Powołanie Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZ.2022.30

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 marca 2022 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 11 marca 2022 r.
w sprawie powołania Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się przy Ministrze Zdrowia Pełnomocnika do spraw przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, zwanego dalej "Pełnomocnikiem".
§  2. 
1. 
Na Pełnomocnika wyznacza się Panią Katarzynę Drążek-Laskowską - Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Zdrowia.
2. 
Nadzór nad działalnością Pełnomocnika sprawuje minister właściwy do spraw zdrowia.
§  3. 
Do zadań Pełnomocnika należy:
1)
koordynacja współpracy pomiędzy Unią Europejską a Rzeczpospolitą Polską w zakresie przeniesienia, w celu kontynuacji leczenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, zwanych dalej "pacjentami ukraińskimi", z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, m.in. w zakresie:
a)
tworzenia i aktualizacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, listy pacjentów ukraińskich wstępnie zakwalifikowanych do przeniesienia,
b)
udostępniania przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy, listy, o której mowa w lit. a, państwom członkowskim Unii Europejskiej,
c)
pozyskiwania przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowym Instytutem Badawczym, odpowiedzi państw członkowskich Unii Europejskiej o proponowanych miejsca przeniesienia pacjentów ukraińskich, których dane znajdują się na liście, o której mowa w lit. a oraz przekazywanie informacji o przeniesieniu ich do właściwych podmiotów leczniczych,
d)
monitorowania wycofywania zgłoszeń nieaktualnych z listy, o której mowa w lit. a,
e)
zapewnienia przepływu informacji w zakresie transportu pacjentów ukraińskich na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (EUCPM),
f)
rozpowszechniania przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wśród zainteresowanych jednostek oraz świadczeniodawców, informacji o systemie przeniesienia pacjentów ukraińskich i zasadach jego funkcjonowania, celem umożliwienia przeniesienia tych pacjentów z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;
2)
zapewnienie wymiany informacji pomiędzy Komisją Europejską a Rzeczpospolitą Polską w zakresie opracowania systemu umożliwiającego przeniesienie pacjentów ukraińskich przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz zasad korzystania z tego systemu.
§  4. 
1. 
Pełnomocnik może, w celu realizacji zadań, o których mowa w § 3, podejmować współpracę z innymi organami administracji publicznej i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami krajowymi realizującymi zadania w zakresie działań mających na celu sprawne przeniesienie pacjentów ukraińskich, w szczególności z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w zakresie objętym działalnością Zintegrowanego Systemu Reagowania Unii Europejskiej (ICPR) i Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (EUCPM).
2. 
Pełnomocnik realizuje zadania, o których mowa w § 3, przy pomocy komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz jednostek podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w szczególności Narodowego Funduszu Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego.
3. 
Komórki organizacyjne Ministerstwa Zdrowia oraz jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw zdrowia są obowiązane do współpracy z Pełnomocnikiem w zakresie realizacji zadań, o których mowa w § 3.
§  5. 
Obsługę Pełnomocnika w zakresie realizacji jego zadań zapewnia Biuro Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Zdrowia.
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).