Procedura realizacji przedsięwzięć w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP w resorcie obrony narodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2017.170

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 sierpnia 2017 r.

DECYZJA Nr 153/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 sierpnia 2017 r.
w sprawie procedur realizacji przedsięwzięć w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP w resorcie obrony narodowej

Departament Strategii i Planowania Obronnego

Na podstawie § 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP (Dz. U. poz. 1101 i 1116) ustala się, co następuje:

§  1. 
Decyzja określa procedury realizacji przedsięwzięć w resorcie obrony narodowej w ramach poszczególnych stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP, w tym moduły zadaniowe dla każdego stopnia alarmowego i stopnia alarmowego CRP.
§  2. 
1. 
W przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, komórki i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej realizują zadania wymienione w module zadaniowym dla wprowadzanego stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP.
2. 
Moduły zadaniowe dla stopni alarmowych i stopni alarmowych CRP określa załącznik do decyzji.
§  3. 
Informacja o wydaniu przez Prezesa Rady Ministrów lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych zarządzenia o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, w trybie określonym w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. poz. 904 i 1948), jest przekazywana niezwłocznie w systemie dyżurnych służb operacyjnych, służb dyżurnych resortu obrony narodowej oraz poprzez osoby wyznaczone do pełnienia ich funkcji.
§  4. 
Wydanie przez Prezesa Rady Ministrów lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych zarządzenia o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP nie powoduje konieczności wydawania odrębnego zarządzenia przez Ministra Obrony Narodowej.
§  5. 
Komórka lub jednostka organizacyjna resortu obrony narodowej realizująca zadania centralnego ośrodka alarmowania:
1)
przyjmuje informację z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP oraz potwierdza jej otrzymanie;
2)
przekazuje osobom zajmującym kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz ośrodkom zaszeregowanym do pierwszej grupy alarmowania informację o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP;
3)
sporządza i przekazuje do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa raport o stanie realizacji w resorcie obrony narodowej zadań wynikających z wprowadzonego stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, w czasie nie dłuższym niż 12 godzin od otrzymania informacji o jego wprowadzeniu;
4)
sporządza meldunek dla Ministra Obrony Narodowej o działaniach podjętych w związku z wprowadzonym stopniem alarmowym lub stopniem alarmowym CRP w komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej realizujących zadania w ramach poszczególnych stopni alarmowych lub stopni alarmowych CRP.
§  6. 
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz osoby kierujące komórkami i jednostkami organizacyjnymi resortu obrony narodowej:
1)
niezwłocznie powiadamiają podległy personel o wprowadzeniu, zmianie lub odwołaniu stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP;
2)
sprawują nadzór nad realizacją zadań wymienionych w module zadaniowym właściwym dla wprowadzonego stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP;
3)
przekazują do Dyżurnej Służby Operacyjnej Ministra Obrony Narodowej, bezpośrednio, w ramach systemu dyżurnych służb operacyjnych, służb dyżurnych resortu obrony narodowej lub poprzez osoby wyznaczone do pełnienia ich funkcji, informację o stanie realizacji przedsięwzięć wynikających z wprowadzonego stopnia alarmowego lub stopnia alarmowego CRP, w czasie nie dłuższym niż 6 godzin od otrzymania informacji o jego wprowadzeniu lub zmianie.
§  7. 
Zadania określone w modułach zadaniowych należy ująć w terminie 90 dni od dnia wejścia w życie decyzji w dokumentach regulujących działanie dyżurnych służb operacyjnych, służb dyżurnych, służb ochrony oraz systemów teleinformatycznych w resorcie obrony narodowej w formie odpowiednich procedur działania, zgodnie z właściwością i strukturą kierowanej komórki lub jednostki organizacyjnej.
§  8. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

MODUŁY ZADANIOWE

OKREŚLAJĄCE ZADANIA DO WYKONANIA W RESORCIE OBRONY NARODOWEJ W PRZYPADKU WPROWADZENIA STOPNI ALARMOWYCH I STOPNI ALARMOWYCH CRP

Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY ALFA
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem pierwszego stopnia alarmowego (stopnia ALFA)
Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, administratorzy obiektów, jednostki sprawujące ochronę.

