Postępowanie w razie wypadków pozostających w związku z pełnieniem służby przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2008.3.38

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 2010 r.

DECYZJA Nr 42/08
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 24 września 2008 r.
w sprawie postępowania w razie wypadków pozostających w związku z pełnieniem służby przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego

.................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Zmiany nin. decyzji, wprowadzone przez § 1 decyzji nr 79/10 z dnia 13 maja 2010 r. zmieniającej nin. decyzję (Dz.Urz.CBA.10.2.78), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest późniejsza od daty utraty mocy przez nin. decyzję.

Zmiany nin. decyzji, wprowadzone przez § 23 decyzji nr 201/10 z dnia 22 października 2010 r. zmieniającej nin. decyzję (Dz.Urz.CBA.10.2.87), nie zostały naniesione na tekst, gdyż data wejścia w życie tych zmian jest późniejsza od daty utraty mocy przez nin. decyzję.

.................................................

Na podstawie § 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu (M. P. Nr 21, poz. 244) w związku z art. 77 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, z późn. zm.) postanawia się, co następuje:

§  1.
Decyzja określa:
1)
tryb ustalania okoliczności i przyczyn wypadków pozostających w związku z pełnieniem służby przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanych dalej "funkcjonariuszami";
2)
obowiązki funkcjonariusza, który uległ wypadkowi;
3)
zasady powoływania i tryb postępowania komisji powypadkowej;
4)
zasady sporządzania dokumentacji i rejestracji wypadków.
§  2.
Ilekroć w decyzji jest mowa o:
1)
CBA - należy przez to rozumieć Centralne Biuro Antykorupcyjne;
2)
wypadku - należy przez to rozumieć wypadek, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji (Dz. U. Nr 53, poz. 345, z późn. zm.);
3)
poszkodowanym - należy przez to rozumieć funkcjonariusza CBA, który uległ wypadkowi;
4)
przełożonym - należy przez to rozumieć bezpośredniego przełożonego poszkodowanego;
5)
kierowniku jednostki - należy przez to rozumieć kierownika jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 3 ust. 1 statutu Centralnego Biura Antykorupcyjnego, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 32 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, albo dyrektora delegatury Zarządu Operacji Regionalnych CBA;
6)
członka rodziny poszkodowanego - należy przez to rozumieć członka rodziny funkcjonariusza, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji.
§  3.
1.
Poszkodowany lub, jeżeli stan zdrowia poszkodowanego na to nie pozwala, członek jego rodziny, zawiadamia o wypadku niezwłocznie w formie pisemnej przełożonego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W uzasadnionych przypadkach powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, można dokonać w innej formie, w szczególności telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej lub faksu.
3.
Przełożony, który został powiadomiony o wypadku w formie innej niż pisemna, sporządza na tę okoliczność notatkę służbową.
§  4.
1.
Przełożony, który został powiadomiony o wypadku, informuje o tym zdarzeniu kierownika jednostki, a ten - Szefa CBA.
2.
Wzór zawiadomienia Szefa CBA, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej decyzji.
§  5.
1.
W przypadku gdy poszkodowany uległ wypadkowi podczas szkolenia, niezwłocznie informuje pisemnie o tym zdarzeniu opiekuna grupy.
2.
W uzasadnionych przypadkach, poszkodowany, o którym mowa w ust. 1, informuje ustnie opiekuna grupy lub prowadzącego zajęcia, którzy są obowiązani sporządzić notatkę służbową na tę okoliczność, a następnie powiadomić osobę odpowiedzialną za zorganizowanie szkolenia ze strony CBA.
§  6.
1.
Przełożony, który został powiadomiony o wypadku, jest obowiązany do:
1)
zabezpieczenia miejsca wypadku przed ewentualnymi dalszymi następstwami zdarzenia;
2)
udzielenia niezwłocznie pomocy poszkodowanym lub osobom, którym zagraża niebezpieczeństwo;
3)
udostępniania informacji i materiałów niezbędnych do ustalenia okoliczności i przyczyny wypadku;
4)
udzielania wszechstronnej pomocy komisji powypadkowej.
2.
Jeżeli okoliczności wypadku to uzasadniają i stan zdrowia poszkodowanego na to pozwala, poddaje się go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, badaniu na wykrycie środków odurzających albo innych substancji o podobnym działaniu.
§  7.
1.
Szef CBA, w drodze decyzji, powołuje na podstawie przekazanej dokumentacji komisję powypadkową w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.
2.
W skład komisji powypadkowej wchodzą co najmniej trzy osoby, w tym funkcjonariusz z jednostki organizacyjnej, w której służbę pełni poszkodowany.
3.
