Powołanie Zespołu ds. emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) z użytkowania gruntu, zmiany sposobu użytkowania gruntu i leśnictwa (LULUCF).

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MŚiGIOŚ.2011.1.2

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 stycznia 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 2
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 5 stycznia 2011 r.
w sprawie powołania Zespołu ds. emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) z użytkowania gruntu, zmiany sposobu użytkowania gruntu i leśnictwa (LULUCF)

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Zespół ekspercki do spraw emisji gazów cieplarnianych i pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) z użytkowania gruntu, zmiany sposobu użytkowania gruntu i leśnictwa (LULUCF), zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest organem pomocniczym i doradczym Ministra Środowiska odpowiedzialnym za merytoryczne wsparcie działań podejmowanych w celu wywiązywania się z nałożonych na Rzeczpospolitą Polską zobowiązań wynikających z Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) (Dz. U. z 1996 r. Nr 53, poz. 238) oraz z Protokołu z Kioto (Dz. U. z 2005 r. Nr 203, poz. 1685) z zakresu emisji i pochłaniana dwutlenku węgla z sektora LULUCF oraz z zakresu redukcji emisji z wylesiania i degradacji lasów (REDD+).
§  2.
Do zakresu zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
wsparcie merytoryczne negocjacji międzynarodowych prowadzonych w ramach Unii Europejskiej (UE) i UNFCCC w zakresie LULUCF i REDD+;
2)
analiza i monitorowanie bieżącego procesu negocjacyjnego w zakresie LULUCF, głównie leśnictwa na poziomie unijnym oraz międzynarodowym (UNFCCC);
3)
analiza i opiniowanie wszelkich materiałów dotyczących LULUCF i REDD+ oraz formułowanie wniosków i rekomendacji na ich podstawie;
4)
sporządzanie pisemnych opinii i konsultacji ustnych projektów stanowisk Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie LULUCF i REED+ oraz rekomendowanie wkładu merytorycznego do instrukcji wyjazdowych na posiedzenia europejskiej grupy eksperckiej do spraw LULUCF i REDD+ przy Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowych Aspektów Środowiskowych, Zmiany Klimatu (WPIEI CC);
5)
udział z upoważnienia Ministra Środowiska w pracach i obradach poświęconych tematyce LULUCF i REDD+ organizowanych w ramach UE i UNFCCC;
6)
opiniowanie modeli obliczeniowych stosowanych do określania potencjału sekwestracyjnego sektora LULUCF, monitorowanie prac związanych z wdrożeniem modeli oraz opiniowanie wyników prezentowanych przez modele;
7)
rekomendowanie jednostek badawczo-rozwojowych, właściwych do weryfikacji konstrukcji modeli obliczeniowych stosowanych przez wszystkie kraje Unii Europejskiej do obliczeń emisji i pochłaniania CO2 z terenów leśnych w Rzeczypospolitej Polskiej;
8)
opracowywanie wkładu merytorycznego dotyczącego LULUCF i REDD+, do stanowisk rządu, w szczególności na Konferencję Stron Konwencji Klimatycznej (COP 16 i COP 17);
9)
wsparcie merytoryczne Ministra Środowiska w zakresie LULUCF i REDD+ w ramach przygotowań oraz sprawowania prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej w 2011 roku;
10)
analiza dostępnych danych z zakresu LULUCF dotyczących terenu Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Piotr Paschalis Jakubowicz, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego;
2)
Tomasz Kowalczewski, Ministerstwo Środowiska;
3)
Rafał Nowicki, Ministerstwo Środowiska;
4)
Adam Pogorzelski, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych;
5)
Jacek Przypaśniak, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych;
6)
Dorota Dobrowolska, Instytut Badawczy Leśnictwa;
7)
Michał Kalinowski, Instytut Badawczy Leśnictwa;
8)
Marcin Żaczek, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
§  4.
1.
Na pierwszym posiedzeniu Zespołu zostaną wybrani w drodze głosowania Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
2.
Przewodniczącym i Zastępcą Przewodniczącego Zespołu zostaną wybrane osoby, które odpowiednio uzyskają największą liczbę głosów.
§  5.
1.
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, który w szczególności:
1)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
2)
planuje i organizuje pracę Zespołu;
3)
wyznacza Sekretarza Zespołu na pierwszym posiedzeniu Zespołu.
2.
W razie nieobecności Przewodniczącego Zespołu, posiedzeniom Zespołu przewodniczy Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
3.
O terminie posiedzenia Zespołu osoby wchodzące w jego skład zawiadamiane są drogą elektroniczną przez Przewodniczącego Zespołu lub Sekretarza Zespołu, nie później niż na 1 dzień przed proponowaną datą posiedzenia.
§  6.
1.
Przewodniczący Zespołu lub jego zastępca może rekomendować jednego lub kilku członków Zespołu do udziału w posiedzeniach grup roboczych i eksperckich działających na poziomie wspólnotowym oraz międzynarodowym w temacie LULUCF i REDD+.
2.
Przewodniczący Zespołu lub jego zastępca po zapoznaniu się z opinią wszystkich członków zespołu opiniuje instrukcje wyjazdowe przedstawicieli Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzenia grup roboczych i eksperckich, o których mowa w § 1.
3.
Przewodniczący Zespołu lub jego zastępca może zapraszać do udziału w pracach Zespołu również ekspertów nie będących członkami Zespołu.
§  7.
Przewodniczący Zespołu lub jego zastępca składa Ministrowi Środowiska, na każde wezwanie, sprawozdanie z działalności Zespołu.
§  8.
Obsługę organizacyjną oraz kancelaryjno-biurową Zespołu zapewnia Departament Zmian Klimatu i Ochrony Atmosfery w Ministerstwie Środowiska.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 216, poz. 1606).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505, z 2009 r. Nr 42, poz. 337, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 161, poz. 1277 oraz z 2010 r. Nr 57, poz. 354.