Powołanie Zespołu do Spraw Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MGM.2007.3.10

Akt utracił moc
Wersja od: 19 października 2007 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 19 października 2007 r.
w sprawie powołania Zespołu do Spraw Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Zespół do Spraw Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód, zwany dalej "Zespołem", jako organ pomocniczy Ministra Gospodarki Morskiej, w celu stworzenia platformy służącej wymianie poglądów, wydawaniu opinii i formułowaniu zaleceń w sprawach związanych z ochroną i rozwojem zasobów ryb i innych organizmów wodnych w wodach morskich i śródlądowych, zwanych dalej "wodami".
§  2.
Do zadań Zespołu w szczególności należy:
1)
doradzanie i wydawanie opinii w sprawach dotyczących:
a)
priorytetów odtwarzania, utrzymania lub poprawy możliwości bytowania i wędrówki ryb w wodach,
b)
warunków bytowania ryb w wodach oraz faktycznych i potencjalnych możliwości wędrówki ryb w wodach,
c)
celowości rozbiórki obiektu wpływającego na warunki bytowania i wędrówki ryb w wodach lub budowy, modernizacji albo wyposażenia tych obiektów w urządzenia lub zespoły urządzeń odtwarzających, utrzymujących lub poprawiających warunki bytowania i wędrówki ryb w wodach,
d)
efektywności i bezpieczeństwa wędrówki ryb przez obiekty wpływające na warunki bytowania i wędrówki ryb w wodach,
e)
stosunku rachunku kosztów odtwarzania, utrzymania lub poprawy możliwości wędrówki ryb w wodach, do przewidywanych korzyści dla środowiska wodnego i rozwoju rybactwa;
2)
doradzanie w zakresie wykorzystywanych dostępnych technik oraz korzystania z nowych technologii w zakresie ochrony i rozwoju zasobów ryb i innych organizmów wodnych;
3)
doradzanie i wydawanie opinii w innych sprawach, powierzonych Zespołowi do rozpatrzenia przez dyrektora Departamentu Rybołówstwa, dotyczących ochrony i rozwoju ryb i innych organizmów wodnych w wodach.
§  3.
1.
W pracach Zespołu uczestniczą osoby:
1)
zatrudnione w Departamencie Rybołówstwa" wyznaczone przez dyrektora Departamentu Rybołówstwa;
2)
posiadające wiedzę specjalistyczną w zakresie realizacji zadań Zespołu, o których mowa w § 2, zaproszone przez dyrektora Departamentu Rybołówstwa

- nie więcej niż 10 osób w czasie jednego posiedzenia Zespołu.

2.
Wyznaczając i zapraszając osoby, o których mowa w ust. 1, dyrektor Departamentu Rybołówstwa kieruje się potrzebą zapewnienia udziału w pracach Zespołu osób posiadających kwalifikacje lub udokumentowane doświadczenie w zakresie ochrony lub rozwoju zasobów ryb i innych organizmów wodnych w wodach, w tym doświadczenie w zakresie oceny, realizacji lub kontroli projektów dotyczących ochrony i rozwoju żywych zasobów wód, o których mowa w przepisach o przyznawaniu pomocy finansowej dla rybactwa.
3.
Dyrektor Departamentu Rybołówstwa, wyznaczając i zapraszając osoby, o których mowa w ust. 1, określi zakres spraw powierzonych tym osobom do realizacji w ramach zadań, o których mowa w § 2.
4.
W pracach Zespołu nie mogą uczestniczyć osoby, które są stroną w sprawie, w której Zespół ma przedstawić stanowisko, albo pozostają z jedną ze stron sprawy rozpatrywanej przez Zespół w takim stosunku, że zajęte przez Zespół stanowisko może mieć wpływ na prawa lub obowiązki strony.
§  4.
1.
Prace Zespołu prowadzone są w czasie posiedzeń:
1)
Zespołu;
2)
tematycznych grup roboczych powołanych w ramach Zespołu, zwanych dalej "grupami roboczymi"

- odpowiednio do przedmiotu prac w ramach zadań, o których mowa w § 2.

