wartościowo

spraw. centralna R-10kwartałgrupy dostawców, województwa35 dni po kwartale"Rolnicza produkcja towarowa i środki produkcji w rolnictwie w 1989 r."
06.3Podaż towarów, sprzedaż, zapasy towarów oraz sieć w handlu wewnętrznym
Podaż towarów na potrzeby kraju (produkcja sprzedana + import - eksport) sprawozdawczość Dep. Produkcji i Postępu Naukowo-Technicznego, Dep. Handlu Zagranicznego, Dep. Rol., Leśnictwa i Och. Środowiska, szacunki Dep. Rynku Wewnętrz.miesiąc, kwartał, rokdane ilościowe ok. 60 grup towarówok. 14 dnia roboczego po m-cu"Sytuacja pieniężno-rynkowa w 1990 r."
Zapasy wg ważniejszych grup towarów (hurt i detal) sprawozdawczośćkwartałokoło 80 grup towarów50 dni po kwartale"Rynek wewnętrzny"
Sprzedaż towarów w handlu hurtowym konsumentom zbiorowym oraz jednostkom produkcyjnymsprawozdawczośćpółroczeogólna wartość, dane ilościowo-wartościowe ok. 100 grup towarów żywnościowych i nieżywnościowych w cenach realizacji15 IX, 15 III"Sytuacja pieniężno-rynkowa w 1990 r."
Sprzedaż detaliczna towarów przez przedsiębiorstwa handlu artykułami konsumpcyjnymi i przedsiębiorstwa gastronomicznesprawozdawczość, badania reprezentacyjne, szacunki Dep. Rynku Wewnętrznegopółroczeformy własności, dane wartościowe, ogólna wartość, 4 główne grupy towarów (żywność, alkohol, towary nieżywnościowe konsumpcyjne, towary niekonsumpcyjne), województwa, w cenach detalicznych, bieżących oraz cenach stałych50 dni po półr."Rynek wewnętrzny"
Zapasy towarów w handlu artykułami konsumpcyjnymi (hurt i detal) sprawozdawczość, badania reprezentacyjne, szacunki Dep. Rynku Wewnętrznegomiesiąc, półroczemiesiąc - ogólna wartość (duże jednostki) - 4 główne grupy towarów, półrocze - cały handel - ogólna wartość + ok. 100 grup towarów, dane ilościowo-wartościowe, województwa5 dzień rob., 50 dni po półr."Sytuacja pieniężno-rynkowa w 1990 r.", "Rynek wewnętrzny"
Stawki marż handlowych (hurtowych, detalicznych, gastronomicznych) badanie ankietowe, szacunkipółroczeok. 100 grup towarowych50 dni po półr."Sytuacja pieniężno-rynkowa w 1990 r.", "Rynek wewnętrzny"
Punkty sprzedaży detalicznejsprawozdawczośćrokbranże, formy własności, województwa50 dni po roku"Rynek wewnętrzny"
Placówki gastronomicznesprawozdawczośćrokrodzaje, formy własności, województwa50 dni po roku"Rynek wewnętrzny"
Sprzedaż detaliczna towarówszacunki Dep. Rynku Wewnętrznegorokok. 350 grup towarów za 1989 r., ok. 100 grup towarów za 1990 r.50 dni po roku"Rynek wewnętrzny"
Sprzedaż detaliczna towarów ludnościszacunki Dep. Rynku Wewnętrznegorokok. 100 grup towarów za 1990 r.50 dni po roku"Rynek wewnętrzny"
Wartość sprzedaży ogólnej przez przedsiębiorstwa handlu artykułami konsumpcyjnymi (hurt + detal + gastronomia) szacunki Dep. Rynku Wewnętrznegopółroczeogółem + główne grupy towarowe50 dni po roku
Szacunki obrotów, kosztów i wyników działalności nieuspoł. w handlu detal. i gastronomiiszacunki Dep. Rynku Wewnętrznegopółroczewg grup towarów, województw50 dni po półr.
Wyniki ekonomiczne przeds. handlu art. konsumpcyjnymispr. H-07rokformy własności, województwa28 III
06.4Sprzedaż w zakładach gastronomicznychspr. H-03 + bad. reprez.półroczewojewództwa, formy własności50 dni po półr."Rynek wewnętrzny"

3.8. Handel zagraniczny i stosunki gospodarcze z zagranicą

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
07.2.2Realizacja eksportu i importu w wyrażeniu ilościowo-wartościowym w nomenklaturze SWWSISHZmiesiąc, rok- gałęzie, grupy gałęzi, branże, towary

