Procedura przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MIiR.2014.18

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 14
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 7 marca 2014 r.
w sprawie procedury przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej

Na podstawie art. 69 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz art. 70 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się do stosowania w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w jednostkach podległych Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju lub przez niego nadzorowanych, a także przez organy podległe Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju lub przez niego nadzorowane - stanowiącą załącznik do zarządzenia Procedurę przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, w celu realizacji przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju obowiązku składania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok, zgodnie ze standardami kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych, stanowiącymi załącznik do komunikatu Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 15, poz. 84).
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Procedura przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej

I.

 Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Użyte w Procedurze przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, zwanej dalej "Procedurą", określenia oznaczają:
1)
dział - dział administracji rządowej:
a)
budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo,
b)
gospodarka morska,
c)
rozwój regionalny,
d)
transport

w rozumieniu ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 743, z późn. zm.);

2)
jednostka w dziale - jednostkę, o której mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) - jednostkę sektora finansów publicznych podległą ministrowi kierującemu określonym działem administracji rządowej lub przez niego nadzorowaną lub jednostkę sektora finansów publicznych obsługującą organ podległy ministrowi kierującemu określonym działem administracji rządowej lub przez niego nadzorowany, zgodnie z wykazem jednostek i organów stanowiącym załącznik nr 1 do Procedury;
3)
minister - Ministra Infrastruktury i Rozwoju;
4)
MIiR - Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju;
5)
komórka - komórkę organizacyjną MIiR;
6)
członek kierownictwa MIiR - sekretarza stanu, podsekretarza stanu i dyrektora generalnego;
7)
dyrektor komórki - dyrektora departamentu, biura, Sekretarza Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, kierującego komórką organizacyjną.
2.
Procedura określa sposób uzyskiwania przez ministra zapewnienia o stanie kontroli zarządczej za rok poprzedni: w dziale - jako kierującego działem oraz w MIiR - jako kierownika jednostki w celu realizacji procesu uzyskiwania zapewnienia o stanie kontroli zarządczej, a także:
1)
tryb postępowania;
2)
podział zadań i kompetencji;
3)
sposób koordynacji działań;
4)
harmonogram realizacji poszczególnych etapów procesu.
3.
Proces uzyskiwania zapewnienia o stanie kontroli zarządczej jest dokumentowany na każdym jego etapie.

II.

 Zastosowanie

§  2.
Postanowienia Procedury mają zastosowanie do:
1)
członków kierownictwa MIiR;
2)
dyrektorów komórek;
3)
kierowników jednostek w dziale.

III.

 Podstawowe definicje

§  3.
1.
Kontrola zarządcza to ogół działań podejmowanych w jednostce sektora finansów publicznych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy.
2.
Standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych, stanowiące załącznik do komunikatu Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 15, poz. 84), zwane dalej "standardami", określają podstawowe wymagania odnoszące się do kontroli zarządczej.
3.
Zgodnie ze standardami, elementy systemu kontroli zarządczej obejmują:
1)
środowisko wewnętrzne, w tym: przestrzeganie wartości etycznych, kompetencje zawodowe, strukturę organizacyjną, delegowanie uprawnień;
2)
cele i zarządzanie ryzykiem, w tym: misję, określanie celów i zadań, monitorowanie i ocenę ich realizacji, identyfikację ryzyka, analizę ryzyka, reakcję na ryzyko;
3)
mechanizmy kontroli, w tym: dokumentowanie systemu kontroli zarządczej, nadzór, ciągłość działalności, ochronę zasobów, szczegółowe mechanizmy kontroli dotyczące operacji finansowych i gospodarczych, mechanizmy kontroli dotyczące systemów informatycznych;
4)
informację i komunikację, w tym: bieżącą informację, komunikację wewnętrzną, komunikację zewnętrzną;
5)
monitorowanie i ocenę, w tym: monitorowanie systemu kontroli zarządczej, samoocenę, audyt wewnętrzny, uzyskanie zapewnienia o stanie kontroli zarządczej.

IV.

