Powołanie i zakres zadań Komisji Programowo-Metodologicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1992.6.30

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1992 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 31 marca 1992 r.
w sprawie powołania i zakresu zadań Komisji Programowo-Metodologicznej

(znak: GP-2-020-11)

Na podstawie § 3 ust. 4 i w § 4 ust. 2 statutu Głównego Urzędu Statystycznego stanowiącego załącznik do uchwały nr 83/90 Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1990 r. w sprawie nadania statutu Głównemu Urzędowi Statystycznemu zarządza się, co następuje: 1

§  1.
1.
W Głównym Urzędzie Statystycznym powołuje się Komisję Programowo-Metodologiczną, zwaną dalej "Komisją", w składzie:

Przewodniczący: Tadeusz Walczak

Członkowie: Janina Aleksińska

Wanda Wojciechowska

Krzysztof Marczewski

Agnieszka Wulczyńska

Andrzej Romejko

Jan Rutkowski

2.
Funkcje sekretariatu Komisji wykonuje Wydział Metodologii Badań w Dep. Koordynacji Badań Statystycznych.
3.
Komisja w składzie podanym w ust. 1 pracuje stale.
4.
Do udziału w pracach Komisji są zapraszani przedstawiciele Ministra Finansów oraz Pracy i Polityki Socjalnej, Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
Zadaniem Komisji jest:
1)
przygotowywanie projektów wieloletnich i rocznych programów badań statystycznych, w tym:

- określanie wiążącego komórki GUS i inne jednostki statystyki państwowej trybu prac nad programem badań,

- udzielanie wytycznych i wskazówek co do ogólnych kierunków pożądanych zmian w zakresie podmiotowym i przedmiotowym badań statystycznych,

- określanie badań prowadzonych na zasadzie obowiązku przekazywania danych statystycznych,

2)
dokonywanie ocen założeń nowych badań statystycznych,
3)
prowadzenie prac metodologicznych, w tym:

- określanie ich ogólnych kierunków,

- opiniowanie propozycji opracowań metodologicznych poszczególnych dziedzin statystyki oraz klasyfikacji i nomenklatur przewidzianych do stosowania w statystyce i ewidencji,

- wskazywanie dziedzin, w których konieczne jest podjęcie prac metodologicznych dla przyszłych badań,

- wykorzystywania doświadczeń i rozwiązań metodologicznych innych krajów oraz zaleceń organizacji międzynarodowych działających w dziedzinie statystyki,

4)
wdrażanie do statystyki metod badań reprezentacyjnych,
5)
inicjowanie prac nad pozyskiwaniem danych statystycznych ze źródeł administracyjnych, w tym w szczególności nad prowadzeniem i wykorzystaniem różnego rodzaju rejestrów,
6)
opiniowanie projektów aktów normatywnych zewnętrznych i ustalanie w tej fazie ich ewentualnego wpływu na prace statystyki oraz aktów normatywnych Prezesa GUS wprowadzających obowiązki sprawozdawcze,
7)
wskazywanie pożądanych kierunków szkolenia, dokształcania i doskonalenia oraz współpracy z zagranicą w dziedzinie statystyki; opiniowanie projektów resortowego programu szkolenia.
§  3.
1.
Przewodniczący Komisji zaprasza do udziału w poszczególnych pracach pracowników statystyki i osoby spoza resortu statystyki, których wiedza i doświadczenie mogą być wykorzystane w jej pracach, jako konsultantów lub ekspertów.
2.
Przewodniczący Komisji może zlecać poszczególnym komórkom GUS i wojewódzkim urzędom statystycznym oraz placówkom zaplecza naukowo-badawczego wykonanie określonych opracowań niezbędnych dla prowadzonych przez Komisję prac.
3.
Komisja współdziała przy wykonywaniu zadań oraz wykorzystuje doświadczenia Komisji Matematycznej.
§  4.
1. 2
Ustalenia Komisji w zakresie spraw podanych w § 2 i 3 są wiążące dla komórek GUS i innych jednostek statystyki po zatwierdzeniu przez Dyrektora Generalnego.
2. 3
Przyjęcie przez Komisję projektów rocznych programów badań statystycznych, metodologii badań w określonej dziedzinie statystyki oraz projektów regulacji obowiązków sprawozdawczych poprzedza w każdym przypadku decyzje Prezesa GUS w tych sprawach.
3.
Rekomendowane przez Komisję zasadnicze kierunki doskonalenia metodologii i organizacji badań statystycznych rozpatruje Kolegium GUS.
§  5. 4
Za udział w pracach Komisji osoby ze składu Komisji podanego w § 1 ust. 1, będące pracownikami GUS otrzymują dodatek służbowy, inne osoby uczestniczące w jej posiedzeniach oraz wykonujące prace zlecone - wynagrodzenie na zasadach określonych w umowach, które zawiera Dyrektor Generalny.
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie wewnętrzne nr 4 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 lutego 1989 r. w sprawie Komisji Metodologicznej,
2)
zarządzenie wewnętrzne nr 16 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 1 lipca 1989 r. w sprawie Rady Naukowo-Programowej Kursów Statystycznych.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 20 z dnia 30 czerwca 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.8.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1992 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 20 z dnia 30 czerwca 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.8.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1992 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 20 z dnia 30 czerwca 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.8.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1992 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 20 z dnia 30 czerwca 1992 r. (Dz.Urz.GUS.92.8.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 1992 r.