- kraje, grupy krajów

- obszary płatnicze

- jednostki sprawozdawcze, województwa

13-14 dzień roboczy po miesiącu"Handel zagraniczny"
w nomenklaturze RWPGkwartał, rok- działy, rozdziały, towary wg JNTHZ

- grupy krajów, kraje

miesiąc po kwartale, 50 dni po roku - dane wstępne III-IV
w nomenklaturze SITCkwartał, rok- grupy towarów

- towary wg SITC

36 dni po kwartale, X, MFW na żądanie
07.2.2Realizacja eksportu i importu w cenach stałychSISHZ + E-02 + temat 07.4.1miesiąc, kwartał, rok- gałęzie, grupy gałęzi, branże

- grupy krajów, obszary płatnicze

ok. 7-12 dni po miesiącu, 22 dni po kwartale, 20 II - dane za rok"Handel zagraniczny", "Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą"
07.2.2Realizacja eksportu i importu jedn. gospodarki nieuspołecznionej w ujęciu wartościowym wg obszarów płatniczychNP-1, NP-2, zgłoszenia celnepółrocze, rokobszary płatnicze, branże, krajeVIII, III-IV"Handel zagraniczny", "Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą"
07.2.3Realizacja eksportu i importu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług i budownictwaSISHZpółrocze- rodzaje usług

- gałęzie, branże i towary

- kraje i grupy krajów

- jednostki sprawozd.

- obszary płatnicze

VIII, V"Handel zagraniczny", "Osiągnięcia naukowe i techniczne oraz usługi w obrocie zagranicznym 1989 r. i w I półroczu 1990 r."
07.2.4Import wg ekonomicznych kierunków wykorzystaniaSISHZmiesiąc, rok- gałęzie, grupy gałęzi

- kierunki zużycia importu

- obszary płatnicze

15 dni po miesiącu, VIII"Handel zagraniczny", "Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą"
07.3.3Opłacalność obrotów handlu zagranicznegoSISHZmiesiąc,- gałęzie, branże, towary

- kraje i grupy krajów

15 dni po miesiącu"Wyniki ekonomiczno-finansowe działalności handlu zagranicznego", "Handel zagraniczny",
półrocze,- obszary płatniczeVIII
rok- jednostki sprawozdawczeIV"Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą"
07.3.3Główni eksporterzy w przemyśle - wartość i opłacalność eksportu (jako relacja kosztów do cen transakcyjnych) SISHZ, zbiór z F-01 i F-02rok- eksporterzy

- producenci

- obszary płatnicze

IV-V"Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą", "Handel zagraniczny"
07.3.4Formy i źródła finansowania importuSISHZ + mat. Banku Handlowegomiesiąc, rok- formy i źródła finansowania10-15 dni po m-cu, II - dane wstępne, III - dane ost."Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą", "Handel zagraniczny"
07.4.1Indeksy cen

- transakcyjnych w złotych

- dewizowych (w rublach - I obszar płatniczy, w dolarach USA - II obszar płatniczy

- wskaźniki terms of trade

SISHZ, E-02miesiąc, rok- gałęzie, branże, towary

- grupy krajów, obszary płatnicze

10-15 dni po m-cu, I - dane wstępne, III - dane ost."Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą", "Handel zagraniczny"
07.4.3Średnie ceny transakcyjne i tony eksportowanych i importowanych wyrobów przemysłu elektromaszynowegoSISHZrok- kraje, grupy krajówV"Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą"
07.6.2Obroty handlu zagranicznego w ramach umów o międzynarodowej kooperacji i specjalizacji produkcjiSISHZrok, półrocze- gałęzie, branże

- kraje, grupy krajów,

- obszary płatnicze

- jednostki sprawozdawcze wg JNTHZ

IV, VII"Raport o stosunkach gospodarczych Polski z zagranicą"
07.6.4Realizacja eksportu i importu w ramach wymiany tow. powszechnego użytkuE-02rok- branże