W skład komisji powypadkowej nie mogą wchodzić - osoby zainteresowane wynikiem działania komisji powypadkowej oraz osoby będące świadkami wypadku.
§  8.
1.
W celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku komisja powypadkowa może:
1)
dokonać oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego urządzeń oraz oceniać warunki pełnienia służby i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku lub miały albo mogły mieć z nim związek, sporządzać szkice lub wykonywać zdjęcia tego miejsca;
2)
przesłuchać poszkodowanego, świadków wypadku oraz inne osoby, których zeznania mogą mieć znaczenie dla ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, z uprzedzeniem, z wyjątkiem poszkodowanego, o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań;
3)
zasięgać opinii specjalistów lub biegłych;
4)
przeglądać akta postępowania karnego i innych postępowań oraz inne dokumenty dotyczące wypadku i jego następstw, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z odrębnych przepisów;
5)
zapoznać się z posiadaną przez poszkodowanego dokumentacją medyczną;
6)
zbierać inne dowody dotyczące wypadku.
2.
Z oględzin miejsca wypadku, przesłuchania poszkodowanego i przesłuchania świadka sporządza się protokół.
3.
Wzór protokołu oględzin miejsca wypadku, przesłuchania poszkodowanego i przesłuchania świadka określają odpowiednio załączniki nr 2-4 do niniejszej decyzji.
§  9.
1.
Komisja powypadkowa powinna zakończyć postępowanie najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jej powołania i sporządzić protokół powypadkowy.
2.
W uzasadnionym przypadku, gdy postępowanie powypadkowe nie może być zakończone w terminie, o którym mowa w ust. 1, Szef CBA może przedłużyć czas trwania postępowania, nie dłużej jednak niż o 30 dni, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Jeżeli w sprawie wypadku, któremu uległ poszkodowany, jest prowadzone postępowanie karne lub inne postępowanie, a wynik tego postępowania może mieć wpływ na uprawnienia poszkodowanego, Szef CBA może przedłużyć czas prowadzenia postępowania powypadkowego lub zawiesić to postępowanie do chwili zakończenia postępowania prowadzonego przez właściwe organy.
4.
Protokół powypadkowy sporządza się w 3 egzemplarzach, które podpisują wszyscy członkowie komisji. Po jednym egzemplarzu protokołu otrzymują poszkodowany, a w przypadku jego śmierci członek rodziny, kierownik jednostki poszkodowanego oraz Departament Kadr i Szkolenia CBA.
5.
Wzór protokołu powypadkowego określa załącznik nr 5 do niniejszej decyzji
6.
Dane dotyczące doznanych przez poszkodowanego obrażeń ciała wpisuje się do protokołu na podstawie dokumentacji medycznej lub opinii lekarza, który udzielił mu pierwszej pomocy.
§  10.
Poszkodowany, a w przypadku jego śmierci - członkowie jego rodziny, mają prawo wglądu w akta sprawy oraz sporządzania z nich notatek i odpisów.
§  11.
Nieuznanie przez komisję powypadkową zdarzenia za wypadek pozostający w związku z pełnieniem służby w CBA wymaga wydania uzasadnienia.
§  12.
Do protokołu powypadkowego dołącza się materiały zebrane w toku postępowania powypadkowego, w szczególności: protokoły przesłuchań, opinie lekarzy, specjalistów, biegłych, szkice, fotografie, protokół oględzin oraz inne dokumenty dotyczące okoliczności i przyczyn wypadku oraz wszelkie uwagi i zastrzeżenia, jeżeli zostały złożone przez poszkodowanego, a w przypadku jego śmierci - członków jego rodziny.
§  13.
1.
Poszkodowany albo członkowie jego rodziny mają prawo zgłaszania uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia, o czym komisja powypadkowa jest obowiązana ich pouczyć.
2.
Uwagi i zastrzeżenia zgłoszone do protokołu powypadkowego przez osoby, o których mowa w ust. 1, komisja powypadkowa rozpatruje w terminie 7 dni od dnia ich zgłoszenia.
§  14.
Protokół powypadkowy komisja powypadkowa przedstawia niezwłocznie Szefowi CBA, który zatwierdza protokół albo zleca dokonanie dodatkowych ustaleń, gdy uzna, że okoliczności i przyczyny wypadku nie zostały dostatecznie wyjaśnione.
§  15.
1.
Po zatwierdzeniu protokołu powypadkowego przez Szefa CBA pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy sporządza statystyczną kartę wypadku funkcjonariusza CBA.
2.
Wzór karty, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 6 do niniejszej decyzji.
§  16.
Akta zakończonych postępowań powypadkowych, protokoły powypadkowe oraz statystyczne karty wypadku funkcjonariusza CBA przechowuje pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  17.
Kierownicy jednostek organizacyjnych są obowiązani zapoznać podległych im funkcjonariuszy CBA z niniejszą decyzją w terminie 7 dni od dnia wejścia jej w życie.
§  18.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania i ma zastosowanie do wypadków zgłoszonych po dniu 1 stycznia 2007 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR

