Powołanie zespołu zadaniowego ds. opracowania programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) w Polsce.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2006.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 3 stycznia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 3 stycznia 2006 r.
w sprawie powołania zespołu zadaniowego ds. opracowania programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) w Polsce

ZG-710/Tb/1/2006

Na podstawie art. 33, ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (jednolity tekst Dz. U. nr 45, poz. 435, z 2005 r. z późniejszymi zmianami), w związku z § 6 i § 8, ust. 1, pkt 1 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego Zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 18 maja 1994 roku zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
Powołuję zespół zadaniowy, zwany dalej Zespołem, do opracowania ramowego programu ochrony i restytucji cisa pospolitego (Taxus baccata L.) oraz sposobów jego finansowania, w następującym składzie osobowym:

- mgr inż. Henryk Piskonowicz, RDLP Poznań - przewodniczący Zespołu,

członkowie Zespołu:

- mgr inż. Jolanta Błasiak, DGLP,

- dr inż. Grzegorz Pawłowski, DGLP,

- mgr inż. Władysław Marek Rybarkiewicz, Nadleśnictwo Henryków,

- mgr Jarosław Sęktas, Nadleśnictwo Syców,

- mgr inż. Tomasz Szeszycki, Nadleśnictwo Rokita,

- mgr inż. Adam Wenda, Nadleśnictwo Zamrzenica,

- mgr inż. Zbigniew Władyka, Nadleśnictwo Dukla.

2.
Koszty związane z pracą Zespołu pokrywa Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych w ramach planu finansowo-gospodarczego na 2006 rok.
§  2.
Do zadań Zespołu należy opracowanie strategii wielkoobszarowej ochrony i restytucji cisa pospolitego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.

Do zadań zespołu należy szczególnie:

- określenie metod ochrony i restytucji cisa pospolitego w zależności od stopnia zagrożenia;

- wybór i określenie szczegółowej lokalizacji LMP cisa pospolitego w lasach państwowych do produkcji materiału wyjściowego na potrzeby restytucji;

- ustalenie harmonogramu i zakresu badań zidentyfikowanych populacji - analizy DNA w celu określenia rodzimości pochodzenia i stopnia pokrewieństwa między populacjami;

- wskazanie ośrodków zajmujących się rozmnażaniem materiału wyjściowego i produkcją materiału sadzeniowego;

- ustalenie zasad finansowania programu z uwzględnieniem środków własnych Lasów Państwowych (fundusz leśny), budżetu państwa oraz zewnętrznych środków pomocowych, krajowych i zagranicznych;

- określenie wstępnych zasad przenoszenia LMR.

§  3.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący.
2.
Przewodniczący ustala terminy i miejsce spotkań członków Zespołu.
3.
Przewodniczący Zespołu może korzystać z niezbędnych ekspertyz, doradztwa i konsultacji.
4.
Przewodniczący może zapraszać do prac zespołu rzeczoznawców i ekspertów, w szczególności pracowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych - za zgodą właściwych kierowników tych jednostek oraz odpowiednio pracowników ośrodków naukowo-badawczych, wyższych uczelni i innych instytucji związanych z tematem.
§  4.
Wynik prac Zespołu, w postaci opracowanego ramowego programu ochrony i restytucji cisa pospolitego, będzie przedłożony dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych przez przewodniczącego Zespołu w terminie do końca I kwartału 2006 r.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.