Powołanie "Komitetu Sterującego" na potrzeby realizacji projektu pt. "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", będącego wspólnym przedsięwzięciem jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2018.3.43

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 stycznia 2018 r.

DECYZJA Nr 18
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 23 stycznia 2018 r.
w sprawie powołania "Komitetu Sterującego" na potrzeby realizacji projektu pt. "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", będącego wspólnym przedsięwzięciem jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych

ZP.L.0210.3.2018

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 1  - w wykonywaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, wynikającego z obowiązku inicjowania, organizowania i koordynowania przez ten organ kierowniczy LP działań na rzecz szeroko rozumianego rozwoju leśnictwa (art. 33 ust. 3 pkt 3) 2 , mając na względzie, że:

1)
ochrona środowiska, a więc i przyrody, stanowi, wynikający z Konstytucji RP, obowiązek Państwa;
2)
jednym z przejawów uprawnionego obszaru działalności Lasów Państwowych jest wspomaganie administracji publicznej;
3)
Lasy Państwowe, z wykorzystaniem m.in. środków związanych z funduszem leśnym, w wypełnianiu obowiązku wspomagania administracji publicznej, w formie wspólnego przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, realizują projekt rozwojowy ukierunkowany na czynną ochronę rybołowa jako gatunku znajdującego się aktualnie w regresie liczebnościowym;
4)
na mocy Decyzji nr 13 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 stycznia 2017 r., w wykonywaniu wspomagania przez LP administracji publicznej w wypełnianiu przez nią obowiązku ochrony przyrody, została formalnie rozpoczęta realizacja projektu pt. "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000", zwanego dalej w niniejszej decyzji Projektem -

- postanawiam, co następuje:

§  1. 
1. 
Mając na względzie, że w projekcie pt.: "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce" przewidziano utworzenie "Komitetu Sterującego", w dążeniu do jego umieszczenia w ramach obowiązującej w Lasach Państwowych struktury organizacyjnej, "Komitet Sterujący" uznaje się za zespół doradczy Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, składający się z przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych w ochronę rybołowa lub odpowiadających za zarządzanie obszarami, na których rybołowy występują.
2. 
Zespół ds. Projektu LIFE na podstawie wysłanych zaproszeń do przedstawicieli instytucji i organizacji zaangażowanych w ochronę rybołowa dokonał wyboru członków Komitetu.
3. 
Osoby, wypełniające funkcje w ramach "Komitetu Sterującego", działają na podstawie stosunku organizacyjno-prawnego, zawieranego z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych, poprzez wręczenie im zaproszenia do działania w ramach przedmiotowego Komitetu.
§  2. 
1. 
Powołuję "Komitet Sterujący" na potrzeby realizacji, w formie wspólnego przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, projektu pn. "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce".
2. 
Do wypełnienia funkcji stałych członków Komitetu zapraszam (kierując się wyrażoną przez nich wstępnie wolą) osoby wymienione w załączniku nr 1 do niniejszej decyzji.
3. 
Przyjmuje się, że każda z wymienionych osób relacje ze swoim pracodawcą na czas bezpośredniego zaangażowania w wypełnianiu funkcji członka Komitetu będzie układać staraniem własnym.
§  3. 
1. 
Ustala się następujący zakres funkcjonowania Komitetu:
a)
spotkania Komitetu Sterującego organizowane będą dwa razy w roku w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych;
b)
po każdym spotkaniu przygotowywany będzie protokół posiedzenia, który zawierać będzie opis spotkania, dyskusji oraz wnioski lub propozycje składane przez uczestników spotkania;
c)
Zespół ds. Projektu LIFE odpowiada za bieżący kontakt z przedstawicielami "Komitetu Sterującego", przygotowanie spotkań oraz protokołów z posiedzeń.
§  4. 
Szczegółowy tryb działania Komitetu będzie przedmiotem operacyjnych ustaleń pomiędzy kierownikiem komórki organizacyjnej DGLP właściwej ds. Projektu LIFE a osobami pełniącymi funkcje członków Komitetu.
§  5. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Lp.Imię i nazwiskoInstytucja
1.Tomasz CzerwińskiInstytut Rybołówstwa Śródlądowego
2.Tadeusz MizeraUniwersytet Przyrodniczy / Komitet Ochrony Orłów
3.Dorota ŁukasikGeneralna Dyrekcja Ochrony Środowiska
4.Jerzy PtaszykRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu
5.Wincenty PiworunRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim
6.Małgorzata

Kwiatkowska-Pieleszek

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie
7.Maja JakubiakRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie
8.Grzegorz PiekarskiRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku
9.Przemysław MielcarskiPolski Związek Wędkarski
10.Monika ZajączkowskaGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska
11.Dariusz BukacińskiOgólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
12.Adam ZbyrytPolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
13.Janusz HejdukMinisterstwo Środowiska
14.Mateusz GrzębkowskiDyrekcja Generalna Lasów Państwowych
1 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
2 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych jest obowiązany inicjować, organizować oraz koordynować przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, dalszej racjonalnej gospodarki leśnej oraz na rzecz rozwoju leśnictwa.