Powołanie Zespołu doradczego do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MNiSW.2019.50

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2020 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 26 czerwca 2019 r.
w sprawie powołania Zespołu doradczego do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej

Na podstawie art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.  2
 Powołuje się, na okres od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., Zespół doradczy do spraw Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, zwany dalej "zespołem".
§  2. 
W skład zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - Agnieszka Zalewska;
2)
członkowie:
a)
Marek Biesiada,
b)
Tomasz Dietl,
c)
Józef Dulak,
d)
Mirosława El Fray,
e)
Jakub Fichna,
f)
Andrzej Konon,
g)
Jarosław Koperski,
h)
Jan Madey,
i)
Andrzej Mizgajski,
j)
Lucjan Pawłowski,
k)
Andrzej Seweryn,
l)
Błażej Skoczeń,
m)
Wojciech Szeląg,
n)
Tomasz Szlendak,
o)
Zofia Szweykowska-Kulińska,
p)
Przemysław Urbańczyk.
§  3. 
Do zadań zespołu należy:
1)
ocena wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej;
2)
przedłożenie ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki ocen wniosków wraz z uzasadnieniami oraz rekomendacjami dotyczącymi wpisania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej;
3)
wykonywanie innych zadań dotyczących Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej zleconych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.
§  4. 
1. 
Przewodniczący kieruje pracami zespołu, a w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia zespołu, ustala projekt porządku obrad oraz prowadzi posiedzenia;
2)
przydziela zadania członkom zespołu;
3)
zaprasza na posiedzenia zespołu osoby, których kwalifikacje, wiedza lub doświadczenie mogą być przydatne w pracach zespołu.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania, o których mowa w ust. 1, wykonuje wyznaczony przez niego członek zespołu.
§  5. 
1. 
Zespół działa na posiedzeniach.
2. 
Zawiadomienie o terminie oraz o miejscu posiedzenia zespołu wraz z projektem porządku obrad i wykazem materiałów przeznaczonych do rozpatrzenia, uczestnicy posiedzenia otrzymują nie później niż na 7 dni przed terminem posiedzenia.
3. 
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może skrócić termin, o którym mowa w ust. 2.
4. 
Przewodniczący może podjąć decyzję o rozpatrzeniu sprawy w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk (tryb obiegowy). Przyjęte w tym trybie ustalenia przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu zespołu.
§  6. 
1. 
W szczególnych przypadkach przewodniczący może wyrazić zgodę na udział członka zespołu w posiedzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Członek zespołu zamierzający wziąć udział w posiedzeniu w sposób określony w ust. 1, informuje o tym przewodniczącego przed posiedzeniem.
3. 
Środki komunikacji elektronicznej powinny zapewniać:
1)
transmisję obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2)
dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, umożliwiającą członkowi zespołu przebywającemu w miejscu innym niż miejsce posiedzenia wypowiadanie się w toku obrad.
§  7. 
1. 
Ustalenia zespołu są podejmowane w drodze uzgodnienia stanowisk.
2. 
W przypadku gdy osiągnięcie uzgodnienia nie jest możliwe, przewodniczący poddaje projekt ustalenia głosowaniu. Ustalenie jest podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu zespołu. W przypadku równiej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego albo członka zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  8. 
1. 
Z posiedzenia zespołu sporządza się protokół, w którym zamieszcza się w szczególności listę uczestników posiedzenia, w tym informację o członkach zespołu biorących udział w posiedzeniu w sposób określony w § 6 ust. 1, przyjęty porządek obrad oraz treść ustaleń zespołu.
2. 
Projekt protokołu jest udostępniany członkom zespołu z możliwością wnoszenia uwag co do treści.
3. 
Protokół podpisuje przewodniczący albo członek zespołu, o którym mowa w § 4 ust. 2.
§  9. 
1. 
Przewodniczący i członkowie zespołu są obowiązani do zachowania bezstronności i poufności w związku z realizacją zadań zespołu.
2. 
Przewodniczący i członkowie zespołu podlegają wyłączeniu od udziału w rozpatrywaniu spraw, w przypadku gdy istnieją okoliczności mogące wpłynąć na ich bezstronność, w szczególności jeżeli:
1)
uczestniczyli w opracowaniu ocenianego wniosku;
2)
sprawa dotyczy zatrudniających ich podmiotów;
3)
sprawa dotyczy podmiotów, w których jest zatrudniona osoba pozostająca z nimi w związku małżeńskim, pokrewieństwie lub powinowactwie do drugiego stopnia albo w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że wynik sprawy może mieć wpływ na jej prawa lub obowiązki.
3. 
Przewodniczący i członkowie zespołu przed pierwszym posiedzeniem zespołu składają ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oświadczenie, w którym zobowiązują się do:
1)
bezstronnego działania w interesie publicznym;
2)
niewykorzystywania i nieudostępniania osobom trzecim informacji uzyskanych w trakcie realizacji zadań zespołu.
§  10. 
Obsługę zespołu zapewnia Departament Innowacji i Rozwoju.
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2317, z 2018 r. poz. 1998 oraz z 2019 r. poz. 715).
2 § 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 marca 2020 r. (Dz.Urz.MNiSW.2020.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 marca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.MNiSW.2020.31) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 2020 r.