- kraje

- jednostki sprawozd., województwa

30 III

3.9. Zatrudnienie oraz wynagrodzenia oraz warunki pracy

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
08.1Liczba i struktura pracujących w gospodarce narodowej (stan w dniu 31 XII) spr. Z-01, Z-02, NP-1, NP-2, NP-4 i szacunkirokdziały, gałęzie, województwa, formy własności, płeć, grupy zatrudnionych oraz poziom wykształcenia i ruch zatrudnionych25 II (dane wstępne), 29 IV"Stan i ruch zatrudnionych w 1989 r."
przeciętne w rokuspr. P-01, B-01, T-01, H-01miesiąc (5 działów) działy, gałęzie, województwa (przemysł i budownictwo) - zatrudnienie w 5 działach7 dnia roboczego po miesiącu
spr. Z-03, Z-05kwartał (pozostałe działy) działy, gałęzie, w przemyśle branże - zatrudnieni w pozostałych działach (poza pięcioma ww.) 39-45 dni po kwartale"Zatrudnienie i wynagrodzenia w 1989 r. oraz w I, II i III kwartale 1990 r."
spr. Z-06, Z-07, NP-1, NP-2, NP-4 i szacunkirokdziały, gałęzie, branże, województwa, formy własności, stanowiska robotnicze i nierobotnicze, formy zatrudnienia25 II
08.2Wykorzystanie czasu pracy w sferze produkcji material.spr. Z-14 (1989 r.), Z-11półroczedziały, gałęzie, województwa, struktura nominalnego czasu pracy24 II, 24 VIII"Wykorzystanie czasu pracy robotników grupy wytwórczej w 1989 r. oraz w I półroczu 1990 r."
- zmianowość w przemyśle i budownictwieZ-13stan w dn. 17 Xzmianowość - działy oraz gałęzie w przemyśle15 XI
Strajkikarta strajkumiesiącdziały, województwa oraz charakterystyka strajków7 dnia roboczego po miesiącujw.
08.3Poziom i struktura wynagrodzeńspr. P-01, B-01, T-01, H-01miesiąc (5 działów) działy, gałęzie, województwa (przemysł i budownictwo) w 5 działach7 dnia roboczego po miesiącu
spr. Z-03, Z-05kwartał (pozost. działy) działy, gałęzie, branże, w przemyśle rozkłady przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych wg poziomu przeciętnej płacy w podstawowych działach39-45 dni po kwartale"Zatrudnienie i wynagrodzenia w 1989 r. oraz w I, II i III kwartale 1990 r."
spr. Z-02, Z-07, NP-1, NP-2, NP-4rokdziały, gałęzie, branże, województwa, stanowiska robotnicze i nierobotnicze, składniki wynagrodzeń, rozkłady przedsiębiorstw wg poziomu przeciętnej płacy w podstawowych działach9 II - przec. wynagr., 25 II - pozost. inf.
Rozkłady wynagrodzeń - zatrudnieni wg wysokości wynagrodzenia miesięcznego za wrzesieńspr. Z-08jednorazowodziały, gałęzie, wynagrodzenia ogółem i zasadnicze wg klas, mierniki zróżnicowania i koncentracji28 II"Zatrudnieni według wysokości wynagrodzenia miesięcznego za wrzesień 1989 r."
Zróżnicowanie wynagrodzeń pracowników niektórych zawodów i stanowisk (poziom i struktura) w 450 jedn. w sferze prod. mat. za kwiecień oraz wg stanowisk w centralach ministerstw administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości za majspr. Z-09, Z-04jednorazowozawody robotnicze, stanowiska nierobotnicze, składniki wynagrodzeń10 VIII, 20 VII"Wynagrodzenia pracowników wg wybranych zawodów i stanowisk"
Syntetyczna ocena płacspr. Z-12rokdziały, gałęzie, województwa15 V
08.4Warunki pracy zatrudnionych i wypadki przy pracyspr. Z-10rokdziały, gałęzie, rodzaje zagrożeń i świadczeń z tytułu warunków szkodliwych dla zdrowia21 IV"Warunki pracy"
karta wypadkukwartalniedziały, gałęzie, województwa, rodzaje i przyczyny wypadków40 dni po kwartale"Wypadki przy pracy"
dane ZUS (rolnictwo indywidualne) rok, działy, gałęzie, województwa, rodzaje i przyczyny wypadków15 V"Wypadki przy pracy"

