Prace nad projektami dokumentów rządowych, umów międzynarodowych oraz wewnętrznych aktów prawnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MI.2008.10.54

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 45
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 21 lipca 2008 r.
w sprawie prac nad projektami dokumentów rządowych, umów międzynarodowych oraz wewnętrznych aktów prawnych

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się tryb prac nad projektami dokumentów rządowych, umów międzynarodowych oraz wewnętrznych aktów prawnych, określony w załączniku do zarządzenia, uwzględniający w szczególności:
1)
tryb opracowywania, opiniowania i uzgadniania projektów dokumentów rządowych;
2)
tryb prac legislacyjnych nad projektami aktów normatywnych i umów międzynarodowych;
3)
tryb prac nad projektami wewnętrznych aktów prawnych.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działami administracji rządowej: budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, gospodarka morska, łączność oraz transport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170 poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.

ZAŁĄCZNIK 

TRYB PRAC NAD PROJEKTAMI DOKUMENTÓW RZĄDOWYCH, UMÓW MIĘDZYNARODOWYCH ORAZ WEWNĘTRZNYCH AKTÓW PRAWNYCH

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć jest mowa o:
1)
jednostce organizacyjnej podległej lub nadzorowanej - rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, o której mowa w obwieszczeniu Ministra Infrastruktury z dnia 30 stycznia 2008 r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Infrastruktury lub przez niego nadzorowanych (M. P. Nr 13, poz. 135);
2)
komórce organizacyjnej - rozumie się przez to komórkę organizacyjną, o której mowa w zarządzeniu nr 8 Ministra Infrastruktury z dnia 30 stycznia 2008 r. w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Ministerstwu Infrastruktury (Dz. Urz. MI Nr 2, poz. 8);
3)
organie centralnym - rozumie się przez to centralny organ administracji rządowej nadzorowany przez Ministra Infrastruktury;
4)
projekcie aktu normatywnego - rozumie się przez to projekt aktu normatywnego, którego opracowanie i uzgodnienie należy do Ministra Infrastruktury;
5)
projekcie umowy międzynarodowej - rozumie się przez to projekt umowy międzynarodowej w rozumieniu ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz. U. Nr 39, poz. 443 oraz z 2002 r. Nr 216, poz. 1824), zwanej dalej "ustawą o umowach międzynarodowych";
6)
projekcie wewnętrznego aktu prawnego - rozumie się przez to projekt aktu prawnego regulujący działalność Ministerstwa Infrastruktury, urzędu centralnego albo jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej, wydawany przez Ministra Infrastruktury albo Dyrektora Generalnego Ministerstwa Infrastruktury;
7)
projekcie wewnętrznego dokumentu rządowego - rozumie się przez to dokument, o którym mowa w § 6 ust. 1 uchwały Nr 49 Rady Ministrów z dnia 19 marca 2002 r. Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. Nr 13, poz. 221, z późn. zm.1)), zwany dalej "Regulaminem pracy Rady Ministrów", w przypadku którego opracowanie i uzgodnienie należy do Ministra Infrastruktury;
8)
projekcie zewnętrznego dokumentu rządowego - rozumie się przez to dokument, o którym mowa w § 6 ust. 1 Regulaminu pracy Rady Ministrów, w przypadku którego opracowanie i uzgodnienie należy do organu innego niż Minister Infrastruktury.