................................ .........., dnia .......

(imię i nazwisko poszkodowanego)

................................

(jednostka organizacyjna CBA)

................................

(stanowisko, tel. służbowy)

SZEF CENTRALNEGO

BIURA ANTYKORUPCYJNEGO

ZAWIADOMIENIE

Informuję, że w dniu ............ o godz. ....... w ..........

..............................................................

uległ/em/am* wypadkowi w czasie służby/w związku z

wykonywaniem obowiązków służbowych/w drodze do pracy/w drodze

z pracy*

Opis wypadku .................................................

(miejsce, okoliczności i przyczyna wypadku, rodzaj

doznanych obrażeń, nazwa i adres placówki służby

zdrowia, w której została udzielona pomoc)

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Świadkami zdarzenia byli:

1) ...........................................................

(imię i nazwisko, nr telefonu)

2) ...........................................................

(imię i nazwisko, nr telefonu)

Otrzymałem/am* zwolnienie lekarskie od ......... do .........,

razem ............. dni.

.................................

(data i podpis zawiadamiającego)

Uwagi bezpośredniego przełożonego ............................

..............................................................

..............................................................

...............................

(data i podpis przełożonego)

Uwagi kierownika jednostki ...................................

..............................................................

......................................

(data i podpis kierownika jednostki)

________

* niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR

PROTOKÓŁ OGLĘDZIN MIEJSCA WYPADKU

Komisja powypadkowa w składzie:

1) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

2) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

3) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

dokonała oględzin miejsca wypadku/stanu technicznego urządzeń*

..............................................................

w celu stwierdzenia ..........................................

..............................................................

..............................................................

W oględzinach uczestniczyli ponadto: .........................

..............................................................

..............................................................

Przebieg oględzin: ...........................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Stan miejsca/urządzenia* poddanego oględzinom został utrwalony

za pomocą: ...................................................

..............................................................

..............................................................

W czasie oględzin zabezpieczono: .............................

..............................................................

..............................................................

Oględziny: rozpoczęto o godz. ....., zakończono o godz. ......

Protokół po odczytaniu podpisują:

..................... ...................................

(członek komisji) (osoba uczestnicząca w oględzinach)

..................... ...................................

(członek komisji) (osoba uczestnicząca w oględzinach)

..................... ...................................

(członek komisji) (osoba uczestnicząca w oględzinach)

______

* niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR

............., dnia ...........