 Realizacja procesu

§  4.
Proces uzyskiwania zapewnienia o stanie kontroli zarządczej jest realizowany na trzech poziomach przez:
1)
dyrektorów komórek i kierowników jednostek w dziale;
2)
członków kierownictwa MIiR;
3)
ministra.
§  5.
1.
Dyrektor komórki przygotowuje oraz dokumentuje, w swoim zakresie działania:
1)
informacje dotyczące monitorowania poszczególnych elementów kontroli zarządczej, w tym realizacji celów i zadań;
2)
wyniki samooceny kontroli zarządczej;
3)
informacje uzyskane z procesu zarządzania ryzykiem;
4)
analizę wyników audytów zewnętrznych/wewnętrznych oraz kontroli zewnętrznych/wewnętrznych ważnych z punktu widzenia realizacji celów i zadań nałożonych na komórkę, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do Procedury.
2.
Na podstawie wyników i informacji, o których mowa w ust. 1, dyrektor komórki sporządza oświadczenie o stanie kontroli zarządczej w kierowanej komórce, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do Procedury.
3.
Kierownik jednostki w dziale przygotowuje oświadczenie o stanie kontroli zarządczej w kierowanej jednostce, według wzoru określonego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oświadczenia o stanie kontroli zarządczej (Dz. U. Nr 238, poz. 1581).
4.
Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, dołącza się uzasadnienie zawierające:
1)
omówienie wyników i informacji, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem ewentualnie stwierdzonych słabości kontroli zarządczej oraz planowanych działań, które zostały lub zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej;
2)
wykaz dokumentów, o których mowa w ust.1, uwzględniający: autora i tytuł/nazwę dokumentu, datę sporządzenia oraz znak sprawy.
5.
Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, dołącza się uzasadnienie zawierające:
1)
omówienie wyników monitoringu i samooceny kontroli zarządczej w jednostce, informacje uzyskane z procesu zarządzania ryzykiem oraz z przeprowadzonych audytów i kontroli, z uwzględnieniem ewentualnie stwierdzonych słabości kontroli zarządczej oraz planowanych działań, które zostały lub zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej;
2)
wykaz dokumentów potwierdzających wyniki monitoringu i samooceny kontroli zarządczej w jednostce, informacje uzyskane z procesu zarządzania ryzykiem oraz z przeprowadzonych audytów i kontroli, uwzględniający: autora i tytuł/nazwę dokumentu, datę sporządzenia oraz znak sprawy.
6.
Dyrektor komórki i kierownik jednostki w dziale, w terminie do dnia 21 marca każdego roku, przedkładają oświadczenia, o których mowa w ust. 2 i 3, nadzorującemu członkowi kierownictwa MIiR, albo ministrowi - jeżeli minister sprawuje bezpośredni nadzór nad komórką lub jednostką w dziale.
§  6.
1.
Członek kierownictwa MIiR, po otrzymaniu oświadczeń z nadzorowanych komórek lub jednostek w dziale, wyznacza komórkę wiodącą do sporządzenia oświadczenia o stanie kontroli zarządczej w zakresie swojego obszaru kompetencji.
2.
Członek kierownictwa MIiR przed podpisaniem oświadczenia może zwrócić się do komórek lub jednostek w dziale o przedłożenie stosownych informacji źródłowych i dokumentów.
3.
Członek kierownictwa MIiR przekazuje - w terminie do dnia 4 kwietnia każdego roku - ministrowi za pośrednictwem Biura Ministra podpisane oświadczenie, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do Procedury.
4.
Dokumentacja, o której mowa w § 5 ust. 2-5, jest zwracana dyrektorom komórek/kierownikom jednostek w dziale w celu przechowywania w aktach sprawy.
5.
Złożone oświadczenia członków kierownictwa MIiR mogą być przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia kierownictwa MIiR.
§  7.
1.
Biuro Ministra - w terminie do dnia 15 kwietnia każdego roku - przedkłada ministrowi do podpisu projekt oświadczenia, sporządzony według wzoru określonego rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oświadczenia o stanie kontroli zarządczej.
2.
Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się oświadczenia przekazane przez członków kierownictwa.
3.
Minister przed podpisaniem oświadczenia może wziąć pod uwagę opinię Komitetu Audytu.
4.
Minister - w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku - podpisuje oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za ubiegły rok.
5.
Podpisane przez ministra oświadczenie niezwłocznie podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz jest przekazywane do Biura Dyrektora Generalnego w celu zamieszczenia w odpowiedniej bazie systemu Lotus Notes.
6.
Biuro Ministra przechowuje w aktach sprawy dokumenty, o których mowa w § 6 ust. 3 oraz w § 7 ust. 4.
§  8.
Procedura podlega okresowym przeglądom i aktualizacji, jednak nie rzadziej niż raz na rok.