Rozdział  2

Projekty wewnętrznych dokumentów rządowych

§  2.
1.
Projekt wewnętrznego dokumentu rządowego opracowuje właściwa merytorycznie komórka organizacyjna, zwana dalej "właściwą komórką organizacyjną".
2.
Minister Infrastruktury może upoważnić organ centralny do opracowania lub uzgodnienia określonego projektu wewnętrznego dokumentu rządowego.
3.
Prace nad projektem opracowanym przez organ centralny, po jego przekazaniu do Ministra Infrastruktury, prowadzi komórka organizacyjna prowadząca sprawy nadzoru Ministra nad tym organem.
§  3.
Do opracowania i uzgodnienia projektu aktu normatywnego stosuje się przepisy Rozdziału 3.
§  4.
1.
Opracowany projekt wewnętrznego dokumentu rządowego właściwa komórka organizacyjna uzgadnia w procesie uzgodnień wewnątrz resortowych z komórkami organizacyjnymi, których zakresu działania dotyczy projekt oraz przesyła do zaopiniowania organom centralnym i jednostkom organizacyjnym podległym lub nadzorowanym, których zakresu działania dotyczy projekt, i jednocześnie przekazuje projekt do wiadomości Departamentu Prawnego.
2.
Komórka organizacyjna, organ centralny, jednostka organizacyjna podległa lub nadzorowana, do których został skierowany projekt wewnętrznego dokumentu rządowego, są obowiązane zająć stanowisko w wyznaczonym terminie, zgłaszając uwagi na piśmie albo przekazując informację o braku uwag.
3.
Termin, o którym mowa w ust. 2, ustala się, biorąc pod uwagę rodzaj i przedmiot projektu oraz pilność sprawy.
4.
Nie zajęcie stanowiska w wyznaczonym terminie, który biegnie od daty doręczenia projektu, jest równoznaczne z uzgodnieniem projektu.
§  5.
Rozbieżności ujawnione w toku uzgodnień wewnątrz resortowych właściwa komórka organizacyjna wyjaśnia na konferencji uzgodnieniowej z udziałem komórek organizacyjnych, organów centralnych, jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych, do których został skierowany projekt wewnętrznego dokumentu rządowego. W przypadku nie usunięcia rozbieżności właściwa komórka organizacyjna przedkłada sprawę nadzorującemu ją członkowi Kierownictwa Ministerstwa do rozpatrzenia.
§  6.
1.
Projekt wewnętrznego dokumentu rządowego uzgodniony wewnątrz resortowo właściwa komórka organizacyjna przedkłada nadzorującemu sprawę członkowi Kierownictwa Ministerstwa do akceptacji.
2.
W przypadku projektu wewnętrznego dokumentu rządowego o szczególnej doniosłości społecznej, ekonomicznej lub prawnej, nadzorujący sprawę członek Kierownictwa Ministerstwa może zdecydować o przedłożeniu sprawy Kierownictwu Ministerstwa do rozpatrzenia.
3.
Po uzyskaniu akceptacji projektu wewnętrznego dokumentu rządowego, o której mowa w ust. 1, właściwa komórka organizacyjna przekazuje projekt do zaopiniowania i konsultacji społecznych, stosownie do odrębnych przepisów.
§  7.
1.
Po wyrażeniu opinii, o których mowa w § 6 ust. 3, właściwa komórka organizacyjna przekazuje projekt wewnętrznego dokumentu rządowego do Departamentu Prawnego w celu jego ostatecznego uzgodnienia.
2.
W przypadku gdy proponowany termin zgłaszania uwag w ramach uzgodnień międzyresortowych ma być krótszy niż 7 dni, właściwa komórka organizacyjna przekazując projekt wewnętrznego dokumentu rządowego uzasadnia skrócenie terminu uzgodnień międzyresortowych.
§  8.
Departament Prawny ostatecznie uzgadnia projekt wewnętrznego dokumentu rządowego i kieruje go do uzgodnień międzyresortowych z członkami Rady Ministrów i innymi zainteresowanymi organami administracji rządowej.
§  9.
1.
Jeżeli w toku uzgodnień międzyresortowych i opiniowania do projektu wewnętrznego dokumentu rządowego zostaną zgłoszone uwagi Departament Prawny przekazuje je na bieżąco do właściwej komórki organizacyjnej w celu:
1)
przygotowania zestawienia uwag;
2)
przygotowania projektu stanowiska Ministra Infrastruktury do uwag;
3)
zorganizowania - w razie potrzeby - konferencji uzgodnieniowej.
2.
Jeżeli uwagi, o których mowa w ust. 1, dotyczą wyłącznie poprawności redakcji lub zgodności z prawem, projekt stanowiska, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przygotowuje Departament Prawny w uzgodnieniu z właściwą komórką organizacyjną.
§  10.
Uwagi zgłoszone w toku uzgodnień międzyresortowych wyjaśnia właściwa komórka organizacyjna:
1)
w stanowisku, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, skierowanym do organu administracji rządowej, który zgłosił uwagi, lub
2)
na konferencji uzgodnieniowej prowadzonej przez nadzorującego sprawę członka Kierownictwa Ministerstwa lub osobę przez niego upoważnioną, z udziałem organów administracji rządowej, komórek organizacyjnych, których zakresu działania dotyczy projekt, oraz Departamentu Prawnego.
§  11.
Po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych właściwa komórka organizacyjna, we współpracy z Departamentem Prawnym, sporządza tekst projektu, uwzględniający zgłoszone uwagi lub sporządza protokół rozbieżności, w którym omawia zgłoszone uwagi oraz przyczyny ich nieuwzględnienia, i przekazuje ten projekt do:
1)
Departamentu Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych w celu wniesienia projektu do rozpatrzenia przez Komitet Europejski Rady Ministrów - w przypadku projektu podlegającego obowiązkowi takiego rozpatrzenia;
2)
Departamentu Prawnego w celu wniesienia projektu do rozpatrzenia przez stały komitet Rady Ministrów, Komitet Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności - w przypadku projektu podlegającego obowiązkowi takiego rozpatrzenia albo do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
§  12.
1.
Wniosek właściwej komórki organizacyjnej o skierowanie, odpowiednio przez Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych lub przez Departament Prawny, projektu wewnętrznego dokumentu rządowego na posiedzenie Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Rady Ministrów powinien zawierać następujące informacje:
1)
zwięzłe omówienie przedkładanego do rozpatrzenia projektu;
2)
zakres i wyniki przeprowadzonego postępowania uzgadniającego, w szczególności wskazanie podmiotów zgłaszających uwagi oraz sposób uwzględnienia tych uwag;
3)
ewentualne rozbieżności stanowisk z podmiotami uzgadniającymi;
4)
przewidywane skutki społeczne i gospodarcze;
5)
omówienie wyników przeprowadzonych konsultacji z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
2.
Właściwa komórka organizacyjna przygotowuje również krótki komunikat prasowy dotyczący treści projektu i przekazuje go do Biura Informacji i Promocji.