3.10. Procesy demograficzne

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
09.1.1Liczba i struktura ludności w podstawowych przekrojachwyniki NSP, DW-1, sprawozdawczość bieżąca, karta Regonu oraz zbiory PESELkwartał, rokpłeć, wiek, stan cywilny, województwa, miasta i gminy imiennie60 dni po kwartale"Ludność według płci i wieku, województw, miast i gmin. Stan w dniu 31.12.1988, 30.06.1989, 31.12.1989, 30.06.1990 r."
09.1.6Biologiczna i pomigracyjna prognoza ludności na lata 1990-2010zbiory Departamentu na maszynowych nośnikach danychco 5 lat dla Polski i wojew.płeć, wiek, ogółem, miasta, wieś, województwaX"Prognoza ludności Polski do roku 2010. Wersja pomigracyjna"
09.1.6Prognoza liczby inwalidów do 2010 r.zbiory Departamentu na maszynowych nośnikach danych oraz wyniki NSP 1988jednorazowopłeć, wiek, ogółem, miasta, wieś, województwaXI
09.1.8Bilans zmian w stanie cywilnym ludności w 1989 r.zbiory Departamentu na maszynowych nośnikach danychcoroczniepłeć, wiek, stan cywilny, miasta, wieśVIII
Badania demograficzne gospodarstw domowych i rodzinreprezentacyjne badanie ankietowe - rozpoczęcie w grudniu 1990 r. na próbie ok. 12 tys. gosp. dom.corocznieludność wg płci, wieku i cech społeczno-ekonomicznych, gospodarstwa domowe wg grup społeczno-ekonomicznych w przekrojach: ogółem, miasta, wieśII kwartał 1991 r.
Determinanty i konsekwencje rozwodów w Polscereprezentacyjne badania ankietowe osób rozwiedzionych w latach 1987-1989 - ok. 10 tys. rozwodówjednorazoworozwiedzeni wg wieku, cech społeczno-ekonomicznych, przyczyn rozwodów w przekrojach: ogółem, miasta, wieśII kwartał 1991 r.
Uwarunkowania umieralności niemowląt w Polscereprezentacyjne badania ankietowe rodzin zmarłych niemowląt w 1990 r. - ok. 2,5 tys. ankietjednorazowowiek, cechy społeczno-ekonomiczne rodziców, przyczyny zgonów w przekrojach: ogółem, miasta, wieśIV kwartał 1991 r.
09.1.11Prognoza liczby i struktury gospodarstw domowych do 2010 rokuzbiory Departamentu na maszynowych nośnikach danych oraz wyniki NSP 1988cyklicznie co 3-4 latawielkość gospodarstw w przekrojach: ogółem, miasta, wieś, województwaXI
09.1.12Ruch naturalny ludnościdokumentacja podstawowa tzn. karta zgonu, zgłoszenie urodzenia noworodka (zbiór jednostkowy - taśma - przekazywany przez RCI PESEL), DW-1, DR-1 - sprawozdawczość bieżącakwartał, rokmałżeństwa wg: województw, miast i gmin, wieku, płci, stanu cywilnego, źródła utrzymania, wykształcenia. Rozwody wg: województw, miast i gmin, wieku, płci, przyczyn rozwodu, źródeł utrzymania, poziomu wykształcenia. Urodzenia wg: województw, miast i gmin, żywe, martwe, niezdolne do życia, małżeńskie, pozamałżeńskie, kolejności urodzenia, wieku matki, ojca, źr. utrzymania, poziomu wykształcenia, płodności kobiet. Zgony wg: województw, miast i gmin, płci, stanu cywilnego, przyczyn zgonów, źródła utrzymania60 dni po kwartale
09.1.15Trwanie życia i umieralność wg przyczyn w 1989 r. dla Polskizbiory Departamentu na maszynowych nośnikach danychcoroczniewiek, płeć, przyczyny zgonów, ogółem, miasta, wieśVI"Trwanie życia i umieralność wg przyczyn w 1989 r."
09.1.17Migracje wewnętrzne i zewnętrzne ludnościzbiory z migracji wewnętrznych (zameldowania na pobyt stały w kraju) oraz zagranicznych (wyjazdy na pobyt stały za granicą) oraz wydruki z systemu SERP - przekazywane przez RCI PESELkwartał, rokwojewództwa, miasta, wieś, płeć, wiek, kierunki migracji, poziom wykształcenia, źródło utrzymania, stan cywilny oraz kraje wyjazdu (przy migracjach zagranicznych) 60 dni po kwartale

3.11. Warunki bytu ludności

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
10.1-

-10.3

Dochody i wydatki ludnościkwartałgrupy społeczno-ekonomiczne, grupy dochodowe95 dni po kwartale
10.1-

-10.3.7

Dochody nominalne i realne ludności (gospodarstw domowych) w 1989 r. (dochody ogółem) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokźródła dochodówV
źródła dochodów oraz kierunki ich rozdysponowaniaVIII-XI"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gospodarki narodowej)", "Warunki bytowe gospodarstw domowych w 1985 i w 1989 roku"
rokgrupy społeczno-ekonomiczne, grupy dochodowe, wielkość gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania i inneVI"Budżety gospodarstw domowych w 1989 r.", "Warunki życia ludności w 1989 r."
10.1-

-10.3.7

Dochody i wydatki ludności wg zasad SNA za 1989 r. (w cenach bieżących) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokVI, VIII-XI
10.1-

