Powołanie Krajowej Rady Specjalizacji Lekarskich do realizacji zadań w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy stomatologów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1999.1.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 marca 1999 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA l OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 marca 1999 r.
w sprawie powołania Krajowej Rady Specjalizacji Lekarskich do realizacji zadań w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy stomatologów.

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. Nr 106, poz. 492 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się jako organ pomocniczy w sprawach związanych z realizacją zadań w zakresie kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy stomatologów, Krajową Radę Specjalizacji Lekarskich, zwaną dalej "Radą Specjalizacji".
§  2.
1.
W skład Rady Specjalizacji wchodzą:
1)
przewodniczący – dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zwanego dalej "Centrum",
2)
członkowie:

– konsultanci krajowi w następujących dziedzinach medycyny: chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, medycyny rodzinnej, pediatrii, położnictwa i ginekologii, psychiatrii oraz stomatologii ogólnej,

– przedstawiciele lekarskich towarzystw naukowych: Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Kolegium Lekarzy Rodzinnych i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego,

– przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, w liczbie 6 osób,

– przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademii Medycznych w Polsce, w liczbie 5 osób,

– przedstawiciele Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, w liczbie 3 osób.

2.
Przewodniczący i członkowie Rady Specjalizacji powoływani są imiennie i odwoływani przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, zwanego dalej "Ministrem".
§  3.
Do zadań Rady Specjalizacji należy:
1)
ustalanie, w oparciu o ramowy program, projektów programów szkolenia specjalistycznego w poszczególnych specjalnościach lekarskich i lekarsko-stomatologicznych w porozumieniu z Centrum,
2)
dokonywanie okresowych ocen realizacji programów szkolenia specjalizacyjnego oraz przygotowywanie propozycji ich zmian i uzupełnień,
3)
dokonywanie okresowej oceny warunków prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego przez jednostki organizacyjne prowadzące to szkolenie,
4)
opracowywanie w porozumieniu z Centrum szczegółowych zasad przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego przez wojewódzkie ośrodki medyczno-organizacyjne,
5)
wyrażanie stanowiska w sprawie wystąpienia kierownika specjalizacji o uznanie odbytych za granicą, przez lekarza szkolącego się, staży kierunkowych i kursów szkoleniowych za równoważne z elementami programu specjalizacji,
6)
wyrażanie stanowiska w sprawie wniosku lekarza o uznanie tytułu specjalisty uzyskanego za granicą za równoważny z tytułem specjalisty uzyskanym w Rzeczypospolitej Polskiej,
7)
wykonuje inne zadania, zlecone przez Ministra.
§  4.
1.
Rada Specjalizacji może powoływać zespoły ekspertów do opracowania programów w poszczególnych specjalnościach, kierowane przez konsumenta krajowego, złożone ze specjalistów z danej dziedziny medycyny, a w szczególności przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej i odpowiedniego lekarskiego towarzystwa naukowego.
2.
Rada Specjalizacji może również powołać zespół ekspertów, w celu wydania opinii, oceny lub zajęcia stanowiska związanych z realizacją jej zadań.
§  5.
1.
Z posiedzeń Rady Specjalizacji sporządza się protokół.
2.
Protokół oraz ustalenia i opinie Rady Specjalizacji podejmowane w trakcie posiedzeń Rady Specjalizacji podpisują przewodniczący lub osoba przewodnicząca posiedzeniu.
§  6.
1.
Ustalenia, oceny i opinie Rady Specjalizacji przedstawione Ministrowi oraz innym organom i instytucjom podejmowane są w formie uchwały.
2.
Uchwały Rady Specjalizacji zapadają zwykłą większością głosów w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków Komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Przewodniczący może zarządzić tajność obrad.
§  7.
Wewnętrzny tryb pracy Rady Specjalizacji, w tym również sposób przygotowania materiałów na posiedzenia określa regulamin uchwalony przez ten organ.
§  8.
Środki finansowe związane z działalnością Rady Specjalizacji oraz obsługę administracyjną Rady Specjalizacji, polegającą w szczególności na zapewnieniu obsługi organizacyjno-technicznej i kancelaryjno-biurowej zapewnia Departament Nauki i Kształcenia Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.