Procedura naboru na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GITD.2019.40

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 sierpnia 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 39/2019
GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO
z dnia 20 sierpnia 2019 r.
w sprawie procedury naboru na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego

Na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 58, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się Instrukcję postępowania w sprawie procedury naboru na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego, stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Traci moc zarządzenie nr 39/2018 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 31 sierpnia 2018 r. w sprawie procedury naboru kandydatów na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego (Dz. Urz. GITD poz. 39).
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA POSTĘPOWANIA W SPRAWIE PROCEDURY NABORU NA APLIKANTÓW INSPEKCJI TRANSPORTU DROGOWEGO W WOJEWÓDZKICH INSPEKTORATACH TRANSPORTU DROGOWEGO

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Niniejsza Instrukcja dotyczy procedury naboru na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego zatrudnianych w wojewódzkich inspektoratach transportu drogowego, zwanych dalej "WITD".
§  2. 
1. 
Nabór na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w WITD, zwany dalej "naborem", wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego, kierujący działalnością WITD, w których prowadzony jest nabór, wszczynają na podstawie decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego w sprawie naboru na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w WITD, zwanej dalej "decyzją w sprawie naboru".
2. 
Projekt decyzji w sprawie naboru przygotowuje komórka właściwa do spraw rekrutacji w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, zwanym dalej "GITD".
3. 
W decyzji w sprawie naboru Główny Inspektor Transportu Drogowego określa w szczególności:
1)
termin rozpoczęcia planowanego kursu specjalistycznego;
2)
termin publikacji ogłoszenia o naborze na aplikantów Inspekcji Transportu Drogowego w WITD.
§  3. 
1. 
Za przeprowadzenie naboru w danej edycji naboru odpowiadają wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego, kierujący działalnością WITD, w których prowadzony jest nabór.
2. 
Proces naboru organizowany jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1559 oraz z 2019 r. poz. 730) - zwanej dalej "ustawą o służbie cywilnej" oraz ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 58, z późn. zm.).
3. 
Wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego prowadzą nabór w sposób zapewniający otwartość i konkurencyjność naboru oraz równość szans kandydatów.
§  4. 
1. 
Nabór przeprowadzany jest przez komisje do spraw naboru, powołane przez wojewódzkich inspektorów transportu drogowego kierujących działalnością WITD, w których prowadzony jest nabór, z uwzględnieniem decyzji w sprawie naboru.
2. 
Komisja do spraw naboru liczy co najmniej 3 członków w tym przewodniczącego, wskazanego przez właściwego wojewódzkiego inspektora transportu drogowego. Spośród jej członków wybierany jest sekretarz.
3. 
Nabór w poszczególnych WITD realizowany jest na podstawie ogłoszenia o naborze, publikowanego przez właściwego wojewódzkiego inspektora transportu drogowego. Podstawą sporządzenia ogłoszenia jest opis stanowiska pracy dla aplikanta Inspekcji Transportu Drogowego.
4. 
Wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego kierujący działalnością WITD, w których prowadzony jest nabór, w dniu publikacji ogłoszenia o naborze przekazują komórce właściwej do spraw nadzoru nad działalnością WITD w GITD, informację o liczbie stanowisk na które przeprowadzany jest nabór.