-10.3.7

Dochody ludności z tytułu świadczeń społecznych w naturze w 1989 r.sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokgrupy jednostek świadczących, grupy zaspokojenia potrzebVIII-XI"Dochód narodowy i dochody ludności w 1989 r. (zasoby, nakłady, wyniki gospodarki narodowej", "Świadczenia społeczne w Polsce (termin wydania - 1991 r.)"
10.1-

-10.3.7

Produkcja rolnicza, bilans przychodów i wydatków oraz dochody ludności z pracy w rolnictwie nieuspołecznionym w 1989 r. (w cenach bieżących) sprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokźródła przychodów, rodzaje wydatkówV, VIII
10.1-

-10.3.7

Relacje dochodów ludności rolniczej i nierolniczejsprawozdawczość centralna i resortowa oraz szacunki własnerokV, IX
10.1-

-10.3.5

Dochody, wydatki i spożycie w gospodarstwach domowychreprezentacyjne badania budżetów rodzinnych (kw. - ok. 7,5 tys., rok - ok. 30 tys.) miesiącgrupy społeczno-ekonomiczne60 dni po miesiącu
10.4Usługi dla ludności
Sprzedaż usług dla ludności i konsumentów zbiorowychspr. U-01, U-07półrocze, rokszeroka sfera usług i usługi bytowe wg branż, podbranż i działów usług, wg grupy jednostek, wg województw7 IX"Działalność usługowa w 1989 r."
Badanie sondażowe dostępności usług i działalności placówek usługowych - w miastach (poprzez sieć koresp. miejskich) - na wsi (poprzez sieć koresp. rolnych) ankietacyklicznie (1990) branże, województwa28 XII"Usługi w ocenie mieszkańców miast i wsi" (termin wydania - 1991 r.)
10.5.1-

-10.5.2

Warunki mieszkaniowe gospodarstw domowych oraz ich wyposażenie w artykuły trwałego użytkowaniareprezentacyjne badania budżetów rodzinnych (ok. 30 tys.) + ankietarokgrupy społeczno-ekonomiczne, grupy dochodowe, wielkość gospodarstwa domowego, miejsce zamieszkania i inneVI"Budżety gospodarstw domowych w 1989 r.", "Warunki życia ludności w 1989 r."
10.5.3Korzystanie z placówek służby zdrowiareprezentacyjne badanie ankietowe (ok. 100 tys.) jednorazowogrupy społeczno-ekonomiczne, wiek, wykształcenie, płeć, miejsca zamieszkania, grupy dochodowe, wielkość gospodarstwa domowego, typ rodziny biologicznejV"Korzystanie z placówek służby zdrowia w 1990 r.", "Warunki życia ludności w 1989 r."
10.7.13Sytuacja bytowa rodzin wielodzietnych i niepełnych z dziećmi w 1990 rokureprezentacyjne badanie ankietowe (ok. 3,5 tys.) w 1990 r. (cyklicznie co 4 lata) grupy społeczno-ekonomiczne, wiek, wykształcenie, płeć, miejsca zamieszkania, grupy dochodowe, wielkość gospodarstwa domowego, typ rodziny biologicznejVI"Sytuacja bytowa rodzin wielodzietnych i niepełnych z dziećmi w 1990 r."
10.7.17Sytuacja bytowa gospodarstw domowych w 1990 rokureprezentacyjne badanie ankietowe (ok. 130 tys.) cyklicznie, dwa lata z rzędu co 3 latagrupy społeczno-ekonomiczne, wiek, wykształcenie, płeć, miejsca zamieszkania, grupy dochodowe, wielkość gospodarstwa domowego, typ rodziny biologicznejXI(termin wydania - II kw. 1991 r.)

3.12. Nauka, działalność naukowo-badawcza i rozwojowa

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
11.1.1 11.2.1Działalność jednostek naukowo-badawczych i rozwojowych w gospodarce narodowej:

- aparatura naukowo-badawcza

- sprzedaż i koszt własnej działalności

- udzielone patenty na wynalazki i prawa ochronne na wzory użytkowe

- koszty prac wdrożeniowych

- wartość środków trwałych (w tym aparatury nauk.-badaw.) w jedn. bazy naukowo-badawczej i rozwojowej

spraw. PNT-01rokdziały i rodzaje jednostek, kierunki działalności, województwa wg działów gospodarki narodowej9 V"Raport o postępie technicznym w 1989 r."
11.3.1Wykorzystanie licencji (okres ważności, termin wdrożenia, koszty zakupu i zagospodarowania, produkcja i eksport wyrobów licencyjnych) karta statystyczna PNT-03rokgałęzie, branże28 III"Raport o postępie technicznym w 1989 r."
11.3.2Wynalazczość pracownicza w gospodarce narodowejspraw. PNT-02rokdziały, gałęzie, branże, województwa20 IV"Raport o postępie technicznym w 1989 r."
11.3.3Postęp techniczny w przemyśle, budownictwie i transporcie:

