Postępowanie w sprawach związanych z koordynacją pobierania i przeszczepiania tkanek i narządów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1994.9.20

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1994 r.

KOMUNIKAT
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 lipca 1994 r.
o postępowaniu w sprawach związanych z koordynacją pobierania i przeszczepiania tkanek i narządów.

Niniejszym podaje się do wiadomości sposób postępowania związanego z koordynacją pobierania i przeszczepiania tkanek i narządów.
1.
Komórki, tkanki lub narządy mogą być pobierane ze zwłok ludzkich w zakładach opieki zdrowotnej, a ponadto w wyższych uczelniach medycznych i medycznych jednostkach badawczo-rozwojowych w celu przeszczepiania, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu. W przypadku podejrzenia, że zgon nastąpił w wyniku przestępstwa – ponadto po uprzednim uzyskaniu informacji od właściwego prokuratora, że nie zgłasza sprzeciwu na pobranie komórki, tkanki lub narządu.
2.
Pobranie komórek, tkanek lub narządów do przeszczepienia dopuszczalne jest po stwierdzeniu zgonu wskutek trwałego i nieodwracalnego ustania funkcji pnia mózgu – śmierci mózgowej.
3.
Śmierć mózgową stwierdza powołana przez kierownika zakładu opieki zdrowotnej komisja złożona z trzech lekarzy posiadających specjalizację w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii lub neurochirurgii oraz lekarza posiadającego specjalizację z medycyny sądowej lub lekarza upoważnionego przez jednostkę medycyny sądowej. Lekarz wchodzący w skład takiej komisji nie może brać udziału w postępowaniu obejmującym przeszczepianie komórek, tkanek lub narządów od osoby zmarłej, u której komisja stwierdziła zgon.
4.
Obowiązkiem lekarza pobierającego ze zwłok ludzkich komórki, tkanki lub narządy jest zapewnienie zwłokom należytego wyglądu.
5.
Za pobrane ze zwłok komórki, tkanki lub narządy nie wolno żądać, ani przyjmować zapłaty. Nie jest zapłatą zwrot rzeczywiście poniesionych kosztów pobrania, przechowywania, transportu i przeszczepiania tkanek lub narządów pobranych od osoby zmarłej.
6.
Zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 maja 1993 r. została powołana jako organ doradczy i opiniodawczy działający przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej – Krajowa Rada Transplantacyjna, w ramach której funkcjonuje Ogólnokrajowy Zespół do spraw Koordynacji Pobierania i Przeszczepiania Narządów "Poltransplant".
7.
Siedzibą "Poltransplantu" jest Państwowy Szpital Kliniczny nr 1 Akademii Medycznej w Warszawie.
8.
W skład "Poltransplantu" wchodzą:
1)
Centralne Biuro Koordynacyjne z siedzibą w Warszawie zlokalizowane w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej AM,
2)
oddziały Centralnego Biura Koordynacyjnego utworzone w funkcjonujących aktualnie ośrodkach transplantacyjnych.
9.
Do podstawowych zadań "Poltransplantu" należy:
a)
koordynacja i rejestracja wszystkich pobrań narządów od osób zmarłych, przeprowadzanych przez wszystkie ośrodki i zespoły transplantacyjne w Polsce,
b)
stworzenie i nadzorowanie systemu łączności między Centralnym Biurem Koordynacyjnym "Poltransplantu" i placówkami zajmującymi się pobieraniem i przeszczepianiem narządów,
c)
organizowanie środków transportu niezbędnych dla zespołu pobierającego narząd poza ośrodkami transplantacyjnymi i koniecznych dla przesyłania pobranych narządów,
d)
stworzenie i prowadzenie ogólnokrajowych list chorych oczekujących na przeszczepienie narządu oraz określenie pilności przeszczepienia zgodnie z kryteriami medycznymi.
10.
W celu zapewnienia właściwej koordynacji działań w zakresie transplantacji komórek, tkanek i narządów:
1)
wszystkie zespoły transplantacyjne w Polsce powinny utrzymywać stałą współpracę w zakresie pobierania i przeszczepiania tkanek i narządów z Ogólnopolskim Zespołem ds. Koordynacji Pobierania i Przeszczepiania Narządów "Poltransplant",
2)
Lekarze dyżurni województw oraz Lekarz Dyżurny Kraju powinni współpracować z Zespołem "Poltransplant" i udzielać pomocy w zakresie koordynacji działań organizacyjnych wynikających z pobierania, transportu i przeszczepiania narządów,
3)
Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej i ordynatorzy oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii powinni zgłaszać do Zespołu "Poltransplant" każdy przypadek potencjalnej możliwości pobrania narządów od osób zmarłych.