Rozdział  2

Nabór

§  5. 
1. 
Nabór składa się z etapów:
1)
obligatoryjnych, którymi są:
a)
weryfikacja formalna nadesłanych ofert (etap I selekcji),
b)
rozmowa kwalifikacyjna z elementami wywiadu behawioralnego lub case study, podczas której weryfikowane są wiedza kandydata oraz kompetencje w zakresie określonym w ogłoszeniu o naborze;
2)
fakultatywnych, nie więcej niż dwóch, służących weryfikacji wiedzy i kompetencji, takich jak np.: sprawdzian wiedzy, badanie kompetencji, prezentacja, i inne, w zależności od potrzeb.
2. 
Poszczególne etapy naboru mają charakter selekcyjny.
§  6. 
1. 
Komisja do spraw naboru przeprowadza weryfikację formalną ofert pracy pod względem spełnienia wymogów formalnych określonych w ogłoszeniu i sporządza listę kandydatów spełniających i niespełniających te wymagania.
2. 
Za ofertę pracy, spełniającą wymogi formalne określone w ogłoszeniu, uważa się ofertę, która spełnia łącznie następujące warunki:
1)
została złożona w terminie określonym w ogłoszeniu;
2)
jest kompletna, tj. zawiera wszystkie dokumenty i oświadczenia o wymaganej w ogłoszeniu treści, opatrzone własnoręcznym podpisem.
3. 
Za ofertę pracy złożoną w terminie uważa się ofertę, która została złożona w sposób i w terminie określonym w ogłoszeniu.
4. 
Komisja do spraw naboru może podjąć decyzję o wezwaniu kandydatów do uzupełnienia braków w złożonych dokumentach aplikacyjnych, z zastrzeżeniem, że wezwanie nie może naruszać zasady konkurencyjności naboru.
§  7. 
Komisja do spraw naboru zawiadamia osoby zakwalifikowane do kolejnego etapu naboru o jego miejscu, formie i terminie przeprowadzenia.
§  8. 
1. 
Minimum kwalifikacyjne, niezbędne do przejścia do kolejnego etapu naboru, jak również do wskazania kandydata do zatrudnienia wynosi 50% punktów możliwych do uzyskania w danym etapie, z wyłączeniem etapu I selekcji.
2. 
Komisja do spraw naboru może podjąć decyzję o ograniczeniu liczby kandydatów zapraszanych do kolejnych etapów naboru, do co najmniej 5 najlepszych kandydatów spośród tych, którzy osiągnęli w danym etapie naboru minimum kwalifikacyjne. Informacja o tym jest przekazywana uczestnikom danego etapu naboru przed jego rozpoczęciem.
§  9. 
Komisja do spraw naboru umieszcza wyniki uzyskane przez kandydatów, biorących udział w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko aplikanta Inspekcji Transportu Drogowego w WITD na arkuszu oceny końcowej kandydatów.
§  10. 
1. 
Po przeprowadzonym naborze komisja do spraw naboru sporządza protokół oraz upowszechnia informację o wynikach naboru zgodnie z przepisami ustawy o służbie cywilnej.
2. 
Rekomendowane jest poinformowanie wszystkich kandydatów biorących udział w rozmowie kwalifikacyjnej o wyniku naboru drogą telefoniczną bądź e-mailową.
§  11. 
Wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego kierujący działalnością WITD, w których prowadzony jest nabór, nie później niż w terminie 7 dni przed dniem rozpoczęcia kursu specjalistycznego przekazują komórce właściwej do spraw nadzoru nad działalnością WITD w GITD, listę osób kierowanych na kurs specjalistyczny.
§  12. 
Wojewódzcy inspektorzy transportu drogowego kierujący działalnością WITD, w których prowadzony jest nabór przekazują, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia naboru, komórce właściwej do spraw rekrutacji w GITD sprawozdanie dotyczące wyników przeprowadzonego naboru. Sprawozdanie to zawiera w szczególności informacje o:
1)
liczbie kandydatów;
2)
liczbie kandydatów spełniających wymagania formalne;
3)
etapach rekrutacji;
4)
zastosowanych technikach i narzędziach;
5)
liczbie kandydatów podchodzących do kolejnych etapów;
6)
liczbie kandydatów skierowanych na badania lekarskie i psychologiczne;
7)
liczbie osób kierowanych na kurs specjalistyczny.
§  13. 
Weryfikacja poszczególnych kompetencji kandydatów na stanowisko aplikanta Inspekcji Transportu Drogowego w WITD w ramach danej edycji naboru, może zostać przeprowadzona na zlecenie komisji do spraw naboru przez osoby niebędące jej członkami.
§  14. 
1. 
WITD, w którym prowadzony jest nabór może wyłonić podmiot zewnętrzny, któremu zleci opracowanie materiałów i narzędzi do etapów fakultatywnych naboru oraz ich przeprowadzenie.
2. 
Zlecenie usług, o których mowa w ust. 1, należy dokonać zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1986 i 2215 oraz z 2019 r. poz. 53 i 730).
§  15. 
1. 
Członkowie komisji do spraw naboru oraz osoby działające na jej zlecenie, nie mogą być małżonkiem kandydata na stanowisko aplikanta Inspekcji Transportu Drogowego w WITD lub jego krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia pokrewieństwa włącznie albo pozostawać wobec niego w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości odnośnie ich bezstronności.
2. 
Osoby biorące udział w przygotowaniu lub przeprowadzeniu naboru nie mogą przystąpić do tego naboru.
3. 
Członkowie komisji do spraw naboru, pracownicy GITD oraz inne osoby biorące udział w procesie naboru, zobowiązani są do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, jakie posiądą w związku z udziałem w poszczególnych etapach naboru, w szczególności informacje dotyczące użytych narzędzi, skal i kluczy oceny oraz danych osobowych kandydatów.
§  16. 
1. 
Główny Inspektor Transportu Drogowego w każdym momencie procedury naboru może zwrócić się do wojewódzkiego inspektora transportu drogowego kierującego działalnością WITD, w którym prowadzony jest nabór, o informacje dotyczące realizacji naboru.
2. 
W celu zapewnienia nadzoru nad przebiegiem naboru Dyrektor Generalny GITD może wyznaczyć pracowników GITD, którzy zostaną oddelegowani do WITD w charakterze obserwatorów.