Rozdział  3

Projekty aktów normatywnych

§  13.
Przed opracowaniem projektu aktu normatywnego właściwa komórka organizacyjna dokonuje oceny przewidywanych skutków społeczno-gospodarczych projektowanych regulacji, zwanej dalej "OSR".
§  14.
Projekt aktu normatywnego opracowuje się zgodnie z zasadami techniki prawodawczej określonymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908).
§  15.
Do projektu aktu normatywnego właściwa komórka organizacyjna dołącza uzasadnienie, które powinno odpowiadać wymaganiom określonym w Regulaminie pracy Rady Ministrów, w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M. P. z 2002 r. Nr 23, poz. 398, z późn. zm.2)), w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.3)) i w szczególności zawierać:
1)
informację, czy projekt podlega notyfikacji zgodnie z trybem przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. Nr 239, poz. 2039 oraz z 2004 r. Nr 65, poz. 597);
2)
OSR - stanowiącą odrębną część uzasadniania - zawierającą podstawowe informacje wymagane przepisami Regulaminu pracy Rady Ministrów.
§  16.
Do projektu aktu normatywnego właściwa komórka organizacyjna dołącza:
1)
wstępną opinię o zgodności projektowanego aktu z prawem Unii Europejskiej;
2)
projekty aktów wykonawczych o podstawowym znaczeniu dla proponowanej regulacji - jeżeli projekt przewiduje wydanie takich aktów;
3)
projekty wszystkich aktów wykonawczych - w przypadku projektu ustawy wdrażającego prawo Unii Europejskiej, oraz tabelaryczne zestawienie przepisów prawa Unii Europejskiej, których wdrożenie jest celem projektu ustawy i projektowanych przepisów prawa polskiego.
§  17.
1.
Opracowany projekt aktu normatywnego właściwa komórka organizacyjna uzgadnia w procesie uzgodnień wewnątrz resortowych z komórkami organizacyjnymi, których zakresu działania dotyczy projekt oraz przesyła do zaopiniowania organom centralnym i jednostkom organizacyjnym podległym lub nadzorowanym, których zakresu działania dotyczy projekt, i jednocześnie przekazuje projekt do wiadomości Departamentu Prawnego.
2.
Komórka organizacyjna, organ centralny, jednostka organizacyjna podległa lub nadzorowana, do których został skierowany projekt aktu normatywnego, są obowiązane zająć stanowisko w wyznaczonym terminie, zgłaszając uwagi na piśmie albo przekazując informację o braku uwag.
3.
Termin, o którym mowa w ust. 2, ustala się, biorąc pod uwagę rodzaj i przedmiot projektu oraz pilność sprawy. Termin ten nie powinien być dłuższy niż 14 dni.
4.
Nie zajęcie stanowiska w wyznaczonym terminie, który biegnie od daty doręczenia projektu, jest równoznaczne z uzgodnieniem projektu.
§  18.
Rozbieżności ujawnione w toku uzgodnień wewnątrzresortowych właściwa komórka organizacyjna wyjaśnia na konferencji uzgodnieniowej z udziałem komórek organizacyjnych, organów centralnych, jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych, do których został skierowany projekt aktu normatywnego. W przypadku nie usunięcia rozbieżności właściwa komórka organizacyjna przedkłada sprawę nadzorującemu ją członkowi Kierownictwa Ministerstwa do rozpatrzenia.
§  19.
1.
Projekt aktu normatywnego uzgodniony wewnątrzresortowo właściwa komórka organizacyjna przedkłada nadzorującemu sprawę członkowi Kierownictwa Ministerstwa do akceptacji.
2.
W przypadku projektu aktu normatywnego o szczególnej doniosłości społecznej, ekonomicznej lub prawnej, nadzorujący sprawę członek Kierownictwa Ministerstwa może zdecydować o przedłożeniu sprawy Kierownictwu Ministerstwa do rozpatrzenia. Członek Kierownictwa Ministerstwa nadzorujący sprawę przedkłada Kierownictwu Ministerstwa do rozpatrzenia projekty ustaw.
3.
Po uzyskaniu akceptacji projektu aktu normatywnego, o którym mowa w ust. 1, właściwa komórka organizacyjna przekazuje projekt do:
1)
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w celu zaopiniowania OSR i zakresu konsultacji społecznych;
2)
konsultacji społecznych do zaopiniowania.
4.
