Powołanie Zespołu do oceny zdolności fizycznej kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2011.1.8

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 2 marca 2011 r.
w sprawie powołania Zespołu do oceny zdolności fizycznej kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na podstawie art. 19 ust. 3 w zw. z art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się stały Zespół do oceny sprawności fizycznej kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwany dalej "Zespołem".
2.
Do składu Zespołu, w drodze odrębnej decyzji, wyznacza dyrektor Biura Kadr spośród funkcjonariuszy Departamentu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa i Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, Inspektoratu Nadzoru, Kontroli i Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Biura Kadr, a także - w razie potrzeby - innych jednostek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
3.
Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu także innych funkcjonariuszy.
§  2.
1.
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący, do którego zadań należy w szczególności:
1)
koordynowanie pracy Zespołu;
2)
podział zadań pomiędzy poszczególnych członków Zespołu;
3)
czuwanie nad prawidłowym przebiegiem przeprowadzanego egzaminu.
2.
W przypadku nieobecności przewodniczącego, pracami Zespołu kieruje jego zastępca.
3.
Do obowiązków członków Zespołu należy:
1)
udział w egzaminach i zebraniach zwoływanych przez przewodniczącego lub jego zastępcę;
2)
ustalanie, najpóźniej na dzień przed planowanym egzaminem, listy jego uczestników;
3)
sprawdzanie obecności i tożsamości egzaminowanych przed przystąpieniem do egzaminu;
4)
weryfikacja zaświadczeń lekarskich egzaminowanych umożliwiających udział w egzaminie;
5)
sporządzanie niezbędnej dokumentacji z przeprowadzanych egzaminów.
§  3.
Zadaniem Zespołu jest przeprowadzanie egzaminów sprawności fizycznej mających na celu ocenę sprawności fizycznej kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z wyłączeniem kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w grupie antyterrorystycznej i kandydatów, o których mowa w § 7 ust. 1, a w szczególności stwierdzanie stanu wydolności ogólnej organizmu, jak również dyspozycji psychofizycznej niezbędnej w służbie oraz poziomu sprawności fizycznej niezbędnego do należytego wykonywania zadań służbowych kandydatów do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
§  4.
Zespół przeprowadza egzamin sprawności fizycznej kandydatów według "Wskazówek metodycznych przeprowadzania egzaminu sprawności fizycznej kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego", stanowiących załącznik nr 1.
§  5.
Po przeprowadzeniu egzaminów wypełnia się kartę egzaminacyjną kandydata do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wzór karty stanowi załącznik nr 2.
§  6.
1.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami służby egzamin sprawności fizycznej może zostać przeprowadzony w trybie indywidualnym. W takim przypadku egzamin ten jest przeprowadzany niezależnie od egzaminów przeprowadzanych przez Zespół, w odrębnym terminie, w obecności dyrektora Biura Kadr, kierownika jednostki organizacyjnej, w której egzaminowany ma podjąć służbę, oraz przewodniczącego Zespołu. Przepisy § 4 ust. 1, § 5 i § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
W przypadkach, gdy znajduje to uzasadnienie w potrzebach kadrowych służby, dyrektor Biura Kadr może wydać zgodę na kontynuowanie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydata ubiegającego się o przyjęcie do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mimo uzyskania przez niego negatywnego wyniku z egzaminu sprawności fizycznej.
§  7.
1.
Nadzór nad pracą Zespołu sprawuje dyrektor Biura Kadr, który zapewnia Zespołowi obsługę kancelaryjno-biurową.
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej odpowiedzialny za nadzór nad Zakładem Opieki Zdrowotnej Nr 1 zobowiązany jest do zapewnienia udziału pomocy medycznej w przeprowadzanych egzaminach sprawności fizycznej. 3. Kierownicy jednostek organizacyjnych, każdy w zakresie swojej właściwości, zobowiązani są do udzielania Przewodniczącemu Zespołu niezbędnej pomocy w zakresie prac Zespołu.
§  8.
Zespół zbiera się w zależności od potrzeb, w minimum trzyosobowym składzie.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2011 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WSKAZÓWKI METODYCZNE PRZEPROWADZANIA EGZAMINU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ KANDYDATÓW UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRZYJĘCIE DO SŁUŻBY W AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO

I.

 Zasady ogólne

1. Egzamin ma na celu sprawdzenie stanu ogólnej wydolności organizmu, dyspozycję psychofizyczną niezbędną w służbie oraz poziom sprawności fizycznej niezbędny do należytego wykonywania zadań służbowych.