2.
Posiedzenia Zespołu zwoływane są co najmniej jeden raz w roku.
3.
Dyrektor Departamentu Rybołówstwa wyznacza przewodniczącego Zespołu oraz przewodniczącego tematycznej grupy roboczej, spośród osób, o których mowa w § 3 ust. 1.
4.
Zespół i grupa robocza zajmują stanowisko w drodze uchwały. Uchwały podejmuje się zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego, odpowiednio Zespołu albo grupy roboczej.
5.
Przed podjęciem przez Zespół lub grupę roboczą uchwały, o której mowa w ust. 4, odpowiednio, przewodniczący Zespołu albo grupy roboczej może zasięgnąć opinii osób zaproszonych przez siebie do udziału w posiedzeniu Zespołu lub grupy roboczej albo do przedstawienia przez nie stanowiska w formie pisemnej.
6.
Z posiedzenia Zespołu oraz grupy roboczej sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący. Załącznik do protokołu stanowi lista obecności.
§  5.
1.
Do zadań przewodniczącego Zespołu lub grupy roboczej należy odpowiednio:
1)
zwoływanie i przewodniczenie posiedzeniom Zespołu lub grupy roboczej;
2)
zapraszanie osób, o których mowa w § 4 ust. 5;
3)
odbieranie od osób, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, ustnych oświadczeń o możliwości wzięcia udziału w pracach Zespołu lub grupy roboczej;
4)
podpisywanie protokołu, o którym mowa w § 4 ust. 6;
5)
przedstawienie pisemnego stanowiska osoby zaproszonej, o której mowa w § 4 ust. 5, osobom uczestniczącym w pracach Zespołu lub grupy roboczej;
6)
przeprowadzanie głosowań w czasie posiedzeń Zespołu lub grupy roboczej;
7)
sporządzanie:
a)
rocznego sprawozdania z działalności Zespołu,
b)
sprawozdania z działalności grupy roboczej po zakończeniu jej prac w danym roku kalendarzowym.
2.
Podczas nieobecności przewodniczącego Zespołu lub grupy roboczej funkcje przewodniczącego wykonuje zastępca przewodniczącego, wskazany przez przewodniczącego.
§  6.
1.
Za udział w pracach Zespołu i grupy roboczej osobom, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 przysługuje:
1)
zwrot kosztów podróży oraz dieta, jeżeli udział w pracach Zespołu albo grupy roboczej wymagał wyjazdu poza miejsce zamieszkania;
2)
wynagrodzenie za:
a)
udział w posiedzeniach Zespołu i grupy roboczej,
b)
dokonanie, na wniosek przewodniczącego Zespołu lub grupy roboczej, analizy zagadnienia, które jest przedmiotem prac Zespołu w celu przedstawienia sprawy do rozstrzygnięcia Zespołowi lub grupie roboczej albo
c)
sporządzenie i przedstawienie projektu stanowisk lub opinii Zespołu albo grupy roboczej w sprawach i w zakresie, o którym mowa w § 2.
2.
Koszty podróży i wysokość diety, o których mowa w ust. 1 pkt 1, liczone są według zasad określonych w przepisach dotyczących ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju2).
3.
Wysokość wynagrodzenia ustala przewodniczący Zespołu lub grupy roboczej w ramach stawek określonych w załączniku do zarządzenia, mając na uwadze charakter czynności oraz czas niezbędny do jej wykonania.
4.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, wypłaca się w okresach kwartalnych, na podstawie umowy zlecenia.
5.
Wynagrodzenia za czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, dokonane w tym samym dniu, nie sumuje się. Jeżeli wynagrodzenie przysługuje z więcej niż jednego tytułu, wysokość wynagrodzenia ustala się według najwyższej stawki odpowiednio do wykonanych czynności przez daną osobę w dniu posiedzenia Zespołu albo grupy roboczej.
§  7.
W celu odbycia podróży służbowej, osoby, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2 mogą, za zgodą dyrektora Departamentu Rybołówstwa, korzystać z pojazdów stanowiących ich własność w przypadku braku możliwości przybycia na posiedzenie Zespołu w miejscu i w czasie wskazanym przez przewodniczącego, środkami komunikacji publicznej.
§  8.
1.
Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia sekretarz Zespołu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do czasu zatrudnienia sekretarza Zespołu, obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia Departament Rybołówstwa.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 19 października 2007 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionego tekstu zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 238, poz. 2390, Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.

2) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków Ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży, służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990, z 2004 r. Nr 17, poz. 167 i Nr 271, poz. 2686, z 2005 r. Nr 186, poz. 1554 oraz z 2006 r. Nr 227, poz. 1661).

ZAŁĄCZNIK 

Wysokość wynagrodzenia osób zapraszanych przez dyrektora Departamentu Rybołówstwa do uczestnictwa w pracach Zespołu do Spraw Ochrony i Rozwoju Żywych Zasobów Wód

Lp.Rodzaj czynnościPodstawa prawnaStawka w zł bruttoUwagi
1Udział w posiedzeniu Zespołu lub grupy roboczej§ 6 ust. 1 pkt 2 lit. a100Udział w posiedzeniu poniżej 4 h
150Udział w posiedzeniu od 4 h
2Sporządzenie analizy zagadnienia będącego przedmiotem prac Zespołu lub grupy roboczej§ 6 ust. 1 pkt 2 lit. b200-500
3Sporządzenie opinii lub stanowiska Zespołu lub grupy roboczej§ 6 ust. 1 pkt 2 lit. c500-1.500