Jeżeli w opinii, o której mowa w ust. 3 pkt 1, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zgłosi zastrzeżenia do projektu, właściwa komórka organizacyjna sporządza projekt stanowiska do zgłoszonych zastrzeżeń.
5.
Wyniki konsultacji społecznych, o których mowa w ust. 3 pkt 2, właściwa komórka organizacyjna omawia w OSR.
§  20.
1.
Po wyrażeniu opinii, o których mowa w § 19 ust. 3, właściwa komórka organizacyjna przekazuje projekt aktu normatywnego do Departamentu Prawnego w celu jego opracowania pod względem prawnym i redakcyjnym.
2.
Do projektu, o którym mowa w ust. 1, załącza się informację o:
1)
wynikach uzgodnień wewnątrz resortowych;
2)
zgłoszeniach w trybie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. Nr 169, poz. 1414), zwanej dalej "ustawą o działalności lobbingowej", zainteresowania podmiotów pracami nad projektem, a także informację o kolejności wniesienia zgłoszeń lub informację o ich braku - w przypadku projektu ustawy lub rozporządzenia;
3)
konieczności przesłania projektu do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego lub ewentualnie do innych podmiotów.
3.
W przypadku gdy proponowany termin zgłaszania uwag w ramach uzgodnień międzyresortowych ma być krótszy niż 7 dni, a dla projektów ustaw krótszy niż 14 dni, właściwa komórka organizacyjna przekazując projekt aktu normatywnego uzasadnia skrócenie terminu uzgodnień międzyresortowych.
4.
Projekt ustawy lub rozporządzenia oraz wszelkie opinie, stanowiska, informacje, właściwa komórka przekazuje do Departamentu Prawnego również w wersji elektronicznej.
§  21.
Projekt aktu normatywnego uzgodniony pod względem prawnym i redakcyjnym Departament Prawny kieruje do uzgodnień międzyresortowych z członkami Rady Ministrów i innymi zainteresowanymi organami administracji rządowej, do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, a projekt ustawy lub rozporządzenia przekazuje do Biura Informacji i Promocji w celu zamieszczenia w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Infrastruktury.
§  22.
1.
Jeżeli w toku uzgodnień międzyresortowych i opiniowania zostaną zgłoszone uwagi do projektu aktu normatywnego Departament Prawny przekazuje je na bieżąco do:
1)
właściwej komórki organizacyjnej w celu:
a)
przygotowania zestawienia uwag,
b)
przygotowania projektu stanowiska Ministra Infrastruktury do uwag,
c)
zorganizowania - w razie potrzeby - konferencji uzgadniającej projekt;
2)
Biura Informacji i Promocji, w wersji elektronicznej, w celu udostępnienia w Biuletynie Informacji Publicznej - w przypadku projektu ustawy lub rozporządzenia.
2.
Jeżeli uwagi, o których mowa w ust. 1, dotyczą wyłącznie poprawności redakcji bądź zgodności z prawem lub zasadami techniki prawodawczej, projekt stanowiska, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, przygotowuje Departament Prawny w uzgodnieniu z właściwą komórką organizacyjną.
§  23.
1.
Uwagi zgłoszone w toku uzgodnień międzyresortowych wyjaśnia właściwa komórka organizacyjna:
1)
w stanowisku, o którym mowa w § 22 ust. 1 pkt 1 lit. b, skierowanym do organu administracji rządowej, który zgłosił uwagi, lub
2)
na konferencji uzgodnieniowej prowadzonej przez nadzorującego sprawę członka Kierownictwa Ministerstwa lub osobę przez niego upoważnioną, z udziałem organów administracji rządowej, komórek organizacyjnych, których zakresu działania dotyczy projekt, oraz Departamentu Prawnego.
2.
Właściwa komórka organizacyjna przeprowadza wysłuchanie publiczne dotyczące projektu rozporządzenia, zgodnie z ustawą o działalności lobbingowej.
3.
W przypadku przedstawienia projektu aktu normatywnego do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, właściwa merytorycznie komórka organizacyjna, uczestniczy w posiedzeniu tej Komisji oraz jej zespołu problemowego, na którym rozpatrywany jest projekt.
§  24.
1.
Po zakończeniu uzgodnień międzyresortowych właściwa komórka organizacyjna, we współpracy z Departamentem Prawnym, sporządza tekst projektu, uwzględniający zgłoszone uwagi lub sporządza protokół rozbieżności, w którym omawia zgłoszone uwagi oraz przyczyny ich nieuwzględnienia, i przekazuje ten projekt do:
