Powołanie Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2017.49

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 lipca 2017 r.

ZARZĄDZENIE Nr 45
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 12 lipca 2017 r.
w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277 i 2043 oraz z 2017 r. poz. 2, 38, 624 i 715) w związku z art. 23712 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60 i 962) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanej dalej "KRUS", powołuje się Komisję Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zwaną dalej "Komisją", w następującym składzie:
1)
Przewodniczący - Zastępca Prezesa KRUS nadzorujący komórkę organizacyjną Centrali KRUS właściwą w sprawach z zakresu administrowania zasobami lokalowymi w Centrali KRUS;
2)
Wiceprzewodniczący - przedstawiciel pracowników Centrali KRUS;
3)
Członek Komisji - lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami Centrali KRUS;
4)
Członek Komisji - pracownik komórki organizacyjnej Centrali KRUS właściwej w sprawach z zakresu administrowania zasobami lokalowymi w Centrali KRUS;
5)
Członek Komisji - pracownik pełniący funkcję służby bezpieczeństwa i higieny pracy w Centrali KRUS, zatrudniony w komórce organizacyjnej właściwej ds. organizacji służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. 
Skład osobowy Komisji ustala Prezes KRUS na wniosek Przewodniczącego lub z własnej inicjatywy.
§  2. 
1. 
Posiedzenia Komisji zwoływane są przez Przewodniczącego przynajmniej raz na kwartał roku kalendarzowego.
2. 
Posiedzenie Komisji jest ważne, jeżeli bierze w nim udział przynajmniej dwóch Członków Komisji oraz Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący.
3. 
Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji mogą złożyć pozostali Członkowie Komisji.
4. 
Posiedzenia Komisji odbywają się w czasie godzin pracy, a za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w posiedzeniu Komisji pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
5. 
W posiedzeniach Komisji mogą uczestniczyć inne osoby zaproszone przez Przewodniczącego.
6. 
Dokumentowanie prac Komisji zapewnia Członek Komisji - pracownik pełniący funkcję służby bezpieczeństwa i higieny pracy w Centrali KRUS.
§  3. 
Do zadań Komisji należy:
1)
dokonywanie przeglądów warunków pracy w Centrali KRUS;
2)
dokonywanie okresowej oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy w Centrali KRUS;
3)
opiniowanie podejmowanych przez pracodawcę środków zapobiegających wypadkom i chorobom zawodowym w Centrali KRUS;
4)
formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy w Centrali KRUS; współdziałanie z pracodawcą w realizacji jego obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w Centrali KRUS.
§  4. 
Udział w pracach Komisji lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami Centrali KRUS, niebędącego pracownikiem KRUS, może odbywać się na podstawie umowy zlecenia zawartej pomiędzy Centralą KRUS a lekarzem.
§  5. 
Traci moc zarządzenie nr 39 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 22 grudnia 2014 r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. Urz. KRUS z 2014 r. poz. 43).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.