Załącznik Nr  1

Wykaz jednostek podległych Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju lub przez niego nadzorowanych, w których ma być stosowana Procedura przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej

DZIAŁ: gospodarka morska
1Akademia Morska w Gdyni
2Akademia Morska w Szczecinie
3Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni
4Izba Morska w Szczecinie
5Odwoławcza Izba Morska w Gdańsku z siedzibą w Gdyni
6Urząd Morski w Gdyni
7Urząd Morski w Słupsku
8Urząd Morski w Szczecinie
9Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
DZIAŁ: rozwój regionalny
1Centrum Projektów Europejskich
DZIAŁ: transport
1Centrum Unijnych Projektów Transportowych
2Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
3Transportowy Dozór Techniczny
4Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy
5Urząd Żeglugi Śródlądowej w Gdańsku
6Urząd Żeglugi Śródlądowej w Giżycku
7Urząd Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu
8Urząd Żeglugi Śródlądowej w Krakowie
9Urząd Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie
10Urząd Żeglugi Śródlądowej w Warszawie
11Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu
Wykaz organów podległych Ministrowi Infrastruktury i Rozwoju lub przez niego nadzorowanych, zobowiązanych do stosowania Procedury przygotowywania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej
DZIAŁ: budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo
1Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego
DZIAŁ: transport
1Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
2Główny Inspektor Transportu Drogowego
3Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego
4Prezes Urzędu Transportu Kolejowego

Załącznik Nr  2

Audyty/kontrole dotyczące działalności komórki organizacyjnej ważne dla:

- realizacji celów i zadań nałożonych na komórkę organizacyjną oraz

- funkcjonowania kontroli zarządczej.

Przeprowadzone w minionym roku audyty zewnętrzne/wewnętrzne kontrole zewnętrzne/wewnętrzne czynności doradcze audytu

(podmiot przeprowadzający audyt/kontrolę i tytuł zadania audytowego/kontroli)

Temat/zakres przeprowadzonego audytu/kontroliZalecenia poadytowe/ pokontrolne (tak/nie)Zakres zaleceńSposób realizacji wskazanych zaleceń /podjęte działania

Załącznik Nr  3

WZÓR

Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej

..........................................................

nazwa komórki organizacyjnej

(kierowane do

Ministra Infrastruktury i Rozwoju

Sekretarza Stanu/Podsekretarza

Stanu/

Dyrektora Generalnego*)

dyrektora komórki organizacyjnej MIiR

za rok ...........................

(rok, za który składane jest oświadczenie)

Dział I1)

Jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, tj. działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy, a w szczególności dla zapewnienia:

- zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi,

- skuteczności i efektywności działania,

- wiarygodności sprawozdań,

- ochrony zasobów,

- przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania,

- efektywności i skuteczności przepływu informacji,

- zarządzania ryzykiem,

oświadczam, że w kierowanej przez mnie komórce organizacyjnej:

Część A2)

□ w wystarczającym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

Część B3)

□ w ograniczonym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej wraz z planowanymi działaniami, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, zostały opisane w dziale II oświadczenia.

Część C4)

□ nie funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej wraz z planowanymi działaniami, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, zostały opisane w dziale II oświadczenia.

Część D

Niniejsze oświadczenie opiera się na mojej ocenie i informacjach dostępnych w czasie sporządzania niniejszego oświadczenia pochodzących z:5)

□ monitoringu realizacji celów i zadań,

□ samooceny kontroli zarządczej przeprowadzonej z uwzględnieniem standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych6),

□ procesu zarządzania ryzykiem,

□ audytu wewnętrznego,

□ kontroli wewnętrznych,

□ kontroli zewnętrznych,

□ innych źródeł informacji: ......................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Jednocześnie oświadczam, że nie są mi znane inne fakty lub okoliczności, które mogłyby wpłynąć na treść niniejszego oświadczenia.

............................................. .............................................................................................

(miejscowość, data) (podpis i pieczątka dyrektora komórki organizacyjnej MIiR)

______

* Niepotrzebne skreślić

Dział II7)

1. Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej w roku ubiegłym.