1)
Departamentu Prawnego w celu skierowania projektu do Rządowego Centrum Legislacji z wnioskiem o rozpatrzenie przez Komisję Prawniczą albo o zwolnienie z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą - w przypadku projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury albo zarządzenia Prezesa Rady Ministrów;
2)
Departamentu Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych w celu wniesienia projektu do rozpatrzenia przez Komitet Europejski Rady Ministrów - w przypadku projektu wdrażającego prawo Unii Europejskiej i podlegającego obowiązkowi takiego rozpatrzenia;
3)
Departamentu Prawnego w celu wniesienia projektu do rozpatrzenia przez stały komitet Rady Ministrów, Komitet Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności - w przypadku projektu innego niż wymieniony w pkt 1 i podlegającego obowiązkowi takiego rozpatrzenia.
2.
W przypadku gdy projekt aktu normatywnego jest rozpatrywany przez Komisję Prawniczą, przedstawiciel Departamentu Prawnego bierze udział w Komisji Prawniczej wspólnie z przedstawicielem właściwej komórki organizacyjnej lub organu centralnego.
§  25.
1.
Wniosek właściwej komórki organizacyjnej o skierowanie, odpowiednio przez Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych lub przez Departament Prawny, projektu aktu normatywnego na posiedzenie Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Rady Ministrów powinien zawierać następujące informacje:
1)
zwięzłe omówienie przedkładanego do rozpatrzenia projektu;
2)
zakres i wyniki przeprowadzonego postępowania uzgadniającego, w szczególności wskazanie podmiotów zgłaszających uwagi oraz sposób uwzględnienia tych uwag;
3)
ewentualne rozbieżności stanowisk z podmiotami uzgadniającymi;
4)
przewidywane skutki społeczne i gospodarcze;
5)
omówienie wyników przeprowadzonych konsultacji z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.
2.
Właściwa komórka organizacyjna przygotowuje również krótki komunikat prasowy dotyczący treści projektu i przekazuje go do Biura Informacji i Promocji.
§  26.
1.
Po rozpatrzeniu projektu aktu normatywnego, o którym mowa w § 24 ust. 1 pkt 2 lub 3, właściwa komórka organizacyjna przekazuje projekt do Departamentu Prawnego w celu skierowania projektu do Rządowego Centrum Legislacji z wnioskiem o rozpatrzenie przez Komisję Prawniczą albo o zwolnienie z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą.
2.
Po uzgodnieniu projektu aktu normatywnego na posiedzeniu Komisji Prawniczej albo po jego zwolnieniu z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą, Departament Prawny kieruje ten projekt do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
§  27.
W przypadku projektu aktu normatywnego zawierającego przepisy techniczne, po jego rozpatrzeniu przez Komisję Prawniczą albo po jego zwolnieniu z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą, Departament Prawny przekazuje taki projekt koordynatorowi krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych w celu dokonania notyfikacji.
§  28.
W przypadku projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury, po uzgodnieniu brzmienia tego projektu na posiedzeniu Komisji Prawniczej albo po jego zwolnieniu z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą, a w przypadku projektu aktu normatywnego zawierającego przepisy techniczne - po dokonaniu notyfikacji, Departament Prawny kieruje taki projekt do podpisu Ministra Infrastruktury, a następnie do ogłoszenia w dzienniku urzędowym.
§  29.
W przypadku aktu normatywnego wdrażającego prawo Unii Europejskiej Departament Prawny zamieszcza akt normatywny, po jego ogłoszeniu w dzienniku urzędowym, w Bazie Krajowych Środków Wykonawczych.
§  30.
Projekty ustaw i rozporządzeń są archiwizowane w wersji elektronicznej w Biuletynie Informacji Publicznej, na wniosek Departamentu Prawnego, z chwilą ich ogłoszenia w dzienniku urzędowym.

