Powołanie Komisji do spraw Ochrony Powierzchni.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.1.8

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 18
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 22 grudnia 2005 r.
w sprawie powołania Komisji do spraw Ochrony Powierzchni

Na podstawie art. 107 ust. 8 pkt 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołuje się Komisję do spraw Ochrony Powierzchni, zwaną dalej "Komisją".
§  2.
W skład Komisji wchodzą:
1)
Przewodniczący;
2)
Zastępca (Zastępcy) Przewodniczącego;
3)
Sekretarz (Sekretarze);
4)
Członkowie.
§  3.
1.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ustala, na okres 2 lat, skład osobowy Komisji oraz dokonuje zmian składu osobowego Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji jest powoływany na okres 4 lat.
3.
Osoby wchodzące w skład Komisji mogą być odwołane przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego przed upływem terminów, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  4.
1.
Komisja jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w sprawach ochrony powierzchni przed ujemnymi wpływami działalności górniczej na środowisko, w tym na obiekty budowlane.
2.
Do zadań Komisji należy:
1)
inicjowanie i ocena głównych kierunków prac naukowo-badawczych, projektowych i wdrożeniowych w zakresie sposobów eksploatacji górniczej w aspekcie ochrony środowiska i powierzchni na terenach górniczych;
2)
opiniowanie programów eksploatacji górniczej pod terenami chronionymi;
3)
opiniowanie metod budownictwa, zakresu i sposobów profilaktyki budowlanej na terenach górniczych;
4)
opiniowanie sposobów likwidacji zakładów górniczych w aspekcie ochrony powierzchni;
5)
opiniowanie kierunków i możliwości zagospodarowania przestrzennego terenów po zakończeniu działalności górniczej oraz ocena przydatności tych terenów do zabudowy;
6)
inicjowanie prac legislacyjnych wiążących się z problematyką wpływów działalności górniczej na środowisko i obiekty budowlane na terenach górniczych;
7)
opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących tematyki, o której mowa w pkt 1-5.
3.
Zadania Komisji, o których mowa w ust. 2, dotyczą wszystkich rodzajów zakładów górniczych oraz robót podziemnych z zastosowaniem techniki górniczej objętych przepisami Prawa geologicznego i górniczego na podstawie art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze.
§  5.
Komisja działa przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
§  6.
W zakresie, o którym mowa w § 4, Komisja wydaje opinie.
§  7.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję może wystąpić każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy działalność Komisji.
§  8.
1.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach Komisji, odbywanych w zależności od potrzeb.
2.
W posiedzeniach Komisji obowiązani są brać udział wszyscy powołani do składu Komisji.
3.
Do udziału w posiedzeniach Komisji, z głosem doradczym, Przewodniczący Komisji może zapraszać innych specjalistów z dziedzin objętych zakresem działania Komisji oraz przedstawicieli właściwych organów samorządu terytorialnego i użytkowników obiektów podlegających szczególnej ochronie.
4.
Na każde posiedzenie Komisji należy zaprosić stałych przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego, wyznaczonych przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  9.
1.
Posiedzenia Komisji zwołuje Przewodniczący Komisji.
2.
Zawiadomienia o terminach i porządku dziennym posiedzeń Komisji wraz z niezbędnymi materiałami powinny być przekazane członkom Komisji oraz osobom zaproszonym co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia.
§  10.
Dla przygotowania projektów opinii lub materiałów niezbędnych do wydania przez Komisję opinii Przewodniczący Komisji może powoływać, spośród członków Komisji lub osób spoza jej składu, zespoły specjalistów, ustalając zakres, tematykę i termin wykonania określonych prac.
§  11.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komisji może powołać Prezydium Komisji w celu pilnego rozpatrzenia konkretnego zagadnienia. Na najbliższym posiedzeniu Komisji Przewodniczący przedkłada informację o powołaniu Prezydium Komisji oraz o wynikach jego pracy.
§  12.
Opinie, o których mowa w § 6, Komisja wydaje w drodze uchwały powziętej zwykłą większością głosów przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy składu osobowego Komisji. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.
§  13.
1.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządza się protokół.
2.
Sekretarz Komisji przesyła protokół wszystkim uczestnikom posiedzenia i nieobecnym na posiedzeniu osobom wchodzącym w skład Komisji oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego, w terminie 7 dni od daty posiedzenia.
3.
Zastrzeżenia do treści protokołu rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania. Przepisy § 12 stosuje się odpowiednio.
4.
Sekretarz Komisji przesyła uchwałę, o której mowa w § 12, wnioskodawcy i właściwym organom samorządu terytorialnego oraz nadzoru górniczego.
§  14.
1.
Uprawnienia Przewodniczącego Komisji określone w zarządzeniu przysługują odpowiednio Zastępcy Przewodniczącego Komisji w przypadku niemożności wykonywania ich przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W przypadku gdy w skład Komisji wchodzi więcej niż jeden Zastępca Przewodniczącego Komisji, uprawnienia wymienione w ust. 1 przysługują Zastępcy Przewodniczącego Komisji wyznaczonemu przez Przewodniczącego Komisji.
§  15.
1.
Szczegółowy tryb pracy Komisji określa Regulamin pracy Komisji uchwalony przez Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Zatwierdzony regulamin, o którym mowa w ust. 1, podlega ogłoszeniu przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
§  16.
Przewodniczący Komisji przedkłada Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego roczne sprawozdanie z działalności Komisji do dnia 31 stycznia następnego roku.
§  17.
1.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywane są z budżetu Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Przewodniczący Komisji przygotowuje preliminarz wydatków Komisji i przedkłada go do zatwierdzenia Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego w terminie do końca trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok budżetowy.
§  18.
1.
Udział w posiedzeniach Komisji jest płatny.
2.
Wysokość stawek należności za udział w posiedzeniach dla członków Komisji Prezes Wyższego Urzędu Górniczego określa w odrębnym trybie.
3.
Zamiejscowi członkowie Komisji i osoby zaproszone otrzymują zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za nocleg według norm ustalonych dla podróży służbowych.
§  19.
Obsługę administracyjną i biurową Komisji zapewnia Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem w Wyższym Urzędzie Górniczym.
§  20.
Przewodniczący Komisji do spraw Ochrony Powierzchni, powołanej decyzją nr 8 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 2 stycznia 2004 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Ochrony Powierzchni (Dz. Urz. WUG Nr 1, poz. 8) staje się, na okres do dnia 31 grudnia 2007 r., Przewodniczącym Komisji powołanej zarządzeniem.
§  21.
Traci moc decyzja nr 8 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 2 stycznia 2004 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Ochrony Powierzchni.
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.