Cel: ochrona infrastruktury oraz zapewnienie personelowi bezpieczeństwa poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Zadania do wykonania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
123456
1.Prowadzić wzmożoną kontrolę dużych skupisk ludności podczas przedsięwzięć organizowanych przez resort obrony narodowej, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, w tym imprez masowych i zgromadzeń publicznych.ALFAKomendant Główny Żandarmerii Wojskowejpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Prowadzić, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, wzmożoną kontrolę obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.ALFAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
3.Zalecić podległemu personelowi informowanie odpowiednich służb w przypadku zauważenia na administrowanym terenie nieznanych pojazdów, porzuconych paczek i bagaży lub jakichkolwiek innych oznak nietypowej działalności.ALFAkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
4.Poinformować podległy personel o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia.ALFAkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
5.Zapewnić dostępność w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów.ALFAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
6.Przeprowadzić kontrolę pojazdów wjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów.ALFAjednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
7.Sprawdzać, na zewnątrz i od wewnątrz, budynki będące w stałym użyciu w zakresie podejrzanych zachowań osób oraz w poszukiwaniu podejrzanych przedmiotów.ALFAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
8.Sprawdzić działanie środków łączności wykorzystywanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa.ALFAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
9.Dokonać, w ramach realizacji zadań administratorów obiektów, sprawdzenia działania instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu.ALFAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
10.Dokonać przeglądu wszystkich procedur, rozkazów oraz zadań związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.ALFAkierownicy jednostek i komórek organizacyjnychj.w.j.w.
11.Prowadzić akcję informacyjno-instruktażową dla podległego personelu dotyczącą potencjalnego zagrożenia, jego skutków i sposobu postępowania.ALFAkierownicy jednostek i komórek organizacyjnychj.w.j.w.

Przez Jednostkę sprawującą ochronę" należy rozumieć służby dyżurne, warty wewnętrzne lub inne podmioty realizujące zadania ochronne w obiektach wykorzystywanych przez komórki i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej.

Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY BRAVO
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem drugiego stopnia alarmowego (stopnia BRAVO)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, administratorzy obiektów, jednostki sprawujące ochronę.

Cel: ochrona infrastruktury oraz zapewnienie personelowi bezpieczeństwa poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Zadania do wykonania:

Po wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego (stopnia BRAVO) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego (stopnia ALFA) oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej został wprowadzony stopień ALFA. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Wprowadzić obowiązek noszenia broni palnej długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.BRAVOKomendant Główny Żandarmerii Wojskowejpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Wprowadzić dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków w rejonach zagrożonych.BRAVOadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
3.Sprawdzić funkcjonowanie zasilania awaryjnego.BRAVOadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
4.Ostrzec personel o możliwych formach zdarzenia o charakterze terrorystycznym.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektówj.w.j.w.
5.Zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektówj.w.j.w.
6.Sprawdzić i wzmocnić ochronę ważnych obiektów resortu obrony narodowej.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
7.Wprowadzić zakaz wstępu osobom postronnym do szkół, uczelni wojskowych oraz ośrodków i centrów szkoleniowych resortu obrony narodowej.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektówj.w.j.w.
8.Sprawdzić systemy ochrony obiektów ochranianych przez specjalistyczne uzbrojone formacje ochronne.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
9.Wprowadzić kontrolę wszystkich przesyłek pocztowych kierowanych do komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
10.Zamknąć i zabezpieczyć nieużywane regularnie budynki i pomieszczenia.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektówj.w.j.w.
11.Dokonać przeglądu zapasów materiałowych i sprzętu, w tym dostępności środków i materiałów medycznych, z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym.BRAVOkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektówj.w.j.w.
12.Dokonać sprawdzenia zabezpieczeń obiektów na obszarze objętym stopniem alarmowym zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. poz. 904 i 1948).BRAVOKomendant Główny Żandarmerii Wojskowejj.w.j.w.