Rozdział  4

Projekty umów międzynarodowych

§  31.
1.
W sprawach związanych z przygotowaniem, negocjowaniem, ratyfikacją, ogłaszaniem umów międzynarodowych oraz ich realizacją właściwa merytorycznie komórka organizacyjna współdziała z Departamentem Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych.
2.
Opracowane projekty umów międzynarodowych właściwa komórka organizacyjna uzgadnia w procesie uzgodnień wewnątrz resortowych z komórkami organizacyjnymi, których zakresu działania dotyczy projekt.
3.
Projekty umów międzynarodowych uzgodnione wewnątrz resortowo właściwa komórka organizacyjna przekazuje do Departamentu Prawnego do zaopiniowania pod względem prawnym i redakcyjnym.
4.
Projekty umów międzynarodowych uzgodnione pod względem prawnym i redakcyjnym oraz zaakceptowane przez nadzorującego sprawę członka Kierownictwa Ministerstwa Departament Prawny kieruje do uzgodnień międzyresortowych.
5.
W sprawach, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy ustawy o umowach międzynarodowych.
6.
Przepisy dotyczące trybu uzgodnień międzyresortowych stosuje się odpowiednio w sprawach związanych z projektami umów międzynarodowych.

Rozdział  5

Projekty zewnętrznych dokumentów rządowych i umów międzynarodowych

§  32.
1.
Projekty zewnętrznych dokumentów rządowych, otrzymywane w ramach uzgodnień międzyresortowych oraz wniesione do rozpatrzenia przez stały komitet Rady Ministrów, Komitet Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Radę Ministrów, Departament Prawny przekazuje do komórek organizacyjnych lub organów centralnych, których zakresu działania dotyczy projekt, w celu uzgodnienia ich treści.
2.
Projekty umów międzynarodowych oraz projekty zewnętrznych dokumentów rządowych kierowanych na posiedzenia Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych przekazuje do komórek organizacyjnych lub organów centralnych, których zakresu działania dotyczy projekt, w celu uzgodnienia ich treści.
3.
Odpowiednio Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych lub Departament Prawny, przekazując właściwej komórce organizacyjnej do uzgodnienia projekt wniesiony na posiedzenie Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Rady Ministrów, może zwrócić się o przygotowanie notatki informacyjnej w sprawie tego projektu.
4.
W szczególnych przypadkach Departament Prawny może skierować projekt zewnętrznego dokumentu rządowego do właściwej komórki organizacyjnej w celu uzgodnienia jego treści z komórkami organizacyjnymi, których zakresu działania dotyczy projekt.
§  33.
Właściwa komórka organizacyjna uzgadniając treść projektu zewnętrznego dokumentu rządowego albo umowy międzynarodowej może zasięgać opinii jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej. Stanowisko tej jednostki podlega ocenie właściwej komórki organizacyjnej.
§  34.
1.
Pisemne stanowiska do uzgadnianych projektów zewnętrznych dokumentów rządowych lub umów międzynarodowych, wraz z uzasadnieniem, właściwe komórki organizacyjne i organy centralne przekazują odpowiednio do Departamentu Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych lub Departamentu Prawnego.
2.
Pisemne stanowiska, o których mowa w ust. 1, powinny być zgłaszane w nieprzekraczalnym terminie wskazanym odpowiednio przez Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych lub Departament Prawny, wynikającym z terminów wskazanych przez wnioskodawcę.
3.
Niezajęcie stanowiska w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z uzgodnieniem projektu. Uwagi zawarte w pisemnych stanowiskach, o których mowa w ust. 1, przekazane po terminie, o którym mowa w ust. 2, nie będą mogły być uwzględnione.