- nakłady finansowe na rozwój techniki

- przygotowanie i uruchomienie prod. nowych wyrobów oraz wdrożenie nowych procesów technologicznych

- odnowienie produkcji przemysłowej

- środki automatyzacji

spraw. PNT-05, T-04, T-82, zbiór z I-06rokgałęzie, branże, województwa, nowe wyroby, technologie, maszyny12 V"Raport o postępie technicznym w 1989 r."
Realizacja kompleksowego programu postępu naukowo-technicznego krajów RWPGspraw. PNT-04rokproblemy KPNTP8 III
11.3.5Wskaźniki charakteryzujące postęp techniczny w ważniejszych branżach przemysłuspraw. PNT-06rokbranżowe wskaźniki23 IV"Raport o postępie technicznym w 1989 r."

3.13. Oświata, kultura, ochrona zdrowia, turystyka i sport

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
12.1Nauczanie w zakresie szkół podstawowych i średnichspr. S-02, S-03, S-04, S-05, S-06, S-07 oraz spraw. resortowa EN-5, EN-14roktypy szkół, województwaI"Oświata i wychowanie w roku szkolnym 1989/90"
12.1Nauczanie w zakresie szkół wyższychspr. S-10, S-12 oraz spraw. resortowa EN-15, EN-16, kartoteki studentówroktypy i rodzaje szkół, miejscowościV"Szkoły wyższe w roku szkolnym 1989/90"
12.1Pomoc materialna i socjalna dla uczniów i studentówspr. S-11, S-08, S-09roktypy i rodzaje placówek, stypendia, województwa, miejscowościI-V"Oświata i wychowanie w roku szkolnym 1989/90", "Szkoły wyższe w roku szkolnym 1989/90"
12.2.1Wychowanie przedszkolne oraz opieka nad dziećmi i młodzieżąspr. S-01 oraz sprawozdawczość resortowa EN-2, EN-3, EN-4, EN-6, EN-7, EN-8, EN-9, EN-11rokrodzaje i typy placówek, województwaI"Oświata i wychowanie w roku szkolnym 1989/90"
12.3Upowszechnianie kultury i sztukispr. K-01, K-02, K-03, K-04 oraz spraw. resortowa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji i Ministerstwa Kultury i Sztukirokrodzaje i typy jednostek i obiektów, formy działalności, województwaIV"Podstawowe informacje z zakresu kultury w 1989 r."
12.3.14Uczestnictwo w kulturze w 1990 rokureprezentacyjne badanie ankietowe (ok. 12 tys.) w 1990 r. (cyklicznie co 5 lat) grupy społeczno-ekonomiczne, wiek, wykształcenie, płeć, miejsca zamieszkania, grupy dochodowe, wielkość gospodarstwa domowego, typ rodziny biologicznejII 1991 r.(termin wydania - 1991 r.)
12.4.11.

-12.4.15

Sieć placówek służby zdrowia i opieki społecznej, personel oraz usługi świadczone przez placówkisprawozdawczość resortowa MZiOS oraz Kolejowej Służby Zdrowia, sprawozd. KSZ-1, 3, 4 i 5 oraz MZ-03, 04, 05, 06, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 22, 29, 30, 32, 35, 38, 39, 72 i MZ-88rokrodzaje placówek, województwa, miasta i gminy, imiennie (tylko w WUS) III-VII"Zróżnicowanie wskaźników rozwoju społeczno-gospodarczego województw 1989 r.", "Warunki życia ludności w 1989 r."
12.5.1Stan i działalność organizacji masowej kultury fizycznejsprawozd. org. społecznych TKKF, LZS, Start, AZS, SZSrokrodzaje organizacji, województwaIII"Warunki życia ludności w 1989 r."
12.5.2Sieć i działalność klubów sportowych, wojewódzkich federacji sportu oraz polskich związków sportowychsprawozd. resortowa Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej - KFT - 1, 2 i 3rokrodzaje organizacji, województwa, piony sportoweIII"Warunki życia ludności w 1989 r."
12.5.3Stan i wykorzystanie obiektów noclegowych turystykisprawozd. centralna, spraw. K-T1rok - za okres X-IXrodzaje i kategorie obiektów, województwa, miasta i gminy imiennie (tylko w WUS) II"Turystyka i wypoczynek (stan i wykorzystanie obiektów noclegowych turystyki, turystyka zagraniczna - przyjazdy i wyjazdy, stan i działalność PTTK)"
12.5.5Ruch graniczny osób i środków transportumateriały źródłowe dowództwa Wojsk Ochrony Pogranicza oraz Biura Paszportów MSWmiesiąc - ruch graniczny, kwartał - przyjazdy i wyjazdyprzejścia graniczne, kraje15 dni po miesiącu lub 30 dni po kwartale"Turystyka i wypoczynek (stan i wykorzystanie obiektów noclegowych turystyki, turystyka zagraniczna - przyjazdy i wyjazdy, stan i działalność PTTK)"