2. Egzamin sprawności fizycznej przeprowadza się po przedłożeniu przez kandydata aktualnego zaświadczenia lekarskiego zezwalającego na wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

3. Egzamin sprawności fizycznej przeprowadza się w jednym dniu, w sali gimnastycznej lub na powietrzu (boisko, stadion). W niesprzyjających warunkach atmosferycznych egzamin sprawności fizycznej może zostać podzielony na dwa etapy:

1) test sprawnościowy na sali gimnastycznej - zostaje przeprowadzony w wyznaczonym terminie;

2) test wytrzymałościowy na bieżni - następuje w najbliższym możliwym terminie wyznaczonym przez przewodniczącego.

4. Do egzaminu i egzaminu poprawkowego kandydat przystępuje w odpowiednim stroju i obuwiu sportowym. W trakcie trwania egzaminu członkowie Zespołu powinni występować w strojach sportowych.

5. Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat przeprowadza indywidualnie rozgrzewkę w celu zapobieżenia ewentualnym kontuzjom.

6. Prowadzący egzamin, przed przystąpieniem kandydatów do poszczególnych ćwiczeń, prezentuje prawidłowy i bezpieczny sposób ich wykonania.

7. Prowadzący egzamin może umożliwić egzaminowanemu wykonanie próby przed przystąpieniem do egzaminu.

8. Niezaliczenie jednego z ćwiczeń przez egzaminowanego powoduje negatywny wynik całego egzaminu.

9. Prowadzący egzamin może zezwolić egzaminowanemu na powtórzenie poszczególnych ćwiczeń, z których otrzymał ocenę negatywną, z wyjątkiem testu wytrzymałości.

10. Ogłoszenie wyników egzaminu następuje po zakończeniu egzaminu.

11. Egzamin poprawkowy, w razie niezdania egzaminu sprawności fizycznej, wyznacza się w terminie do 30 dni od daty poprzedniego egzaminu.

12. Kandydat, w terminie poprawkowym egzaminu, powtarza wszystkie ćwiczenia.

13. Zespół może podjąć decyzję o odstąpieniu od powtarzania ćwiczeń, o których mowa w ust. 7, i zezwolić na wykonanie tylko niezaliczonych w pierwszym terminie ćwiczeń.

II.

 Opis ćwiczeń oraz normy wydolności

Przedział wiekowy:Grupa wiekowa:
do 30 latI
od 31 do 40 latII
od 41 i powyżejIII
1. Bieg 600m (kobiety) / 1000m (mężczyźni) - ocena siły mięśni nóg oraz wydolności i wytrzymałości egzaminowanego.

Przebieg: bieg może odbywać się na bieżni okrężnej (300 - 500m) lub na zamkniętym odcinku o długości 600m / 1000m. Egzaminowany staje na linii startu i na komendę "start" rozpoczyna bieg. Mierzony jest czas, w jakim egzaminowany pokona wymaganą odległość.

Normy:

Grupa wiekowa

- kobiety:

Ocena:
345
I3,00 minuty2,50 minuty2,35 minuty
II3,05 minuty2,55 minuty2,40 minuty
III3,20 minuty3,05 minuty2,59 minuty
Grupa wiekowa

- mężczyźni:

Ocena:
345
I4,40 minuty4,25 minuty4,10 minuty
II4,50 minuty4,35 minuty4,20 minuty
III5,10 minuty4,50 minuty4,30 minuty

2. Rzut piłką lekarską 2 kg - ocena siły dynamicznej.

Przebieg: egzaminowany staje przodem przed linią rzutu w lekkim rozkroku. Stopy ustawione prostopadle do linii, piłkę trzyma oburącz. Wykonuje lekkie ugięcie nóg w stawach kolanowych oraz zamach rękoma z jednoczesnym skłonem tułowia w tył. Energicznie wyrzuca piłkę łagodnym łukiem w przód. Jeżeli egzaminowany przekroczy linię wyrzutu lub oderwie nogi od podłoża, rzut uznaje się za nieważny. Przed przystąpieniem do próby egzaminowany ma prawo do wykonania 2 rzutów próbnych. Egzaminowany wykonuje trzy rzuty, z których zaliczany jest najdalszy. Pomiaru dokonuje się z dokładnością do 10cm.

Normy:

Grupa wiekowa

- kobiety:

Ocena:
345
I7 metrów9 metrów11 metrów
II5 metrów7 metrów9 metrów
III4 metry5 metrów7 metrów
Grupa wiekowa

- mężczyźni:

Ocena:
345
I11 metrów13 metrów15 metrów
II9 metrów11 metrów13 metrów
III8 metrów9 metrów11 metrów

3. Bieg wahadłowy na dystansie 10 x 10m (mężczyźni) / 6 x 6m (kobiety) - ocena siły mięśni nóg oraz szybkości i zwrotności egzaminowanego.