§  35.
W sprawach dotyczących projektów zewnętrznych dokumentów rządowych o szczególnej doniosłości społecznej, ekonomicznej lub prawnej, kierowanych na posiedzenia Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Rady Ministrów, stanowisko właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej powinno być zaakceptowane przez nadzorującego sprawę członka Kierownictwa Ministerstwa.
§  36.
1.
Na podstawie stanowisk otrzymanych z komórek organizacyjnych i organów centralnych, odpowiednio Departament Prawny po dokonaniu analizy formalnoprawnej lub Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych po dokonaniu oceny tych stanowisk, przygotowuje stanowisko Ministra Infrastruktury do projektu zewnętrznego dokumentu rządowego lub umowy międzynarodowej.
2.
W przypadku rozbieżności stanowisk odpowiednio Departament Prawny lub Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych przedkłada sprawę właściwemu członkowi Kierownictwa Ministerstwa do rozpatrzenia.
§  37.
1.
W przypadku zorganizowania przez organ wnioskujący konferencji uzgodnieniowej przedstawiciele komórki organizacyjnej lub organu centralnego, które zgłosiły uwagi merytoryczne do projektu zewnętrznego dokumentu rządowego lub umowy międzynarodowej, biorą udział w tej konferencji.
2.
Komórka organizacyjna lub organ centralny przekazuje do Departamentu Prawnego pisemną informację o wyniku konferencji uzgodnieniowej w terminie nie dłuższym niż 3 dni robocze od dnia zakończenia tej konferencji. Informacja powinna w szczególności zawierać wskazanie rozbieżnego stanowiska Ministra Infrastruktury w sprawie projektu, które nie zostało usunięte w postępowaniu uzgodnieniowym.
§  38.
W przypadku gdy projekt zewnętrznego dokumentu rządowego jest rozpatrywany przez Komisję Prawniczą przedstawiciel Departamentu Prawnego bierze udział w Komisji Prawniczej wspólnie z przedstawicielem komórki organizacyjnej lub organu centralnego, które zgłosiły uwagi do projektu.
§  39.
1.
Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych oraz Departament Prawny współdziałają w zakresie przygotowania dokumentów na posiedzenia odpowiednio Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Rady Ministrów przekazując sobie niezbędne informacje, w tym stanowiska Ministra Infrastruktury z uzgodnień międzyresortowych oraz ustalenia tych komitetów.
2.
Odpowiednio Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych lub Departament Prawny przekazują właściwej merytorycznie komórce organizacyjnej lub organowi centralnemu "do wiadomości lub realizacji" ustalenia posiedzeń Komitetu Europejskiego Rady Ministrów, stałego komitetu Rady Ministrów i Rady Ministrów, Komitetu Rady Ministrów do Spraw Informatyzacji i Łączności lub Rady Ministrów.
§  40.
Departament Prawny przedkłada Ministrowi Infrastruktury do podpisu projekty rozporządzeń wydawane przez inny organ w porozumieniu z Ministrem Infrastruktury, wraz z notatką informacyjną.

Rozdział  6

Projekty ustaw rozpatrywane przez Sejm i Senat

§  41.
1.
W sprawach objętych obowiązkiem współpracy Rządu z Sejmem i Senatem, wynikającym z ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.4)), przedstawiciele właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych, a w uzasadnionych przypadkach także przedstawiciele Departamentu Prawnego oraz przedstawiciele organów centralnych, biorą udział w posiedzeniach komisji sejmowych i senackich.
2.
Udział przedstawicieli, o których mowa w ust. 1, koordynuje Biuro Ministra.