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać przyczyny złożenia zastrzeżeń w zakresie funkcjonowania kontroli zarządczej, np. istotną słabość kontroli zarządczej, istotną nieprawidłowość w funkcjonowaniu komórki organizacyjnej, istotny cel lub zadanie, które nie zostały zrealizowane, niewystarczający monitoring kontroli zarządczej, wraz z podaniem, jeżeli to możliwe, elementu, którego zastrzeżenia dotyczą, w szczególności: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji lub zarządzania ryzykiem.

2. Planowane działania, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej.

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać kluczowe działania, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej w odniesieniu do złożonych zastrzeżeń, wraz z podaniem terminu ich realizacji.

Dział III8)

Działania, które zostały podjęte w ubiegłym roku w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej.

1. Działania, które zostały zaplanowane na rok, którego dotyczy oświadczenie:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać najistotniejsze działania, jakie zostały podjęte w roku, którego dotyczy niniejsze oświadczenie w odniesieniu do planowanych działań wskazanych w dziale II oświadczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie.

2. Pozostałe działania:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać najistotniejsze działania, niezaplanowane w oświadczeniu za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, jeżeli takie działania zostały podjęte.

Objaśnienia:

1) W dziale I, w zależności od wyników oceny stanu kontroli zarządczej, wypełnia się tylko jedną część z części A albo B, albo C przez zaznaczenie znakiem "X" odpowiedniego wiersza. Pozostałe dwie części wykreśla się. Część D wypełnia się niezależnie od wyników oceny stanu kontroli zarządczej.

2) Część A wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza w wystarczającym stopniu zapewniła łącznie wszystkie następujące elementy: zgodność działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczność i efektywność działania, wiarygodność sprawozdań, ochronę zasobów, przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania, efektywność i skuteczność przepływu informacji oraz zarządzanie ryzykiem.

3) Część B wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza nie zapewniła w wystarczającym stopniu jednego lub więcej z wymienionych elementów: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji lub zarządzania ryzykiem, z zastrzeżeniem przypisu 4.

4) Część C wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza nie zapewniła w wystarczającym stopniu żadnego z wymienionych elementów: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji oraz zarządzania ryzykiem.

5) Znakiem "X" zaznaczyć odpowiednie wiersze. W przypadku zaznaczenia punktu "innych źródeł informacji" należy je wymienić.

6) Standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych ogłoszone przez Ministra Finansów na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

7) Dział II sporządzany jest w przypadku, gdy w dziale I niniejszego oświadczenia zaznaczono część B albo C.

8) Dział III sporządza się w przypadku, gdy w dziale I oświadczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, była zaznaczona część B albo C lub gdy w roku, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, były podejmowane inne niezaplanowane działania mające na celu poprawę funkcjonowania kontroli zarządczej.

Załącznik Nr  4

WZÓR

Oświadczenie o stanie kontroli zarządczej

....................................................................................

(imię i nazwisko Sekretarza Stanu/

Podsekretarza Stanu/Dyrektora Generalnego*)

(kierowane do

Ministra Infrastruktury i Rozwoju)

członka kierownictwa MIiR

za rok ...........................

(rok, za który składane jest oświadczenie)

Dział I1)

Działając na rzecz zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, tj. działań podejmowanych dla zapewnienia realizacji celów i zadań w sposób zgodny z prawem, efektywny, oszczędny i terminowy, a w szczególności dla zapewnienia:

- zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi,

- skuteczności i efektywności działania,

- wiarygodności sprawozdań,

- ochrony zasobów,

- przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania,

- efektywności i skuteczności przepływu informacji,

- zarządzania ryzykiem,

na podstawie oświadczeń cząstkowych uzyskanych od dyrektorów nadzorowanych komórek organizacyjnych/ kierowników jednostek w dziale/działach*:

.......................................................................................................................................................

należy wpisać imię i nazwisko dyrektora komórki organizacyjnej MIiR/kierownika jednostki w dziale, nazwę komórki organizacyjnej MIiR/jednostki w dziale

informuję, że:

Część A2)

□ w wystarczającym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

Część B3)

□ w ograniczonym stopniu funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej wraz z planowanymi działaniami, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, zostały opisane w dziale II oświadczenia.

Część C4)

□ nie funkcjonowała adekwatna, skuteczna i efektywna kontrola zarządcza.

Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej wraz z planowanymi działaniami, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej, zostały opisane w dziale II oświadczenia.