Przez "jednostkę sprawującą ochronę" należy rozumieć służby dyżurne, warty wewnętrzne lub inne podmioty realizujące zadania ochronne w obiektach wykorzystywanych przez jednostki i komórki organizacyjne resortu obrony narodowej.

Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY CHARLIE
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmowego (stopnia CHARLIE)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, administratorzy obiektów, jednostki sprawujące ochronę.

Cel: ochrona infrastruktury oraz zapewnienie personelowi bezpieczeństwa poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Zadania do wykonania:

Po wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego (stopnia CHARLIE) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego i drugiego stopnia alarmowego (stopnia ALFA i BRAVO) oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej został wprowadzony stopień ALFA lub BRAVO. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:

L.p.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Wprowadzić całodobowe dyżury we wskazanych komórkach i jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej.CHARLIEkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektówpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Wprowadzić dyżury dla osób funkcyjnych odpowiedzialnych za wprowadzanie procedur działania na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym.CHARLIEkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
3.Sprawdzić dostępność, wyposażenie i zabezpieczenie obiektów wyznaczonych na zastępcze miejsca czasowego pobytu na wypadek ewakuacji.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
4.Ograniczyć do minimum liczbę miejsc ogólnodostępnych w obiektach i rejonie obiektów.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
5.Wprowadzić, w uzasadnionych przypadkach, ścisłą kontrolę osób i pojazdów przy wejściu i wjeździe na teren obiektów.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
6.Ograniczyć możliwość parkowania pojazdów przy obiektach chronionych.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
7.Wydać broń i amunicję oraz środki ochrony osobistej uprawnionym osobom wyznaczonym do wykonywania zadań ochronnych.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
8.Wprowadzić dodatkowy całodobowy nadzór nad miejscami, które tego wymagają, do tej pory nieobjętych nadzorem.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
9.Zapewnić ochronę środków transportu służbowego poza terenem obiektów resortu obrony narodowej, wprowadzić kontrole pojazdu przed wejściem do niego i jego uruchomieniem.CHARLIEadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.

Przez "jednostkę sprawującą ochronę" należy rozumieć służby dyżurne, warty wewnętrzne lub inne podmioty realizujące zadania ochronne w obiektach wykorzystywanych przez jednostki i komórki organizacyjne resortu obrony narodowej.

Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY DELTA
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem czwartego stopnia alarmowego (stopnia DELTA)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, administratorzy obiektów, jednostki sprawujące ochronę.

Cel: ochrona infrastruktury oraz zapewnienie personelowi bezpieczeństwa poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Zadania do wykonania:

Po wprowadzeniu czwartego stopnia alarmowego (stopnia DELTA) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia alarmowego (stopnia ALFA, BRAVO i CHARLIE) oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej został wprowadzony stopień ALFA, BRAVO lub CHARLIE. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Wprowadzić, w uzasadnionych przypadkach, ograniczenia komunikacyjne w rejonach zagrożonych.DELTAkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronępolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Przeprowadzić identyfikację wszystkich pojazdów znajdujących się już w rejonie administrowanych obiektów oraz, w uzasadnionych przypadkach, ich relokację poza obszar obiektów.DELTAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
3.Kontrolować wszystkie pojazdy wjeżdżające na teren obiektów i ich ładunek.DELTAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
4.Kontrolować wszystkie wnoszone na teren obiektów przedmioty, w tym walizki, torebki, paczki.DELTAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
5.Przeprowadzać częste kontrole na zewnątrz budynków i na parkingach.DELTAadministratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.
6.Ograniczyć liczbę podróży służbowych osób zatrudnionych i wizyt osób niezatrudnionych w resorcie obrony narodowej.DELTAkierownicy komórek i jednostek organizacyjnychj.w.j.w.
7.Przygotować się do zapewnienia ciągłości funkcjonowania resortu obrony narodowej w przypadku braku możliwości realizacji zadań w dotychczasowym miejscu pracy.DELTAkierownicy komórek i jednostek organizacyjnych/administratorzy obiektów/jednostki sprawujące ochronęj.w.j.w.