3.14. Zasoby naturalne, ich wykorzystanie oraz ochrona środowiska

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
13.1 13.2Wykorzystanie powierzchni ziemi i ochrona gruntów rolnych i leśnych oraz rekultywacja gruntów zdewastowanychspraw. resortowa RLŻ-37, RLŻ-39, GEOD-02rokformy własności, gałęzie, branże, województwaIV-X"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.5Zasoby, pobór i użytkowanie wód powierzchniowych i podziemnychobserwacje i pomiary stacji hydrologiczno-meteorologicznych, spraw. centralna OS-3, M-21rokgałęzie, branże, województwa, miasta, obszary ekologicznego zagrożenia, regiony hydrograficzneV-X"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.5Pobór wody do nawodnień w rolnictwie i leśnictwiespraw. centralna OS-4rokwojewództwa, miasta, gminy, regiony hydrograficzne, obszary ekologicznego zagrożeniaIII-X"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.6Ścieki przemysłowe i komunalne oraz ładunki zanieczyszczeń wytworzone i odprowadzonespraw. centralne OS-3, OS-5, M-21rokgałęzie, branże rolnictwa, miasta, obszary ekologicznego zagrożenia, regiony hydrograficzneV-X"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.8Stan zasobów oraz zanieczyszczenia rzek i jeziormonitoring MOŚiZNrokregiony hydrograficzne, rzeki i jeziora imiennieV-X"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.10Zanieczyszczenia i ochrona powietrzaspraw. centralne OS-1, monitoring MOŚiZNrokgałęzie, branże, województwa, miasta, obszary ekologicznego zagrożeniaV-X"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.14Stan, zagrożenie i ochrona zasobów leśnychspraw. centralne OS-2, L-01, L-02, monitoring leśny MRLiGŻrokwojewództwa, obszary ekologicznego zagrożenia, jednostki organizacyjne leśnictwaX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.15Obszary i obiekty o szczególnych walorach przyrodniczychszacunkijednorazowekategorie obiektów i obszarów chronionych, województwaX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
Zasoby ważniejszych kopalinspraw. resortowa OŚZ-21U

OŚZ-22U

OŚZ-24B

OŚZ-25B

rokważniejsze kopalinyX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.18 13.19Odpady przemysłowe i komunalne oraz tereny ich składowaniaspraw. centralna OS-6 i M-23rokgałęzie, branże, województwa, miasta, obszary ekologicznego zagrożeniaX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.20 13.26Działalność inspekcyjno-kontrolna i społeczna w ochronie środowiskaspraw. resortowa Mz-46, Mz-47, Mz-48, OŚZ-2 oraz wewnętrzne systemy inform. organizacji społecznychrokwojewództwa, elementy środowiskaX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.21 13.22 13.24Ekonomiczne aspekty ochrony środowiska i gospodarki wodnejspraw. centralna I-02, I-04 i resortowa OŚZ-1, OŚZ-4, OŚZ-5rokwojewództwa, kierunki inwestowaniaX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."
13.14Stan, zagrożenie i ochrona środowiska w obszarach ekologicznego zagrożeniadelimitacja wtórna informacji w oparciu o sprawozdania jednostkowerokobszary ekologicznego zagrożenia, miastaX"Raport o stanie i ochronie środowiska w 1989 r."

3.15. Gospodarka komunalna i mieszkaniowa

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
Produkcja globalna, koszty materialne i produkcja czysta w gosp. komunalnej ceny bieżące, ceny stałespr.

