Powołanie Zespołu zadaniowego do spraw Wymagań Programów Lekowych.

Dzienniki resortowe

NFZ.2015.92

Akt utracił moc
Wersja od: 3 lutego 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 92/2015/DGL
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 14 grudnia 2015 r.
w sprawie powołania Zespołu zadaniowego do spraw Wymagań Programów Lekowych

Na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.) zarządza się, co następuje.
§  1.
1.
Powołuje się Zespół zadaniowy do spraw Wymagań Programów Lekowych zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem".
§  2.
1. 1
 W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - Agata Wolnicka - Naczelnik Wydziału Programów Lekowych i Chemioterapii w Departamencie Gospodarki Lekami Centrali Funduszu;
2)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Marlena Jankowiak - główny specjalista w Departamencie Gospodarki Lekami Centrali Funduszu;
3)
zastępca przewodniczącego Zespołu - Lidia Szteliga - główny specjalista w Departamencie Gospodarki Lekami Centrali Funduszu;
4)
sekretarz Zespołu - Agnieszka Wacławska - starszy referent w Departamencie Gospodarki Lekami Centrali Funduszu;
5)
członkowie Zespołu:
a)
Violetta Kozikowska - Kierownik Działu Programów Lekowych i Chemioterapii Wydziału Gospodarki Lekami Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu,
b)
Magdalena Stankiewicz - Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu,
c)
Konrad Jantarski - Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu,
d)
Agata Metelska - p.o. Naczelnika Wydziału Gospodarki Lekami Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu,
e)
Dagmara Marczewska - Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu,
f)
Tomasz Szokalski - Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu.
2.
W pracach Zespołu, mogą brać udział w charakterze doradcy/eksperta osoby niebędące jego członkami, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu lub w razie jego nieobecności zastępcę przewodniczącego Zespołu.
§  3.
Zadaniem Zespołu jest opracowanie propozycji rozwiązań mających na celu ujednolicenie wymagań wobec świadczeniodawców w zakresie programów lekowych, mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1138).
§  4.
Zespół prowadzi prace:
1)
na posiedzeniach, które odbywają się:
a)
w siedzibie Centrali Funduszu,
b)
w formie wideokonferencji;
2)
w trybie korespondencyjnego uzgadniania stanowisk (w tym z zastosowaniem środków korespondencji elektronicznej).
§  5.
1.
Pracami Zespołu kieruje przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności, zastępca przewodniczącego Zespołu.
2.
Posiedzenie Zespołu zwołuje przewodniczący Zespołu lub zastępca przewodniczącego Zespołu, z inicjatywy własnej lub na wniosek jednego z członków Zespołu.
3.
Zespół na pierwszym posiedzeniu sporządza projekt regulaminu prac Zespołu, zwany dalej "Regulaminem", zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia Nr 50/2015/GPF Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 sierpnia 2015 r. w sprawie powoływania Zespołów zadaniowych, a następnie w terminie 5 dni roboczych przedstawia go, za pośrednictwem dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu, Prezesowi Funduszu w celu jego akceptacji.
4.
W uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość modyfikacji zaakceptowanego przez Prezesa Regulaminu, w porozumieniu z dyrektorem Gabinetu Prezesa Funduszu, przy czym zmiany, które powodują skutki finansowe dla Funduszu wymagają akceptacji Departamentu Ekonomiczno - Finansowego i Biura Księgowości oraz zatwierdzenia przez Prezesa Funduszu.
5.
Decyzje Zespołu w formie stanowisk lub wniosków, podejmowane są na posiedzeniach zwykłą większością głosów przy udziale nie mniej niż połowy członków zespołu i obecności przewodniczącego Zespołu. W przypadku oddania równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego Zespołu.
6.
Z każdego posiedzenia Zespołu, sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Zespołu. Protokół, zawierający informacje z działalności Zespołu wraz z określeniem zaawansowania prac Zespołu, jest przekazywany Prezesowi Funduszu za pośrednictwem dyrektora Gabinetu Prezesa Funduszu w terminie 5 dni roboczych od dnia posiedzenia.
§  6.
Zespół zobowiązany jest do:
1)
ustalenia harmonogramu prac Zespołu;
2)
sporządzania i przedkładania Prezesowi Funduszu sprawozdań z postępu prac Zespołu kwartalnych;
3)
przedstawienia Prezesowi Funduszu analizy, wraz z wnioskami końcowymi.
§  7.
Obsługę organizacyjno-techniczną Zespołu zapewnia Departament Gospodarki Lekami.
§  8.
Zespół kończy działalność po przedłożeniu Prezesowi Funduszu analizy wraz z wnioskami końcowymi, o której mowa w § 6 pkt 3, nie później jednak niż do dnia 30 września 2016 r.
§  9.
1.
W uzasadnionych sytuacjach (w szczególności wobec konieczności dalszych prac mających na celu skuteczną realizację zadań Zespołu) Prezes Funduszu może podjąć decyzję o przedłużeniu realizacji zadań przez Zespół.
2.
W sytuacji, o której mowa w ust. 1, Prezes Funduszu wskazuje termin zakończenia prac przez Zespół.
§  10.
Za udział w pracach Zespołu osoby zaproszone przez Prezesa Funduszu do udziału w jego pracach, niebędące pracownikami Funduszu, mogą otrzymać na podstawie zawartej umowy wynagrodzenie w wysokości określonej w umowie, a także zwrot kosztów przejazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów i innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych i uznanych przez Fundusz odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Uzasadnienie

Celem powołania zespołu zadaniowego do spraw Wymagań Programów Lekowych jest potrzeba usystematyzowania i uzgodnienia przepisów oraz rozwiązań dotyczących wymagań wobec świadczeniodawców w zakresie programów zdrowotnych (lekowych), mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1138).
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 7/2017/DGL z dnia 2 lutego 2017 r. (NFZ.2017.7) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lutego 2017 r.