Powołanie w resorcie obrony narodowej pełnomocników i zastępców pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych, administratorów systemów oraz inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2008.6.61

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 2012 r.

DECYZJA Nr 122/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 marca 2008 r.
w sprawie powoływania w resorcie obrony narodowej pełnomocników i zastępców pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych, administratorów systemów oraz inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego

Departament Ochrony Informacji Niejawnych

Na podstawie § 2 pkt 6 i 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z art. 18 i 18a oraz art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631, z późn. zm.1)), w celu realizacji zamierzeń związanych z powoływaniem pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych i ich zastępców, a także administratorów systemów i inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego ustala się, co następuje:

1.
Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 196, poz. 1631 z późn. zm.1));
2)
Ministerstwo, Minister, Dyrektor Generalny i Pełnomocnik Ministra - odpowiednio: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministra Obrony Narodowej, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej i Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych;
3)
jednostka organizacyjna:
a)
Ministerstwo Obrony Narodowej jako urząd Ministra Obrony Narodowej,
b)
jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną,
c)
jednostkę organizacyjną lub związek organizacyjny wchodzące w skład Sił Zbrojnych - w rozumieniu przepisów o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
komórka organizacyjna - komórkę organizacyjną Ministerstwa Obrony Narodowej w rozumieniu statutu Ministerstwa;
5)
kierownik jednostki (komórki) organizacyjnej - dowódcę, dyrektora, szefa, komendanta;
6)
pełnomocnik ochrony - pełnomocnika kierownika jednostki organizacyjnej do spraw ochrony informacji niejawnych;
7)
system teleinformatyczny - system teleinformatyczny lub sieć teleinformatyczną, w rozumieniu ustawy, przeznaczone do wytwarzania, przetwarzania, przechowywania lub przekazywania informacji niejawnych;
8)
pion ochrony, administrator systemu i inspektor bezpieczeństwa teleinformatycznego - odpowiednio: pion ochrony, administratora systemu i inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego w rozumieniu ustawy.
2.
Za zapewnienie przestrzegania przepisów o ochronie informacji niejawnych odpowiadają:
1)
w Ministerstwie - Pełnomocnik Ministra;
2)
w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1 ppkt 3 lit. b i c - właściwi pełnomocnicy ochrony.
3.
Strukturę organizacyjną pionu ochrony jednostek organizacyjnych, o których mowa w pkt 1 ppkt 3 lit. b i c, określa etat jednostki.
4.
Stanowisko służbowe pełnomocnika ochrony jest stanowiskiem etatowym. Pełnomocnik ochrony podlega bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej. Stanowiska pełnomocnika ochrony nie łączy się z innym stanowiskiem służbowym usytuowanym w etacie jednostki organizacyjnej - z zastrzeżeniem pkt 5.
5.
Dopuszcza się połączenie stanowiska pełnomocnika ochrony z innym stanowiskiem służbowym usytuowanym w etacie jednostki organizacyjnej:
1)
w jednostce poniżej szczebla pułku (równorzędnego);
2)
w przypadku uzasadnionym względami etatowymi, - za zgodą Pełnomocnika Ministra, jeżeli nie naruszy to prawidłowego wykonywania zadań określonych w art. 18 ust. 4 i art. 18a ust. 1 ustawy.
6.
Osoby pełniące służbę lub zatrudnione na stanowisku, o którym mowa w pkt 5, wykonując zadania pełnomocnika ochrony podlegają bezpośrednio kierownikowi jednostki organizacyjnej.
7.
W Ministerstwie, dowództwach rodzajów Sił Zbrojnych, okręgów wojskowych, korpusów, dywizji i brygad (równorzędnych), bazach lotniczych, komendach portów wojennych, a także w Dowództwie Garnizonu Warszawa, Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych, Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych, Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia i uczelniach wojskowych powołuje się etatowego zastępcę pełnomocnika ochrony.
8.
Tworzenie stanowisk pełnomocników ochrony i ich zastępców może odbywać się wyłącznie w ramach limitów stanowisk etatowych określonych dla poszczególnych dysponentów etatów.
9.
W jednostkach organizacyjnych nie wymienionych w pkt 7, funkcja zastępcy pełnomocnika ochrony może być pełniona nieetatowo.
10.
Etatowego stanowiska i nieetatowej funkcji zastępcy pełnomocnika ochrony nie łączy się ze stanowiskiem kierownika kancelarii tajnej, kancelarii tajnej zagranicznej ani innej komórki wewnętrznej odpowiedzialnej za rejestrowanie, przechowywanie, obieg i udostępnianie materiałów niejawnych, jak również z innym stanowiskiem służbowym w tych komórkach.
11.
Zastępca pełnomocnika ochrony realizuje funkcję pełnomocnika ochrony podczas jego czasowej nieobecności, na podstawie decyzji (rozkazu) kierownika jednostki organizacyjnej.
12-29. 1
(uchylone).
30.
Traci moc decyzja Nr 20/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie powoływania pełnomocników, zastępców pełnomocników do spraw ochrony informacji niejawnych, administratorów systemów i sieci teleinformatycznych oraz inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych (Dz. Urz. MON Nr 2, poz. 15).
31.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyłączeniem przepisów pkt 4-7, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 149, poz. 1078, Nr 218, poz. 1592 i Nr 220, poz. 1600.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 decyzja (rozkaz)

w sprawie wyznaczenia administratora systemu

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 decyzja (rozkaz)

w sprawie wyznaczenia inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego

grafika

1 Pkt 12-29 uchylone przez pkt 25 decyzji nr 7/MON z dnia 20 stycznia 2012 r. w sprawie organizacji ochrony systemów teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych w resorcie obrony narodowej (Dz.Urz.MON.12.8) z dniem 24 lutego 2012 r.