Przebieg: przeprowadzenie próby wymaga następującego ustawienia sprzętu: na linii startu, będącej jednocześnie linią mety, ustawia się jedną chorągiewkę, a następnie w odległości 10m (6m dla kobiet) od niej - drugą. Egzaminowany staje przed linią startu (stopa nie może dotykać linii) i na sygnał biegnie do drugiej chorągiewki, okrąża ją i wraca do pierwszej. Opisana czynność powtarzana jest pięciokrotnie. Czas mierzony jest w momencie przebiegnięcia linii mety po raz piąty.

Normy:

Grupa wiekowa

- kobiety:

Ocena:
345
I33,8 sekundy33,1 sekundy32,4 sekundy
II34,5 sekundy33,8 sekundy33,1 sekundy
III35, 2 sekundy34,5 sekundy33,8 sekundy
Grupa wiekowa

- mężczyźni:

Ocena:
345
I35,0 sekundy33,0 sekundy31,0 sekundy
II36,1 sekundy34,1 sekundy32,1 sekundy
III37,2 sekundy35,2 sekundy33,2 sekundy

4. Uginanie ramion w podporze przodem (mężczyźni) / podporze na kolanach (kobiety) - ocena siły ramion i obręczy kończyn górnych egzaminowanego.

Przebieg: egzaminowany leżąc przodem podparty na wyprostowanych ramionach (w podporze na kolanach - kobiety), ugina ramiona w stawach łokciowych tak, aby barki znalazły się na wysokości łokci (tułów wyprostowany), po czym dokonuje wyprostuj w wymienionych stawach aż do uzyskania pozycji wyjściowej. W trakcie ćwiczenia nie wolno wykonywać przerw odpoczynkowych.

Normy:

Grupa wiekowa

- kobiety:

Ocena:
345
I14 x18 x20 x
II12 x16 x18 x
III10 x14 x16 x
Grupa wiekowa

- mężczyźni:

Ocena:
345
I25 x30 x35 x
II21 x26 x31 x
III17 x22 x27 x

5. Skłony tułowia do siadu prostego z leżenia tyłem w czasie 2 minut - ocena siły mięśni tułowia egzaminowanego.

Przebieg: na komendę "gotów" egzaminowany przyjmuje pozycję leżącą tyłem, ręce splecione palcami zakłada na kark, ramiona na materacu, nogi w lekkim rozkroku- niestabilizowane. Na komendę "start" egzaminowany unosi tułów do pozycji pionowej i wraca do pozycji wyjściowej z ramionami na materacu (raz), ponownie unosi tułów do pozycji pionowej i wraca do pozycji wyjściowej (dwa) itd.

Normy:

Grupa wiekowa

- kobiety:

Ocena:
345
I31 x37 x41 x
II28 x34 x38 x
III25 x31 x35 x
Grupa wiekowa

- mężczyźni:

Ocena:
345
I45 x50 x55 x
II42 x47 x52 x
III35 x40 x45 x

III.

 Zasady oceniania sprawności fizycznej egzaminowanego.

1. Niespełnienie warunków minimalnych z jednego ćwiczenia skutkuje brakiem zaliczenia przez kandydata egzaminu sprawności fizycznej.

2. Ocenę końcową ustala się według kryteriów:

1) "bardzo dobry" - 5 punktów;

2) "dobry" - 4 punkty;

3) "dostateczny" - 3 punkty

- wyliczaną jako średnia arytmetyczna punktacji uzyskanej z poszczególnych ćwiczeń.

3. Do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego może zostać zakwalifikowany kandydat, który uzyskał co najmniej dostateczną ocenę końcową.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

Karta egzaminacyjna kandydata do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Stopień 1 \ imię i nazwisko: ______________________________________________

Data urodzenia: ______________________________________________

Wzrost: ______________________________________________

Waga: ______________________________________________

Lp.:Dyscyplina:Uzyskany wynik:Ocena:Punkty:
1.Bieg 1000m (mężczyźni)/600m (kobiety)
2.Rzut piłką lekarską
3.Bieg wahadłowy na dystansie 10 x 10m

(mężczyźni) / 6 x 6m (kobiety)

4.Uginanie ramion w podporze przodem (mężczyźni) / w podporze na kolanach (kobiety)
5.Skłony tułowia do siadu prostego z leżenia tyłem

w czasie 2 minut

A. Łączna liczba uzyskanych punktów: _________________.

B. Ocena końcowa (A/5): _________________.

Podpisy członków Zespołu:Przewodniczący:_________________________
Członkowie:1)_______________________
2)_______________________
3)_______________________

.......................................................

(Miejscowość, data)

1 Jeżeli kandydat posiada stopień wojskowy albo policyjny, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie określenia stopni wojskowych Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego odpowiadających stopniom policyjnym (Dz. U. Nr 236, poz. 1706).