F-01

NP-1

NP-2

NP-3

NP-4

F-02

szacunki

półrocze, rokformy własnościX, VII"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.1Urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, połączenia, zdroje uliczne, produkcja i zużycie wody) spr. M-07, M-06rokwojewództwa, miasta, wieś15 V"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.2Gospodarka cieplna - urządzenia, kubatura ogrzewanych budynków, dostawa ciepłej wody, produkcja i sprzedaż energii cieplnejspr. M-08rokwojewództwa15 IV"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.5Tabor komunikacji miejskiej i jego eksploatacja (autobusy, tramwaje, trolejbusy, taksówki, przewozy pasażerów, trasy, linie komunikacyjne) spr. M-05rokwojewództwa15 IV"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.6Tabor i sprzęt do oczyszczania i wywozu odpadów oraz jego eksploatacja (wywóz odpadów, wysypiska zorganizowane i ich powierzchnia oraz powierzchnia wysypisk zrekultywowanych) spr. M-09rokwojewództwa20 IV"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.9Zaopatrzenie ludności w gaz płynny (odbiorcy i zużycie gazu w gospodarstwach domowych) spr. M-10rokwojewództwa30 III"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.11Odbiorcy i zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowychspr. EN-08 resortowerokwojewództwa, miasto, wieś30 IV"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.11Długość sieci połączenia gazu sieciowego, odbiorcy i zużycie gazu w gospodarstwach domowychspr. ZPG-7 resortowerokwojewództwa, miasto, wieś15 V"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.1.13Miasta wyposażone w podstawowe urządzenia komunalne, ludność w miastach korzystająca z urządzeń komunalnych (szacunek) opracowania WUS na podstawie spr. z wodociągów i kanalizacji, gazu sieciowegorokwojewództwa, wg wielkości miast15 V"Gospodarka komunalna w 1989 r."
14.2.2Bilans zasobów mieszkaniowych jednostek gospodarki uspołecznionej i nieuspołecznionej - zmiany w stanie zasobów mieszkaniowych, przyrosty, ubytki (mieszkania, izby, powierzchnia użytkowa mieszkań) opracowania WUS na podstawie wyników NSP jako dane wyjściowe oraz sprawozdań M-02, I-06 i I-08rokwojewództwa, miasta (imiennie), wieś"Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
- zasoby mieszkaniowe w administracjispr. M-01rokwojewództwa, miasta, wieś, zasoby zakładowe wg działów gospodarki narodowej
- jednostek terenowych organów administracjijw.jw.jw.
- spółdzielni mieszkaniowychjw.jw.jw.
- zakładów pracyjw.jw.jw.
Wyposażenie mieszkań w podstawowe instalacje (wodociągi, ustęp spłukiwany, łazienka, gaz, centralne ogrzewanie) opracowanie WUS na podstawie wyników NSP jako dane wyjściowe oraz spr. M-02, I-06, I-08rokwojewództwa, miasta, wieś"Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
14.2.6Przydziały mieszkań na uzyskane mieszkania z nowego budownictwa i po uprzednich użytkownikach: w zasobach terenowych organów admin. państwowej, w zasobach spółdzielczych, w zasobach zakładów pracyspr. M-03rokwojewództwa, przydziały w zasobach zakładów pracy"Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
14.2.7Zamiany mieszkań w zasobach: terenowych organów admin. państwowej, spółdzielczychspr. M-03rokwojewództwa"Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
14.2.8Członkowie i kandydaci oczekujący na mieszkania spółdzielcze, zarejestrowani w jednostkach organizacyjnych spółdzielczości mieszkaniowejspr. M-03rokwojewództwa"Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
Wnioski ludności o uzyskanie mieszkania zarejestrowane w organach administracji państwowej i w zakładach pracyspr. M-03rokwojewództwa"Gospodarka mieszkaniowa w 1989 r."
14.2.10Warunki mieszkaniowe w hotelach pracowniczych uspołecznionych zakładów pracyspr. M-11cyklicznie co 5 lat - 1990województwa, resorty
14.2.11Remonty i modernizacja zasobów mieszkaniowych w gestii: terenowych organów administracji państwowej, spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, zakładów pracyspr. M-04rokwojewództwa

3.16. Inne

Symbol wg WPBSTemat badaniaŹródło danych (symbole form. - spraw. centralna i resort.)CzęstotliwośćPodstawowe grupowaniaTermin udostępnienia danychTytuł publikacji monograficznej
1234567
Komputerowy Zbiór Danych o Miastach i Gminachzbiory danych GUS i WUSrokwg miast i gminX
Ludność, warunki mieszkaniowe i zamieszkane budynki - na podstawie NSP'88wyniki NSP'88co 10 latkraj, województwa, miasto, wieś, podstawowe jednostki podziału administracyjnegoIV kw. 1990 r.publikacje ogólnopolskie: "Struktura demograficzna i społeczno-zawodowa ludności", "Gospodarstwa domowe i rodziny", "Warunki mieszkaniowe i zamieszkane budynki";
od IV kw. 1989 r. do III kw. 1990 r.publikacje wojewódzkie