Powołanie Komisji do spraw Zagrożeń Zdrowia Czynnikami Środowiska Pracy w Zakładach Górniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2004.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 2 stycznia 2004 r.

DECYZJA Nr 5
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 2 stycznia 2004 r.
w sprawie powołania Komisji do spraw Zagrożeń Zdrowia Czynnikami Środowiska Pracy w Zakładach Górniczych

Na podstawie art. 107 ust. 8 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 117, poz. 1007, Nr 153, poz. 1271, Nr 166, poz. 1360 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2219) postanawia się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Komisję do spraw Zagrożeń Zdrowia Czynnikami Środowiska Pracy w Zakładach Górniczych, zwaną dalej "Komisją".
§  2.
Powołuje się na okres do dnia 31 grudnia 2007 r. Przewodniczącego Komisji prof. dr. hab. inż. Adama Lipowczan - Główny Instytut Górnictwa.
§  3.
Powołuje się na okres do dnia 31 grudnia 2005 r. następujący skład Komisji:
1) Zastępcy

Przewodniczącego

- mgr inż. Jan Michałowski

KGHM Polska Miedź S.A.,

- mgr Andrzej Pakura

Kompania Węglowa S.A.;

2) Sekretarz- mgr Elżbieta Meinhardt

Główny Instytut Górnictwa;

3) Członkowie- mgr inż. Wojciech Kubera

Przedsiębiorstwo

Górniczo-Produkcyjne

"BAZALT",

- doc. dr hab. Kazimierz Lebecki

Główny Instytut Górnictwa,

- mgr inż. Eugeniusz Małobęcki

Katowicki Holding Węglowy

S.A.,

- mgr inż. Ewa Motyka

Kieleckie Kopalnie

Surowców Mineralnych,

- mgr inż. Zbigniew Skorupa

Jastrzębska Spółka Węglowa

S.A.,

- mgr inż. Stanisław Socha

Kopalnia Węgla Brunatnego

"Bełchatów".

§  4.
1.
Do zadań Komisji należy:
1)
opiniowanie analiz i ocen zagrożeń zdrowia czynnikami środowiska pracy zgłaszanych przez zakłady górnicze;
2)
rozpatrywanie wniosków zgłaszanych do Komisji w sprawach dotyczących zagrożeń zdrowia czynnikami środowiska pracy w zakładach górniczych;
3)
opiniowanie projektów rozwiązań techniczno-organizacyjnych w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie zgłaszanych do Komisji;
4)
wskazywanie kierunków prac naukowo-badawczych dotyczących:
a)
ograniczania zagrożeń mogących powodować choroby zawodowe,
b)
ograniczania emisji czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
c)
wdrażania nowych technik ochrony zbiorowej i indywidualnej,
d)
rozwoju metod organizacji profilaktyki zdrowia w zakładach górniczych;
5)
inspirowanie tematyki konferencji technicznych, naukowych oraz szkoleń specjalistycznych dla pracowników zakładów górniczych w zakresie zagrożeń zdrowia czynnikami środowiska pracy;
6)
podejmowanie innych działań wnoszonych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego i przedsiębiorców w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia w górnictwie.
2.
Zadania Komisji, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich rodzajów zakładów górniczych.
§  5.
1.
Komisja jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Komisja działa przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
§  6.
Obsługę prac Komisji sprawuje Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
§  7.
W zakresie, o którym mowa w § 4, Komisja wydaje opinie.
§  8.
1.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję może wystąpić każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy działalność Komisji.
2.
Sprawy wnoszone pod obrady Komisji przez przedsiębiorców lub upoważnionych przez nich kierowników ruchu zakładów górniczych wymagają uprzedniego rozpatrzenia przez działające w zakładach zespoły opiniodawcze w sprawach objętych zakresem działania Komisji.
§  9.
1.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach Komisji, odbywanych w zależności od potrzeb.
2.
W posiedzeniach Komisji są obowiązani brać udział wszyscy powołani do składu Komisji.
3.
Do udziału w posiedzeniach Komisji, z głosem doradczym, Przewodniczący Komisji może zapraszać osoby spoza składu Komisji.
4.
Na każde posiedzenie Komisji należy zaprosić stałego przedstawiciela Wyższego Urzędu Górniczego, wyznaczonego przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  10.
1.
Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący Komisji.
2.
Zawiadomienia o terminach i porządku dziennym posiedzeń Komisji wraz z niezbędnymi materiałami powinny być przekazane członkom Komisji oraz osobom zaproszonym co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
§  11.
Dla przygotowania projektów opinii lub materiałów niezbędnych do wydania przez Komisję opinii Przewodniczący Komisji może powoływać grupy robocze spośród członków Komisji lub osób spoza jej składu, ustalając dla tych grup lub poszczególnych osób zakres, tematykę i termin wykonania określonych prac.
§  12.
Opinie, o których mowa w § 7, Komisja wydaje w drodze uchwały powziętej zwykłą większością głosów przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy składu osobowego Komisji. W razie równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.
§  13.
1.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
2.
Sekretarz Komisji przesyła protokół wszystkim uczestnikom posiedzenia i nieobecnym na posiedzeniu osobom wchodzącym w skład Komisji oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego, w terminie 14 dni od daty posiedzenia.
3.
Zastrzeżenia do treści protokołu rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania. Postanowienia § 12 stosuje się odpowiednio.
§  14.
Uprawnienia Przewodniczącego Komisji określone w decyzji przysługują odpowiednio Zastępcy Przewodniczącego Komisji w razie niemożności wykonywania tych uprawnień przez Przewodniczącego Komisji.
§  15.
Szczegółową organizację oraz tryb pracy Komisji określa Regulamin pracy Komisji uchwalony przez Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  16.
Sprawy związane z pracami Komisji, nieobjęte postanowieniami decyzji i regulaminu, o którym mowa w § 15, ustala Przewodniczący Komisji wspólnie z Naczelnym Dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
§  17.
Przewodniczący Komisji przedkłada Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego roczne sprawozdanie z działalności Komisji do dnia 31 stycznia następnego roku.
§  18.
Traci moc decyzja nr 5 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 2 stycznia 2002 r. w sprawie powołania Komisji do Spraw Zagrożeń Zdrowia Czynnikami Środowiska Pracy w Zakładach Górniczych (Dz. Urz. WUG Nr 3, poz. 11).
§  19.
Decyzja wchodzi w życie z dniem 2 stycznia 2004 r.