Postępowanie z zadłużeniami rolnika ciążącymi na gospodarstwie rolnym przekazanym Państwu lub nabytym przez jednostki gospodarki uspołecznionej za rentę lub spłaty pieniężne.
Dz.Urz.MF.1975.7.18
Akt utracił mocOKÓLNIK Nr 8/FR
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 9 kwietnia 1975 r.
w sprawie postępowania z zadłużeniami rolnika ciążącymi na gospodarstwie rolnym przekazanym Państwu lub nabytym przez jednostki gospodarki uspołecznionej za rentę lub spłaty pieniężne.
Jednostkami, do których należy zwrócić się w tej sprawie są: oddział Banku Rolnego, spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa, gminna spółdzielnia "Samopomoc Chłopska", kółko rolnicze i spółdzielnia kółek rolniczych.
Naczelnik gminy zwraca się ponadto do wydziału finansowego właściwego urzędu powiatowego z zapytaniem, czy rolnik nie posiada zaległości w należnościach scalonych na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1962 r. o przejmowaniu nieruchomości rolnych na własność Państwa za zaległe należności (Dz. U. z 1969 r. Nr 17, poz. 130).
Jeżeli gospodarstwo ma być przejęte za spłaty pieniężne, naczelnik gminy zwraca się również do państwowego biura notarialnego o podanie, czy nieruchomość jest obciążona na rzecz osób trzecich hipotekami lub innymi prawami ujawnionymi w księdze wieczystej lub zbiorze dokumentów.
Natomiast nie mają wpływu na zmniejszenie wysokości renty niewymagalne opłaty melioracyjne oraz opłaty za półpodstawowe urządzenia wodne. Opłaty te należy traktować na równi z niewymagalnymi kredytami na inwestycje budowlane, o których mowa w § 3 rozporządzenia.
Decyzję o umorzeniu podejmuje wierzyciel po otrzymaniu zawiadomienia od naczelnika gminy o przejęciu gospodarstwa za rentę.
Zawieszone zadłużenia zostaną umorzone, gdy budynki stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy - przejdą na własność Państwa. W razie sprzedaży przez rolnika budynków i skorzystania przez Państwo z prawa pierwokupu, zadłużenie rolnika dotyczące tych budynków pokrywa się z kwot przypadających mu do wypłaty.
Jeżeli Państwo nie skorzysta z prawa pierwokupu, naczelnik gminy zawiadamia zainteresowane jednostki gospodarki uspołecznionej o zamierzonej sprzedaży budynków przez rolnika, w celu dochodzenia należności związanych z budynkami.
Jeżeli gospodarstwo jest obciążone na rzecz osób trzecich hipotekami lub innymi prawami ujawnionymi w księdze wieczystej lub w zbiorze dokumentów, naczelnik gminy przekazuje kwoty przypadające rolnikowi tytułem spłaty do depozytu sądowego zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy i zawiadamia o tym rolnika oraz wierzycieli spośród jednostek gospodarki uspołecznionej.
W okresie użytkowania gruntów stanowiących już własność Państwa nie pobiera się podatku gruntowego przy zastosowaniu stawek kwotowych (tj. świadczenia na Fundusz Rozwoju Rolnictwa).