Powołanie Zespołu do spraw reformy prawa geologicznego i górniczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MŚ.2016.77

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 grudnia 2016 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 8 grudnia 2016 r.
w sprawie powołania Zespołu do spraw reformy prawa geologicznego i górniczego

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392 oraz z 2015 r. poz. 1064) zarządza się, co następuje.
§  1.
Powołuje się Zespół do spraw reformy prawa geologicznego i górniczego, zwany dalej "Zespołem", jako organ pomocniczy Ministra Środowiska.
§  2.
Do zadań Zespołu należy przygotowanie dla Ministra Środowiska koncepcji reformy prawa geologicznego i górniczego, w tym oceny zasadności kodyfikacji tej dziedziny prawa.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzi od 5 do 10 członków, w tym Przewodniczący Zespołu oraz Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
2.
Główny Geolog Kraju powołuje i odwołuje członków Zespołu oraz wskazuje spośród członków Przewodniczącego Zespołu oraz jego Zastępcę.
3.
Przewodniczący Zespołu może, za zgodą Głównego Geologa Kraju, zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, inne osoby.
4.
Członkowie Zespołu oraz osoby, o których mowa w ust. 3, podpisują, przed przystąpieniem do udziału w pracach Zespołu, deklarację poufności, której wzór stanowi załącznik do zarządzenia.
5.
Odmowa podpisania deklaracji poufności stanowi podstawę:
1)
odwołania - w przypadku członka Zespołu;
2)
niedopuszczenia do udziału w pracach Zespołu - w przypadku osoby, o której mowa w ust. 3.
§  4.
1.
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, który w szczególności:
1)
zwołuje, przynajmniej raz w miesiącu, posiedzenie Zespołu, z własnej inicjatywy lub na umotywowany wniosek co najmniej 3 członków Zespołu;
2)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3)
reprezentuje Zespół na zewnątrz;
4)
planuje i organizuje pracę Zespołu, w tym ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu, po rozpatrzeniu wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
5)
może powierzać członkom Zespołu wykonanie określonych zadań służących realizacji celów Zespołu.
2.
W przypadku nieobecności Przewodniczącego Zespołu obradom Zespołu przewodniczy Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
3.
W celu realizacji zadań Zespołu Przewodniczący Zespołu, z własnej inicjatywy albo na umotywowany wniosek 3 członków Zespołu, może:
1)
tworzyć grupy robocze z udziałem członków Zespołu oraz osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu;
2)
zlecać wykonanie opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz na potrzeby prac Zespołu.
§  5.
1.
W sprawach wymagających rozstrzygnięcia Zespół podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Zespołu, a w przypadku jego nieobecności głos Zastępcy Przewodniczącego Zespołu przewodniczącego obradom.
2.
Przewodniczący Zespołu może wystąpić z umotywowanym wnioskiem o ponowne rozpatrzenie uchwały Zespołu, przyjętej zgodnie z ust. 1 albo 3. W takim przypadku uchwała poddawana jest głosowaniu podczas kolejnego posiedzenia Zespołu. Wynik głosowania jest ostateczny. Postanowień ust. 3 nie stosuje się.
3.
Uzgodnione projekty uchwał mogą być też poddane pod głosowanie w trybie obiegowym. Postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4.
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Zespołu, a w przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 2, Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
§  6.
Zespół przedstawia Ministrowi Środowiska koncepcję reformy prawa geologicznego i górniczego za pośrednictwem Głównego Geologa Kraju.
§  7.
Obsługę prac Zespołu zapewnia Departament Polityki Surowcowej i Analiz w Ministerstwie Środowiska.
§  8.
1.
Z tytułu udziału w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.
2.
Przewodniczącemu Zespołu, Zastępcy Przewodniczącego Zespołu oraz pozostałym członkom Zespołu, a także osobom, o których mowa w § 3 ust. 3, biorącym udział w pracach Zespołu odbywających się poza miejscowością ich zamieszkania, przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów na zasadach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).
§  9.
Wydatki związane z działalnością Zespołu, w tym koszty wykonania opracowań, analiz, raportów lub ekspertyz, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 2, są pokrywane z budżetu Ministerstwa Środowiska, w części będącej w dyspozycji Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska, przeznaczonej na wynagrodzenia bezosobowe związane z działalnością organów pomocniczych ministra właściwego do spraw środowiska.
§  10.
Zespół zostaje powołany na okres wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Deklaracja poufności

Oświadczam, że zobowiązuję się do zachowania poufności odnośnie jakichkolwiek informacji czy dokumentów ujawnionych mi lub przygotowanych przeze mnie w trakcie prac Zespołu do spraw reformy prawa geologicznego i górniczego i zgadzam się, że te informacje lub dokumenty będą wykorzystane jedynie do celów, dla których Zespół ten został powołany.
1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. z 2015 r. poz. 1904 oraz 2095).