Przez "jednostkę sprawującą ochronę" należy rozumieć służby dyżurne, warty wewnętrzne lub inne podmioty realizujące zadania ochronne w obiektach wykorzystywanych przez jednostki i komórki organizacyjne resortu obrony narodowej.

Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY ALFA-CRP
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem pierwszego stopnia alarmowego CRP (stopnia ALFA-CRP)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: Centrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, administratorzy systemów teleinformatycznych, inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego, pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych, kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej.

Cel: ochrona infrastruktury teleinformatycznej poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń oraz instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Uwaga: Użyte w modułach zadaniowych określenie "systemy" oznacza wszystkie systemy teleinformatyczne, czyli resortowe systemy teleinformatyczne oraz systemy teleinformatyczne wchodzące w skład infrastruktury krytycznej.

Zadania do wykonania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów (resortowych systemów teleinformatycznych oraz systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej), w szczególności wykorzystując zalecenia Szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, oraz:

a) monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;

b) sprawdzać dostępność usług elektronicznych;

c) dokonywać, w razie potrzeby, zmian w dostępie do systemów.

ALFA-CRPCentrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /administratorzy systemów teleinformatycznych /inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego/pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych/kierownicy komórek i jednostek organizacyjnychpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Poinformować personel o konieczności zachowania zwiększonej czujności w stosunku do stanów odbiegających od normy, w szczególności personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemów.ALFA-CRPj.w.j.w.j.w.
3.Sprawdzić kanały łączności z innymi, właściwymi dla rodzaju stopnia alarmowego CRP, podmiotami biorącymi udział w reagowaniu kryzysowym, dokonać weryfikacji ustanowionych punktów kontaktowych z właściwymi elementami struktury Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe oraz ministrem właściwym do spraw informatyzacji.ALFA-CRPj.w.j.w.j.w.
4.Dokonać przeglądu stosownych procedur oraz zadań związanych z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP, w szczególności dokonać weryfikacji posiadanej kopii zapasowej systemów w stosunku do systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej oraz systemów kluczowych dla funkcjonowania resortu obrony narodowej, oraz weryfikacji czasu wymaganego na przywrócenie poprawności funkcjonowania systemu.ALFA-CRPj.w.j.w.j.w.
5.Sprawdzić aktualny stan bezpieczeństwa systemów i ocenić wpływ zagrożenia na bezpieczeństwo teleinformatyczne na podstawie bieżących informacji i prognoz wydarzeń.ALFA-CRPj.w.j.w.j.w.
6.Informować na bieżąco o efektach przeprowadzonych działań, zgodnie z właściwością i strukturą organizacyjną kierowanej komórki lub jednostki organizacyjnej, właściwe elementy struktury Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe oraz współdziałające centra zarządzania kryzysowego, a także ministra właściwego do spraw informatyzacji.ALFA-CRPj.w.j.w.j.w.
Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY BRAVO-CRP
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem drugiego stopnia alarmowego CRP (stopnia BRAVO-CRP)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: Centrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, administratorzy systemów teleinformatycznych, inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego, pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych, kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej.

Cel: ochrona infrastruktury teleinformatycznej poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Uwaga: Użyte w modułach zadaniowych określenie "systemy" oznacza wszystkie systemy teleinformatyczne, czyli resortowe systemy teleinformatyczne oraz systemy teleinformatyczne wchodzące w skład infrastruktury krytycznej.