Część D

Niniejsze oświadczenie opiera się na mojej ocenie i informacjach dostępnych w czasie sporządzania niniejszego oświadczenia pochodzących z:5)

□ monitoringu realizacji celów i zadań,

□ samooceny kontroli zarządczej przeprowadzonej z uwzględnieniem standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych6),

□ procesu zarządzania ryzykiem,

□ audytu wewnętrznego,

□ kontroli wewnętrznych,

□ kontroli zewnętrznych,

□ innych źródeł informacji: ......................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Jednocześnie oświadczam, że nie są mi znane inne fakty lub okoliczności, które mogłyby wpłynąć na treść niniejszego oświadczenia.

......................................... ..........................................................................

(miejscowość, data) (podpis i pieczątka członka kierownictwa MIiR)

Dział II7)

1. Zastrzeżenia dotyczące funkcjonowania kontroli zarządczej w roku ubiegłym.

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać przyczyny złożenia zastrzeżeń w zakresie funkcjonowania kontroli zarządczej, np. istotną słabość kontroli zarządczej, istotną nieprawidłowość w funkcjonowaniu MRR/działu administracji rządowej, istotny cel lub zadanie, które nie zostały zrealizowane, niewystarczający monitoring kontroli zarządczej, wraz z podaniem, jeżeli to możliwe, elementu, którego zastrzeżenia dotyczą, w szczególności: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji lub zarządzania ryzykiem.

2. Planowane działania, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej.

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać kluczowe działania, które zostaną podjęte w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej w odniesieniu do złożonych zastrzeżeń, wraz z podaniem terminu ich realizacji.

Dział III8),

Działania, które zostały podjęte w ubiegłym roku w celu poprawy funkcjonowania kontroli zarządczej.

1. Działania, które zostały zaplanowane na rok, którego dotyczy oświadczenie:

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Należy opisać najistotniejsze działania, jakie zostały podjęte w roku, którego dotyczy niniejsze oświadczenie w odniesieniu do planowanych działań wskazanych w dziale II oświadczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie.

2. Pozostałe działania:

Należy opisać najistotniejsze działania, niezaplanowane w oświadczeniu za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, jeżeli takie działania zostały podjęte.

Objaśnienia:

1) W dziale I, w zależności od wyników oceny stanu kontroli zarządczej, wypełnia się tylko jedną część z części A albo B, albo C przez zaznaczenie znakiem "X" odpowiedniego wiersza. Pozostałe dwie części wykreśla się. Część D wypełnia się niezależnie od wyników oceny stanu kontroli zarządczej.

2) Część A wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza w wystarczającym stopniu zapewniła łącznie wszystkie następujące elementy: zgodność działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczność i efektywność działania, wiarygodność sprawozdań, ochronę zasobów, przestrzeganie i promowanie zasad etycznego postępowania, efektywność i skuteczność przepływu informacji oraz zarządzanie ryzykiem.

3) Część B wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza nie zapewniła w wystarczającym stopniu jednego lub więcej z wymienionych elementów: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji lub zarządzania ryzykiem, z zastrzeżeniem przypisu 4.

4) Część C wypełnia się w przypadku, gdy kontrola zarządcza nie zapewniła w wystarczającym stopniu żadnego z wymienionych elementów: zgodności działalności z przepisami prawa oraz procedurami wewnętrznymi, skuteczności i efektywności działania, wiarygodności sprawozdań, ochrony zasobów, przestrzegania i promowania zasad etycznego postępowania, efektywności i skuteczności przepływu informacji oraz zarządzania ryzykiem.

5) Znakiem "X" zaznaczyć odpowiednie wiersze. W przypadku zaznaczenia punktu "innych źródeł informacji" należy je wymienić.

6) Standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych ogłoszone przez Ministra Finansów na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

7) Dział II sporządzany jest w przypadku, gdy w dziale I niniejszego oświadczenia zaznaczono część B albo C.

8) Dział III sporządza się w przypadku, gdy w dziale I oświadczenia za rok poprzedzający rok, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, była zaznaczona część B albo C lub gdy w roku, którego dotyczy niniejsze oświadczenie, były podejmowane inne niezaplanowane działania mające na celu poprawę funkcjonowania kontroli zarządczej.

______

* Niepotrzebne skreślić.

1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działami administracji rządowej - budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, gospodarka morska, rozwój regionalny oraz transport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1391).