PROTOKÓŁ PRZESŁUCHANIA POSZKODOWANEGO

Komisja powypadkowa w składzie:

1) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

2) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

3) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

przesłuchała w dniu ............. w charakterze poszkodowanego

niżej wymienionego/ą*:

1) imię i nazwisko ...........................................

2) imiona i nazwisko rodziców ................................

3) data i miejsce urodzenia ..................................

4) nr PESEL ..................................................

5) jednostka organizacyjna ...................................

6) stanowisko służbowe .......................................

7) miejsce zamieszkania ......................................

8) nr i seria dokumentu tożsamości ...................wydanego

przez ..............................

Wyżej wymieniony/a* zeznał/a* co następuje: ..................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Protokół po osobistym odczytaniu/odczytaniu mi* jako zgodny z

moimi zeznaniami podpisuję:

...............................

(data i podpis poszkodowanego)

Podpisy członków komisji:

1. ............................

2. ............................

3. ............................

______

* niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

WZÓR

.............., dnia ............

PROTOKÓŁ PRZESŁUCHANIA ŚWIADKA

Komisja powypadkowa w składzie:

1) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

2) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

3) ...........................................................

(imię i nazwisko, jednostka, stanowisko)

przesłuchała w dniu ............................ w charakterze

świadka niżej wymienionego/ą*:

1) imię i nazwisko ...........................................

2) imiona i nazwisko rodziców ................................

3) data i miejsce urodzenia ..................................

4) nr PESEL ..................................................

5) jednostka organizacyjna ...................................

6) stanowisko służbowe .......................................

7) miejsce zamieszkania ......................................

8) nr i seria dokumentu tożsamości .................. wydanego

przez ...............................

Świadek, uprzedzony o odpowiedzialności karnej na podstawie

art. 233 § 1 Kodeksu karnego zeznał, co następuje: ...........

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Protokół po osobistym odczytaniu/odczytaniu mi* jako zgodny z

moimi zeznaniami podpisuję:

.........................

(data i podpis świadka)

Podpisy członków komisji:

1. ..........................

2. ..........................

3. ..........................

______

* niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

WZÓR

........., dnia ............

PROTOKÓŁ POWYPADKOWY Nr ...../.....

1. Komisja powypadkowa w składzie:

1) Przewodniczący - ......................................

(imię i nazwisko, jednostka

organizacyjna, stanowisko)

Członkowie:

2) .......................................................

(imię i nazwisko, jednostka organizacyjna, stanowisko)

3) .......................................................

(imię i nazwisko, jednostka organizacyjna, stanowisko)

dokonała w dniach .................... ustaleń dotyczących

okoliczności i przyczyn wypadku, któremu w dniu ..........

o godz. ............... w ................................

(miejsce)

uległ/a* .................................................

(imię i nazwisko poszkodowanego, stanowisko)

s/c*............ urodzony/a* .............................

(data i miejsce urodzenia)

zamieszkały/a* ...........................................

2. Wypadek został zgłoszony przez ......... w dniu ..........

3. Ustalono następujące okoliczności i przyczyny wypadku: ...

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

4. Skutki wypadku ...........................................

(w szczególności podać przewidziany czas

niezdolności do służby oraz opis obrażeń ciała

poszkodowanego)

..........................................................

..........................................................

..........................................................

Poszkodowany poniósł śmierć bezpośrednio/zmarł* w dniu ...

......... o godz. .......... w ...........................

5. Ustala się, że powyższy wypadek jest/nie jest* wypadkiem w

związku z pełnieniem służby w Centralnym Biurze

Antykorupcyjnym, co uzasadnia się następująco:

..........................................................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

6. Wskutek wypadku poszkodowany poniósł następującą szkodę w

przedmiotach osobistego użytku i przedmiotach służących do

wykonywania obowiązków służbowych ........................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

7. W wyniku dokonanych przez komisję powypadkową ustaleń

stwierdza się, że:*

1) wypadek nastąpił podczas wykonywania/w związku z

wykonywaniem* obowiązków służbowych lub czynności

określonych w art. 2 ust. 1 pkt .... ustawy z dnia 16

grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w

razie wypadków i chorób pozostających w związku ze

służbą w Policji (Dz. U. Nr 53, poz. 345, z późn. zm.);

2) powyższy wypadek nastąpił w okolicznościach innych niż

określone w pkt 1;

3) wyłączną przyczyną wypadku było umyślne/rażąco

niedbałe* działanie/zaniechanie* funkcjonariusza,

polegające na .........................................