Rozdział  7

Wewnętrzne akty prawne

§  42.
1.
Właściwe merytorycznie komórki organizacyjne opracowują projekty wewnętrznych aktów prawnych w sprawach regulujących działalność Ministerstwa Infrastruktury oraz prowadzą sprawy projektów wewnętrznych aktów prawnych regulujących działalność urzędów centralnych oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych.
2.
Projekt wewnętrznego aktu prawnego właściwa komórka organizacyjna uzgadnia, o ile jest to uzasadnione, w procesie uzgodnień wewnątrzresortowych z komórkami organizacyjnymi, których zakresu działania dotyczy projekt.
3.
Uzgodniony projekt wewnętrznego aktu prawnego właściwa komórka organizacyjna przekazuje, przed skierowaniem projektu do podpisu Ministra Infrastruktury albo Dyrektora Generalnego Ministerstwa Infrastruktury, do Departamentu Prawnego w celu opracowania pod względem prawnym i redakcyjnym zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Uzgodniony projekt wewnętrznego aktu prawnego w sprawach regulujących działalność Ministerstwa Infrastruktury, właściwa komórka organizacyjna przekazuje, przed skierowaniem do Departamentu Prawnego, do Biura Dyrektora Generalnego.

Rozdział  8

Projekty dokumentów unijnych

§  43.
1.
Prace związane z przebiegiem procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej koordynuje i monitoruje Departament Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych, w szczególności poddaje uzgodnieniom międzyresortowym projekty dokumentów związanych z tym procesem.
2.
W zakresie procesu stanowienia i wdrażania prawa Unii Europejskiej oraz współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, komórki organizacyjne w zakresie swojej właściwości:
1)
zapewniają współpracę z Komisją Europejską i uczestnictwo przedstawicieli Ministra w pracach komitetów i grup roboczych Komisji Europejskiej oraz komitetów współpracujących z Komisją Europejską;
2)
we współpracy z Departamentem Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych zapewniają uczestnictwo delegowanych przedstawicieli w pracach grup roboczych Rady Unii Europejskiej;
3)
opracowują i przekazują do Departamentu Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych instrukcje na posiedzenia grup roboczych Rady Unii Europejskiej, Komitetu Stałych Przedstawicieli oraz Rady Unii Europejskiej, a także sprawozdania z posiedzeń grup roboczych Rady Unii Europejskiej;
4)
dokonują uzgodnień stanowisk z zainteresowanymi urzędami centralnymi, instytucjami, zasięgają opinii środowisk naukowych oraz partnerów społecznych i środowisk gospodarczych, przeprowadzają konsultacje z organizacjami pozarządowymi;
5)
we współpracy z Departamentem Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych, Departamentem Prawnym oraz Departamentem Budżetu opracowują projekty stanowisk Rządu wraz z uzasadnieniem i oceną skutków regulacji do projektów aktów prawnych i umów międzynarodowych objętych ustawowym obowiązkiem współpracy Rządu z Sejmem i Senatem w sprawach Unii Europejskiej.
3.
Zapewnienie udziału przedstawicieli komórek organizacyjnych w pracach Sejmu i Senatu w sprawach objętych obowiązkiem współpracy Rządu z Sejmem i Senatem w sprawach Unii Europejskiej, wynikającym z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 52, poz. 515, z 2005 r. Nr 11, poz. 89 i Nr 160, poz. 1342), koordynuje Biuro Ministra we współpracy z Departamentem Polityki Transportowej i Spraw Międzynarodowych i Departamentem Prawnym.
______

1) Zmiany wymienionej uchwały zostały ogłoszone w M. P. z 2002 r. Nr 30, poz. 482, z 2004 r. Nr 42, poz. 734, z 2005 r. Nr 55, poz. 757 oraz z 2006 r. Nr 40, poz. 439.

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej uchwały zostały ogłoszone w M. P. z 2003 r. Nr 23, poz. 337, z 2004 r. Nr 12, poz. 182, z 2005 r. Nr 16, poz. 263, Nr 42, poz. 556, Nr 66, poz. 912 i Nr 76, poz. 1062, z 2006 r. Nr 15, poz. 194 oraz z 2007 r. Nr 23, poz. 253 i Nr 87, poz. 943.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 187, poz. 1381 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 82, poz. 560, Nr 88, poz. 587, Nr 115, poz. 791 i Nr 140, poz. 984.

4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.