Zadania do wykonania:

Po wprowadzeniu drugiego stopnia alarmowego CRP (stopnia BRAVO-CRP) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego stopnia alarmowego CRP (stopnia ALFA-CRP) oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej był wprowadzony stopień ALFA- CRP. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Zapewnić dostępność w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów.BRAVO-CRPCentrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /administratorzy systemów teleinformatycznych /inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego/pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych/kierownicy komórek i jednostek organizacyjnychpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Wprowadzić całodobowe dyżury administratorów systemów oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów.BRAVO-CRPj.w.j.w.j.w.
Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY CHARLIE-CRP
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopnia CHARLIE-CRP)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: Centrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, administratorzy systemów teleinformatycznych, inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego, pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych, kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej.

Cel: ochrona infrastruktury teleinformatycznej poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Uwaga: Użyte w modułach zadaniowych określenie "systemy" oznacza wszystkie systemy teleinformatyczne, czyli resortowe systemy teleinformatyczne oraz systemy teleinformatyczne wchodzące w skład infrastruktury krytycznej.

Zadania do wykonania:

Po wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopnia CHARLIE-CRP) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego i drugiego stopnia alarmowego CRP (stopnia ALFA-CRP i BRAVO-CRP) oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej był wprowadzony stopień ALFA-CRP lub BRAVO-CRP. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Dokonać przeglądu dostępnych zasobów zapasowych pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku.CHARLIE-CRPCentrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /administratorzy systemów teleinformatycznych /inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego/pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych/kierownicy komórek i jednostek organizacyjnychpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania resortu obrony narodowej po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym:

a) dokonać przeglądu i ewentualnego audytu planów awaryjnych oraz systemów;

b) przygotować się do ograniczenia operacji

na serwerach, w celu możliwości ich szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia.

CHARLIE-CRPj.w.j.w.j.w.
Rodzaj dokumentuMODUŁ ZADANIOWY DELTA-CRP
TreśćZadania do wykonania w resorcie obrony narodowej w związku z wprowadzeniem czwartego stopnia alarmowego CRP (stopnia DELTA-CRP)

Wykonawca - w zakresie swojej właściwości: Centrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe, administratorzy systemów teleinformatycznych, inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego, pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych, kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej.

Cel: ochrona infrastruktury teleinformatycznej poprzez wzmocnienie systemu ochrony obiektów, urządzeń i instalacji dla przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych.

Uwaga: Użyte w modułach zadaniowych określenie "systemy" oznacza wszystkie systemy teleinformatyczne, czyli resortowe systemy teleinformatyczne oraz systemy teleinformatyczne wchodzące w skład infrastruktury krytycznej.

Zadania do wykonania:

Po wprowadzeniu czwartego stopnia alarmowego CRP (stopnia DELTA-CRP) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopnia ALFA-CRP, BRAVO-CRP i CHARLIE-CRP) oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej był wprowadzony stopień ALFA-CRP, BRAVO-CRP lub CHARLIE-CRP. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:

Lp.Zadania do wykonaniaStopień

alarmowy

WykonawcaSposób

poinformowania

Sposób i miejsce udokumentowania realizacji zadania
1.Uruchomić plany awaryjne lub plany ciągłości działania komórek i jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej w sytuacjach awarii lub utraty ciągłości działania.DELTA-CRPCentrum Koordynacyjne Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe /Centrum Wsparcia Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe/administratorzy systemów teleinformatycznych /inspektorzy bezpieczeństwa teleinformatycznego/pełnomocnicy do spraw ochrony informacji niejawnych/kierownicy komórek i jednostek organizacyjnychpolecenie służbowe/ rozkaz/informacja przekazana w systemie służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych lub osobom pełniącym ich funkcjeadnotacja w książce meldunków lub dzienniku działania/raport lub meldunek w ramach systemu meldunkowego służb dyżurnych i dyżurnych służb operacyjnych
2.Stosownie do sytuacji przystąpić do realizacji procedur przywracania ciągłości działania.DELTA-CRPj.w.j.w.j.w.