.......................................................

.......................................................

ponieważ ..............................................

.......................................................

.......................................................

4) do wypadku w znacznym stopniu przyczyniło się

zachowanie się poszkodowanego spowodowane jego stanem

po spożyciu alkoholu/środków odurzających/substancji

psychotropowych/innych substancji o podobnym

działaniu*, ponieważ ..................................

.......................................................

.......................................................

.......................................................

.......................................................

Stan nietrzeźwości/użycie środków

odurzających/substancji psychotropowych/innych

substancji o podobnym działaniu* u poszkodowanego

stwierdzono w oparciu o ...............................

.......................................................

.......................................................

.......................................................

Stopień przyczynienia się do wypadku: .................

.......................................................

.......................................................

5) obrażenia ciała/śmierć* poszkodowanego zostały/a*

spowodowane/a* przez ..................................

.......................................................

.......................................................

.......................................................

6) okoliczności i przyczyny wypadku ustalono na podstawie

.......................................................

.......................................................

.......................................................

8. W związku z wypadkiem stwierdzono nieprzestrzeganie przez

jednostkę/komórkę* organizacyjną Centralnego Biura

Antykorupcyjnego następujących przepisów i zasad

bezpieczeństwa i higieny służby/innych przepisów

dotyczących ochrony życia i zdrowia*: ....................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

9. Wnioski i środki profilaktyczne: .........................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

10. Poszkodowanego/członka rodziny poszkodowanego* zapoznano z

niniejszym protokołem.

Uwagi poszkodowanego/członka rodziny poszkodowanego*

załączono do protokołu

..........................................................

Uwag do protokołu nie wniesiono/z ustaleniami opisanymi w

protokole zgadzam się*.

..........................................................

(data i podpis poszkodowanego/członka rodziny

poszkodowanego*)

11. Podpisy członków komisji powypadkowej:

1) .............. 2) ................ 3) .................

Do protokołu załączono odrębne zdania członka komisji

powypadkowej.*

12. Data sporządzenia protokołu: ..............

Przeszkody lub trudności, które uniemożliwiły sporządzenie

protokołu w wymaganym terminie 14 dni od dnia powołania

komisji: .................................................

..........................................................

..........................................................

13. Zatwierdzam niniejszy protokół po dokonaniu dodatkowych

wyjaśnień i ustaleń przez komisję powypadkową.*

........... ......................

(data) (podpis Szefa CBA)

14. Zatwierdzam niniejszy protokół.

........... ......................

(data) (podpis Szefa CBA)

15. Potwierdzenie odbioru protokołu przez

poszkodowanego/członka rodziny poszkodowanego* (imię i

nazwisko poszkodowanego/członka rodziny poszkodowanego*

lub data doręczenia/przesłania*

Protokół otrzymałem w dniu .....................

.......... ..............................

(data) (podpis poszkodowanego/członka

rodziny poszkodowanego*)

Protokół przesłano zainteresowanemu w dniu ............

.......... ...........................

(data) (podpis wysyłającego)

16. Wykaz załączników do protokołu: ..........................

..........................................................

..........................................................

..........................................................

______

* niepotrzebne skreślić.

Pouczenie:

Zainteresowanemu przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do

ustaleń zawartych w protokole powypadkowym w terminie 7 dni od

daty doręczenia niniejszego protokołu. Zastrzeżenia wnosi się

w formie pisemnej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

1. Nazwa jednostki: Centralne Biuro Antykorupcyjne Województwo: mazowieckieNumer kolejny wystawionej karty w danym roku:
2. Imię i nazwisko: ....................

Stanowisko: .........................

Adres zamieszkania: .................

Data urodzenia: .................

Imię ojca: ......................