Profilaktyka i lecznicza pomoc specjalistyczna dla nauczycieli.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1983.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 listopada 1982 r.
w sprawie profilaktyki i leczniczej pomocy specjalistycznej dla nauczycieli.

Na podstawie art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kandydat do pracy na stanowisku nauczyciela obowiązany jest poddać się wstępnym badaniom lekarskim oraz innym badaniom lekarskim określonym w przepisach odrębnych.
2.
Wstępne badania lekarskie obejmują wywiad lekarski, szczegółowe badania ogólnolekarskie, badanie stomatologiczne, a w razie potrzeby inne badania specjalistyczne lekarskie i laboratoryjne.
3.
Badaniom wstępnym nie podlegają nauczyciele posiadający pracownicze książki zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych z tytułu poprzedniego zatrudnienia - jeżeli nie upłynął termin kolejnego badania okresowego.
§  2.
1.
W zależności od wyniku przeprowadzonego badania wstępnego lekarz wydaje orzeczenie stwierdzające posiadanie przez nauczyciela warunków fizycznych i zdrowotnych do podjęcia pracy na stanowisku nauczyciela bądź orzeczenie o braku takich warunków.
2.
Kandydatom, którzy mają obowiązek posiadania pracowniczej książeczki zdrowia wyniki badań wpisuje się do tej książeczki.
§  3.
1.
Nauczyciel obowiązany jest do poddania się okresowym badaniom lekarskim.
2.
Badania okresowe obejmują badania lekarskie ogólne i stomatologiczne, badanie radiologiczne klatki piersiowej i w miarę potrzeby badania specjalistyczne. Zakres badań specjalistycznych ustala lekarz przeprowadzający badania.
3.
Badania okresowe przeprowadza się raz w roku w zakładzie społecznym służby zdrowia w terminie ustalonym przez lekarza.
4.
Lekarz przeprowadzający badania - mając na względzie stan zdrowia nauczyciela, miejsce i rodzaj wykonywanej pracy może ustalić krótsze odstępy przeprowadzania badań.
5.
Odpowiedzialnym za terminowe przeprowadzenie badań jest dyrektor jednostki zatrudniającej nauczyciela.
6.
Wyniki badań powinny być wpisane do dokumentacji lekarskiej prowadzonej w zakładzie społecznym służby zdrowia, a ponadto do pracowniczej książeczki zdrowia - jeżeli nauczyciel ma obowiązek jej posiadania.
§  4.
1.
Wstępne i okresowe badania lekarskie oraz inne formy profilaktyki leczniczej pomocy specjalistycznej przeprowadzają zakłady społeczne służby zdrowia właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub pracy nauczycieli.
2.
Dyrektor właściwego zakładu służby zdrowia może upoważnić poradnie szkolne do udzielania świadczeń leczniczych, a lekarza szkolnego do orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
3.
Wojewódzkie przychodnie specjalistyczne dokonują nie rzadziej niż raz w roku oceny stanu zdrowia nauczycieli oraz zasadności orzecznictwa lekarskiego.
§  5.
Nauczycielom powinny być przyznawane w pierwszej kolejności środki pomocnicze niezbędne do wykonywania zawodu, takie jak protezy zębowe, okulary i aparaty słuchowe.
§  6.
1.
Zakłady społeczne służby zdrowia wymienione w § 4 wystawiają w razie potrzeby nauczycielom orzeczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy na zasadach ogólnie obowiązujących.
2.
Orzekanie o potrzebie powstrzymania się od pracy nauczycieli dla poratowania zdrowia na okres do jednego roku określają odrębne przepisy.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 10 września 1972 r. w sprawie ochrony zdrowia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. Urz. MZiOS Nr 18, poz. 88) w zakresie dotyczącym nauczycieli.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1982 r.